ΠΗΓΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΓΙΑ ΤΣΙΧΛΕΣ?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 26,461 έως 26,475 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2625
    berket στις #472322

    Πείτε γνώμη για το που πήγαν τα πουλιά (την έκαναν για αλλού) και θα ψαχτω στις χώρες που θα μου πείτε στα κυνηγοσαιτ τους να δούμε τι λένε και εκεί αυτοί.

    Θα σου γράψω 3 πιθανά μέρη,για να δούμε τι θα βρεις ρε Βασίλη!
    1ον Λιβύη ,2ον Αίγυπτος,3ον Αλβανία[όπου απαγορεύεται το κυνήγι]


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/12/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    73
    billy76 στις #472323

    Αλβανία μου φαίνεται Παράξενο. Ξανανεβηκαν τα πουλιά δηλαδή?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2625
    berket στις #472326

    Αλβανία μου φαίνεται Παράξενο. Ξανανεβηκαν τα πουλιά δηλαδή?

    Γιατί όχι και φαί και ησυχία,άσε που πιστεύω ότι από εκει δεν κατέβηκαν πιό κάτω αρκετά πουλιά και αυτό θα φανεί τώρα που θα χιονίσει στα βαλκάνια!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/10/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    3627
    BIK στις #472327

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>BIK wrote:</div>

    <div class=»d4p-bbt-quote-title»>manosbmw wrote:</div>

    θελουμε να δουμε φωτο απο λογια χορτατοι ειμαστε, φωτο οπως κανω και γω…. B-) :bye:

    <hr>
    <div class=»bbp-reply-signature»>
    ΘΑΣΟΣ …ΤΟ ΠΡΑΣΙΝΟ ΝΗΣΙ

    </div>

    σε τρώει ο κολαράκος σου εεεεεεε

    και δύο τρείς που ήταν λιώμα μεσα στην σακούλα,αν θές σου της δείχνω και αυτές

    γατακιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι

    περσινες ειναι αυτες απο την καταψυξη ρε φιλε χαχαχαχαχχααχ :bye:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/10/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    3627
    BIK στις #472328

    αρκετα πουλια εχει στο λιβανο που μιλαω με καποιους εκει κυνηγους παιδια

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/12/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    8
    johnb21 στις #472332

    καλησπέρα κ από μένα παιδιά..πρώτη φορά γράφω στο forum αν και το παρακολουθώ
    από πέρυσι.. χθεσινή εξοδος με τα φιλαράκια κ την σκυλίτσα μου.. το αποτέλεσμα ηταν 10 τσίχλες εγώ 14 ο φίλος και 5 ο άλλος φίλος καθώς περπάτησε πιο λίγο από μας..τα πουλιά τα κάναμε σε περίπου 4ωρο περπατητό.. η φάση ήταν που μου πέρασε πάπια περίπου στα 30-40 μέτρα απόσταση και με τα 9αρια της.. η βλακεία είναι ότι εφαγε σκάγια. Ολα αυτά στην περιοχή της αττικής.
    Πάντως πιστεύω ότι έχει πουλάκια κ θα το δούμε στα πρώτα καλά κρύα με χιόνια.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/11/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    2232
    ZABALA213 στις #472333

    Καλοριζικος γιαννη.το θεμα δεν ειναι αν θα δουμε πουλια με τα πρωτα κρυα αλλα αν θα δουμε κρυα φιλε μου .Περυσι ειχα αναψει το καλοριφερ στις 8 Νοεμβριου μονιμα , τωρα εχουμε 8 Δεκεμβριου και το εχω αναψει μονο 2 βραδιες (ευτυχως γιατι απο καυσιμη υλη…… χεστα).

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/12/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    8
    johnb21 στις #472341

    σωστό και αυτό Βασίλη.. ότι θα βάλει κρύο θα βάλει πιστεύω..το θέμα είναι πότε γιατί ακόμα είναι τραγικός ο καιρός για την εποχή..κ πάλι καλά για τα πουλιά που έχει με αυτόν τον καιρό..Δεκεμβριος κ 20 βαθμούς δ πάει ρε παιδιά..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2625
    berket στις #472343

    Γιάννη καλορίζικος,καλά ποσταρίσματα στο φόρουμ και να περνάς καλά :bye:
    Μπράβο για την επιτυχή έξοδο με την παρέα σου! :good: ¨οσο για τον καιρό θα γυρίσει που θα πάει,εν τω μεταξύ είναι μερικές μέρες τώρα που μπαίνουν πολλά κοπάδια ψαρονιών,κάτι θα σημαίνει αυτό!! B-)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/08/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    287
    akardos στις #472350

    ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ

    Για μικρεσ τσιχλες παιδια δεν ξερω, τι γινεται , αλλα απο γερακοτσιχλες ( τις σταχτιες) εφετος εχει απο τωρα αρκετες κι χτυπηθηκανε καποια πουλια.
    Αμα πιασουν οι κακοκαιριεσ , παγωνιες και μαζευτουν, πιστευω εφετοσ θα τις ευχαριστιθουμε, μετα απο απουσια 3 χρονων σχεδον

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/09/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    57
    Φιλιππας στις #472410

    Καλησπερα στην παρεα.
    Εγω θα βαλω μερικα ερωτηματα για σκεψη.
    Μηπως ψαχνετε σε λαθος σημεια;
    Μηπως φετος παραδοσιακα καρτςρια και περιοχςς δεν επιασαν πουλια;
    Μηπως λογο καλοκαιριας τα πουλια εχουν πιασει στα πολυ ψηλα που εχει καποιο σχετικο κρυο;
    Απο τα λεγομενα συναδερφων επικρατουν δυο καταστασεις.
    Καποιοι που δεν βρισκουν απολυτως τιποτα.
    Και καποιοι που βλεπουν αρκετα πουλια.
    Δεν μπορω να καταλαβω την τεραστια διαφορα.
    Στα μςρη που κυνηγαω εγω καθε χρονο φετος εονι πολυ καλυτερα σε αντιθεση με προηγουμενες χρονιες.
    Στα καρτερια που μιλαω με φιλους δεν κανουν τιποτα.
    Αντιθετα οσοι παμε περπατητο κανουμε καλυτερα νουμερα απο περσυ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #472419

    φιλιππα θα σου μιλησω με νουμερα.το βασικο σημειο που περπαταμε χρονια δεν μας ειχε απογοητευσει ποτε. περισυ παντα με οργανωμενο περπατητο 4 οπλα ριχναμε 1,5 με 2 κουτια φυσιγγια και κραταγαμε απο 15 πουλια μεσο ορο εκαστος. φετος 3 φορες δεν ΕΙΔΑΜΕ ουτε 20 πουλια τη φορα σε ολη τη διαδρομη!!!!τα καρτερια ψηλα ειναι η του υψους η του βαθους με ροπη προς το δευτερο.ο καιρος μας παιζει ασχημο παιχνιδι δευτερη συνεχομενη χρονια. δεν βοηθαει καθολου αυτη η σαπιλα με τη νοτιαδουρα και τη βροχη.χρονιες με ξηροτερο αλλα ψυχροτερο καιρο ηταν απειρως καλυτερες.
    τωρα αν κρατησε ο τοπος σου πουλια εισαι απο τους τυχερους και συνεχισε να τα ροκανιζεις!!!
    η γενικη εικονα παντως δεν ειναι καλη

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/09/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    57
    Φιλιππας στις #472420

    Δημητρη σιγουρα ο νοτιας εχει βαλει το χερι του.
    Αυτο εκμετταλευομαστε και εμεις.Στο μερος που παω εχει μια μεγαλη ρεματια με οργωμενα δεξια και αριστερα.Σε καθε πετρα που πεφτει μεσα σηκονωντε καποια πουλια.Με την ντουφεκια την πρωτη ξεκναει το πανυγηρι.Τα πουλια εινι ποιο ευκολα απο οτι στους ελαιωνες.Η θα φυγουν ευθεια στο πυκνο και θα τα σηκωσουμε μετα η βγαινουν στο καθαρο.Ολη μερα πανω καω να κανεις στην ρεματια ολη μερα πουλια θα σηκωνεις.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    766
    outlander στις #472422

    φιλλιπα η γενικη εικονα ειναι οπως την ειπε ο δημητρης.το πρωινο καρτερι δεν το συζηταμε καθολου.και δε το λεω εγω τολενε οσοι συνανταω στις εξοδους και εδω στο φορουμ.τωρα στα περπατητα παιζει καπου να εχουν πιασει καποια πουλια.αυτο ομως δεν ειναι λογος ενθουσιασμου ουτε δεικτης οτι εχει πουλια.πρεπει αν εχει πουλια να κανεις το οριο ασ πουμε σε 3 ωρες περπατημα πραγμα που περυσι το καταφερναμε πολλοι ενω φετος μονο ο μανος κι αυτος μακρια και οχι σε 3 ωρες.ετσι να το βλεπεις συγκριτικα .καλη συνεχεια

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/12/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    104
    petrolios στις #472502

    Νομίζω και εγώ ότι δεν εχει τσίχλες μέχρι σήμερα. Το μπάσιμο που έγινε για μερικές μέρες Οκτώβρη – Νοέμβρη, δεν σημαίνει ότι μείνανε πουλιά.

    Πέρα, όμως, από αυτό, πιστεύω ότι με την πάροδο των χρόνων, τα πουλιά εξελίσσονται γονιδιακά και σε πιό δύσκολα. Δηλαδή, αν προσέξει κανείς την μεταβολή της τσίχλας την τελευταία δεκαετία τουλάχιστον, θα παρατηρήσει ότι τα πουλιά έγιναν πιο νυκτόβια (στο απογευματινό πετάνε πια μέσα στο σκοτάδι) και από δενδρόβια, εδαφόβια (μένουν στα πυκνά και δεν παιζουν).
    Αυτό δεν νομίζω ότι είναι τυχαίο, αλλά μάλλον φυσική επιλογή από τις δεκαετίες κυνηγίου και από τις συνήθειες επιβίωσης που εξελίσσει κάθε γενιά τσίχλας.

    Ορισμένοι, πάντως, εξακολουθούν να κάνουν πουλάκια, όπως ο Νίκος ο Ρεντίφης, που γράφει εδώ, και επιβεβαιώνω τα νούμερα του. Με μια διαφορά: ξέρει να τουφεκάει, κυνηγάει κάθε μέρα απογευματινό, ξέρει τα μέρη του, και βρίσκει όλα τα πουλιά που παίρνει.

    Τον γνώρισα συμπτωματικά, πιάνοντας μιά μέρα το καρτέρι του, τι οποίο δεν το ήξερα, ούτε το βρήκα από κάλυκες, αλλά από διαίσθηση.
    Εκεί γνωριστήκαμε και δεν ξαναέκατσα σε αυτό, όχι από υποχρέωση, ούτε γιατί μου το ζήτησε, αλλά από καλούς κυνηγετικούς τρόπους, και αφού εκεί κυνηγάει πάντα.

    Άρα, τα πουλάκια σε μεγάλο αριθμό μέσα στην σεζόν γίνονται όχι από μερικά καλά νούμερα, αλλά από το συχνό κυνήγι και την επαναληψιμότητα. Αυτά, εννοείται, για όσους μένουν δίπλα στο κυνήγι, διότι για εμάς του λεκανοπεδίου, και μάλιστα τους εργαζόμενους, προφανώς δεν μπορείς να μιλάς για κυνήγια.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 26,461 έως 26,475 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων