ΠΗΓΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΓΙΑ ΤΣΙΧΛΕΣ?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 30,676 έως 30,690 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    766
    outlander στις #523623

    καλησπερα .μια απ τα ιδια και σημερα .για περασμα ουτε λογος 3μιση ωρες περπατητο 2 ατομα 12 τσιχλες και 1 ορτυκι αστοχισε σε 2 ο φιλος μου και σε 3 εγω αυτα ειναι και τα πουλια που ειδαμε.μητσο δε εχουν χαθει ολα χρονια πολλα για την αυριανη γιατι δε ξερω αν εχω προσβαση σε pc


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #523624

    Να είσαι καλά Γιαννη. Ελπίζω και εύχομαι πραγματικά να έχετε δίκιο και να σωθεί η χρονια.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/09/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    318
    DENTIST στις #523627

    Και απο νομο Θεσσαλονικης τα νεα για τσιχλες δεν ειναι καλα σε γενικες γραμμες…mitsosvinci,χρονια σου πολλα για την ονομαστικη σου εορτη!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    3430
    ΛΕΩΝ στις #523630

    Καλημέρα. Χάλια μαύρα λέει ο γνωστός καιρογνώστης Periklis……από βόρεια της Καλαμάτας. Πριν μια βδομάδα, Δευτέρα Τρίτη σκίστηκε να ντουφεκάει. Σάββατο πήγε για λαγό……..ναι ο Πέρι για λαγό, Κυριακή για φάσες…..Άρα καταλαβαίνετε τι χάλι μαύρο. Υπομονή…….μια σαιζόν κι αυτή…..θα περάσει.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/10/2017
    Αρ. μηνυμάτων:
    107
    liverisst στις #523631

    Καλημέρα και χρόνια πολλά στους εορτάζοντες. Μπάσιμο δεν έχει γίνει ακόμα… 1 – 2 Τσίχλες κάθε μέρα και αυτό μετά τις 18 του μήνα. Θέλω να πιστεύω πως τα πουλιά είναι πίσω. Αν δεν είχα το σκυλί παρέα… μιλάμε για πολύ βαρεμάρα φέτος.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/06/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    569
    tiohunter στις #523632

    Καλημέρα και χρόνια πολλά στους εορτάζοντες!

    Από κυνήγι, σκατά…
    Έχω πάει 4 φορές και δεν δεν έχω ντουφεκίσει ακόμη… Το Σάββατο μέχρι τις 09:15 είδα 2 τσίχλες όλες κι όλες (και αυτές στο Θεό) και 1 φάσσα.

    Την Κυριακή ευχαριστήθηκα ύπνο!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1516
    benetos στις #523639

    Ο καιρός είναι ακόμα αρκετά ζεστός, οπότε ελπίζω κι εύχομαι τα περάσματα να είναι λίγο παρά πίσω! Γιατί αλλιώς….την βάψαμε άσχημα…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #523641

    Εγώ παλικάρια μου χθες και σήμερα σε μπασιμοκαρτερο πραγματικό σφαγείο πήρα 2 πουλιά χθες και σήμερα ατουφεκιστος. 26/10 και δεν ειδα καμια ουτε ψηλωμενη ουτε μαυρη το πρωι. Μιλάμε δεν περνανε ούτε τσονια. Τέτοιο κακό δεν μου έχει ξανατυχει. Και φυσικά δεν ελπίζω σε τίποτε άλλο πλέον πάρα μόνο να χώσει τους βόρειους γείτονες μας στο χιόνι και τον πάγο και να κατέβουν σε εμας πουλια. Χλωμό σενάριο βέβαια…..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/08/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    58
    εκηβόλος στις #523646

    Μήτσο πατριώτη πολύχρονος.

    Κάνω all in σ’ αυτό το ΠΣΚ.

    Αν δεν… θα είναι η χειρότερη χρονιά στα χρονικά.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/10/2017
    Αρ. μηνυμάτων:
    107
    liverisst στις #523650

    Έκανα μία σήμερα και είπα δόξα συ ο Θεός… βρε που φτάσαμε να κυνηγάω 17 μέρες και να έχω σκοτωμένες 20 Τσίχλες. Βγαίνω στο πόστο και παρακαλάω για μία για το σκυλί… να δικαιολογεί την έξοδό του. Είδομεν…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/11/2016
    Αρ. μηνυμάτων:
    396
    Ηλίας στις #523655

    Στους Δημήτρηδες χρονια πολλά και καλά.

    Οι τσίχλες άφαντες.

    σημερα πέριξ Γρεβενών, κοπάδια πεντακοσαρια + φασσες, στα ουράνια με πορεία.

    την Κυριακή στα παραλια Αργολίδος, πέρασμα μεγάλο από πάσης φύσεως πετούμενα – τσίχλες, σπίνοι, βοροπουλια, φασσες, κάμποσα παπια και αλλά, ψηλά πολύ, με πορεία ανατολικά. Η πηγή της πληροφοριας κυνηγός που ξέρει τι βλέπει και δούλευε στην ελιά.
    και στις δυο περιπτώσεις μόνο για χάζι τα πουλιά, ψηλά στο θεό.

    με τα δεδομένα αυτά, Παρασκευή θ ανέβουμε ψηλά στα όρια του έλατου, μπας και έχουν πιάσει φασσες και μετά ανάλογα με το τι θα δούμε, λίγο χαμηλότερα για χοντρουλες που είναι ήδη εκεί.

    πιθανα και όλα τ αλλα, γιατί ο ένας της παρέας φέρνει και τα σκυλιά να ψάξει για καμια πρώιμη, και ο τόπος έχει και πολύ λαγό και περισσότερο γουρούνι.

    υπομονη – η χρονια θα είναι αλλιώτικη και για τα πουλιά φέτος……

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #523657

    Πριν 15 λεπτα παίρνει τηλέφωνο φίλος από το διπλανό χωριο. Μου λέει βγες έξω και στησε αφτί έχω πάει να ταΐσω τα σκυλιά και ακούω τσιχλες να περνάνε. Βγαίνω στο μπαλκόνι και ακούω τσιτ. Ρε τις ρουφιανες θα μας τρελάνουν φετος. Ηλία εγω θα ανεβώ για καμία κυργιαρα αύριο και θα ψάξω και μανιτάρι αν κρατήσει ο καιρος και ο Θεός βοηθός!!!! Δείχνει να κρυώνει από πάνω μας επιτέλους μήπως και σπρώξει τίποτα κατά κατω. Κάνω βουντού να παγώσουν τα Βαλκάνια μέχρι την Βουλγαρία φετος!!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    46
    7 hunter στις #523659

    ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.ΛΟΓΩ ΓΕΝΝΗΣΗΣ ΤΟΥ ΤΖΟΥΝΙΟΡ ΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΜΙΑ ΕΞΟΡΜΗΣΗ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΣΗΜΑΝΤΙΚΕΣ ΗΜΕΡΕΣ,ΠΛΗΝ ΟΜΩΣ ΑΠΟ ΟΤΙ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΔΕΝ ΧΑΝΩ ΤΙΠΟΤΑ.Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΠΕΡΙΞ ΘΗΒΑΣ ΣΗΜΕΡΑ,ΤΟ ΠΡΩΙ ΔΕΝ ΕΙΔΕ ΤΙΠΟΤΑ.ΜΕΤΑ ΣΤΟ ΠΕΡΠΑΤΗΤΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΗΤΑΝ ΠΟΛΥ ΤΥΧΕΡΟΣ ΚΑΙ ΕΥΣΤΟΧΟΣ ΑΦΟΥ ΚΑΤΑΦΕΡΕ ΝΑ ΓΥΡΙΣΕΙ ΜΕ ΤΕΣΣΕΡΙΣ ΤΣΙΧΛΕΣ ΚΑΙ ΖΗΤΗΜΑ ΝΑ ΕΙΔΕ ΑΛΛΕΣ ΔΕΚΑ.ΠΑΕΙ ΚΑΛΑ Η ΧΡΟΝΙΑ..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/08/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    127
    dimitris36 στις #523660

    Καλησπέρα. Έχω να πάω για κυνήγι απο την Παρασκευή όπου και έκανα λίγες τσιχλίτσες και μια φάσσα. Ήταν η εξαίρεση μαζί με την Πέμπτη, γιατι τις προηγούμενες μέρες που πήγαινα καθημερινά, απογοητεύτηκα. Σαββατοκύριακο αφιερώθηκα στο ψάρεμα, οπου και εκεί τζίφος, αφου τα νερά είναι ακόμα πολύ ζεστά για την εποχή.  Απ’τα φιλαράκια μου που συνέχισαν ΣΚΔ η εικόνα είναι χάλι μαύρο. Ελπίζω τα πουλιά να ξεκινήσουν έστω και τώρα. Αύριο αν δεν βρέχει θα την κάνω εδώ κοντά μπας και σπάσει η γκαντεμιά.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #523661

    7 hunter να σου ζήσει φιλε!!!

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 30,676 έως 30,690 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων