ΠΗΓΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΓΙΑ ΤΣΙΧΛΕΣ?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 30,691 έως 30,705 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/08/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    127
    dimitris36 στις #523669

    Καλημέρα και χρόνια πολλά. Σήμερα σε ψηλά καρτέρια στην βόρεια Αττική από τις 6:30, είδα καμια 10αριά πουλιά και κράτησα τα μόνα 2 που μου περάσαν σωστά. Γύρω στις 7:30 έπιασε ομίχλη, οπότε κατηφόρησα σιγά σιγά.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    46
    7 hunter στις #523671

    <p style=”text-align: left;”>ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ!!ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ MITSOSVINCI.ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΝΟΜΑΣΤΙΚΗ ΣΟΥ ΕΟΡΤΗ.</p>

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #523672

    Καλημέρα και χρόνια πολλά. Ευχαριστώ hunter να τον καμαρωσεις και κυνηγό σου εύχομαι. Παραδόξως κάτι κουνήθηκε σημερα! Ατιμες πιτσιλωτες με νοτιά μπηκαν! Όχι πολλά πουλιά και όχι παντου. Είχα λίγο τύχη σήμερα και κρεμασα 6.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/08/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    127
    dimitris36 στις #523673

    Να σου ζήσει φίλε μου το παιδάκι σου. Να’ναι γερό και καλότυχο. Είναι το μεγαλύτερο δώρο του Θεού στον άνθρωπο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    46
    7 hunter στις #523674

    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΥΧΕΣ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΜΟΥ.ΧΙΛΙΟΧΡΟΝΟΣ ΓΙΑ ΠΡΟΧΤΕΣ.ΥΓΕΙΑ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΚΑΙ ΟΙ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΕΣ ΜΑΣ! ΚΑΙ ΕΙΤΕ ΕΧΕΙ ΠΟΥΛΙΑ ΕΙΤΕ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΤΡΕΛΑ ΜΑΣ ΟΠΟΤΕ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΕΠΙΔΙΩΚΟΥΜΕ ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΝΟΥΜΕ….

    ΑΡΚΕΙ Η ΠΡΟΣΜΟΝΗ,Η ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΚΑΙ Η ΒΟΛΤΑ ΣΤΟΥΣ ΚΥΝΗΓΟΤΟΠΟΥΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΣ ΚΡΑΤΑ ΖΩΝΤΑΝΟΥΣ ΣΤΗΝ ΡΟΥΤΙΝΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ!!ΔΕΝ ΤΟ ΠΑΙΖΩ ΣΟΦΟΣ,ΕΞΑΛΛΟΥ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΟΣ,38 ΧΡΟΝΩΝ,ΑΛΛΑ ΕΧΟΥΝ ΠΕΡΑΣΕΙ ΤΡΙΑΝΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΠΟΥ ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΜΕ ΤΟΝ ΠΑΤΕΡΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΟΝ ΠΑΠΠΟΥ ΜΟΥ ΚΑΙ Η ΑΓΩΝΙΑ ΚΑΙ Η ΠΡΟΣΜΟΝΗ ΟΤΑΝ ΠΗΓΑΙΝΩ ΓΙΑ ΚΥΝΗΓΙ,ΔΕΝ ΠΕΡΙΓΡΑΦΕΤΑΙ,ΕΙΤΕ ΒΡΟΥΜΕ ΕΙΤΕ ΟΧΙ.ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΑΩ ΑΚΟΜΑ…ΔΙΑΒΑΖΩ ΤΙΣ ΔΙΚΕΣ ΣΑΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΚΑΙ ΚΡΑΤΙΕΜΑΙ ΖΕΣΤΟΣ!!!ΥΓΕΙΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΔΥΝΑΜΗ ΣΕ ΟΛΟΥΣ..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/08/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    127
    dimitris36 στις #523676

    Σε ευχαριστώ πολύ! Δεν ξέρω αν είναι το πρώτο σου παιδάκι, αλλά αυτές οι στιγμές που ζεις είναι οι πολυτιμότερες. Εγώ έχω μια κορούλα 12 χρονών πλέον και είναι η αδυναμία μου. Συμφωνώ απολύτως με την κυνηγετική σου φιλοσοφία. Ηλικιακά είμαστε πολύ κοντά, 45 είμαι εγώ και οι πρώτες μου αναμνήσεις είναι με τους παππούδες μου, τέλη του 70 αρχές του 80, να φτιάχνουν τα χαρτινα φυσίγγια με τη ρελιάστρα και να μας παίρνουν με τον αδερφό μου παρέα για την εμπειρία και το απορτ. Το βράδυ δεν μπορούσαμε να κοιμηθούμε απο την ανυπομονησία. Τριγονια, συκοφάγοι, ότι έδινε η κάθε μέρα. Τα βρίσκαμε όλα, δεν χάναμε τίποτα. Η μυρωδιά απ’τις λιγαριές, τα σχίνα, τα πουρνάρια και του ριγμένου φυσιγγιού ήταν ο παράδεισος μας. Και η επιβράβευση ήταν οι “μισές ντουφεκιές” που μας φτιάχνανε για να ρίχνουμε στην σκοποβολή! Το κυνήγι για μένα είναι αστείρευτη χαρά, γιατί κάθε φορά που πηγαίνω, κάποια στιγμή ξυπνάει μέσα μου ο 5αχρονος ανέμελος πιτσιρικάς με το σορτσάκι και τα πεδιλάκια, που κρατώντας τον παππού του από το χέρι, μαθαίνει την φύση όπως πραγματικά είναι. Και διώχνει όλες τις σκοτούρες μακρυά!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/11/2016
    Αρ. μηνυμάτων:
    396
    Ηλίας στις #523679

    Δημήτρη, επειδή είμαστε ακριβώς συνομιληκοι, και στον μήνα, και έχω και γώ την μεγάλη μου, που είναι λίγο μικρότερη από την δίκη σου, δέκα, πολύ τις ένοιωσα τις λέξεις που έγραψες. Που της έχω και γώ αδυναμία.

    αλλα έχω και τον πιτσιρικά μου, σκάρτα έξι, ο οποιος έχει σκαλώσει με τα όπλα και την μπερεΝτα, όπως την λέει, που όντως του την πήρα για όταν ξεκινήσει, και που του έχω και εκείνου αδυναμία, αλλου τύπου, αγοριστικη – κρεμιέται στο λαιμό μου να ρθει στο κυνήγι. Όποτε, για την επόμενη δεκαετία, πρώτα ο θεός, το απορτ το έχω…..και τα βρίσκει κιόλας το θηρίο!!

    θα σταματήσω όμως, γιατί είμαστε όλοι πολυυυυυυυυυυ οφ τοπικ εδώ, αλλά ας όψεται που στο πρώτο τσικ, ο καφενές πάει άκλαυτος….. και για να μην βαραίνουμε και τους λοιπούς με τα πιτσιρίκια μας και την αδυναμία που τους έχουμε.

    στον φίλο πιο πάνω, που το μαραφετι δεν μου εμφανίζει το όνομα του, θα του πω και γώ να του ζήσει και να το καμαρώσει το μωρό του όπως ποθεί εκείνο πρώτα. Να ξεκολλήσουμε οι νεότεροι από τον εγωισμό να καμαρώσουμε τα παιδιά μας όπως ποθούμε εμείς και όχι εκείνα. Άμα συμπέσει, ακόμη καλύτερα.

    εμενα τα παιδιά μου, μου αλλάξανε τη ζωή και με βάλανε και σε άλλη ρότα. Και σε όλους κάπως έτσι πάει νομίζω.

    χρονια πολλά για τη μέρα δεν ειπαμε, το λέω τώρα, και μακάρι να μας αφήσουνε στην ησυχία μας να ζήσουμε ειρηνικά, και να μη μας βάλουνε με το ζόρι να φτιάξουμε και άλλες επετείους.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/06/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    569
    tiohunter στις #523682

    Χθες κατάφερα να σηκώσω όπλο μετά από 5 εξορμήσεις.
    Πήρα 2 τσίχλες από καμιά τριανταριά που είδα όλες κι όλες. Πρώτη φορά στην καριέρα μου που κάνω σεφτέ τόσο αργά…
    Φάσσες αρκετές, περισσότερες από τις τσίχλες, αλλά στα μεσουράνια. Το παράδοξο είναι ότι τη νύχτα ακούγονται αρκετές να περνάνε, όμως, το πρωί είναι εξαφανισμένες.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/10/2017
    Αρ. μηνυμάτων:
    107
    liverisst στις #523683

    Σήμερα μετά από βροχή κάτι περίμενα… Ναι καλά… πήρα μία και έφυγα ευχαριστημένος!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/08/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    127
    dimitris36 στις #523686

    Να είστε όλο καλά Ηλία! Επι του θέματος τώρα. Σήμερα απ’τις 6:30 έως τις 8:30 που έφυγα, άκουσα 2 τσίχλες γιατί η ομίχλη που είχε δεν μου επέτρεπε να δω τίποτα. Κατηφόρισα Καπανδρίτι μπας και, αλλα τζίφος πάλι. Πιστεύω αύριο θα μπουν πουλια. Δεν μας έχει βοηθήσει καθόλου ο καιρός φέτος.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #523687

    Ο καιρος μας έχει ξεσκίσει 3 χρόνια σερί παλικάρια. Φέτος ήταν τόσο ανάποδος και πάθαμε μεγάλες ζημιές και στα μελίσσια χάνοντας πολλά.  Απόψε απόλαυσα το καφεδάκι μου σε ένα απογευματινό εδώ κοντα. Μια ψηλωμενη την κατεβασα. Στο σούρουπο αστοχησα σε τρεις σερί και πηρα τις 2 τελευταίες. Σιγά σιγά θα κάνουμε μια σχαρια!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/10/2017
    Αρ. μηνυμάτων:
    107
    liverisst στις #523690

    Σήμερα ξημέρωσε με πιασμένα πουλιά, όχι πολλά αλλά 4 στο χέρι σε σχέση με άλλες μέρες, κάτι ήταν…Άντε να βγεί το σκυλί πρίν χρονίσει!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/08/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    127
    dimitris36 στις #523694

    Καλησπέρα. Σήμερα μια από τα ίδια πάλι. Είδα 6 απο τις οποίες οι 3 είχαν πορεία μπασίματος. Η μέρα ήταν ιδανική αλλά μάλλον τα πουλιά δεν έχουν αναχωρήσει απο βαλκάνια. Φίλος που μιλάγαμε πριν λίγο μου είπε πως δυτική Πελλοπόνησο μπαίνουν μια χαρά.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/08/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    127
    dimitris36 στις #523702

    Πίκρα. Ότι κι να πω είναι λίγο. Δεν είμαι του θηράματος, ειλικρινά. Αλλά όχι και να μην την βλέπεις καθόλου Οκτώβρη μήνα. Είδομεν…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/10/2017
    Αρ. μηνυμάτων:
    107
    liverisst στις #523703

    Δε σήκωσα ντουφέκι σήμερα…

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 30,691 έως 30,705 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων