ΠΗΓΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΓΙΑ ΤΣΙΧΛΕΣ?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 30,706 έως 30,720 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #523704

    Η λέξη γνωστη. ΦΟΛΑΑΑΑΑΑΑ……….


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    766
    outlander στις #523705

    Η λέξη γνωστη. ΦΟΛΑΑΑΑΑΑΑ……….

    α ρε μητσο εγω δε βγηκα καν . αν μεχρι τις 10 μεινουν τα πραγματα ετσι πρεπει ν αλλαξουμε η θηραμα η χομπι

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    62
    bt13 στις #523707

    Η λέξη γνωστη. ΦΟΛΑΑΑΑΑΑΑ……….

    α ρε μητσο εγω δε βγηκα καν . αν μεχρι τις 10 μεινουν τα πραγματα ετσι πρεπει ν αλλαξουμε η θηραμα η χομπι

    Και εγω το ίδιο πιστεύω, μέχρι 10 του μήνα μας δίνω.

    Το περίεργο είναι οτι έχει ιδανικούς καιρούς, το μόνο ότι δεν έχει σφίξει ο καιρός ψηλά, αλλά ακόμα και έτσι αυτές τις μέρες με τον βόρια έπρεπε να βλέπουμε πουλιά.

    Όσο δεν βλέπω να μπαίνουν κοτσιφια ελπίζω. Μια χρονιά έχω πετύχει δυνατό πέρασμα 18 Νοεμβρίου στην κεντρική Εύβοια, κοντά στα λημέρια του Μήτσου!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/08/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    58
    εκηβόλος στις #523712

    ήμουν απ΄ τους πολύ αισιόδοξους, αλλά πλέον δεν περιμένω απολύτως τίποτα.

    η χειρότερη χρονιά στα χρονικά. ένα νέο 2012-13… ίσως και χειρότερο 🙁

    δεν ξέρω από που σκ@τ@ περνάνε, άλλαξαν τελείως αεροδιαδρόμους;

    φάσσες πχ μαθαίνω έχουν μπει τεράστιοι αριθμοί και ειδικά από δυτικά.

    αλλά τσίχλες πανταχόθεν απούσες. ακόμα και τα μικρόπουλα.

    τι να πω???

    περιμένουμε ένα θαύμα πλέον παιδιά.

    τουλάχιστον δε θα μας τρώει ο κ@λ0ς μας άμα γίνει κάνα λοκντάουν, αφού θα ξέρουμε ότι δε χάνουμε και τίποτα……

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #523714

    Δεν μπαίνουν ούτε Ιταλία και  Μάλτα από ότι μαθαινω. Αυτό που δεν μπαίνουν ούτε τσονια είναι πάρα πολύ περίεργο και ασυνήθιστο. Αν είναι να είναι όπως το 12-13 τουλάχιστον τότε Γενάρη και Φλεβάρη σώθηκε κάπως το πραγμα τουλάχιστον εδω.

    Γιάννη outlander 15 λεπτά δρόμο παω αλλιώς ούτε που θα έβαζα κλειδί στην μίζα φετος. Δεν έχω και ύπνο ομως και φεύγω σαν το γατί για να μην ενοχλώ και την ωραία κοιμωμενη……

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    1264
    tasos στις #523717

    Δεν έχω και ύπνο ομως και φεύγω σαν το γατί για να μην ενοχλώ και την ωραία κοιμωμενη……

    αααχααααααααααχχαχχχχχχαχχαχαχαχχαχχαχαχχα  ……κλαιωωω

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #523719

    Ε ναι ρε φιλε Τασο. Αφού είναι χουζουριαρες ολες. Και τώρα που κάνει και κρύο άμα προλάβουν και σε αρπάξουν δεν έχει απόδραση αναίμακτη!!! Και άμα ξυπνήσουν 4:30 το πρωί χωρίς να το θέλουν η μέρα θα είναι δύσκολη. Οπότε η τεχνική του γατιού είναι επιβεβλημένη!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/05/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    242
    Τ-Τ στις #523720

    Παιδιά εγώ μια εξήγηση μόνο μπορώ να δώσω για αυτό και όλα τα άλλα… Μιτσοτακης.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/06/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    569
    tiohunter στις #523721

    Χθες σηκώθηκα γεμάτος προσδοκίες μια και τα πουλιά ακούγονταν να περνάνε τη νύχτα. Τσίχλες και κοτσύφια μαζί. Μέχρι τις 06:15 γινόταν χαμός: Τσίχλες και κοτσύφια ακούγονταν χαμηλά και κάποια ερχόταν και πέφτανε στις ελιές μπροστά και αριστερά μου. “Όπα, λέεω, την κάναμε!!!”

    Δέκα λεπτά αφ’ ότου λάλησε ο ρούβελας (κοκκινολαίμης) έπεσε νεκρική σιγή…

    Μέχρι τις 08:15 (δεν άντεξα να μείνω περισσότερο) ΕΙΔΑ 3 τσίχλες και 2 φάσσες. Έπεσαν ελάχιστες ντουφεκιές στην ευρύτερη περιοχή, μάλλον σε πιασμένα πουλιά γιατί δεν έγινε καθόλου πέρασμα.
    Α!!! Με λύσσιαξαν και τα κουνούπια!!!

    Σήμερα προτίμησα το κρεβατάκι μου…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/06/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    569
    tiohunter στις #523722

    Η κάρπωσή μου μέχρι τώρα είναι 2 τσίχλες στο χέρι και μια χαμένη σε 6 εξόδους. Ο στόχος μου είναι να φτάσω το όριο μέχρι την πρωτοχρονιά…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/08/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    127
    dimitris36 στις #523723

    Μάπα το καρπούζι και σήμερα. Τέτοιο χάλι έχω να δώ απο το 12 που πήγαινες για τσίχλα και ήταν σαν να πηγαίνεις για πέρδικα. Έκανες 3-4 σε 3ωρο περπατητό και προσπαθούσαν να εκμαιέυσουν που βρήκες τόσα πουλιά. Υπομονή.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #523724

    Εγώ πρωί δεν ξυπνησα. Σηκώθηκα κατά τις 8 και περπάτησα 2 ώρες. Σήκωσα λοιπόν 6-7 πουλια όλα κι ολα και πήρα και τις 4 που τουφεκισα. Λιγο πριν το αυτοκίνητο πέρασαν από το πουθενά 3 δεντροτσιχλες και ξεκρεμασα 1. Τα σημεία που περπάτησα είναι Α Εθνική κύριοι με άφθονο φαγητό και κάλυψη για τις τσιχλες. Απλά δεν έχει πουλιά ούτε περαστα ούτε πιασμενα. Άρχισαν να μαζεύουν και ελιές οπότε για κάνα μήνα ελατα και απογευματινό μόνο και ο Θεός βοηθος.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    766
    outlander στις #523725

    Εγώ πρωί δεν ξυπνησα. Σηκώθηκα κατά τις 8 και περπάτησα 2 ώρες. Σήκωσα λοιπόν 6-7 πουλια όλα κι ολα και πήρα και τις 4 που τουφεκισα. Λιγο πριν το αυτοκίνητο πέρασαν από το πουθενά 3 δεντροτσιχλες και ξεκρεμασα 1. Τα σημεία που περπάτησα είναι Α Εθνική κύριοι με άφθονο φαγητό και κάλυψη για τις τσιχλες. Απλά δεν έχει πουλιά ούτε περαστα ούτε πιασμενα. Άρχισαν να μαζεύουν και ελιές οπότε για κάνα μήνα ελατα και απογευματινό μόνο και ο Θεός βοηθος.

    και σημερα πουθενα καφενειο και τσιπουρο . μητσο κατσε με τη κυρα  για 4  πουλια μη την αφηνεις μονη της

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #523729

    Γιάννη από την Β Λυκείου που είμαστε μαζί έχει βαρεθεί να με βλέπει ρε συ. Άσε που αν ξυπνάει και δεν έχω φύγει αρχίζει να ρωτάει αν είμαι καλά και δεν πήγα για κυνηγι!!!

    Στα δικά μας τώρα , ξάδερφος και κουμπάρος φαγώθηκαν να πάνε απογευματινό. Τους εριξα άκυρο και δεν πηγα. Τελικά τον ήπιαν τον καφέ τους , ξανεμησαν μύγες και κουνούπια , είδαν 2 τσιχλες νύχτα και έφυγαν για τα τσαρδια τους χωρίς να κάνουν μπαμ!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/11/2016
    Αρ. μηνυμάτων:
    396
    Ηλίας στις #523733

    Λοιπόν.

    πσκ ορεινή Αρκαδία.

    φασσα δεν την είδαμε, τσαρτσαρες λίγες, πολύ ψηλά πολύ μακριά. Αυτά Σάββατο. Σήμερα λίγες παραπάνω χοντρουλες, αλλά επειδή δεν ήταν στο σχέδιο, η ζώνη είχε μόνο εννιάρια και εξαρια. Και με τα δυο, τους έκανα αέρα. Οι κάπως κοντινές με βρισκαν με εξαρια και οι κάπως πολύ ψηλές με εννιάρια…..

    στην επιστροφή σταματήσαμε σε κάτι περπατητα που δεν προλάβαινες να γεμίζεις, και ΔΕΝ ΤΗΝ ΕΙΔΑΜΕ…… ούτε μια…..

    και έτσι είπα να το αφήσω εντελώς για τα επιστροφια υπό την προϋπόθεση ότι θα έρθουν μέχρι τότε…..

    πήρα και ένα φιλαράκι στον κοζιακα να δω αν έχει απομείνει κανένα ελάφι για ψαχτο χωρίς παγανα και σκυλιά!!!

    το μόνο ωραίο αυτό το σκ, ένας λαγός που τον πήρα με το που φτάναμε στον τόπο που πηγαίναμε, με το που βγήκα από το αμάξι. Σε ένα λεπτό φτάσανε και τα σκυλιά που τον είχανε σηκώσει. Και σε αλλα πέντε, βρήκαμε και την παρέα που είχε τα σκυλιά και τους έδωσα τον αυτιά…..

    αλλά παντως, τον χάρηκα που τον πήρα και το χάρηκα που ήταν κοντά τα παιδιά και μπόρεσα να τους τον δώσω.
    να πω την αλήθεια όμως, παρά τον αυτιά και παρά τις λίγες χοντρουλες που ειδα, μου έλειψε να τουφεκίσω την τσιχλιτσα.

    επισημη αγαπημένη που τραγουδούσε και ο σερ Μπιθι…..

     

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 30,706 έως 30,720 (από 30,885 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων