COCKER SPANIEL

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 181 έως 195 (από 303 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    956
    Τσαμπούκος Γεώργιος στις #419999

    gtsampou wrote:
    Η μία εκδοχή..η άλλη είναι ότι βιάστηκα και εθελοτυφλούσα….έριξα τον πήχη στα κριτηρια μου!

    τωρα πηρα γραμμη το θεμα .
    εχω την αισθηση οτι το παραπανω quote που γραφεισ τα λεει ολα. γνωμη μου
    1.ο εκτροφεας δεν ειναι θεος.ειδικα ο ερασιτεχνης (που μαλλον ειναι αυτος) δεν τον ξερω τον ανθρωπο.
    αλλα εαν ηταν ολη η τοκοτεομοαδα ετσι ειχε εικονα.
    εαν ειχε επαναλαβει την γεννα ειχε εικονα.
    σε τετοια περιπτωση αναποφυεται στην καλη του διαθεση
    ισως επιφυλασεται σε μελοντικη γεννα να σε βοηθησει με αριστο ατομο .θα δειξη 2.ολοι μας εχουμε βιαστει σε επιλογη .δεν εισαι ουτε ο πρωτος ουτε ο τελευταιος
    (τι να πουν και αυτοι που βιαστηκαν να επιλεξουν γυναικα ?) 3.αφου εχεις αγαπη στην φυλη καποια στιγμη
    να πας στο ραφι
    να παρεις τον πυλινο κουμπαρα που εχεισ απο μικρος
    να τον σπασεις
    και να πας Αγγλια να φερεις ενα αξιολογο ατομο .
    και συνεχισε να ονειρευεσαι. κοκεροφατσα ταπαμε και παλιοτερα

    Κακός δεν είναι ο κύριος Μάκης!Από ότι δείχνει δεν δίνει πολύ σημασία!Βέβαια διοργανώνει κάθε χρόνο μάζωξη κοκεράδων και μπράβο του !Αυτό με την γυναίκα πολύ πετυχημένο………!Επίσης πετυχημένο το ότι επιφυλάσεται να μου δώσει κουτάβι στο μέλλον!Όχι ότι θα το δεχόμουν!

    Τα παμε τα παμε……


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3382
    zed στις #420000

    Προσωπικά, θα ζητούσα πάντως και μια δεύτερη πιο εξειδικευμένη άποψη, έτσι για την περιέργεια.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #420017

    Θα ήθελα όμως να επεκτείνετε λίγο τον συλλογισμό σας για την ακαδημαϊκή πλευρά του ζητήματος,

    Ευχαρίστως, με δύο προϋποθέσεις…  πρώτα, αν γνωρίζω, και δεύτερον προς ποιο θέμα να επεκτείνω τον συλλογισμό μου.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3382
    zed στις #420028

    Ευχαρίστως, με δύο προϋποθέσεις…  πρώτα, αν γνωρίζω, και δεύτερον προς ποιο θέμα να επεκτείνω τον συλλογισμό μου.

    Κύριε Γιάννη όσον αφορά την απάντηση σας στην “απάντηση που έδωσα” στον συνάδελφο gtsampou γενικότερα και για την ραιβοποδία (και ένα κακό ζευγάρωμα, που να μην είναι εκ των προτέρων γνωστό), αν είχα ποτέ παρόμοια εμπειρία.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #420045

    Kalliston Hellas wrote:
    Ευχαρίστως, με δύο προϋποθέσεις… πρώτα, αν γνωρίζω, και δεύτερον προς ποιο θέμα να επεκτείνω τον συλλογισμό μου.

    Κύριε Γιάννη όσον αφορά την απάντηση σας στην «απάντηση που έδωσα» στον συνάδελφο gtsampou γενικότερα και για την ραιβοποδία (και ένα κακό ζευγάρωμα, που να μην είναι εκ των προτέρων γνωστό), αν είχα ποτέ παρόμοια εμπειρία.

    Κωνσταντίνος http://hunting-with-spaniels.blogspot.gr/ http://www.youtube.com/user/alexgi1111/videos?view=0&flow=grid

    Γεια σου Κωνσταντίνε, αν κατάλαβα καλά, προς όλα τα θέματα.

    Δεν είναι και τόσο έντονη η ραιβοποδία ίσως στο μέλλον διορθωθεί με περισσότερη γυμναστική….

    Οι γνώμες όλων μας είναι βασισμένες μόνο στις φωτογραφίες, και φυσικά δεν είμαστε κτηνίατροι ορθοπεδικοί.  Όμως τολμώ να εκφέρω άποψη γιατί στις τωρινές και στις προηγούμενες φωτογραφίες (που έχει αναρτήσει ο Γιώργος) είναι πασιφανές πως δεν πρόκειται για απλή ραιβοποδία άλλα για μια σκελετική δυσμορφία των μπροστινών άκρων. Ένας ειδικός ίσως μιλούσε και για  ανισοποδία,  βλαισοπτερνία, δυσπλασία των αγκώνων, δυσανάλογη ανάπτυξη κερκίδας και ωλένης και δεν ξέρω τι άλλο. Ας παραμείνουμε στο γενικόλογο δυσμορφία. Από την πρώτη φωτογραφία που είδα στο φόρουμ (που δεν πρέπει να ήταν περισσότερο από 2-3 μηνών κουτάβι) φαινόταν το πρόβλημα ενώ τώρα είναι πολύ χειρότερα. Δεδομένων των καλών συνθηκών διαβίωσης και διατροφής, των ιατρικών εξετάσεων και επεμβάσεων που έκανε αυτό το κουτάβι αλλά και γενικότερα της λεπτολογικής αντιμετώπισης των σκύλων του (είναι ψείρας ο άνθρωπος, όλοι το ξέρουμε, χα-χα) συμπεραίνω πως πρόκειται για πρόβλημα εκ γενετής που συνεχώς αυξάνει και δυστυχώς η θεραπεία στους σκύλους είναι αδύνατη εδώ. Πιο έντονη ραιβοποδία δεν θα μπορούσε να είναι, θα γυρνούσαν τα δάκτυλα προς τα πίσω. Δεν υπάρχει περίπτωση να διορθωθεί με γυμναστική. Οπωσδήποτε όχι σε αυτή την ηλικία.

    Μια ελαφρά απόκλιση των πελμάτων ως αποτέλεσμα καλύτερης στήριξης  λόγω άλλου προβλήματος που οφείλεται σε “μεταβλητή” αιτία λόγω της ανισομερούς ανάπτυξης του σώματος των κουταβιών (π.χ. σε μεγάλο εύρος θώρακος που αναγκάζει τους αγκώνες να εξέχουν από την κάθετο), ναι, με την ολοκλήρωση της ανάπτυξης διορθώνεται, όπως και τα “χαλαρά μετακάρπια των κυναρίων”.

    Το εκτρόπιο έχει πολλές αιτίες (από αλεργία μέχρι δεν ξέρω και εγώ τι) χρησιμοποίησε φυσικά δάκρυα 3 φορές την ημέρα και ίσως βελτιωθεί η εικόνα του…

    Το εκτρόπιο στους σκύλους είναι βασικά κληρονομικό, με πρώτη φυλή τα Κόκερς, και έπονται Κλάμπερς, Μπασέ και Αγ. Βερνάρδου. Σπάνια λόγω ηλικίας ή παράλυσης ή αλλεργίας μπορεί να γίνει χαλαρός ο μυς και να εκτραπεί το χείλος του βλεφάρου προς τα έξω. Στο σκύλο του Γιώργου ήταν από κουτάβι. Οι οφθαλμικές σταγόνες δεν θεραπεύουν το εκτρόπιο απλώς προσπαθούμε με την χρήση τους να αποφύγουμε επιπεφυκίτιδες που μπορεί να προκληθούν από την συσσώρευση σκόνης κλπ λόγω του ότι το βλέφαρο δεν προστατεύει σωστά το μάτι, αλλά και από την πιθανή τριβή των γωνιών που σχηματίζει το βλέφαρο όταν κρεμά προς τα έξω. Η μόνη μέθοδος αντιμετώπισης είναι  η χειρουργική.

    συμφωνώ ότι μια σωστή μορφολογικά δομή έχει πολλά οφέλη, αλλά μέχρι ένα σημείο.

    Κανονικά δεν θα έπρεπε να υπάρχει σημείο. Όταν λέμε σωστή μορφολογική δομή όλοι ξέρουμε πως δεν πρόκειται για “ομορφιά” αλλά για εργονομία και αθλητής ή εργάτης χωρίς εργονομία ή δεν θα αποδίδει ή δεν θα έχει διάρκεια (αντοχή). Έλα όμως που εκτός από ελάχιστες φυλές, οι υπόλοιπες (και δη οι Αγγλικές) δεν συμβαδίζουν εργασία και μορφολογία. Ειδικά τα Σπρίνγκερς και τα Κόκερς είναι σαν να βλέπεις άλλες φυλές. Θα μου πεις είναι κακό; Ναι, δυστυχώς είναι… γιατί και οι δύο φιλοσοφίες είχαν στηριχθεί στον ηλίθιο κανόνα “όσο πιο πολύ, τόσο πιο καλό” για παράδειγμα: Κόκερ εκθεσιακό, προς χάρη του συμπαγούς (κόμπακτ) έχει κοντίνει τόσο η οσφύς που μερικά Κόκερ είναι ψηλότερα από το μήκος τους με αποτέλεσμα να χάνουν από την τυπική κίνηση κατά την εργασία. Αντίθετα στα εργασιακά (που ξέρουν την σημασία της) την έχουν επεκτείνει περισσότερο, τόσο, που αρκετά μοιάζουν με τρένο. Άλλο ένα παράδειγμα που ανέφερα προηγουμένως, παραβλέπουν τα “πόδια ποδοσφαιριστή” προς χάριν του εύρους στο στήθος.  Καταλήγω Κωνσταντίνε πως κανονικά το “μέχρι ένα σημείο” θα έπρεπε να αφορά επουσιώδη μορφολογικά στοιχεία π.χ. την θέση των αυτιών αλλά και πάλι δεν το δέχομαι γιατί αυτά τα επουσιώδη πολλές φορές προδίδουν το αν υπήρξε μιγαδοποίηση.

    Εύχομαι να κάλυψα τα ερωτήματα σου Κωνσταντίνε.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #420046

    Α, ναι, ξέχασα, τι θα ήθελες για το μη εκ των προτέρων γνωστό ζευγάρωμα;;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3382
    zed στις #420048

    Εύχομαι να κάλυψα τα ερωτήματα σου Κωνσταντίνε.

    Και με το παραπάνω και πέρα των προσδοκιών κύριε Γιάννη.

    Όσον αφορά το ζευγάρωμα, πως μπορούμε να αποφύγουμε τυχών ανωμαλίες οι οποίες να μην είναι εκ των προτέρων γνωστές;

    Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας και τον χρόνο που αφιερώσατε.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #420072

    Kalliston Hellas wrote:
    Εύχομαι να κάλυψα τα ερωτήματα σου Κωνσταντίνε.

    Και με το παραπάνω και πέρα των προσδοκιών κύριε Γιάννη. Όσον αφορά το ζευγάρωμα, πως μπορούμε να αποφύγουμε τυχών ανωμαλίες οι οποίες να μην είναι εκ των προτέρων γνωστές; Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας και τον χρόνο που αφιερώσατε.

    Κωνσταντίνος http://hunting-with-spaniels.blogspot.gr/ http://www.youtube.com/user/alexgi1111/videos?view=0&flow=grid

    Τώρα κατάλαβα, “ανωμαλίες εκ των προτέρων γνωστές” εννοείς μη εμφανείς, σωστά;

    Εδώ βοηθούν δύο τομείς, 1) η επιστήμη και 2) η μεθοδική εκτροφή. Θα ήταν αρκετό να γράψω: εκτροφή, αλλά με τις συνθήκες που συνήθως γίνεται πρόσθεσα  και την λέξη μεθοδική για να πάρει την σωστή του βαρύτητα.

    1) Με την πρόοδο της γενετικής, της μοριακής βιολογίας ακόμη και της ευγονικής αναπτύχθηκαν και οι αντίστοιχοι κτηνιατρικοί κλάδοι. Κάποιοι εκτροφείς, που εμβαθύνουν πολύ, αντιγράφουν τις μεθόδους που εφαρμόζονται στα παραγωγικά ζώα, π.χ. την χρησιμοποίηση κατεψυγμένου ή ψυγμένου σπέρματος ενός εξαιρετικού επιβήτορα που ζει σε απόσταση χιλιάδων χιλιομέτρων ή που έχει ήδη πεθάνει.   Πιο πρακτικά θέματα που μπορούν να κάνουν όλοι είναι ο προληπτικός έλεγχος των γονέων, τουλάχιστον στις παθήσεις που συχνά πλήττουν την φυλή τους , είτε με ακτινογραφίες για εντοπισμό σκελετικών προβλημάτων (δυσπλασίες κλπ) είτε με έλεγχο DNA για κληρονομικές παθήσεις που έχουν ήδη χαρτογραφηθεί (π.χ. ατροφία αμφιβληστοειδούς, καταρράκτη, νεφροπάθεια, και πολλά άλλα) είτε με άλλα τέστ.

    2) Η εκτροφή είναι πολύ μεγάλο κεφάλαιο για να αναπτυχθεί σε ένα ποστ, ρίξε μια ματιά στα καρφιτσωμένα θέματα, έχω αναρτήσει σχετικά άρθρα μου. Αυτό που περιληπτικά μπορώ να αναφέρω είναι πως τα ελαττώματα (όπως και τα προτερήματα) αναπαράγονται. Όποιος, λοιπόν, θέλει να το παίζει εκτροφέας  θα πρέπει να ψάξει όλους τους προγόνους (και από μάνα και από πατέρα) για να βρει τα χαρακτηριστικά τους. Να αποφύγει να ζευγαρώσει σκύλους με κοινά προβλήματα ή (που το ίδιο πρόβλημα) το είχε και άλλος πρόγονος. Αυτά βεβαίως προϋποθέτουν pedigree, χρόνο, χρήμα και οπωσδήποτε μεράκι.

    Και όοοολα αυτά… απλά για περισσότερες πιθανότητες, τίποτα σίγουρο (εκτός των DNA ελεγμένων).

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3382
    zed στις #420093

    Νομίζω πως ο έλεγχος DNA θα βοηθήσει πάρα πολλούς, δεν ξέρω όμως αν έχει μεγάλη αποδοχή, υποθέτω πως βρίσκεται σε εξέλιξη. Για την εκτροφή έχετε απόλυτο δίκιο, είναι πολύ μεγάλο κεφάλαιο και όσο “διάβασμα” να ρίξει κανείς δεν μπορεί να υποκαταστήσει την εμπειρία.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    956
    Τσαμπούκος Γεώργιος στις #420141

    είναι πασιφανές πως δεν πρόκειται για απλή ραιβοποδία άλλα για μια σκελετική δυσμορφία των μπροστινών άκρων. Ένας ειδικός ίσως μιλούσε και για  ανισοποδία,  βλαισοπτερνία, δυσπλασία των αγκώνων, δυσανάλογη ανάπτυξη κερκίδας και ωλένης και δεν ξέρω τι άλλο.

    Ακριβώς δεν είναι απλά ραιβοποδία!έχει δυσανάλογα ακρα πολύ δυσανάλογα!παρακάτω θα παραθέσω δυο φωτογραφίες και θα δείτε ποια θα είναι η καινούργια χρήση του σκύλου μου!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    956
    Τσαμπούκος Γεώργιος στις #420144

    Σίγουρα όλοι θέλουν να γίνονται το κέντρο της συζήτησης το θεωρουμε τιμιτικό!Όλοι αισθανόμαστε πιο ωραία να λένε για εμας όχι όμως για άσχημα πράγματα!Να ξέρετε ότι εγώ δεν νιώθω άβολα ούτε να δείξω το πρόβλημα του σκύλου μου ούτε τα δικά μου προβλήματα και ελείψεις!Δεν πρέπει να αισθανόμαστε άβολα ούτε να κρυβόμαστε πίσω από το δαχτυλο μας!Εγώ χαίρομαι πάντως που έγινα κέντρο συζητησης και αναλύουμε και κουβεντίαζουμε!Καλή συνέχεια στην ανάλυση μας…..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3382
    zed στις #420157

    Σίγουρα όλοι θέλουν να γίνονται το κέντρο της συζήτησης το θεωρουμε τιμιτικό!Όλοι αισθανόμαστε πιο ωραία να λένε για εμας όχι όμως για άσχημα πράγματα!Να ξέρετε ότι εγώ δεν νιώθω άβολα ούτε να δείξω το πρόβλημα του σκύλου μου ούτε τα δικά μου προβλήματα και ελείψεις!Δεν πρέπει να αισθανόμαστε άβολα ούτε να κρυβόμαστε πίσω από το δαχτυλο μας!Εγώ χαίρομαι πάντως που έγινα κέντρο συζητησης και αναλύουμε και κουβεντίαζουμε!Καλή συνέχεια στην ανάλυση μας…..

    Έτσι ακριβώς πρέπει να λειτουργεί ένα foroum… Το σίγουρο είναι ότι όλοι κερδίζουμε με την συγκεκριμένη και όχι μόνο ανάλυση.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #420197

    Νομίζω πως ο έλεγχος DNA θα βοηθήσει πάρα πολλούς, δεν ξέρω όμως αν έχει μεγάλη αποδοχή, υποθέτω πως βρίσκεται σε εξέλιξη…..

    Κωνσταντίνος http://hunting-with-spaniels.blogspot.gr/ http://www.youtube.com/user/alexgi1111/videos?view=0&flow=grid

    Στο εξωτερικό έχει αρχίσει να γίνεται μεγάλη χρήση των αποτελεσμάτων των εξετάσεων DNA, οπότε αυξάνονται οι ιδιοκτήτες που ελέγχουν τους σκύλους τους κυρίως στις χώρες που έχουν κέντρα ελέγχου. Όσο για την εξέλιξη, όποιες ασθένειες έχουν ταυτοποιηθεί οι έλεγχοι είναι σίγουροι 100% και συνεχώς προσπαθούν να ταυτοποιήσουν νέες.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #420199

    Σίγουρα όλοι θέλουν να γίνονται το κέντρο της συζήτησης το θεωρουμε τιμιτικό!Όλοι αισθανόμαστε πιο ωραία να λένε για εμας όχι όμως για άσχημα πράγματα!Να ξέρετε ότι εγώ δεν νιώθω άβολα ούτε να δείξω το πρόβλημα του σκύλου μου ούτε τα δικά μου προβλήματα και ελείψεις!Δεν πρέπει να αισθανόμαστε άβολα ούτε να κρυβόμαστε πίσω από το δαχτυλο μας!Εγώ χαίρομαι πάντως που έγινα κέντρο συζητησης και αναλύουμε και κουβεντίαζουμε!Καλή συνέχεια στην ανάλυση μας…..

    Λάθη δεν κάνουν μόνο όσοι δεν προσπαθούν!!!!! Δεν αρκεί μόνο το να έχεις στόχους….πρέπει να ξέρεις και σημάδι

    Τι λες ρε Γιώργο; πως σου πέρασε από το μυαλό. Ούτε εσύ ούτε ο σκύλος σου είναι “κέντρο της συζήτησης” για την πάθηση μιλάμε. Και αν θέλεις… το “κέντρο” για μένα δεν είναι ούτε η πάθηση…. είναι η εκτροφή και η επιλογή κουταβιού.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    956
    Τσαμπούκος Γεώργιος στις #420272

    Τι λες ρε Γιώργο; πως σου πέρασε από το μυαλό. Ούτε εσύ ούτε ο σκύλος σου είναι «κέντρο της συζήτησης» για την πάθηση μιλάμε. Και αν θέλεις… το «κέντρο» για μένα δεν είναι ούτε η πάθηση…. είναι η εκτροφή και η επιλογή κουταβιού.

    Καλοπροαίρετα το είπα κύριε Γιάννη!Φυσικά και η απώτερη ανάλυση καταλήγει στην εκτροφή!!!Το κέντρο συζήτησης δεν το είπα αρνητικά!

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 181 έως 195 (από 303 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων