COCKER SPANIEL

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 211 έως 225 (από 303 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/08/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    119
    mixalis77 στις #421581

    γεια σας φίλοι των κοκερς και σπρίνγκερ !θέλω να σας ευχηθώ χρόνια πολλά και καλη ανάσταση !αφού άυριο το πρωί θα ταξιδέψω για το χωρίο μου και εκεί δεν υπάρχει ιντερνετ !


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/03/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    41
    nik72 στις #421591

    καλησπέρα σε όλους. Ψάχνω για ένα κοκεράκι. Θα είναι ο πρώτος μου σκύλος σύντροφος στο κυνήγι και φίλος για τα παιδιά μου που μου έχουν πάρει τα αυτιά να τους χαρίσω ένα σκυλάκι. Άν μπορεί κάποιος να μου χαρίσει ένα κουταβάκι  ή να μου το δώσει σε λογική τιμή (οικονομική κρίση γαρ) παρακαλώ να επικοινωνήσει με πμ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    488
    panos citori στις #421594

    panos citori wrote:
    καλησπερα! μια ερωτηση. πως αντιμετοπηζουμε ενα ζημιαρικο και ατηθασω κοκερ?

    Τι εννοείς ζημιάρικο και ατίθασο;;;Γιατί μπορεί να είναι το σκαλοπάτι της ηλικίας του σκύλου γύρω στους 9 μήνες!Μέχρι τώρα ήταν πιο ήρεμος;

    Λάθη δεν κάνουν μόνο όσοι δεν προσπαθούν!!!!! Δεν αρκεί μόνο το να έχεις στόχους….πρέπει να ξέρεις και σημάδι

    το σκιλι δεν το εχω δεμενω στο σπιτι αλλα ελευθερω! στην αυλη ενοω ! μασαει οτι βρισκει απο σκουπες μεχρει λουλουδια γλαστρες μου εχει καταγρατζουνιση το αμαξι

    την μηχανη σφουγγαρια και παρα πολλα αλλα αντικιμενα! μεχρη τωρα ολο τετοιες ζημιες κανει! φοβερα νευρικο θα το χαρακτιριζα δεν καθετε ακινιτο ουτε 1 δευτερολεπτο ουτε αγκαλια δεν μπορω να την παρω γιατι κανει σαν κομπρεσερ!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    956
    Τσαμπούκος Γεώργιος στις #421600

    γεια σας φίλοι των κοκερς και σπρίνγκερ !θέλω να σας ευχηθώ χρόνια πολλά και καλη ανάσταση !αφού άυριο το πρωί θα ταξιδέψω για το χωρίο μου και εκεί δεν υπάρχει ιντερνετ !

    Χρόνια πολλά Μιχάλη καλή ανάσταση!Χρόνια πολλά σε όλους με υγεία!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    956
    Τσαμπούκος Γεώργιος στις #421602

    μασαει οτι βρισκει απο σκουπες μεχρει λουλουδια γλαστρες μου εχει καταγρατζουνιση το αμαξι την μηχανη σφουγγαρια και παρα πολλα αλλα αντικιμενα! μεχρη τωρα ολο τετοιες ζημιες κανει!

    Λογικές αντιδράσεις-καταστάσεις  ενός κουταβιού που παίζει για να εκτονωθεί!Λογικές καταστάσεις για αυτό ζημιές για εμάς άρα πρέπει να του δώσουμε να καταλάβει οτι για εμάς είναι ζημιές και να μην εκτονώνεται με αυτά μας δυσαρεστεί!Επίσης για να μην έχει κίνητρο-διάθεση να ασχοληθεί με αυτά πρέπει να φροντίζουμε εμείς να του ξοδεύουμε την ενέργεια του σε βόλτες και παιχνίδια!Να χαίρεσαι που έχεις ένα τόσο ζωηρό κουτάβι-κομπρεσέρ!Απλά πρέπει να του μάθεις με υπομονή και επιβράβευση που να διοχετεύει την ενέργεια του!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    488
    panos citori στις #421603

    panos citori wrote:
    μασαει οτι βρισκει απο σκουπες μεχρει λουλουδια γλαστρες μου εχει καταγρατζουνιση το αμαξι την μηχανη σφουγγαρια και παρα πολλα αλλα αντικιμενα! μεχρη τωρα ολο τετοιες ζημιες κανει!

    Λογικές αντιδράσεις-καταστάσεις ενός κουταβιού που παίζει για να εκτονωθεί!Λογικές καταστάσεις για αυτό ζημιές για εμάς άρα πρέπει να του δώσουμε να καταλάβει οτι για εμάς είναι ζημιές και να μην εκτονώνεται με αυτά μας δυσαρεστεί!Επίσης για να μην έχει κίνητρο-διάθεση να ασχοληθεί με αυτά πρέπει να φροντίζουμε εμείς να του ξοδεύουμε την ενέργεια του σε βόλτες και παιχνίδια!Να χαίρεσαι που έχεις ένα τόσο ζωηρό κουτάβι-κομπρεσέρ!Απλά πρέπει να του μάθεις με υπομονή και επιβράβευση που να διοχετεύει την ενέργεια του!

    Λάθη δεν κάνουν μόνο όσοι δεν προσπαθούν!!!!! Δεν αρκεί μόνο το να έχεις στόχους….πρέπει να ξέρεις και σημάδι

    ειναι ενα πανεμορφο ζωντανο! εγω ομος ειμαι 33 χρονον και εχω μεγαλοσει με λαγοσκιλα που δεν εχουν καμια σχεση με αυτο! ζητω λοιπον την βωηθεια σας

    γιατι δεν ξερω πως να το χειρειστω!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    488
    panos citori στις #421604

    gtsampou wrote:

    panos citori wrote:
    μασαει οτι βρισκει απο σκουπες μεχρει λουλουδια γλαστρες μου εχει καταγρατζουνιση το αμαξι την μηχανη σφουγγαρια και παρα πολλα αλλα αντικιμενα! μεχρη τωρα ολο τετοιες ζημιες κανει!

    Λογικές αντιδράσεις-καταστάσεις ενός κουταβιού που παίζει για να εκτονωθεί!Λογικές καταστάσεις για αυτό ζημιές για εμάς άρα πρέπει να του δώσουμε να καταλάβει οτι για εμάς είναι ζημιές και να μην εκτονώνεται με αυτά μας δυσαρεστεί!Επίσης για να μην έχει κίνητρο-διάθεση να ασχοληθεί με αυτά πρέπει να φροντίζουμε εμείς να του ξοδεύουμε την ενέργεια του σε βόλτες και παιχνίδια!Να χαίρεσαι που έχεις ένα τόσο ζωηρό κουτάβι-κομπρεσέρ!Απλά πρέπει να του μάθεις με υπομονή και επιβράβευση που να διοχετεύει την ενέργεια του! Λάθη δεν κάνουν μόνο όσοι δεν προσπαθούν!!!!! Δεν αρκεί μόνο το να έχεις στόχους….πρέπει να ξέρεις και σημάδι

    ειναι ενα πανεμορφο ζωντανο! εγω ομος ειμαι 33 χρονον και εχω μεγαλοσει με λαγοσκιλα που δεν εχουν καμια σχεση με αυτο! ζητω λοιπον την βωηθεια σας γιατι δεν ξερω πως να το χειρειστω!!!!

    καποιες ηδεες-τροπους απο εσας τους εμπιροτερους σε αυτα τα σκιλια!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #421610

    ΚΑΛΗ ΑΝΑΣΤΑΣΗ σε όλους και όσοι ταξιδέψουν καλά να πάνε και καλύτερα να γυρίσουν.

    καποιες ηδεες-τροπους απο εσας τους εμπιροτερους σε αυτα τα σκιλια!!!!

    Σε ποια σκυλιά αναφέρεσαι συνάδελφε; αφού δεν ξέρεις τίποτα για το παρελθόν του και τις γραμμές του. Εξέτρεφα 30 και πλέον χρόνια Αγγλικά Κόκερς και δεν είχα ποτέ τέτοια προβλήματα, απορώ πως άλλοι τα βρίσκουν φυσιολογικά. Τα Κ’όκερς είναι αεικίνητα μεν αλλά όχι ζημιάρικα είναι χαρούμενα και επιζητούν την συντροφιά των ανθρώπων αλλά  δεν είναι κομπρεσέρ. Είναι γλυκύτατοι χαρακτήρες και άκρως ενεργητικοί στο κυνήγι. Ο χαρακτήρας που περιγράφεις δεν είναι ο χαρακτήρας των Αγγλικών Κόκερς. Προφανώς έχει προέλευση από πρώην ανατολικό μπλοκ, όπου η αναπαραγωγή γινόταν μαζικά, με σκοπό να γεμίζουν τα πετσοπάδικα και όχι τον τυπικό χαρακτήρα τους. Υποθέτω πως θα είναι και κανελί χρώματος.

    Για να περισώσεις το βιος σου και να μπορέσεις να συμβιώσεις με καλύτερες συνθήκες η οδός είναι μία. Βασική εκπαίδευση υπακοής. Με όλες τις τυπικότητες της, είτε τις χρειάζεσαι είτε όχι. Σε ρώτησα για την ηλικία γιατί ένα κουτάβι μέχρι 5-6 μηνών λειτουργεί περισσότερο για να εκτονώσει την πλεονάζουσα ενέργεια ενώ μετά οφείλει να σκέφτεται και να ενεργεί συνειδητά. Αν απορείς γιατί το αν μάθει να περπατά δίπλα σου, να κάθετε με παράγγελμα, να έρχεται όποτε το καλέσεις και όλα τα άλλα που διδάσκονται στην βασική υπακοή…. θα σταματήσουν την καταστροφικότητα η απάντηση είναι μία: αλλαγή προσανατολισμού της ενέργειας. Προσπάθησε και τα ξαναλέμε.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    956
    Τσαμπούκος Γεώργιος στις #421614

    Πρώτα δεν συγκαταλέγω τον εαυτό μου στους έμπειρους αλλά στους λάτρες

    απορώ πως άλλοι τα βρίσκουν φυσιολογικά

    Κύριε Γιάννη αναφέρθηκα σε λογικές αντιδράσεις(αναμενόμενα αποτελέσματα) και όχι φυσιολογικές(αυτές που θα έπρεπε) βασιζόμενος στην πεποίθηση ότι ο σκύλος δεν θα εκτονώνεται και δεν θα κοινωνικοποιείται στον βαθμό που του αναλογεί!O panos citori αμέσως μετά απάντησε πράγμα το οποίο μου επιβεβαίωσε την πεποίθηση μου πως δεν έχει ιδέα από τέτοια σκυλιά και έχει μεγαλώσει με λαγόσκυλα (και προφανώς δίνοντας σε αυτά μεγαλύτερη βαρύτητα στη ανάπτυξη του κυνηγετικού ενστίκτου και όχι σε βασική εκπαίδευση και κοινωνικοποίηση)Χρησιμοποίησα την λέξη κομπρεσέρ επειδή την έχει χρησιμοποιήσει ο συνάδελφος,και κάπως αλληγορικά εννοώντας το να είναι ένα κόκερ και δει κουτάβι αεικίνητο!Αν και ξαναλέω αν,ο σκύλος δεν εκτονώνεται ας είναι και ελεύθερο σε αυλή λογικό δεν είναι(όχι φυσιολογικό)  να ασχολείται με σφουγγάρια σκούπες και ότι άλλο το θεωρήσει παιχνίδι!Δεν αναφέρομαι στο να φάει τον προφυλαχτήρα του αυτοκινήτου ή καρέκλες προσθεού αλλά στο να παίξει με σφουγγάρια να τραβήξει σκούπες να σκάψει γλάστρες;Αν ο σκύλος όμως ασκείται και εκτονώνεται επαρκώς και δεν μένει πολλές ώρες μόνος του και συνεχίζει να τα κάνει αυτά τότε προφανώς έχει ελαττωματικό χαρακτήρα και ‘ανισσόροπο’ ψυχισμό!Αναφέρθηκα στο να του δείξει τι τον δυσαρεστει και τι όχι και να φροντίσει να διοχετεύσει την ενέργεια του σε βόλτες και παιχνίδια!Με υπομονή και επιβράβευση(εκπαίδευση) να τροποποιήσει την ενέργεια του,τον τρόπο εκτόνωσης της

    ΚΑΛΗ ΑΝΑΣΤΑΣΗ σε όλους και όσοι ταξιδέψουν καλά να πάνε και καλύτερα να γυρίσουν.

    ΚΑΛΗ ΑΝΑΣΤΑΣΗ και σε εσάς κυριε Γιάννη και στην οικογένεια σας!Ο θεός να σας έχει καλά!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    59
    imimathis στις #421625

    Φίλε panos citori εγώ δεν είμαι εμπειρότερος από εσένα σε αυτά τα σκυλιά αλλά θα σου πω την γνώμη μου. Αυτό που περιγράφεις δεν είναι σκύλα είναι ο Tasmania devil! (γέλασα πολύ με το: ‘για να περισώσεις το βιός σου’) Είσαι σίγουρος ότι η σκύλα είναι τόσο υπερκινητική ή απλά δεν βγαίνει καθόλου έξω και τρελαίνεται? Πολλοί βλέπουμε τα κόκερ σαν όμορφα γλυκά σκυλάκια αυτό όμως είναι η μισή αλήθεια η άλλη μισή είναι πως είναι πάρα πολύ σκληρά(ανθεκτικά) και αθλητικά ζώα.

    Όλα τα σκυλιά ακόμα και τα πιο αθλητικά  περνάνε αρκετές ώρες ξάπλα στον ήλιο και στον ίσκιο η δικιά σου δεν το κάνει αυτό?

    Της έχεις δείξει την δυσαρέσκεια σου όταν κάνει ζημιές?

    Έχεις άλλους σκύλους και αν ναι πως συμπεριφέρεται σ’αυτούς?

    Με το φαγητό σου έχει κάνει ποτέ τσαμπουκάδες (γρυλίσματα κλπ)?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #421647

    Πρώτα δεν συγκαταλέγω τον εαυτό μου στους έμπειρους αλλά στους λάτρες

    Kalliston Hellas wrote:
    απορώ πως άλλοι τα βρίσκουν φυσιολογικά

    Κύριε Γιάννη αναφέρθηκα σε λογικές αντιδράσεις(αναμενόμενα αποτελέσματα) και όχι φυσιολογικές(αυτές που θα έπρεπε) βασιζόμενος στην πεποίθηση ότι ο σκύλος δεν θα εκτονώνεται και δεν θα κοινωνικοποιείται στον βαθμό που του αναλογεί!O panos citori αμέσως μετά απάντησε πράγμα το οποίο μου επιβεβαίωσε την πεποίθηση μου πως δεν έχει ιδέα από τέτοια σκυλιά και έχει μεγαλώσει με λαγόσκυλα (και προφανώς δίνοντας σε αυτά μεγαλύτερη βαρύτητα στη ανάπτυξη του κυνηγετικού ενστίκτου και όχι σε βασική εκπαίδευση και κοινωνικοποίηση)Χρησιμοποίησα την λέξη κομπρεσέρ επειδή την έχει χρησιμοποιήσει ο συνάδελφος,και κάπως αλληγορικά εννοώντας το να είναι ένα κόκερ και δει κουτάβι αεικίνητο!Αν και ξαναλέω αν,ο σκύλος δεν εκτονώνεται ας είναι και ελεύθερο σε αυλή λογικό δεν είναι(όχι φυσιολογικό) να ασχολείται με σφουγγάρια σκούπες και ότι άλλο το θεωρήσει παιχνίδι!Δεν αναφέρομαι στο να φάει τον προφυλαχτήρα του αυτοκινήτου ή καρέκλες προσθεού αλλά στο να παίξει με σφουγγάρια να τραβήξει σκούπες να σκάψει γλάστρες;Αν ο σκύλος όμως ασκείται και εκτονώνεται επαρκώς και δεν μένει πολλές ώρες μόνος του και συνεχίζει να τα κάνει αυτά τότε προφανώς έχει ελαττωματικό χαρακτήρα και “ανισσόροπο” ψυχισμό!Αναφέρθηκα στο να του δείξει τι τον δυσαρεστει και τι όχι και να φροντίσει να διοχετεύσει την ενέργεια του σε βόλτες και παιχνίδια!Με υπομονή και επιβράβευση(εκπαίδευση) να τροποποιήσει την ενέργεια του,τον τρόπο εκτόνωσης της

    Kalliston Hellas wrote:
    ΚΑΛΗ ΑΝΑΣΤΑΣΗ σε όλους και όσοι ταξιδέψουν καλά να πάνε και καλύτερα να γυρίσουν.

    ΚΑΛΗ ΑΝΑΣΤΑΣΗ και σε εσάς κυριε Γιάννη και στην οικογένεια σας!Ο θεός να σας έχει καλά!

    Λάθη δεν κάνουν μόνο όσοι δεν προσπαθούν!!!!! Δεν αρκεί μόνο το να έχεις στόχους….πρέπει να ξέρεις και σημάδι

    Γιώργο δεν αναφερόμουν σε δικό σου ποστ. Αναφερόμουν σε όλους αυτούς που πιστεύουν πως τα Κόκερς είναι ζημιάρικα, δαγκωνιάρικα και γενικώς ανυπόφορα. Είναι εντελώς  λάθος εικόνα που οφείλεται σε μερικούς σκύλους κακής εκτροφής.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    488
    panos citori στις #421685

    Υποθέτω πως θα είναι και κανελί χρώματος.

    KALLISTON HELLAS
    Και δια το πιστόν
    Γιάννης Νικολακόπουλος
    [/quote]καλη ανασταση σε ολους!!!

    οχι κυριε  Γιαννη δεν ειναι κανελι. ειναι καταμαυρη με μια αχνη γκριζα γραμουλα στον λαιμο της που πρεπει να την παρατηρησεις πολυ καλα για να την δεις!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    488
    panos citori στις #421686

    Φίλε panos citori εγώ δεν είμαι εμπειρότερος από εσένα σε αυτά τα σκυλιά αλλά θα σου πω την γνώμη μου. Αυτό που περιγράφεις δεν είναι σκύλα είναι ο Tasmania devil! (γέλασα πολύ με το: ‘για να περισώσεις το βιός σου’) Είσαι σίγουρος ότι η σκύλα είναι τόσο υπερκινητική ή απλά δεν βγαίνει καθόλου έξω και τρελαίνεται? Πολλοί βλέπουμε τα κόκερ σαν όμορφα γλυκά σκυλάκια αυτό όμως είναι η μισή αλήθεια η άλλη μισή είναι πως είναι πάρα πολύ σκληρά(ανθεκτικά) και αθλητικά ζώα. Της έχεις δείξει την δυσαρέσκεια σου όταν κάνει ζημιές? Έχεις άλλους σκύλους και αν ναι πως συμπεριφέρεται σ’αυτούς? Με το φαγητό σου έχει κάνει ποτέ τσαμπουκάδες (γρυλίσματα κλπ)?

    Όλα τα σκυλιά ακόμα και τα πιο αθλητικά περνάνε αρκετές ώρες ξάπλα στον ήλιο και στον ίσκιο η δικιά σου δεν το κάνει αυτό? ναι το κανει αυτο! της εχω δειξει την δυσαρεσκεια μου αλλα δεν ειμαι σηγουρος οτι το εχω κανει σωστα! δεν εχω εδω σε αυτο το σπιτι αλλα σκιλια. ομος  ενας γειτονας μου που εχει 2 λυκοσκιλα και τα βγαζει βολτες δεμενα οταν περνα εξω απο το σπιτι μου  η σκιλα μου τα τσαμπουκαλεβετε παρα πολυ(ευτηχως παρεμβαλετε η περιφραξη).  οχι με το φαγητο μου δεν εχει κανει κατι τετοιο αντιθετος καθετε και με κοιταζει,σαν να μου λεει  εμενα δεν θα μου δωσεις?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    956
    Τσαμπούκος Γεώργιος στις #421699

    Χρόνια πολλά!Χριστός ανέστη!

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/07/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    16
    Setter-Pointer στις #421718

    παιδια γεια σας και απο εμενα. θα ηθελα να μου πειτε την γνωμη σας σχετικα με το κοψιμο της ουρας των κοκερ σπανιελ και σε ποια χρονικη περιοδο της ζωης του πρεπει να γινει .

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 211 έως 225 (από 303 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων