COCKER SPANIEL

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 121 έως 135 (από 303 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #381628

    Καλή αρχή….

    Και εις άλλα με υγεία. Και στα ταίρια τους.

    Για να διευκολύνεις τον σκύλο και να απαλλαγείς από τα πιο πολλά αγκάθια πρέπει να στριπάρεις (να μαδήσεις) το puppy coat (τον κουταβίσιο μανδύα)… δηλαδή όλες αυτές τις νεκρές τρίχες που “φουσκώνουν” στα πόδια, το στέρνο, τα αυτιά και τους ώμους. Μπορείς να το κάνεις με το χέρι πιάνοντας με τον δείκτη και τον αντίχειρα λίγες λίγες τις τρίχες από την άκρη τους και τραβώντας τες απότομα. Υπάρχουν και εργαλεία όπως το King Koat της Mars και το Furminator που μαδούν εύκολα την τρίχα βγάζοντας και τον υπομανδύα. Αν επρόκειτο για show dog το χέρι θα ήταν μονόδρομος.

     


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    375
    aggelos2 στις #381631

    Καλή αρχή….

     

    ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ…ΩΡΑΙΟΣ Ο ΓΙΩΡΓΗΣ…ΕΙΧΕ ΜΠΑΣΙΜΑΤΑΚΙ?ΕΙΧΕ ΜΠΑΣΙΜΑΤΑΚΙ?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    956
    Τσαμπούκος Γεώργιος στις #381655

     Κάθε μέρα τον ξεμαδάω με μία Βούρτσα μόλις γυρίζω από το κυνήγι δεν υπάρχει ούτε το παραμικρό πάνω του! και  ταυτόχρονα βγάζω αρκετές τρίχες!!!Αλλά δεν ήθελα να το ”παραβιάσω΄΄ επιπλέον νόμιζα ότι όσα βγαίνουν εύκολα αυτα πρέπει να βγουν!!!!Θα τον κάνω αγνωριστο τώρα….. 😆 😆 😆

    Η αλήθεια είναι Άγγελε πως σήμεαρα και οι πρώτες τσίχλες φάνηκαν και φάσσες!Αυτές οι πέντε επόμενες μέρες είναι οι πιο ύποπτες και εγώ δυστυχώς θα λείπω 4 μέρες εκτός σε μία δουλεία…!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    1739
    Panagiotis Agiannitis στις #381734

    αντε καλη χρονια.

    μεχρι το τελος της κυνηγετικης περιοδου το κοκερακι θα εχει γινει αστερι

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    956
    Τσαμπούκος Γεώργιος στις #383702

    😎

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    956
    Τσαμπούκος Γεώργιος στις #384030

    Το πρώτο μας ορτύκι

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    956
    Τσαμπούκος Γεώργιος στις #384186

    Και εις άλλα με υγεία. Και στα ταίρια τους. Για να διευκολύνεις τον σκύλο και να απαλλαγείς από τα πιο πολλά αγκάθια πρέπει να στριπάρεις (να μαδήσεις) το puppy coat (τον κουταβίσιο μανδύα)… δηλαδή όλες αυτές τις νεκρές τρίχες που «φουσκώνουν» στα πόδια, το στέρνο, τα αυτιά και τους ώμους. Μπορείς να το κάνεις με το χέρι πιάνοντας με τον δείκτη και τον αντίχειρα λίγες λίγες τις τρίχες από την άκρη τους και τραβώντας τες απότομα. Υπάρχουν και εργαλεία όπως το King Koat της Mars και το Furminator που μαδούν εύκολα την τρίχα βγάζοντας και τον υπομανδύα

    Κύριε Γιάννη πήρα και τα δύο εργαλεία…!Φοβερή εξυπηρέτηση!!!!Έχω μια κουρευτική μηχανή, μία απλή χτένα,μια διπλη Χτένα καλλωπισμού τριχώματος μεταλλική με στρογγυλεμένες άκρες, μία βούρτσα αυτή με τα πολλά μικρά μεταλλικά δοντάκια και μία χτένα με ξυράφια για τους κόμπου!Όλα αυτά μαζί τηνεξυπηρέτηση των δύο πιο πάνω εργαλείων δεν την προσφέρουν

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    37
    loykas στις #384656

    αυτο εινε το δικο μου κοκερακι… ερωτας…..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #384696

    Kalliston Hellas wrote:
    Και εις άλλα με υγεία. Και στα ταίρια τους. Για να διευκολύνεις τον σκύλο και να απαλλαγείς από τα πιο πολλά αγκάθια πρέπει να στριπάρεις (να μαδήσεις) το puppy coat (τον κουταβίσιο μανδύα)… δηλαδή όλες αυτές τις νεκρές τρίχες που «φουσκώνουν» στα πόδια, το στέρνο, τα αυτιά και τους ώμους. Μπορείς να το κάνεις με το χέρι πιάνοντας με τον δείκτη και τον αντίχειρα λίγες λίγες τις τρίχες από την άκρη τους και τραβώντας τες απότομα. Υπάρχουν και εργαλεία όπως το King Koat της Mars και το Furminator που μαδούν εύκολα την τρίχα βγάζοντας και τον υπομανδύα

    Κύριε Γιάννη πήρα και τα δύο εργαλεία…!Φοβερή εξυπηρέτηση!!!!Έχω μια κουρευτική μηχανή, μία απλή χτένα,μια διπλη Χτένα καλλωπισμού τριχώματος μεταλλική με στρογγυλεμένες άκρες, μία βούρτσα αυτή με τα πολλά μικρά μεταλλικά δοντάκια και μία χτένα με ξυράφια για τους κόμπου!Όλα αυτά μαζί τηνεξυπηρέτηση των δύο πιο πάνω εργαλείων δεν την προσφέρουν

    Βλέπεις; ο παλιός είναι αλλιώς. Εξ άλλου η κυνοτεχνία δεν είναι κόπος, είναι τέχνη.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #384697

    αυτο εινε το δικο μου κοκερακι… ερωτας…..

    Τον έρωτά σου τον έχεις κρυφό;

    Μάλλον δεν τα κατάφερες στο ανέβασμα της φωτογραφίας.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    37
    loykas στις #384716

    😆

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    37
    loykas στις #384717

    γιατι δεν μου της ανεβαζει?? 😥

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    956
    Τσαμπούκος Γεώργιος στις #384720

    Σήμερα επέλεξα να πάω μία βόλτα για σιταρήθρες!!!!Σε πολύ εύκολο χώρο(τριφύλλι κομμένο) για να τις βλέπει πιο εύκολα ο σκύλος!Πήγα μαζί με έναν φίλο μου!Ο σκύλος έδειξε μεγάλη ένταση στο να τις ξεσηκώνει και να εργάζεται δεξιά αριστερά!Επίσης ήταν σταθερός στο άκουσμα των τουφεκιών ακόμα και του φίλου μου που ήταν πιο πέρα όμως στην επαναφορα είχαμε μεγάλη αστάθεια,στην αρχή πήγε έπιασε την πρώτη και την άφησε 1 μέτρο από εμένα,μετά ανάμεσα μας στην μέση της διαδρομής και στο τέλος την τελευταία την έπιανε και την άφησε! 11 πούλια σύνολο!Ο σκύλος μετά τον πυροβολισμό και χωρίς να έχει δει το πουλί έφευγε με πολύ πάθος για να το βρει όπου του έδειχνα όμως μετά……!γενικά η επαναφορά του ποτέ δεν ήταν υποδειγματική όμως όχι να φτάνει και στα όρια της αδιαφορίας!το μόνο που μου είχε παρουσιάσει ήταν το ακριβώς αντίθετο να μην αφήνει εύκολα το μπαλάκι αλλά μετά όλα μια χαρά!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    1739
    Panagiotis Agiannitis στις #384735

    μηπως η ποσοτητα των πουλιων ηταν μεγαλη και το σκυλι βαρεθηκε?

    γιατι ειναι κουταβακι ακομη και το κυνηγι το βλεπει ως παιχνιδι, και οχι ως εργασια.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    956
    Τσαμπούκος Γεώργιος στις #384738

    Θα συμφωνούσα σε αυτό αν τις πρώτες 2-3 τις επανέφερε κανονικά ή  αν δεν πήγαινε με πάθος να τις φέρει μέχρι και την τελευταία!όμως σε κάθε μία ξεκινούσε με πολύ ένταση να πάει και τις έπιανε αλλά μετά τις άφηνε!Επίσης να αναφέρω πως δεν έπεσαν ομοβροντίες,έπεσαν οι τουφεκιές σχετικά ήρεμα να το πω έτσι!Κάποια στιγμή τον είχα στο κάτσε και του πέταξα εγώ 2 σιταρήθρες και τις έφερε αρκετά καλά σε σχέση με πριν!Την μία μάλιστα την πέταξα πίσω από ένα κοντό φυσικό φράχτη σε μεγάλη απόσταση οπότε να έχει κάποια εμπόδια και χρόνο μέχρι να την φέρει για να δω θα την αφήσει αμέσως λόγω των εμποδίων(εδώ την άφηνε στα εύκολα) και όμως την έφερε και την άφησε με το που με πλησίασε

    ΥΓ. Λάθος όχι 11 σιταρήθρες 9 ήταν!

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 121 έως 135 (από 303 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων