COCKER SPANIEL

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 106 έως 120 (από 303 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #217630

    Δυστυχώς το εγχείρημα εργασιακό κόκερ θα μπει σε παύση!………………..Δεν είμαι από αυτούς που αν πάρουν ένα σκύλο από »μωρό» τον φτάσουν 1-2 χρονών και δεν τους κάνει τον δίνουν,εμένα πλέον είναι μέλος της οικογένειας μου!

    Δυστυχώς φίλε μου δεν εκτρέφω πλέον Kόκερς για να σε καλύψω, ο λόγος είναι πως από τότε που έζησα τα Σπρίνγκερς κατάλαβα πως αποδίδουν πολύ περισσότερο ( αν και είχα 2 διεθνής πρωταθλητές Dual και άλλους 4 Trialers Κόκερς). Ο λόγος είναι πως το Σπρίνγκερ σαν λίγο μεγαλύτερο ερευνά πολύ περισσότερο έδαφος από ένα Κοκερ, έχει περισσότερη αντοχή και ο όγκος του παραμερίζει ευκολότερα την βλάστηση χωρίς να το καταπονεί.

    Όλα όσα σκέφτεστε είναι πραγματικότητες, δεν είναι θέμα καχυποψίας αλλά απλής λογικής. Έχω διαπιστώσει πως μερικοί δεν στέλνουν εκτός Η.Β. όχι γιατί δεν θέλουν να πάνε οι γραμμές τους σε άλλες χώρες αλλά γιατί δεν θέλουν να μπουν στην διαδικασία εξαγωγής και μεταφοράς έως το αεροδρόμιο. Υπάρχει και μία μερίδα που θεωρούν τιμητικό να εξάγουν σκύλους αλλά δεν επιθυμούν να στέλνουν στην Ελλάδα γιατί έχουν κακές εμπειρίες. 

    Φυσικά δεν είναι όλοι οι Άγγλοι τίμιοι εκτροφείς αλλά και ο τίμιος είναι επόμενο πως θα στείλει το χειρότερο της γέννας στο εξωτερικό και μάλιστα σε κάποιον “κυνοφιλικά άγνωστο”. Έχω γράψει και στο παρελθόν πως πολλές φορές επέστρεψα χωρίς να πάρω το προγραμματισμένο προ μηνών σκύλο γιατί δεν ήταν των δικών μου στάνταρντς. Πιθανότατα κάποιον αρχάριο ίσως και να τον υπερκάλυπταν. Να σκεφτείς δε πως έχω πολλούς φίλους που ασχολούνται είτε ως εκτροφείς, είτε ως εκπαιδευτές και κριτές της φυλής. Ξέρω όμως και αρκετούς Έλληνες που έκαναν “τυφλές” αγορές διαφόρων φυλών από Η.Β και τους έτυχε λαχείο. Αν καταλήξεις σε κάποιον εκτροφέα και συγκεκριμένη γέννα ενημέρωσε με μήπως γνωρίζω σχετικά.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    956
    Τσαμπούκος Γεώργιος στις #231931

    Ακριβώς έτσι είναι τα πράγματα!Και εγώ κύριε Γιάννη δεν έχω ούτε τις γνωριμίες τις δικές σας ούτε κυνοφιλικά γνωστός είμαι,αλλά πάνω απ’όλα ούτε τα μάτια μου βλέπουν όπως ενός έμπειρου(και λογικό είναι αυτό).Έχω την διάθεση και την όρεξη και θέλω η επόμενη μου κίνηση να είναι πολύ προσεγμένη,μπορεί να είναι αύριο μπορεί να είναι και μετά από 2,3,4 χρόνια όμως θέλω να είναι ότι καλύτερο!Το κακό στην χώρα μας είναι ότι δεν υπάρχουν στην τέτοιοι σκύλοι για να μάθουν και τα δικά μου μάτια πιο πολλά και πιο γρήγορα!Έχω ερωτευτεί αυτή την ράτσα και θυμάμαι χαρακτηριστικά όταν μου είχατε ανοίξει το σπίτι σας με ρωτήσατε καταρχήν τι σκύλο θες;
    σας απάντησα πως θέλω σαν αυτό που είναι κεντημένο στο μαξιλάρι του καναπέ σας
    και η απάντηση ήταν στην Ελλάδα δεν υπάρχει πιθανότητα να βρεις!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #232761

    Σου  εύχομαι τα καλύτερα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    956
    Τσαμπούκος Γεώργιος στις #347627

    Δώρο ενός φίλου

     

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #377683

    Ευκαιρία να δοκιμάσω την αλλαγή μεγέθους με το photoshop, αυτός ο πίνακας είναι δώρο του ζωγράφου κυνηγητικών θεμάτων Γερ. Χατζή.

    Είναι η BETTY BLUE International & Multichampion μορφολογίας και Champion Εργασίας.

     

     

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    4009
    herbi στις #377711

    Ευκαιρία να δοκιμάσω την αλλαγή μεγέθους με το photoshop, αυτός ο πίνακας είναι δώρο του ζωγράφου κυνηγητικών θεμάτων Γερ. Χατζή. Είναι η BETTY BLUE International & Multichampion μορφολογίας και Champion Εργασίας.

    KALLISTON HELLAS
    Και δια το πιστόν
    Γιάννης Νικολακόπουλος

    Αυτή η απάντηση τροποποιήθηκε 22 λεπτά πριν από τον Kalliston Hellas.
    Αυτή η απάντηση τροποποιήθηκε 20 λεπτά πριν από τον Kalliston Hellas.

    Attachments:


    BETTY-BLOU.jpg


    BETTY-BLOU-2.jpg


    IMG_1259-copy.jpg


    IMG_1213-copy.jpg

     

    μπραβω κ.γιαννη απο φοτοσοπ οτι θελεται εδω ειμαι το δουλεβω 9-10 χρωνια και μπωρειται να κανεται τα παντα..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #377749

    μπραβω κ.γιαννη απο φοτοσοπ οτι θελεται εδω ειμαι το δουλεβω 9-10 χρωνια και μπωρειται να κανεται τα παντα..

    ΘΑ ΚΥΝΗΓΩ ΚΑΙ ΘΑ ΓΛΕΝΤΩ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΞΕΨΙΧΗΣΩ
    ΓΙΑΤΗ ΣΕ ΤΙΥΤΗ ΤΗ ΖΩΗ ΔΕΝ ΘΑ ΞΑΝΑΓΗΡΗΣΩ

    Ευχαριστώ πολύ, το ψάχνω και βρίσκω διάφορα, αρχικά το κατέβασα για να μπορώ να κάνω resize στις φωτογραφίες χωρίς να αφαιρώ τμήμα της, τα κατάφερα… βρήκα 2 τρόπους. 

    Στο τεστ που ανέβασα εδώ, διαπίστωσα πως την κάθετη φωτογραφία την κόβει, βέβαια άμα “πατήσω” πάνω της την δείχνει κανονικά.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    956
    Τσαμπούκος Γεώργιος στις #377771

    Μία πιο καλή φωτογραφία!Το έχε φτιάξει ο Σπύρος ο Σπυλιακόπουλος από τον Πύργο(spiros-art)!Ήταν δώρο ενός φίλου και ειδική παραγγελία γιατί τα κόκερ στην Ελλάδα δεν είναι τόσο εμπορικά για να υπάρχει ετοιμοπαράδοτο έργο!

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    956
    Τσαμπούκος Γεώργιος στις #380930

    10 Μηνών σήμερα

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/01/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    184
    takis1976 στις #381084

    πολυ ομορφο το κοκερακι σου,να το χαιρεσαι!!εχω ακουσει καλα λογια για τα κοκερ του κ.κωσταντατου απο το μεγαλο πευκο,ειναι αιματα forkei αμιγως κυνηγετικα,ετσι λενε!!γνωριζει καποιος κατι γι αυτα??

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/01/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    184
    takis1976 στις #381086

    πολυ ομορφο το κοκερακι σου,να το χαιρεσαι!!εχω ακουσει καλα λογια για τα κοκερ του κ.κωσταντατου απο το μεγαλο πευκο,ειναι αιματα forkei αμιγως κυνηγετικα,ετσι λενε!!γνωριζει καποιος κατι γι αυτα??

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    956
    Τσαμπούκος Γεώργιος στις #381110

    πολυ ομορφο το κοκερακι σου,να το χαιρεσαι!!εχω ακουσει καλα λογια για τα κοκερ του κ.κωσταντατου απο το μεγαλο πευκο,ειναι αιματα forkei αμιγως κυνηγετικα,ετσι λενε!!γνωριζει καποιος κατι γι αυτα??

    Αυτή η απάντηση τροποποιήθηκε 52 λεπτά πριν από τον skopeytis..

    Ο σκύλος της φωτογραφίας είναι από τον Κωνσταντάτο!Ανάλογα τι ψάχνεις,πόσο απαιτητικός είσαι από το σκύλο που θες να έχεις και σε μορφολογία και σε εργασία!Εγώ δεν μπορώ να πω ότι είμαι ικανοποιημένος πλήρως από την επιλογη μου αυτή!Αλλά σου ξαναλέω ανάλογα τι ζητάει ο καθένας,αυτό που εγώ θεωρώ κακό για τον άλλον μπορεί να ειναι τέλειο και αντίστροφα!Πριν τον αποκτήσω ρώτησα και μου απάντησαν αρκετοί ότι ειχαν πάρει σκύλο από τον Κωνσταντάτο και ήταν πλήρως ικανοποιημένοι και με το παραπάνω σε όλα!Εγώ μεχρι στιγμής (γιατί ο σκύλος είναι 10 μηνών) είμαι επιφυλακτικός για το αποτέλεσμα!

    Ο σκύλος μου είναι ιδιαίτερα δεκτικός στην εκπαίδευση, έχει προχωρήσει πολύ στην βασική εκπαίδευση,μεθοδική έρευνα,επαναφορά,ιδιαίτερα ζωηρός,έντονο πάθος για τις λίγες επαφές που έιχε με θήραμα,και φιλικός με όλους!Δηλαδή πολύ καλά δείγματα για κυνηγόσκυλο!Θα δείξει!Οι ενστάσεις που έχω είναι πιο πολυ μορφολογικές-εργονομικές και γενεαλογικέςς να το πω έτσι!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/03/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    384
    ΙΝΠ στις #381376

    Δοκιμη photo.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    956
    Τσαμπούκος Γεώργιος στις #381403

    Δοκιμη photo.

    Όμορφη φάτσα….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    956
    Τσαμπούκος Γεώργιος στις #381622

    Καλή αρχή….

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 106 έως 120 (από 303 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων