ΑΤΥΧΗΜΑΤΑ ΣΤΟ ΚΥΝΗΓΙ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 188 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/12/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    111
    supermagnum στις #248409

    Αύγουστος το 1991 και έχω πάει για απογευματινό (τρυγόνια).
    Δεν έχω δεί ούτε ένα και αρχίζει να σουρουπώνει καθώς πηγαίνοντας στο αυτοκίνητο βλέπω πολές καρακάξες να πηγαίνουν στην κούρνια τους. Καθώς βρίσκομαι πάνω στην πορεία τους αποφασίζω να καθαρίσω μερικές από δαύτες και κρίβομαι πίσω από ένα μικρό βάτο. Ακριβώς τη στιγμή που βρίσκονται από πάνω μου καθώς σηκώνομαι η σκαντάλη μαγκώνει στο βάτο και το όπλο από τη φόρα που είχα για να σηκωθώ αλλά και από το βάτο που το κράταγε αδειάζει και τα τρία του φυσίγγια ακριβώς μπροστά από τα μούτρα μου.
    Έκανα ένα τέταρτο για να μου φύγει το βουητό και η θολούρα από τα μάτια αλλά και συνηδητοποιήσω ότι το κεφάλι μου ήταν ακόμα στη θέση του.

    Το σκηνικό είναι περίπου σαν [url=”http://www.youtube.com/watch?v=RHdg3yeU2iY&feature=player_embedded”%5Dαυτό%5B/url%5D όσον αφορά την απόσταση που έριξε το όπλο από το κεφάλι μου τρείς συνεχόμενες τουφεκιές

    Ευτυχος που δεν σε πηρε ο χαρος… Αλλα πες μου λιγω σιγουρα ηταν καραμπινα και δν ηταν κανα πληρος αφτοματο τυφεκιο? γιατι καραμπινα να ριξει ρηπες και τις τρεις εχει προβλημα το οπλο…


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5753
    Prowler ® στις #248393

    [i][size=3]Αυγουστος 1991 στη Γουμένισσα Κιλκίς κυνηγάμε τρυγόνια και έχει και πολλά
    2η μέρα πρωί παίρνω το όπλο από το πορτ παγκάζ και κατηφορίζω για το καρτέρι μου
    ανοίγω το κλείστρο να γεμίσω και πέφτει από μέσα ένα γεμάτο φυσίγγι[color=”#8B0000″]……..πάγωσα…με τη μαλακία μου…..[/color]από τότε αν είμαι με καραμπίνα 50 μέτρα πριν το αυτοκίνητο αδειάζω και έχω το κλείστρο ανοικτό [/size][/i]

    [font=”Comic Sans MS”]γι αυτό Μάκη λέμε τα "άδεια όπλα σκοτώνουν" τα νομίζουμε άδεια αλλά μπαίνει ο διάολος μέσα τους!!!![/font]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5753
    Prowler ® στις #248391

    [b][size=3]Αύγουστος το 1991 και έχω πάει για απογευματινό (τρυγόνια).
    Δεν έχω δεί ούτε ένα και αρχίζει να σουρουπώνει καθώς πηγαίνοντας στο αυτοκίνητο βλέπω πολές καρακάξες να πηγαίνουν στην κούρνια τους. Καθώς βρίσκομαι πάνω στην πορεία τους αποφασίζω να καθαρίσω μερικές από δαύτες και κρίβομαι πίσω από ένα μικρό βάτο. Ακριβώς τη στιγμή που βρίσκονται από πάνω μου καθώς σηκώνομαι η σκαντάλη μαγκώνει στο βάτο και το όπλο από τη φόρα που είχα για να σηκωθώ αλλά και από το βάτο που το κράταγε αδειάζει και τα τρία του φυσίγγια ακριβώς μπροστά από τα μούτρα μου.
    Έκανα ένα τέταρτο για να μου φύγει το βουητό και η θολούρα από τα μάτια αλλά και συνηδητοποιήσω ότι το κεφάλι μου ήταν ακόμα στη θέση του.

    Το σκηνικό είναι περίπου σαν [url=”http://www.youtube.com/watch?v=RHdg3yeU2iY&feature=player_embedded”%5Dαυτό%5B/url%5D όσον αφορά την απόσταση που έριξε το όπλο από το κεφάλι μου τρείς συνεχόμενες τουφεκιές
    [/size][/b]

    [font=”Comic Sans MS”]
    Γι αυτό πρέπει να κρατάμε το όπλο σε ασφαλή κατεύθυνση, αλλά έτσι πως έγινε η φάση μπορούσε οποιοσδήποτε να την πάθει…… αλλά και τις τρεις πως τις έριξε; υποθέτω ότι ασύνειδα το τραβούσες ακόμη προς τα πάνω και μετά την πρώτη τουφεκιά κι ενώ ήταν σκαλωμένο!

    Τι να πω; να κρατάμε το όπλο ασφαλισμένο στο καρτέρι και ν' απασφαλίζουμε στην επώμιση;
    Αφού σε "ενεργή κυνηγετική φάση είμαστε!
    Αλλά πρέπει όταν καθόμαστε σε σκαμνάκι κ.λ.π. στο καρτέρι να ελέγχουμε αν υπάρχει χώρος ελεύθερος από εμπόδια…. μην μπλέξει το τουφέκι πουθενά![/font]

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    26/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    9371
    blanco στις #248369

    [font=”Comic Sans MS”][color=”#008080″][size=3]γι αυτό Μάκη λέμε τα "άδεια όπλα σκοτώνουν" τα νομίζουμε άδεια αλλά μπαίνει ο διάολος μέσα τους!!!![/size][/color][/font]

    καλέ μου φίλε 21 χρόνια μετά το θυμάμαι και το συζητάω πάντα σε κυνηγετικές συζητήσεις
    μπράβο το τόπικ αυτό 'ελειπε από το φόρουμ :rolleyes:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4070
    ksap στις #248244

    Ευτυχος που δεν σε πηρε ο χαρος… Αλλα πες μου λιγω σιγουρα ηταν καραμπινα και δν ηταν κανα πληρος αφτοματο τυφεκιο? γιατι καραμπινα να ριξει ρηπες και τις τρεις εχει προβλημα το οπλο…

    [color=”#008080″][font=”Comic Sans MS”][size=3]
    υποθέτω ότι ασύνειδα το τραβούσες ακόμη προς τα πάνω και μετά την πρώτη τουφεκιά κι ενώ ήταν σκαλωμένο!
    [/size][/font][/color]

    Ναι φίλε μου καραμπίνα BREDA ελατηρίου ήταν το όπλο.

    Απλά με το πρώτο μπαμ οπισθοχώρισε για λίγο το όπλο αλλά εγώ δεν το άφησα από τα χέρια μου και καθώς έπεφτα προς τα πίσω τραβώντας το έριξε τη δεύτερη και την τρίτη γιατί βλέπεις το ήθελε και το βάτο και δεν το άφηνε κι αυτό από τα αγκάθια του :rolleyes:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/02/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    2226
    Σωτήρης 22 στις #248238

    [b][size=3]Ναι φίλε μου καραμπίνα BREDA ελατηρίου ήταν το όπλο.

    Απλά με το πρώτο μπαμ οπισθοχώρισε για λίγο το όπλο αλλά εγώ δεν το άφησα από τα χέρια μου και καθώς έπεφτα προς τα πίσω τραβώντας το έριξε τη δεύτερη και την τρίτη γιατί βλέπεις το ήθελε και το βάτο και δεν το άφηνε κι αυτό από τα αγκάθια του :rolleyes: [/size][/b]

    Πολλα μπορουν να συμβουν , που δυσκολα μπορει κανεις να φανταστει ……..
    Οτι φερνει η ωρα δεν το φερνει ο χρονος.
    Την περασμενη εβδομαδα, σε στιχλοκυνηγι μου συνεβη το εξης.

    Ο κοτσυφας εχει πεσει μεσα σε ενα μικρο σχινο ζωντανος.
    Εχω ακουμπησει κατω το οπλο και προσπαθω να τον <γυρισω> βοηθοντας το σκυλι , καθως ο κοτσυφας το κανει να γυροφερνει , αφου παει συνεχως απο την αλλη μερια απο αυτην που τον κυνηγα το σκυλι, καθως αδυνατει να μπει μεσα στον πυκνο θαμνο.
    Ακουω την τουφεκια και τον εξοστρακισμο σαστισμενος και οχι εντρομος καθως κοιτω να δω( αφου ειμαι μονος) ποιος ηλιθιος εχει ριζει τοσο κοντα μου……..
    Ηταν το δικο μου φιλε!!!!!!! , Καθως το σκυλι πατησε την σκανδαλη!!!!!
    Θα μπορουσε να με <φαει λαχανο> το ιδιο μου το σκυλι απο διΚη μου απροσεξια.

    Ιδιαιτερη προσοχη φιλαρακια στο που ακουμπαμε ενα γεματο οπλο!!!!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    714
    NIKOS SAMOS στις #248233

    Πολλα μπορουν να συμβουν , που δυσκολα μπορει κανεις να φανταστει ……..
    Οτι φερνει η ωρα δεν το φερνει ο χρονος.
    Την περασμενη εβδομαδα, σε στιχλοκυνηγι μου συνεβη το εξης.

    Ο κοτσυφας εχει πεσει μεσα σε ενα μικρο σχινο ζωντανος.
    Εχω ακουμπησει κατω το οπλο και προσπαθω να τον <γυρισω> βοηθοντας το σκυλι , καθως ο κοτσυφας το κανει να γυροφερνει , αφου παει συνεχως απο την αλλη μερια απο αυτην που τον κυνηγα το σκυλι, καθως αδυνατει να μπει μεσα στον πυκνο θαμνο.
    Ακουω την τουφεκια και τον εξοστρακισμο σαστισμενος και οχι εντρομος καθως κοιτω να δω( αφου ειμαι μονος) ποιος ηλιθιος εχει ριζει τοσο κοντα μου……..
    Ηταν το δικο μου φιλε!!!!!!! , Καθως το σκυλι πατησε την σκανδαλη!!!!!
    Θα μπορουσε να με <φαει λαχανο> το ιδιο μου το σκυλι απο διΚη μου απροσεξια.

    [color=”#FF0000″] Ιδιαιτερη προσοχη φιλαρακια στο που ακουμπαμε ενα γεματο οπλο!!!!!!![/color]

    Eλα τωρα ρε sεctor κυνηγαμε και κοτσυφια σιγα το σωβαρο θυραμα εγω απο περδικα το πηγα σε παπια και τωρα σε μπεκατσα δηλαδη πρωσπαθω αλλα εχω μινη στην πρωσπαθια ακομα εχω μεχρη τωρα 3 μπεκατσες και 0 παπια αλλα που θα παει ενα δεν θα το κανω και αν μου πει κανενας οτι απαγορευωντε εε ας με ψαξη και εαν βρει ενα παπι ζωντανο η νεκρο εμενα να με χε…… :rolleyes:

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    28/02/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1093
    Μπιριγκογκος στις #248232

    [b][size=3]Αύγουστος το 1991 και έχω πάει για απογευματινό (τρυγόνια).
    Δεν έχω δεί ούτε ένα και αρχίζει να σουρουπώνει καθώς πηγαίνοντας στο αυτοκίνητο βλέπω πολές καρακάξες να πηγαίνουν στην κούρνια τους. Καθώς βρίσκομαι πάνω στην πορεία τους αποφασίζω να καθαρίσω μερικές από δαύτες και κρίβομαι πίσω από ένα μικρό βάτο. Ακριβώς τη στιγμή που βρίσκονται από πάνω μου καθώς σηκώνομαι η σκαντάλη μαγκώνει στο βάτο και το όπλο από τη φόρα που είχα για να σηκωθώ αλλά και από το βάτο που το κράταγε αδειάζει και τα τρία του φυσίγγια ακριβώς μπροστά από τα μούτρα μου.
    Έκανα ένα τέταρτο για να μου φύγει το βουητό και η θολούρα από τα μάτια αλλά και συνηδητοποιήσω ότι το κεφάλι μου ήταν ακόμα στη θέση του.

    Το σκηνικό είναι περίπου σαν [url=”http://www.youtube.com/watch?v=RHdg3yeU2iY&feature=player_embedded”%5Dαυτό%5B/url%5D όσον αφορά την απόσταση που έριξε το όπλο από το κεφάλι μου τρείς συνεχόμενες τουφεκιές
    [/size][/b]

    Ειμαι στη φυλαχτρα και τουφεκαω φασσες, καθιστος στο σκαμνι, πριν δυο χρονια. Ουτε η γυναικα μου ξερει που ειμαι, ουτε και ο φιλος μου ο αγροτης, μιας και ελειπε απο το σπιτι οταν πηγα να τον χαιρετησω. Ειχα φυσσιγγια στην δεξια τσεπη, και κουτια φυσσιγγια για να γεμιζω την τσεπη διπλα στο αριστερο μου ποδι. Σε μια φαση, δεν περνανε πουλια και συνειδητοποιω οτι εχω μονο 2 φυσσιγγια στην τσεπη, οποτε, ακουμπαω το οπλο στον αριστερο μου ωμο (το κοντακι στο χωμα, η καννη στον ωμο) και σκυβω να παρω μια χουφτα φυσσιγγια απο το κουτι να τα βαλω στην τσεπη. Οπως τα σηκωσα απο το κουτι, μου πεφτει ενα και βρισκει ακριβως πανω στην σκανδαλη…Τουφεκαει το οπλο διπλα στο αριστερο μου αυτι, και μου παιρνει το καπελο απο το κεφαλι…Παγωσα! Ευτυχως που φορουσα ακουστικα και ωτοασπιδες, αλλιως θα κουφαινομουν και στο αριστερο αυτι, σαν να μην μου εφτανε το δεξι. Και ευτυχως που το στομιο της καννης ηταν πανω απο το σαγονι μου, θα με εκοβε το κεφαλι στη μεση…Και δεν θα ηξερε και κανενας που ημουν και τι επαθα.

    Ενας φιλος μου ελεγε την ιστορια που βρηκαν ενα συγχωριανο τους, κρεμασμενο σε ενα συρματοφραχτη, τουφεκημενο στην κοιλια. Διπλα του το οπλο και το σκυλι του. Πηγε να πηδηξει το φραχτη, εβαλε το οπλο πανω στο στυλο που τον στηριζε (τον φραχτη) και, οπως καβαλησε το συρμα, το σκυλι πηδαγε παιχνιδιαρικα γυρω του και εβαλε ενα ποδι στην σκανδαλη και τον τουφεκισε την ωρα που ηταν με το ενα ποδι απο εδω και τ'αλλο στην αποκει μερια του φραχτη…

    Οσα περισσοτερα χρονια κυνηγαω τοσα περισσοτερα βλεπω, και τοσο πιο συχνα αναθεωρω τις πρακτικες μου, ιδιαιτερα μιας και κυνηγαω μονος μου τις περισσοτερες φορες…

    φιλικα

    Μπιριγκογκος

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    31/03/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    128
    BOOKER στις #248145

    Δυο περιστατικα που μου συνεβησαν και με κανουν ιδιαιτερα επιφυλακτικο οταν χειριζομαι οπλα που δεν γνωριζω:
    1ον..Ειμαστε με τον πατερα και τον παππου μου σε καμπο για φασσες και περπαταμε να πιασουμε καρτερια σε μια συσταδα αγριολευκαδα κοντα στη ποταμια, εγω πιτσιρικος χωρις αδεια κυνηγαω με ενα μονοκανο μπαικαλ οι δυο αλλοι με τα ποζε τους. Στη πορεια εχω ψησει τον παππου να μου δωσει το τουφεκι του και να παρει αυτος το μονοκανο, ενω κοντευουμε στη συσταδα και απομενουν καμια δεκαρια μετρα για να καλυφθουμε εντοπιζουμε μακρια να πλησιαζει ενα κοπαδακι και να καλυπτεται προσωρινα απο την συσταδα , ενω περπατουσαμε σχεδον σε σειρα ο ενας πισω απο τον αλλον ενστικτωδως εγω ανοιγω προς τα αριστερα και ο πατερας μου προς τα δεξια για να καλυφθουμε προχειρα τοτε ακουω μια τουφεκια πισω μου και βλεπω να σκαβει το χωμα εκει που περπατουσα, καθως ο παππους μη εξοικειωμενος με το μοχλο ανοιγματος του μονοκανου και θελωντας να αλλαξει το φυσιγγι αντι για το μοχλο πατησε τη σκανδαλη…!!! ;)
    2 ον…Παλι πιτσιρικας και τρελλαμενος με τα οπλα εχω πεισει ενα φιλο του πατερα μου να μου δωσει να ριξω με την καραμπινα του που τωρα πια δεν θυμαμαι και τι ακριβως ηταν , νομιζω μια φραντσι με εξωτερικα τσοκ, κατηφοριζουμε λοιπον παρακατω να βρουμε κανα πετουμενο να ριξω οπου και μας κανει την χαρη μια κισσα και ερχεται και καθεται σε μια κορομηλια καμια 30μετρα πιο περα βαζει ο φιλος του πατερα μου δυο φυσιγγια μεσα και μου τη δινει ορθια ευτυχως με την το στομιο ψηλοτερα απο το υψους του κεφαλιου μου την παιρνω και με το που την ακουμπαω …μπαμ μπαμ …φευγουν και οι δυο και εγω κοιταω σαν χανος…
    Ο κυριος αυτος ειχε πειραξει τις σκανδαλες σε τετοια βαθμο που με το παραμικρο αγγιγμα στην σκανδαλη τουφεκουσε το οπλο….οπως εξομολογηθηκε στον πατερα μου
    :rolleyes:
    μεγαλη προσοχη λοιπον οταν δανειζομαστε η δοκιμαζουμε το οπλο καποιου φιλου.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    79
    theo64 στις #195680

    Εδώ http://www.hunters.gr/wp-content/uploads/2…s_asfalieas.pdf υπάρχει ένα εγχειρίδιο απο την ΚΟΜΑΘ για την ασφάλεια στο κυνήγι.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5753
    Prowler ® στις #248075

    Πολλα μπορουν να συμβουν , που δυσκολα μπορει κανεις να φανταστει ……..
    Οτι φερνει η ωρα δεν το φερνει ο χρονος.
    Την περασμενη εβδομαδα, σε στιχλοκυνηγι μου συνεβη το εξης.

    Ο κοτσυφας εχει πεσει μεσα σε ενα μικρο σχινο ζωντανος.
    Εχω ακουμπησει κατω το οπλο και προσπαθω να τον <γυρισω> βοηθοντας το σκυλι , καθως ο κοτσυφας το κανει να γυροφερνει , αφου παει συνεχως απο την αλλη μερια απο αυτην που τον κυνηγα το σκυλι, καθως αδυνατει να μπει μεσα στον πυκνο θαμνο.
    Ακουω την τουφεκια και τον εξοστρακισμο σαστισμενος και οχι εντρομος καθως κοιτω να δω( αφου ειμαι μονος) ποιος ηλιθιος εχει ριζει τοσο κοντα μου……..
    Ηταν το δικο μου φιλε!!!!!!! , Καθως το σκυλι πατησε την σκανδαλη!!!!!
    Θα μπορουσε να με <φαει λαχανο> το ιδιο μου το σκυλι απο διΚη μου απροσεξια.

    [color=”#FF0000″] Ιδιαιτερη προσοχη φιλαρακια στο που ακουμπαμε ενα γεματο οπλο!!!!!!![/color]

    [font=”Comic Sans MS”]
    πριν μερικά χρόνια στην Θράκη μουσουλμάνος βοσκός έχασε τη ζωή του έτσι ακριβώς!!!!
    άφησε το όπλο καταγής και μια γίδα πάτησε την σκανδάλη

    ΠΟΤΕ ΜΑ ΠΟΤΕ
    ΔΕΝ ΑΦΗΝΟΥΜΕ ΓΕΜΑΤΟ, ΟΠΛΙΣΜΕΝΟ ΚΙ ΑΠΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΟ ΤΟ ΟΠΛΟ ΚΑΤΩ Ή ΑΚΟΥΜΠΙΣΜΕΝΟ ΣΕ ΔΕΝΤΡΟ, ΦΡΑΧΤΗ Κ.Λ.Π.[/font]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5753
    Prowler ® στις #248070

    Ειμαι στη φυλαχτρα και τουφεκαω φασσες, καθιστος στο σκαμνι, πριν δυο χρονια. ……………………….

    Οσα περισσοτερα χρονια κυνηγαω τοσα περισσοτερα βλεπω, και τοσο πιο συχνα αναθεωρω τις πρακτικες μου, ιδιαιτερα μιας και κυνηγαω μονος μου τις περισσοτερες φορες…

    φιλικα

    Μπιριγκογκος


    [font=”Comic Sans MS”]
    Τελικά το δίκαννο είναι το ασφαλές όπλο αρκεί να το χρησιμοποιείς σωστά!
    το "σπας" κάθε φορά που δεν χρειάζεται άμεσα κι έχεις το κεφάλι σου ήσυχο και ολόκληρο!
    ένας λόγος που συστείνω στους νέους δίκαννο είναι κι αυτός!
    κατανοώ τους Βρετανούς (κι όχι μόνο) που "αντιπαθούν" τα αυτογεμή, εσύ πως κι έτσι "καραμπίνα"; [/font]

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    28/02/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1093
    Μπιριγκογκος στις #248054

    [color=”#008080″]
    [size=3][font=”Comic Sans MS”]
    Τελικά το δίκαννο είναι το ασφαλές όπλο αρκεί να το χρησιμοποιείς σωστά!
    το "σπας" κάθε φορά που δεν χρειάζεται άμεσα κι έχεις το κεφάλι σου ήσυχο και ολόκληρο!
    ένας λόγος που συστείνω στους νέους δίκαννο είναι κι αυτός!
    κατανοώ τους Βρετανούς (κι όχι μόνο) που "αντιπαθούν" τα αυτογεμή, εσύ πως κι έτσι "καραμπίνα"; [/font][/size][/color]

    Οπουδήποτε αλλού πραγματικά το δίκαννο είναι η πρώτη επιλογή. Αλλα στην φυλαχτρα η καραμπίνα είναι το όπλο που σου λύνει τα χέρια λόγω ευκολίας γεμισματος μιας και η φυλαχτρα είναι περιορισμένη σε χώρο και το δίκαννο δεν είναι το ίδιο εύκολο να σπασεις και να οπλισεις, ιδιαίτερα όταν έρχονται οι φασσες σωρό…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4070
    ksap στις #248041

    [color=”#008080″][size=3][font=”Comic Sans MS”]
    πριν μερικά χρόνια στην Θράκη μουσουλμάνος βοσκός έχασε τη ζωή του έτσι ακριβώς!!!!
    άφησε το όπλο καταγής και μια γίδα πάτησε την σκανδάλη
    [b]
    ΠΟΤΕ ΜΑ ΠΟΤΕ[/b] ΔΕΝ ΑΦΗΝΟΥΜΕ ΓΕΜΑΤΟ, ΟΠΛΙΣΜΕΝΟ [color=”#FF0000″]ΚΙ ΑΠΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΟ[/color] ΤΟ ΟΠΛΟ ΚΑΤΩ Ή ΑΚΟΥΜΠΙΣΜΕΝΟ ΣΕ ΔΕΝΤΡΟ, ΦΡΑΧΤΗ Κ.Λ.Π.[/font][/size][/color]

    Μάριε θα διαφωνήσω μαζί σου στο θέμα ασφάλειας.
    Μετά από πολά χρόνια στην ενασχόλησή μου με όπλα και όχι κυνηγετικά μπορώ να σου πω με βεβαιότητα ότι ασφάλεια έχει το όπλο μόνο όταν είναι άδειο. Πρέπει να βγάλουμε από το μυαλό μας την αίσθηση της ασφάλειας που μας παρέχει η "ασφάλεια". Εχω δεί πολούς (και όχι κυνηγούς) με το όπλο ασφαλισμένο και το γαμημένο το δάχτυλο να χαΙδεύει τη σκαντάλη. Ουδέποτε έχω βάλει ασφάλεια στα όπλα μου και δεν πρόκειται να βάλω ποτέ. Πάντα σπάω το δίκανο ή τραβάω το κλείστρο της καραμπίνας. Αν δεν με χάλαγε οπτικά θα είχα καταργήσει τις ασφάλειες από τα όπλα μου όπως το έχω κάνει με τα ψαροντούφεκα που έχω. Το ατύχημα που έπαθα το έπαθα γιατί απλά δεν "κάλυψα" την σκανδάλη έτσι όπως έμαθα να κάνω. Πρέπει παν απ' όλα να βάλουμε καλά στο μυαλό μας ότι απ' τη στιγμή που το όπλο είναι γεμάτο μπορεί να βάλει χωρίς καμία προειδοποίηση και ας έχει 500 ασφάλειες. Λίγα είναι τα κυνηγετικά όπλα που έχουν πραγματική "ασφάλεια" αλλά δεν είναι του παρόντος να τα αναφέρουμε. Εγώ ένα θα πω.
    Αφήστε το όπλο σας όπου σας γουστάρει ακόμα και κρεμασμένο από ένα κλαράκι τόσο δα, αρκεί να το έχετε ΠΑΝΤΑ ΑΔΕΙΟ. Το πολύ πολύ να πέσει και να ανοίξει το ξερό μας το κεφάλι μπας και βάλουμε λίγο μυαλό για να προσέχουμε περισσότερο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5753
    Prowler ® στις #195700

    Έχεις δίκιο έτσι όπως τα λες!
    Η "ασφάλεια" του όπλου είναι ένα κομματάκι μέταλλο που μπλοκάρει την σκανδάλη! και μόνο την σκανδάλη
    ΔΕΝ ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΕΓΓΥΗΣΗ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗΣ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ αφού το όπλο παραμένει οπλισμένο και μπορεί να εκπυρσοκροτήσει σε μια τυχαία απαγκίστρωση της σφύρας!

    Πιο πάνω όμως έγραψα τους ΤΡΕΙΣ λόγους – αμέλειες που συνυπήρξαν με αποτέλεσμα το τραγικό συμβάν!
    Αναφέρομαι ΚΥΡΙΩΣ στο ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ περιστατικό!
    Η "ασφάλεια" ως τρίτη στην παράθεση έχει την μικρότερη σημασία, αν όμως το θύμα την είχε ενεργοποιημένη, προφανώς σήμερα θα ζούσε….

    ΤΟ ΣΥΜΠΈΡΑΣΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ:
    ΠΑΡΑΒΙΑΣΤΗΚΕ Ο ΚΑΝΟΝΑΣ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ ΠΟΥ ΜΑΣ ΛΕΕΙ ΟΤΙ, ΔΕΝ ΑΦΗΝΟΥΜΕ ΓΕΜΑΤΟ ΟΠΛΟ ΟΠΟΥ ΝΑ 'ΝΑΙ

    (χμμμ… κι άδειο δεν το αφήνουμε όπου να ' ναι βέβαια….)

    Αν για οποιοδήποτε λόγο χρειαστεί να τοποθετήσουμε κάπου "πρόχειρα" το όπλο μας, φροντίζουμε να είναι ΑΔΕΙΟ ή ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ "ΑΜΕΣΗ ΕΠΑΦΗ – ΣΧΕΣΗ" ΜΕΤΑΞΥ ΠΥΡΟΔΟΤΙΚΟΎ ΜΗΧΑΝΙΣΜΟΥ ΚΑΙ ΦΥΣΙΓΓΙΩΝ (δηλ. σπασμένο δίκαννο, ανοιχτό κλείστρο καραμπίνας)[/size]

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 188 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων