DUCKHUNTING-YΔΡΟΒΙΑ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 5,386 έως 5,400 (από 6,683 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #393081

    ALTAIR_LUSSO wrote:

    tzanampeths wrote:
    Καμμιά ώρα ακόμη, τη θέλει…

    Βλέπω ξύσμα πορτοκαλιού στον τρίφτη …. …. πόσα ξέρεις !!! Λεωνίδα ελπίζω την μπόζα να την φάγατε…! Προσωπικά μπροστά στο κρέας της δεν πιάνει μία ούτε ο λαγός, ούτε το γουρούνι. http://www.youtube.com/user/AltairLusso

    Tην πρόσφερα στον οδηγό μου τον Χακίμ, έναν χρυσό άνθρωπο, που σκιζόταν να με ευχαριστήσει επί πέντε μέρες. Η οικογένειά του την είχε πιο πολύ ανάγκη. Φάγαμε κάποια πουλιά, αλλά τα περισσότερα μοιράστηκαν σε οδηγούς, μάγειρες, βοηθούς κλπ. Πολύ φτωχοί άνθρωποι, αλλά περήφανοι και αξιοπρεπείς. Πιο πολύ ευχαριστήθηκα που τα έφαγαν αυτοί παρά να τα φέρναμε πίσω.

    Aκριβως αυτο. Ειναι η χαρα να μοιραζεσαι με αλλους που το χρειαζονται περισσοτερο, παρα να φερεις εδω μια 10αρια (για παραδειγμα) κιλα κρεας.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/01/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    406
    Tasos75 στις #393085

    Tην πρόσφερα στον οδηγό μου τον Χακίμ, έναν χρυσό άνθρωπο, που σκιζόταν να με ευχαριστήσει επί πέντε μέρες. Η οικογένειά του την είχε πιο πολύ ανάγκη. Φάγαμε κάποια πουλιά, αλλά τα περισσότερα μοιράστηκαν σε οδηγούς, μάγειρες, βοηθούς κλπ. Πολύ φτωχοί άνθρωποι, αλλά περήφανοι και αξιοπρεπείς. Πιο πολύ ευχαριστήθηκα που τα έφαγαν αυτοί παρά να τα φέρναμε πίσω. [/quote]

     

    Λεωνίδα μπράβο σας και να στε καλά κάθε χρόνο να κάνετε τέτοια κυνήγια.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1868
    Chris-Kaz στις #393261

    Σήμερα αξιώθηκα να πάω για πρώτη φορά για φέτος για πάπιες, αφού με παρέσυραν 2 γειτονόπουλα να πάμε σε μέρος που είχα κόψει για τουλάχιστον 5 χρόνια. Ο λόγος που σταμάτησα να πηγαίνω στο μέρος αυτό είναι ότι μαζεύεται πολύς κόσμος και πολλοί από αυτούς είναι κατσίβελοι (γύφτοι). Δεν είμαι ρατσιστής αλλά ο τρόπος που κυνηγούν αυτοί είναι “όπου πιάνει το μάτι τουφεκάω”. Αυτό έγινε και σήμερα. Βγήκαν πάρα πολλά παπιά αλλά αυτοί έριχναν όταν “πετούσαν στο Θεό”. Τελικά κατάφερα και πήρα δύο που μπόρεσαν να περάσουν από την ζώνη πυρός των “ταλιμπάν”.

     

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    810
    andreas1453 στις #393318

    ωπική μου άποψ

    +1

    Το ιδιο ακριβως ειπα και εγω περυσι. Ειναι πως αντιλαμβανεσαι το κυνηγι. Αφου περασαν καλα ολα οκ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1268
    aris_kalamata στις #393398

    Σήμερα αξιώθηκα να πάω για πρώτη φορά για φέτος για πάπιες, αφού με παρέσυραν 2 γειτονόπουλα να πάμε σε μέρος που είχα κόψει για τουλάχιστον 5 χρόνια. Ο λόγος που σταμάτησα να πηγαίνω στο μέρος αυτό είναι ότι μαζεύεται πολύς κόσμος και πολλοί από αυτούς είναι κατσίβελοι (γύφτοι). Δεν είμαι ρατσιστής αλλά ο τρόπος που κυνηγούν αυτοί είναι «όπου πιάνει το μάτι τουφεκάω». Αυτό έγινε και σήμερα. Βγήκαν πάρα πολλά παπιά αλλά αυτοί έριχναν όταν «πετούσαν στο Θεό». Τελικά κατάφερα και πήρα δύο που μπόρεσαν να περάσουν από την ζώνη πυρός των «ταλιμπάν».

    Χρήστος
    Κομοτηνή

    ΩΡΑΙΑ ΤΑ ΚΑΝΝΑΒΙΑ!!! 😀

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1868
    Chris-Kaz στις #393405

    Chris-Kaz wrote:
    Σήμερα αξιώθηκα να πάω για πρώτη φορά για φέτος για πάπιες, αφού με παρέσυραν 2 γειτονόπουλα να πάμε σε μέρος που είχα κόψει για τουλάχιστον 5 χρόνια. Ο λόγος που σταμάτησα να πηγαίνω στο μέρος αυτό είναι ότι μαζεύεται πολύς κόσμος και πολλοί από αυτούς είναι κατσίβελοι (γύφτοι). Δεν είμαι ρατσιστής αλλά ο τρόπος που κυνηγούν αυτοί είναι «όπου πιάνει το μάτι τουφεκάω». Αυτό έγινε και σήμερα. Βγήκαν πάρα πολλά παπιά αλλά αυτοί έριχναν όταν «πετούσαν στο Θεό». Τελικά κατάφερα και πήρα δύο που μπόρεσαν να περάσουν από την ζώνη πυρός των «ταλιμπάν».

    Χρήστος
    Κομοτηνή

    ΩΡΑΙΑ ΤΑ ΚΑΝΝΑΒΙΑ!!!

    Άρη τι είναι τα “καννάβια”;;;;;;;;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/09/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    492
    sam13 στις #393410

    Μπράβο Λεωνίδα χαίρομαι που περάσατε τέλεια και σου εύχομαι να πηγαίνεις κάθε χρόνο. Οι εικόνες σου μας ταξίδεψαν 😉

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1268
    aris_kalamata στις #393412

    Άρη τι είναι τα «καννάβια»;;;;;;;;

    ΚΑΝΝΑΒΕΣ ΛΕΜΕ ΕΔΩ ΚΑΤΩ ΤΑ ΘΥΛΗΚΑ ΠΡΑΣΙΝΟΚΕΦΑΛΑ ΚΑΙ ΚΑΚΚΑΡΟΥΣ ΤΑ ΑΡΣΕΝΙΚΑ…

    ΑΛΛΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ??? 🙁

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1868
    Chris-Kaz στις #393417

    Chris-Kaz wrote:
    Άρη τι είναι τα «καννάβια»;;;;;;;;

    ΚΑΝΝΑΒΕΣ ΛΕΜΕ ΕΔΩ ΚΑΤΩ ΤΑ ΘΥΛΗΚΑ ΠΡΑΣΙΝΟΚΕΦΑΛΑ ΚΑΙ ΚΑΚΚΑΡΟΥΣ ΤΑ ΑΡΣΕΝΙΚΑ…

    ΑΛΛΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ???

    Ok. Ευχαριστώ. Εδώ πάντως από όσο ακούω ήρθαν πουλιά…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/10/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    3627
    BIK στις #393423

    χρηστο ο γιωργος σε εστειλε; εγω του ειπα 😉

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1868
    Chris-Kaz στις #393447

    χρηστο ο γιωργος σε εστειλε; εγω του ειπα

    ΘΑΣΟΣ …ΤΟ ΠΡΑΣΙΝΟ ΝΗΣΙ

    Είχα ξεσηκωθεί λόγω καιρού. Μετά μου είπε και ο Γιώργος που μιλήσατε και σιγουρεύτηκα!!! 😀

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/06/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    420
    lefteris.k στις #393489

    παιδια εχει κανεις καμια καλη συνταγη για πρασινια??

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1268
    aris_kalamata στις #393504

    παιδια εχει κανεις καμια καλη συνταγη για πρασινια??

    [/URL] Uploaded with ImageShack.us

    ΟΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΕΧΩ ΦΑΕΙ…ΕΧΕΙ  ΛΙΓΟ ΚΟΠΟ ΑΛΛΑ ΠΙΣΤΕΨΕ ΜΕ ΑΞΙΖΕΙ Κ ΜΕ ΤΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ… 😉

    -ΜΑΡΙΝΑΡΟΥΜΕ ΤΗΝ ΠΑΠΙΑ
    -ΤΗ ΒΑΖΟΥΜΕ ΝΑ ΒΡΑΣΕΙ ΜΕ ΑΛΑΤΙ Κ ΠΙΠΕΡΙ
    -ΑΠΟ ΠΡΙΝ ΕΧΟΥΜΕ ΑΝΟΙΞΕΙ ΕΝΑ ΛΑΧΑΝΟ Κ ΤΟ ΒΑΖΟΥΜΕ ΣΤΟ ΛΕΜΟΝΙ ΝΑ ΞΥΝΙΣΕΙ, ΟΣΟ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΤΟΣΟ ΚΑΛΥΤΕΡΑ
    -ΒΑΖΟΥΜΕ ΣΕ ΑΛΛΗ ΚΑΤΣΑΡΟΛΑ ΤΟ ΛΑΧΑΝΟ ΝΑ ΒΡΑΣΕΙ…ΑΦΟΥ ΜΑΛΑΚΩΣΕΙ ΠΡΟΣΘΕΤΟΥΜΕ ΣΕΛΙΝΟ,ΛΙΓΗ ΦΡΕΣΚΙΑ ΝΤΟΜΑΤΑ,ΑΛΑΤΙ, ΠΙΠΕΡΙ, ΛΑΔΙ Κ ΚΛΕΙΝΟΥΜΕ ΤΗΝ ΚΑΤΣΑΡΟΛΑ
    -ΑΦΟΥ ΒΡΑΣΕΙ ΓΙΑ 10 ΛΕΠΤΑ ΠΡΟΣΘΕΤΟΥΜΕ ΜΙΑ ΚΟΥΠΑ ΡΥΖΙ Κ ΑΦΗΝΟΥΜΕ ΝΑ ΒΡΑΣΟΥΝ ΟΛΑ ΜΑΖΙ ΓΙΑ ΑΛΛΑ 10 ΛΕΠΤΑ
    -ΒΑΖΟΥΜΕ ΤΟ ΜΙΣΟ ΛΑΧΑΝΟ,ΡΥΖΙ Κ ΖΟΥΜΙ ΣΕ ΕΝΑ ΠΥΡΕΞ Η ΤΑΨΙ
    -ΒΓΑΖΟΥΜΕ ΤΗΝ ΠΑΠΙΑ ΑΦΟΥ ΕΧΕΙ ΒΡΑΣΕΙ Κ ΤΗΝ ΠΡΟΣΘΕΤΟΥΜΕ ΣΤΟ ΠΥΡΕΞ ΜΕ ΤΟ ΛΑΧΑΝΟ ΧΩΡΙΣ ΤΟ ΖΟΥΜΙ ΤΗΣ
    -ΠΡΟΣΘΕΤΟΥΜΕ ΤΟ ΥΠΟΛΟΙΠΟ ΛΑΧΑΝΟ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΑΠΙΑ Κ ΤΑ ΒΑΖΟΥΜΕ ΣΤΟ ΦΟΥΡΝΟ ΣΤΟΥΣ 150 ΒΑΘΜΟΥΣ ΓΙΑ ΜΙΑ ΩΡΑ ΠΕΡΙΠΟΥ…

    ΚΑΛΗ ΟΡΕΞΗ

    ΓΙΑ ΤΟ ΜΑΡΙΝΑΡΙΣΜΑ ΕΓΩ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ…
    ΑΡΚΕΤΟ ΚΡΑΣΙ(ΚΟΚΚΙΝΟ ΑΝ ΤΟ ΦΑΓΗΤΟ ΕΧΕΙ ΚΟΚΚΙΝΗ ΣΑΛΤΣΑ Κ ΛΕΥΚΟ ΑΝ ΕΧΕΙ ΛΕΥΚΗ)
    ΛΑΔΙ
    ΞΥΔΙ
    ΝΕΡΟ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΣΚΕΠΑΣΤΟΥΝ ΟΙ ΠΑΠΙΕΣ
    ΦΥΛΛΑ ΔΑΦΝΗΣ
    ΠΙΠΕΡΙ
    ΠΟΡΤΟΚΑΛΙ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/08/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    1164
    tzanampeths στις #393510

    παιδια εχει κανεις καμια καλη συνταγη για πρασινια??

    [/URL] Uploaded with ImageShack.us

     

    Σε κατσαρόλα που χωράει το παπί και σε ύψος, βάζεις 3/4 φλυτζάνι του τσαγιού ελαιόλαδο να κάψει.

    Αλατοπιπερώνεις το παπί (εγώ βάζω και λίγη μουστάρδα σκόνη στο αλατοπίπερο)

    Στο λάδι τσιγαρίζεις 3-4 μεσαία κρεμμύδια.  Όταν χρυσίσουν τα βγάζεις και τσιγαρίζεις καλά το παπί (στο ίδιο λάδι).

    Ξαναρίχνεις μέσα τα κρεμμύδια, 1-2 φύλλα δάφνη, ξύσμα 1/2 φλούδας πορτοκαλιού , ένα μπουκάλι κόκκινο κρασί μπρούσκο (καλό), αλάτι, πιπέρι.

    Αν δε σκεπάζεται το παπί συμπληρώνεις ζεστό νερό μέχρι να το σκεπάσει σχεδόν. Το παπί με το στήθος κάτω.

    Μόλις πάρει βράση, χαμηλώνεις τη φωτιά, ίσα να βράζει, σκεπάζεις την κατσαρόλα και βλέπεις μισή ταινία για μια ώρα. Μετά τουμπάρεις το παπί – στήθος πάνω – ξεσκεπάζεις 1/4 την κατσαρόλα και βλέπεις την υπόλοιπη ταινία.

    Όταν τελειώσει η ταινία δυναμώνεις ΛΙΓΟ τη φωτιά, προσέχοντας να μην το κάψεις -δλδ το γυρνάς κάθε τόσο, ώσπου να εξατμιστεί το νερό και να δέσει η σάλτσα. Η σάλτσα έχει δέσει όταν είναι ομοιόμορφη, δλδ δε μπορείς να ξεχωρίσεις το λάδι απ’ το νερό. Παράλληλα δοκιμάζεις και αν χρειάζεται κι’ άλλο αλάτι ή πιπέρι.

    Συνοδεύεται με ριζάκι ή τηγανιτή πατάτα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/08/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    1164
    tzanampeths στις #393514

    Άσε που τα πράσινα, όπως και να τα φτιάξεις λουκούμι είναι.

    Λεπτομέρεια σημαντική: Όταν ξεπουπουλιάσεις το παπί ακριβώς πάνω απ’ την ουρά του, στην πλάτη, έχει ένα αδένα. Θα δεις δύο τρύπες στο δέρμα. Απ’ αυτόν παίρνουν το λίπος και κάνουν τα φτερά τους αδιάβροχα. Αυτόν τον αφαιρείς και τον πετάς.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 5,386 έως 5,400 (από 6,683 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων