BROWNING CLUB

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 406 έως 420 (από 637 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Browning

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/10/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    872
    nikws7 στις #414202

    nikws7 wrote:
    μπορεί κανείς να πει με το χέρι στην καρδιά οτι η a400 ρίχνει καλύτερα από την urica2

    Ρίχνει πάρα πολύ καλύτερα. Δεν ξέρω που οφείλετε αυτό, αλλά ρίχνει. Τα έχω και τα δύο όπλα στην κατοχή μου και έχω κάνει αμέτρητες δοκιμές.

    Κωνσταντίνος
    http://hunting-with-spaniels.blogspot.gr/ http://www.youtube.com/user/alexgi1111/videos?view=0&flow=grid

     

    για να το λες εσύ σε πιστεύω 100%,  είχα την αίσθηση ότι στις μικρές γομώσεις κέρδιζε η ουρικα .


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3382
    zed στις #414203

    για να το λες εσύ σε πιστεύω 100%,  είχα την αίσθηση ότι στις μικρές γομώσεις κέρδιζε η ουρικα .

    Όχι διότι σπάνια ξεπερνάω τα 32 γρ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/03/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    262
    classicdoubles στις #414209

    Τώρα θέλω να πάρω μια καραμπίνα, και όπως έχω καταλήξει το βασικό κριτήριο θα είναι τα μέτρα του όπλου πάνω μου και τίποτα άλλο… Θέλω το νέο μου όπλο να έχει τις ίδιες διαστάσεις που έχει πλέον το 525 … Προς το παρόν όσα έχω δοκιμάσει μου φάνηκαν πολύ κοντά τα κοντάκια( π.χ. Raffaello, Vinci )… Θα ήθελα κάποιο μοντέλο αερίων και κοιτάζω προς beretta μεριά, αλλά θα δείξει

    Φίλε μου καλησπέρα! Εφόσον είσαι λάτρης της Browning θα μπορούσες κάλλιστα να επιλέξεις μία καραμπίνα αυτής της εταιρίας! και αξιόπιστο όπλο αερίων είναι και στάνταρντ 37.5 εκ. κοντάκι έχουν όλες (άρα καλύπτεσαι και με το μήκος κοντακίου), oπότε δεν νομίζω να πέσεις έξω με την αγορά μίας Browning. Από εκεί και πέρα όλες οι καραμπίνες των “μεγάλων” εταιριών, κατά τη γνώμη μου πάντα, μία χαρά είναι με λίγο καλύτερη ποιότητα υλικών η Benelli ίσως.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/03/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    262
    classicdoubles στις #414213

    Menios wrote: Τώρα θέλω να πάρω μια καραμπίνα, και όπως έχω καταλήξει το βασικό κριτήριο θα είναι τα μέτρα του όπλου πάνω μου και τίποτα άλλο… Θέλω το νέο μου όπλο να έχει τις ίδιες διαστάσεις που έχει πλέον το 525 … Προς το παρόν όσα έχω δοκιμάσει μου φάνηκαν πολύ κοντά τα κοντάκια( π.χ. Raffaello, Vinci )… Θα ήθελα κάποιο μοντέλο αερίων και κοιτάζω προς beretta μεριά, αλλά θα δείξειΦίλε μου καλησπέρα! Εφόσον είσαι λάτρης της Browning θα μπορούσες κάλλιστα να επιλέξεις μία καραμπίνα αυτής της εταιρίας! και αξιόπιστο όπλο αερίων είναι και στάνταρντ 37.5 εκ. κοντάκι έχουν όλες (άρα καλύπτεσαι και με το μήκος κοντακίου), oπότε δεν νομίζω να πέσεις έξω με την αγορά μίας Browning. Από εκεί και πέρα όλες οι καραμπίνες των »μεγάλων» εταιριών, κατά τη γνώμη μου πάντα, μία χαρά είναι με λίγο καλύτερη ποιότητα υλικών η Benelli ίσως.

    Μέχρι πρόσφατα είχα μία Benelli Super Sport αλλά την έδωσα… δεν μπορούσα να συνηθίσω με τίποτα την υπερυψωμένη ρίγα και τα συνθετικά της μέρη στην αφή (οπτικά μου άρεσε πολύ αυτό το όπλο, και ποιοτικά πιστεύω είναι απίστευτο τουφέκι)…. νυν κάτοχος μίας Browning Fusion (το παλάιό μοντέλο) το επέλεξα για λόγους εργονομίας, βάρους και σκοπευτικής εικόνας και είμαι παραπάνω από υπερευχαριστημένος!!!! Και ποιοτικά μιά χαρά είναι!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    31/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    323
    DimiX στις #414453

    Παντως για να τα λεμε ολα, πιστευω πως ισως σε θεμα αντοχης τα παλαιοτερα οπλα να ηταν καλυτερα ομως σε θεμα ντουφεκιας τα συγχρονα ειναι σαφως βελτιωμενα. Δοκιμασα προσφατα την Auto 5 (το παλιο με 76cm καννη), την Browning 2000 71cm και την Maxus 71cm και η Maxus ηταν καλυτερη και σε πινακα και σε καταλογο (ολα με full τσοκ)…  Παντως και τα φιλαρακια μου που κυνηγουσαμε φετος (Benellakides) κι εγω με Maxus 3 1/2* Mydas τσοκακι παθανε πλακα, και σε κοντινες και μακρινες ντουφεκιες θεριζε το οπλο. Τελευταια μερα σε καρτερι τσιχλας ο ενας φιλος μου φωναζε “με τι βαρας, με κανονι;” Ειχε παθει πλακα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/03/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    13
    smr570 στις #414461

    φιλε dimix καλησπερα νομιζω οτι εχεις κ ενα evolve το εχεις δοκιμασι με την maxus σε καταλογο, πια απο της 2 ηταν καλυτερη.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    31/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    323
    DimiX στις #414462

    φιλε dimix καλησπερα νομιζω οτι εχεις κ ενα evolve το εχεις δοκιμασι με την maxus σε καταλογο, πια απο της 2 ηταν καλυτερη.

    Καλησπερα,Ναι εχω και μια Fusion Evolve. Θα σου πω οτι και τα 2 οπλα ειναι πολυ καλα. Το καλυτερο ειναι σχετικο γιατι αλλο ο πινακας και αλλο το κυνηγι. Θα σου πω λοιπον τα θετικα του καθε οπλου. Η Maxus με 71 ποντους καννη και ιδια τσοκ εχει σφυχτοτερες κατανομες απο την Evolve σε 66 ποντους. Στον καταλογο η Maxus τρυπησε 90 φυλλα (180 αριθμημενες σελιδες) και η Fusion 79 (η Benelli Vinci ειχε 77, ολα τα οπλα 3*). Η Fusion ειναι ελαφρυτερο οπλο, στο περπατητο πιο ξεκουραστη, λιγο καλυτερη λαβη (με αποτελεσμα να μπορω να παταω γρηγοροτερα την σκανδαλη). Πιστευω πως μια Fusion με 71 ποντους καννη ισως να εχει παραπλησια αποτελεσματα με την Maxus. Στο κυνηγι τωρα, η Fusion σε τσιχλα, ορτυκι ειναι πολυ καλη και δεν καταστρεφει τα πουλια, η Maxus ειναι καταστροφη γιατι τα κανει κιμα… Πρεπει να εχω 1* ανοιχτοτερο τσοκ στη Maxus αλλα χανει σε δυναμη η ντουφεκια.  Τα 3* ειναι σουπερ στη Fusion ενω στη Maxus εχω βαλει 3,5* αλλα και παλι τα σχετικα κοντινα πουλια πανε για πατε κονσερβα…Με λιγα λογια, νομιζω πως η Maxus στον πινακα και σε καταλογο εχει καλυτερες κατανομες/μεγαλυτερη διατρηση αλλα ειναι για… τον Εβρο. Δοκιμασα σε καταλογο με τη Maxus και ενα Winchester 3,5″ 64gr φυσιγγι νουμερο 4 με 3*τσοκ και ειπα “Παναγια μου αυτο ειναι καταστροφη”…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #414467

    smr570 wrote:
    φιλε dimix καλησπερα νομιζω οτι εχεις κ ενα evolve το εχεις δοκιμασι με την maxus σε καταλογο, πια απο της 2 ηταν καλυτερη.

    Καλησπερα,Ναι εχω και μια Fusion Evolve. Θα σου πω οτι και τα 2 οπλα ειναι πολυ καλα. Το καλυτερο ειναι σχετικο γιατι αλλο ο πινακας και αλλο το κυνηγι. Θα σου πω λοιπον τα θετικα του καθε οπλου. Η Maxus με 71 ποντους καννη και ιδια τσοκ εχει σφυχτοτερες κατανομες απο την Evolve σε 66 ποντους. Στον καταλογο η Maxus τρυπησε 90 φυλλα (180 αριθμημενες σελιδες) και η Fusion 79 (η Benelli Vinci ειχε 77, ολα τα οπλα 3*). Η Fusion ειναι ελαφρυτερο οπλο, στο περπατητο πιο ξεκουραστη, λιγο καλυτερη λαβη (με αποτελεσμα να μπορω να παταω γρηγοροτερα την σκανδαλη). Πιστευω πως μια Fusion με 71 ποντους καννη ισως να εχει παραπλησια αποτελεσματα με την Maxus. Στο κυνηγι τωρα, η Fusion σε τσιχλα, ορτυκι ειναι πολυ καλη και δεν καταστρεφει τα πουλια, η Maxus ειναι καταστροφη γιατι τα κανει κιμα… Πρεπει να εχω 1* ανοιχτοτερο τσοκ στη Maxus αλλα χανει σε δυναμη η ντουφεκια. Τα 3* ειναι σουπερ στη Fusion ενω στη Maxus εχω βαλει 3,5* αλλα και παλι τα σχετικα κοντινα πουλια πανε για πατε κονσερβα…Με λιγα λογια, νομιζω πως η Maxus στον πινακα και σε καταλογο εχει καλυτερες κατανομες/μεγαλυτερη διατρηση αλλα ειναι για… τον Εβρο. Δοκιμασα σε καταλογο με τη Maxus και ενα Winchester 3,5″ 64gr φυσιγγι νουμερο 4 με 3*τσοκ και ειπα «Παναγια μου αυτο ειναι καταστροφη»…

    Δημητρη , μηπως εχεις μετρησει στα οπλα σου , διαμετρο στομιου στα τσοκ , δηλαδη το 3 αστερια πχ στη Fusion ,τι διαμετρο εχει και τι διαμετρο εχει στην maxus  ? τα τσοκ ειναι μαμα η εμποριου ? η Vinci τι διαμετρο αυλου εχει , και  τι μηκος κανης ?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/03/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    13
    smr570 στις #414469

    smr570 wrote:
    φιλε dimix καλησπερα νομιζω οτι εχεις κ ενα evolve το εχεις δοκιμασι με την maxus σε καταλογο, πια απο της 2 ηταν καλυτερη.

    Καλησπερα,Ναι εχω και μια Fusion Evolve. Θα σου πω οτι και τα 2 οπλα ειναι πολυ καλα. Το καλυτερο ειναι σχετικο γιατι αλλο ο πινακας και αλλο το κυνηγι. Θα σου πω λοιπον τα θετικα του καθε οπλου. Η Maxus με 71 ποντους καννη και ιδια τσοκ εχει σφυχτοτερες κατανομες απο την Evolve σε 66 ποντους. Στον καταλογο η Maxus τρυπησε 90 φυλλα (180 αριθμημενες σελιδες) και η Fusion 79 (η Benelli Vinci ειχε 77, ολα τα οπλα 3*). Η Fusion ειναι ελαφρυτερο οπλο, στο περπατητο πιο ξεκουραστη, λιγο καλυτερη λαβη (με αποτελεσμα να μπορω να παταω γρηγοροτερα την σκανδαλη). Πιστευω πως μια Fusion με 71 ποντους καννη ισως να εχει παραπλησια αποτελεσματα με την Maxus. Στο κυνηγι τωρα, η Fusion σε τσιχλα, ορτυκι ειναι πολυ καλη και δεν καταστρεφει τα πουλια, η Maxus ειναι καταστροφη γιατι τα κανει κιμα… Πρεπει να εχω 1* ανοιχτοτερο τσοκ στη Maxus αλλα χανει σε δυναμη η ντουφεκια. Τα 3* ειναι σουπερ στη Fusion ενω στη Maxus εχω βαλει 3,5* αλλα και παλι τα σχετικα κοντινα πουλια πανε για πατε κονσερβα…Με λιγα λογια, νομιζω πως η Maxus στον πινακα και σε καταλογο εχει καλυτερες κατανομες/μεγαλυτερη διατρηση αλλα ειναι για… τον Εβρο. Δοκιμασα σε καταλογο με τη Maxus και ενα Winchester 3,5″ 64gr φυσιγγι νουμερο 4 με 3*τσοκ και ειπα «Παναγια μου αυτο ειναι καταστροφη»…

    το maxus 3 η 3,5 ειναι που εχεις,  κ αμα το εχεις δοκιμασει με δραμιαρες  κ μονοβολα πως τα παει.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    31/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    323
    DimiX στις #414473

    Δεν εχω μετρησει τα στομια αλλα δοκιμασα με το ιδιο τσοκ και τη Maxus και τη Fusion με Seminole 3* αλλα και με το εργοστασιακο 3*. Η Vinci ειχε εργοστασιακο 3*. Με μονοβολα και δραμια δεν εχω δοκιμασει. Την επομενη φορα. Η Maxus ηταν 3,5″ Super magnum. Τα αλλα οπλα magnum.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/04/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    243
    kinigos67 στις #414714

    Φίλοι μου,καλημέρα και καλή Σαρακοστή.

    Εδώ και μια βδομάδα,είμαι κάτοχος μιας Browning Auto5,την οποία μου δώρισε ο αδερφός της πεθεράς μου,ο οποίος την έιχε φέρει από Αμβέρσα,αρχές ’80 που ήταν ναυτικός.

    Η απορία μου είναι,μέχρι να την πάω στον Χρηστάκο να βάλει μειοτήρα(είναι 5σφαιρη) ,να μου τη λύσει όλη και να την κάνει ενα καλό καθαρισμό,

    στην κάτω μεριά,εκεί που δέχεται τα φυσίγγια η αποθήκη,είναι χαραγμένος ο αριθμός του όπλου και δεν καταλαβαίνω αν στον αριθμό,το 1 είναι όντως 1 ή είναι Ι λατινικό.

    Ο αριθμός είναι ο εξής όπως τον βλέπω:        Α)  ή  17540

    RN121FN                             Β)  ή   I7540

    RNI2IFN

    Πάντως η κάνη λέει FABRICUE NATIONALE BELGIUM, είναι 1 άστρο 12-70,  2- 3/4 και 18,4 αυλός.

    Πια εκδοχή από τις δύο έιναι ο σωστός αριθμός του όπλου;

    Το Α.Τ Χίου που είναι δηλωμένη έχει την Β) εκδοχή με το λατινικό Ι ,αλλά φοβάμαι μην έχει κάνει λάθος διότι εγώ που το βλέπω στο όπλο δεν τον καταλαβαίνω ξεκάθαρα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/06/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    205
    sot στις #414816

    Φίλοι μου,καλημέρα και καλή Σαρακοστή.

    Εδώ και μια βδομάδα,είμαι κάτοχος μιας Browning Auto5,την οποία μου δώρισε ο αδερφός της πεθεράς μου,ο οποίος την έιχε φέρει από Αμβέρσα,αρχές ’80 που ήταν ναυτικός.

    Η απορία μου είναι,μέχρι να την πάω στον Χρηστάκο να βάλει μειοτήρα(είναι 5σφαιρη) ,να μου τη λύσει όλη και να την κάνει ενα καλό καθαρισμό,

    στην κάτω μεριά,εκεί που δέχεται τα φυσίγγια η αποθήκη,είναι χαραγμένος ο αριθμός του όπλου και δεν καταλαβαίνω αν στον αριθμό,το 1 είναι όντως 1 ή είναι Ι λατινικό.

    Ο αριθμός είναι ο εξής όπως τον βλέπω: Α) ή 17540

    RN121FN Β) ή I7540

    RNI2IFN

    Πάντως η κάνη λέει FABRICUE NATIONALE BELGIUM, είναι 1 άστρο 12-70, 2- 3/4 και 18,4 αυλός.

    Πια εκδοχή από τις δύο έιναι ο σωστός αριθμός του όπλου;

    Το Α.Τ Χίου που είναι δηλωμένη έχει την Β) εκδοχή με το λατινικό Ι ,αλλά φοβάμαι μην έχει κάνει λάθος διότι εγώ που το βλέπω στο όπλο δεν τον καταλαβαίνω ξεκάθαρα.

    Κυνηγετικός Σύλλογος Αιγαλέου
    Περιηγήσεις 4Χ4 : http://www.suv4fun.gr/

    Δες εδώ: http://www.browning.com/customerservice/dategun/detail.asp?id=13

    Λογικά είναι 1 και όχι i. Τα πρώτα νούμερα (17540) είναι ο σειραϊκός αριθμός, RN= 1979, 151= Magnum 12 gauge (121 δεν βλέπω να υπάρχει). Το FN δεν φαίνεται σύμφωνα με το site της Browning να σημαίνει κάτι. Από το 1975 και μετά η πλειοψηφία της παραγωγής της Auto-5 μεταφέρθηκε στο εργοστάσιο της FN στο Miroku της Ιαπωνίας (νομίζω όλες οι βαριές Auto-5 φτιάχτηκαν εκεί)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    228
    Lipis77 στις #414908

    Διαμαντής wrote:
    Φίλοι μου,καλημέρα και καλή Σαρακοστή.

    Εδώ και μια βδομάδα,είμαι κάτοχος μιας Browning Auto5,την οποία μου δώρισε ο αδερφός της πεθεράς μου,ο οποίος την έιχε φέρει από Αμβέρσα,αρχές ’80 που ήταν ναυτικός.

    Η απορία μου είναι,μέχρι να την πάω στον Χρηστάκο να βάλει μειοτήρα(είναι 5σφαιρη) ,να μου τη λύσει όλη και να την κάνει ενα καλό καθαρισμό,

    στην κάτω μεριά,εκεί που δέχεται τα φυσίγγια η αποθήκη,είναι χαραγμένος ο αριθμός του όπλου και δεν καταλαβαίνω αν στον αριθμό,το 1 είναι όντως 1 ή είναι Ι λατινικό.

    Ο αριθμός είναι ο εξής όπως τον βλέπω: Α) ή 17540

    RN121FN Β) ή I7540

    RNI2IFN

    Πάντως η κάνη λέει FABRICUE NATIONALE BELGIUM, είναι 1 άστρο 12-70, 2- 3/4 και 18,4 αυλός.

    Πια εκδοχή από τις δύο έιναι ο σωστός αριθμός του όπλου;

    Το Α.Τ Χίου που είναι δηλωμένη έχει την Β) εκδοχή με το λατινικό Ι ,αλλά φοβάμαι μην έχει κάνει λάθος διότι εγώ που το βλέπω στο όπλο δεν τον καταλαβαίνω ξεκάθαρα.

    Κυνηγετικός Σύλλογος Αιγαλέου
    Περιηγήσεις 4Χ4 : http://www.suv4fun.gr/

    Δες εδώ: http://www.browning.com/customerservice/dategun/detail.asp?id=13

    Λογικά είναι 1 και όχι i. Τα πρώτα νούμερα (17540) είναι ο σειραϊκός αριθμός, RN= 1979, 151= Magnum 12 gauge (121 δεν βλέπω να υπάρχει). Το FN δεν φαίνεται σύμφωνα με το site της Browning να σημαίνει κάτι. Από το 1975 και μετά η πλειοψηφία της παραγωγής της Auto-5 μεταφέρθηκε στο εργοστάσιο της FN στο Miroku της Ιαπωνίας (νομίζω όλες οι βαριές Auto-5 φτιάχτηκαν εκεί)

    Για τους αριθμούς δε ξέρω διότι δεν το έχω ψάξει αλλα το μόνο για το οποίο ειμαι σίγουρος είναι το FN που σημαίνει : FABRIQUE NATIONALE δηλ. Εθνική κατασκευή που είναι το λογότυπο και αναγνωριστικο της Browning και Winchester Βελγίου, και συγκεκριμένα είναι FN Herstal , όπου Herstal η Βελγική πόλη που κατασκευάζονται τόσα χρόνια τα όπλα!

    http://www.fnherstal.com/primary-menu/about-us.html

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/06/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    205
    sot στις #414958

    Για τους αριθμούς δε ξέρω διότι δεν το έχω ψάξει αλλα το μόνο για το οποίο ειμαι σίγουρος είναι το FN που σημαίνει : FABRIQUE NATIONALE δηλ. Εθνική κατασκευή που είναι το λογότυπο και αναγνωριστικο της Browning και Winchester Βελγίου, και συγκεκριμένα είναι FN Herstal , όπου Herstal η Βελγική πόλη που κατασκευάζονται τόσα χρόνια τα όπλα!

    http://www.fnherstal.com/primary-menu/about-us.html

    Σωστά, FN είναι τα τα αρχικά της Fabrique National Herstal, που ανήκει μαζί με την Browning και την Winchester στο Herstal Group. To FN στο τέλος του σειραϊκού αριθμού δεν νομίζω ότι δηλώνει την χώρα κατασκευής (θα το έλεγε στην ανάλυση των σειραϊκών στην σελίδα της Browning). Η εταιρία έχει εργοστάσια παραγωγής στο Βέλγιο και την Πορτογαλία (κυρίως παραγωγή και πλειοψηφία των καννών), την Ιαπωνία, την Αμερική και την Ιταλία. Τα όπλα της Browning (και αυτά με την μάρκα Winchester) φτιάχνονται σε πολλά εργοστάσια (π.χ. η Maxus και Α5 στην Πορτογαλία, η Citori στην Ιαπωνία κτλ).
    http://www.browning.com/customerservice/qna/detail.asp?id=90

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    31/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    323
    DimiX στις #415052

    Σήμερα αφιέρωσα λίγο χρόνο στο όπλο μου (Maxus) και αποφάσισα να καθαρίσω τον μηχανισμό σκανδάλης. Λοιπόν, το τι μαζεύει εκεί μέσα… άλλο πράγμα! Είναι σχετικά εύκολος στο να γίνει κομματάκια και να καθαριστεί. 2 πράγματα θέλουν προσοχή και 1-2 κολπάκια για να ξαναμπούν όλα στη θέση τους. Αυτό που έχω να πω είναι πως μετά το καθάρισμα το όπλο είναι ακόμα καλύτερο. Ξεχάστε τα λάδια με πολλά συστατικά (PTFE, silicon κλπ) ένα απλό λαδάκι θέλει ισα που (για να μην πω πως καλύτερα είναι χωρίς καθόλου λάδι) σε 2-3 σημεία (1 σταγόνα) και καλό σκούπισμα. Α! Για να καθαριστεί καλά μπορεί να χρησιμοποιήσει κάποιος (όπως έκανα εγώ) ένα ξυλάκι (σαν αυτό που βάζουν στα σουβλάκια) και λίγο βαμβάκι και με την μύτη του ξύλου απαλά σπρώχνουμε λίγο από το βαμβάκι στα δύσκολα σημεία και σκουπίζουμε τα κατάλοιπα. Προσοχή μόνο να μην αφήνουμε τις ίνες από το βαμβάκι που μπορεί να κολλανε πάνω στα τοιχώματα του μηχανισμού. Το όπλο τώρα είναι σαν καινούργιο. Και όπως είπα και πριν, πολύ λίγο μα πάρα πολύ λίγο λάδι στον μηχανισμό (μην βάζετε κάθε φορά) και όταν είναι να τον καθαρίσετε γρήγορα στην διάρκεια κυνηγετικης περιόδου τότε να χρησιμοποιήσετε σπρέι με αέρα για να φυσήξετε τα κατάλοιπα. Αυτά.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 406 έως 420 (από 637 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων