BROWNING CLUB

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 541 έως 555 (από 637 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Browning

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/07/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1361
    samgunner62 στις #430189

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>samgunner62 wrote:</div>
    Ο διευρημενος αυλος με ενα σωστο τσοκ,σωστα κατασκευασμενο,θα αποδωση στα στανταρ της συσφιξης του στομιου του.Η ανοιχτοτερη τουφεκια απο οτι πρεπει, ειναι προιον λαθος γεωμετριων του τσοκ,η πιο ανοιχτα στομια απο οτι αναγραφουν τα τσοκ ,οπως πολλα απο τα ινβεκτορ-πλας,και οχι οτι ειναι διευρημενος ο αυλος.Η κατανομες που βγαζουν αυτα τα οπλα ειναι σωστα σε διακεννα,και για να εχεις μια καλη αποδωση με ενα ανοιχτο τσοκ,η σωστη κατανομη ειναι must.

    Συμφωνώ απόλυτα με τον συνάδελφο samgunner62. Τα Invector Plus τσόκ που έχω σε μία Browning Fusion με αυλό 18.8 έχω παρατηρήσει (με πραγματική μέτρηση του τσόκ) ότι έχουν διάμετρο που κυμαίνεται διαφορετικά σε 2 τσόκ που έχουν την ίδια αναγραφόμενη σύσφιγξη ( Mod- 3* και τα 2 τσοκάκια) δηλ. το ένα είναι 4/10 και το άλλο 6,5/10 …. άρα φυσιολογικό είναι να βγάζουν διαφορετική τουφεκιά αν και ονομαστικά έχουν την ίδια σύσφιγξη. Επίσης, με τα εναλλασόμενα τσοκάκια είναι μπέρδεμα μερικές φορές η κατάσταση…. π.χ. μία εταιρία βγάζει κάννες με διάμετρο αυλού συνήθως 18.3-18.4 για χρόνια και κάποιες από τις κάννες τις είναι 18.5 αλλά τα τσοκάκια που χρησιμοποιεί είναι ίδια. Ένα τσοκάκι με σύσφιγξη 17.8 χιλιοστά,θα έιναι: στον αυλό 18.3….. «ντεμί» τσόκ, ενώ στον αυλό 18.5 θα έιναι…… »βελτιωμένο μισό»-δηλαδή 2*. Έτσι δεν πρέπει να επαναπαυόμαστε στο τι αναγράφει το εναλλασόμενο τσόκ αλλά να ελέγχουμε την κατανομή της τουφεκιάς μας με τις απαραίτητες δοκιμές σε στόχους μεγάλης διαμέτρου η εμβαδού ώστε να έχουμε μία καλή εικόνα του τι κάνει το εκάστοτε τσοκάκι.

    Φιλε αν μπεις στο κοπο να κανεις και καμμια δοκιμη,και μερικες μετρησεις ,την αληθεια τη βρισκεις,και ο διευρημενος μια χαρα ριχνει στα στανταρ της συσφιξης.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/03/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    262
    classicdoubles στις #430206

    Συμφωνώ απόλυτα με τον συνάδελφο samgunner62. Τα Invector Plus τσόκ που έχω σε μία Browning Fusion με αυλό 18.8 έχω παρατηρήσει (με πραγματική μέτρηση του τσόκ) ότι έχουν διάμετρο που κυμαίνεται διαφορετικά σε 2 τσόκ που έχουν την ίδια αναγραφόμενη σύσφιγξη ( Mod- 3* και τα 2 τσοκάκια) δηλ. το ένα είναι 4/10 και το άλλο 6,5/10 …. άρα φυσιολογικό είναι να βγάζουν διαφορετική τουφεκιά αν και ονομαστικά έχουν την ίδια σύσφιγξη.

    Έτσι δεν πρέπει να επαναπαυόμαστε στο τι αναγράφει το εναλλασόμενο τσόκ αλλά να ελέγχουμε την κατανομή της τουφεκιάς μας με τις απαραίτητες δοκιμές σε στόχους μεγάλης διαμέτρου η εμβαδού ώστε να έχουμε μία καλή εικόνα του τι κάνει το εκάστοτε τσοκάκι.

    Φιλε αν μπεις στο κοπο να κανεις και καμμια δοκιμη,και μερικες μετρησεις ,την αληθεια τη βρισκεις,και ο διευρημενος μια χαρα ριχνει στα στανταρ της συσφιξης.

    Αγαπητέ συνάδελφε Σαράντο, έχεις δίκηο αλλά….. εγώ δεν είπα κάτι διαφορετικό, δηλ. κάποια θεωρία άνευ δοκιμής!!! Αν ήταν έτσι δεν θα έκφερα κάποια γνώμη στο συγκεκριμένο θέμα στο φόρουμ. Ποτέ δεν το κάνω αυτό σε κάποιο θέμα (σε όλους τους τομείς της ζωής μου) γι’αυτό και δεν θα με δείς να μιλάω στις “ιδιογομώσεις” σχεδόν ποτέ  γιατί θεωρώ τον εαυτό μου άσχετο… αν και “γεμίζω” μόνος μου καμμιά φορά!  Έχω μπεί λοιπόν στο κόπο και έχω δοκιμάσει τα 2 “ίδια” ντεμί τσόκ της Browning Fusion που κατέχω και σε στόχους 1Χ1 σε παλέττα, και στο κυνήγι επί του πρακτέου και τελικά κατέληξα στα 4/10. Η κατανομή του πάρα πολύ καλή!!!  Όπως λές και εσύ…. το αποτέλεσμα μετά τη δοκιμή!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/07/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1361
    samgunner62 στις #430209

    Αγαπητέ συνάδελφε Σαράντο, έχεις δίκηο αλλά….. εγώ δεν είπα κάτι διαφορετικό, δηλ. κάποια θεωρία άνευ δοκιμής!!! Αν ήταν έτσι δεν θα έκφερα κάποια γνώμη στο συγκεκριμένο θέμα στο φόρουμ. Ποτέ δεν το κάνω αυτό σε κάποιο θέμα (σε όλους τους τομείς της ζωής μου) γι’αυτό και δεν θα με δείς να μιλάω στις «ιδιογομώσεις» σχεδόν ποτέ γιατί θεωρώ τον εαυτό μου άσχετο… αν και «γεμίζω» μόνος μου καμμιά φορά! Έχω μπεί λοιπόν στο κόπο και έχω δοκιμάσει τα 2 «ίδια» ντεμί τσόκ της Browning Fusion που κατέχω και σε στόχους 1Χ1 σε παλέττα, και στο κυνήγι επί του πρακτέου και τελικά κατέληξα στα 4/10. Η κατανομή του πάρα πολύ καλή!!! Όπως λές και εσύ…. το αποτέλεσμα μετά τη δοκιμή!!!

    Ενοω γενικα,δηλαδη αν καποιος μπη στο κοπο,δεν αναφερομουνα στο προσωπο σου,συγχωρεσε με αν καταλαβες κατι το διαφορετικο Smile

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/03/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    262
    classicdoubles στις #430214

    Ενοω γενικα,δηλαδη αν καποιος μπη στο κοπο,δεν αναφερομουνα στο προσωπο σου,συγχωρεσε με αν καταλαβες κατι το διαφορετικο

    Έχεις δίκηο…… λάθος κατάλαβα… νόμισα ότι δεν κατάλαβες και εσύ τα λεγόμενά μου και “μου την είπες λίγο,…. με τρόπο”…. συγνώμη! Συμβαίνουν αυτά στον γραπτό λόγο εξ’ αποστάσεως. Για το ίδιο πράγμα μιλάμε.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    186
    mai78 στις #430218

    Δοκίμασε τον Κο. Χρηστάκο ο οποίος γνωρίζει πολύ καλά τα όπλα Browning και απ’ότι γνωρίζω ήταν και στην Αμερική (Σικάγο) σε κάποιο οπλουργείο και έχει έρθει και εκεί σίγουρα σε επαφή με πολλά Browning (αφού είναι γνωστή η αγάπη των Αμερικανών συναδέλφων για τα όπλα αυτής της εταιρίας.)

    Φιλε μου μηπως εχεις καποιο τηλ. του συγκεκριμενου κυριου;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    765
    PanPap στις #433801

    παιδια καλησπερα

    ξερει καποιος να μου πει ποιες ειναι διαφορες αναμεσα στο b525 game και στο 525 sporter?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/11/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    261
    thor600 στις #433803

    Οι διαφορες τους ειναι στο φαρδος της ριγας οπου το σκοπευτικο έχει 10αρα και οτι το game ειναι στα 3100 ενω to sporter sta 3500

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/08/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1742
    PANOS στις #433816

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>classicdoubles wrote:</div>
    Δοκίμασε τον Κο. Χρηστάκο ο οποίος γνωρίζει πολύ καλά τα όπλα Browning και απ’ότι γνωρίζω ήταν και στην Αμερική (Σικάγο) σε κάποιο οπλουργείο και έχει έρθει και εκεί σίγουρα σε επαφή με πολλά Browning (αφού είναι γνωστή η αγάπη των Αμερικανών συναδέλφων για τα όπλα αυτής της εταιρίας.)

    Φιλε μου μηπως εχεις καποιο τηλ. του συγκεκριμενου κυριου;

     

    210-5988464

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/03/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    262
    classicdoubles στις #435671

    mai78 wrote:
    <div class=”»d4p-bbt-quote-title»”>classicdoubles wrote:</div>
    Δοκίμασε τον Κο. Χρηστάκο ο οποίος γνωρίζει πολύ καλά τα όπλα Browning και απ’ότι γνωρίζω ήταν και στην Αμερική (Σικάγο) σε κάποιο οπλουργείο και έχει έρθει και εκεί σίγουρα σε επαφή με πολλά Browning (αφού είναι γνωστή η αγάπη των Αμερικανών συναδέλφων για τα όπλα αυτής της εταιρίας.)Φιλε μου μηπως εχεις καποιο τηλ. του συγκεκριμενου κυριου; 210-5988464

    Συγνώμη συνάδελφε mai78, αλλά ήμουν μακριά από Διαδίκτυο και το φόρουμ για κανά δύο μήνες και δεν απάντησα… ευτυχώς σου έγραψε ο συνάδελφος PANOS. Συγνώμη και πάλι.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/03/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    262
    classicdoubles στις #435673

    Ξέρει κάποιος συνάδελφος εάν υπάρχει κάννη slug για τη Browning Fusion (το παλαιό μοντέλο) ή εάν ταιριάζει από το μοντέλο SX3 Big Game της Winchester?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/10/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    7
    anagnio στις #435758

    Καλησπέρα σε όλους. Νέος στο topic κατοχος  ενός fusion evolve 66 κι ενός superposed Fabrique National 12g 66cm  made in Belgium  παραλλαγή του Β25 με κάποιες σχεδιστικές βελτιώσεις. Από τον αριθμό βγαινει το συμπέρασμα ότι κατασκευάστηκε το 1976 από την βελγική εταιρεία Fabrique Nationale. Η δουλειά στο όπλο, και ειδικά στις κάννες είναι εντυπωσιακή. Το τσοκάρισμα του είναι ελαφρύ φουλ τσοκ και ελαφρύ τρία τέταρτα.Η αξία του δεν είναι μεγάλη, είναι στα ίδια επίπεδα με ένα Browning B25 Α1, αλλά είναι σαφώς πιο σπάνιο και ίσως και πιο καλοκατασκευασμένο από το αρχικό πρότυπο.

    Εχω να πω ότι το ζυγισμα και η τουφεκιά του superposed δε υγκρίνεται με της fusion evolve. Αχρωμίωτες κάνες κλειδιά σαν καινούρια αν και υπολογίζω να εχει ριξει μόνο 500-700 φυσιγγια. Τα μετρα του κοντακιού ενος browning ταιριάζουν απόλυτα και κάνουν απόλαυση ην επώμιση. Όσο για την καραμπίνα 2 χρόνια τωρα μόνο ελαχιστες εμπλοκές και αυτές σε κυνήγι τσίχλας λόγω φυσιγγίων. Στη φάσσα που κυνηγάω κυρίως με σωστό τσοκάρισμα αναλόγως των αποστάσεων είμαι πλήρως ικανοποιημένος.

    Χαιρετίσμους σε όλους τους κατόχους Browning

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    186
    mai78 στις #435766

    210-5988464Πανο σ ευχαριστω πολυ,να εισαι καλα.

    Συγνώμη συνάδελφε mai78, αλλά ήμουν μακριά από Διαδίκτυο και το φόρουμ για κανά δύο μήνες και δεν απάντησα… ευτυχώς σου έγραψε ο συνάδελφος PANOS. Συγνώμη και πάλι.

    Δεν χρειαζεται φιλε μου να ζητας συγνωμη για τιποτα.Φιλικη κουβεντα κανουμε και κανεις δεν ειναι υποχρεωμενος να απαντησει.Να σαι καλα.Καλως ηλθες και παλι στην παρεα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/09/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    27
    gunner στις #435805

    καλησπερα σε ολους και καλη κυνηγετικη περιοδο να εχουμε!μετα απο 5 χρονια κυνηγετικης αποχης επιστρεφω φετος στην ενεργο δραση!!!ειμαι κατοχος μιας browning auto5 light twelve!το λατρευω αυτο το οπλο!browning the legend!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/11/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    261
    thor600 στις #435961

    Ξέρει κάποιος συνάδελφος εάν υπάρχει κάννη slug για τη Browning Fusion (το παλαιό μοντέλο)

    Nαι υπαρχει φιλε μου αλλα μαλλον δυσκολα θα την βρεις εκτος και αν μιλησεις με την Browning και συνενοηθεις να σου φερουν μια μεσω της αντιπροσωπειας.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/09/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    3
    christos στις #436017

    καμια αποψη για την AUTO 5 NEW την πηρε κανεις εντυπωσεις?

    Eμαθες τελικα για την α5 φιλε γιατι και εγω ενδιαφερομαι

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 541 έως 555 (από 637 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων