BROWNING CLUB

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 526 έως 540 (από 637 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Browning

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/07/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1361
    samgunner62 στις #429511

    Παιδια καλησπερα.Θελω τα φωτα σας για την καραμπινα ενος φιλου.Στα πλαγια της βασης γραφει Α500 και λιγο πιο κατω MC.Στην κανη γραφει τα εξης.SPECIAL STEEL 12 GA SHELLS 23/4″ INVECTOR PATENTS PENDING απ τηνμια πλευρα.Απ την αλλη γραφει BROWNING ARMS COMPANY MORGAN,UTAH & MONTREAL MADE IN BELGIUM-ASSEMBLED IN PORTUGAL.Στην κατω πλευρα της κανης εχει τα εξης νουμερα και γραμματα.1kg 172 12-70 184 και μεσα σε ενα σχημα τα γραμματα PIV επισης εχει τρια τσοκ. Το οπλο το εφερε ο πατερας του πριν αρκετα χρονια απο το Βελγιο αλλα δεν κυνηγισε ποτε.Ειναι μεσα στην κουτα του και δεν εχει ριξει ουτε ενα φυσιγγι.Σκεφτεται να το πουλησει.Εαν ξερει καποιος φιλος το μοντελο, χρονολογια κατασκευης, εμπορικη αξια κι οτιδηποτε αλλο σχετικο θα ημουν ευγνωμων.

    Πολυ ενδιαφερων οπλο,αχρωμειωτο με κανονικο αυλο 18.4,70αρα θαλαμη, ο χρονο κατασκευεις ειναι δυο γραμματα,μπορει να ειναι το ΡV 1985,μπες στη browning να δεις τους κωδικους καλυτερα.Το α500 εβγαινε και σε ελατηριου [α500-R] και το αεριων α500G.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    186
    mai78 στις #429591

    Πολυ ενδιαφερων οπλο,αχρωμειωτο με κανονικο αυλο 18.4,70αρα θαλαμη, ο χρονο κατασκευεις ειναι δυο γραμματα,μπορει να ειναι το ΡV 1985,μπες στη browning να δεις τους κωδικους καλυτερα.Το α500 εβγαινε και σε ελατηριου [α500-R] και το αεριων α500G.

    Σαραντο σ ευχαριστω για την αμεση απαντηση.Απ οτι ειδα στην βαση εγραφε μονο Α500,δεν ειχε καποιο αλλο γραμμα.Ξερεις καθολου ποσο μπορει να ειναι η αξια του;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/07/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1361
    samgunner62 στις #429637

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>samgunner62 wrote:</div>
    Πολυ ενδιαφερων οπλο,αχρωμειωτο με κανονικο αυλο 18.4,70αρα θαλαμη, ο χρονο κατασκευεις ειναι δυο γραμματα,μπορει να ειναι το ΡV 1985,μπες στη browning να δεις τους κωδικους καλυτερα.Το α500 εβγαινε και σε ελατηριου [α500-R] και το αεριων α500G.

    Σαραντο σ ευχαριστω για την αμεση απαντηση.Απ οτι ειδα στην βαση εγραφε μονο Α500,δεν ειχε καποιο αλλο γραμμα.Ξερεις καθολου ποσο μπορει να ειναι η αξια του;

    Καλημερα νασαι καλα φιλε,η καραμπινες στηριζονται πολυ κατα ποσο υποστηριξη εχουν σε ανταλλακτικα οταν η παραγωγη τους σταματησει.Αυτο λοιπων δεν το γνωριζω,και πριν την αγορα εγω θα εκανα μια ερευνα το ποσο ευκολο ειναι να βρης διαφορα ανταλλακτικα.Οι οπλουργοι ειναι μια καλη πηγη πληροφορησεις,γιατι αμα δεν υπαρχει βιδα,που για το συγκεκριμενο θελω να πιστευω οτι υπαρχη,ειναι ενα θεμα,και η εμπορικη αξια βασιζεται πανω στην επαρκεια ανταλλακτικων.Ας πουμε λοιπων οτι δεν υπαρχη βιδα,εγω πανω απο 500{και πολλα ειναι} ευρω δεν πληρωνω…..αν εμπαινα στο κοπο να μπλεξω,βλεπεις η καραμπινα δεν ειναι δικαννο.Αυτα τα θεματα τα γνωριζουν καλυτερα οι οπλουργοι,και ειναι καλυτερα να απευθυνθεις σε εκεινους,αυτοι θα σου δωσουν την πραγματικη εικονα που επικρατη για την Α-500 σημερα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    186
    mai78 στις #429644

    Καλημερα νασαι καλα φιλε,η καραμπινες στηριζονται πολυ κατα ποσο υποστηριξη εχουν σε ανταλλακτικα οταν η παραγωγη τους σταματησει.Αυτο λοιπων δεν το γνωριζω,και πριν την αγορα εγω θα εκανα μια ερευνα το ποσο ευκολο ειναι να βρης διαφορα ανταλλακτικα.Οι οπλουργοι ειναι μια καλη πηγη πληροφορησεις,γιατι αμα δεν υπαρχει βιδα,που για το συγκεκριμενο θελω να πιστευω οτι υπαρχη,ειναι ενα θεμα,και η εμπορικη αξια βασιζεται πανω στην επαρκεια ανταλλακτικων.Ας πουμε λοιπων οτι δεν υπαρχη βιδα,εγω πανω απο 500{και πολλα ειναι} ευρω δεν πληρωνω…..αν εμπαινα στο κοπο να μπλεξω,βλεπεις η καραμπινα δεν ειναι δικαννο.Αυτα τα θεματα τα γνωριζουν καλυτερα οι οπλουργοι,και ειναι καλυτερα να απευθυνθεις σε εκεινους,αυτοι θα σου δωσουν την πραγματικη εικονα που επικρατη για την Α-500 σημερα.

    Σαραντο  παρακολουθω τα γραφομενα σου εδω και αρκετο καιρο και πραγματικα φιλε μου σου βγαζω το καπελο.Προσωπικα κρατω οπλο απο πολυ μικρη ηλικια και ειχα την εντυπωση οτι γνωριζω αρκετα πραγματα.Τελικα βλεπω οτι δεν ξερω σχεδον τιποτα. Εισαι γνωστης των οπλων και πολυ μετριοφρων.Σ ευχαριστω για αλλη μια φορα.Συνεχισε να μας μαθαινεις.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/07/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1361
    samgunner62 στις #429667

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>samgunner62 wrote:</div>
    Καλημερα νασαι καλα φιλε,η καραμπινες στηριζονται πολυ κατα ποσο υποστηριξη εχουν σε ανταλλακτικα οταν η παραγωγη τους σταματησει.Αυτο λοιπων δεν το γνωριζω,και πριν την αγορα εγω θα εκανα μια ερευνα το ποσο ευκολο ειναι να βρης διαφορα ανταλλακτικα.Οι οπλουργοι ειναι μια καλη πηγη πληροφορησεις,γιατι αμα δεν υπαρχει βιδα,που για το συγκεκριμενο θελω να πιστευω οτι υπαρχη,ειναι ενα θεμα,και η εμπορικη αξια βασιζεται πανω στην επαρκεια ανταλλακτικων.Ας πουμε λοιπων οτι δεν υπαρχη βιδα,εγω πανω απο 500{και πολλα ειναι} ευρω δεν πληρωνω…..αν εμπαινα στο κοπο να μπλεξω,βλεπεις η καραμπινα δεν ειναι δικαννο.Αυτα τα θεματα τα γνωριζουν καλυτερα οι οπλουργοι,και ειναι καλυτερα να απευθυνθεις σε εκεινους,αυτοι θα σου δωσουν την πραγματικη εικονα που επικρατη για την Α-500 σημερα.

    Σαραντο παρακολουθω τα γραφομενα σου εδω και αρκετο καιρο και πραγματικα φιλε μου σου βγαζω το καπελο.Προσωπικα κρατω οπλο απο πολυ μικρη ηλικια και ειχα την εντυπωση οτι γνωριζω αρκετα πραγματα.Τελικα βλεπω οτι δεν ξερω σχεδον τιποτα. Εισαι γνωστης των οπλων και πολυ μετριοφρων.Σ ευχαριστω για αλλη μια φορα.Συνεχισε να μας μαθαινεις.

    Σε ευχαριστω και παλι,ειμαι γνωστης των οπλων μου βασικα,εχω μια τεχνικη καταρτηση σαν μηχανικος,και οτι βγαζουν η δοκιμες γραφω αυτο ειναι ολο,στην ιδιογομωση,κοντακια,αλλα οπλα που δεν εχω προσβαση,σε ολα αυτα τα θεματα,και εγω παρακολουθω τα γραφομενα των συναδελφων,ειτε στα Ελληνικα η στα ξενα φορουμ.Την Α-500 δεν τη ξερω καθολου,οτι εχω διαβαση,αυτα εγραψα,σιγουρα το οπλο εχει μεγαλο ενδιαφερων,αφου δεν κατασκευαζονται πλεων ετσι,και παλι νασαι καλα φιλε.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/03/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    262
    classicdoubles στις #430115

    Ο διευρημενος αυλος με ενα σωστο τσοκ,σωστα κατασκευασμενο,θα αποδωση στα στανταρ της συσφιξης του στομιου του.Η ανοιχτοτερη τουφεκια απο οτι πρεπει, ειναι προιον λαθος γεωμετριων του τσοκ,η πιο ανοιχτα στομια απο οτι αναγραφουν τα τσοκ ,οπως πολλα απο τα ινβεκτορ-πλας,και οχι οτι ειναι διευρημενος ο αυλος.Η κατανομες που βγαζουν αυτα τα οπλα ειναι σωστα σε διακεννα,και για να εχεις μια καλη αποδωση με ενα ανοιχτο τσοκ,η σωστη κατανομη ειναι must.

    Συμφωνώ απόλυτα με τον συνάδελφο samgunner62. Τα  Invector Plus τσόκ  που έχω σε μία Browning Fusion με αυλό 18.8 έχω παρατηρήσει (με πραγματική μέτρηση του τσόκ) ότι έχουν διάμετρο που κυμαίνεται διαφορετικά σε 2 τσόκ που έχουν την ίδια αναγραφόμενη σύσφιγξη ( Mod- 3* και τα 2 τσοκάκια) δηλ. το ένα είναι 4/10 και το άλλο 6,5/10 …. άρα φυσιολογικό είναι να βγάζουν διαφορετική τουφεκιά αν και ονομαστικά έχουν την ίδια σύσφιγξη. Επίσης,  με τα εναλλασόμενα τσοκάκια είναι μπέρδεμα μερικές φορές η κατάσταση…. π.χ. μία εταιρία βγάζει κάννες με διάμετρο αυλού συνήθως 18.3-18.4 για χρόνια και κάποιες από τις κάννες τις είναι 18.5 αλλά τα τσοκάκια που χρησιμοποιεί είναι ίδια. Ένα τσοκάκι με σύσφιγξη  17.8 χιλιοστά,θα έιναι:  στον αυλό 18.3….. “ντεμί” τσόκ, ενώ στον αυλό 18.5 θα έιναι…… “βελτιωμένο μισό”-δηλαδή 2*. Έτσι δεν πρέπει να επαναπαυόμαστε στο τι αναγράφει το εναλλασόμενο τσόκ αλλά να ελέγχουμε την κατανομή της τουφεκιάς μας με τις απαραίτητες δοκιμές σε στόχους μεγάλης διαμέτρου η εμβαδού ώστε να έχουμε μία καλή εικόνα του τι κάνει το εκάστοτε τσοκάκι.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/03/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    262
    classicdoubles στις #430116

    mai78 wrote:
    <div class=”»d4p-bbt-quote-title»”>samgunner62 wrote:</div>
    Πολυ ενδιαφερων οπλο,αχρωμειωτο με κανονικο αυλο 18.4,70αρα θαλαμη, ο χρονο κατασκευεις ειναι δυο γραμματα,μπορει να ειναι το ΡV 1985,μπες στη browning να δεις τους κωδικους καλυτερα.Το α500 εβγαινε και σε ελατηριου [α500-R] και το αεριων α500G.Σαραντο σ ευχαριστω για την αμεση απαντηση.Απ οτι ειδα στην βαση εγραφε μονο Α500,δεν ειχε καποιο αλλο γραμμα.Ξερεις καθολου ποσο μπορει να ειναι η αξια του; Καλημερα νασαι καλα φιλε,η καραμπινες στηριζονται πολυ κατα ποσο υποστηριξη εχουν σε ανταλλακτικα οταν η παραγωγη τους σταματησει.Αυτο λοιπων δεν το γνωριζω,και πριν την αγορα εγω θα εκανα μια ερευνα το ποσο ευκολο ειναι να βρης διαφορα ανταλλακτικα.Οι οπλουργοι ειναι μια καλη πηγη πληροφορησεις,γιατι αμα δεν υπαρχει βιδα,που για το συγκεκριμενο θελω να πιστευω οτι υπαρχη,ειναι ενα θεμα,και η εμπορικη αξια βασιζεται πανω στην επαρκεια ανταλλακτικων.Ας πουμε λοιπων οτι δεν υπαρχη βιδα,εγω πανω απο 500{και πολλα ειναι} ευρω δεν πληρωνω…..αν εμπαινα στο κοπο να μπλεξω,βλεπεις η καραμπινα δεν ειναι δικαννο.Αυτα τα θεματα τα γνωριζουν καλυτερα οι οπλουργοι,και ειναι καλυτερα να απευθυνθεις σε εκεινους,αυτοι θα σου δωσουν την πραγματικη εικονα που επικρατη για την Α-500 σημερα.

    Δοκίμασε τον Κο. Χρηστάκο ο οποίος γνωρίζει πολύ καλά τα όπλα Browning και απ’ότι γνωρίζω ήταν και στην Αμερική (Σικάγο) σε κάποιο οπλουργείο και έχει έρθει και εκεί σίγουρα σε επαφή με πολλά Browning (αφού είναι γνωστή η αγάπη των Αμερικανών συναδέλφων για τα όπλα αυτής της εταιρίας.)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/08/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1742
    PANOS στις #430133

    Καλησπέρα σε όλους!

    Μια ερώτηση να κάνω.Στο τελείωμα της πάπιας στο μέταλο όπως φαίνεται & στη φωτό έχει πετάξει κάτι <μπιμπίκια>.

    Έχω ακούσει(δεν ξέρω αν ισχύει) ότι τα μέταλα <ξερνάνε. τέτοιου είδους.

    Αυτό με τι μπορεί να καθαριστεί & να φύγουν;Έχω δοκιμάσει με ψιλό σύρματάκι κατσαρόλας & λάδι,αλλά πάλι δεν καθαρίζει.

    Επίσης αν φαίνεται καθαρά στην σκανδάλη κάτω από το σήμα είναι μια θαμπάδα(αν φαίνεται καλά)

    Κάποια γνώμη;

    Ευχαριστώ πολύ.

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    765
    PanPap στις #430138

    νομιζω πως ειναι σκουρια  χωρις να ειμαι σιγουρος , εχω παθει κατι αντιστοιχο και εγω σε αλληλεπιθετο

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/08/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1742
    PANOS στις #430139

    νομιζω πως ειναι σκουρια χωρις να ειμαι σιγουρος , εχω παθει κατι αντιστοιχο και εγω σε αλληλεπιθετο

    Και τι έκανες Τάκη;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/07/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1361
    samgunner62 στις #430141

    Καλησπέρα σε όλους! Μια ερώτηση να κάνω.Στο τελείωμα της πάπιας στο μέταλο όπως φαίνεται & στη φωτό έχει πετάξει κάτι <μπιμπίκια>. Έχω ακούσει(δεν ξέρω αν ισχύει) ότι τα μέταλα <ξερνάνε. τέτοιου είδους. Αυτό με τι μπορεί να καθαριστεί & να φύγουν;Έχω δοκιμάσει με ψιλό σύρματάκι κατσαρόλας & λάδι,αλλά πάλι δεν καθαρίζει. Επίσης αν φαίνεται καθαρά στην σκανδάλη κάτω από το σήμα είναι μια θαμπάδα(αν φαίνεται καλά) Κάποια γνώμη; Ευχαριστώ πολύ.

    Αν ειναι μικρα εξωγκοματα υπαρχη περιπτωση να περιεχουν σκουρια,αν ειναι γουβες τοτε προκειται για pitting το οποιο προηλθε απο σκουρια,δεν τα βλεπω αρκετα καλα για να ειμαι σιγουρος.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    765
    PanPap στις #430142

    με συρμα κατσαρολεας η με γυαλοχαρτο 2000 εξαφανιστηκε και δεν φαινεται ουτε γρατζουνια

    εαν ειναι επιφανειακο θα φυγει , διαφορετικα προσεξε ποσο χοντρο γυαλοχαρτο θα χρησιμοποιησεις

    μολις το βγαλεις , καθαρισε το και βαλε λαδι η γρασο για να μην ξαναπαθεις τα ιδια , εγω αυτο εκανα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    141
    παναγιωτης στις #430143

    Καλησπέρα σε όλους! Μια ερώτηση να κάνω.Στο τελείωμα της πάπιας στο μέταλο όπως φαίνεται & στη φωτό έχει πετάξει κάτι <μπιμπίκια>. Έχω ακούσει(δεν ξέρω αν ισχύει) ότι τα μέταλα <ξερνάνε. τέτοιου είδους. Αυτό με τι μπορεί να καθαριστεί & να φύγουν;Έχω δοκιμάσει με ψιλό σύρματάκι κατσαρόλας & λάδι,αλλά πάλι δεν καθαρίζει. Επίσης αν φαίνεται καθαρά στην σκανδάλη κάτω από το σήμα είναι μια θαμπάδα(αν φαίνεται καλά) Κάποια γνώμη; Ευχαριστώ πολύ.

    Να το πας σε  οπλουργο μηπως εχει καποιο ειδικο υλικο και στο καθαρισει.Το οπλο μηπως το εχεις μονιμα φυλαγμενο στη θηκη που φαινεται στις φωτογραφιες?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/08/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1742
    PANOS στις #430168

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>PANOS wrote:</div>
    Καλησπέρα σε όλους! Μια ερώτηση να κάνω.Στο τελείωμα της πάπιας στο μέταλο όπως φαίνεται & στη φωτό έχει πετάξει κάτι <μπιμπίκια>. Έχω ακούσει(δεν ξέρω αν ισχύει) ότι τα μέταλα <ξερνάνε. τέτοιου είδους. Αυτό με τι μπορεί να καθαριστεί & να φύγουν;Έχω δοκιμάσει με ψιλό σύρματάκι κατσαρόλας & λάδι,αλλά πάλι δεν καθαρίζει. Επίσης αν φαίνεται καθαρά στην σκανδάλη κάτω από το σήμα είναι μια θαμπάδα(αν φαίνεται καλά) Κάποια γνώμη; Ευχαριστώ πολύ.

    Αν ειναι μικρα εξωγκοματα υπαρχη περιπτωση να περιεχουν σκουρια,αν ειναι γουβες τοτε προκειται για pitting το οποιο προηλθε απο σκουρια,δεν τα βλεπω αρκετα καλα για να ειμαι σιγουρος.

    <hr />

    <div class=”bbp-reply-signature”>Το αποτελεσμα μετα τη δοκιμη Σαραντος</div>

     

    Δεν είναι εξογκώματα επιφανειακά είναι.

    με συρμα κατσαρολεας η με γυαλοχαρτο 2000 εξαφανιστηκε και δεν φαινεται ουτε γρατζουνια εαν ειναι επιφανειακο θα φυγει , διαφορετικα προσεξε ποσο χοντρο γυαλοχαρτο θα χρησιμοποιησεις μολις το βγαλεις , καθαρισε το και βαλε λαδι η γρασο για να μην ξαναπαθεις τα ιδια , εγω αυτο εκανα

    Ευχαριστώ πολύ Τάκη!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/08/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1742
    PANOS στις #430169

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>PANOS wrote:</div>
    Καλησπέρα σε όλους! Μια ερώτηση να κάνω.Στο τελείωμα της πάπιας στο μέταλο όπως φαίνεται & στη φωτό έχει πετάξει κάτι <μπιμπίκια>. Έχω ακούσει(δεν ξέρω αν ισχύει) ότι τα μέταλα <ξερνάνε. τέτοιου είδους. Αυτό με τι μπορεί να καθαριστεί & να φύγουν;Έχω δοκιμάσει με ψιλό σύρματάκι κατσαρόλας & λάδι,αλλά πάλι δεν καθαρίζει. Επίσης αν φαίνεται καθαρά στην σκανδάλη κάτω από το σήμα είναι μια θαμπάδα(αν φαίνεται καλά) Κάποια γνώμη; Ευχαριστώ πολύ.

    Να το πας σε οπλουργο μηπως εχει καποιο ειδικο υλικο και στο καθαρισει.Το οπλο μηπως το εχεις μονιμα φυλαγμενο στη θηκη που φαινεται στις φωτογραφιες?

     

    Αυτό σκέφτομαι & γω να κάνω φίλε μου,μήπως κάνω καμμιά χειρότερη ζημιά.Κάνω & μια υπόθεση ότι μπορεί να είναι & από τον ιδρώτα των χεριών(μπορεί κιόλας)

    Δεν είναι στη θήκη,απλά το μεταφέρω.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 526 έως 540 (από 637 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων