Κοντακι – Προβλημα

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 91 έως 105 (από 121 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    765
    PanPap στις #408888

    takispapad wrote:
    ειχες βγαλει αχρηστα τα φυσιγγια και τα τσοκακια γιατι ? δεν εβρισκες κεντρο η εβλεπες ξεπουπουλιασματα και κοψοφτερα?

    Εβλεπα ξεπουπουλιασματα και κοψοφτερα και εκ των υστερων διαπιστωσαμε οτι αυτι γινοτανε γιατι η ντουφεκια πηγαινε χαμηλα

    εν τελει , τι διορθωσες ? pitch , ραχη κοντακιου? κατι αλλο ?


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    247
    duckaholic στις #408893

    duckaholic wrote:

    ALTAIR_LUSSO wrote:
    Κατά την επώμιση σε εστιασμένο ακίνητο στόχο, 5 στις 10 φορές, μου δίνεται η εντύπωση ότι βλέπω το αριστερό προφίλ των καννών. Επίσης, όσο μένω εστιασμένος στον στόχο, αντί για δύο ακίδες που έχει επάνω η ρίγα, εγώ βλέπω κάποιες φορές 3. Σε αυθόρμητη τουφεκιά στον πίνακα από τα 15 μέτρα, η τουφεκιά μία πάει κέντρο και μία φεύγει λίγο αριστερά. Τι διορθώσεις θέλει το κοντάκι; http://www.youtube.com/user/AltairLusso

    Όπως το περιγράφεις, φαίνεται για μία πολύ περίεργη περίπτωση κυριαρχίας των ματιών. Επειδή όμως είναι εξαιρετικά σπάνιο, θα έλεγα αδύνατον, η κυριαρχία να μεταπηδάει από το ένα μάτι στο άλλο κατά τη διάρκεια 10 συναπτών βολών, η γνώμη μου είναι ότι πρόκειται για αυομειώσεις στην ένταση της εστίασης. Αυτό μπορεί να οφείλεται είτε σε σένα, ή και σε κάποιο οφθαλμολογικό πρόβλημα, που να μην επιτρέπει διάρκεια στην εστίαση, π.χ. αστιγματισμό. Πότε πήγες τελευταία φορά οφθαλμίατρο;

    Πριν κάνα χρόνο και μου βρήκε πολύ μικρό ποσοστό αστιγματισμού. Μου έδωσε κάτι γυαλιά τα οποία τα φοράω μόνο στο γήπεδο, γιατί δεν έβλεπα στο ΟΑΚΑ τα νούμερα των παιχτών στις φανέλες από το πάνω διάζωμα. Δεν μπορώ να διανοηθώ όμως ότι θα τα βάλω στο σκοπευτήριο/κυνήγι.

    http://www.youtube.com/user/AltairLusso

    Και ότι μου πήγε το μυαλό κατευθείαν στον αστιγματισμό δεν σου κάνει εντύπωση; Ξεκίνα να διανοείσαι να τα φοράς όποτε κρατάς όπλο.

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    3347
    ALTAIR_LUSSO στις #408918

    Και ότι μου πήγε το μυαλό κατευθείαν στον αστιγματισμό δεν σου κάνει εντύπωση; Ξεκίνα να διανοείσαι να τα φοράς όποτε κρατάς όπλο.

    Μου κάνει αλλά την τελευταία φορά που είχα εκφράσει την εντύπωση μου, μου είχες απαντήσει “δουλειά μου είναι”, οπότε την κράτησα για μένα 🙂

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/02/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    797
    angelo40 στις #408919

    angelo40 wrote:

    takispapad wrote:
    ειχες βγαλει αχρηστα τα φυσιγγια και τα τσοκακια γιατι ? δεν εβρισκες κεντρο η εβλεπες ξεπουπουλιασματα και κοψοφτερα?

    Εβλεπα ξεπουπουλιασματα και κοψοφτερα και εκ των υστερων διαπιστωσαμε οτι αυτι γινοτανε γιατι η ντουφεκια πηγαινε χαμηλα

    εν τελει , τι διορθωσες ? pitch , ραχη κοντακιου? κατι αλλο ?

    Το κοντακι ειναι ρυθμιζομενο οποτε διορθωθηκε το pich γιατι ηταν λαθος  και η  ραχη του κοντακιου αφου το ριξαμε αρκετες φορες στον πινακα και το ειδαμε οτι ειναι κεντρο ,μετα τελειωσαν δια μαγειας τα ξεπουπουλιασματα και τα κοψοφτερα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    247
    duckaholic στις #408921

    duckaholic wrote:
    Και ότι μου πήγε το μυαλό κατευθείαν στον αστιγματισμό δεν σου κάνει εντύπωση; Ξεκίνα να διανοείσαι να τα φοράς όποτε κρατάς όπλο.

    Μου κάνει αλλά την τελευταία φορά που είχα εκφράσει την εντύπωση μου, μου είχες απαντήσει «δουλειά μου είναι», οπότε την κράτησα για μένα

    http://www.youtube.com/user/AltairLusso

    duckaholic wrote:
    Και ότι μου πήγε το μυαλό κατευθείαν στον αστιγματισμό δεν σου κάνει εντύπωση; Ξεκίνα να διανοείσαι να τα φοράς όποτε κρατάς όπλο.

    Μου κάνει αλλά την τελευταία φορά που είχα εκφράσει την εντύπωση μου, μου είχες απαντήσει «δουλειά μου είναι», οπότε την κράτησα για μένα

    http://www.youtube.com/user/AltairLusso

    Mου είχες πει ότι μεταπηδάει η κυριαρχία στα μάτια όταν ρίχνεις στον πίνακα; Αυτό το είπα αν θυμάμαι καλά, όταν σου είπα ότι βλέπω δισταγμό σε μία τουφεκιά στο βίντεο με το περπατητό τσίχλας και με ρώτησες πού το κατάλαβα.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/08/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1742
    PANOS στις #408973

    Καλησπέρα σε όλους.Μου έχει παρουσιαστεί & μένα ένα <πρόβλημα> στο κοντάκι.Το δοκίμασα στα 25 μέτρα βάζοντας ένα φυσίγγι laser & ενώ εστίαζα στο στόχο,η ακίδα δηλαδή ήταν καρφωμένη στο στόχο,το laser ήταν μια παλάμη πάνω δεξιά(αλλου γι’αλλου πήγαινε η τουφεκιά).Και όταν το laser to έβαζα στο στόχο η ακίδα βρισκόταν από κάτω.Το κοντάκι το είχα γυρίσει & ήταν όλα καλά αλλά με κάποια επέμβαση που έγινε πάνω του,προφανώς χάθηκε το σωστό pitch.Eνω στην επώμιση είμαι μια χαρά(μέσα που λέμε)αλλά η τουφεκιά πάει στο γάμο του καραγκιόζη!!!Πιστεύω ότι με τη ρύθμιση του Pitch από την αρχή θα έρθουν όλα όπως ήταν.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    247
    duckaholic στις #408976

    Καλησπέρα σε όλους.Μου έχει παρουσιαστεί & μένα ένα <πρόβλημα> στο κοντάκι.Το δοκίμασα στα 25 μέτρα βάζοντας ένα φυσίγγι laser & ενώ εστίαζα στο στόχο,η ακίδα δηλαδή ήταν καρφωμένη στο στόχο,το laser ήταν μια παλάμη πάνω δεξιά(αλλου γι’αλλου πήγαινε η τουφεκιά).Και όταν το laser to έβαζα στο στόχο η ακίδα βρισκόταν από κάτω.Το κοντάκι το είχα γυρίσει & ήταν όλα καλά αλλά με κάποια επέμβαση που έγινε πάνω του,προφανώς χάθηκε το σωστό pitch.Eνω στην επώμιση είμαι μια χαρά(μέσα που λέμε)αλλά η τουφεκιά πάει στο γάμο του καραγκιόζη!!!Πιστεύω ότι με τη ρύθμιση του Pitch από την αρχή θα έρθουν όλα όπως ήταν.

    Τα περισσότερα laser είναι τελείως αναξιόπιστα. Μην το δέσεις κόμπο ότι επειδή το laser δείχνει επάνω θα πηγαίνουν και τα σκάγια εκεί.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/08/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1742
    PANOS στις #408977

    PANOS wrote:
    Καλησπέρα σε όλους.Μου έχει παρουσιαστεί & μένα ένα <πρόβλημα> στο κοντάκι.Το δοκίμασα στα 25 μέτρα βάζοντας ένα φυσίγγι laser & ενώ εστίαζα στο στόχο,η ακίδα δηλαδή ήταν καρφωμένη στο στόχο,το laser ήταν μια παλάμη πάνω δεξιά(αλλου γι’αλλου πήγαινε η τουφεκιά).Και όταν το laser to έβαζα στο στόχο η ακίδα βρισκόταν από κάτω.Το κοντάκι το είχα γυρίσει & ήταν όλα καλά αλλά με κάποια επέμβαση που έγινε πάνω του,προφανώς χάθηκε το σωστό pitch.Eνω στην επώμιση είμαι μια χαρά(μέσα που λέμε)αλλά η τουφεκιά πάει στο γάμο του καραγκιόζη!!!Πιστεύω ότι με τη ρύθμιση του Pitch από την αρχή θα έρθουν όλα όπως ήταν.

    Τα περισσότερα laser είναι τελείως αναξιόπιστα. Μην το δέσεις κόμπο ότι επειδή το laser δείχνει επάνω θα πηγαίνουν και τα σκάγια εκεί.

    Αρα το καλύτερο μια επίσκεψη στον οπλουργό για μέτρηση επιτόπου & μετά δοκιμή;

    Κατι άσχετο:Ποια μέθοδο εφαρμόζουν οι οπλουργοί για να δούν αν είσαι πάνω η κάτω;Για παράδειγμα,θα του πω ότι το όπλο ψιλοτουφεκάει πως θα το μετρήσει & θα το καταλάβει;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    247
    duckaholic στις #408982

    duckaholic wrote:

    PANOS wrote:
    Καλησπέρα σε όλους.Μου έχει παρουσιαστεί & μένα ένα <πρόβλημα> στο κοντάκι.Το δοκίμασα στα 25 μέτρα βάζοντας ένα φυσίγγι laser & ενώ εστίαζα στο στόχο,η ακίδα δηλαδή ήταν καρφωμένη στο στόχο,το laser ήταν μια παλάμη πάνω δεξιά(αλλου γι’αλλου πήγαινε η τουφεκιά).Και όταν το laser to έβαζα στο στόχο η ακίδα βρισκόταν από κάτω.Το κοντάκι το είχα γυρίσει & ήταν όλα καλά αλλά με κάποια επέμβαση που έγινε πάνω του,προφανώς χάθηκε το σωστό pitch.Eνω στην επώμιση είμαι μια χαρά(μέσα που λέμε)αλλά η τουφεκιά πάει στο γάμο του καραγκιόζη!!!Πιστεύω ότι με τη ρύθμιση του Pitch από την αρχή θα έρθουν όλα όπως ήταν.

    Τα περισσότερα laser είναι τελείως αναξιόπιστα. Μην το δέσεις κόμπο ότι επειδή το laser δείχνει επάνω θα πηγαίνουν και τα σκάγια εκεί.

    Αρα το καλύτερο μια επίσκεψη στον οπλουργό για μέτρηση επιτόπου & μετά δοκιμή;

    Κατι άσχετο:Ποια μέθοδο εφαρμόζουν οι οπλουργοί για να δούν αν είσαι πάνω η κάτω;Για παράδειγμα,θα του πω ότι το όπλο ψιλοτουφεκάει πως θα το μετρήσει & θα το καταλάβει;

    Οι οπλουργοί χρησιμοποιούν αξιόπιστα laser. Κάποιοι χρησιμοποιούν και τον πίνακα δοκιμών που είναι ακόμα πιο αξιόπιστος. Προσωπικά ακόμα και τον πίνακα τον θεωρώ αναξιόπιστο, αλλά από κάπου πρέπει να έχεις μια εικόνα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/08/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1742
    PANOS στις #408986

    PANOS wrote:

    duckaholic wrote:

    PANOS wrote:
    Καλησπέρα σε όλους.Μου έχει παρουσιαστεί & μένα ένα <πρόβλημα> στο κοντάκι.Το δοκίμασα στα 25 μέτρα βάζοντας ένα φυσίγγι laser & ενώ εστίαζα στο στόχο,η ακίδα δηλαδή ήταν καρφωμένη στο στόχο,το laser ήταν μια παλάμη πάνω δεξιά(αλλου γι’αλλου πήγαινε η τουφεκιά).Και όταν το laser to έβαζα στο στόχο η ακίδα βρισκόταν από κάτω.Το κοντάκι το είχα γυρίσει & ήταν όλα καλά αλλά με κάποια επέμβαση που έγινε πάνω του,προφανώς χάθηκε το σωστό pitch.Eνω στην επώμιση είμαι μια χαρά(μέσα που λέμε)αλλά η τουφεκιά πάει στο γάμο του καραγκιόζη!!!Πιστεύω ότι με τη ρύθμιση του Pitch από την αρχή θα έρθουν όλα όπως ήταν.

    Τα περισσότερα laser είναι τελείως αναξιόπιστα. Μην το δέσεις κόμπο ότι επειδή το laser δείχνει επάνω θα πηγαίνουν και τα σκάγια εκεί.

    Αρα το καλύτερο μια επίσκεψη στον οπλουργό για μέτρηση επιτόπου & μετά δοκιμή; Κατι άσχετο:Ποια μέθοδο εφαρμόζουν οι οπλουργοί για να δούν αν είσαι πάνω η κάτω;Για παράδειγμα,θα του πω ότι το όπλο ψιλοτουφεκάει πως θα το μετρήσει & θα το καταλάβει;

    Οι οπλουργοί χρησιμοποιούν αξιόπιστα laser. Κάποιοι χρησιμοποιούν και τον πίνακα δοκιμών που είναι ακόμα πιο αξιόπιστος. Προσωπικά ακόμα και τον πίνακα τον θεωρώ αναξιόπιστο, αλλά από κάπου πρέπει να έχεις μια εικόνα.

    Ευχαριστώ πολύ Λεωνίδα μου!Θα παω στον οπλουργό & με τα πρώτα αποτελέσματα θα ενημερώσω!

    Κάποια άκρη πιστεύω θα βγει!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    765
    PanPap στις #409778

    καλησπερα

    οταν η κλιση κοντακιου(pitch) ειναι τετοια ωστε το οπλο να χαμηλοτουφεκαει , ποια ειναι η αισθηση στην ανακρουση ? τοτε τσιμπαει το μαγουλο?

    οταν ψηλοτουφεκαει τι γινεται? αναμεσα σε αυτες τις 2 περιπτωσεις ποια εχει την μικροτερη αισθηση λακτισματος?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    247
    duckaholic στις #409792

    Κατ’ αρχήν να σημειωθεί ότι το pitch δεν είναι ο πρώτος ύποπτος για το αν το όπλο χαμηλοτουφεκάει ή ψηλοτουφεκάει. Βασικός υπεύθυνος για αυτά είναι η μικρή και η μεγάλη κλίση του χτενιού του κοντακιού. Όταν το όπλο χαμηλοτουφεκάει λόγω pitch, αυτό σημαίνει ότι το όπλο έχει υπερβολικό pitch ή υπερβολικά επιθετική στάση του σκοπευτή και συνοδεύεται από αυξημένη αίσθηση του πάνω μέρος του πέλματος στον ώμο και γλίστρημα του κοντακιού με την τουφεκιά προς τα κάτω. Όταν το όπλο ψηλοτουφεκάει λόγω pitch, αυτό σημαίνει ότι το όπλο δεν έχει αρκετό pitch, ή ότι η στάση του σκοπευτή είναι υπερβολικά όρθια, και συνοδεύεται από μάγκωμα στην επώμιση (σε συνδυασμό με το μήκος του κοντακιού), και με κλώτσημα στο μάγουλο.

    Πάντως καλό είναι, πριν κατηγορήσουμε το pitch, ή οποιαδήποτε άλλη διάσταση του κοντακιού, να σιγουρευτούμε ότι η στάση είναι σωστή.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    765
    PanPap στις #409796

    καταλαβα κυριε λεωνιδα και συμφωνο με την τελευταια επισημανση της στασης

    εαν δεν ειναι σταθερη , ολα τα αλλα δεν εχουν που να στηριχθουν

    και κατι αλλο που με προβληματιζει ειναι το εξης :

    πως γινεται με ενα pitch ενας κυνηγος να κανει ολα τα κυνηγια , δηλαδη φερμα αλλα και καρτερι(π.χ. ρουαγιαλ τουφεκιες)

    για να το θεσω καλυτερα , πως ενα pitch που ευνοει τις τουφεκιες φερμας θα τουφεκισεις στις 60 μοιρες?δεν πρεπει να γειρεις προς τα πισω αρκετα?

    και αντιθετα , με ενα  pitch που ειναι για καρτερι , στην φερμα δεν πρεπει ο κυνηγος να γινει αρκετα επιθετικος ( να γειρει αρκετα μπροστα) ?

    το λεω αυτο ,γιατι εχω σχεδιασει καποιες φλατζες για το δικαννο και τις εναλλασω ,προσπαθωντας να βγαλω καποια συμπερασματα (μερικα απο τα οποια ειναι τα προαναφερθεντα)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    247
    duckaholic στις #409799

    Έτσι είναι. Όλα είναι συμβιβασμοί. Γι αυτό το “όπλο γενικού κυνηγίου” είναι παράδοξο από τη φύση του.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/12/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    739
    accuracy lover στις #409803

    Με ποιό τρόπο μετρούμε τις αλλαγές στο pitch;  Όταν κάποιος λέει π.χ. πώς χρειάζεται παραπάνω pitch σε ποιά ακριβώς μέθοδο μέτρησής του αναφέρεται;

    Στην “κλασσική”  που περιγράφεται από παλιά  με την στήριξη του κοντακιού στο πάτωμα δίπλα σε ένα τοίχο & μέτρηση της απόστασης στομίου κάννης-τοίχου  ή με την μέτρηση των μοιρών της γωνίας του πέλματος  σε σχέση με την σκοπευτική γραμμή;

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 91 έως 105 (από 121 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων