ΘΕΜΑΤΑ ΒΛΗΤΙΚΗΣ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 211 έως 225 (από 1,737 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/12/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    613
    69,85 στις #83539

    Ευχαριστώ Λευτέρη γιά τήν πιό ακριβή κατάθεση τής διαμέτρου πού έχει τό επαναληπτικό τού Αμερικάνικου εργοστασίου κ κάνοντας στρογγυλοποίηση καλύτερα νά τό βαφτίσω 19,7 !!!! Μέ τήν ευκαιρία νά πώ οτι χθές περιεργάστηκα πλαγιόκανο Zambala σέ διαμέτρημα 10 μιά κ σέ γειτονικό νομό είχε δοκιμές μέ σταμπάρισμα στίς κάνες 19,6 ***  κ στίς δυό κάνες. Εντύπωση μού έκανε η καλή σκοπευτική εικόνα λόγο τής σφηνοειδούς υπερυψωμένης ρίγας πού τό έκανε νά δείχνει “μαζεμένο”. Ο λόγος πού πήγα ήταν τά λόγια γνωστού μου ιδιογομωτή γιά τήν αποτελεσματικότητα τών φυσιγγίων magnum 52 γραμ. πού κατασκεύασε μέ διάμετρο 3,5 γιά χηνοκυνήγι κ όχι μόνο ! Η απόσταση αποφασίστηκε νά είναι στά 50 μέτρα κ τίποτα από τά δικά τους δέν έδωσε τά αναμενόμενα ακόμη κ από τό cal 10. Εγώ έριξα 43 γραμ. Ν4 τής Win φυσίγγι πού πίνω νερό στό όνομά του κ έδωσε αυτά πού μέ έχει συνηθίσει δηλαδή 100+ σφαιρίδια μέ επαρκή κινητική ενέργεια από 8/10 τσόκ κ αυλό 18,8 ! Υπόψην οτι μπορούσα νά στείλω περισσότερα μιά κ ακούει στό τσόκ κ είχα τό 10/10 κοντά μου. Τά 52άρια μέ αριθμό σκαγιών γύρω στά 200 στήν γόμωση δέν κατάφεραν νά πάνε πάνω από 85 ούτε μέ τό * ούτε μέ τό ** από αυτογεμές έχοντα αυλό 18,4 . Οσο γιά τόν γίγαντα μέ τά 64 γραμ. σέ φυσίγγι Federal Ν4 έμεινε γύρω στά 80 σκ. στόν κύκλο τών 76 κάνοντας δυστηχώς μόνο μιά βολή -λόγο ώρας- αφήνοντας πολλά ερωτηματικά κ τήν ευκαιρία γιά ξαναδοκιμή όταν βολέψει ! Χρήστος.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/12/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    700
    XIRO στις #83543

     Χρήστο δοκίμασε και τα magnum της Sellier Bellot με μάλλινη τάπα.  Με την Mossberg (19.7 αυλό) έδωσαν πολύ καλές κατανομές και όλως παραδόξως και καλές διατρήσεις….

      Φιλικά: Γιάννης

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/12/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    613
    69,85 στις #83634

    Γιάννη ότι γνωρίζω γιά τόν 19,7 τό χρωστώ στήν δική σου κίνηση απόκτησής του -θυμάμαι γιά τήν απόδοση τών Τσέχικων- μιά κ από τούς Αμερικάνους πού προτιμάται σάν βαλτοτούφεκο ρίχνουν ατοξικά σκάγια κ ακόμη δέν είναι χρήσιμα τά όσα συζητούν ! Τό τί μπορούν νά δώσουν τά διευρημένα-υπέρδιερημένα μέ μάλλινη-χαρτοπολτό τό είδα στό 18,8 πού κατέχω κ μακάρι νά καταφέρω νά δοκιμάσω όσους συνδιασμούς έχω υπόψην μέ τήν Mossberg !  Καλή κατανομή κ επαρκή διάτρηση σέ magnum γομώσεις μέχρι τώρα έχω δεί μόνο στά Rem-Win κ νά δοκιμάσω μόλις μπορέσω τά S&B σέ αυτογεμές μέ μεγάλο αυλό μιά κ θαρρώ οτι είναι ετοιμοπαράδοτα σέ κυνηγομάγαζο τής πόλης μου. Χρήστος.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/12/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    613
    69,85 στις #83635

    Στήν προσπάθειά μου νά βρώ τήν ακριβή διάμετρο τών όπλων πού έχω χωρίς σταμπάρισμα στίς κάνες,διευρημένα κ τά δυό, έλειωσα κερί κ τό έριξα πάνω από μεγάλης διαμέτρου μάλλινη τάπα τήν οποία είχα σφηνώσει στόν αυλό,μερικά εκατοστά μετά τόν κώνο ! Μόνο στήν τρίτη προσπάθεια κατάφερα νά έχω εικόνα γιά τό τί διάμετρο είναι μιά κ οί πρώτες δυό προσπάθειες βγήκαν υμιτελείς λόγο τεχνικών δυσκολιών. Κάτι πού σκέφτηκα σήμερα κ νά έδινε θεωρητικά καλύτερα αποτελέσματα νά ήταν ακόμη μιά τάπα η οποία νά πίεζε κ από τήν επάνω πλευρά τό κερί πού έτσι νά καταλάμβανε καλύτερα τόν χώρο γύρω του. Τήν ιδέα τήν πήρα μέ τόν γύψο πού χρησημοποιούσε ο πατέρας τού Παντελή τότε πού δέν υπήρχαν αυλόμετρα ! Χρήστος.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/02/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    296
    J.BROWNING στις #84053

    ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΕΞΗΓΗΣΗ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΚΟΒΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΦΥΣΙΓΓΙΟ ΜΕ ΤΟΝ ΝΟΤΙΑ?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/12/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    613
    69,85 στις #84067

    Οποτε βολευτείς κάνε δοκιμή σέ χαρτί νά δείς τί γίνεται μέ τούς νοτιάδες κ άν πράγματι μπορούν νά μεταβάλουν τήν ποιότητα τής κατανομής ! Χρήστος.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/02/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    296
    J.BROWNING στις #84072

    τι εννοεις?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/12/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    613
    69,85 στις #84073

    Μέ τά φυσίγγια πού χρησημοποιείς συνήθως κάνε δοκιμή σέ χαρτί όταν φυσάει βόρειος άνεμος κ κάνε τό ίδιο όταν είναι νοτιάς .  Τότε νά δείς πώς συμπεριφέρονται μέ διαφορετικούς ανέμους κ σέ περίπτωση πού δείς αλλαγές στήν κατανομή ενημέρωσέ μας.   Χρήστος. 

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/02/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    296
    J.BROWNING στις #84075

    ΔΕΝ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΑΛΛΑΖΕΙ Η ΚΑΤΑΝΟΜΗ.ΣΤΟ ΑΝ ΣΚΟΤΩΝΕΤΑΙ ΤΟ ΘΗΡΑΜΑ ΔΕΝ ΕΥΘΥΝΕΤΑΙ ΜΟΝΟ Η ΚΑΤΑΝΟΜΗ.ΤΗΝ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΤΑ ΠΟΥΛΙΑ ΑΛΛΑ ΠΕΦΤΟΥΝ ΖΩΝΤΑΝΑ ΜΕ ΑΙΜΑΤΑ ΚΑΙ ΤΕΤΟΙΑ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/12/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    613
    69,85 στις #84093

    Τότε κάνε τέστ διάτρησης άν έχεις ενδείξεις οτι αλλάζει η συμπεριφορά τών φυσιγγίων σου μέ τήν αλλαγή τών ανέμων κ τήν μεταφορά υγρασίας στήν ατμόσφαιρα πού δίνουν οί νοτιάδες μιά κ περνούν από υδάτινους όγκους .   Χρήστος.  

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5753
    Prowler ® στις #84107


    [indent]

    Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από J.BROWNING στίς 13 Iανουάριος 2007


    ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΕΞΗΓΗΣΗ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΚΟΒΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΦΥΣΙΓΓΙΟ ΜΕ ΤΟΝ ΝΟΤΙΑ?


    Νοτιάς= αυξημένη υγρασία στην ατμόσφαιρα (σε γενικές γραμμές).

    Συνεπώς τα σκάγια βρίσκουν μεγαλύτερη αντίσταση αφού συναντούν υδρατμούς, έτσι έχουμε ελάττωση ταχύτητας της γόμωσης και μεγαλύτερη διασπορά.

    Επίσης επηρεάζεται και η πυρίτιδα από την υγρασία. Προσωπικά πιστεύω πως η υγρασία και η πυκνότητα του αέρα παίζουν σημαντικότερο ρόλο από την θερμοκρασία.

    Τα ίδια «συμπτώματα» παρατηρούμε και με το υψόμετρο.

    Χαμηλό υψόμετρο = πυκνή ατμόσφαιρα = μεγαλύτερη αντίσταση στα σκάγια.

    Αυτά σε γενικές γραμμές, κάνε τις δοκιμές που σου είπε ο Χρήστος και θα βρεις ποιο φυσίγγι «κόβει» στο νοτιά.

     

    [/indent]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/12/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    613
    69,85 στις #84238

    Τό πιθανότερο Browning νά είναι καλύτερα νά δοκιμάσεις νά βάζεις μεγαλύτερη προσκόπευση, μέ φυσίγγια πού γνωρίζεις κ εμπιστεύεσαι, τίς μέρες μέ νοτιά μιά κ από τήν στιγμή πού βρίσκουν αντίσταση στήν κινησή τους μειώνεται η ταχύτητα τους. Ενδεχόμενα κ ένα μεγαλύτερο μέγεθος σκαγιού δώσει λύση ! Χρήστος.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/12/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    613
    69,85 στις #84432

    Γιά τίς δοκιμές σέ μικρότερο στόχο από οτι είναι ο πίνακας 1χ1 όπως είναι ο τενεκές θέλω νά καταθέσω κατιτίς μιά κ πολύ συχνά γίνεται φραστική κόντρα ανάμεσα σέ κυνηγούς γιά τό ποιό όπλο στέλνει πιότερα σκάγια. Αποδεικτικό οί δοκιμές πού έκανα πρόσφατα κ μέ τόν ίδιο τύπο φυσιγγίου πού έδινε σχεδόν τό ίδιο ποσοστό σκαγιών μέ δύο τσοκαρίσματα πού ρίχτηκε κ απλά παρουσίαζε στό στενότερο υπερσυγκέντρωση μέ επαναλιψημότητα κ άν δέν έριχνα σέ μεγάλη επιφάνεια νά ήμουν ενθουσιασμένος από τήν πληθώρα τών σφαιριδίων πού νά έπληγαν τό σημείο πού σκόπευσα ( βέβαια σέ περισσότερα μέτρα πού νά χαθεί τό πυκνό κέντρο έχει κυνηγητική χρήση) ! Ετσι τήν επόμενη φορά πού κάποιος μού-σας πεί νά ξέρω-ετε !   Χρήστος.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/12/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    613
    69,85 στις #84482

    http://www.tbullock.com/bpsg.html

    Πέρα από τίς πολλές πληροφορίες πού έχει ετούτο τό site γιά τήν μαύρη πυρίτιδα κ όχι μόνο ο κυριότερος λόγος πού τό καταθέτω είναι γιά τήν πιότερη κατανόηση τής λέξης dram πού υπάρχει στά Αμερικάνικα φυσίγγια κ έχει νά κάνει μέ τό βάρος πυρίτιδας. Εμμεσα στό ίδιο βάρος σκαγιών μπορούμε νά δούμε κ νά συγκρίνουμε ταχύτητες όταν δέν έχουμε πίνακες σέ εύκολη πρόσβαση ! Χρήστος.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/12/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    613
    69,85 στις #85109

    Στήν διάρκεια τών χθεσινών δοκιμών έριξα μέ  λειόκανο πού έχει αυλό 18,3 κ 5/10 τσόκ μέ 70άρα θαλάμη φυσίγγια παραδοσιακής βυσμάτωσης πού προμηθεύτηκα γιά νά παρατηρήσω άν συνεργάζονται μέ διευρημένους. Τό αποτέλεσμα ήταν τέσσερα μικρά συσσωματώματα,ένα τών τεσσάρων κ τά υπόλοιπα τών δύο-τριών ( σίγουρα δέν ήταν από τήν άτρακτο πού απλά πάνε στό ίδιο σημείο ) απομυθοποιώντας τήν κατά όνομα καλή απόδοση τού συγκεκριμένου όπλου μέ μάλλινη τάπα. Η διάμετρος τής βυσμάτωσης μετρήθηκε στό 18,7 οπότε δέν υπήρχε περίπτωση διαφυγής αερίων κ ο κυριότερος λόγος ήταν ο απότομος κώνος σέ συνάρτηση μέ τά μαλακά σφαιρίδια ! Χρήστος.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 211 έως 225 (από 1,737 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων