winchester sporting

Επισκόπηση 14 δημοσιεύσεων - 136 έως 149 (από 149 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/12/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    613
    69,85 στις #86361


    [indent]

    Επειδή κυνηγώ αποκλειστικά με αυτογεμές σκέφτομαι να αγοράσω ένα super poze μόνο για κυνήγι, και τείνω προς τα σκοπευτικά για αξιοπιστία, αντοχή και μακροζωία, αν και κυνηγώ πολύ στο περπατητό προτιμώ το επιπλέον βάρος, από ένα όπλο το οποίο ανα πάσα στιγμή θα μετράω τις τουφεκίες….

    Μιά κ είσαι συνηθισμένος-μαθημένος μέ αυτογεμές ο μονοσκάνδαλος μηχανισμός πού έχουν τά τουφέκια τού sporting νά σού κάνει τά κυνήγια τό ίδιο εύκολα μά πίστεψέ με οτι είδους επιλογέα κ νά έχει τό όπλο πού νά αποφασίσεις νά αποκτίσεις νά ρίχνεις τίς βολές μέ τήν σειρά πού είναι πρίν τήν εμφάνιση τού θηράματος κατά 80% στό καρτέρι κ κατά 100% στό περπατητό. Κάτι σίγουρο επίσης είναι οτι στόν δεύτερο τρόπο κυνηγιού τό σκοπευτικό τουφέκι νά σού στερεί χρόνο στήν επώμιση μιά κ είναι αρκετά πιό κουραστικό στό κουβάλημα κ πιό αργό στό νά έρθει στήν θέση γιά πυροβολισμό ! Αυτά υσχίουν σέ περίπτωση πού ρίχνεις 28-30-32 γραμ. πού συνήθως δέν κουράζουν τά καθαρά κυνηγητικά πού είναι καλοκατασκευασμένα . Αν έχεις κατά νού γιά μεγαλύτερα φορτία σκαγιών ή φυσίγγια δυναμίτες τότε ναί τό sporting τουφέκι είναι πιό κατάλληλο γιά τέτοιου είδους ταλαιπώρια. Βέβαια τό άν αντέξεις νά “κακομεταχειρηστείς” ένα ακριβό όπλο στίς κυνηγητικές συνθήκες είναι άλλη συζήτηση. Χρήστος.

    [/indent]


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/12/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    613
    69,85 στις #86362


    [indent]

    Tha ithela na rwtisw an i platia riga 10mm pou exoun sinithws ta opla tou sporting, voitha sto kynigi se sxesi me tin riga pou exoun ta kinigetika opla 6-7mm kai an voitha sti skopeusi k einai pio apotelesmatiki giati ta kinigetika den exoun platies riges, poies oi diafores mias platias rigas me mia steni.

    Πέρα από τήν δύναμη τής συνήθειας πού μπορεί νά χαρακτηρίσει καλύτερη τήν στενή ή τήν φαρδιά ρίγα στό κυνηγητικό όπλο επειδή έχω εμπειρία κ από τίς δυό μπορώ νά πώ οτι στήν 6χιλ. σέ αλληλεπίθετο στήν σκοπευτική εικόνα λαμβάνει μέρος κ η κάνη ενώ στήν 10χιλ. μόνο η ρίγα μέ τό σκόπευτρο ! Οπότε σέ περίπτωση πού η μεγάλη ακρίβεια κατά τήν σκόπευση, αυτό γίνεται όταν υπάρχει χρόνος γιά νά γίνει συσχετισμός πού είναι ο στόχος κ πού είναι η ρίγα-κάνη, είναι ζητούμενο τότε ναί η σκοπευτικού τύπου ρίγα είναι προτιμότερη.  Στό κυνηγητικό τουφέκι τό συνολικό βάρος πρέπει νά κρατηθεί σέ σχετικά χαμηλά επίπεδα κ εκεί τό περίσιο βάρος κ όγκος τής πλατιάς ρίγας δέν έχει βρεί εφαρμογή ειδικά σέ γενικού κυνηγιού κατασκευές.  Χρήστος.

    [/indent]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3382
    zed στις #86364

    Αγαπητέ φίλε Χρήστο

    Γενικά ρίχνω αρκετές τουφεκιές με τα όπλα μου σε κάθε έξοδο και σε σπάνιες περιπτώσεις έχω ξεπεράσει τα 33gr με αυτογεμές. Το προβλημά μου όσον αφορά τα super poze είναι έχω κάποια άγνοια διότι δεν έχω ασχοληθεί με το θέμα ( όπως με τα αυτογεμές ), απλώς φοβάμαι την αξιοπιστία των κλειδιών. Έχω ακούσει πολλές απόψεις οι οποίες με τρομάζουν στην αγορά ενός super poze αξίας περίπου 2000€ (όχι και λίγα).

    Από ότι πάντως έχω καταλάβει τα καλοκατασκευασμένα είναι σχετικό στα νέα μοντέλα-κυνηγετικά!!!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #86397

    Αγαπητέ zed (αλήθεια, από το Pulp Fiction το έχεις δανειστεί το nick name;),

    Αν επιλέξεις μία “μεγάλη” εταιρεία, οι πιθανότητες να σου βγει πατάτα το όπλο μειώνονται, αλλά δυστυχώς δεν εκμηδενίζονται. Η αλήθεια είναι ότι καθημερινά ακούμε για κορυφαία (από πλευράς πωλήσεων) μάρκα, που παρουσιάζει ποικίλα προβλήματα, αν και διατηρώ μία επιφύλαξη, ότι στατιστικά κάτι τέτοιο είναι επόμενο (πολλές πωλήσεις, άρα επιπλέον κομμάτια στους οπλουργούς με προβλήματα). Αν έβρισκες π.χ. ένα όπλο μάρκας “Berlusconi” κανείς δεν θα σου έλεγε ότι βγάζουν ζημιές, γιατί απλούστατα κανείς δεν θα τα είχε ακουστά. Από την άλλη, πολύ σωστά, θα σου έλεγαν να είσαι επιφυλακτικός, αφού δεν θα υπήρχε εμπειρία από την εν λόγω μάρκα.

    Το ρίσκο δεν μπορείς να το αποφύγεις, σε οποιαδήποτε αγορά. Αν θέλεις μία (υποκειμενική) γνώμη, θα σου πρότεινα να αγοράσεις Browning.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3382
    zed στις #86410

    Όχι το nickname δεν το έχω πάρει από εκεί, στην τύχη μου ήρθε.

    Τώρα όσον αφορά το θέμα μας δεν θα ήθελα να επιλέξω brown… καθαρά από θέμα γούστο. Το όπλο που με ενδιαφέρει είναι το beretta black onyx. Απλώς είμαι σε αμφιβολία για sporting ή απλό ( το ίδιο θα έκανα αν έπαιρνα και Brown…). Οι απορία μου βασίζεται στο αν και μοντέλα για καθαρή κυνηγετική χρήση με μία ορθολογική χρήση θα αντέξουν στο χρόνο και δεν θα έχουμε αυτά τα ενοχλητικά κουνήματα ή κάποια άλλα προβλήματα!!!

    Ύποψιν θεωρώ ότι υπάρχει ένα μικρό “καζάνι” στο οποίο υπάρχουν τα όπλα πχ της μεσαίας χρηματικής κατηγορίας, η διαφορά είναι στο ότι κάποια βρίσκονται στον πάτο και άλλα επιπλέουν….

    Πάντως τείνω να πιστέυω πως οποιοδήποτε μοντέλο και να αγοράσω αν το προσέξω κατα την στιγμή της αγοράς και επενδύσω σε αυτό την κατάλληλη φροντίδα στο μέλλον ότι δεν θα αποκτήσω δυσάρεστα προβλήματα.απητέ φίλε leo δε θέλω να επιλέξω brown… καθαρά από θέμα γούστο. Το supoze Με εκτίμηση

    Κωνσταντίνος Γ.να αγοράσω είναι το beretta το black onyx

     

    Αγαπητέ φίλε leo δε θέλω να επιλέξω brown… καθαρά από θέμα γούστο. Το super poze που με ενδιαφέρει να αγοράσω είναι το beretta το black onyx

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/12/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    613
    69,85 στις #86561


    [indent]

    Γενικά ρίχνω αρκετές τουφεκιές με τα όπλα μου σε κάθε έξοδο και σε σπάνιες περιπτώσεις έχω ξεπεράσει τα 33gr με αυτογεμές. Το προβλημά μου όσον αφορά τα super poze είναι έχω κάποια άγνοια διότι δεν έχω ασχοληθεί με το θέμα ( όπως με τα αυτογεμές ), απλώς φοβάμαι την αξιοπιστία των κλειδιών. Εγώ πάλι μέ τήν σειρά μου σκιάζομαι πολύ περισσότερο σέ τομείς αξιοπιστίας-διαχρονικότητας-απόδοσης τό οποιοδήποτε αυτογεμές παρά τά πλαγιόκανα-αλληλεπίθετα ειδικά στό θέμα τού κουνήματος τών κλειδιών τους. Οί μόνες περιπτώσεις πού έχω ακούσει νά κουράζονται σχετικά εύκολα είναι όταν βάλουν πολύ συχνά magnum-semi magnum γομώσεις ή γενικά μέ επαναλειψημότητα πολύ δυνατά φυσίγγια ! Μέ τά 33-34 γραμ. πού αναγράφεις οτι ρίχνεις τίς περισσότερες φορές δέν νομίζω νά τείθεται θέμα -εξαίρεση ίσως ελλατωματική κατασκευή- επισκευής.   Χρήστος.

    [/indent]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/12/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    51
    Pouaro στις #86567

    Tha simfwnisw apolyta me to filo Xristo. Egw katagomai apo tin Kypro kai opws einai gnwsto edw apagoreuontai oi karampines epitrepontai mono ta dikana gia to kynigi kai oi gomwseis pou xrisimopoia i pliopsifia twn kinigwn den upervainoun ta 36gr. Proswpika oudepote exw akousei kanena kinigo oti kounisan ta kleidia tou oplou tou.

    Na anaferw endeiktika oti o pateras mou kiniga apo to 1977 me ena plagiokanno Breda Andromeda 26″ 4/2 kai pote den xrisimopoia gomwseis ano twn 36gr. skeftite posa fysiggia exei riksei to oplo auto eidika stin dekatia tou 80 otan ktipousan oi kynigoi poly eukola 50-100 tsixles kathe eksormisi. To oplo auto mexri simera exei riksei polles xiliades fysiggia kai einai san kainourgio.

    Auto pou thelw na pw einai oti me tin orthologiki xrisi tou oplou auto mporei na anteksei oloklires genies xwris kanena provlima. Kata ti gnwmi mou fysiggia ano twn 36gr. einai upervoles gia ta thiramata pou exoume kai to mono pou katafernoume einai i kataponisi kai i meiwsi tis ofelimis zwis tou oplou mas.

    Me ektimisi.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3382
    zed στις #86577

    Αγαπητοί συνάδελφοι και εγώ αυτής της άποψης είμαι και συμφωνά απόλυτα μαζί σας!!! Θεωρώ πως έχω άγνοια όσον αφορά τα super poze και ζήτησα κάποιες επιπλέον γνώμες κατόχων!!! Κατάλαβα τελικά ότι έχω πολύ περισσότερες γνώσεις από τους συγκεκριμένους κυνηγούς. Πληροφορήθηκα δε σήμερα ότι κάτοχος του συγκεκριμένου super poze ένεκεν και τελευταία μέρα έριχνε σε τσίχλες με δράμια!! Ε λοιπόν τι να περιμένω και εγώ από τέτοιους κυνηγούς!!! Ορθολογική χρήση όπλων ή σωστές συμβουλές!!!!

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/12/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    700
    XIRO στις #86595

      Φίλοι το βάρος της γόμωσης δεν είναι ενδεικτικό (δυστυχώς) για τις πιέσεις που αναπτύσσονται και που πιθανώς να προκαλέσουν φθορές μελλοντικά.

      Δυστυχώς υπάρχουν και φυσίγγια με 33-34 gr που παράγουν 850 bar και ΔΙΑΦΗΜΙΖΟΝΤΑΙ κιόλας με τα χαρακτηριστικά αυτά…

    Όπως υπάρχουν και 36άρια με 600-650 bar…Καλό είναι να προσέχουμε τι βάζουμε στο όπλο μας ,είτε αυτό είναι δίκανο είτε είναι αυτογεμές…Δυστυχώς κυκλοφορούν αρκετοί “Δυναμίτες” στην αγορά…Αν όμως υπήρχε έλεγχος και ποινικές ευθύνες στον κατασκευαστή (κατά τα διεθνή πρότυπα) δεν θα είχαμε τέτοια φαινόμενα…

      Αλλά η ΠΕΒΕΚΕ μόνο για το πως θα τα αρπάξει ενδιαφέρεται και όχι να θέσει κάποια στάνταρ στους γομωτές ή να επιβάλλει μια πολιτική λογικών τιμών.

      Είναι απαράδεκτο το ίδιο προϊόν να το βρίσκεις στο εξωτερικό συνήθως στην μισή τιμή από ότι εδώ…

      Και για να επανέλθω στο θέμα, σίγουρα τα δίκανα και τα pump action έχουν μεγαλύτερη διάρκεια ενεργού ζωής από τα αυτογεμή, ακριβώς λόγω της ιδιαιτερότητας της μηχανικής λειτουργίας τους.Πάντα βέβαια με την προϋπόθεση της λογικής χρήσης τους….

      Φιλικά: Γιάννης

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/08/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    659
    elvas στις #86599


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από XIRO στίς 01 Mάρτιος 2007


      Φίλοι το βάρος της γόμωσης δεν είναι ενδεικτικό (δυστυχώς) για τις πιέσεις που αναπτύσσονται και που πιθανώς να προκαλέσουν φθορές μελλοντικά.

      Δυστυχώς υπάρχουν και φυσίγγια με 33-34 gr που παράγουν 850 bar και ΔΙΑΦΗΜΙΖΟΝΤΑΙ κιόλας με τα χαρακτηριστικά αυτά…

      Φιλικά: Γιάννης

    Ακριβώς όπως τα περιγράφεις είναι Γιάννη.

    Την καταπόνηση στο σύστημα κλειδώματος του όπλου την επιφέρουν οι πιέσεις και όχι το βάρος της γόμωσης.

    Λευτέρης.


    [/indent]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/12/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    613
    69,85 στις #86617

    Δέν γνωρίζω άν έχει γίνει ποτέ τό πείραμα τό νά ρίχτούν από τόν ίδιο τύπο όπλου διαφορετικά φυσίγγια γιά νά είναι πολύ πιό ξεκάθαρο -πού είναι- γιά νά διαπυστωθεί τό κατά πόσο μειώνεται η απροβλημάτιστη λειτουργεία ενός όπλου μέ μή κινητά μέρη,δίκανο δηλαδή. Νά είχε ενδιαφέρον π.χ άν ένα τραποντούφεκο πού άνετα ρίχνει 250,000 φυσίγγια χωρίς σημαντικές επιπτώσεις τί νά γινόταν άν έριχνε ή προσπαθούσε νά ρίξει τόν ίδιο αριθμό μέ πολύ μεγαλύτερες παραγώμενες πιέσεις-φορτίο ! Γνωστός είχε καταστρέψει τό κλείστρο από τήν 302 βάλωντας φυσίγγια υδροβίων μέ πολύ υσχηρή γόμωση κ τά δυό κουνημένα σύχγρονα δίκανα  πού έχω δεί όντως είχαν χρησημοποιηθεί μέ λάθος πυρομαχικά. Τό ένα μάλιστα ήταν τής ίδιας εταιρίας πού ανέφερε ο Παντελής σέ προηγούμενό του μύνημα !   Χρήστος.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/03/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    365
    bore στις #110244

    Τό energy πού περιγράφτηκε στό παρόν θέμα ! Χρήστος.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #351350

    Μόνο μην το δει ο Άλκης. Τυρκουάζ τραπεζομάντηλο, ανάποδο μπεζ τασάκι… Καλή η έμπνευση αλλά για το στήσιμο δεν μπογώ να σου βάλω παγαπάνω από τγία. :lol:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/04/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    98
    old-timer 2 στις #351369

    Μόνο μην το δει ο Άλκης. Τυρκουάζ τραπεζομάντηλο, ανάποδο μπεζ τασάκι… Καλή η έμπνευση αλλά για το στήσιμο δεν μπογώ να σου βάλω παγαπάνω από τγία. :lol:

    το ειδα,το ειδα…

    ενταξειιιι……..

    εμεις δλδ κλεφτες θα γινουμε ?????? :P :P :D :D

Επισκόπηση 14 δημοσιεύσεων - 136 έως 149 (από 149 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων