winchester sporting

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 121 έως 135 (από 149 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/06/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    749
    old-timer στις #64255

    Χρηστο, μπραβο…

    προσεξε μονο τον τροπο στερεωσης. αν θυμαμαι τα τσοκ σου εχουν πορτινγκ. νομιζω οτι θα εχεις προβλημα απο τα αερια που βγαινουν απο τις τρυπες…

    ειναι πολυ πιθανο να σου λυωσει η μονωτικη και να ψαχνεις το σκοπευτρο. δοκιμασε με ενα μεταλλικο κολαρο απο αυτα που σφιγγουν τα λαστιχα στις βρυσες μεχρι να σκεφτουμε κατι καλυτερο.

    εναλλακτικα βαλε ταινια διπλης οψεως και ασφαλισε με συρμα (οπως δενεις το αρνι στην σουβλα, …παληκαρι!!   )


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/01/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    640
    shotgun1 στις #64298

    ΑΛΚΗ ΣΤΑ ΤΣΟΚ +10 ΠΟΥ ΕΓΙΝΕ Η ΠΑΤΕΝΤΑ ΤΗΣ ΡΙΓΑΣ ΔΕΝ ΕΧΩ ΟΠΕΣ ΕΚΤΟΝΩΣΗΣ.ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΟΝΟ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΡΙΞΩ ΤΟΥΦΕΚΙΕΣ κ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΩ ΕΝΤΟΝΗ ΑΝΑΠΗΔΗΣΗ,ΦΑΙΝΟΜΕΝΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΥΠΑΡΞΕΙ ΜΕ ΒΑΡΟΣ ΚΑΝΩΝ ΚΟΝΤΑ ΣΤΟ 1,600.ΤΟ ΣΥΡΜΑ ΠΟΥ ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΑ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΔΟΚΙΜΑΣΩ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΑΠΟΤΥΧΕΙ Η ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ.ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΠΟΥ ΜΕ ΑΠΑΣΧΟΛΕΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΠΟΥ ΠΗΓΑΙΝΟΥΝ ΤΑ ΣΚΑΓΙΑ ΤΩΡΑ ΜΙΑ κ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΧΕΤΙΚΗ ΣΥΓΚΛΙΣΗ ΣΤΙΣ ΕΞΟΔΟΥΣ ΤΩΝ ΣΤΟΜΙΩΝ. ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΔΟΚΙΜΕΣ !!!!!   ΧΡΗΣΤΟΣ!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/06/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    749
    old-timer στις #64344

    Χρηστο,

    και να μην επρεπε, εσυ παλι θα εκανες δοκιμες…

    αφου για τις δοκιμες ζουμε…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/01/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    640
    shotgun1 στις #64385

    ΤΩΡΑ ΜΑΛΙΣΤΑ ΠΟΥ ΕΡΙΞΑ ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ ΤΟΥ ΧΑΡΤΟΣΤΟΧΟΥ! ΜΕ 13,5 ΕΥΡΟ ΠΗΡΑ ΡΟΛΟ ΧΑΡΤΟΝΙ ΠΟΥ ΑΦΟΥ ΚΟΠΗΚΕ ΣΤΟ 90*100, ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ ΠΕΡΙΠΟΥ 70 ΤΕΜΑΧΙΑ! ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΟ ΜΕΤΡΗΜΑ ΤΩΝ ΣΚΑΓΙΩΝ,ΑΝΤΕΧΕΙ ΜΕΧΡΙ ΨΙΛΟΒΡΟΧΟ κ ΣΤΟ ΑΓΙΑΖΙ ΣΥΝΕΡΓΑΖΕΤΕ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΠΟ ΤΟ ΑΠΛΟ ΧΑΡΤΙ ΠΟΥ ΧΡΗΣΗΜΟΠΟΙΟΥΣΑ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ! ΒΕΛΤΙΩΣΗ. ΧΡΗΣΤΟΣ!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/06/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    749
    old-timer στις #64390

    εχω δει σε αμερικανικο site ενα συστημα που στηριζει το ρολο σου (το ιδιο χρησιμοποιω και εγω, το αγοραζω με το κιλο χονδρικα απο χαρταποθηκη) σαν ρολο χαρτι τουαλετας !!!!

    κατεβαζεις το μηκος που θες, ντουφεκας, το κοβεις και κατεβαζεις αλλο !!!!

    το ρολο προφυλασεται απο ενα κουτακι που εχει και δοντακια για το κοψιμο οπως οι συσκευασιες του αλουμινοχαρτου…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/01/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    640
    shotgun1 στις #64396

    ΑΥΤΟ ΜΑΖΙ ΜΕ ΠΟΛΛΑ ΑΛΛΑ ΝΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑΝ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΣΕ ΙΔΙΟΚΤΗΤΟ ΧΩΡΟ.ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΕΤΑΦΕΡΩ ΤΑ ΧΡΕΙΑΖΟΥΜΕΝΑ ΣΕ ΔΗΜΟΣΙΟ ΧΩΡΟ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΝΑ ΔΟΚΙΜΑΣΩ ΚΑΠΟΙΟ ΣΥΝΔΙΑΣΜΟ ΟΠΛΟΥ-ΦΥΣΙΓΓΙΟΥ-ΤΣΟΚ Η ΑΠΛΟΤΗΤΑ ΕΧΕΙ ΠΡΩΤΟ ΛΟΓΟ.ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΠΡΟ ΗΜΕΡΩΝ ΗΤΑΝ ΝΑ ΣΧΗΜΑΤΙΣΩ ΤΗΝ ΣΙΛΟΥΕΤΑ ΕΝΟΣ ΠΡΑΣΙΝΟΚΕΦΑΛΟΥ ΣΕ ΧΑΡΤΟΝΙ κ ΑΦΟΥ ΤΟ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΑ ΣΤΟΝ ΠΙΝΑΚΑ ΔΟΚΙΜΩΝ,ΠΗΓΑ ΣΤΑ 35-45-55 ΜΕΤΡΑ ΓΙΑ ΝΑ ΔΩ ΤΗΝ ΣΧΕΣΗ ΣΚΟΠΕΥΤΡΟΥ-ΣΤΟΧΟΥ.ΕΤΣΙ ΓΝΩΡΙΖΩ ΠΟΤΕ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΑΠΟΣΤΑΣΗ ΒΟΛΗΣ κ ΠΟΤΕ ΟΧΙ,ΜΕ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΗ ΑΠΟΚΛΙΣΗ. ΤΟ ΙΔΙΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΓΙΑ ΟΛΑ ΤΑ ΘΗΡΑΜΑΤΑ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΑΠΟΦΕΥΓΟΝΤΑΙ ΠΟΛΥ ΜΑΚΡΙΝΕΣ -ΙΣΟΝ ΑΣΚΟΠΕΣ- ΤΟΥΦΕΚΙΕΣ!   ΧΡΗΣΤΟΣ!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #340931

    ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΠΡΟ ΗΜΕΡΩΝ ΗΤΑΝ ΝΑ ΣΧΗΜΑΤΙΣΩ ΤΗΝ ΣΙΛΟΥΕΤΑ ΕΝΟΣ ΠΡΑΣΙΝΟΚΕΦΑΛΟΥ ΣΕ ΧΑΡΤΟΝΙ ….

    Να ‘ξερες τι μου λες τώρα… Στοίβες τα χαρτόνια με πρασινοκέφαλα στην αποθήκη μου!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/01/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    640
    shotgun1 στις #64443

    ΤΟΤΕ ΛΕΩΝΙΔΑ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΙΚΑ ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΚΑΛΟ ΔΡΟΜΟ! ΕΝΑΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ ΠΟΥ ΠΗΡΑ ΤΟ ΟΠΛΟ ΤΟΥΤΟ ΗΤΑΝ Ο “ΜΠΕΛΑΣ” ΤΗΣ ΕΠΙΤΥΧΗΜΕΝΗΣ ΤΟΥΦΕΚΙΑΣ ΣΕ ΠΑΠΙΑ κ ΕΚΑΝΑ ΑΚΟΜΗ ΜΙΑ ΚΙΝΗΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΣΧΕΣΗ ΠΟΥ ΠΡΟΑΝΕΦΕΡΑ. ΛΟΓΟ ΥΨΗΛΩΝ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΩΝ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΑΚΟΜΗ ΔΟΚΙΜΕΣ ΜΕ ΜΕΓΑΛΑ ΦΟΡΤΙΑ ΑΛΛΑ ΜΕΧΡΙ ΤΑ 35 ΓΡΑΜ. ΠΟΥ ΔΟΚΙΜΑΣΑ ΕΧΩ ΜΙΝΕΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΣ ! ΒΕΒΑΙΑ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ “ΤΙ ΚΡΙΜΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΤΗΝ ΑΓΟΡΑ ΟΠΛΑ ΜΕ ΑΥΛΟ 19,2 ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ ΤΣΟΚ κ 70αρες ΘΑΛΑΜΕΣ”.ΕΠΙΣΗΣ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΙΝΑΙ ΣΥΓΚΡΙΤΙΚΟ ΤΕΣΤ ΣΤΗΝ ΑΠΟΣΤΑΣΗ ΤΩΝ 45 ΜΕΤΡΩΝ  18,5 & 18,8 ΜΕ 40-42 ΓΡΑΜ ΓΙΑΤΙ ΣΤΑ 28-32 ΣΕ ΑΡΚΕΤΕΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΤΟ 18,5 ΕΙΧΕ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΑ ΠΟΣΟΣΤΑ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΗΣ. ΕΧΩ ΣΥΣΦΙΞΕΙΣ -ΔΥΟ ΤΟΝ ΑΡΙΘΜΟ- ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΔΙΑΜΕΤΡΟ ΟΠΟΤΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΟ. ΧΡΗΣΤΟΣ!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/12/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    613
    69,85 στις #80877

    Εχθές είδα κάνη από αυτογεμές πού λίγο μετά τό μέσον τής είχε φύγει τό χρώμιο.Υπόψην οτι είδε χρήση μόλις μιάς κυνηγητικής περιόδου. Τό φαινόμενο τού σπασίματος-ξεφλουδίσματος τό είχα δεί σέ δικό μου όπλο λίγο πιό μπροστά από τήν θαλάμη κ ήταν ένας από τούς λόγους πού ήθελα αχρωμίωτο τουφέκι κ προχώρησα στήν απόκτηση τού Energy ! Μπορεί νά γίνεται κουραστικό τό καθάρισμα τού εσωτερικού κάθε φορά πού ρίχνει φυσίγγι-α μά τουλάχιστον τόν εφιάλτη τής επισκευής τόν έχω γλυτώσει. Χρήστος.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/12/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    613
    69,85 στις #83702

    Πέρα από τήν γεμάτη δοκιμές-εκπλήξεις-συζητήσεις πού έγιναν τήν χθεσινή μέρα είχα τήν δυνατότητα – thanks elvas- νά μετρήσω τόν αυλό δυό μου διερημένων όπλων πού δέν είχαν σταμπάρισμα από τό εργοστάσιο γιά τήν εσωτερική διάμετρο τών κανών τους. Πρώτα μετρήθηκε τό Win πού βρέθηκε στό 18,92 !!!!! κ γιά τίς δυό κάνες κ κατόπιν τό Browning πού είναι 18,82 !!!!!  Θεωρητικά υπολόγιζα ένα δέκατο μείον από ότι πραγματικά είναι μέ λάθος εκτιμήσεις στά τσόκ στίς μέχρι τώρα δοκιμές μου. Πάντως μέ χαροποίησε ιδιαίτερα τό μέγεθος τού πρώτου όπλου μιά κ έχω μιά τάση ώς πρός τίς μεγάλες διευρήνσεις ( by by 18,5 ) !   Xρήστος.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3382
    zed στις #86330

    Για χαρά παιδιά

    Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τι διαφορές έχει ένα όπλο sporting από το συμβατικό??? Τις σκοπευτικές διαφορές τις γνωρίζω, απλώς έχω καταλήξει στο συμπέρασμα ότι αν θές όπλο για καρτέρι είναι καλύτερα να αγοράσεις sporting!!!

    Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    31/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1117
    Hunter.Gr στις #86342

    Τα σκοπευτικά όπλα ρίχνουν πολύ περισσότερα φυσίγγια από τα κυνηγετικά.  Ετσι η κατασκευή τους είναι πολύ πιό στιβαρή από τα αντίστοιχα κυνηγετικά ώστε να αντέξουν και να παραμείνουν σφιχτά ακόμα και μετά από πολλά χρόνια σκληρής χρήσης με πολλές δεκάδες χιλιάδες βολές και αντίστοιχα ανοιγοκλεισίματα.

    Ως αποτέλεσμα της πιό στιβαρής κατασκευής είναι και το αυξημένο βάρος τους σε σχέση με τα αντίστοιχα κυνηγετικά, πράγμα επιθυμητό στα σκοπευτήρια (και στο καρτέρι!).  Συνήθως έχουν πιό πλατιά ρίγα, καλύτερη ποιότητα κατασκευής και βεβαίως υψηλότερο κόστος (εκτός από τα Perazzi όπου, αν δεν κάνω λάθος, τα κυνηγετικά μοντέλα είναι ακριβότερα).

    Ως επιλογή για αποκλειστικό κυνήγι με καρτέρι είναι πολύ καλή αρκεί να μπορείς να δικαιολογήσεις το επιπλέον κόστος.

    ΥΓ. Καλωσήρθες στο φόρουμ, πές μας αν θέλεις και το όνομά σου μιας και βλέπω ότι έκανες δυναμική είσοδο!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3382
    zed στις #86343

    Το όνομα μου είναι Κωνσταντίνος είμαι 21 ετών και μανιώδες κυνηγός, να φανταστείτε πως όταν με βάφτιζαν για να με βάλει ο παππάς στην κολυμπήθρα πρώτα μου έδωσαν την πλαστική μου καραμπίνα και μετά μπήκα, βαφτίστηκα με αυτήν.

    Όσον αφορά το θέμα με τα super poze είναι ότι φοβάμαι πως τα καινούργια κυνηγετικά όπλα δεν είναι τόσο αξιόπιστα (ίσως έχω εσφαλμένη αντίληψη), επίσης θεωρώ ότι ένα super poze μεσαίας χρηματικής κατηγορίας σε σκληρή χρήση δεν θα αποδόσουν τα αναμενόμενα (εκτός από τις εξαιρέσεις)…

    Επειδή κυνηγώ αποκλειστικά με αυτογεμές σκέφτομαι να αγοράσω ένα super poze μόνο για κυνήγι, και τείνω προς τα σκοπευτικά για αξιοπιστία, αντοχή και μακροζωία, αν και κυνηγώ πολύ στο περπατητό προτιμό το επιπλέον βάρος, από ένα όπλο το οποίο ανα πάσα στιγμή θα μετράω τις τουφεκίες….

    Όπως είπα και σε προηγούμενο μηνυμά μου μακάρι να γνώριζα το site νωρίτερα…

    Επίσης δεν μπορώ να κρίψω την χαρά μου βλέποντας ένα site με τόσους κυνηγούς σε forum, νόμιζα ότι δεν υπήρχε κάτι τόσο μεγάλης έκτασης στην Ελλάδα, Πραγματικά χαίρομαι!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/12/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    51
    Pouaro στις #86356

    Tha ithela na rwtisw an i platia riga 10mm pou exoun sinithws ta opla tou sporting, voitha sto kynigi se sxesi me tin riga pou exoun ta kinigetika opla 6-7mm kai an voitha sti skopeusi k einai pio apotelesmatiki giati ta kinigetika den exoun platies riges, poies oi diafores mias platias rigas me mia steni.

    Kserw episis oti merikoi aferoun tis riges apo ta kinigetika tous epeidi opws lene i riga de voitha sti skopeusi alla se paraplana, alla de tha ithela na thiksw auto to thema. Aplws tha ithela na mathw tis diafores pou exoun sti skopeusi i platia me ti steni riga.

    Me ektimisi. 

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3382
    zed στις #86358

    ’γαπητε φίλε Pouaro

    Αν και έχω επωμίσει ελάχιστα σκοπευτικά όπλα θεωρώ πως η διαφορά είναι σημαντική όσον αφορά την σκόπευση, και το ζύγισμα. Την άποψη μου την τεκμηρίωνει η εξής σκέψη, πολ΄λά από τα σκοπευτικά όπλα απευθύνονται σε επαγγελματίες σκοπευτές, αν ένας σκοπευτής έχει αποτυχία 20 % μπορεί να χαθούν σημαντικά πράγματα, αλλά για έναν κυνηγό η αποτυχία 20% είναι…….. επιτυχία!!!!!

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 121 έως 135 (από 149 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων