ΔΟΚΙΜΕΣ ΦΥΣΙΓΓΙΩΝ – ΑΠΟΨΕΙΣ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 46 έως 60 (από 8,836 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #57378

    Καλά είναι. Πιο καλά είναι τα RIO PICHON, πάλι στα 36 γραμμάρια, αλλά βγαίνει μόνο σε Νο 6 και Νο 7 1/2, επειδή ουσιαστικά είναι φυσίγγι για περιστεροβολία.

     


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    3909
    ΘΕΟΦΑΝΗΣ στις #57379

    Thanks Leo, μήπως έχει τύχει να τα δοκιμάσεις και σε υδρόβια? γιατί ένας ξάδερφος μου άρρωστος παπιοκυνηγός και αυτός, όταν τον ρώτησα τι χρησιμοποιεί στα παπιά μου είπε τα pichon και τα royal,και νομίζω ότι τα συγκεκριμένα σκάγια δεν είναι απλά μολύβδινα, έτσι είναι?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #57380

    Λεωνιδα, αυτο ειναι 36 γρ; Σε δικανο λες να μπορει να χρησιμοποιηθει, η θα ειναι μεγαλο το κλωτσημα;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    3909
    ΘΕΟΦΑΝΗΣ στις #57383

    Bίκτωρα από ότι διάβασα σε ένα site τα συγκεκριμένα πρέπει να αναπτύσουν αρκετές πιέσεις, βέβαια ο Leo που τα έχει δοκιμάσει θα ξέρει να σου πεί στα σίγουρα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #57384

    Γενικά οι τιμές των φυσιγγίων έχουν ανέβει αδικαιολογητα πιστεύω. Βεβαίως προέρχεται από τις σταδιακές ανατιμήσεις των εισαγωγέων στις πρώτες ύλες.

    Και φυσικά η μεγάλη κατανάλωση λόγω τσιχλοχρονιάς ώθησε τους εμπόρους σε αυξήσεις αντί να συμβεί το αντίθετο λόγω αύξησης του τζίρου. Το κακό παλιό ελληνικό σύστημα.

    Οι αυξήσεις αυτές συμπαρέσυραν και τα σκοπευτικά. Ακόμα και τα φυσίγγια που κατασκευάζουν φασόν οπλοπώλες έφτασαν να πωλούνται 3,8 ευρώ.

    Πριν κανα μήνα ρώτησα πόσο θα μου έδειναν 3-4 κούτες και η απάντηση ήταν 3,6 αντί των 3,8 που τα δίνουν στο σκοπευτήριο.

    Νομίζω ότι αν είναι να δίνεις 3,6 για κάποιο ανώνυμο καλύτερα να δώσεις 4 για κάποιο καλό φυσίγγι.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #57440

    Θεοφάνη, τα PICHON τα έχω δοκιμάσει και είναι καταπληκτικά. Είναι το μόνο φυσίγγι του εμπορίου που μπορείς να βρεις γεμισμένο με την CSB 2 ESPECIAL, πανάκριβη και πολύ εξειδικευμένη πυρίτιδα για αυτό το βάρος γόμωσης. Είναι πάρα πολύ γρήγορα με πολύ σφικτές κατανομές. Το μόνο μειονέκτημα όπως είπα, είναι ότι βγαίνει μέχρι Νο 6 το πιο χοντρό. Σε μικρά και μεσαία παπιά είναι ΘΑΝΑΤΟΣ, αλλά και σε μέγεθος πρασινοκέφαλου θα μπορούσε φυσιολογικά να αποδώσει αν η απόσταση είναι φυσιολογική.

    Βίκτωρα, το κλώτσημά τους είναι αλήθεια ότι το αισθάνεσαι σε ένα ελαφρύ δίκαννο, αλλά αμφιβάλλω αν καταλαβαίνεις τίποτα την στιγμή που το ρίχνεις σε κάποιο πολύτιμο θήραμα. Πάντως είναι μέσα στα πλαίσια του ανεκτού.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    3909
    ΘΕΟΦΑΝΗΣ στις #57474

    Μάλιστα, οπώτε είναι το Νο 1 υποψήφιο φυσσίγγι, τώρα με τα μικρότερα νούμερα θα δούμε τι θα κάνουμε.

    τα federal premium high brass μήπως τα έχει δοκιμάσει κάποιος ή ξέρει λεπτομέρειες?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #57477

    Μυρίζει υπέροχα! Χωρίς πλάκα, είναι το πρώτο που πρόσεξα στο Federal high brass (όχι premium). Ωραίο φυσίγγι αυτό που δοκίμασα, φαντάζομαι το premium θα είναι ακόμα καλύτερο. Πολλά λεφτά όμως αν πρόκειται να ρίξεις αρκετά φυσίγγια.

    Φάνη, θες μιά συμβουλή; Όταν βρεθείς σε κυνήγι με δράση και πολλά πουλιά, ΟΛΑ τα φυσίγγια σκοτώνουν το ίδιο. Κι εγώ πέρσι πριν πάω στα Σκόπια για τρυγόνια είχα παλαβώσει στις δοκιμές, και τελικά κατέληξα στο συμπέρασμα που σου γράφω πιο πάνω. Γι αυτό χαλάρωσε, βρες ένα δυό τύπους ποιοτικά φυσίγγια με λογική τιμή και πήγαινε να φχαριστηθείς.

    Το Pichon όντως είναι καλή επιλογή και είναι και οικονομικό (για premium φυσίγγι), γύρω στα 3 ευρώ τα 10. Και το Νο δεν είναι και τόσο τραγικό. Αν ρωτήσεις τον Λοβέρδο με τι νούμερα κυνηγάνε τα παπιά στο Σουδάν, θα σου πει Νο 6 και Νο 7. Αυτό τα λέει όλα.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/08/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1376
    androu στις #57478

    Λεωνίδα , ποιός τα εισάγει τα RIO ;

    Εσύ από που τα παίρνεις ;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #57479

    Δεν θυμάμαι ποιος τα εισάγει, θα κοιτάξω και θα σου πω. Εγώ τα βρίσκω στον Βλάχο στο Κορωπί.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    434
    xirokos στις #57480


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από androu στίς 06 Mάϊος 2005


    Λεωνίδα , ποιός τα εισάγει τα RIO ;

    Εσύ από που τα παίρνεις ;


    O Vraxnos ston peiraia

    [/indent]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1369
    billbe στις #57481

    RIO ΠΗΡΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΑΛΚΑΝΤΖΑΚΟ ΣΤΟ ΠΟΤΑΜΙ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    3909
    ΘΕΟΦΑΝΗΣ στις #57483

    ¨Οπως προείπε και ο Ανδρέας ο εισαγωγέας είναι ο Βραχνός στο λιμάνι του Πειραιά

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/01/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    579
    shotgun στις #57529


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από ΘΕΟΦΑΝΗΣ στίς 11 Aπρίλιος 2005


    Τα clever mirage τα γνωρίζετε? έχω ακούσει ότι είναι πολύ καλά για υδρόβια είναι ιταλικά, έχετε κάποια άποψη για τα συγκεκριμένα?


    [/indent]ΘΕΟΦΑΝΗ ΟΠΩΣ ΣΟΥ ΕΓΡΑΨΑ ΣΕ ΑΛΛΟ ΜΥΝΗΜΑ ΕΙΧΑ ΑΝΟΙΞΕΙ ΤΑ MIRAGE ΤΩΝ 35γραμμαριων , ΕΧΘΕΣ ΤΑ ΕΡΙΞΑ ΣΤΟ ΧΑΡΤΙ ΜΙΑ κ ΕΓΩ ΕΙΧΑ ΤΗΝ ΠΕΡΙΕΡΓΕΙΑ ΝΑ ΔΩ ΤΙ ΚΑΝΟΥΝ ΜΙΑ κ Η ΣΚΛΗΡΟΤΗΤΑ ΤΩΝ ΣΚΑΓΙΩΝ ΤΟΥΣ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΚΑΝΕΙ ΕΝΤΥΠΩΣΗ! ΣΤΑ 36,5 ΜΕΤΡΑ ΜΕ ΤΣΟΚ 9,5/10 ΑΥΛΟ 18,8 ΣΕ ΚΥΚΛΟ 76 ΕΚΑΤΟΣΤΩΝ ΜΕ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΠΕΡΙΠΟΥ 18 ΚΕΛΣΙΟΥ ΑΠΟ ΚΑΝΗ ΠΟΥ ΗΔΗ ΕΙΧΕ ΡΙΞΕΙ ΕΦΕΡΑΝ ΤΟ ΠΟΣΟΣΤΟ 76,5% ΜΕ ΝΟΥΜΕΡΟ 4 & 200 ΣΚΑΓΙΑ ΣΤΟ ΦΥΣΙΓΓΙ ΤΩΝ 35 ΓΡΑΜ.  ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΕΠΙΔΟΣΗ ΜΙΑ κ ΤΟ ΕLEY ΠΟΥ ΕΧΩ ΣΑΝ ΣΗΜΕΙΟ ΑΝΑΦΟΡΑΣ ΣΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΒΑΡΗ ΓΟΜΩΣΗΣ ΜΟΥ ΔΙΝΕΙ 75%.   ΜΕΤΑ ΔΟΚΙΜΩΝ ΧΡΗΣΤΟΣ! 

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/01/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    579
    shotgun στις #57530


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από kazam στίς 04 Mάϊος 2005


    ποιος ξερει να μας πει την αποψη του για τα κατωθι φυσιγγια;

    1) cheditte  aquila trap 3.70 ευρω

      2)  b&p  competition  trap kai skeet

    καζαμ 

    ΤΑ B&P TRAP 2000 ΤΑ ΕΧΩ ΡΙΞΕΙ ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΣΤΟ ΧΑΡΤΙ & ΣΕ ΔΙΣΚΟΥΣ ΜΕ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ! ΣΕ ΑΥΛΟ 18,8 ΗΤΑΝ ΤΟ ΜΟΝΟ (ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ) ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ ΠΟΣΟΣΤΟ ΓΥΡΩ ΣΤΟ 80% ΣΤΗΝ ΑΠΟΣΤΑΣΗ ΤΩΝ 36,5 ΜΕΤΡΩΝ.Ο ΛΕΩΝΙΔΑΣ ΕΧΕΙ ΑΠΟΛΥΤΟ ΔΙΚΙΟ ΓΙΑ ΤΟ “ΧΕΙΜΩΝΙΑΤΙΚΟ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΣΕ ΔΙΚΟ ΤΟΥ ΜΗΝΥΜΑ,ΜΙΑ κ Η ΑΝΑΚΡΟΥΣΗ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΑΠΟ ΤΟ ΒΑΣΙΚΟ NS20 THΣ NS! ΝΑ ΠΩ ΕΠΙΣΗΣ ΠΩΣ Ο ΑΡΙΘΜΟΣ ΤΩΝ ΣΚΑΓΙΩΝ ΕΙΝΑΙ ΓΥΡΩ ΣΤΑ 320 ΜΕ ΔΙΑΜΕΤΡΟ ΓΥΡΩ ΣΤΟ 2,4 ! ΑΥΤΟ ΜΑΣ ΔΙΝΕΙ ΕΝΑ ΑΡΙΘΜΟ ΓΥΡΩ ΣΤΟ 13,3 ΣΚΑΓΙΑ ΑΝΑ ΓΡΑΜΜΑΡΙΟ,ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΑΠΕΧΕΙ ΑΠΟ ΤΑ 12,3 ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Ο ΤΕΛΕΙΟΣ ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ ΑΡΙΘΜΟΣ ΣΚΑΓΙΩΝ ΣΤΟ Ν 71/2 ΚΑΤΑ ΤΟΥΣ ΑΜΕΡΙΚΑΝΟΥΣ. ΥΠΟΨΗΝ ΠΩΣ ΤΟ ΝΣ20 ΕΧΕΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΑΡΙΘΜΟ ΣΚΑΓΙΩΝ!  ΕΠΙΣΗΣ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΑΡΚΕΤΟΙ ΕΧΟΥΝ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙ ΣΤΟ ΕΝ ΛΟΓΟ ΦΥΣΙΓΓΙ ΕΙΝΑΙ Η ΣΥΧΝΗ ΑΔΥΝΑΜΙΑ ΤΟΥ ΝΑ ΕΞΟΛΚΕΥΘΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΥΤΟΜΑΤΟΥΣ, ΜΕ ΜΙΑ ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΕΝΑ ΠΡΟΣ ΔΕΚΑ!  ΜΟΝΟ ΜΕ ΔΟΚΙΜΕΣ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΒΓΑΛΟΥΜΕ ΑΚΡΗ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΘΕ ΤΥΠΟ ΣΤΟ ΔΙΚΟ ΜΑΣ ΟΠΛΟ-ΤΣΟΚ !   ΜΕΤΑ ΤΙΜΗΣ ΧΡΗΣΤΟΣ!


    [/indent]

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 46 έως 60 (από 8,836 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων