ΔΟΚΙΜΕΣ ΦΥΣΙΓΓΙΩΝ – ΑΠΟΨΕΙΣ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 586 έως 600 (από 8,836 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/11/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    42
    stefanis στις #67869

    Na rotiso kati????pia nomizete oti ine ta kalitera fisigia gia tis tsixles?pia xrisimopiite ke se ti times kimenonte????ego xrisimopio ta stokas s32 logo tou oti ine ftina ke blepo ke apotelesma…..dokimes ke tetia de kano..oute ta anigo…..


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/04/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    1048
    _geo_ στις #67880

    φιλε πρεπει να καταλαβεις οτι τα φυσιγγια εχουν διαφορετικη αποδοση απο οπλο σε οπλο.σε μενα μπορει να δουλευει τελεια κ σε σενα να ειναι μαπα.σωστο συμπερασμα μονο απο δοκιμες με το δικο σου οπλο μπορεις να βγαλεις.θελει πολυ ψαξιμο το θεμα.μπορει με τα φυσιγγια που χρησιμοποιεις τωρα να βλεπεις αποτελεσμα αλλα μην ειναι κ τα κλυτερα στο χαρτι.αυτο σημαινει οτι εχεις ακομα περιθορια βελτιωσης.αξιζει να το ψαξεις.δε συμφωνεις?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/07/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    223
    alexadros100 στις #67885

    Αγαπητοί συνάδελφοι
    Μου δώρισαν μερικά ιταλικά φυσίγγια Lepre και Colombo (για λαγό και φάσα αντίστοιχα) της Maionchi -nsi Spesiale Collezione.
    Επειδή δεν έχω ξαναχρησημοποιήσει τα φυσίγγια αυτά , θα ήθελα να πληροφορηθώ με τι τσοκ και σε τι θερμοκρασίες συνιστάται να χρησιμοποιούνται και αν μπορώ να δώσω και σε δύο φίλους μου , που έχουν όπλα Baikal 15εταετίας με θαλάμες 70 mm. 
    (Τα δικά μου όπλα είναι ένα S/P Magnum και μια Betetta 303 που τη δουλεύω με φουλ τσοκ )
     

    Ευχαριστώ

     

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #67908

    Φίλε Αλέξενδρε,

    Τα φυσίγγια αυτά είναι γεμισμένα με 37 γραμμάρια σκάγια και πυρίτιδα TECNA. Αποδίδουν και τα 2 πολύ υψηλές συγκεντρώσεις, και καλό θα ήταν να τα χρησιμοποιείς με έμα νούμερο τσοκ ανοικτότερο από ό,τι συνηθίζεις. Από αποτελεσματικότητα δεν το συζητάω, είναι εξαιρετικά.

    Όσο για την χρήση τους σε ένα παλιότερο όπλο, θα έλεγα ίσως ναι, υπό κάποιες προυποθέσεις: Περιοδική χρήση (όχι κατάχρηση) δεν νομίζω ότι μπορεί να εμπεριέχει κινδύνους, και καλό είναι να μην τα ρίξει με πολύ ζέστη. Ας μην ξεχνάμε ότι από τα 37 γραμμάρια και πάνω, ένα φυσίγγι θεωρείται τυπικά semi magnum.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/08/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    944
    Stag στις #67963

    Αν χρησιμοποιησεις ενα φυσιγγι διασπορας (πχ λαμπρο )με ΙΜ (2 1/2 ) με αυλο 18.4  πως λειτουργει ο διασπορεας -ανοιγει πανω απο 15 μ ? και με τι μαλλινοταπα τι γινεται (νομπελ) σε Skt (4 1/2) 18.5 στα ποσα μ. αρχιζει να ανοιγει η τουφεκια.. ? αφελης ερωτησεις αλλα….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/06/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    388
    baspan στις #67980

    ΦΙΛΟΙ ΘΕΛΩ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ ΣΤΟ ΕΞΗΣ:

    ΧΡΟΝΙΑ ΤΩΡΑ ΠΡΟΜΗΘΕΥΩΜΟΥΝ ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΔΙΑΣΠΟΡΑΣ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟΝ ΙΔΙΩΤΗ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΠΑΛΙΟΤΕΡΑ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΑΛΛΑ ΕΔΩ ΚΑΙ ΜΙΑ 8ΕΤΙΑ ΤΟ ΕΧΕΙ ΚΛΗΣΕΙ ΑΛΛΑ ΜΕ ΠΡΟΜΗΘΕΥΕ ΜΕΧΡΙ ΠΕΡΥΣΙ.ΦΕΤΟΣ ΕΔΩΣΕ ΤΗ ΜΗΧΑΝΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΓΕΜΙΣΕΙ.ΠΗΓΑ ΛΟΙΠΟΝ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΚΑΙ ΤΟΥ ΖΗΤΗΣΑ ΕΝΑ ΚΑΛΟ ΔΙΑΣΠΟΡΑΣ ΓΙΑ ΚΥΛΙΔΡΟ ΠΟΥ ΚΥΝΗΓΑΩ.ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ ΤΑ LASER.ΤΑ ΕΧΕΙ ΔΟΥΛΕΨΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ;ΤΙ ΓΟΜΩΣΗ ΕΧΟΥΝ;ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΓΡΑΦΟΥΝ ΕΠΑΝΩ.ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    755
    ΑΝΤΟΝΙΟ στις #67985

    ΑΝΑΦΕΡΩ ΠΕΡΙΣΤΑΤΙΚΟ ΠΟΥ ΕΓΙΝΕ ΣΕ ΦΙΛΟ ΜΟΥ ΜΕ ΤΟ ΣΥΛΕΚΤΙΚΟ ΜΑIONCHI-NSI ΜΠΕΚΑΤΣΑ,ΣΕ ΝΤΟΥΦΕΚΙΑ ΕΓΙΝΕ ΑΠΟΣΠΑΣΗ ΤΟΥ ΚΑΛΥΚΑ ΑΠΟ ΤΟ ΠΛΑΣΤΙΚΟ ΜΕΡΟΣ ,ΤΟΝ ΚΑΛΥΚΑ ΤΟΝ ΕΒΓΑΛΕ ΕΞΩ ΕΝΩ ΤΟ ΠΛΑΣΤΙΚΟ ΜΕΡΟΣ ΕΜΕΙΝΕ ΜΕΣΑ,ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΗ ΝΑ ΠΩ ΠΑΘΑΜΕ ΠΛΑΚΑ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΟΥΤΕ ΣΤΑ ΠΟΙΟ ΦΤΗΝΑ ΦΥΣΙΓΓΙΑ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    31/08/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    521
    asyn στις #68000

    Aρχική επιστολή από BASPAN στίς 29 Νοέμβριος 2005 ώρα 10:04πμ

    —————————————————————-

    “ΕΝΑ ΚΑΛΟ ΔΙΑΣΠΟΡΑΣ ΓΙΑ ΚΥΛΙΔΡΟ ΠΟΥ ΚΥΝΗΓΑΩ”

    Φίλε BASPAN, νομίζω οτι ο διασπορέας για να δουλέψει σωστά θέλει πιό σφιχτό στένωμα. Τουλάχιστον όσοι ξέρω που ρίχνουν φυσίγγια διασποράς έχουν από φουλ ως 3***. Εσύ με τον κύλινδρο αν θες λίγο άνοιγμα παραπάνω στην τουφεκιά σου κατά την ταπεινή μου γνώμη χρειάζεσαι ένα φυσίγγι με μάλλινη τάπα, ή ίσως ένα τσοκ διασποράς.

    Δεν έχει τύχει να δοκιμάσω τα LASER που λες ούτε τα έχω δει για να σου πω τη γνώμη μου πάνω σε αυτό που ρωτάς!

    Όπως και να έχει σου εύχομαι καλά κυνήγια και επιτυχίες!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #68001

    Μπορείς να χρησιμοποιήσεις ένα φυσίγγι διασποράς χωρίς προστατευτικά πτερύγια στον συγκεντρωτήρα, όπως είναι το Nobel Sport Dispersante, το οποίο είναι γεμισμένο με φελλό και από πάνω σταυροειδή διασπορέα, οπότε θα δουλεύει και με κύλινδρο.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/06/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    388
    baspan στις #68003

    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΙΔΙΑ.ΤΑ ΦΥΣΥΓΓΙΑ ΠΟΥ ΔΟΥΛΕΥΑ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΗΤΑΝ ΜΕ ΕΛΙΚΟΕΙΔΗ ΔΙΑΣΠΟΡΕΑ,ΣΟΚΟΛ ΠΟΛΩΝΙΑΣ ΚΑΙ 34 ΓΡΑΜ. ΜΕ ΤΟΝ ΚΥΛΙΝΔΡΟ ΕΙΧΑΝ ΚΑΛΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΚΑΙ ΚΟΝΤΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΜΕΧΡΙ ΤΑ 25-30 ΜΕΤΡΑ.ΤΑ LASER (ΔΕΝ ΤΑ ΕΧΩ ΡΙΞΕΙ ΑΚΟΜΑ ΑΛΛΑ ΑΝΟΙΞΑ ΕΝΑ.ΤΟ ΕΧΩ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΥΝΗΘΕΙΟ ΣΕ ΚΑΘΕ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ ΦΥΣΙΓΓΙ)ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΣΤΑΥΡΟΕΙΔΗ ΔΙΑΣΠΟΡΕΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΠΥΡΙΤΙΔΑ ΚΑΙ ΒΑΡΟΣ ΣΚΑΓΙΩΝ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    31/08/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    521
    asyn στις #68032

    Να ρωτήσω κι εγώ κάτι με τη σειρά μου ρε παιδιά που έχει να κάνει με την τιμή.

    Τα JORDAN πόσο κοστίζουν στην υπόλοιπη Ελλάδα;;;;; Εδώ στα Χανιά το καλοκαίρι πήρα δύο κουτιά. Παρόλο που μου δούλεψαν πολύ καλά ήταν και τα τελευταία μου καθώς κόστιζαν 5,90 (!!!) το κουτί.

    Νομίζω οτι είναι “τσιμπημένα” και μάλιστα χωρίς λόγο. Τα NOBEL SPORT που έρχονται από την Ιταλία είναι φθηνότερα….Από ελληνικά, κατόπιν προτροπής του Βίκτορα πήρα τα CLUB NOVA του ΚΥΡΓΙΑ να τα δοκιμάσω…

    Αλήθεια, Βίκτορα άνοιξες κανένα JORDAN να μας γράψεις τί βρήκες μέσα;;;Ίσως έτσι να λυθεί το ερώτημα της ψηλής τιμής, ειδικά αν βρεις ανάμεσα στα σκάγια χρυσόσκονη για μείωση της τριβής.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #341677

     Αντωνη, και Jordan αλλα και τα Greka που μου εδωσες τα ανοιξα. Τα Jordan ειχαν μια πυριτιδα που δεν την εχω ξαναδει, σε γκρι φυλλιδια, και μεγαλο μεγεθος (πιο μεγαλο απο αυτα της Α1), και συγκεντρωτηρα καλης ποιοτητας αλλα αγνωστο.  

     Τα Greka ειχαν διβασικη πυριτιδα, πιθανον S4 ή TECNA ή SIPE. Tο χρωμα ειναι ιδιο, αλλα δεν μετρησα τα φυλλαρακια στο μεγεθος να δω ποια ειναι. Ειχε γινει ομως ενα σωμα στο καλυκα. Συγκεντρωτηρας Gualandi και σκαγια επινικελωμενα. Μπορω να πω οτι απ’όσα ανοιξα σε θεμα επιλογης υλικων ειναι πολυ ποιοτικο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    31/08/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    521
    asyn στις #68048

    Βίκτορα, ο κατάλογος εδώ του e-artemis για τα φυσίγγια γράφει οτι το μπλε του jordan που σου έδωσα έχει την ΜΒ32.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #68050

     Αν δεν απατωμαι, η περιγραφη του Χατζιωτη ταιριαζει. Δεν ειμαι ομως σιγουρος. Τα αλλα ομως με αφησαν εκπληκτο. Η τιμη αγορας τους ηταν ακριβη ή νορμαλ?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/06/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    193
    PAGANI στις #68054

    ΑΠΟ BASPAN “ΖΗΤΗΣΑ ΕΝΑ ΚΑΛΟ ΔΙΑΣΠΟΡΑΣ ΓΙΑ ΚΥΛΙΔΡΟ ΠΟΥ ΚΥΝΗΓΑΩ.ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ ΤΑ LASER.ΤΑ ΕΧΕΙ ΔΟΥΛΕΨΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ;ΤΙ ΓΟΜΩΣΗ ΕΧΟΥΝ;ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΓΡΑΦΟΥΝ ΕΠΑΝΩ.ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.”

    AΠΟ ASYN “Δεν έχει τύχει να δοκιμάσω τα LASER που λες ούτε τα έχω δει για να σου πω τη γνώμη μου πάνω σε αυτό που ρωτάς!”

    ΑΝ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΓΑΛΑΖΙΟ ΧΡΩΜΑ.

    ΑΥΤΑ ΤΑ ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΤΑ ΑΓΟΡΑΖΑ ΜΕΧΡΙ ΠΡΙΝ ΤΡΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΑΠΟ ΕΝΑ ΜΑΓΑΖΙ ΣΤΟΝ ΑΣΠΡΟΠΥΡΓΟ(ΤΩΡΑ ΕΧΕΙ ΚΛΕΙΣΕΙ). ΘΥΜΑΜΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΑΚΡΙΒΑ, ΑΛΛΑ ΣΑΝ ΒΟΛΕΣ ΗΤΑΝ “ΘΕΟΣ” , EIXA ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙ ΟΤΙ “ΑΝΟΙΓΑΝ” ΣΕ ΜΙΚΡΗ ΑΠΟΣΤΑΣΗ. ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΟΠΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΩ ΡΩΤΗΣΕΙ ΔΕΝ ΤΑ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 586 έως 600 (από 8,836 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων