ΔΟΚΙΜΕΣ ΦΥΣΙΓΓΙΩΝ – ΑΠΟΨΕΙΣ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 6,901 έως 6,915 (από 8,836 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2625
    berket στις #388459

    Καλημερα σε ολους.Εχθες ο συγκυνηγος μου που δουλευει τα B+P Μ.Β32 παρατηρησε μετα απο κλωτσημα στο Μπαικαλ σ.ποζε,οτισε σχεση μετα παλια τα καινουργια ειχαν ασημι καψουλι.Επειδη εγω γεμιζω φυσιγγια ανοιξα σημερα  ενα παλιο ,ειχε[M B 32 -1,66×32,cx2000,και το νεας παραγωγης,1,625×32,25,616. Μετα τα εριξε με καραμπινα ,μπερετα,σαφως λιγοτερο κλωτσημα,αλλα και τα πουλια που πηρε με τα νεα,ηταν ματωμενα σε σχεση με τα παλια.τωρα δεν μπορω να καταλαβω γιατι διαμορφωσαν τησυνταγη σε ενα τοσο καλο φυσυγγι!!


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    141
    παναγιωτης στις #388482

    Καλημερα σε ολους.Εχθες ο συγκυνηγος μου που δουλευει τα B+P Μ.Β32 παρατηρησε μετα απο κλωτσημα στο Μπαικαλ σ.ποζε,οτισε σχεση μετα παλια τα καινουργια ειχαν ασημι καψουλι.Επειδη εγω γεμιζω φυσιγγια ανοιξα σημερα ενα παλιο ,ειχε[M B 32 -1,66×32,cx2000,και το νεας παραγωγης,1,625×32,25,616. Μετα τα εριξε με καραμπινα ,μπερετα,σαφως λιγοτερο κλωτσημα,αλλα και τα πουλια που πηρε με τα νεα,ηταν ματωμενα σε σχεση με τα παλια.τωρα δεν μπορω να καταλαβω γιατι διαμορφωσαν τησυνταγη σε ενα τοσο καλο φυσυγγι!!

    Ο καλυτεροσου φιλος ειναι ο εαυτοσου,,αποταν γεννηθεις και μεχρι που φευγεις ειναι μαζισου.Γιαυτο να τον προσεχεις!!!

    Δυστυχως αυτα συμβαινουν και στις καλυτερες οικογενειες. Κανεις δεν μπορει να σου εξασφαλισει οτι το φυσιγγι που εριχνες μεχρι περυσι ,αγοραζοντας το φετος θα ειναι το ιδιο αποτελεσματικο η απο τα ιδια υλικα γεμισμενο.Το εργο εχει ξαναπαιχτει κι αν παρεις τηλ. για διευκινισεις θα εισπραξεις ενα ωραιο <και τι σας νοιαζει εσας κυριε?>

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    454
    Crellion στις #388512

    Εγώ θέλω να πω απλώς ότι συχνότατα παίρνω φάσσες και τσίχλες που πέφτουν πατσαβούρες, δεν κουνιούνται ρούπι από εκεί που έπεσαν και έχουν και λίγο ή λίγο περισσότερο αίμα… δε διαμαρτύρομαι.

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    3347
    ALTAIR_LUSSO στις #388685

    Χωρίς να ξέρω από ιδιογώμοση, έχω αρχίσει να ψιλιάζομαι ότι κάποιοι Έλληνες κατασκευαστές μειώνουν πυρίτιδα και για να “βγει” η τουφεκιά ανεβάζουν πολύ την στατική πίεση στο κλείσιμο με ότι αυτό συνεπάγεται…  😉  ! Πρόσφατα παρατήρησα σε Ελληνικό φυσίγγι, απαράδεκτο πάτημα (κόντευε το στρογγυλό αμορτισέρ του συγκεντρωτήρα να ακουμπήσει η πάνω με την κάτω πλευρά), επίσης παρατήρησα πολύ βαθύ ρέλιασμα για 31γρ φυσίγγι, παρόλλα αυτά οι φίλοι που το έριξαν μου είπαν καλά λόγια σε περπατητό κυνήγι τσίχλας. Είπαμε όμως η τσίχλα δεν χρειάζεται κ πολύ απαιτητικό φυσίγγι.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #388703

    Συνηθως οι περισσοτεροι εαν ριχνουν ενα φυσιγγι και εχουν επιτυχιες τοτε το εκθειαζουν, ενω με το αντιθετο ριχνουν ολες τις κατηγοριες στο φυσιγγι. Αυτο με το υπερβολικο πατημα, ισχυει παντως. Ισως να μην ισχυει μονο για τους Ελληνες κατασκευαστες.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/01/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    61
    boulp_2 στις #388719

    Καλημερα σε ολους.Εχθες ο συγκυνηγος μου που δουλευει τα B+P Μ.Β32 παρατηρησε μετα απο κλωτσημα στο Μπαικαλ σ.ποζε,οτισε σχεση μετα παλια τα καινουργια ειχαν ασημι καψουλι.Επειδη εγω γεμιζω φυσιγγια ανοιξα σημερα ενα παλιο ,ειχε[M B 32 -1,66×32,cx2000,και το νεας παραγωγης,1,625×32,25,616. Μετα τα εριξε με καραμπινα ,μπερετα,σαφως λιγοτερο κλωτσημα,αλλα και τα πουλια που πηρε με τα νεα,ηταν ματωμενα σε σχεση με τα παλια.τωρα δεν μπορω να καταλαβω γιατι διαμορφωσαν τησυνταγη σε ενα τοσο καλο φυσυγγι!!

    Ο καλυτεροσου φιλος ειναι ο εαυτοσου,,αποταν γεννηθεις και μεχρι που φευγεις ειναι μαζισου.Γιαυτο να τον προσεχεις!!!

     

    Ακριβώς το ίδιο έχω διαπιστώσει και εγω.Το φυσίγγι με το κίτρινο καψούλι ήταν ¨απεχτο¨ ιδικά στη μπεκάτσα που το χρησιμοποιούσα με το δίκαννο. Μιας και το ανέφερα καμία πρόταση για φυσίγγι με μάλλινη για το δίκαννο στα 32 ή 34gr για τη μπεκάτσα?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/06/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    470
    xxpetros στις #388766

    spιrosberket wrote:
    Καλημερα σε ολους.Εχθες ο συγκυνηγος μου που δουλευει τα B+P Μ.Β32 παρατηρησε μετα απο κλωτσημα στο Μπαικαλ σ.ποζε,οτισε σχεση μετα παλια τα καινουργια ειχαν ασημι καψουλι.Επειδη εγω γεμιζω φυσιγγια ανοιξα σημερα ενα παλιο ,ειχε[M B 32 -1,66×32,cx2000,και το νεας παραγωγης,1,625×32,25,616. Μετα τα εριξε με καραμπινα ,μπερετα,σαφως λιγοτερο κλωτσημα,αλλα και τα πουλια που πηρε με τα νεα,ηταν ματωμενα σε σχεση με τα παλια.τωρα δεν μπορω να καταλαβω γιατι διαμορφωσαν τησυνταγη σε ενα τοσο καλο φυσυγγι!!

    Δυστυχως αυτα συμβαινουν και στις καλυτερες οικογενειες. Κανεις δεν μπορει να σου εξασφαλισει οτι το φυσιγγι που εριχνες μεχρι περυσι ,αγοραζοντας το φετος θα ειναι το ιδιο αποτελεσματικο η απο τα ιδια υλικα γεμισμενο.Το εργο εχει ξαναπαιχτει !!!  

    Το καψουλι 616 ειναι λιγο δυνατοτερο απο το cx2000 γιαυτο και η διαφορα στο μπαρουτι που βλεπεις

    Καψουλι cx 2000 μπαρουτι 1,65

    Καψουλι 616 μπαρουτι 1,62

    Βλητικα ειναι σωστο και δεν θα επρεπε να κλωτσαει τοσο πολυ. Μαλλον ο φιλος σου υπερβαλει λιγο.

    Τωρα για το ξεπουπουλιασμα η ειναι σκουριασμενος απο περσι και δεν σημαδευει καλα ( χτυπαει τα πουλια με τα περιφεριακα σκαγια της τουφεκιας )

    Η ο καιρος ειναι ακαταληλος για το συγκεκριμενο φυσιγγι.

    Πεστου να κλειση ενα νουμερο τσοκ απο οτι ειχε πριν επανω στο οπλο.

    Φιλικα Πετρος

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    454
    Crellion στις #388794

    παναγιωτης wrote:

    spιrosberket wrote:
    Καλημερα σε ολους.Εχθες ο συγκυνηγος μου που δουλευει τα B+P Μ.Β32 παρατηρησε μετα απο κλωτσημα στο Μπαικαλ σ.ποζε,οτισε σχεση μετα παλια τα καινουργια ειχαν ασημι καψουλι.Επειδη εγω γεμιζω φυσιγγια ανοιξα σημερα ενα παλιο ,ειχε[M B 32 -1,66×32,cx2000,και το νεας παραγωγης,1,625×32,25,616. Μετα τα εριξε με καραμπινα ,μπερετα,σαφως λιγοτερο κλωτσημα,αλλα και τα πουλια που πηρε με τα νεα,ηταν ματωμενα σε σχεση με τα παλια.τωρα δεν μπορω να καταλαβω γιατι διαμορφωσαν τησυνταγη σε ενα τοσο καλο φυσυγγι!!

    Δυστυχως αυτα συμβαινουν και στις καλυτερες οικογενειες. Κανεις δεν μπορει να σου εξασφαλισει οτι το φυσιγγι που εριχνες μεχρι περυσι ,αγοραζοντας το φετος θα ειναι το ιδιο αποτελεσματικο η απο τα ιδια υλικα γεμισμενο.Το εργο εχει ξαναπαιχτει !!!

    Το καψουλι 616 ειναι λιγο δυνατοτερο απο το cx2000 γιαυτο και η διαφορα στο μπαρουτι που βλεπεις Καψουλι cx 2000 μπαρουτι 1,65 Καψουλι 616 μπαρουτι 1,62 Βλητικα ειναι σωστο και δεν θα επρεπε να κλωτσαει τοσο πολυ. Μαλλον ο φιλος σου υπερβαλει λιγο. Τωρα για το ξεπουπουλιασμα η ειναι σκουριασμενος απο περσι και δεν σημαδευει καλα ( χτυπαει τα πουλια με τα περιφεριακα σκαγια της τουφεκιας ) Η ο καιρος ειναι ακαταληλος για το συγκεκριμενο φυσιγγι. Πεστου να κλειση ενα νουμερο τσοκ απο οτι ειχε πριν επανω στο οπλο. Φιλικα Πετρος

    H μπορεί και να αντικαταστήσει τα MB με F2 της ίδιας εταιρίας για λίγο πιο κλειστή τουφεκιά.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2625
    berket στις #388816

    Το καψουλι 616 ειναι λιγο δυνατοτερο απο το cx2000 γιαυτο και η διαφορα στο μπαρουτι που βλεπεις Καψουλι cx 2000 μπαρουτι 1,65 Καψουλι 616 μπαρουτι 1,62 Βλητικα ειναι σωστο και δεν θα επρεπε να κλωτσαει τοσο πολυ. Μαλλον ο φιλος σου υπερβαλει λιγο. Τωρα για το ξεπουπουλιασμα η ειναι σκουριασμενος απο περσι και δεν σημαδευει καλα ( χτυπαει τα πουλια με τα περιφεριακα σκαγια της τουφεκιας ) Η ο καιρος ειναι ακαταληλος για το συγκεκριμενο φυσιγγι. Πεστου να κλειση ενα νουμερο τσοκ απο οτι ειχε πριν επανω στο οπλο. Φιλικα Πετρος

    Καλησπερα. Φιλε Πετρο ,εριξε και απτα δυο φυσιγγια την ιδια μερα και ωρα με το ρωσικο 3*+1* και ενοιωσε τη διαφορα στο κλωτσημα.Επισεις πιστευω και απο αυτα που εχω διαβασει το 616 ειναι λιγο αργοτερο του 2000,αν και σε καθε πυριτιδα συμπεριφερονται διαφορετικα.Εκτος αυτου τα 616 σταματησα να τα χρησιμοποιω μετα απο ελειπη καυση και βραδιφλογια σε καποια φυσιγγια που ειχα φτιαξει,[ ημουν τυχερος γιατι ειχε μεινειστη θαλαμη το βισμα] Φιλικα Σπυρος!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/08/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    89
    Vasilis.B στις #388821

    spιrosberket wrote:
    Καλημερα σε ολους.Εχθες ο συγκυνηγος μου που δουλευει τα B+P Μ.Β32 παρατηρησε μετα απο κλωτσημα στο Μπαικαλ σ.ποζε,οτισε σχεση μετα παλια τα καινουργια ειχαν ασημι καψουλι.Επειδη εγω γεμιζω φυσιγγια ανοιξα σημερα ενα παλιο ,ειχε[M B 32 -1,66×32,cx2000,και το νεας παραγωγης,1,625×32,25,616. Μετα τα εριξε με καραμπινα ,μπερετα,σαφως λιγοτερο κλωτσημα,αλλα και τα πουλια που πηρε με τα νεα,ηταν ματωμενα σε σχεση με τα παλια.τωρα δεν μπορω να καταλαβω γιατι διαμορφωσαν τησυνταγη σε ενα τοσο καλο φυσυγγι!! Ο καλυτεροσου φιλος ειναι ο εαυτοσου,,αποταν γεννηθεις και μεχρι που φευγεις ειναι μαζισου.Γιαυτο να τον προσεχεις!!!

    Ακριβώς το ίδιο έχω διαπιστώσει και εγω.Το φυσίγγι με το κίτρινο καψούλι ήταν ¨απεχτο¨ ιδικά στη μπεκάτσα που το χρησιμοποιούσα με το δίκαννο. Μιας και το ανέφερα καμία πρόταση για φυσίγγι με μάλλινη για το δίκαννο στα 32 ή 34gr για τη μπεκάτσα?

    Στα 34 μαλλινη το superfelt της nobel sport.Αριστο!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/08/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    89
    Vasilis.B στις #388822

    παναγιωτης wrote:

    spιrosberket wrote:
    Καλημερα σε ολους.Εχθες ο συγκυνηγος μου που δουλευει τα B+P Μ.Β32 παρατηρησε μετα απο κλωτσημα στο Μπαικαλ σ.ποζε,οτισε σχεση μετα παλια τα καινουργια ειχαν ασημι καψουλι.Επειδη εγω γεμιζω φυσιγγια ανοιξα σημερα ενα παλιο ,ειχε[M B 32 -1,66×32,cx2000,και το νεας παραγωγης,1,625×32,25,616. Μετα τα εριξε με καραμπινα ,μπερετα,σαφως λιγοτερο κλωτσημα,αλλα και τα πουλια που πηρε με τα νεα,ηταν ματωμενα σε σχεση με τα παλια.τωρα δεν μπορω να καταλαβω γιατι διαμορφωσαν τησυνταγη σε ενα τοσο καλο φυσυγγι!!

    Δυστυχως αυτα συμβαινουν και στις καλυτερες οικογενειες. Κανεις δεν μπορει να σου εξασφαλισει οτι το φυσιγγι που εριχνες μεχρι περυσι ,αγοραζοντας το φετος θα ειναι το ιδιο αποτελεσματικο η απο τα ιδια υλικα γεμισμενο.Το εργο εχει ξαναπαιχτει !!!

    Το καψουλι 616 ειναι λιγο δυνατοτερο απο το cx2000 γιαυτο και η διαφορα στο μπαρουτι που βλεπεις Καψουλι cx 2000 μπαρουτι 1,65 Καψουλι 616 μπαρουτι 1,62 Βλητικα ειναι σωστο και δεν θα επρεπε να κλωτσαει τοσο πολυ. Μαλλον ο φιλος σου υπερβαλει λιγο. Τωρα για το ξεπουπουλιασμα η ειναι σκουριασμενος απο περσι και δεν σημαδευει καλα ( χτυπαει τα πουλια με τα περιφεριακα σκαγια της τουφεκιας ) Η ο καιρος ειναι ακαταληλος για το συγκεκριμενο φυσιγγι. Πεστου να κλειση ενα νουμερο τσοκ απο οτι ειχε πριν επανω στο οπλο. Φιλικα Πετρος

    Με αυτο το φυσιγγι να μην κλεισει το τσοκ θα ελεγα εγω.Δινει μεγαλες συγκεντρωσεις!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    10
    giorgos33 στις #388880

    καλημερα παιδια…τα biturbo 38gr,,,τα εχει ριξει κανεις να μου πει εντυπωσεις,,,ταχυτητα κατανομη διατρηση??σκεφτομαι να τα ριχνω στον λαγο…

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1268
    aris_kalamata στις #388891

    καλημερα παιδια…τα biturbo 38gr,,,τα εχει ριξει κανεις να μου πει εντυπωσεις,,,ταχυτητα κατανομη διατρηση??σκεφτομαι να τα ριχνω στον λαγο…

    ΜΟΥ ΕΔΩΣΑΝ ΕΝΑ ΚΟΥΤΙ ΠΡΙΝ ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΕΣ ΠΟΥ ΑΝΕΒΗΚΑ ΣΤΟΝ ΕΒΡΟ ΓΙΑ ΔΟΚΙΜΗ…ΑΝ Κ ΕΛΕΓΕ 6ΑΡΙ ΗΤΑΝ 5ΑΡΙΑ ΤΑ ΣΚΑΓΙΑ…ΣΕ ΠΙΝΑΚΑ ΔΕΝ ΤΟ ΕΡΙΞΑ ΣΤΗΝ ΠΡΑΞΗ ΜΟΥ ΘΥΜΙΖΕ ΤΟ BITURBO 36…ΠΗΡΑ 2 ΚΟΥΤΑΛΑΔΕΣ ΣΕ ΑΠΟΣΤΑΣΗ ΑΝΩ ΤΩΝ 50 ΜΕΤΡΩΝ Κ ΚΑΠΟΙΑ ΠΟΥΛΙΑ ΣΕ ΜΙΚΡΟΤΕΡΕΣ ΑΠΟΣΑΤΣΕΙΣ…ΓΕΝΙΚΑ ΜΟΥ ΑΦΗΣΕ ΚΑΛΕΣ ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ…ΘΑ ΤΟ ΞΑΝΑΡΙΧΝΑ…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    247
    duckaholic στις #388895

    Υπάρχει φυσίγγι που να μην κρατάει τον κουταλά στα 50 μέτρα; 😆  Αστειεύομαι φυσικά.

    Για πες τι άλλο δοκίμασες στον Έβρο; Ποιο φυσίγγι σε ευχαρίστησε περισσότερο;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    482
    kostassp στις #388896

    Ερώτηση προς τον πατριώτη Δημήτρη-Benelli , αν ξέρει φυσικά :

    Δημήτρη τα Έβρος 37 και 42 με τι γεμίζονται και τι εντυπώσεις έχεις γι’αυτά αν τα έχεις ρίξει ?

     

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 6,901 έως 6,915 (από 8,836 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων