ΔΟΚΙΜΕΣ ΦΥΣΙΓΓΙΩΝ – ΑΠΟΨΕΙΣ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 8,086 έως 8,100 (από 8,836 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    607
    Γιαννης-Χανια στις #452799

    Στελιο δηλαδη λες να μην παρω να δοκιμασω 2 κουτακια ideal που θελω στις τσιχλες? λες να εχω και εγω το ιδιο προβλημα η παιζει ρολο και το οπλο? δηλαδη εμενα μπορει να τα ριχνει κανονικα?


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/08/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    853
    steve στις #452800

    Στελιο δηλαδη λες να μην παρω να δοκιμασω 2 κουτακια ideal που θελω στις τσιχλες? λες να εχω και εγω το ιδιο προβλημα η παιζει ρολο και το οπλο? δηλαδη εμενα μπορει να τα ριχνει κανονικα?

    Γιάννη τι να σου πω? Δεν σημαίνει ότι το κάνουν πάντα. Εμένα π.χ. το καλοκαίρι μια φορά που πήρα την καραμπίνα στο σκοπευτήριο, μου το έκανε 4-5 φορές στο κουτί των 25, με τα φυσίγγια που ανέφερα (Cheddite drago sporting). Τη δεύτερη πούλα την έριξα με δικά μου φυσίγγια 24 γρ. με μέταλλο 12 χιλ. χωρίς το παραμικρό πρόβλημα. Ήταν κι ο Βίκτωρας εκεί!
    Πάρε να τα δοκιμάσεις… κι αν σου κάνουν σοβαρό πρόβλημα, τα ρίχνει ο αδερφός σου με το δίκαννο! 😆

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/01/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    1423
    Τάκης GTS στις #452806

    τα Ideal έχουν χαμηλό πάφυλα 7-8 χιλιοστών

    Τώρα….μόλις γύρισα σπίτι είπα να ξαναρρίξω μιά ματιά στα 2 κουτιά Ideal που έχω ακόμη….
    Λοιπόν,σε καμιά 30ριά φυσίγγια που κοίταξα τα 4 ,ο πάφυλας γυρίζει γύρω από το πλαστικό τμήμα του κάλυκα ,σά να’ξεβιδώνει’….πάντως χαμμένα δέν θα πάνε.
    Θα τα χρησιμοποιήσω με το δίκανο πού είναι πιό εύκολος ο έλεγχος της κάνης καθώς βλέπεις τί βγάζεις.Θεωρώ ότι είναι κάποια ελαττωματική παρτίδα καλύκων,γιατί στην προηγούμενη αγορά που που είχα κάνει όλα ήταν εντάξει.
    Ολα είναι αγορασμένα από το πρατήριο της ΠΥΡΚΑΛ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/11/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    1
    nikosd1977 στις #452807

    ψαχνω και εγω το ideal αλλα σε Κερατσινι και Αιγαλεω δεν το βρισκω,μου εχει περισεψει ενα κουτι 2 χρονια τωρα που ολο λεω να το ριξω και ολο το αναβαλω. Παντος ειναι πολυ καλο και τα δυκαννα που εχω το πανε τελεια.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/11/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    123
    jim στις #452931

    ειναι συνηθισμένο τα 9βολα του Kirgia να απλώνονται πολύ? πρέπει να έκανα κάτι λάθος γιατί σε χαρτόνι 1.5μ χ 2μ μπορεί να μέτρησα τελικά 9 τρύπες αλλά διάολε, ήταν απλωμένα από τη μια άκρη στην άλλη! από τα 22μ έγινε η βολή. παίζουν ρόλο τα 4* μήπως?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    118
    SpyrosK στις #452975

    ειναι συνηθισμένο τα 9βολα του Kirgia να απλώνονται πολύ? πρέπει να έκανα κάτι λάθος γιατί σε χαρτόνι 1.5μ χ 2μ μπορεί να μέτρησα τελικά 9 τρύπες αλλά διάολε, ήταν απλωμένα από τη μια άκρη στην άλλη! από τα 22μ έγινε η βολή. παίζουν ρόλο τα 4* μήπως?

    Αυτό δεν είναι 9βολο, αλλά πιο ανοιχτό και από …διασποράς!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/11/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    123
    jim στις #453054

    το θέμα ειναι γιατί ομως,,,, με 9 / 8 / 4 αρια δεν εχω θέμα κατανομής. μονο με τα 9βολα το παρατηρησα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/06/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    470
    xxpetros στις #453063

    το θέμα ειναι γιατί ομως,,,, με 9 / 8 / 4 αρια δεν εχω θέμα κατανομής. μονο με τα 9βολα το παρατηρησα.

    Δοκιμασε και καποια αλλα 9βολα να δεις τι γινεται. Δοκιμασε και κανα Αμερικανικο !!!

    Φιλικα Πετρος

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    87
    zas στις #453506

    Σημερα περασα απο το πρατηριο τις πυρκαλ για αγορα φυσιγγιων και δεν…φυσιγγια πυρκαλ τελος..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    765
    PanPap στις #453512

    τι εννοεις? τι σου ειπαν? τερμα για παντα?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    87
    zas στις #453565

    τι εννοεις? τι σου ειπαν? τερμα για παντα?_____________________________Πηγα στο πρατηριο και ηταν κλειστο. Οπως συνηθως! Απευθυνθηκα στην πυλη μια και παντα ειδοποιουν αυτον που το δουλευει και σου δινει τα φυσιγγια που θες. Στη πυλη ομως ηταν καποιοι εργαζομενοι, οι οποιοι μου ειπαν οτι αποφασιστηκε να κλεισει το πολιτικο τμημα στη Πυρκαλ και να παραμεινει μονο το στρατιωτικο. Οταν ρωτησα τι εννουν “πολιτικο τμημα” μου απαντησαν., πχ φυσιγγια κυνηγων τελος και σφαιρες των αστυνομικων. Αυτα μου ειπαν ακριβως, αυτα γραφω.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/11/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    40
    alex 1912 στις #453769

    Καλημέρα. Μπορεί κάποιος συνάδελφος να μας πει εντυπώσεις για το j&b semi magnum σε περίπτωση που το χρησιμοποίησε σε υδρόβια την παρούσα κυνηγετική σεζόν.Ευχαριστώ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1868
    Chris-Kaz στις #453953

    Το Σάββατο το πρωί όταν πήγαινα στο κυνήγι άκουσα στο ραδιόφωνο τον κ. Ιορδάνογλου να λέει ότι τα jordan διασποράς έχουν Vo=430 και εντυπωσιάστηκα. Τα έχει δοκιμάσει κανείς;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    607
    Γιαννης-Χανια στις #453957

    Το Σάββατο το πρωί όταν πήγαινα στο κυνήγι άκουσα στο ραδιόφωνο τον κ. Ιορδάνογλου να λέει ότι τα jordan διασποράς έχουν Vo=430 και εντυπωσιάστηκα. Τα έχει δοκιμάσει κανείς;<br>
    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    Χρήστος<br>
    Κομοτηνή

    </div>

    καλησπερα! παλια ειχα ριξει αρκετα! ειναι 34gr με ελικοειδη διασπορεα! σε νουμερο 10 τα εβαζα στις τσιχλες σε μερη πολυ πυκνα..μου αρεσε πολυ! μου φανηκε πολυ καλο φυσιγγι!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/04/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    520
    mixgik στις #453967

    Το Σάββατο το πρωί όταν πήγαινα στο κυνήγι άκουσα στο ραδιόφωνο τον κ. Ιορδάνογλου να λέει ότι τα jordan διασποράς έχουν Vo=430 και εντυπωσιάστηκα. Τα έχει δοκιμάσει κανείς;<br>
    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    Χρήστος<br>
    Κομοτηνή

    </div>

    Εντυπωσιαστηκες από τα 430 αλλά αν δεν κανω λαθος αυτή είναι η ταχύτητα στο στόμιο της κάνης και όχι στα συνηθισμένα μέτρα που αναγράφουν οι κατασκευαστές φυσιγγίων την ταχύτητα v1. Αν κάνω λάθος διορθώστε με
    Το έριχνα κ εγώ στις τσίχλες και μου είχε αφήσει θετικές εντυπώσεις αλλά πάνε κ 4-5 χρόνια…

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 8,086 έως 8,100 (από 8,836 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων