ΔΟΚΙΜΕΣ ΦΥΣΙΓΓΙΩΝ – ΑΠΟΨΕΙΣ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 8,611 έως 8,625 (από 8,836 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/02/2016
    Αρ. μηνυμάτων:
    1
    Αγραίος στις #494090

    Καλημέρα σας. Σαν νέος στην παρέα σας χαιρετώ και καταθέτω τη δική μου υποκειμενική άποψη.

    Θεωρώ, κρίνοντας και από τον εαυτό μου, ότι όλα αυτά τα περί δοκιμών και ελέγχων των φυσιγγιών είναι ψιλά γράμματα. Ο μέσος κυνηγός (και εγώ σε αυτή την κατηγορία νομίζω υπάγομαι) πιάνει το τουφέκι το καλοκαίρι μετά από ένα εξάμηνο κενό και όντας ”πεινασμένος” από θηράματα τουφεκάει στο γάμο του καραγκιόζη. Εμένα, αλλά και άλλους που ξέρω, μου φταίνε τότε τα φυσίγγια, τα μέτρα του όπλου,το τσόκ, ο καιρός, μέχρι και τα παπούτσια μπορεί να μου φταίνε. Αυτό που μας φταίει στην ουσία αλλά δεν θέλουμε να το σκεφτόμαστε, είναι ότι είμαστε κακοί σκοπευτές.

    Και να το πάρω και αντίστροφα. Ένας αθλητής σκοπευτής λειόκανου όπλου στις 100 βολές που ρίχνει οι 90 (μπορεί και παραπάνω) είναι επιτυχημένες σε ιδανικές συνθήκες όπλου, μέτρων του όπλου ποιότητας φυσιγγίου(24g-28g). Αν λοιπών αυτόν τον αθλητή τον έφερνες στο καρτέρι της τσίχλας με ένα φτηνό όπλο που δεν είναι και ακριβώς στα μέτρα του, και έριχνε με τα φυσίγγια τα φτηνά του εμπορείου(32g αρκετά περισσότερα σκάγια από τα 24g), τα ποσοστά επιτυχίας του θα έπεφταν αλλά πιστεύω ότι πάλι θα ήταν τρομακτικά υψηλότερα από τα δικά μου ή αυτά του μέσου κυνηγού.

    Θέλω να καταλήξω δηλαδή ότι η άποψη που σχηματίζω εγώ για ένα φυσίγγι μέσα από της βολές μου στον κυνηγότοπο είναι χωρίς αμφιβολία τυχαία.

     


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5753
    Prowler ® στις #494098

    …….. Θέλω να καταλήξω δηλαδή ότι η άποψη που σχηματίζω εγώ για ένα φυσίγγι μέσα από της βολές μου στον κυνηγότοπο είναι χωρίς αμφιβολία τυχαία.

    Α γειά σου  :good:

    μάλλιασε το πληκτρολόγιο να γράφω ΌΤΙ ΤΟ ΦΥΣΙΓΓΙ ΔΕΝ “ΔΟΚΙΜΑΖΕΤΑΙ” ΣΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΑΛΛΑ ΣΕ ΠΙΝΑΚΑ ΚΑΙ ΜΕ ΣΥΣΤΗΜΑ  😉

     

    καλωσόρισες φίλε Αγραίε στην παρέα μας  :rose:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/10/2015
    Αρ. μηνυμάτων:
    27
    Λισταρχος στις #495176

    Γεια σας, θα ηθελα να μαθω αν καποιος εχει δοκιμασει τα φυσιγγια Κενταυρος Silver Αφοι Θεοδωριδη. Ευχαριστω πολυ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #495179

    εριξα 30 κουτια silver τη χρονια που περασε. οικονομικο φυσιγγι αλλα με πολλες διακυμανσεις. οταν ειχε νοτιαδουρα εβγαλα κατι τουφεκιες εξωπραγματικες. αλλες μερες πιο υγρες και κρυες ειχα ξεπουπουλιασματα και τις πιο πολλες φορες χτυπαγα το πουλι και αυτο συνεχιζε για λιγο να πεταει και επεφτε ξερο και μαραμενο :unsure:

    τα sporting του κενταυρου απο την αλλη σταθερα και αξιοπρεπεστατα για την τιμη τους!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/10/2015
    Αρ. μηνυμάτων:
    27
    Λισταρχος στις #495314

    Καλησπερα το προβλημα που εχεις με τα φυσιγγια που χρησιμοποιεις ειναι οτι πρωτον εχουν μεγαλη ταχυτητα και το διαπερνουν γρηγορα και δευτερον η ντουφεκια σου μενει  λιγο πισω .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #495360

    Με τα silver είχαμε 3 άτομα το ίδιο πρόβλημα στα χειμωνιάτικα κυνηγια. Αντιθέτως στα τρυγόνια τα πουλια έπεφταν ξερά ακόμη και σε οριακές αποστάσεις.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/10/2015
    Αρ. μηνυμάτων:
    27
    Λισταρχος στις #495456

    Kαλησπερα εγω και ενας φιλος μου χρησιμοποιουσαμε τα Labro Tordo 32gr το πορτοκαλι εδω και 20 χρονια και την περσινη σεζον μας εκανε προβληματα.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/04/2016
    Αρ. μηνυμάτων:
    75
    Sp στις #495494

    Καλησπερα σε ολους! Θεωρω οτι πρεπει να ριξεις πολλα φυσιγγια για να ξερεις πως αντιδρουν στον αερα , στην αποσταση…εγω εχω ενα saiga 410…και εχω ριξει πολλα μονοβολα!…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/11/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    123
    jim στις #495545

    εχετε παρατηρησει καμπές αποδοσης σε διαφορετικές παρτιδες των ΝSI ?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/11/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    2348
    stathis στις #495903

    καλημερα εχει ρειξει κανενας του πανα τα πελεκυς να μας πει εντυπωσεις? :mail:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/11/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    2348
    stathis στις #495960

    εχει δοκιμασει κανεις τα σπορτινκ του κενταυρου ,και με τι μπαρουτι ειναι γεμισμενα? :mail:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    23
    Paul (pavlos) στις #495973

    Ισπανική ξέρω.

    εχει δοκιμασει κανεις τα σπορτινκ του κενταυρου ,και με τι μπαρουτι ειναι γεμισμενα? :mail:

    <hr />

    686 Ε-SPORTING
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #496003

    εχει δοκιμασει κανεις τα σπορτινκ του κενταυρου ,και με τι μπαρουτι ειναι γεμισμενα? :mail:

    <hr />

    686 Ε-SPORTING

    CSB 5

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/11/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    2348
    stathis στις #496008

    ευχαριστω παλικαρια!τα εχει δικιμασει κανεις στο κυνηγι να μας πει εντυπωσεις?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    23
    Paul (pavlos) στις #496026

    ευχαριστω παλικαρια!τα εχει δικιμασει κανεις στο κυνηγι να μας πει εντυπωσεις?

    <hr />

    686 Ε-SPORTING

    Δυστυχώς όχι. Προσωπικά δεν θα δίσταζα να τα δοκιμάσω περπατητό και αν ήταν καλά θα τα πήγαινα καρτέρι.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 8,611 έως 8,625 (από 8,836 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων