ΡΑΒΔΩΤΑ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 136 έως 150 (από 156 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/06/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    132
    Kin στις #61249

    Stealth,

    Αν σε ενδιαφέρει ο χαμηλός θόρυβος θα σου πρότεινα ένα καλό αεροβόλο, είναι πραγματικά έυχρηστο και ησηχο. Δεν γνωρίζω λεπτομέριες για το μοντέλο 0,410 που ενδιαφέρεσαι να αγοράσεις αλλα σκεψου ότι το αεροβόλο είααι πολυ ανώτερο στην ευθυβολία μπορέις να κάνεις σκοποβολή παντού, στο σπίτι στην ταράτσα στην αυλή στο ύπαιθρο. Γενικά παντού χωρίς να ενοχλέις. Ενώ για το0,410 πρεπει να έχεις αδειες καλή τοποθεσία, πανάκριβα φυσίγγια…..

    Κράτα τα 12ρια για σκοποβολή και κυνήγι και παρε ένα καλό αεροβόλο για σκοποβολή. Αν είναι ελατηρίου ακόμη καλύτερα θα σε βοηθήσει ακόμη περισότερο στην ευθυβολία.

    Επίσης υπάρχουν και συγαστήρες για 12ρια αλλά στο εξωτερικό. Έχω διβάσει ότι μείώνουν δραματικά τον ήχο και την ανάκρουση σε σημέο που να νομίζεις ότι ριχνείς με δυνατό αεροβόλο. Θα ηταν υπέροχο για σκοποβολή αν κυκλοφορούσε και Ελλάδα.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/01/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    579
    shotgun στις #61251


    [indent] Όπως και να έχει το πράμα κάτι μού λέει ότι το ραβδωτό τσοκ είναι ανώτερο του ισιου. Ο Φίλος σου το έχει δοκιμάσει εκτος από το ίσιο?ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΞΕΡΩ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΕΛΙΚΟΕΙΔΕΣ ΡΑΒΔΩΤΟ ΤΣΟΚ,ΕΓΩ ΟΜΩΣ ΕΓΩ κ ΑΝ κ ΕΧΩ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ ΤΙΣ ΔΟΚΙΜΕΣ ΜΕ ΜΟΝΟΒΟΛΑ-ΔΡΑΜΙΑ ΜΠΟΡΕΙ ΣΤΗΝ ΕΡΧΟΜΕΝΗ ΚΥΝΗΓΗΤΙΚΗ ΠΕΡΙΟΔΟ ΝΑ ΤΟ ΔΟΚΙΜΑΣΩ ΣΕ ΣΥΓΚΡΙΣΗ ΜΕ ΚΥΛΙΝΔΡΟ!  Ίσως να μείνει ακόμη πιο ευχαριστημένος μεραβδωτό τσοκ και βολές στα 100μ μεσα σε 10cm


    [/indent]ΧΡΗΣΤΟΣ!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/08/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    384
    stealth στις #61262

    Kin,

    Ηδη έχω ένα καλό αεροβόλο (BSA superten 0.22). Αν εξαιρέσει κανείς ότι δέν θέλει άδεια καί κάνει πολύ θόρυβο (λένε όσο καί ένα 22άρι πυροβόλο) καί είναι πολύ δυνατό ώστε να χρησιμοποιηθεί σε κατοικιμένες περιοχές. Επειτα το καθεστώς τών αεροβόλων είναι κάπως νεφελώδες ενώ με ένα λειόκαννο και κυνηγετική άδεια δέν θα σου μιλήσει κανείς άν κάνεις βολές σε απομονωμένη περιοχή τουλάχιστον την περίοδο του κυνηγίου….

    Δέν γνωριζα ότι υπήρχαν σιγατήρες για 12gauge. Πώς λειτουργούν αφου δέν υπάρχει μονο ένα βλήμα ? Ξέρεις κανενα site να τους δώ ?

    Ευχαριστώ.

    Δημητρης

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/06/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    132
    Kin στις #61263

    http://www.sai.dk/silencers/shotgun.php

    Ορίστε οι σιγαστήρας αλλά δεν υπάρχει φωτογραφία.

    Μην ξεχνάς ότι ένα λειόκανο υστερεί σε ακρίβεια σε σχέση με ένα φούλ ραβδωτό αεροβόλο. Το 0.22 κανει τον ίδιο θόρυβο με το αεροβόλο 0,22 αλλα δεν έχει καμία σχέση με τον θόρυβο που κάνει ενα 0410. Το αεροβόλο σου παιρνει και σιγαστ΄γρα ενώ το 0,410 οχι.

    Στην θέση σου θα χρησιμοποιούσα το αεροβόλο με μια 9χ56 διόπτρα σιγαστήρα και διποδο. Μετά θα ερχόμουνα να συγκριθώ με κάποιον που έχει ένα 0,410 στα 100μετρα.

    Μην ξεχνάς ότι στην Αμερική αυτό το διαμέτρημα είναι πολύ κακοχαρακτηρισμένο (mouse caliber) και κανει κολουτούμπες στον αέρα στα 70μετρα.

    Απλώς σε ενημέρωσα η επιλογή είναι δική σου.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/08/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    384
    stealth στις #340478

    Κιn καλησπέρα,

    Ευχαριστώ για τις πληροφορίες…. αυτό το mouse caliber  με επηρρέασε -μάλλον θα πάρω Saiga 12 με ραβδωτό choke.

    Εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω πως λειτουργεί ο σιγαστήρας σε λειόκαννο (εκτός άν είναι μονο για μονόβολα) …. Αν ξέρει κανείς κάτι…

    Επειδή σκέφτεσαι να πάρεις αεροβόλο πιστονιού δές τα παρακάτω ….

    1. Τοπ σιγαστήρες για αεροβόλα είναι της Logun ( έχει τη μεγαλύτερη απομείωση θορύβου δέν θυμάμαι πόσα dB καί κάνει πρακτικά το αεροβόλο μή ακουστό στα 25m. Επίσης πολύ καλός είναι και ο σιγαστήρας Evolution της Theoben  ο οποίος μάλιστα εχοντας τρύπες στο άκρο λειτουργεί λίγο καί ως compensator. Σημείωσε όμως ότι η κατοχή / χρήση σιγαστήρων άν καί αποτελεσματικη με βάση το νόμο του ’93 είναι παράνομη καί ότι δέν κάνουν πολλά πράγματα σε αεροβόλα πιστονιού σε αντίθεση με τα PCP(είναι μεγάλη ιστορία το γιατί)

    2. Για αεροβόλα η διόπτρα πρέπει οπωσδήποτε να εχει διόρθωση σφάλματος παράλλλαξης στόν αντικειμενικό φακό. Επίσης για το μελλοντικό σου αεροβόλο RWS 54 πρέπει να έχει πιστοποίηση για αεροβόλα πιστονιού (δές στή διεύθυνση http://www.straightshooters.com ποιές είναι κατάλληλες για τέτοια αεροβόλα – αυτές για heavy recoil) αλλοιώς μετα απο λίγες βολές θα ψάχνεις το σταυρόνημα. Επίσης η μεγάλη διάμετρος του αντικειμενικού φακού ΄0πως τα 56mm που αναφέρεις είναι ένα κόλπο των φθηνών διοπτρών για να αυξησουν την φωτεινότητα, αλλά αυτό αποτελεί πρόβλημα γιατί αυξάνει την απόσταση του οπτικού κέντρου της διόπτρας (Line of Sight / LOS) απο τον άξονα της κάννης (Bore line) κι αυτό μικραίνει το μήκος της τροχιάς της βολίδας κατα το οποίο δέν χρειάζεται διόρθωση σκόπευσης.

    Ευχαριστώ και πάλι

    Δημητρης

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/06/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    132
    Kin στις #61267

    Stealth ή Δημήτρη καλησπέρα,

    Σχετικά με το 12ρι είναι η καλύτερη επιλογή σου κατα την γνώμη μου. Αν κατάφερνες να βρείς και σιγαστήρα θα ήταν σαν να κλείνεις πολύ δυνατά ένα βιβλίο στον θόρυβο και αν έχει κινητό ουραίο ο ήχος είναι ακόμη μικρότερος απο ότι έχω διαβάσει. Συν οτι θα μπορείς να κάνεις βολές ακριβείας στα 100 μ με ραβδοτό τσοκ που υπάρχει νομίζω μόνο για 12ρι στην Ελλάδα.

    Σχετικά με την διόπτρα έχεις απόλυτο δικιο, εχω αλλάξει διόπτες και διόπρες.

    Τώρα έχω αγοράσει μια 9Χ56 και στο manual λεει ότι μπορεί να μπεί και σε κανονικό τουφέκι εκτός από αεροβόλο, οπότε ελπίζω να είναι ανθεκτική. Το κόστος της είναι 145ευρώ και είναι μιας όχι και τόσο γνωστής μαρκας “VA”

    Οι σιγαστήρες σε λειόκανα λειτουργούν με μια βιδα allen που στερεώνεται στην καννη. Μπορείς να την χρησιμοποιήσεις μονο με συνγκεντρωτικά σκάγια (ανοίγουν αρκετα μέτρα αφού αφήσουν τον συγαστήρα και με μονοβολα (μολύβδυνα) που έχουν απευθείας επαφη με την καννη και όχι σαμποτ (γιατι απο τις περιστροφες στο ραβδωτό τσόκ θα εκσφενδονισθόυν τα πλαστικά κελύφη μεσα στον σιγαστήρα. Μπορουν όμως ναχρησιμοποιηθούν χωρις αυτόν και έχω διαβάσει ότι έχουν ακρίβεια που συνγκρίνεται με ραβδωτό φούλ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/08/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    384
    stealth στις #61269

    kin,

    αν η διόπτρα δέν έχει πιστοποίηση για εροβόλο ΜΗΝ την βάλεις στο RWS 54 γιατί είναι σίγουρο ότι θα την κλαίς.

    Οι διόπτρες που είναι κατάλληλες για πυροβόλα – ακόμα καί για θηρία διαμετρήματα – ΄σπάζουν άνετα απο ένα αεροβόλο πιστονιού. Ολόγος είναι ο εξής : Τα πυροβόλα ενφανίζουν το κλασσικό κλώτσημα πρός τα πίσω κι έτσι οι κατασκευαστές τοποθετουν ένα δακτυλίδι πίσω απο το σταυρόνημα για να το συγκρατεί κατα την ανάκρουση. Στα αεροβόλα η ανάκρουση είναι διπλή : αρχικά πρός τα πίσω καθώς ξεκινά το πιστόνι καί μετά πρός τα εμπρός καθώς σταματα απότομα φτάνοντας στο τέλος της διαδρομής του. Οι διόπτρες για αεροβόλα διαθέτουν καί ένα δεύτερο δακτυλίδι εμπρός απο το σταυρόνημα . Αν δέν υπάρχει …. η ζωή της διόπτρας είναι για λίγες βολές.

    Δημητρης

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/06/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    132
    Kin στις #61271

    Στο manual γράφει οτι έιναι και για αεροβόλο και επισης έχει τα εξής στοιχεία:

    visiual dia: 8mm

    objective dia: 32mm

    resolving power: 8¨

    eye dist: 85mm

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/06/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    132
    Kin στις #61282

    Δεν την έχω ανοιξει αλλα νομίζω πως είναι φτιαγμένη για δυνατο τρανταγμα μπρος πισω. Εχω ριξει 1500 βολές ως τώρα και δεν υπάρχει πρόβλημα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/06/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    132
    Kin στις #61333

    To g3 δεν χρησιμοποιει nato 7.62?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/08/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    384
    stealth στις #340484

    Αποστόλη καλησπέρα,

    Τα τυφέκια Barrett καί τα συναφή ρίχνουν το φυσίγγι 0.50 Browning Machine Gun (BMG) (12.7 x 99 mm) με τα παρακάτω χαρακτηριστικά : ταχύτητα εξόδου 2800 ποδια/ sec (850m/sec) για βολίδα 660 grains καί ενέργεια 11500 ποδολιβρες !!! (για σύγκριση ένα 9άρι πιστόλι  πιάνει πε΄ριπου τις 400 – 500 ποδολίβρες ). Μέγιστο βεληνεκές έχει 7km περίπου  καί φοβερή ακρίβεια περίπου 1ΜΟΑ (δηλ group βολών 1 ίντσα στα 1000μ !!! όταν ένα  τυφέκιο 7.62 θεωρείται κορυφαία όταν πιάνει 1ΜΟΑ στα 100 μ)

    Αν υποτεθεί ότι η βολίδα δέν μειωνει ταχύτητα θα χρειαζόταν για να φτάσει στά 2.5 km περίπου 3sec όμως στήν πραγματικότητα χρειάζεται περίπου 4sec.

    Σε στρατιωτικές εφαρμογές χρησιμοποιούνται για μακρυνές βολές σε ανθρώπους καί άλλους “μαλακούς στόχους”  (λόγω του βεληνεκούς αλλά καί του βάρους της βολίδας που την καθιστά λιγότερο ευπαθή σε πλευρικό άνεμο ) καί με ειδικές βολίδες API (armor pierceing incendiary) – διατρητικές εμπρηστικές εναντίον ελαφρά τεθωρακισμένων στόχων. Απ’ όσο ξέρω δεν χρησιμοποιούνται σε κυνηγι αλλά στήν αμερική υπάρχει αγώνισμα στα  1000m καί μάλιστα σκοπευτική ομοσπονδία που εκδίδει καί περιοδικό νομίζω λέγεται High Power Magazine .

    Αν καί δέν έχω ρίξει με τέτοιο όπλο (καί μαλλον δεν θα ΄μου δωθεί η ευκαιρία ποτ’ε    ) αναφέρεται ότι η ανακρουση είναι φρικτή γιαυτό καί τα όπλα αυτά έχουν ειδικά κοντάκια καί πάντοτε compensators για να είναι η βολή υποφερτή. Πρό καιρού είχα δει φωτογραφίες στό Guns & Ammo απο βολές με τετοια όπλα καί ήταν πραγματικά αστείο το γεγονός ότι κατα την εκπυρσοκρότηση τα μαλλιά του σκοπευτή τινάζονταν πρός τα πίσω απο το ωστικό κύμα  …..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/08/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    384
    stealth στις #340485

    Οσον αφορά τις διόπτρες τώρα,

    Πράγματι στα PCP ακόμα καί φτηνές διότρες δέν σπάνε, αλλα καταστρέφουν την ακρίβεια του όπλου αφού δέν κρατούν τόν μηδενισμό ούτε τα BCD μετακινούν τη βολίδα όσο λένε αλλά ούτε και η μετατόπιση είναι σταθερή σε όλη τη διαδρομή ρύθμισης. Επίσης έχουν πρόβλημα φωτεινότητας (εξ ού καί χρησιμοποιούν τεράστιους αντικειμενικούς φακούς) καί σαφήνειας της εικόνας.

    Απ’ ‘οσο ξέρω ο Γκουτης φέρνει τις Hawke (πρώην Τasco) οι οποίες είναι μετριας (τουλάχιστον) ποιότητας καί τις πουλά πανάκριβα (Hawke Varmint 6 -24x πάνω απο 300 € όταν στην Αμερική δέν έχει πάνω απο 150 $ (όχι €). Επισης απ’ όσο ξέρω συντηρεί σύλλογο σκοποβολής ανοιχτού πεδίου καί δείνει βεβαιώσεις για κατοχή διόπτρας αλλά η μαύρη αλήθεια είναι ότι για να μήν έχεις πρόβλημα θέλεις άδεια απο την αστυνομία καί μόνο

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/08/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    384
    stealth στις #340486

    Αποστόλη,

    Αυτά είναι τυφέκια ελευθέρων σκοπευτών. Ακομα καί τα τυφέκια ελευθέρων σκοπευτών 7.62 δέν έχουν καμιά σχέση με τα τυφέκια των πεζικάριων του ίδιου τύπου (κατασκευή / μηκος κάννης κλπλ) .Οι ελεύθεροι σκοπευτές διεξάγουν ένα ιδιαίτερο καί πολύ μοναχικό είδος μάχης κρυμμένοι για πολλές ώρες (ή καί μέρες ) για να επιτύχουν μιά καλή βολή. Ο ρόλος τους δέν είναι να μετέχουν σε ανοιχτή μάχη αλλά δρούν σαν πολλαπλασιαστές ισχύος καταβάλλοντας το ηθικό του εχθρού (καταλαβαίνεις τί είναι να μην ξέρεις απο που θα σου ‘ρθει) καί χτυπώντας στόχους μεγάλης αξίας (ανθρώπινους ή υλικούς). Επομένως άν καί οι περισσότερες βολές γίνονται σε μικρότερες αποστάσεις βολές σαν τις παραπάνω είναι απολύτως εφικτές ….

    Δημητρης

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/08/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    384
    stealth στις #61466

    Οι σφαίρες στίς οποίες αναφέρεσαι είναι απο Βολφράμιο (αυτή είναι η μετάφραση της λέξης tungsten στα Ελληνικά – πολύ σκληρό μέταλλο απο το οποίο φτιάχουν καί τα νήματα των ηλ. λαμπτήρων) καί ουσιαστικά είναι η ….. οικολογικη παραλλαγή των βολίδων απεμπλουτισμένου ουρανίο (depleted uranium ή DU) οι οποίες εκτός απο τόν εχθρό σκοτώνουν (αργά) καί τον ελεύθερο σκοπευτη (σύνδρομο κόλπου κ.λ.π) καί γι αυτό σιγά – σιγά αντικαθιστανται. Νομίζω όμως ότι οι DU βολίδες έχουν τοπλεονέκτημα ότι εκτός της διάτρησης της θωράκισης κατα την προσκρουση το DU αναφλεγονται (εμπρηστικής δράση) κατι το οποίο δέν γίνεται με τις βολίδες βολφραμίου. 

    Δημητρης

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    731
    basil01 στις #61494

     

    Αγαπητοι φιλοι,

     

    Μια και αναρωτιεστε εαν ειναι παραμυθια η οχι τα λεγομενα για τις αποστασεις παλαιοτερα ειχα διαβασει οτι ενας ελευθερος σκοπευτης νοιωθει “ανετα” οταν βρισκεται σε αποσταση μεγαλυτερη των 800 μετρων.

    Επισης αν δεν κανω λαθος ενα ελευθερος σκοπευτης συνοδευεται παντοτε και απο ενα “βοηθο” για να του pαρεχει στοιχεια σχετικα με το στοχο, αποσταση, καιρικες συνθηκες και διαφορες αλλες παραμετρους που επηρεαζουν μια μακρινη βολη

    Τελος σκεφθειτε οτι υπαρχουν οπλα (Huskins 500, διαμετρημα .50ΑΕ, Accuracy International BMG .338 Lapua, Barret  .50AE Κλπ) με δραστικα βεληνεκη απο 1500 εως και πανω απο 2 Κμ (Huskins 500) 

    Οσον δεν αφορα την διατρητικοτητα των βληματων ….Του Huskins .50 AE με εσωτερικη “Βελονα” απο Tungsten Carbide ειναι 4 inch High Tensile Steel.

    To κακο ειναι το βαρος αουτων των οπλων ….Το Ηuskins μονο η κανη του ειναι περιπου 8 κιλα. ΤΟ BMG της Accuracy εναι βεβαια ενα εργο τεχνης …Με βαρος περιπου 6  Κιλα, Δραστικο βεληνεκες 1500 μετρα περιπου γεμιστηρα 6-7 σφαιρων κλπ κλπ, το Ηuskins ειναι μονοσφαιρο… 

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 136 έως 150 (από 156 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων