ΡΑΒΔΩΤΑ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 121 έως 135 (από 156 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1369
    billbe στις #60585

    ΓΙΑ ΛΟΓΟΥΣ ΔΗΜΟΣΙΟΥ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΟΣ.ΚΑΙ ΕΠΙΔΗ ΔΕ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΑ ‘ΜΕΣΟ’!ΠΡΩΤΗ ΑΔΕΙΑ ΓΙΑ 9ΑΡΙ,ΔΥΣΚΟΛΟ ΤΟ ΒΛΕΠΩ…


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/08/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    384
    stealth στις #60655

    Στέλιο,

    Ευχαριστώ πολύ,

    Πολύ καλό άρθρο. Πραγματι η βολιδα είναι ευπαθής στόν πλευρικό άνεμο. Ενω η ακρίβεια στα 90m κυμαίνεται γυρω στίς 2 ιντσες με νηνεμια στά 180m με 12km άνεμο (δεν λέει άν είναι πλευρικός) το group ανοίγει στις 12 ίντσες (απο 4-6 που θα περίμενε κανείς).

    Τόν Σεπτεβρη θα υποβάλλω αίτηση για το 9αρι που λέγαμε. Ευχηθείτε μου καλή τυχη…. Αν το πάρω θα στείλω φωτογραφία.

    Καί πάλι ευχαριστώ.

    Δημητρης

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1369
    billbe στις #60656

    ΚΑΛΗ ΤΥΧΗ!!!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/08/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    384
    stealth στις #60675

    Βασίλη ευχαριστώ,

    Ελπιζω να βρεθούμε κάποτε (προφανώς Αθηνα) καί γιατί όχι να ρίξουμε στα τιμημένα χώματα του Χαιδαρίου.

    Δημητρης.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/06/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    132
    Kin στις #60950

    Έχει κανείς δοκιμάσει ραβδωτό τσοκ? Δεν γνωρίζω αν υπάρχει στην Ελληνική αγορά αλλά εχω ακούσει ότι βελτιώνει δραματικά την ακριβεια του λειόκανου σε σημείο που να συναγωνίζεται κάποια ραβδωτά. Νομίζω όμωσ με βλήματα sabot.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/04/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    1048
    _geo_ στις #60955

    δεν εχω ακουσει καποιον να το εχει χρησημοποιησει με μονοβολο αλλα ειναι σιγουρο οτι βελτιωνει πολυ την διασπορα της τουφεκιας ειδικα σε φυσιγγια με μαλλινη ταπα.κ νομιζω οτι κυκλοφορει στην ελλαδα για πολλουσ τυπους οπλων.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #340407

    Μύνημα σταλμένο από Thomason στίς 02 Ιούλιος 2005 ώρα 6:57μμ – IP 213.5.35.16
    Προφίλ Αναζήτηση Μνημόνιο Αποστολή μηνύματος Επεξεργασία Διαγραφή

    Thomason
    Στάνταρντ μέλος
     
    30 Ιούνιος 2005
    2   Μηνύματα

    Για μενα το προβλημα ειναι η ανεγκεφαλια.Οταν κουνιεται ο θαμνος ποτε δε ριχνεις.Και δευτερον η παρανομια,για τα βραδινα κυνηγια λεω.Στο κυνηγι του γουρουνια αυτες ειναι οι δυο κλασσικες περιπτωσεις που εχουμε ατυχηματα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/08/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    384
    stealth στις #61034

    ΄Πράγματι κυκλοφορεί αλλα είναι νομιμο ?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/06/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    132
    Kin στις #61092

    Εφοσον κυκλοφορει είναι νομιμο για αγριογούρουνα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/04/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    1048
    _geo_ στις #340458

    παιδια το το τσοκακι χρησημοποιειται ευρεως κ ειναι καθ’ολα νομιμο.δεν ξερω ομως την επιδραση του στα μονοβολα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/08/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    384
    stealth στις #61191

    Τό Σεμπτέμβριο σκέφτομαι να πάρω μια Saiga σε διαμέτρημα 0.410 με ανοιχτά σκοπευτικά καί ραβδωτό τσόκ μόνο για σκοποβολή. Θα ήθελα γνώμες για το όπλο

    Ευχαριστώ εκ τών προτέρων

    Δημητρης 

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/06/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    132
    Kin στις #61198

    Θα σου ελεγα καλύτερα να πάρεις σε 12 gauge και οχι σε 0,410 έστω και αν έιναι για σκοποβολή. Έχω δοκιμάσει και τα δύο διαμετρήματα σε σκοποβολή και το δωδεκάρι είαναι πολύ πιο ευθύβολο, γιατι? Δεν ξερω. Ισως μενει ανεπειρέαστο απο τον αερα και η μεγαλήτερη μαζα του το στέλνει πιο μακριά. Με το 0,410 δυσκολευόμουνα να πιασω στα 50μ μεσα σε 20εκ. ενώ με το 12 όλεσ ηταν μεσα και ενωμένες.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/08/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    384
    stealth στις #61232

    Κιν,

    Ο λόγος που σκέφτομαι να πάρω 410 είναι η χαμηλή ανάκρουση καί ο λιγότερος θόρυβος, παρότι ξέρω ότι το διαμέτρημα καί ακριβότερα φυσίγγια έχει καί ευπάθεια στόν άνεμο. Μιά φορά είχα ρίξει 30 μονόβολα με την Renington (12άρα) στά νταμάρια του Μαρκόπουλου (σε κάτι .. ταψιά)  πρίν γίνει το σκοπευτήριο καί εκτός του ότι ξεκουφάθηκα τό άλλο πρωί ο δεξιος ώμος ήταν κατάμαυρος. Ρωτώ άν είναι καλό σάν όπλο (εμπλοκές, ποιότητα, βλάβες κλπ)

    Ευχαριστώ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/01/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    579
    shotgun στις #61234


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από Kin στίς 02 Ιούλιος 2005


    Έχει κανείς δοκιμάσει ραβδωτό τσοκ?ΠΟΙΟΝ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΔΥΟ ΤΥΠΟΥΣ ΡΑΒΔΩΣΗΣ.ΕΧΕΙ ΜΕ ΕΛΙΚΟΕΙΔΗ Κ ΙΣΙΕΣ ΡΑΒΔΩΣΕΙΣ! ΕΧΘΕΣ ΜΙΛΟΥΣΑ ΜΕ ΓΝΩΣΤΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΜΙΝΕΙ ΥΠΕΡΕΥΧΑΡΙΣΤΗΝΟΣ ΜΕ ΙΣΙΕΣ ΡΑΒΔΩΣΕΙΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗΣ ΤΗΣ ΒRILEY ME ΚΛΑΣΣΙΚΑ ΜΟΝΟΒΟΛΑ ΤΥΠΟΥ FOSTER & ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΤΗΣ REMINGTON,ΣΕ ΕΥΘΗΒΟΛΙΑ ,ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΑΠΟΣΤΑΣΕΙΣ. ΥΠΟΨΗΝ ΠΩΣ Η ΣΥΣΦΙΞΗ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ 16/10 ΥΠΕΡ ΦΟΥΛ ΔΗΛΑΔΗ ! Δεν γνωρίζω αν υπάρχει στην Ελληνική αγορά αλλά εχω ακούσει ότι βελτιώνει δραματικά την ακριβεια του λειόκανου σε σημείο που να συναγωνίζεται κάποια ραβδωτά. Νομίζω όμωσ με βλήματα sabot.


    [/indent]ΧΡΗΣΤΟΣ!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/06/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    132
    Kin στις #61248

    Ενοώ το ελικοειδές τσοκ. Ουσιαστικά ο ελικομορφισμός των ραβδώσεων είναι ανεπαίσθητος και έτσι φαίνονται ισιες. Νομίζω όμως ότι υπάρχουν και ίσιες ραβδώσεις στα τσόκμε σκοπό να φτιάξουν στο βλήμα “φτερά” καθώς βγαίνει και όχι πριν που πρέπει να σφραγίζει αεροστεγώς μεσα στην κάννη (αν είχε “φτερά” από την αρχη θα περνούσαν αέρια από τα κενά).

    Όπως και να έχει το πράμα κάτι μού λέει ότι το ραβδωτό τσοκ είναι ανώτερο του ισιου. Ο Φίλος σου το έχει δοκιμάσει εκτος από το ίσιο? Ίσως να μείνει ακόμη πιο ευχαριστημένος μεραβδωτό τσοκ και βολές στα 100μ μεσα σε 10cm

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 121 έως 135 (από 156 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων