ΡΑΒΔΩΤΑ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 156 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    810
    vagelisdr στις #56318

    Το Cal.12 με βολίδα Brenneke !!!

     

    (Ναι… κι εγώ κατά της ελεύθερης χρήσης των ραβδωτών για την Ελλάδα)


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #56319

     To 7,62

     Πιστευω οτι ειναι το πιο διαδεδομενο διαμετρημα, και το πιο σωστο. Ουτε μικροτερα και φυσικα ουτε μεγαλυτερα διαμετρηματα.

     

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/08/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1376
    androu στις #56321

    Συμφωνώ , μαζί με rifled slug κάνη , όπως επίσης και τα sauvestre.

    Για καθαρά ραβδωτά τώρα , αν ήταν να επιλέξω ένα μόνο διαμέτρημα θα ήταν το .308 winchester (7.62×51 NATO).

    Αν είχα επιπλέον επιλογές για θηράματα μεγέθους αλεπούς  θα έπαιρνα και ένα σε .223 remington (5.56×45 NATO).

    Επίσης θεωρώ πολύ καλά και τα 7×57 mauser και 6.5×54 Greek Manlincher(για να θυμόμαστε και με τι διαμετρήματα πολέμησαν οι παπούδες μας στην Αλβανία).

    Κοινό γνώρισμα όλων των παραπάνω , ότι υπήρξαν ή είναι ακόμη στρατιωτικά διαμετρήματα με παλιότερο το 7×57 και νεώτερο το .223 remington.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1369
    billbe στις #56322

    ΤΟ 0.22 ΚΑΙ ΤΟ 308 WIN.ΜΕΧΡΙ ΕΚΕΙ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #56333

    Σε παλίότερο θέμα σε σχέση με τα ραβδωτά είχα ξαναπεί ότι θα ήμουν υπέρ μόνο υπό όρους. Ξέρω όμως ότι οι όροι αυτοί δεν πρόκειται να ισχύσουν ποτέ. Οι γουρουνάδες που το χρειάζονται θα συνεχίσουν να κυνηγάνε με απλά αυτογεμή και η μοναδική του χρήση θα είναι για τους οπλοβαστούς και για κάποιους που θα βρούν ευκαιρία να βαράνε πουλιά καθιστά σε μακρινές αποστάσεις.

    Το μοναδικό χοντρό θήραμα στην χωρα μας, το γουρούνι κυνηγιέται σε ρουμάνια και σπάνια ένα ραβδωτό θα κάνει καλύτερη δουλειά από μία κάνη slag και ένα καλό μονόβολο.

    Βεβαίως με την μία θα αυξηθεί ο τζίρος των εισαγωγέων αφού με την μανία που μας κατέχει θα το αγοράσουν πολλοί απο εμας. ’λλωστε δεν μπορεί να έχει ο τάδε ραβδωτό και να μην έχω εγώ. Και αν τύχει και με καλέσει ο κουμπάρος από το χωριό για γουρούνι, να παω με την beretta σαν άσχετος?

    Ας κοιτάξουμε πρώτα να μάθουμε να χρησιμοποιούμε σωστά τα λειόκανα, να σκοπεύουμε όπως πρέπει και μετά βλέπουμε. Κάνουμε λες και τα έχουμε όλα και μόνο αυτό μας λείπει.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1256
    steel στις #56348

    Το κακό είναι πόσοι από τους γουρουνάδες έχουν κάτσει δοκιμάσει ποιό μονοβολο ταιριάζει στο όπλο τους, δεν έχουν που δεν έχουν slug κάννες δεν δοκιμάσουν και τα μονόβολά τους, Προσωπικά στο δικό μου όπλο το breneke  άλλού το ρίχνω αλλού πάει,  δεν μπορώ να πετύχω τίποτα,  Το remington όμως μου δίνει σιγουριά τουλάχιστον ώς προς την σκόπευση, ακόμα και σε αποστάσει που πλησιάζουν τα 100 μέτρα.  Δεν το έχω δοκιμάσει  σε πραγματικό κυνήγι μια  δεν κυνηγάω αλλά το δοκίμασα σε στόχο με επιτυχία, Κάποιοι άλλοι ορκίζονται στο brenekke,  μπορούν καλιστα να ταιριάζουν καλύτερα στα όπλα τους,  Ας εξαντλήσουμε τα ορια του λειόκαννου.  Τώρα για το διαμέτρημα είναι σίγουρο ότι θα προτιμούσα ένα μαλλινχερ ή ένα mauzer.

    Παντελής

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/05/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1345
    Justinian στις #56395

    Το 7,62 δεν ειναι λιγο υπερβολικο???

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1369
    billbe στις #56402

    ΕΩΣ ΠΟΛΥ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΟ…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    731
    basil01 στις #56428

    7 mm Win Mag αλλα το οπλο Mauzer….M98 απο το 1936 και ακομα still goes strong

    Βεβαι δεν θα ελεγα οχι για ενα ,338 Lapua η το θρυλικο .375 ΗΗ αλλα νομιζω οτι παρα ειναι υπερβολικα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #56472

     Που χαθηκες ρε συ Βασιλη τοσο καιρο;

    Οσο για το Μ98 δεν μπορω παρα να συμφωνησω. Τα οπλα που χρησιμοποιουσαν στον πολεμο, τα Manlincher συγκεκριμενα, με πολυ μικρες τροποποιησεις, βγαινουν ακομα.  

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/08/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    853
    steve στις #339633

    Γιατί ρε παιδιά δεν ξεκινάμε με κάτι πιο απλό, προτού πάμε στα “μεγάλα διαμετρήματα”? Εγώ θα έλεγα για αρχή τα περιφερειακής ανάφλεξης, το κλασικό .22 LR, το .22 WMR καθώς και τα νεώτερα .17 HMR και .17 Mach2. Προσφέρουν εξαιρετική ευθυβολία και είναι ιδανικά για σκοποβολή και για μικρά επιβλαβή π.χ. αρουραίους, αλεπούδες – κουνάβια, ή για αγριοκούνελα σε περιοχές που μαστίζονται από τον υπερπληθυσμό τους. Επίσης υπάρχει πληθώρα όπλων, σε όλους τους τύπους, single shot, lever action, bolt action, αυτογεμή κλπ. και για όλα τα “βαλάντια”. Επίσης ποικιλία πυρομαχικών, ιδιαιτέρως για το .22 LR, και σε προσιτές τιμές.

    Μετά πάμε σε “pistol caliber” όπλα, όπως .357 Magnum, .44 Magnum κλπ. ή λίγο μεγαλύτερα π.χ. .45-70 ή .444 Marlin. Και σ’ αυτά προσφέρονται όπλα πολλών τύπων από μεγάλες εταιρίες Winchester, Marlin, Ruger κλπ. Τέτοια νομίζω ότι είναι τα πλέον κατάλληλα για το κυνήγι αγριόχοιρου στις δικές μας συνθήκες, γιατί (με μήκος κάνης γύρω στις 20 ίντσες) είναι ιδιαίτερα εύχρηστα, και παρέχουν τα ίδια περίπου επίπεδα ισχύος με τα μονόβολα των λειόκανων, με ασύγκριτα καλλίτερη ακρίβεια. Στην Αμερική χρησιμοποιούνται (και προτιμούνται) σε περιοχές με πυκνή δασοκάλυψη, για θηράματα από αγριόχοιρο μέχρι και αρκούδα, με επιτυχία.

    Οσο για τα γνήσια “rifle calibers” από .223 Rem. μέχρι .30-06 ή .308 Win. θεωρώ ότι αν επιτραπούν θα πρέπει να χρησιμοποιούνται μόνο σε ρεζέρβες, ή για σκοποβολή με την προυπόθεση ότι θα δημιουργηθούν κατάλληλα πεδία βολής για την ανάπτυξη αυτού του ειδους σκοποβολής (300 m., HIGH POWER RIFLE, κλπ.).

    Για μεγαλύτερα διαμετρήματα, π.χ. .375 Η&Η, είναι υπερβολικό και να το συζητάς, και για το λόγο ότι είναι δύσκολο να απαντήσεις (και να πείσεις) στο ερώτημα “τι θα το κάνεις, γιατί το θες” ? Δυστυχώς, το επιχείρημα “γιατί έτσι μ’ αρέσει”, δεν “περνάει” και δεν πείθει, παρόλο που εγώ προσωπικά το θεωρώ υπεραρκετό για την απόκτηση (οποιουδήποτε) όπλου.

    ———————-

    Φιλικά, ΣΤΕΛΙΟΣ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/04/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    2
    ΘΕΟΦΑΝΗΣ_61 στις #339762

    Παιδιά διαβάστε το άρθρο “Το ραβδωτό τυφέκιο στή θήρα των μεγάλων θηραμάτων” στο “Κυνηγός και φύση” και να συζητήσουμε επ’ αυτού. Ο αρθρογράφος προτείνει συγκεκριμένα πράγματα!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/01/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    579
    shotgun στις #57306

    ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΕΠΙΤΡΑΠΟΥΝ ΣΤΗΝ ΧΩΡΑ ΜΑΣ ΤΑ ΡΑΒΔΩΤΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΟΠΩΣ & ΣΤΑ ΛΕΙΟΚΑΝΑ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΓΡΙΟΧΟΙΡΟ, ΠΟΥ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΘΥΡΑΜΑ ΠΟΥ ΤΟΥ ΤΑΙΡΙΑΖΕΙ ΤΟ ΡΑΒΔΩΤΟ, ΝΑ ΘΕΛΗΣΕΙ ΝΑ ΑΠΟΚΤΗΣΕΙ ΜΙΑ ΓΚΑΜΑ ΔΙΑΜΕΤΡΗΜΑΤΩΝ ΓΙΑ ΔΟΚΙΜΕΣ, ΜΙΚΡΟΤΕΡΑ ΘΥΡΑΜΑΤΑ ΟΠΩΣ ΣΩΣΤΑ ΑΝΑΦΕΡΕΙ Ο ΣΤΕΛΙΟΣ,ΣΚΟΠΟΒΟΛΗ,ΕΞΙΔΗΚΕΥΣΗ & ΑΛΛΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ ! ΚΑΠΟΤΕ ΕΙΧΑ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ ΝΑ ΜΑΘΑΙΝΩ ΤΑ ΔΙΑΜΕΤΡΗΜΑΤΑ ΜΕ ΤΙΣ ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΕΣ κ ΤΙΣ ΕΥΡΩΠΑΙΚΕΣ ΟΝΟΜΑΣΙΕΣ,ΤΑ ΕΙΔΗ ΤΩΝ ΒΟΛΙΔΩΝ,ΤΑΧΥΤΗΤΕΣ κ ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΚΡΟΥΣΗΣ,ΑΛΛΑ ΔΙΑΠΙΣΤΟΝΟΝΤΑΣ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΜΑΚΡΙΝΟ ΤΟ ΕΓΚΑΤΕΛΕΙΨΑ ΓΙΑ ΧΑΡΗ ΤΟΥ ΛΕΙΟΚΑΝΟΥ! ΕΙΔΟΜΕΝ.   ΜΕΤΑ ΤΙΜΗΣ ΧΡΗΣΤΟΣ!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #57314

     Εγω παντως θα χαιρομουν πολυ περισσοτερο, αν εμπαινε ολος ο νομος περι οπλων σε ενα διαφορετικο πλαισιο, μην αντιμετωπιζοντας τον νομιμο κατοχο ως περιπου επιδοξο εγκληματια.

     Ολοι ειδαμε στο Εθνος Κυνηγι, το πολυ ωραιο εκεινο μηχανημα virtual στοχου. Ας υποθεσουμε οτι τα ραβδωτα δεν επιτρεπονται διοτι το κρατος φοβαται την υποσταση του, και τυχον εξεγερσεις (μη γελατε, ετσι ξεκινησε η ιδεα της απαγορευσης, και πολυ φοβαμαι οτι υπαρχει ακομα στο μυαλο ορισμενων). Το μηχανημα εκεινο, που ειναι οσο επικινδυνο ειναι και το Playstation τι φοβους μπορει να ξυπναει και το απαγορευουν;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/12/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    90
    stakaman στις #57351

    ιτηγρμα για τα γελια ειναι οι πιο πολυ νομοι περι οπλων μιας και ειναι φτιαγμενοι για τον ελεγχο των οπλων και τιποτα παραπανω!!μηπως υπαρχη καποιος απο εμας που ο ψυχολογος τον εξετασε παραπανω απο 3 λεπτα!!εμενα με πιασανε τα γελια γιατι με ρωτησε αν εχω σκοπο να δολοφονησω την πεθερα μου!!τα γελια με πιασανε οχι για αυτο που με ρωτησε αλλα για το οτι περιμενε απαντηση!!

    μακαρι να τα δουν τα πραγματα λιγο διαφορετικα!!

    φιλικα γιωργος!!

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 156 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων