ΕΠΑΝΙΕΛ ΜΠΡΕΤΟΝ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 348 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #339813


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από savvas5011 στίς 08 Mάϊος 2005


    FILOI MOY GEIA SAS

    PROSFATA APEXTISA ENA KOUTAVI 2 MHNON .DIAVAZONTAS MESA APO TO INTERNET GEIA TA STANDAR TON EPANIEL PROSEZA OTI TO DIKO MOU EXEI MYTI XROMATOS KAFE PROS ROZ KAI XROMA MATION SXEDON GALAZIO

    Φίλε μου δεν γνωρίζω πολλά για τα Επανιελ μα κάποια χαρακτηριστικά ισχύουν για όλες τις φυλές.

    Το κουτάβι σου από το αγόρασες? Κατ’ αρχάς έχει χαρτιά?

    Η αποχρωματισμός της μύτης ναι μεν θεωρειται βασικό ελάτωμα αλλά με την περιγραφή δεν βοηθάς. Είναι διαφορετικό αν είναι ανοιχτόχρωμη και διαφορετικό αν είναι ροζ.

    Τα μάτια όμως σε καμία περίπτωση δεν μπορούν σ’ ενα επανιέλ να είναι  γαλάζια. Βεβαιως μπορεί να αλλάξει το χρώμα. Να ξέρεις όμως ότι ακόμα και το ανοικτό καστανό είναι ελάτωμα. Αν δε, έχουν το κίτρινο χρώμα των πτηνών ο σκύλος είναι αποριπτέος.

     


    [/indent]


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #57590

     

    Σάββα αν δεν απατώμαι είναι η πρώτη φορά που γράφεις  στα κυνηγόσκυλα, καλωσόρισες λοιπόν.

    Το Χρώμα των ματιών στα κουτάβια με ανοιχτά χρώματα μπορεί να φέρνουν προς το γαλάζιο όσο θηλάζουν. Αν έχουν απογαλακτίσει πρόσφατα περίμενε να δεις αν αρχίσουν να σκουραίνουν. Τα μάτια του Ε.Μ. είναι ελαφρώς τοποθετημένα λοξά, το σχήμα τους είναι ελαφρώς οβάλ (σίγουρα όχι στρογγυλά), και το χρώμα τους είναι ανάλογο με το χρώμα του σκύλου πολύ σκούρο στα ασπρόμαυρα, σκούρο καστανό στα λευκο-καστανά και καστανά στα λευκο- πορτοκαλιά. Προτιμόνται οι πιό σκούροι τόνοι. Στα τρικολόρε ακολουθούν τον χρωματισμό που υπερισχύει στο σώμα. Κάτι ανάλογο ισχύει για το ακρορίνιο, στα ασπρόμαυρα και τρικολόρε που δείχνουν προς το μαύρο είναι μαύρο, στα καστανά: σκούρο καφέ και στα πορτοκαλιά: καφέ. Για αποχρωματισμό μιλάμε όταν γενικά η χρωστικές του σκύλου (ακόμα και μέσα στο στόμα) είναι άτονες. Στην περίπτωση που υπάρχουν λευκές πιτσιλιές στο ακρορίνιο: αν η χρωστική είναι κανονική στον υπόλοιπο σκύλο, μεγαλώνοντας θα εξαφανιστούν. Αν είναι άτονη, θα παραμείνουν κάνοντας έκδηλο τον αποχρωματισμό. Τι χρώμα είναι ο σκύλος σου

    Φιλικά

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    18
    savvas5011 στις #57592

    ASPRO KAI PORTOKALI

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    18
    savvas5011 στις #57607

    FILOI MOU SAS EFXARISTO GIA THS APANTISIS SAS

    TON SKYLLO TO AGORASA APO KAPOIO EKTROFEA EXEI XARTIA PIGA PROTOS GIA NA DIALEXO HTAN 6 KOUTAVAKIA KAI ITHAN POLU DISKOLI OI APOFASI MOU GIA NA DIALEXO TELIKA ANAMESA STA 2 POU MOU ARESAN PIO POLY PIRA AFTA  MOU ITHELE KAI OI KORH MOU TORA POU VLEPO TO KOU TAVAKI TO XROMA TON MATIO TOU DEN EINAI OYTE KAFE OU TE MAVRO ALLA POLY ANOIKTO KAFE TO IDIO KAI OI MYTI TOU ANOIKTO KAFE ME 2 KOILIDES ASPRO AFTO POU ME ANISIXI EINAI NA MHN MOU TO APORIPXOUN STOUS AGONES MORFOLOGIAS PANTOS FENETE POLU EXYPNO KAI PROSARMOSTIKE POLY GRIGORA O PATERAS TOU HTAN EINAI PROTATHOITIS STHN KYPRO

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #57643

    Είναι λοιπόν όπως το φανταζόμουν. Φίλε δεν είναι τόσο άσχημα τα πράγματα. Μεγαλώνοντας πιθανόν θα σκουρύνουν όλα τα χρώματα και θα εξαφανιστούν οι λευκές κηλίδες, πιθανόν αλλά όχι σίγουρο. Μόνο αν δει κάποιος γνώστης το σύνολο της χρωστικής θα μπορεί να προβλέψει καλύτερα. Το σίγουρο είναι πως έχει απαλή χρωστική αντί έντονη. Αν τα αδελφάκια του είναι το ίδιο, τότε γενετικά κάτι συμβαίνει. Αν όλα τα άλλα έχουν εντονότερα χρώματα ζήτα από τον εκτροφέα να σε βοηθήσει να διαλέξεις ένα άλλο.

    Οι καλοί εκτροφείς συμβουλεύουν τους ιδιοκτήτες και θέλουν να δίνουν τα μορφολογικά σωστότερα σε ανθρώπους που θα τα δείχνουν σε εκθέσεις.

    Με αφορμή την περίπτωση αυτή θα πω την άποψή μου: είναι λάθος να διαλέγουμε κουτάβι για κυνήγι και μορφολογία (δύσκολος συνδυασμός) με ένα παιδί. Αντί της λογικής που πηγάζει από την γνώση και την πείρα, επικρατεί το συναίσθημα. Αν οι γνώσεις μας για την φυλή δεν είναι αρκετές ας ενημερωθούμε πρώτα και ας πάμε να διαλέξουμε με την βοήθεια ενός φίλου με περισσότερες γνώσεις.

    Φιλικά

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    18
    savvas5011 στις #57722

    exeis apolito dikaio file mou alla tora einai arga oute na akoisi oi kori mou oti tha to pame piso to koutavi

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #57735

    Εύχομαι να πάνε όλα καλά και να διορθωθεί τουλάχιστον το ακρορίνιο, αν όχι θα πρέπει να πάρεις τα χρήματά σου πίσω (ή τουλάχιστον το μεγαλύτερο μέρος) ή ένα κουτάβι δωρεάν από επόμενη γέννα.

    Φιλικά

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    18
    savvas5011 στις #57807

    diladi sovaroteros logos aporipsis einai oi roz myti oi otan ta matia einai anoiktoxromo kafe

    filika savvas

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #57940

     

    ….εγώ στη θέση σου δεν θα άκουγα γνώμες ανθρώπων που δεν ξέρουν το πρότυπο της φυλής ούτε μπορούν να αναλύσουν τα μορφολογικά στοιχεία ενος μπρετόν γιατί απλά ασχολούνται με άλλης φυλής την εκτροφή!

    Μικρούλα, ο μόνος που εξέφρασε την γνώμη του και ασχολείται με εκτροφή άλλης φυλής είμαι εγώ. Τα Fora είναι ακριβώς γι αυτό τον λόγο, για να λέει ο καθένας την άποψή του χωρίς να υποχρεώνει κανέναν να την αποδέχεται. Αν δεις από την αρχή της συμμετοχής μου στο Forum μας, θα δεις πως δεκάδες φορές έχω αναφέρει πως δεν είμαι ειδικός ή επαΐον, την δε  ιδιότητα του «εκτροφέα» την σέβομαι τόσο που δεν τολμώ να συγκαταλέγω τον εαυτό μου μεταξύ των. Αυτά είναι γραμμένα και στο forum και προς την επιτροπή εκτροφέων. Αν αφήσεις λίγο χαλαρό το πνεύμα σου θα διαπιστώσεις πως η απάντηση που έδωσα είναι ακριβώς αυτό που λέει το πρότυπο της φυλής με παραδείγματα.

     …Τα μάτια του Ε.Μ. είναι ελαφρώς τοποθετημένα λοξά, το σχήμα τους είναι ελαφρώς οβάλ (σίγουρα όχι στρογγυλά), και το χρώμα τους είναι ανάλογο με το χρώμα του σκύλου: πολύ σκούρο στα ασπρόμαυρα, σκούρο καστανό στα λευκο-καστανά και καστανά στα λευκο- πορτοκαλιά. Προτιμόνται οι πιό σκούροι τόνοι. Στα τρικολόρε ακολουθούν τον χρωματισμό που υπερισχύει στο σώμα. Κάτι ανάλογο ισχύει για το ακρορίνιο, …

    Εσύ μικρούλα, ως κάτοχος επανιέλ και φυσικά περισσότερο γνώστης από εμένα είπες:

     Φίλοι το πρότυπο λέει για τη μύτη να είναι αρμονικό χρώμα με το τρίχωμα που την περιβάλει.

    Είναι κάτι διαφορετικό από αυτό που έγραψα; Ποια από τις δύο απαντήσεις ενημέρωσε περισσότερο τον savvas 5011. Ας μας απαντήσει ο ίδιος. Όσο για το: …θα ακούσεις την κρίση που θα σου δώσουν οι κριτές για να βγάλεις παραπάνω συμπεράσματα.

    Σωστά επαναλαμβάνεις κάτι που πολλές φορές έχω αναφέρει εδώ. Εξ άλλου λίγο παραπάνω γράφω στον Σάββα: Μόνο αν δει κάποιος γνώστης το σύνολο της χρωστικής θα μπορεί να προβλέψει καλύτερα.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #57944

     Απο τη μηδαμινη μου πειρα με τα Επανιελ, και συγκεκριμενα απο το δικο μου, να προσθεσω το εξης: Το δικο μου, οταν το πρωτοπηρα ειχε ασπρα σημαδια στη μυτη, σαν να ειχε αποχρωματιστει καπως, τα οποια με το καιρο εξαφανιστηκαν εντελως. Το ιδιο συνεβει και με τα χρωματα του σκυλιου. Στην αρχη ειχαν ενα απαλο κανελι το οποιο μετα απο ενα χρονο εγινε πιο σκουρο.

     Να πω ομως οτι το σκυλι μου, οπως και ο ενας απο τους γονεις του, δεν προερχονται απο σκυλια που κατεβαινουν σε αγωνες, η εχουν χαρτια (τουλαχιστον δεν γνωριζω εγω αν εχουν – ισως και να εχουν ομως)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/01/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    14
    john-aris στις #57992

    ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΣΑΣ ΧΑΙΡΕΤΩ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΤΕ.

    ΑΝ ΚΑΙ ΕΒΟΛΙΑΣΜΕΝΟ ΤΟ 7ΜΗΝΟ ΕΠΑΝΙΕΛΑΚΙ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΟΤΙ ΠΡΟΣΒΛΗΘΗΚΕ (ΑΠΟ ΤΑ ΣΤΕΙΧΕΙΑ ΠΟΥ ΒΛΕΠΩ) ΑΠΟ ΕΝΤΕΡΙΤΙΔΑ (ΤΥΦΟΣ).

    ΕΙΝΑΙ Η ΤΡΙΤΗ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΠΕΡΝΑ Ο ΦΟΥΚΑΡΑΣ ΠΑΝΙΑΣΜΕΝΟΣ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΠΙΝΕΙ ΣΤΑΔΙΑΚΑ ΛΙΓΟ ΝΕΡΟ. ΑΠΟ ΤΗ ΔΕΥΤΕΡΗ ΜΕΡΑ ΤΟΥ ΔΙΝΩ ΑΝΤΙΒΙΩΣΗ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗ ΤΟΥ ΠΡΟΚΑΛΕΣΕΙ Ο ΙΟΣ ΒΛΑΒΗ ΣΤΑ ΕΝΤΕΡΑ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΣΤΗΝ ΑΝΑΜΟΝΗ ΑΝ ΔΕΝ ΤΟ ΞΕΠΕΡΑΣΕΙ. ΑΝ ΤΟ ΞΕΠΕΡΑΣΕΙ ΟΜΩΣ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΣΑΣ ΑΝ ΘΑ ΤΟΥ ΜΕΙΝΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΚΟΥΣΟΥΡΙ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΤΟΥ ΑΞΙΖΕΙ ΤΕΤΟΙΑ ΤΙΜΩΡΙΑ. ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩ…ΓΕΙΑ ΣΑΣ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #339898


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από john-aris στίς 14 Mάϊος 2005


    ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΣΑΣ ΧΑΙΡΕΤΩ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΤΕ.

    ΑΝ ΚΑΙ ΕΒΟΛΙΑΣΜΕΝΟ ΤΟ 7ΜΗΝΟ ΕΠΑΝΙΕΛΑΚΙ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΟΤΙ ΠΡΟΣΒΛΗΘΗΚΕ (ΑΠΟ ΤΑ ΣΤΕΙΧΕΙΑ ΠΟΥ ΒΛΕΠΩ) ΑΠΟ ΕΝΤΕΡΙΤΙΔΑ (ΤΥΦΟΣ).

    ΕΙΝΑΙ Η ΤΡΙΤΗ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΠΕΡΝΑ Ο ΦΟΥΚΑΡΑΣ ΠΑΝΙΑΣΜΕΝΟΣ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΠΙΝΕΙ ΣΤΑΔΙΑΚΑ ΛΙΓΟ ΝΕΡΟ. ΑΠΟ ΤΗ ΔΕΥΤΕΡΗ ΜΕΡΑ ΤΟΥ ΔΙΝΩ ΑΝΤΙΒΙΩΣΗ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗ ΤΟΥ ΠΡΟΚΑΛΕΣΕΙ Ο ΙΟΣ ΒΛΑΒΗ ΣΤΑ ΕΝΤΕΡΑ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΣΤΗΝ ΑΝΑΜΟΝΗ ΑΝ ΔΕΝ ΤΟ ΞΕΠΕΡΑΣΕΙ. ΑΝ ΤΟ ΞΕΠΕΡΑΣΕΙ ΟΜΩΣ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΣΑΣ ΑΝ ΘΑ ΤΟΥ ΜΕΙΝΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΚΟΥΣΟΥΡΙ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΤΟΥ ΑΞΙΖΕΙ ΤΕΤΟΙΑ ΤΙΜΩΡΙΑ. ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩ…ΓΕΙΑ ΣΑΣ.


    Φίλε μου αν δεν γίνει εξέταση κοπράνων δεν μπορείς να πεις οτι πρόκειται για τύφο. Κανείς δεν μπορεί να κάνει τον ειδικό σε ιατρικά θέματα. Αν εχουν γίνει σωστά τα εμβόλια είναι απίθανο να νοσήσει.Έπειτα προσβάλονται συνήθως κουτάβια κάτω των έξι μηνών. Το πήγες στον γιατρό?

    Αν όχι να το πας αμέσως σε κάποιον που εφημερεύει, πάντως τα αρχικά συμπτώματα δεν διαφέρουν κατά πολύ από αυτά μιας σοβαρής γαστρίτιδας. Φρόντισε να παίρνει υγρά και πήγαινε τον το ταχύτερο στον γιατρό. Σ’ αυτή την ηλικία δεν υπάρχουν μεγάλες πιθανότητες να του μείνει κάποιο πρόβλημα εφόσον το ξεπεράσει.

    Σώστο μην το αφήσεις έτσι.

    [/indent]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/12/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    658
    dimitris dimi στις #58000


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από john-aris στίς 14 Mάϊος 2005


     ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΟΤΙ ΠΡΟΣΒΛΗΘΗΚΕ (ΑΠΟ ΤΑ ΣΤΕΙΧΕΙΑ ΠΟΥ ΒΛΕΠΩ) ΑΠΟ ΕΝΤΕΡΙΤΙΔΑ (ΤΥΦΟΣ).


    Εάν κατάλαβα καλά δεν το έχεις πάει σε γιατρό και

    του δίνεις από μονο σου κάποια αντιβίωση ?

     

     

    [/indent]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    18
    savvas5011 στις #58005

    filoi mou geia sas (kalliston – mikroulla)

    sygnomhi pou argisa na sas apantiso .den xeiazete na sizitoume geia to poios katalaveni perissotero oi ligotero apo skylia edo mesa oloi agapame ta skylia kai prospathoume na mathoume perissotera .apo ths apantisis sas stis apories mou katalava oti afto pou xreiazete na kano einai IPOMONI kai o xronos tha dixoi an exi kapoio provlima to koutavi mou pantos pistevo oti oi mytoi tou tha allaxi to xroma pros to kafe alla ta matia tou oxi nomizo tha einai metaxi prasina kai galazia

    sas efxaristo  geia tis apantisis sas

    savvas

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    810
    vagelisdr στις #58012

    Φίλε Σάββα, αν μπορείς βάλε μας μια φωτογραφία του κουταβιού σου (και από όσο πιο κοντά γίνεται)…θα βοηθήσει πολύ.

    Όσο για τα μάτια, αυτά εγώ πιστεύω ότι θα σκουρύνουν, για την μύτη δεν ξέρω.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 348 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων