ΕΠΑΝΙΕΛ ΜΠΡΕΤΟΝ

Επισκόπηση 3 δημοσιεύσεων - 346 έως 348 (από 348 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/01/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    91
    ΜΙΧΑΛΗΣ EPANIEL BRETON στις #103907

    ΓΕΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΕΠΑΝΙΕΛΑΔΕΣ.ΕΧΩ ΕΝΑ ΘΗΛΥΚΟ ΕΠΑΝΙΕΛ ΜΠΡΕΤΟΝ 2 1/2 ΕΤΩΝ ΚΑΙ ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΣΚΥΛΙ ΜΟΥ ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΟΥΡΛΙΑΖΙ Η΄ ΓΑΒΓΙΖΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ.ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΜΙΑ ΓΕΝΝΑ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΜΕΡΙΚΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΟΥΤΑΒΙΑ ΕΧΟΥΝ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.ΠΗΓΑ ΕΝΑ ΚΟΥΤΑΒΙ ΣΤΟΝ ΚΤΗΝΙΑΤΡΟ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΟ ΣΤΗ ΜΑΝΑ ΚΑΙ ΜΑΛΛΟΝ ΤΟ ΕΧΟΥΝ ΚΛΗΡΟΝΟΜΗΣΗ ΚΑΙ ΤΑ ΚΟΥΤΑΒΙΑ.ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΜΙΧΑΛΗΣ ΕΠΑΝΙΕΛ ΜΠΡΕΤΟΝ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ .ΑΓΡΙΝΙΟ


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    88
    nox στις #103912

    paidia na rotisv kati iparei kapios skilos poy na eine kalos kai sto lagokinigi ala kai sto kinigei poylivn diladh kai na fermarei ala kai na bgazei lagoys………?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #103928

    ΠΑΝΕΛΑΚΙΑΣ,

    Φίλε δυστυχώς οι σκύλοι γαβγίζουν, αυτός είναι ο τρόπος για να επικοινωνούν αλλά και για να εκφράσουν συναισθήματα. Π.χ. όταν περνά κάποιος από έξω: δείχνουν προστασία. Όταν περνά γάτα: δείχνουν επιθετικότητα. Όταν ακούν ουρλιάσματα: απαντούν. Μπορεί να γαβγίζει από ανία ή από στρες του αποχωρισμού (τα κουτάβια κυρίως).

    Είναι όπως και οι άνθρωποι: άλλοι είναι πολυλογάδες άλλοι φωνακλάδες κλπ.

    Όταν ο σκύλος έχει τον προφυλαγμένο χώρο του από υγρασίες, κρύο ή ζέστη. Όταν έχει τροφή και νερό, έχει την φροντίδα και την επαφή με το αφεντικό του, έχει τις καθημερινές εξόδους του και παιχνίδια για να εκτονώνεται, έχει γενικά μία ισορροπημένη ζωή δεν θα έπρεπε να γαβγίζει αδικαιολόγητα. Ψάξε αν ο δικός του τα έχει αυτά.

    Αυτό που είπε ο γιατρός είναι μία από τις πολλές πιθανότητες. Ένας σκύλος με ευαίσθητο νευρικό σύστημα μπορεί να γαβγίζει μόλις μένει μόνος του, η ευαισθησία αυτή μερικές φορές μεταβιβάζεται στους απογόνους, κυρίως όμως τα κουτάβια έστω και αν δεν το έχουν κληρονομήσει, μαθαίνουν να γαβγίζουν όποτε ακούν να γαβγίζει η μάνα τους. Η μεγάλη αδικία είναι να έχεις 5-6 σκύλους που να μη γαβγίζουν (σχεδόν) ποτέ  και να πάρει σκύλο ο γείτονας που να μη βάζει γλώσσα μέσα, σε λίγο καιρό θα γαβγίζουν όλα.

    Αν ο σκύλος σου έχει όσα προανέφερα τότε θα πρέπει να λάβεις πρόσθετα μέτρα, όπως να του δώσεις να καταλάβει πως δεν είσαι ευχαριστημένος όταν γαβγίζει με θετική ή αρνητική τιμωρία. Το ηλεκτρονικό κολάρο ή το κολάρο ψεκασμού έχουν συζητηθεί σε άλλα θέματα μας που αφορούσαν το γάβγισμα, αν θες μπορείς να τα βρεις στην «αναζήτηση».

     

     

    ΝΟΧ

    Υπάρχουν αρκετές φυλές φέρμας όπως: Ντράτχααρ, Κούρτσχααρ, Βαϊμαράνερ, Βίσζλα κλπ.

    Από φυλές ξεπετάγματος: Σπρίνγκερ και Κόκερ.

    Φιλικά

Επισκόπηση 3 δημοσιεύσεων - 346 έως 348 (από 348 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων