δοκιμες οπλων

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 136 έως 150 (από 164 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/08/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1376
    androu στις #78875

    Το ίδιο πρόβλημα είχαμε και στον Παρνη με τα πιάτα , δεν έσπαγαν με τίποτε ή έπαιρναν πάνω τους σκάγια , πήγαιναν γύρω στα 15-20 μέτρα ακόμη και μετά άνοιγαν.

    Ήταν μια παρτίδα της laporte , αν δεν κάνω λάθος και νομίζω ότι το σκοπευτήριο τα επέστρεψε.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    942
    Νεοπτόλεμος στις #78907

    Το ίδιο πρόβλημα είχαμε και στον Παρνη με τα πιάτα , δεν έσπαγαν με τίποτε ή έπαιρναν πάνω τους σκάγια , πήγαιναν γύρω στα 15-20 μέτρα ακόμη και μετά άνοιγαν.

    Ήταν μια παρτίδα της laporte , αν δεν κάνω λάθος και νομίζω ότι το σκοπευτήριο τα επέστρεψε.

    Και προφανώς … τα πήραμε εμείς εδω … καθώς για laporte μιλάμε.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/12/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    613
    69,85 στις #78912


    [indent]

     Περί του χρόνου μου μπορεί να το επιβεβαιώσει και ο ΧΡήστος με τον οποίο ρίχνουμε μαζί και προπονητικά. Μαλιστα εκεί κοντα είναι και ο χρόνος του Χρήστου. 

    Ρώτα τόν φίλο μου τόν ψεύτη !   Οντως ο Νεοπτόλεμος ρίχνει μέ αυτόν τόν τρόπο από τότε πού τόν συνάντησα σέ σκοπευτικό χώρο. Τό αιτιολόγησε μέ τήν όρασή του κ πιθανών είναι ένας λόγος από τούς πολλούς πού συμβαίνει κάτι.   Χρήστος.

    [/indent]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/12/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    613
    69,85 στις #78913


    [indent]

    Το κατάλαβα ότι αυτός είναι ο κανονικός χρόνος σου και δεν ζορίζεσαι για να τον πετύχεις .Αν ρίχνει έτσι και ο Χρήστος , τότε κάτι θα έχει το νερό στην περιοχή σας και σας κάνει έτσι σπιντάτους…   Γιάννη πέρασα στήν σκοποβολή προερχόμενος από τό μπεκατσοκυνήγι -σάν λαγοκυνηγός δέν απόκτησα κατάλοιπα αργής σκόπευσης- σέ μέρη πού η πλειοψηφία τών τουφεκιών ήταν κοντινές κ άμμεσες ! Επόμενο ήταν νά μεταφέρω τόν χρόνο αυτόν στούς δίσκους. Υπόψην πώς δέκτηκα παρατήρηση γιά νά ρίχνω πιό αργά κ έτσι προσαρμόστηκα !!!!! Χρήστος. 

    [/indent]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/12/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    613
    69,85 στις #78914


    [indent]

    Δεν είναι τόσο απλό να ανοίξεις τα τσοκάκια ρε Γιάννο. Μιλάμε για αποχρωμίωση καννών, τρίψιμο και καινούρια εξωτερική βαφή.

    Εδώ παίρνουν πόντο τά Perrazzi κ όλα τά τραποντούφεκα πού έχουν αχρωμίωτη κάνη ! Ενας λόγος πού είχα εξερευνήσει τά Vostoc ήταν κ αυτός μά σκόνταψα στήν τιμή απόκτησης.   Χρήστος.

    [/indent]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/12/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    613
    69,85 στις #78915


    [indent]

    Δοκίμασα ..σε αγώνα τα 9,5 Νο σκαγια. Τα αποτελέσματα ηταν χαλια. Κάτι σέ 2,3-2,2 πού άν υπήρχε περισσότερη ομαδικότητα πιστεύω νά ήταν εύκολο νά πειραματιστείς κ κατόπιν νά προσπαθούσες νά βρείς τήν διάμετρο αυτήν -άν έμενες ικανοποιημένος από τό άνοιγμα τής τουφεκιάς- σέ εργοστασιακό φυσίγγι !

    Τέλος επετρεψέ μου να εχω τις αμφιβολίες μου για το μεγαλο ανοιγμα (περα καποιου σημείου) στο τραπ … διότι ακόμη δεν εχω καταλήξει εαν είναι περισσότερο επιθυμητή μια μεγαλη στενη σχετικά ΟΥΡΑ  σκαγιών …μέσα απο την οποία το πιατο εχει μεγαλύτερη πιθανότητα να περασει καθώς κινείται απο μια ανοιχτη μαζα που απλα θα επιτυγανει απλα καλυτερα αποτελεσματα στους ισιους δίσκους???   Μάκη δέν μέ διαβάζεις διόλου μου φαίνεται !  Αυλός 18,7 μέ τσόκ 4,5/10 κ no broblem είτε ίσιος είτε 45άρης ! Τό αυτό μέ 18,8 κ 5/10 τσόκ !

    Μαλλον ο καθε σκοπευτής έχει μια χρηση τομή για το όπλο που έχει και τον τρόπο που ρίχνει. Εγω νομίζω πως η στενωση είναι οκ … αλλα θέλω ελαχιστα παραπανω διασπορα για τους ισιους δίσκους και γι αυτο θελω να “παίξω” λίγο με τα φυσίγγια. Εγώ πάλι έχω τούς ίσιους δίσκους γιά οδηγό στό άν είμαι κέντρο ή όχι. Στήν αρχή πού έριχνα μέ τό browning είχα παρατηρήσει οτι η τουφεκιά πήγαινε λίγο αριστερά κ ψάχνωντάς το διαπύστωσα -μέ στόχο χαρτί- οτι όταν κρατούσα χαλαρά τό πιστολέ είχα μιά τάση νά στέλνω τά σκάγια αριστερότερα από τό σημείο πού ήθελα. 

    Ααα και κατι αλλο … δεν ξέρω εαν ήταν παρων ο Χρήστος .. μια μέρα στο σκοπευτηριο ενας που δεν είχε τι να κανει ..Μήν τό θέτεις έτσι αρνητικά ! .πήγε στην περιοχη που επεφταν οι δίσκοι σαν βόλτα. Μετα απο λίγο ήρθε αγκαλια με καμμια 10ρια δίσκους και μας φώναξε. Οι δίσκοι αυτοι ήταν ΑΣΠΑΣΤΟΙ ,…και είχαν όλοι απο 1 εως 4 τρύπες απο σκαγια!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Εκει καταλαβα ότι κατι παραπανω απο τα απλα που σκεφτομαστε συμβαινει!!!!! Είπε οτι βρήκε έναν μέ τέσσερεις οπές πού τού έπεσε κ έσπασε κ έφερε κάποιους πού όντως είχαν μία μέ δυό κ ήταν άσπαστοι ακόμη κ μετά τήν προσγειωσή τους !  Η δική μου η εξήγηση έχει νά κάνει κ μέ τήν αναλογία τών υλικών πού συνθέτουν τούς δίσκους.Σέ περίπτωση πού η πίσσα είναι πιότερη άρα  η συνοχή κ τό σημείο πού νά τόν βρούν τά ένα-δυό σφαιρίδια, μέ μικρή κινητική ενέργεια, αντέχουν τήν καταπόνηση κ δέν σπάνε. Χρήστος.


    [/indent]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/08/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1376
    androu στις #78919

    Σε μας είπαν ότι είναι καινούργιοι δίσκοι οικολογικοί .Τώρα τι έχουν το οικολογικό δεν κατάλαβα…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    942
    Νεοπτόλεμος στις #78980

    Μάκη δέν μέ διαβάζεις διόλου μου φαίνεται ! Αυλός 18,7 μέ τσόκ 4,5/10 κ no broblem είτε ίσιος είτε 45άρης ! Τό αυτό μέ 18,8 κ 5/10 τσόκ !

    Ρε C Χρήστο όντως δεν σε διαβαζω!!! ΣΕ ΜΕΛΕΤΑΩ!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/08/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1376
    androu στις #344314

    Τώρα που λέμε για τσοκ και φυσίγγια ακούστε την περιπέτεια μου του Σαββατου .

    Ρίχνω Trap μετά από δοκιμές κατανομών με RC1 και 4/10 και 8/10 τσοκαρίσματα.

    Αποτέλεσμα ….8/25  και πλήρης απογοήτευση .Τα λίγα σπασίματα που έκανα απλά να κάνουν το πιάτο δυο κομμάτια , να φεύγουν κάτι φλούδες κτλ.

    Αλλάζω φυσίγγια και τσοκ σε RC4 και 6/10 και 10/10

    Αποτέλεσμα ….19/25- ήρθα στα σκορ μου με σπασίματα “κάπνες” μακριά και κοντά.

    Ίσως να είναι ψυχολογικό , ίσως και όχι .Πιστεύω όμως ότι υπάρχουν και πράγματα που δεν φαίνονται στην κατανομή στο χαρτί και στον χρονογράφο.

    Πάντως ομάδα που κερδίζει δεν αλλάζει και γι’ αυτό θα μείνω στον συνδιασμό RC4 – 10/10 και 6/10.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/12/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    613
    69,85 στις #79011


    [indent]

    Ρίχνω Trap μετά από δοκιμές κατανομών με RC1 και 4/10 και 8/10 τσοκαρίσματα.

    Αλλάζω φυσίγγια και τσοκ σε RC4 και 6/10 και 10/10

    Γιάννη στις δοκιμές πού είχα κάνει τό RC4 μού έδινε 10 εκατοστά μεγαλύτερο άνοιγμα κατανομής συγκριτικά μέ τό RC1,ρίχνωντας μέ τό ίδιο όπλο-τσόκ. Δέν γνωρίζω κατά πόσο απατώμαι μά μού έχει εντυπωθεί οτι τό δεύτερο έχει μικρότερες ταχύτητες κάτι πού ίσως είδατε στίς μετρήσεις ταχυτήτων.   Χρήστος.

    [/indent]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/06/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    749
    old-timer στις #79015

    ειδαμε, ειδαμε…

    για να δειτε και εσεις… στο “Database φυσιγγιων”…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/09/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    93
    demetrio στις #85732

    Η αλήθεια είναι πως δεν ήξερα σε πιο θέμα να βάλω το παρακάτω βίντεο,

    Είναι βεβαίως  βεβαίως σκοπευτικό αλλά έχει να κάνει και με δοκιμές  όπλων :-)) οπότε :

     

    http://www.youtube.com/watch?v=dIWV4Yqx8FI

     

    Puuuullllllll…..

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/08/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1376
    androu στις #85746

    Καλοοοοοοοοοοοοοοοοο!!!!!!!!!!!!!!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #85833

    Πόσο πάει η πούλα;

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/12/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    613
    69,85 στις #85839

    Εχω ακριβώς τόν ίδιο δίσκο πού πετάει ο τύπος στό αυτοκίνητο μόνιμα κ πολλές φορές θέλω νά πετάξω τό αυτοκίνητο πού έχω από κανά γκρεμό !!!!!   Πάλι double trap τό έκανα ! Χρήστος.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 136 έως 150 (από 164 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων