δοκιμες οπλων

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 121 έως 135 (από 164 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/12/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    613
    69,85 στις #78637


    [indent]

    Τώρα για το θέμα ταλέντου , μην έχεις καμία αμφιβολία ότι έχεις στο Trap , όπως και ο leo στο skeet . Το θέμα είναι να το καλιεργήσεις σωστά με την βοήθεια ενός καλού προπονητή (αυτό κι’ αν είναι δυσεύρετο είδος) και θα φθάσεις ψηλά.

    Εχουμε,έχουμε προπονητή ή μάλλον προπονητές μιά κ όποιος ρίχνει σέ δίσκους αυτόματα -μαζί κ γώ- αποκτάει κ τήν ειδιότητα του. Χρήστος.

    [/indent]


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    942
    Νεοπτόλεμος στις #78690

    Ετσι είναι εδω επάνω … αυτός που καθεται κατα την προπόνηση γίνεται αυτόματα “προπονητής” των αλλων. Ετσι εχουμε πληθώρα προπονητών!!! Πσσσσσσςςςςςς!!!

    ¨Οσο για το ταλεντο .. που λέγαμε ..αστο καλύτερα Γιαννη. Ειναι μέχρι να δεις πραγματικά ταλέντα. Και για να καταλαβεις ενα βασικό μου μειονέκτημα που με παυει απο ταλέντο αυτόματα είναι η ελλειψη υπομονής και η προπονητική ανοργανωσια. Διότι ταλεντο στην σκοποβολή σημαινει ολοκληρωμένος χαρακτηρας. Δουλευω πολυ καλά με την δεξια μερια του εγκεφαλου (subconcious) αλλα υπολειτουργει η αριστερή μου. Μαλιστα αυτο μόνο με μεταμόσχευση αριστερού ημισφαιρίου εγκεφαλου επιλύεται και που να βρεις δότη!!!

    ¨Οσο αναφορα το θέμα μας .. το DT μέχρι τώρα με εχει καταστρεψει. Αν και με τα την αγορα του σταματησα το σκοπευτηριο και δεν προλαβα να το ρυθμίσω καλά. Μια τελευταια διορθωση στο ρυθμιζόμενο κοντακι μου εδω σε 3 πουλες 20 αρια. Το εριξα και στον τελευταιο αγώνα όπου φανηκε ότι δεν το “ξερω” και δεν με “ξερει” το οπλο. Κατα τα αλλα λειτουργικά το κρίνω κορυφαίο και απο ποιότητα κατασκευής είναι ΑΡΙΣΤΟ. Ουσιαστικά απο την Ανοιξη θα ξεκινήσω να το ρίχνω και θα δούμε.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/12/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    613
    69,85 στις #78701


    [indent]

    ¨Οσο αναφορα το θέμα μας .. το DT μέχρι τώρα με εχει καταστρεψει. Αν και με τα την αγορα του σταματησα το σκοπευτηριο και δεν προλαβα να το ρυθμίσω καλά. Μια τελευταια διορθωση στο ρυθμιζόμενο κοντακι μου εδω σε 3 πουλες 20 αρια. Το εριξα και στον τελευταιο αγώνα όπου φανηκε ότι δεν το “ξερω” και δεν με “ξερει” το οπλο. Κατα τα αλλα λειτουργικά το κρίνω κορυφαίο και απο ποιότητα κατασκευής είναι ΑΡΙΣΤΟ. Ουσιαστικά απο την Ανοιξη θα ξεκινήσω να το ρίχνω και θα δούμε.

    Μάκη γνωρίζεις πώς μέ τήν κάθε αλλαγή όπλου σκοπευτικού ή κυνηγητικού απαιτήται περίοδος προσαρμογής-ρυθμίσεων-εκμάθησης γιά νά εξαφανιστεί τό “χάσιμο” (σκοπευτική ορολογία) πού επικρατεί μέχρι νά βρεθεί η συνεργασία πού είναι απαραίτητη γιά καλή απόδοση ! Τό οτι είναι πολύ λειτουργικό τουφέκι κ καλοκατασκευασμένο, κάτι πού νά βοηθήσει σέ διαχρονικότητα, είναι απολύτως βέβαιο. Καλά έκανες κ προχώρησες σέ ανώτερες βαθμίδες οπλοκατασκευαστικές.   Χρήστος.

    [/indent]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/12/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    613
    69,85 στις #78702


    [indent]

     Εμείς οι δύο έχουμε τις λιγότερες δικαιολογίες για την επόμενη χρονιά , καθώς πήραμε τα ακριβότερα όπλα…

    Κάτι πού μέ έχει ενθουσιάσει στά Perazzi είναι η εξωτερική πλευρά τών κανών. Θαρρώ πώς κάτι μαγικό έχουν πού οδηγεί σέ αύξηση τής αυτοπεποίθησης τού ιδιοκτήτη-σκοπευτή. Γιάννη οτι μπορείς-θέλεις νά μοιραστείς γιά τό κορυφαίο -κατά πολλούς- αποκτημά σου μέ χαρά νά τό συζητήσω !   Χρήστος.

    [/indent]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/08/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1376
    androu στις #78718

    Λοιπόν , οι εντυπώσεις μου μέχρι τώρα είναι οι εξής για το ακριβοπληρωμένο μου απόκτημα:

    • Το στήσιμο του όπλου είναι εξαιρετικό ( ζύγισμα , κλίσεις κοντακίου κτλ. ) και ταιριάζει απόλυτα στο στυλ που ρίχνω – control , χωρίς υπερβολικά γρήγορες τουφεκιές.
    • Παρά τα κιλά του (4.040) και τους 80 πόντους κάνες κουνάει πολύ καλά , χωρίς να είναι υπερβολικά ζωντανό ή δύσκολο να το ξεκινήσεις.
    • Όταν ξεκινήσει το όπλο είναι τραίνο και σου δίνει την δυνατότητα για καλές δεύτερες τουφεκιές όπου χρειάζονται .
    • Η ανάκρουση του είναι μηδενική , όπως και η αναπήδηση στομίου , σχεδόν με ότι φυσίγγι έχω δοκιμάσει ( ακόμη και με 36γρ).
    • Ο αυλός 18.6 έχει πολλές ιδιοτροπίες στα φυσίγγια και θέλει πειραματισμό για να βρείς αυτά που του ταιριάζουν.
    • Οι κάννες του είναι όντως εξαιρετικές , με μέσο βάρος για το μήκος τους (1.630 γρ)
    • Οι σκανδάλη του σε κάνει  να καταλαβαίνεις που είναι τα λεφτά σε ένα perazzi.
    • Η επιλογή των τσοκ σε ένα τραποντούφεκο είναι για μένα απαραίτητο στοιχείο , καθώς οι κατανομές από φυσίγγι σε φυσίγγι διαφέρουν σημαντικά και θεωρώ σημαντικό το να τις φέρεις εκεί που θέλεις .
    • Το μόνο που θα άλλαζα  είναι η επιλογή της πάπιας , την οποία θα ζητούσα όλη ψαθωμένη και όχι μόνο στο κάτω μέρος όπως είναι τώρα.

    Το βασικότερο για μένα είναι ότι το όπλο μου δίνει πιάτα και έχει πραγματικά διαφορετική αίσθηση απο οτιδήποτε άλλο έχω δοκιμάσει…

    Υπάρχει όμως και ένα μεγάλο κακό!

    Όταν μάθεις να ρίχνεις με perazzi , όλα τα άλλα σου φαίνονται κάπως…

    Οπότε κάποια στιγμή στο απώτερο μέλλον με βλέπω να πουλάω όλα μου τα κυνηγετικά όπλα και να αγοράζω ένα MX12 κυνηγετικό…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    942
    Νεοπτόλεμος στις #78767

    Αυτο που είπε ο Χρήστος για τις καννες και τα perazzi το βρίσκω ΑΠΟΛΥΤΑ ορθό. Κατι που δεν εχει το DT μου. Αντίθετα είμαι σχεδόν βεβαιος πως ποιοτικώς (κατασκευαστικά) η σκανδαλη και το όλο στήσιμο του όπλου είναι ανωτερα. Παρόλα αυτα το perazzi εχει … “κατι” το σκοπευτικό που το dt μου στερείται. Εντωμεταξύ αρχίζω να πιστευω πως λόγω του ότι ρίχνω (φυσιλογικά) ΠΟΛΥ ΓΡΗΓΟΡΑ το 682 ηταν ποιο σπυρτόδικο. Τώρα εχω εξαναγκαστει σε αργότερους χρόνους προσαρμόζοντας τον εαυτό μου στο όπλο και όχι το ανάποδο. Μπορεί βεβαια αυτο να είναι και ποιο αποτελεσματικό σε Νουμερα αλλα σαφώς όχι σε θέαμα.

    Ειναι τελικά ΠΟΛΥ παραξενο το πόσο ελαχιστες διαφορες σε ένα όπλο εχουν ΤΟΣΗ μεγαλη σημασία!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/08/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1376
    androu στις #78770

    Μάκη , όπως μας είπε και γνωστός έμπειρος και παλαιός σκοπευτής , με χιλιάδες φυσίγγια στο ενεργητικό του:

    «Το control ρίξιμο φέρνει τα σκορ και μάλιστα τα σταθερά σκορ , αλλά όλους μας πιάνει η μ…κια και θέλουμε να κάνουμε τους showmen…»

    Καλά τα «καπνίσματα» στα πιάτα , αλλά ψηλά σκορ φέρνουν όταν είσαι στην μέρα σου .Είναι δίκοπο μαχαίρι.

    Εγώ θα ακολουθήσω την συμβουλή που μου έδωσε ο φετινός  πρωταθλητής του Trap :«Βρές τον χρόνο σου και κράτησε τον σταθερό, ανεξάρτητα αν αυτός είναι γρήγορος ή αργός».

    Το DT τώρα , μπορείς να το ζωντανέψεις με λίγο βάρος πίσω , μέσα στο κοντάκι , αν το θέλεις πιο γρήγορο.Πάντως θέλει 2000-3000 φυσίγγια για να το συνηθήσεις .

    Υ.Γ. (Εγώ σου είχα πει να πάρεις Perazzi) 

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/12/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    613
    69,85 στις #78792


    [indent]

    • Το στήσιμο του όπλου είναι εξαιρετικό ( ζύγισμα , κλίσεις κοντακίου κτλ. ) και ταιριάζει απόλυτα στο στυλ που ρίχνω – control , χωρίς υπερβολικά γρήγορες τουφεκιές. Γιάννη σέ περίπτωση πού θέλεις νά δοκιμάσεις νά σπάς τούς δίσκους πιό γρήγορα,βοηθάει, τό νά έχεις τά στόμια τών κανών περισσότερο ψηλά,κάνωντας μέ αυτόν τόν τρόπο λιγότερες κινήσεις.
    • Παρά τα κιλά του (4.040) και τους 80 πόντους κάνες κουνάει πολύ καλά , χωρίς να είναι υπερβολικά ζωντανό ή δύσκολο να το ξεκινήσεις. Κάτι σάν χρυσή τομή ?
    • Όταν ξεκινήσει το όπλο είναι τραίνο και σου δίνει την δυνατότητα για καλές δεύτερες τουφεκιές όπου χρειάζονται .
    • Το μόνο που θα άλλαζα  είναι η επιλογή της πάπιας , την οποία θα ζητούσα όλη ψαθωμένη και όχι μόνο στο κάτω μέρος όπως είναι τώρα.   Αυτό καθώς κ τό είδος τής ψάθας χωράνε συζήτηση. Πέρα από τό τί βολεύει τόν καθένα μας έχω παρατηρήσει οτι όταν είναι ιδιαίτερα βαθιές κ μέ άγρια επιφάνεια γίνεται απαραίτητη η χρήση γαντιών χειμώνα-καλοκαίρι.Μέ τήν ανάκρουση τής τουφεκιάς υπάρχει τριβή μέ αποτέλεσμα νά διμιουργούνται κοκκινίλες κ όταν οί πούλες γίνουν περισσότερες από μία επέρχεται σχετική δυσφορία. Χρήστος. 

    [/indent]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    942
    Νεοπτόλεμος στις #78833


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από androu στίς 04 Οκτώβριος 2006


    Μάκη , όπως μας είπε και γνωστός έμπειρος και παλαιός σκοπευτής , με χιλιάδες φυσίγγια στο ενεργητικό του:

    «Το control ρίξιμο φέρνει τα σκορ και μάλιστα τα σταθερά σκορ , αλλά όλους μας πιάνει η μ…κια και θέλουμε να κάνουμε τους showmen…»

    Καλά τα «καπνίσματα» στα πιάτα , αλλά ψηλά σκορ φέρνουν όταν είσαι στην μέρα σου .Είναι δίκοπο μαχαίρι.

    Εγώ θα ακολουθήσω την συμβουλή που μου έδωσε ο φετινός  πρωταθλητής του Trap :«Βρές τον χρόνο σου και κράτησε τον σταθερό, ανεξάρτητα αν αυτός είναι γρήγορος ή αργός».

    Το DT τώρα , μπορείς να το ζωντανέψεις με λίγο βάρος πίσω , μέσα στο κοντάκι , αν το θέλεις πιο γρήγορο.Πάντως θέλει 2000-3000 φυσίγγια για να το συνηθήσεις .

    Υ.Γ. (Εγώ σου είχα πει να πάρεις Perazzi) 


    [/indent]

    Εχθές ήμουν αρρωστος και καθόμουν μετα απο καιρό ύσηχος στο σπίτι. Εβγαλα το 682 και το εβαλα δίπλα στο DT προκειμένου να δώ τι είναι αυτο που δεν μου καθεται σε αυτο το όπλο. Είναι κατι ρε γμτ .. επωμίζω το 682 και αίσθανομαι βολεμένος πιανω επωμίζω το DT .. χμ χμχ .. ΤΕΛΙΚΑ ΕΒΡΗΚΑ.

    1ον) η ρίγα είναι εντλώς διαφορετική. Γνωριζα ότι στο DT είναι υπεριψωμένη και αυτή ήταν αιτία ψιλοντουφεκίσματος που την ηθελα ομώς διαπίστωσα ότι  ειναι λεπτότερη και πολύ καλώς είναι για να εχεις οπτικό πεδίο. ¨Ομως αυτό δεν το εχω συνηθίσει. Αυτο ήταν και ο λόγος που το perazzi Που δοκίμασα που φανηκε ποιο “φιλικο”.

    2ον) το pitch ήταν διαφοερετικό και το διόρθωσα. Με το pitch σηκώθηκαν και ελαχιστα αλλα όσο χρειαζόταν οι καννες. Επίσης ρύθμισα το πελμα ακριβώς με σταθερή κλίση εμπρός και πίσω τυπου δηλαδη mode carlo.

    3ον) εστριψα λίγο το πέλμα όπως είχα κανει και στο 682 και αυτό ήταν ΕΙΔΑ ΦΩΣ. Τελικά θεωρώ ότι εχω μία ιδιαιτερότητα στον ώμο στο σημείο που πατα το πέλμα και χρειαζομαι αυτο το στρίψιμο.

    Τέλος φίλε Γιαννη .. ο χρόνος που με είδες σε 1 αγώνα στην Αθήνα μετα απο αποχή ενός ετους να ρίχνω είναι ο ΣΤΑΘΕΡΟΣ ΜΟΥ χρόνος. Μπορεί αυτο να σου φαίνεται παραξενο αλλα αυτός είναι ο χρόνος μου απο τότε που ρίχνω τραπ. Το Νουμερο στην Αθήνα ήταν φυσιολογικό καθώς δεν είχα προσαρμοστεί απο ότι καταλαβα στην πορεία του χρόνου όπου αλλαξα ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ στον τρόπο ριξίματος μου κρατώντας ως μοναδικό σταθερό τον χρόνο μου. O χρόνος αυτός δεν είναι υπό πίεση αλλα είναι απόλυτα φυσιολογικός και ελένξιμος. Εχει να κάνει όμως με το πώς βλέπω. Με το DT θεωρώ ότι μέχρι τώρα απλα δεν εβλεπα καλα. Περί του χρόνου μου μπορεί να το επιβεβαιώσει και ο ΧΡήστος με τον οποίο ρίχνουμε μαζί και προπονητικά. Μαλιστα εκεί κοντα είναι και ο χρόνος του Χρήστου. Σε αυτον τον χρόνο σπαω τα πιατα και όταν τον αυξάνω απλα ΔΕΝ τα σπαω. Μου εχει τύχει να εχω χαθεί καποιο διαστημα χωρίς να εχω καταλάβει ότι εχω αυξησει τον χρόνο μου παρασυρόμενος απο ηρεμία ή απο αλλους που προπονούμαστε μαζί. ΟΛΑ μου τα χασίματα μεχρι τώρα εχουν να κανουν με τον χρόνο μου. Ειναι όμως συνδυασμός πολλών παραγόντων οπτικού ερεθίσματος και κυρίως ΑΥΤΟΠΕΠΟΙΘΗΣΗΣ. Τώρα που διόρθωσα και εφερα το DT εκεί που νομίζω .. πιστευω πως θα ερθει αυτοπεποίθηση – χρόνος και αρα αποτελεσμα.

    Τέλος μην ακούς τον Χρήστο για την παπια. Τα χεράκια του ειναι πολύ μαλακά απο το να χαίδευει το browning του και για αυτό ερεθίζονται ευκολα  

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/08/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1376
    androu στις #78842

    Φίλε μου Μάκη , ρίχνεις πραγματικά σαν σκοπευτής της Ιταλικής σχολής (γρήγορα και θεαματικά).

    Εγώ αντίθετα είμαι της Σοβιετικής – Ρώσικης σχολής (αργά , σταθεροί χρόνοι και control -που θα πάει το γ…νο δεν μπορεί να κρυφτεί)

    Το κατάλαβα ότι αυτός είναι ο κανονικός χρόνος σου και δεν ζορίζεσαι για να τον πετύχεις .Αν ρίχνει έτσι και ο Χρήστος , τότε κάτι θα έχει το νερό στην περιοχή σας και σας κάνει έτσι σπιντάτους…

    Επιμένω ότι κάτι πρέπει να κάνεις με το τσοκάρισμα της κάτω κάνης γιατι στην απόσταση που χτυπάς τα πιάτα , ο κύκλος της κατανομής σου είναι πολύ μικρός και δεν σου αφήνει περιθώρια λαθών.Εγώ προσωπικά θα την έκανα το λιγότερο 6/10 , μην σου πω και πιο ανοικτή .Από φυσίγγι δύσκολα θα  πετύχεις  σε αυτήν την απόσταση πιο ανοικτή τουφεκιά.

    Ελπίζω να μπορέσουμε και φέτος να βρεθούμε σε κανέναν αγώνα και να πιούμε και κανένα κρασί…

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #78844

    Δεν είναι τόσο απλό να ανοίξεις τα τσοκάκια ρε Γιάννο. Μιλάμε για αποχρωμίωση καννών, τρίψιμο και καινούρια εξωτερική βαφή.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/08/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1376
    androu στις #78845

    Συμφωνώ ότι δεν είναι έτσι απλό ,

    Εναλλακτικά θα μπορούσε να βάλει και thiwall τσοκάκια στην κάτω κάνη , αν το πάχος της το επιτρέπει που δεν το θυμάμαι…

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #78848

    Δεν το επιτρέπει…

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    942
    Νεοπτόλεμος στις #78850

    Γιαννη, … το ίδιο γρηγορα ρίχνουν και αρκετοί αλλοι εδω.

    Δοκίμασα ..σε αγώνα τα 9,5 Νο σκαγια. Τα αποτελέσματα ηταν χαλια.

    Τέλος επετρεψέ μου να εχω τις αμφιβολίες μου για το μεγαλο ανοιγμα (περα καποιου σημείου) στο τραπ … διότι ακόμη δεν εχω καταλήξει εαν είναι περισσότερο επιθυμητή μια μεγαλη στενη σχετικά ΟΥΡΑ  σκαγιών …μέσα απο την οποία το πιατο εχει μεγαλύτερη πιθανότητα να περασει καθώς κινείται απο μια ανοιχτη μαζα που απλα θα επιτυγανει απλα καλυτερα αποτελεσματα στους ισιους δίσκους???

    Μαλλον ο καθε σκοπευτής έχει μια χρηση τομή για το όπλο που έχει και τον τρόπο που ρίχνει. Εγω νομίζω πως η στενωση είναι οκ … αλλα θέλω ελαχιστα παραπανω διασπορα για τους ισιους δίσκους και γι αυτο θελω να “παίξω” λίγο με τα φυσίγγια. Αυτος είναι ο λόγος που ολα τα τραπντουφεκα με σταθερο choke εχουν συσφιξη 2 – 1 και όχι η απόσταση που σπαει το πιατο.

    Ααα και κατι αλλο … δεν ξέρω εαν ήταν παρων ο Χρήστος .. μια μέρα στο σκοπευτηριο ενας που δεν είχε τι να κανει .. .πήγε στην περιοχη που επεφταν οι δίσκοι σαν βόλτα. Μετα απο λίγο ήρθε αγκαλια με καμμια 10ρια δίσκους και μας φώναξε. Οι δίσκοι αυτοι ήταν ΑΣΠΑΣΤΟΙ ,…και είχαν όλοι απο 1 εως 4 τρύπες απο σκαγια!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Εκει καταλαβα ότι κατι παραπανω απο τα απλα που σκεφτομαστε συμβαινει!!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/10/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    45
    Miltos στις #78874

    Μήπως δεν είναι οι δίσκοι όπως πρέπει? Νομίζω πως οι σωστοί δίσκοι πρέπει να σπάνε όταν πέφτουν κάτω. Εξάλλου 2-4 σκάγια είναι πολλά. Μάλον απαράδεκτο να μην σπανε

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 121 έως 135 (από 164 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων