δοκιμες οπλων

Επισκόπηση 14 δημοσιεύσεων - 151 έως 164 (από 164 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #85865

    Αυτός δεν είναι ο παρουσιαστής μιας εκπομπής για αυτοκίνητα στο ΣΚΑΙ ή καμμία σχέση;


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/08/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1376
    androu στις #85869

    Αυτός είναι … ο Jeremy Clarkson , παρουσιαστής του Top Gear του BBC , που εδώ το δείχνει το ΣΚΑΙ .

    Η σκηνή είναι από κομένο επεισόδιο από το BBC .

    Σε άλλο επεισόδιο είχε βάλει ένα Land Rover Defender να κοντράρει με ένα άρμα challenger 2 του Αγγλικού Στρατού!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/12/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    444
    ΠΑΚΗΣ στις #85881

    ΝΑΙ ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ…&ΤΟ ΕΙΧΑ ΠΕΤΥΧΕΙ ΤΟ ΕΠΕΙΣΟΔΙΟ ΜΕ ΤΟ ΑΡΜΑ ΓΙΑΤΙ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΩ ΤΑ ΣΥΓΚΡΙΤΙΚΑ ΤΕΣΤ ΓΡΗΓΟΡΩΝ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΩΝ ΣΤΗ ΠΙΣΤΑ…ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΣΕ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΤΟ ΑΤΥΧΟ LAND ROVER ΘΑ ΕΙΧΕ ΓΙΝΕΙ ΦΥΤΙΛΙΑ….ΓΕΝΙΚΩΣ ΑΣΧΟΛΕΙΤΑΙ ΜΕ EXTREME ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ ΑΛΛΑ ΤΟ ΒΙΝΤΕΟ ΑΥΤΟ ΔΟΚΙΜΗΣ ΟΠΛΩΝ ΣΕ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ ΤΟ ΕΙΔΑ ΠΡΟΧΘΕΣ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ…ΚΑΛΟ……

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/12/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    613
    69,85 στις #86748

    Νέα παρουσίαση τής Browning σέ τραποντούφεκο μέ κωδικό GP ! Χρήστος.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/03/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    365
    bore στις #87101

    Είχα τήν τύχη νά περιεργαστώ από κοντά τό DT10 τής Beretta (όχι τού Νεοπτόλεμου) σέ έκδοση γιά τό άθλημα τού trap. Τέλεια κατασκευασμένο σέ όλους τούς τομείς πού τό απαρτίζουν γίνεται αμέσως κατανοητό γιατί ζητάνε τόσα χρήματα γιά τήν απόκτησή του.Μέ βάρος κανών στά 1570 γραμ.,αυλούς στό 18,4 κ σφηνωειδή ρίγα επάνω σέ μήκος κανών 76 εκ.έχει τά προσόντα νά χαρακτηριστεί καλό τραποντούφεκο κάτι πού συνηγορεί κ η φανταστική σέ σχεδίαση-κράτημα-κατασκευή λαβή τού πιστολέ κοντακίου πού είναι η πιό πετυχημένη πού έχω κρατήσει ! Ελαφρύ palm-swell,γενναιώδορες διαστάσεις γιά τήν παλάμη ακόμη κ σχήμα stop στό κάτω μέρος τής λαβής πού σέ δένει μέ τό κοντάκι πού μέ τό ρυθμιζόμενο κτένι είναι σίγουρο οτι νά γίνει προέκταση τού σώματος . Ευκολία η αφαιρούμενη σκανδαλοθήκη γιά καθαρισμό ή επιθεώρηση κ τό πολύ καλό τράβηγμα σκανδάλης σέ βάρος-αίσθηση μεγάλο αβαντάζ τού όπλου. Πολύ ευκίνητο τουφέκι πού νά κρατήσει τόν χρόνο τού σκοπευτή πού ρίχνει γρήγορα στόν απομακρυνόμενο δίσκο μέ σχεδόν άριστο ζύγισμα πού ξεγελά κ εξαφανίζει τό συνολικό βάρος τού όπλου πού βρέθηκε στό 3,980 γραμ. !!!!!   Χρήστος.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/03/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    365
    bore στις #87454

    Η χρησιμότητα γιά τήν δυνατότητα τής ρύθμισης τής δέσμης τών 24γραμ. πού βάλεται από τραποντούφεκο μέσο τών εσωτερικών τσόκ φάνηκε σέ όπλο μέ σταθερά **/* πού στά 30μ. κ μέ τίς δυό κάνες έδωσε 60χ60εκ. κ 70χ70 στά 35μ. Διαφορετικότητα υπήρχε ώς πρός τόν αριθμό τών σκαγιών στήν μακρινή απόσταση ανάμεσα στά δυό τσοκαρίσματα. Χρήστος.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #345874

    Το παρακάτω κείμενο μου το έστειλε ο kazam (Μιχάλης) και μου ζήτησε να το βάλω στο φόρουμ:

    Καλημερα  και από την Συρο!!!!!

    Πραγματικα εχω παρα πολύ καιρο να γραψω αλλα θελω να ξερετε ότι σας παρακολουθω ανελλιπως.

    Θα ηθελα να καταθεσω καποιες αποψεις μου για το σπορτιγκ επειδη εχω ασχοληθει λιγο περισσοτερο  μια και στην πατριδα μου είναι ένα από τα δημοφιλεστερα σκοπευτικα αθληματα.

    ΠΑΝΤΑ ΙΣΧΥΕΙ ΕΝΑΣ ΑΠΑΡΑΒΑΤΟΣ ΚΑΝΟΝΑΣ.

      ΣΤΟ  FITASC ΤΑ ΠΙΑΤΑ ΠΕΤΑΝΕ ΣΕ ΚΑΝΟΝΙΚΕΣ ΑΠΟΣΤΑΣΕΙΣ 30-40-45!!( ΕΧΤΡΙΜ) ΜΕΤΡΑ.

    Απλα υπαρχουν πιατα διαφορετικου μεγεθους , με διαφορετικες ταχυτητες,και με ποικιλια τροχιας.Το ποσο δυσκολη μπορει να γινει  μια πουλα εξαρταται από αυτόν που στηνει το γηπεδο ώστε να ξεγελασει τον σκοπευτη για την υποτιθεμενη αποσταση και ταχυτητα του πιατου.Παραδειγμα να σου πεταξει ένα μινι από 15 μετρα και εσυ να νομιζεις ότι είναι στα 50 αλλα και το αντιθετο.Η να σου παρουσιαζει ένα πιατο με υποτιθεμενη ανοδικη πορεια αλλα αντιθετως να είναι οριζοντια η ακομα καθοδικη. 

     Στο  Αγγλικο σπορτιγκ πραγματικα ισχυουν τελειως διαφορετικοι κανονες και εκει βλεπεις αποστασεις πανω από 45 μετρα  και το συνηθεστερο είναι παντα ντουμπλεδες.

    Αρα πιστευω ότι ο καθενας μας μπορει να ριξει  με το κυνηγετικο του και με αξιωσεις κιολας.

    Εάν καποιος θελει να ασχοληθει  συστηματικοτατα με το σπορτιγκ τοτε καλο είναι να αποκτησει ένα οπλο αποκλειστικα για αυτό και με καννες 76-81 εκ.Εννοω ότι θελει να παιζει 2-3 πουλες κάθε εβδομαδα και να συμμετεχει σε αγωνες.Τωρα εάν ολο τον χρονο παιζει 5-10 πουλες τι να αγορασει ένα οπλο με 81 ποντους καννες

     Δυστυχως δεν εχω καταφερει να επισκεφτω τα σκοπευτηρια της Αθηνας και να σας παρακολουθησω ετσι δεν μπορω να εχω μια πιο ολοκληρωμενη αποψη του τι γινεται εκει.

    Οσο αφορα τον γκουρου συντονιστη επρεπε να μην με γνωριζε  διοτι τωρα δεν θα ειχε το λοσταρι  που τον κανει να βγαζει γλωσσα.

      ΕΠΙΣΗΣ ΤΟΥ ΒΓΑΖΩ ΤΟ ΚΑΠΕΛΛΟ ΠΟΥ ΣΤΟ  ΣΚΗΤ ΠΑΙΖΕΙ ΜΕ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟΣ

      Τα οπλα είναι για να δουλευονται και να ριχνουν χιλιαδες ντουφεκιες και εάν χαλασουν να φτιαχνονται ευκολα..Μην φοβαστε να τα χρησιμοποιειτε.

     

     

      Καζαμ(Μιχαλης)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/03/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    365
    bore στις #89306

    Στά 81 εκ. τώρα τελευταία πέρα από τό leo-androu εχω ακούσει πώς έχουν πάει ακόμη δύο άτομα,τουλάχιστον, πού ρίχνουν μάλιστα trap. Tό μοναδικό πεδίο sporting πού έχω επισκεπτεί-ρίξει μετά από κάποιες πούλες γίνεται ανιαρό κ μόνο ο δίσκος πού προσωμοιάζει τό “σπουργίτι” κ τά “ορτύκια” έχουν μείνει σάν πετυχημένα στήν μνήμη μου !   Χρήστος.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #89331

    Οσο αφορα τον γκουρου συντονιστη επρεπε να μην με γνωριζε  διοτι τωρα δεν θα ειχε το λοσταρι  που τον κανει να βγαζει γλωσσα.

      ΕΠΙΣΗΣ ΤΟΥ ΒΓΑΖΩ ΤΟ ΚΑΠΕΛΛΟ ΠΟΥ ΣΤΟ  ΣΚΗΤ ΠΑΙΖΕΙ ΜΕ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟΣ

     

    Εννοείται ότι το οφείλω σε σένα Μιχαλάκη, δεν το έκρυψα ποτέ. Όσο για την χρήση του στο σκητ, για “καταπληκτικός” δεν ξέρω, αλλά σίγουρα έχει πλάκα. “Πού πας ρε Λεό με την μαγκούρα; Για πελαγίσια το θέλεις; Χε χε χε…. Ωχ!!! Πώς το έκανες αυτό στον 4;”

     

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/03/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    365
    bore στις #89641

    http://www.bruizer.biz/our_work/showreel/p…hp?v=blaser.swf

    Bίντεο από τό εργοστάσιο τής Blaser κ τό πώς κατασκευάζεται τό F3 !   Χρήστος.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/09/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1
    Perazzi στις #110283

    Σας χαιρετώ από την Κομοτηνή !! Ήθελα να σας πω και εγώ την γνώμη μου .
    Βέβαια αυτά είναι εντελώς προσωπικές μου απόψεις . Αν μιλάτε για κυνήγι η για sportıng μπορείτε να συγκρίνετε όλες της μάρκες μεταξύ τους .Αλλά αν μιλάμε για τα καθαρόαιμα αγωνιστικά όπλα ιδικά στο Trap ο κυρίαρχος είναι Perazzi .
    Από αρχές του 60α είναι ένα όπλο που έγινε φήμη σε όλο το κόσμο .Πρώτη φορά δοκιμάστηκε στην ολυμπιάδα του 64 με τον ιταλό Ennio Mattarelli .Και μετά κανένα άλλο όπλο δεν πηρέ χρυσό μετάλλιο σε ολυμπιακούς αγώνες στο Trap.Στα τελευταία ολυμπιακά πάλι ήταν στη κορυφή με 11 μετάλλια από 15.
    Θα σας παρακαλούσα να δείτε κάποιους τελικούς από παγκόσμιους αγώνες στο site : http://www.issf.tv και θα καταλάβετε τη θέλω να σας εξηγήσω.
    2008 τελικός Trap αντρών Olympic Games Beijing

    Davıd Costelecky –MX2000
    Giovanni Pelliello-MX8
    Michael Diamond-MX8
    Alexey Alipov-MX8
    Josip Glasnovic-MX2000
    Erminio Frasca-MX2000

    Tώρα τη λέτε αυτό το όπλο είναι τυχαίο ??????????

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/08/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1376
    androu στις #110285

    Φίλε από την Κομοτηνή , φυσικά και δεν είναι τυχαίο …

    Αυτό (σε ποσοστό πάνω από 80%) και το DT10 (σε μικρότερο ποσοστό) είναι και τα μόνα που εδώ και καιρό βλέπει κανείς σε αγώνες παγκοσμίων κυπέλλων , ολυμπιάδων κλπ- δίκαια και φυσικά όχι τυχαία.

    Το όπλο σχεδιάστηκε για ολυμπιακό Trap και για αυτή τη δουλειά που έχει σχεδιασθεί είναι όντως κορυφαίο , ενώ και σε άλλες εκδόσεις που έχω δει (skeet , sporting ) είναι αρκετά καλό.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/03/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    365
    bore στις #359324

    Σήμερα είχα τήν τύχη νά κάνω μιά πούλα skeet στό σκοπευτήριο Χρυσούπολης μέ τό DT10 τού Ακη. Πέρα από τήν εργονομία τού συγκεκριμένου μοντέλου πού είχα θαυμάσει παλιότερα σέ τραποντούφεκο τό σημερινό μέ 76εκ. κάνες κ εσωτερικά τσόκ αποδείχθήκε ιδιαίτερα αποτελεσματικό τόσο πού αναθεώρησα σχεδόν πλήρως γιά τό σωστό μήκος κανών στό συγκεκριμένο άθλημα. Ειδικά γιά μένα πού έχω κυρίαρχο τό αριστερό συνεργάστηκα μαζί του καλύτερα από οτι τό προσωπικό μου όπλο πού είναι στά 71εκ. :lol: Μού δίναν λιγότερη ασάφεια οί μακρύτερες !

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/03/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    365
    bore στις #150614

    http://www.brno-rifles.cz/index.php?product=4

    Εχει έρθει Ελλάδα κ άν γνωρίζουμε κάτι γιά τούτο τό Cz ? Δείχνει να έχει εξαιρετική λαβή οπότε μού κέντρισε το ενδιαφέρον !

Επισκόπηση 14 δημοσιεύσεων - 151 έως 164 (από 164 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων