Καραμπίνα Beretta AL 391 GREYSTONE

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 110 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    31/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1117
    Hunter.Gr στις #62462

    Το 1999 η Urika κόστιζε 300.000δρχ, δηλαδή 880ευρώ.  Το σημερινό μοντέλο με optima bore κοστίζει 1.100ευρώ. Η αύξηση είναι γύρω στο 25% και μιλάμε για ένα αρκετά βελτιωμένο μοντέλο.

    Βέβαια, μέχρι πριν λίγους μήνες (ίσως και τώρα), υπήρχαν αρκετά κομάτια από το παλαιό μοντέλο χωρίς optima που τα είχαν σε προσφορά, 950ευρώ.  Επίσης υπάρχει το μοντέλο με πλαστικά μέρη και optima bore που κοστίζει μόνο 920ευρώ.

    Αντώνη, τα καινούρια μοντέλα, καθώς και όσα είναι φορτωμένα με μπιχλιμπίδα, μοντέρνο design κλπ είναι “λογικό” να είναι λίγο ή πολύ ακριβότερα.  Ποιός ξέρει πόσα θα παίρνει ο οίκος Giugiaro!!  Πάντα υπήρχαν καραμπίνες που πλησίαζαν ή ξεπερνούσαν κατά πολύ το διχίλιαρο.  Οπως και πάντα υπάρχουν καλές καραμπίνες γύρω στο χιλιάρικο και ακόμα παρακάτω.

    Ειδικά για την Beretta, οι τιμές αντιπροσωπείας είναι εκτός πραγματικότητας, πολύ ακριβότερες από αυτές που θα βρούμε στα καταστήματα (street price).

    Επιπλέον από κατάστημα σε κατάστημα οι διαφορές τιμής είναι μερικές φορές εξωφρενικές. Γιαυτό πρέπει να κοιτάμε και αλλού πριν αγοράσουμε.  Οταν αγόρασα την Urika το 1999, η τιμή της Οπλοτεχνικής ήταν 295.000δρχ.  Στα συνοικιακά καταστήματα έφτανε και ξεπερνούσε τις 340.000δρχ.  Τελικά πίεσα τον οπλοπώλη μου και μου την άφησε στρογγυλά 300.000δρχ.

    Αυτή είναι η δική μου πρόταση: Ενημερωνόμαστε για τις χαμηλότερες τιμές της αγοράς και στη συνέχεια πιέζουμε τον οπλοπώλη μας να μας κάνει παραπλήσια τιμή.  Για μένα οδηγός είναι το site της οπλοτεχνικής, http://www.asosport.gr δεν ξέρω αν υπάρχει άλλη εταιρία που να έχει τις τιμές της στο internet.  Φυσικά, ένα συνοικιακό οπλοπωλείο που πουλάει 10 όπλα το χρόνο δεν μπορεί να κάνει τις τιμές των μεγάλων που πουλάνε 100-200 και πλέον όπλα.  Ομως, διαφορές 15-20% είναι απαράδεκτες.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/07/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    223
    alexadros100 στις #340645

    beretta19jt.png

    α

    Αγαπητέ συνάδελφε Λεονάρδε

    Ευχαριστώ για τη βοήθειά σου.

    Στην ανωτέρω σελίδα φαίνεται η τιμή που υπήρχε  στην ιστοσελίδα της Beretta την 01.07.2005 ,για το μοντέλο που συζητάμε

    ======================================================

    η δοκιμή των φυσιγγίων ήταν 45μέτρα ο πατος του γκαζοτενεκε, το μόνο που κοιτούσε ‘ήταν να βάζει 12-13 3αρια τα οποία να τον έσκιζαν καινούργιο  και από τις 2 μεριές, στις δικές μου αντιρήσεις περί κατανομών, είχε την εξής απλοική απάντηση, με τόσα σκάγια και ο λαγός – η πράσινη- η χήνα πέφτει ξερή, αν δεν την πετύχω καλά να μην την πετύχω καθόλου,   εαν τώρα δεν μπορεί κάποιος να κεντράρει την ντουφεκιά του στον τενεκε καλύτερα να κόψει το κυνήγι

    ΑΣΕ ΠΟΥ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΡΙΞΩ ΠΟΤΕ ΜΑΓΚΟΥΜ ΟΥΤΕ ΕΧΩ ΡΙΞΕΙ ΠΟΤΕ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΣΑΡΑΝΤΑ ΓΡΑΜΜΑΡΙΑ

     

    [font=” Arial”]Φυσίγγι Μag[/font]n[font=” Arial”]u[/font]m [font=” Arial”]ούτε και εγώ έχω ρίξει και δεν σκοπεύω να χρησιμοποιήσω. Και με τα τα κοινά φυσίγγια με ενισχυμένες γομώσεις (Semi magnum)  [/font]Ελλήνων και ξένων κατασκευαστών , έχω πολύ καλά αποτελέσματα.

    [font=” Arial”]Τα χαρτόνια με τους κύκλους είναι τα υλικά που πιστεύω ότι θα πρέπει να χρησιμοποιήσει όταν αγοράσει κάποιος καινούργιο όπλο για να διαπιστώσει και να διορθώσει τα τυχόν ελατώματά του (ευθυβολία ,παρεκκλίσεις) και τη κατανομή και την διάτρηση των σκαγιών σε συνδυασμό με καζοντενεκέ ή χρυσού οδηγού (τοποθετούνται στο πίσω μέρος του χαρτονιού στο κέντρο του κύκλου) των δοκιμαζομένων φυσιγγιών.[/font]

    [font=” Arial”]Από εκεί και πέρα ο καζοντενεκές είναι το προσφορότερο και πρόχειρο μέσο που ένας έμπειρος κυνηγός μπορεί να κάνει τις δοκιμές  [/font](για κατανομή και διάτρηση )

    [font=” Arial”] Συμφωνώ με τις απόψεις που αναφέρει ο συνάδελφος[/font]

    [font=” Arial”][/font] 

    [font=” Arial”]Με συναδελφικούς χαιρετισμούς[/font]

    [font=” Arial”] [/font]

    Alexadros 100

     

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/10/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    497
    alex στις #68668

    ΕΠΑΝΑΦΕΡΩ ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΗΠΩΣ ΒΡΕΘΕΙ ΤΥΧΕΡΟΣ ΚΑΤΟΧΟΣ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΤΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΙ ΤΙΣ ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ ΤΟΥ ΛΟΓΩ ΤΗΣ ΙΔΙΑΙΤΕΡΟΤΗΤΑΣ ΤΟΥ ΟΠΛΟΥ 18,2 / 70 , ΔΙΕΥΡΗΜΕΝΟ ΚΩΝΟ ΠΡΟΣΑΡΜΟΓΗΣ ΚΑΙ ΟPTIMA CHOKE!!!

    ΦΙΛΙΚΑ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/07/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    223
    alexadros100 στις #68685

    Αγαπητέ Αlex ενδιαφέρεσαι να αγοράσεις το όπλο αυτό ;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/10/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    497
    alex στις #68691

    ΠΡΟΦΑΝΩΣ…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/07/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    223
    alexadros100 στις #68695

    Κάνε λίγη υπομονή, γίνε πιο σαφής τι στοιχεία ζητάς και θα τα πούμε δοθείσης ευκαιρίας λίαν συντόμως

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/07/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    223
    alexadros100 στις #68792


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από alex στίς 11 Δεκέμβριος 2005


    ΠΡΟΦΑΝΩΣ…


    [/indent]

    Αγαπητέ Alex
    Εχω κάνει μόνο μία φορά ,λίγες δοκιμές  (και σύγκριση συγχρόνως με τη Beretta 303 , με 71 εκατοστά κάνη , αυλό 18,3 , θαλάμη 70 χιλιοστών και βάρος 3,4 κιλά και φουλ εσωτερικό βιδωτό τσοκ) μόνο σε καζοτενεκέδες με φυσίγγια με βάρος γομώσεων 32, 34 και 36 γραμμαρίων.
    (Το νέο όπλο είναι με  71 εκατοστά κάνη , αυλό 18,2 , θαλάμη 70 χιλιοστών και βάρος 3 κιλά , με αποτελέσμα να πλησιάζει το λάκτισμα που έχει το δίκανο αλλά είναι αποδεκτό και με χειμερινή ενδυμασία – τζακετ -όχι αισθητό και φουλ εσωτερικό βιδωτό τσοκ.Και τα δύο όπλα ζυγίστηκαν με ζυγαριά κουζίνας).
    Το όπλο από τη δοκιμή αυτή , έδειξε ότι είναι ευθύβολο και δίνει ελάχιστα καλύτερα αποτελέσματα από πλευράς συγκέντρωσης , κατανομής και διάτρησης από την 303 , η οποία είναι πάρα πολύ καλή, την χρησιμοποιώ τόσα χρόνια και έχω μείνει καταευχαριστημένος.Η δοκιμή έγινε με τα ίδια φυσίγγια που χρησιμοποιώ στην 303.
    Εχω αγοράσει χαρτόνι , έχω προμηθευτεί και 2 τηλεφωνικούς καταλόγους και μερικά περιοδικά για να κάνω καλύτερες δοκιμές στις γιορτές των Χριστουγέννων αν μπορέσω .Εαν ενδιαφέρεσαι , τα αποτελέσματα θα είναι διαθέσιμα μετά τις 10.01.2006.Επίσης αν σε ενδιαφέρουν τα αποτελέσματα στους καζοτενεκέδες αν πάω το Σαββατοκύριακο αυτό στο χωριό , να στα γνωρίσω στις αρχές της επόμενης εβδομάδας.
    Το περασμένο Σάββατο πήγα για πρώτη φορά για κυνήγι και σε 4 ώρες περπατητό (αν και με έπιασε και βροχή και έγινα μούσκεμα), έριξα 14 φυσίγγια , καρπώθηκα 9 κυρίάρες (τσίχλες) , 1 κότσυφα και μια μπεκάτσα που την τουφέκισα σε απόσταση ~10 μέτρων (πετάχτηκε σε απόσταση ~ 1 μέτρου από τα πόδια μου) Επίσης οι δύο τσίχλες χτυπήθηκαν σε απόσταση ~40 μέτρων και δέχτηκαν 5 και 6 σκάγια αντίστοιχα με διαμπερή τραύματα και έπεσαν ‘σέκος’.Το όπλο είχε φούλ τσοκ και τα φυσίγγια που χρησιμοποίησα ήταν το ARISTON της CALCO (32 gr σκάγια ,550 ατμόσφαιρες αναπτυσόμενες πιέσεις σε θερμοκρασία 15 – : 20oC σύμφωνα με πληροφορίες από τον κατασκευστή) περυσινά (εφέτος δεν έχω αγοράσει ακόμη φυσίγγια) .  Οταν φυσικά επέστρεψα στο σπίτι έλυσα το όπλο ,το καθάρισα και το λάδωσα.

    Αγαπητέ Alex  έχω απαντήσει στην ερώτησή σου με τα διαθέσιμα στοιχεία.Αν σε ενδιαφέρει ότιδήποτε άλλο θέμα γύρω από το όπλο αυτό μη διστάσεις να με ρωτήσεις.

    Με συναδελφικούς χαιρετισμούς

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/10/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    497
    alex στις #68812

    Σε ευχαριστώ πολύ φιλε μου!

    Χαιρετισμούς

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    731
    basil01 στις #68822

    Τωρα εγω τι να πω με αυλο 18,1 θαλαμη 70 mm και  choke 17.1 / 17.5??

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/07/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    223
    alexadros100 στις #69091


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από basil01 στίς 13 Δεκέμβριος 2005


    Τωρα εγω τι να πω με αυλο 18,1 θαλαμη 70 mm και  choke 17.1 / 17.5??

     


    [/indent]Αγαπητέ συνάδελφε
    Παρακαλώ γίνε σαφής στην ερώτησή σου (για το όπλο και τα δεδομένα που αναφέρεσαι ) για να εκφράσουμε την άποψή μας

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/07/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    223
    alexadros100 στις #81842

    Αγαπητέ DKONSTAS

    Επειδή είσαι νέος στο forum , για να σε βοηθήσω , σου ανεβάζω το θέμα . Εαν εφαρμόσεις τις οδηγίες που περιέχονται στην ενότητα ‘οδηγίες χρήσης του forum’ θα βρεις απαντήσεις για πολλά στοιχεία που χρειάζεσαι.

    Με φιλικούς χαιρετισμούς  

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/07/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    223
    alexadros100 στις #82500

    Θα ήθελα να ρωτήσω αν το έχει άλλος το ανωτέρω όπλο εκτός από εμένα .Ας μου απαντήσει και με ιδιωτικό Ε-Mail

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/12/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    613
    69,85 στις #84403

    Μέ αυτά πού θέλω νά ανακαλύψω πάνω στήν απόδοση τού λειόκανου κ τήν χρησημότητα-πρακτικότητα τών διάφορων προσφερόμενων αυλών μετρώ όποιον συγκεντρωτήρα βρίσκω μπροστά μου. Εχθές περιεργάστηκα τόν μέ αποσπόμενο πάτο, μοναδικό, τής N&S κ μέτρησα τήν διάμετρο στό κάτω μέρος κ στό μέσον του κ συμπέρανα οτι δέν μπορεί νά δώσει τά μέγιστα στούς διευρημένους όσον αφορά τό άπλωμα τών σκαγιών λόγο τής σχεδιασής του. Είδα τά αποτελέσματα τών δοκιμών πού είχα κάνει μέ αυτού τού είδος τό κυάθιο μέ αυλό 18,3 κ 3/10 τσόκ κ πιστεύω οτι τό 75%+ μέ Ν4 σέ 3,1 δέν ήταν τυχαίο. Τά τυπώνω τούτα γιατί μού έχει δημιουργηθεί κάποια ανασφάλεια γιά τυχόν διαφυγή αερίων,άρα μείωση απόδοσης ποικοιλοτρόπος, μέ ορισμένα κυάθια όταν τά ρίχνω από 18,9 !  Αλέξανδρε έχεις μετρήσει τά στόμια τών τσόκ πού διαθέτεις κ μέχρι πόσα δέκατα εξακολουθεί νά “ακούει” τό ποσοστό κατανομής μέ τά φυσίγγια πού δοκιμάζεις. Υ.Γ Ισως ήταν καλύτερα νά επαναφέρω τό θέμα συγκεντρωτήρας κ απόδοση μά έχω ενδιαφέρον κ γιά τήν απόδοση τού 18,2 !!!!! Χρήστος.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    14
    DIMITRIS_XALKIDA στις #99603

    ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!!ΕΧΩ ΤΗΝ BERETTA URIKA 2 ΜΕ 66ΑΡΑ ΚΑΝΗ ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΚΥΝΗΓΙΑ ΠΟΥ ΚΑΝΩ ΣΥΝΗΘΩΣ ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΣΚΥΛΟ ΦΕΡΜΑΣ.ΣΚΕΥΤΟΜΑΙ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΩ ΤΗΝ ΚΑΝΗ ΤΗΣ GREYSTONE ME AΥΛΟ 18.2 ΓΙΑ ΤΑ ΚΑΡΤΕΡΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΕΝΑΛΑΣΩ ΚΑΝΕΣ ΑΝΑΛΟΓΑ ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΝΩ.ΘΕΛΩ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΓΙΑ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΠΑΤΕΝΤΑ ΠΟΥ ΣΚΕΥΤΟΜΑΙ ΝΑ ΚΑΝΩ!ΘΑ ΔΟΥΛΕΨΕΙ Η ΘΑ ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΖΥΓΙΣΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΣΥΜΒΑΤΙΚΟΥΗΤΑΣ!ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ!!

    Επισκέπτης
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/1970
    Αρ. μηνυμάτων:
    7208
    Ανώνυμος στις #99607

    Καλησπερα,φιλε beretta,λογικα δεν θα εχεις προβλημα ,συμβατικοτητας,γιατι ειναι η ιδια βαση,αλλα ουτε ζυγισματος,εκτος και παρεις την 71εκ καννη.Γιατι θελεις να κανεις τετοια πατεντα? Εγω εχω την 391 STON,και ειμαι απολυτα ευχαριστημενος!!

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 110 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων