Αντικυνηγετικά Δημοσιεύματα

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 106 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2126
    THEOD στις #62932

     

      Αγαπητοί φίλοι, μόλις πήρα την ανταπάντηση σε e-mail :

      Δείτε την :

     Αγαπητέ κύριε

      όπως εσάς το κράτος σα ςεπιτρέπει να κυνηγάτε, έτσι και εμένα μου επιτρέπει να εκφράζω την  άποψή μου. Τόσο απλά. Τώρα άν κάποτε η εφημερίδα έβγαλε κυνηγετικό ένθετο, αυτό δεν έχει να κάνει με τις δικές μου απόψεις, φυσικά και διαφώησα, υπάρχει όμως πολυφωνία.(Στο κάτω κάτω δεν είναι δική μου η εφημερίδα ώστε να γράφει ότι θέλω). Επιτρέψτε μου λοιπόν να εξακολουθήσω να θεωρώ κάθε “σπόρ” για τις ανάγκες του οποίου χύνεται αίμα, βάναυσο και αξιοκατάκριτο. Εσείς εξακολουθήσετ να κυνηγάτε αφού αυτό σας αρέσει και αφού οι νόμοι σας καλύπτουν. Μην έχετε  όμως την την απαίτηση να σας χειροκροτούμε όλοι …

      Φιλικά

    Κοσμάς Βίδος

     Συμπερασματικά λοιπόν, είμαστε θιασώτες και λάτρεις ενός αιμοβόρου και αιμοδιψούς “σπόρ”, αξιοκατάκριτοι και βάναυσοι … έτσι ο αγαπητός συντάκτης εκ του ασφαλούς και με τα δικά του “ακροαστικά”, μας χαρακτηρίζει ( κοινώς σιχτιρίζει) δίνοντας το περίγραμμα ή άλλως το ψυχογράφημα και την εικόνα της προσωπικότητας ενός κυνηγού…

     Έτσι απλά … μα παρά πολύ απλά … μαθαίνουμε επί τη ευκαιρία ότι ο ηθικός και υλικός αυτουργός είναι το κράτος, που μας επιτρέπει προφανώς να κυνηγάμε ακόμη … άσε δε αυτοί και αυτοί οι (τρομο)νόμοι που ως προΐόν κρατικής “χορηγίας” μας επιτέπουν να ασκούμε μιά νόμιμη δραστηριότητα, το κυνήγι … έχετε αγαπητοί φίλοι ξανακούσει τέτοιο προηγούμενοι ;; δηλαδή ασκείται μιά αιμοβόρα και παράνομη και αξιοκατάκριτη δραστηριότητα, επειδή το επιτρέπουν ή ακόμη χειρότερα επιβάλλουν οι υφιστάμενοι νόμοι ;;;;!!!!


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/10/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1528
    BillCentro στις #62936

    Apla,…., afou ginete sigkrisi tis eleytherias tou graptou logou me mia  asxolia opos to kinigi,…, einai mperdemenos o anthropos.  

    ps
    den ginete sigkrisi eleytherias metaji logou & prajeon…


     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2126
    THEOD στις #62937

     

     Επειδή κατά την γνώμη μου το θέμα μετά αυτή την απάντηση  δεν κλείνει αλλά ανοίγει, θα παρακαλέσω τον Θοδωρή, να το περάσει πρώτη σελίδα για ένα χρονικό διάστημα, ώστε να διατυπωθούν και ακουστούν και άλλες απόψεις …

     Έχει εξαιρετικό ενδιαφέρον τελικά, να δούμε ποιοί μας θεωρούν αξιοκατάκριτους και για ποιούς λόγους …. με Δούρειο Ίππο τα ΜΜΕ που εργάζονται … απεργαζόμενοι, με το πιό “αντικειμενικό και πλουραλιστικό δημοσιογραφικό ήθος “, σκοτεινά, εμπαθή και υποβολιμιαία αντικυνηγετικά σενάρια …

     Επειδή λέει το κράτος, τους επιτρέπει να έχουν και να λένε την άποψή τους, ως δημοσιογράφοι και πολίτες … και εγώ που νόμιζα, ότι η ελευθερία του λόγου και του τύπου είναι συνταγματικές επιταγές διαχρονικής  ισχύος, που κανένα κράτος δεν μπορεί να πάρει πίσω ούτε πολύ περισσότερο να δώσει στον πολίτη,  μέσα από ένα “αλισβερίσι αντισταθμιστικών” παροχών ή έναντι … πχ εσείς κυνηγάτε εγώ λέω την άποψή μου ….!!!!

     προσέξτε υποκριτικό ύφος :  ” εσείς κυνηγάτε,… εγώ λέω την άποψή μου … όχι σας επιτρέπω να πείτε και εσείς την δική σας άποψη κυνηγοί και πολύ περισσότερο, πριν βγάλω την δική μου άποψη στον αέρα μέσω της εφημερίδας, την σφόδρα αντικυνηγετική  ή και αφού την βγάλω, φροντίζω δίπλα της έστω και περιληπτικά να γράφεται και η άλλη άποψη η αντίθετη, δηλαδή των κυνηγών … τι είπατε ελευθερία του τύπου , πλουραλισμός , δεοντολογία , σεβασμός στοιχειώδης στον αναγνώστη κυνηγό, που καθυβρίζεται δημοσίως  ….;;;; ισχύουν για όλους του άλλους πλήν των αιμοδιψών κυνηγών …..

     Όσο η καθύβριση δια του Τύπου των κυνηγών παραμένει αναπάντητη δια της δικαστικής οδού και ο κάθε ένας δημοσιογράφος μπορεί να λέει και να γράφει ότι θέλει,  αυτά θα βλέπουμε, θα ακούμε και θα διαβάζουμε ….. από εδώ και πέρα ο καθένας μας στο μέτρο που του αναλογεί, άς φροντίσει να αποδώσει τα του Κάισαρος τω Καίσαρι …

     Και για να απαντήσω και στον φίλο Νίκο, που έφερε πρώτος το θέμα στην επιφάνεια, όντως δεν κρίνεις μιά εφημερίδα από την  συμπεριφορά ενός δημοσιογράφου που είναι εξόχως προσβλητική και εμπαθής κατά 250.000 Ελλήνων πολιτών – κυνηγών και άλλων πολλών χιλιάδων οικογενιών που ζούν από το κυνήγι … αλλά  νισάφι πιά, από την  υποκριτική αυτή, “ευαίσθητη δημοσιογραφική πένα”… το πως κάθε φορά λέγεται ο δημοσιογράφος και σε ποιά εφημερίδα  είναι με αφήνει αδιάφορο … κοινός παρονομαστής  η αντικυνηγετική υστερία, η τρομολαγνεία που ενσπείρουν με πλήρη συνείδηση λόγων και πραττομένων στο αναγνωστικό κοινό  με υποκείμενο ή αντικείμενο αναφοράς  τους κυνηγούς …. καταλογίζοντας τους τα όσα μύρια …. 

     Και θα διαφωνήσω επίσης με τον φίλο που λέει ότι “αγοράζω την εφημερίδα και πετάω τα ένθετα” … τα ένθετα από ότι φαίνεται, δίνουν “πεδίο δόξης λαμπρό …” για αντικυνηγετική υστερία, τα ένθετα λόγω της ανάλαφρης ύλης” τους διαβάζονται από όλους τους αναγνώστες  , θυμηθείτε πριν καιρό και το ένθετο  “ΟΙΚΟ-ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ” και τον αντίστοιχο αρχισυντάκτη πολέμιο μας τον κ. Τσιχλιά, θυμηθείτε το πόσα και το τι έγραψε …

     Αγαπητοί φίλοι μην αυταπατάσθε, ότι επαναλαμβάνεται πάνω από μία φορά, αρχής γενομένης με την έναρξη της κυνηγετικής περιόδου ή λίγο μετά την έκδοση της ετήσιας ρυθμιστικής δεν είναι σύμπτωση …. η αντίδρασή μας και η αντίστασή μας είναι αυτή που τους κάμπτει …  ώστε να καταλάβουν τα ΜΜΕ, ό,τι και μείς έχουμε άποψη και γνώση του τι κάνουμε ….

     Οι “ελέω Θεού” αυτόκλητοι δημόσιοι κατήγοροί μας, που ως Εισαγγελείς μας καταλογίζουν τα διαπραχθέντα αδικήματα και μας παραδίδουν μέσω των εφημερίδων ή καναλιών που δουλεύουν,  προς τιμωρία και κολασμό στο “λαΐκό Δικαστήριο” της κοινής γνώμης, την οποία έχουν όλως τυχαίως επηρεάσει μεροληπτικά σε βάρος μας χωρίς να εκφέρουμε καν άποψη …

     Αυτή την προδιάθεση, που είναι κοινή συνισταμένη τους και εμφανίζεται κατά τακτά χρονικά διαστήματα, πρέπει να την αντιμετωπίσουμε ευθέως … κανένα αντικυνηγετικό δημοσίευμα να μην μείνει αναπάντητο… την συσπείρωση και την  καθολική μας αντίδραση φοβούνται και όταν την νοιώθουν, δίνουν απαντήσεις σαν την παραπάνω …. επικαλούμενοι τα ατομικά τους δικαιώματα (!!!!), λές και εμείς τους τα θέσαμε υπό αμφισβήτηση ή τους τα αφαιρούμε …

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #62938

     Εγω παλι γιατι μπερδευτηκα, και νομιζα οτι οι δημοσιογραφοι, απλα καταγραφουν τα γεγονοτα και δεν παιρνουν θεση; Μπορει κανεις να φανταστει το τι μυνηση θα ετρωγε αν εβγαινε πχ, στην τηελοραση, και ελεγε την γνωμη του, ετσι απλα, για τους δημοσιογραφους, τους πολιτικους, τους δικηγορους; Αν εγω βγω και πω 200.000 γιατρους οτι ειναι ασυνειδητοι, 200.000 δικηγορους οτι ειναι ανηθικοι, 200.000 εμπορους οτι ειναι απατεωνες κλπ κλπ, τι διαφορα θα εχει; Θα λεω και γω απλα τη γνωμη μου. Και μετα θα μετραω μυνησεις για συκοφαντικη δυσφημηση.

     Εγω λοιπον λεω οτι το δικαιωμα της γνωμης ειναι συνταγματικα κατοχυρωμενο, και αναφαιρετο απο οποιονδηποτε.  Αναρωτιεμαι ομως αν ο εν λογω κυριος ειχε ενα κουμπαρο κυνηγο, και εγω τον πυροβολουσα στα πισινα, θα ερχοταν να με συγχαρει που δεν χτυπησα θηραμα αλλα ενα συγκυνηγο μου, η θα με ταραζε στις μυνησεις και θα ετρεχε στο νοσοκομειο;

     Λιγη σοβαροτητα δεν βλαπτει ομως πριν κατηγορησουμε ως βαναυσους και αξιοκατακριτους, μια μεριδα συνανθρωπων μας, που πολλοι απο αυτους ειναι και γιατροι και δικηγοροι, και επιστημονες, και χρησιμα μελη της κοινωνιας μας.

     Και τελος, η ευχη για προκληση σωματικων βλαβων σε συνανθρωπο, αν δεν ειναι ποινικα κολασιμη πραξη, ειναι ομως ηθικα, και εξισου “βαρβαρη” με τη “βαρβαροτητα” που μας κατηγορουν.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    36
    pkalamaras στις #340739

    ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΣΑΝ ΓΝΗΣΙΟΣ ΚΥΝΗΓΟΣ ΠΟΥ ΑΓΑΠΑ ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΦΥΣΗ Ο  ΒΙΔΟΣ ΔΕΝ ΜΕ ΑΓΓΙΖΕΙ. ΟΛΟΙ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΠΩΣ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥ ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΥ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΡΟΚΑΛΕΣΕΙ ΘΕΜΑΤΑ ΚΑΙ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ. ΑΠΛΑ ΕΤΥΧΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΦΟΡΑ ΝΑ ΑΣΧΟΛΗΘΕΙ ΜΕ ΕΜΑΣ. ΜΗΠΩΣ ΟΛΑ ΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΕΙ ΑΝΤΙΔΡΑΣΕΙΣ ΑΠΟ ΥΠΟΤΙΘΕΜΕΝΟΥΣ ΟΙΚΟΛΟΓΟΥΣ; ΕΓΩ ΘΥΜΑΜΑΙ ΤΟ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ ΜΑΘΗΤΗ ΣΤΑ ΘΡΑΝΙΑ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΕΞΗΓΗΣΩ ΣΤΟΝ ΔΑΣΚΑΛΟ ΓΙΑΤΙ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ. ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΟΥΤΩΣ Η’ ΑΛΛΩΣ Ο ΒΙΔΟΣ ΤΟ ΕΛΑΒΕ ΤΟ ΜΗΝΥΜΑ ΚΑΙ ΑΣ ΜΗΝ ΤΟ ΠΑΡΑΔΕΧΕΤΑΙ.

    ΞΕΡΕΤΕ ΠΟΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΔΙΝΩ ΣΤΗΝ ΕΡΩΤΗΣΗ ΦΙΛΩΝ “ΓΙΑΤΙ ΚΥΝΗΓΑΣ”; ΕΛΑ ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΜΑΖΙ ΜΟΥ ΚΑΙ ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ. ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΛΛΗ ΕΞΗΓΗΣΗ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2126
    THEOD στις #62977

     

      Εγώ τουλάχιστον σήμερα  με e-mail  τον ευχαρίστησα για την απάντηση του και τον προσκάλεσα να μας επισκεφθεί, να τον φιλοξενήσουμε και να ανταλλάξουμε απόψεις περί του κυνηγιού … γιατί ο διάλογος αν  μη τι άλλο απαιτεί δυό  μέρη …

     Δείτε και τις δημοσιογραφικές αναφορές στην πρώτη σελίδα και ας καταλάβουμε ότι άρχισε ήδη ένας νέος “ακήρυκτος πόλεμος” εναντίον μας (και) από την Ορνιθολογική αυτή την φορά, που βγάζει “παράνομη” την ρυθμιστική με δική της ερμηνεία και εκτίμηση …

     Τουλάχιστον μετά από τόσα χρόνια δικαστικών διενέξεων που μεσολάβησαν στο ΣτΕ αλλά και μετά την απόφαση του Ευρωπαΐκού Δικαστηρίου περί άρσης της παραπομπής της χώρας μας για παραβίαση της Οδηγίας 409/79, θα έπρεπε να είχαν συμμορφωθεί ή τουλάχιστον καταλάβει το γράμμα και το πνεύμα των δικαστηριακών αποφάσεων … αλλά δυστυχώς πάντα κακόπιστοι και μεροληπτικοί …

     Διαισθάνομαι ότι η “ευγενής προσπάθεια τους” να καταργήσουν τον Φεβρουάριο, από το κυνηγετικό μηνολόγιο συνεχίζεται και από ότι δείχνουν τα πράγματα, έχουν βάλει στο στόχαστρο και τον Ιανουάριο … ο  Βίκτωρας πολύ σωστά το τοποθέτησε ” ποιός θα συκοφαντούσε δημοσίως και με κάθε μέσο μιά τάξη που ασκεί μιά συγκεκεριμένη δραστηριότητα και θα έμενε αναπάντητη … χωρίς ένα τουλάχιστον εξώδικο θα πρόσθετα εγώ… ;;; ” 

     Αυτή η “γαλατική μας ευγένεια” και αυτή η εφησυχαστική τακτική των Κ.Ο μήπως αποβεί για μιά ακόμη φορά μεσοπρόθεσμα μπούμερανγκ ;;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    3557
    JIMPAP στις #62987

    ΚΟΥΡΑΣΤΙΚΟ ΚΑΤΑΝΤΗΣΕ ΠΙΑ.ΜΟΙΑΖΕΙ ΜΕ ΤΙΣ ΣΥΝΕΧΟΜΕΝΕΣ ΔΙΑΣΚΕΥΕΣ ΠΕΤΥΧΗΜΕΝΩΝ ΤΡΑΓΟΥΔΙΩΝ ΠΟΥ ΑΛΛΑΖΟΥΝ ΡΥΘΜΟ,ΒΑΖΟΥΝ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΛΟΓΑΚΙΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΘΕ ΑΣΗΜΟ ΣΥΓΚΡΟΤΗΜΑΤΑΚΙ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΔΙΑΣΗΜΟ…….

    ΕΤΣΙ ΚΑΙ Ο ΚΑΘΕ ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΙΣΚΟΣ….ΑΝΑΜΑΣΑ ΤΗ ΓΝΩΣΤΗ ΑΝΤΙΚΥΝΗΓΕΤΙΚΗ ΚΑΡΑΜΕΛΛΑ ΘΕΩΡΟΝΤΑΣ ΟΤΙ ΟΣΟΙ ΘΑ ΑΣΧΟΛΗΘΟΥΝ ΜΕ ΤΑ ΓΡΑΦΟΜΕΝΑ ΤΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΟΥΝ ΤΗ ΣΤΟΙΧΕΙΩΔΗ ΛΟΓΙΚΗ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΝ ΟΤΙ ΑΥΤΑ ΤΑ ΚΕΙΜΕΝΑ ΠΟΥ ΘΥΜΙΖΟΥΝ ΜΑΡΘΑ ΒΟΥΡΤΣΗ ΣΤΑ ΧΑΙ ΤΗΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΙ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ.ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΙ ΤΟΥ….ΣΑΛΟΝΙΟΥ,ΠΟΥ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΤΑ ΠΑΝΤΑ……..Η ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΕΝΑ ΚΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΣΤΟΙΧΕΙΟ ΜΟΝΟ???

    ΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ???????

    ΜΑ ΠΟΙΟ ΑΛΛΟ ΑΠΟ ΤΟΝ ΥΠΝΟ ΔΙΚΑΙΟΥ ΤΗΣ ΚΣΕ??????

    ΤΟΣΟ ΑΝΩΤΕΡΟΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΑΝ ΟΜΑΔΑ….(ΑΙΜΟΣΤΑΓΩΝ ΔΟΛΟΦΟΝΩΝ)ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΤΑΘΕΣΟΥΜΕ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΜΙΑ ΜΥΝΗΣΟΥΛΑ?????????ΕΤΣΙ ΓΙΑ ΝΑ ΤΑΡΑΞΟΥΜΕ ΛΙΓΟ ΤΑ ΝΕΡΑ????

    ΛΥΠΑΜΑΙ ΑΛΛΑ ΕΜΕΙΣ ΔΙΝΟΥΜΕ ΤΙΣ ΑΦΟΡΜΕΣ ΜΕ ΤΗΝ ΣΤΑΣΗ ΜΑΣ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    31/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1117
    Hunter.Gr στις #62992

    Γιάννη (THEOD), έστειλες την διαμαρτυρία σου κατευθείαν στον κο Βίδο; ή/και στην εφημερίδα;

    Εγώ την έστειλα μόνο στο κεντρικό mail της εφημερίδας αλλά ουδεμία απόκριση υπήρξε.  Τί να απαντήσουν άλλωστε;

    Πιστεύω όμως ότι θα του τράβηξαν λίγο το αυτί… Θα το διαπιστώσουμε, ίσως, του χρόνου τον Αύγουστο…

    Ούτε στο χτεσινό φύλλο της εφημερίδας υπήρξε οποιαδήποτε αναφορά.
    Αν έγραψαν κάτι στο καθημερινό Βήμα δεν το γνωρίζω, διαβάζω μόνο της Κυριακής.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #62994

     Αναρωτιεμαι αν υπαρχει Νομικο τμημα στην ΚΣΕ. Η εστω ενας υπεθυνος τυπου

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2126
    THEOD στις #63000

     

     Σημείωση πρώτη: Νίκο το έστειλα to e- mail, απευθείας στον συντάκτη, διότι στο κεντρικό του ΔΟΛ δεν είχα καμιά εμπιστοσύνη, όχι απλά ότι δεν θα το δούνε, αλλά έχοντας το παράδειγμα άλλων δημοσιευμάτων και παρόμοιων αναταπαντήσεων μας ( ΟΙΚΟ – ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ. 4Τ κλπ) πίστευα ότι θα πάει στον κάλαθο των αχρήστων χωρίς  σχολιασμό ή εμφάνιση σε κάποια στήλη, ούτε ως απλή αναφορά …

     Σημείωση δεύτερη: Μετά την πρώτη απάντηση που πήρα χθές έστειλα ένα ακόμη στον κ. Βίδο όπως έγραψα παραπάνω χθές, ζητώντας μου να μου κάνει σαφέστερο τον χαρακτηρισμό των “αξιοκατάκριτων αιμοβόρων δολοφόνων …κυνηγών “, την άποψή του για το ψάρεμα και τις μεθόδους ψαρέματος (ψαροντούφεκο, καλάμι, παραγάδι κοκ) , την αδημονία του πελάτη να φάει “σπαρταριστό” ψάρι ή χταποδάκι στα κάρβουνα για να πιεί το ουζάκι ή το τσιπουράκι του στα κάρβουνα ή στο τηγάνι, την άποψή του για την “σφαγή” των αμνών, κατσικιών , μοσχαριών, κοτόπουλων κλπ που κοσμούν το τραπέζι μας και τα μενού των ταβερνών, εστιατορίων κλπ  και εν τέλει αυτοί που ασχολούνται με την σφαγή τους έχουν ή δεν έχουν χέρια βαμμένα στο αίμα αθώων ζώων ;; ή αυτά είναι “άλλου Θεού” ;;;

     Φυσικά και δικαίως θα μου πείτε,αυτά τα επιχειρήματα είναι απλοΐκά αλλά τολμώ να πώ, ικανά να καταδείξουν το μέγεθος της αντικυνηγετικής υστερίας για την επίκληση των “αισθημάτων συμπαράστασης και οίκτου” κάποιων ευαίσθητων συνελλήνων προς τα “καημένα και αθώα πουλάκια” που θα είναι η αφορμή, να βάψουμε τα χέρια μας με αίμα οι κυνηγοί … στο ερώτημα, άν διαπίστωσε εξαιτίας του κυνηγιού, την απομείωση των επιτρεπομένων θηραματικών ειδών πτηνών ή ζώων, άν έχει υπόψη κάποια μελέτη σχετική, στατιστικά δείγματα και υποδείγματα δεν έγραψε κάτι σχετικό …

     Επιπλέον μου έγραψε ο κ. Βίδος, ότι ενόψει της έναρξης της καλοκαιρινής του άδειας για τρείς εβδομάδες θα επιστρέψει στις 17/9/05 και μπορούμε από τότε να τα ξαναπούμε.

     Διακίως και πολύ αδρά περιγράφει παραπάνω ο Δημήτρης, την ενορχηστρωμένη αντικυνηγετική προπαγάνδα, ως νέα κυριολεκτικά “εκτέλεση” των ίδιων φάλτσων τραγουδιών με το ίδιο ρεφραίν για τους αιμοβόρους κυνηγούς … και βέβαια “σιγά μην στάξει η ουρά του γαΐδάρου …”, εμείς οι κυνηγοί, εξασφαλίσαμε την ίδια ρυθμιστική και μπορούμε ήσυχοι να κοιμηθούμε … τώτα άν το γεγονός ότι σε μιά από τις  μεγαλύτερες σε κυκλοφοράι εφημερίδες γράφτηκαν αυτά, το γεγονός ότι και άλλες ΕΦΗΜΕΡΙΔΕΣ ψέγουν την “οικολογική ρυθμιστική” με σαρκασμό και ειρωνεία, το γεγονός ότι η Ορνιθολογική (Ε.Ο.Ε) κατέχει  τα σκήπτρα της αντικυνηγετικής υστερίας, προσδοκώντας κατά πως δείχνει, να κρατά τα “αντικυνηγετικά ηνία” στα χέρια μονοπωλιακά, αφού οι άλλες “οικολογικές” οργανώσεις έχουν διαλυθεί, το γεγονός ότι μιά οργάνωση με συγκεκριμένο ρόλο και σκοπό και κρατική χρηματοδότηση το παίζει “Δικαστήριο ουσίας ” και διαπομπεύει το αρμόδιο Υπουργείο ….

     Όλα αυτά είναι τυχαία και ασήμαντα … δεν μάθαμε τίποτα από ότι φαίνεται από τα παθήματα μας  ή ξεχνάμε πολύ γρήγορα … 

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/08/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    853
    steve στις #63027

    …να μου κάνει σαφέστερο τον χαρακτηρισμό των “αξιοκατάκριτων αιμοβόρων δολοφόνων …κυνηγών “, την άποψή του για το ψάρεμα και τις μεθόδους ψαρέματος (ψαροντούφεκο, καλάμι, παραγάδι κοκ) , την αδημονία του πελάτη να φάει “σπαρταριστό” ψάρι ή χταποδάκι στα κάρβουνα για να πιεί το ουζάκι ή το τσιπουράκι του στα κάρβουνα ή στο τηγάνι, την άποψή του για την “σφαγή” των αμνών, κατσικιών , μοσχαριών, κοτόπουλων κλπ που κοσμούν το τραπέζι μας και τα μενού των ταβερνών, εστιατορίων κλπ  και εν τέλει αυτοί που ασχολούνται με την σφαγή τους έχουν ή δεν έχουν χέρια βαμμένα στο αίμα αθώων ζώων ;; ή αυτά είναι “άλλου Θεού” ;;;

    Φίλε Γιάννη, είμαι πεπεισμένος ότι σε ένα πολύ μεγάλο ποσοστό αντικυνηγών – «οικολόγων», πίσω από την ευαισθησία για τα «καημένα τα πουλάκια και ζωάκια», κρύβεται η απέχθεια και η φοβία για τα όπλα, και συγκεκριμένα τα πυροβόλα όπλα. Αυτό που τους ενοχλεί και δεν μπορούν να «χωνέψουν», είναι ότι υπάρχουν άνθρωποι που έχουν και χρησιμοποιούν πυροβόλα όπλα. Μέσα στο υποσυνείδητό τους, το πυροβόλο όπλο έχει κάτι το υπερφυσικό, το μαγικό, το σατανικό, που τους τρομοκρατεί και μόνο σαν σκέψη (όπως τους ιθαγενείς της Αμερικής, όταν πρωτοαντίκρυσαν τους λευκούς κατακτητές με τα «μακριά καλάμια που βροντούν»).

    Γι’ αυτό και συνήθως δεν έχουν πρόβλημα με το ψάρεμα γενικώς, αν και ο τρόπος θανάτωσης των ψαριών και θαλασσινών είναι ασυγκρίτως πιο αργός, βασανιστικός και «απάνθρωπος». (Αλλά αυτό είναι ψιλά γράμματα, το θέμα είναι ότι δεν κάνει ΜΠΑΜ και δεν μυρίζει μπαρούτη!)

    Γι’ αυτό στις περισσότερες περιπτώσεις, όλη η «αγωνία» και ο αγώνας τους για την «προστασία της φύσης και της άγριας ζωής», περιορίζεται και εξαντλείται στον πόλεμο κατά των κυνηγών και στην προσπάθεια κατάργησης του κυνηγίου.

    Ως γνωστόν, στο σύγχρονο κόσμο οι φοβίες και διάφορες άλλες ψυχολογικές διαταραχές κάνουν θραύση. Ανάμεσα λοιπόν σ’ αυτές είναι και η ΟΠΛΟΦΟΒΙΑ, που δυστυχώς, σαν φοβία, δεν υπόκειται στη λογική και δεν αντιμετωπίζεται με λογικά επιχειρήματα.

     

    ———————

    Φιλικά, ΣΤΕΛΙΟΣ.  

     

     

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2126
    THEOD στις #63029

     

      Στέλιο καλή σου μέρα, ειλικρινά με εντυπωσίασε η άποψή σου, και περισσότερο, γιατί έβαλες ως υπόθεση εργασίας, μιά παράμετρο (οπλοφοβία) που ίσως εξηγεί λογικά, την “άλογη λογική τους” και συνεπακόλουθα την υστερία πολλών εποχούμενων αντικυνηγών κυρίως εργαζομένων στα ΜΜΕ … “άβυσσος γάρ η ψυχή του ανθρώπου” …

     Δεν μπορώ να καταλάβω την απόλυτη συμπεριφορά τους και βέβαια να ανιχνεύσω το υποσυνείδητό τους,  πάντως  ότι οι λογικές αυτές, μάλλον κινούνται στα όρια της (αναγκαίας πλήν  απαραίτητης) ψυχανάλυσης και εξιχνίασης των απωθημένων ορμεμφύτων …

     Πάντως για να αποδώσω “δίκαιο” ο παραπάνω δημοσιογράφος, μου σημείωνε ότι είναι και κατά του ψαρέματος, τώρα τι να υποθέσω ;; ότι έχουν και καλαμοφοβία ή διχτυοφοβία ή ψαροντουφεκοφοβία ;; τελικά μου έμειναν αναπάντητα και το ερωτήματα:  με τι τέλος πάντων διατρέφονται … μέλι,ακρίδες ή χόρτα … ;;;; τελικά οι χασάπηδες είναι ή δεν είναι δολοφόνοι και “αιμοσταγείς”, όσο για τους ταβερνιάρηδες, αυτοί και άν δεν είναι “αμαρτωλοί” ως αποδέκτες προΐόντων εγκλήματος κατά συρροήν …!!! 

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/12/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1982
    Κυριμλίδης Σταύρος (black_pilum) στις #340751

    Εγώ πάλι το συνδυάζω αλλιώς, στο φτωχό μου το μυαλό.

      1)Στην θάλασσα δεν μπορούν να κόψουν οικόπεδα για να κάνουν τις οικολογικές τους βίλες.

    Η αξία της γης έχει μεγαλώσει κατακόρυφα. 

    2)Αν συνεχίσουμε να κυνηγάμε ελεύθερα πως θα κονομήσουν αυτοί με τις ρεζέρβες;

    3)Αν σταματήσουν να κράζουν, με ποια δικαιολογία θα ζητήσουν οικονομική ενίσχυση;

    Έχω όμως μια απορία, και αν κάποιος από αυτούς διαβάζει ας μου απαντήσει.

    Στην οικολογία το περιβάλλον δεν έχει καμία απολύτως σχέση;

    Τι εννοώ;

    Ένα μικρό παράδειγμα. Στις πρώην Αλυκές Αναβύσσου αν τολμήσει να μπει  κάποιος κυνηγός αμέσως θα καλέσουν την αστυνομία και το δασαρχείο, όταν όμως τα φορτηγά αδειάζουν  μπάζα και σκουπίδια κανείς δεν διαμαρτύρεται.  

    Η υποκρισία σε όλο της το μεγαλείο.

    Ένα είναι το σύνθημα.

    Σταματήστε με κάθε μέσον και τρόπο το κυνήγι. Κάντε τα δάση σκουπιδότοπους και βίλες.  

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2126
    THEOD στις #63035

     

     Ένα βασικό μου ερώτημα, προς τον συντάκτη του “ΒΗΜΑΤΟΣ” ήταν και αυτό, δηλαδή εν τέλει, οι κυνηγοί καταστρέφουν το θήραμα ή την φύση ;; απάντηση : – ———–  ;;;

     Προεκτείνοντας δε αυτό που γράφει ο Σταύρος, για την πλήρη οικοπεδοποίηση ή την υποβάθμιση και οικολογική καταστροφή, να υπενθυμίσω αυτά τα “τσιτάτα” και τις μεγαλοστομίες που ακούμε (και ακούσαμε πρόσφατα) μετά από κάθε εγκληματικό εμπρησμό : κήρυξη των καμένων περιοχών ως αναδασωτέων …. και εδώ γελάνε … 

     Πριν λίγο καιρό, το ίδιο διάστημα επ ΄ευκαιρία  αυτών, δημοσιογραφική έρευνα απεδείκνυε, ότι πάνω από το 60 – 70 % των καμένων εκτάσεων από το 1975 της Αττικής έχουν κτισθεί … για όσες δεν έχουν ακόμη κτισθεί, γίνονται “φιλότιμες και εντατικές”  προσπάθειες … υπομονή … προχθές γινόταν αναφορά, για ένταξη χιλιάδων στρεμμάτων αυθαιρέτων στα σχέδια πόλης και νομιμοποίηση … η διαδικασία όπως έλεγε συνδικαλιστής δασολόγος απλή, εμφανίζουν έναν υπερήλικα που έχει “συμβόλαιο τουρκοκρατίας” ως ιδιοκτήτη και με αλληλοδιαδοχικά επόμενα συμβόλαια – μεταβιβάσεις “ξεπλένουν” την δασική έκταση ως κτήμα ή οικόπεδο εκτός σχεδίου … μετά τα πράγματα  απλά παίρνουν το δρόμο τους …  

     Σε όσες δε περιπτώσεις έγινε αναδάσωση πχ Πεντέλη κλπ οι κυνηγοί έδωσαν δυναμικό  παρόν και σε πολλές περιπτώσεις αγόρασαν και τα δέντρα και τα φρόντισαν και ήταν μόνοι τους … οι ευαισθητοποιημένοι και “ψαγμένοι” οικολόγοι απόντες … παρόντες ήταν όταν “έκραζαν” να καταργηθεί το κυνήγι στις καμένες περιοχές … ποιό πουλί ή ζώο άν δεν είχε καεί, θα πήγαινε εκεί είναι άλλο θέμα … ποιός κυνηγός θα πήγαινε σε καμένη γή να κυνηγήσει και τι άραγε και αυτό ερώτημα επιστημονικής φαντασίας … και οι κυνηγοί χρόνια τώρα δεν ξαναπήγαν, ούτε θα πάνε … και νάσου οι “βίλες μετά πισίνων” και νάσου τα  οικόπεδα – φιλέτα … επιτέλους η απομάκρυνση των κυνηγών επέφερε ησυχία, τάξη ασφάλεια, μπήκαν τα πράγματα στη θέση τους … 

     Βλέπετε το αιτούμενο επιτεύχθηκε, “οι αιμοβόροι κυνηγοί” απομακρύνθηκαν και έτσι σώθηκε η χλωρίδα και η πανίδα, γέμισε ο τόπος από πράσινο (γκαζόν στις βίλες…) και ζώα (οι “λουλούδες” των κυρίων της υψηλής κοινωνίας … άντε και καμιά γάτα άγκυρας ή κανα παπαγαλάκι και καναρίνι…)  και φυσικά οι τσέπες των επιτήδειων, παραγέμισαν εντός και εκτός Αττικής … και οι κύριοι – κύριοι “οικολόγοι” και ευαισθητοποιημένοι συνέλληνες, τώρα δεν θα χρειαστεί να βλέπουν ούτε το (καμένο) δάσος ούτε το (καμένο) δέντρο … ούτε τους μοχθηρούς κυνηγούς … αιδώς Αργείοι …!!! 

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    36
    pkalamaras στις #63167

    ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ !!!! ΚΑΙ ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΤΕ ΟΤΙ ΜΙΛΑΕΙ ΓΙΑ “ΚΑΛΛΙΕΡΓΙΑ ΤΗΣ ΒΙΑΣ ΑΠΟ ΕΝΑ SITE ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΦΙΕΡΩΜΕΝΟ ΣΤΙΣ ΠΟΛΕΜΙΚΕΣ ΤΕΧΝΕΣ”

    http://www.martialarts.gr/oikokinigi.htm

     

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 106 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων