Το απόλυτο Τραποντούφεκο

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 58 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/08/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1376
    androu στις #68990

    Εγώ θα σου πρότεινα το παραγγείλεις το sporting (τώρα για μήκος κάννων εγώ δεν είμαι καλός σύμβουλος καθώς έχω μια ροπή προς την υπερβολή ), με ένα extra κοντάκι trap και να κάνεις την δουλειά σου τέλεια .

    Το *-** Τσοκάρισμα ενός κλασσικού τραποντούφεκου είναι ανεπτυγμένο για άλλες εποχές που τα φυσιγγία ήταν με μαλλινες τάπες και 32γρ.

    Τώρα κάθε φυσίγγι έχει την δική του συμπεριφορά και το *-** είναι πολύ περιοριστικό.

    Μην βιάζεσαι να το πάρεις άμεσα  – Οι τρείς μήνες είναι ένας χρόνος αναμονής που θεωρείται “λογικός” (ακόμη και σε πολύ ακριβότερα όπλα).


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/07/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    50
    ΝΙΚΝΟΚ στις #69081

    Καταρχας sorry για την καθηστεριμενη χρονικα αναγνωση και απαντηση. Ειχα καποια νεοτερα με την ολη υποθεση. Ο εισαγωγεας στην Ελλαδα απο οτι καταλαβα ειναι καταστημα. Για να το φερει θελει 20 με 30 % προκαταβολη, και εξωφληση κατα την παραδοση, απο το καταστημα που θα το παραγγειλω, (λιγο παραλογο, γιατι απο οτι ξερω μεταξη τους εχουν καποια καλητερη συνεργασια, π.χ. 3μηνη επιταγη και τετοια) και σχετικα με την χρονικη παραδωση δεν ειναι συγουρο 100% το διαστημα που προαναφερα. Ολα τα παραπανω με κανουν να το ξανασκευτω γιατι ¨χτυπα ξυλο¨ χαλαει  κατι. Τη γινετε? πας Ιταλια?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/06/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    749
    old-timer στις #69082

    …μπραβο!!!…

    τωρα λοιπον, οπως ολοι μας λιγο-πολυ, θα ακολουθησεις πιο “σιγουρα” μονοπατια…

    για αγορα με λογικο αντιτιμο θα σου προτεινα 686 τραπ (αν και δεν συμπαθω καθολου τα Beretta) και λιγο παραπανω τα Rizzini που πραγματικα με εντυπωσιασαν.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/07/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    50
    ΝΙΚΝΟΚ στις #69083

    Oρε παναγια μου. Ο θεος να μας φιλαϊ. Μολις διαβασα το θεμα “Ενα μεγαλο μπραβω στην BERETTA”  που παλιοτερα ηταν “Ντροπη στην BERETTA”. Απο οτι καταλαβα οτι και να επιλεξεις, αν δεν εισαι Κ—ΦΑΡΔΟΣ την πατησες!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/08/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1376
    androu στις #69088

    Φίλε δεν είναι έτσι τα πράγματα .

    Έχω δυο Beretta και έχω δει άπειρα στο σκοπευτήριο. Σοβαρά προβλήματα δεν έχω δει , ακόμη και σε όπλα με πολύ σκληρή χρήση.

    Αν δεν θέλεις να περιμένεις ή φοβάσαι για τις προκαταβολές ή την υποστήριξη που θα έχεις , τότε οι άμεσα διαθέσιμες λύσεις είναι το 686 , το 682 ή το Browning Ultra .

    Και τα τρια είναι πολύ καλά (σε διαφορετικό επίπεδο τιμής όμως ).

    Όμως το ίδιο καλά είναι και το Rizzini και το Zoli , αρκεί να μην βιάζεσαι

    Τέτοια όπλα δεν αγοράζονται κάθε μέρα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/07/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    50
    ΝΙΚΝΟΚ στις #69111

    Ναι  Γιαννη  συμφωνω  με  αυτο  που  λες   (εξαλου  και  εγω  εχω  2  BERETTA  ενα  SILVER  PIGEON  687S  και  την  TEKNIS)   αλλα  πιο  πολυ  απο  ολη  την  ιστορια  που  διαβασα  με  τρομαξαν  τα  μυνηματα  του  425    (αν  δεν  κανω  λαθος  για  το  nikname)     oτι  ορισμενοι  αετονυχιδες  μας  κουβαλαν  οπλα  Β¨ διαλογης με  σκοπο  το  μεγιστο  κερδος,   αδιαφορονδας  για  την  ασφαλεια  μας.   Επισης  δεν  μ¨αρεσε  καθολου  ο  τροπος  με  τον  οποιο  ΣΤΑΜΑΤΗΣΕ  την  ολη  ιστορια  ο  παραπανουμενος, και  η  ΑΛΑΓΗ  του  τιτλου.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/08/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1376
    androu στις #69120

    Κατά κανόνα τέτοιες περιπτώσεις δεν συμβαινουν στα σκοπευτικά όπλα , γιατί οι σκοπευτές είναι δύσκολοι πελάτες και το ψάχνουν  το θέμα πολύ περισσότερο. Επίσης τα σκοπευτικά όπλα τείνουν  να είναι κατασκευασμένα για πιο σκληρή χρήση από τα αντίστοιχα κυνηγετικά.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/07/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    50
    ΝΙΚΝΟΚ στις #69126

    Χαρηκα  πολυ  με  αυτο  που  εγραψες φιλε  Γιαννη.  Για  να  πω  την  αληθεια,  δεν  το  ειχα  σκεφτη. Βλεπω  οτι  κατεχεις  καλα  το ¨αθλημα¨ και  θελω  να  μου  πεις  στα  ισια.  ΤΗ  ΝΑ  ΚΑΝΩ?  ΝΑ  ΠΑΡΩ  ΤΟ  ΖΟLI,  Η  ΟΧΙ?   ΝΙΚΟΣ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/01/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    640
    shotgun1 στις #69159


    [indent]

     και λιγο παραπανω τα Rizzini που πραγματικα με εντυπωσιασαν.

    Τα rizzini premier πού πηγαίνουν στίς ΗΠΑ έχουν κώνο 5 ίντζες κ σέ περίπτωση φθοράς τών πίρων υπάρχουν προσφερόμενα από τό εργοστάσιο πέντε στάδια ανακαίνησης !!!!! Αχρείαστα νά είναι απλά δείχνουν τήν μελέτη πού έχουν κ τόν σεβασμό στόν σοβαρό σκοπευτή πού πραγματικά νά λειώσει τό τουφέκι του. Τά κοντάκια τους δέ μού έχουν πάρει τόν νού κ ειδικά η λαβή.Οπου κ άν έχω διαβάσει γιά τήν σειρά premier μόνο υπερθετικά σχόλια έχουν γίνει γιά τό καλό τής κατασκεύης κ δέν τό κρύβω πώς είναι υποψήφιο πρός απόκτηση.   Χρήστος.

    [/indent]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/08/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1376
    androu στις #69164

    Τα Batista Rizzini και ιδίως το Premier Trap ήταν μέσα στα υποψήφια όπλα για αγορά και για μένα το Σεπτέμβρη , πριν αποφασίσω να ανέβω χρηματική κατηγορία.

    Τα κοντάκια του είναι σχεδιασμένα από τον φημισμένο κοντακά Valeriano Sabatti και έχουν φο-βε-ρή εργονομία .Επίσης το σύστημα τους στα ρυθμιζόμενα κοντάκια είναι εξαιρετικό (το έχει η Benelli μου).

    Τέτοιο κοντάκι έχει στο 682 του ο vagelisdr και έχοντας ρίξει με το όπλο , μπορώ να πω ότι είναι άριστο. 

    Τα Rizzini τα φέρνει η DISPAN και μου είχαν πει για χρόνο παράδοσης γύρω στους 2 μήνες . Έχω δει δύο – τρία στο σκοπευτήριο κατα καιρούς και οι ιδιοκτήτες τους ήταν ευχαριστημένοι.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/07/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    50
    ΝΙΚΝΟΚ στις #69332

    ΚΥΡΙΟΙ Ο ΚΥΒΟΣ ΕΡΙΦΘΕΙ.  

    Τελικα μετα  κοπο  και  βασανων  και  αφου “επριξα”  αρκετους  απο  εσας,  (τη  να  κανω,  δεν  ειναι  ευκολη  η  αγορα  σκοπευτικου  γιατι  στην ουσια το “παντρευεσαι”).

    Μετα  απο  αρκετες  ωρες  στο  ιντερνετ και  πολλες  συζητησεις  (εκτος  forum)  αποφασισα,  παραγγειλα  και  σημερα  η  αυριο  ερχετε,  το  FABARM  STL  σε  SPORTING. 

     “Aκουω”  τις  αποψεις  σας   ΝΙΚΟΣ  ΑΡΙΔΑΙΑ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/08/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1376
    androu στις #69335

    Με γειά φίλε και καλοντούφεκο,

    Περιμένω εντυπωσεις από την δοκιμή.

    Για πές μας προδιαγραφές και τιμή …..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    942
    Νεοπτόλεμος στις #69336

    Τι έκανες???????

    Πες μας την τιμή.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/07/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    50
    ΝΙΚΝΟΚ στις #69337

    Τελικα  το  πηρα  71  ποντους  (λογο  του  οτι  θελω  να  ριχνω  και  SKEET),  με  τσοκακια  (8  στον  αριθμο,  ζωη  να  χουν),  ρυθμιζομενο  κοντακι  και  σκανδαλη,  παπια  schnabel,  10αρα  στην  αρχη  ριγα  που  καταληγει  σε  8αρα,  και  10  στον  αριθμο!!!  σκοπευτρα. 

    Τιμη  αυτου  2600. 

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    942
    Νεοπτόλεμος στις #69350

    Ολα καλα … εκτός απο την καννη …επρεπε να είναι 76 cm.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 58 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων