Το απόλυτο Τραποντούφεκο

Επισκόπηση 13 δημοσιεύσεων - 46 έως 58 (από 58 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    942
    Νεοπτόλεμος στις #69427

    Κοιτα εδώ επάνω δεν υπάρχουν πολυτέλειες και ονόματα. Ισως αυτό να είναι και καλύτερο Το κοντακι μου το εφτιαξε φίλος που φτιαχνει κοντακια ερασιτεχνικά … ο μηχανισμός είναι πατεντα αλλου βορειοελαδίτης κατασκευασμένος απο αλουμίνιο (ελαφρυς) και απόλυτα λειτουργικός. Στην αρχή είχα φταιξει σκετο το κοντακι. Μετα καταλαβα ότι ήθελα μια μικρή πρόσθετη κλίση προς τα αριστερά και λίγο κατευασμα. Προτίμησα τοτε τον μηχανισμό … (μπορουσε να γίενι και απο τον φίλο κοντακα). Ο λόγος είναι ότι εχω να παωω σκοπευτήριο απο τον Ιούλιο. (κοντυνότερο υπαρκτο λαγκαδας Θεσνικης 230 χλμ). Με το ρυθμιζόμενο το όπλο μου μπορεί να γίνει πολυχρηστικό σε περίπτωση που παρατήσω το trap λόγω ελειψης σκοπευτηρίου. βεβαια εχω αποφασίσει πως όποτε εχει αγώνες στην Β. Ελλαδα ακόμη και χωρίς προπόνηση θα πηγαίνω οικογενειακώς για βόλτα. Μάλιστα να σου πώ ότι με το κόντακι πρωτοδοκιμαζόμενο με μηχανισμό πήγαίνοντας τον πατέρα μου Θεσνίκη για ιατρικούς λόγους πεταχτηκα με 3 μήνες απουσίας εντός Οκτωβρίου και εριξα ακριβώς 5 πούλες μόνος μου εντελώς στον λαγκαδα και εκανα 103/125 με πολύ καλά σπασίματα. Μετα από αυτο είπα πως και να μην προπονούμε θα προσπαθώ τους αγώνες εφόσον μου επιτρέπουν οι συνθήκες.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    213
    kazam στις #69428

    φΙΛΕφφΦιλε Νεοπτολεμε Μπορει να κανω λαθος αλλα σε παρακαλω παρα πολυ να μου απαντησεις ειλικρινα εαν η απαντηση που εστειλες στο δικο μου μυνημα και τα σχολια εμπεριειχε και καποιο βαθμο ειρωνιας.

    Εαν δεν υπηρχε αυτη η προθεση  τοτε

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/08/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1376
    androu στις #69429

    Για δώσε στοιχεία του κατασκευαστή και τιμή του μηχανισμού , αν έχεις , γιατί ο ’λκης (old_timer) ενδιαφερόταν για μηχανισμό ρυθμιζόμενου.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/08/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1376
    androu στις #69430

    Έχει πλάκα που εμείς εδώ διαφωνούμε για το μήκος της κάννης στο Trap.

    Για κοιτάξτε έναν κύριο εδώ με ελαφρώς μακριές κάννες στο skeet και πείτε μου τη γνώμη σας:

     

    Πολύ θα ήθελα να δώ πως ρίχνει στον 8 με αυτή την κάννη….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    213
    kazam στις #69440

      Νεοπτολεμε ,πιστευω οτι με την φωτογραφια προσπαθεις να εκτονωσεις την ``ενταση``.

     Διευκρινιζω οτι δεν υπαρχει τοση μεγαλη διαφορα στις αποψεις  ολων μας.Απλως η διαφωνια μου ειναι οτι οταν προτεινουμε σε καποιο φιλο ο οποιος παραδεχεται κιολας οτι  δεν ειναι τοσο εμπειρος με τα δρωμενα της σκοποβολης να ειμαστε λιγο πιο φειδωλοι.

      Η αφορμη υπηρξε ο ΝΙΚΝΟΚ .Προσωπικα χαιρομαι που εκανε αυτη την επιλογη,διοτι το οπλο του θα μπορεσει με τον ενα ή τον αλλο τροπο να το χαρει καλυτερα(εαν δεν ειναι το σκοπευτηριο θα ειναι στο κυνηγι).

    Δεν εγραψα για μενα τιποτα απο αυτα που σας παρακαλεσα να κανετε εσεις .Επειδη ομως κρινω οτι υπηρξε μια αντιδραση οχι και τοσο κολακευτικη στο προσωπο μου νοιωθω την αναγκη να καταγραψω την εμπειρια μου απο την σκοποβολη.

     Την επαφη με αυτο που λεμε πηλινος στοχος την αρχισα σε ηλικια13-14 χρ. με μηχανη ερασιτεχνικη και στην  συνεχεια στο σκητ με πλαγιιοκανο οταν οι πιο πολλοι ηδη ηταν κατοχοι s/p.Σε ηλικια 17 ο σκπ.Ομιλος της πολης μου μου χρυσιδανησε ενα οπλο σκητ που ειχε για τους επισκεπτες αυτου.Απο τοτε αρχισα να μαζευω και τα πρωτα μου κυπελλα στο σκητ  και σε αγωνες κυνηγετικης σκοποβολης .Οτι διδαχτηκα ηταν αποτελεσμα τηα στενης παρακολουθησης αλλων σκοπευτων γνωστων και αγνωστων οι οποιοι με περιεβαλαν με την αγαπη τους.

    Στην συνεχεια καθ`ολη την διαρκεια των σπουδων μου η μονη επαφη με το σκοπευτηριο και τους αγωνες ηταν οταν κατεβαινα στην πατριδα μου για διακοπες .Σε ολα αυτα τα χρονια υπηρξα κατοχος πολλων οπλων  αξιολογων  (Miroku,Winchester,Nikko, το τελευταιο δε  ηταν  Perazzi).Τα επαθλα που στολιζουν την συλλογη μου ειναι παρα πολλα και οι εμπειριες μου τεραστιες.

    Ερχομενος στην Συρο το `87 καταφερα να δημιουργησω τον σκ.ομιλο της Συρου και ετσι επιδοθηκαμε στο αθλημα του τραπ με την χειροκινητη μηχανη  και με το ημικυκλικο σταντ 5 βατηρων.Αρχικα χρησιμοποιουσα το Winchester101 lightweight με 68 εκ.καννες.Γυρω στο `90 αγορασα το Master Trap και το οποιο ειχα μεχρι περσι.Λειτουργησαμε σαν ομιλος μεχρι το 96 οπου λογω μη ενδιαφεροντος και προσελευσης κοσμου το μαγαζακι μας εκλεισε.

    Τα τελευταια 2 χρονια ,μολις αρχισουν τα δρομολογια των πλοιων να με βολευουν ( απο Απριλιο εως και  αρχες Οκτωβριου) πηγαινω καθε Κυριακη στην Μυκονο .Παιζω και τα δυο αγωνισματα.Και τα δυο με γοητευουν.Παιζω ομως για την πλακα μουΕαν ειχα σκοπο να ασχοληθω αγωνιστικα θα επρεπε να διαλεξω.

    Το σπορτιγκ ειναι ενα αγωνισμα το οποιο μπορει να σε καθηλωσει με την δυσκολια του και με την ποικιλια του.Ευχομαι ολοι σας να εχετε την τυχη να το δοκιμασετε.Εγω το απολαμβανω σε καθε επισκεψη στην πατριδα μου.

     Τον Μαιο θα λαβω μερος στο διεθνες τουρνουα που θα γινη εστω και για την χαρα της συμμετοχης.Σας καλω ολους να το σκεφτειτε και να παμε ολοι παρεα.Σιγουρα τα αξοδα δεν θα ειναι πολυ περισσοτερα απο το να ταξιδεψει καποιος στην Κρητη ή Θεσσαλονικη π.χ. για να λαβη μερος σε αγωνες.

      Τωρα και για τον επιλογο Γιαννη μηπως  αυτος ο κινεζος δεν παιζει σκητ αλλα  το π—ι τ–;

      Τις καλυτερες μου ευχες για ενα ενα υγιες ,χαρουμενο και αγωνιστικα αναβαθμισμενο 2006

      Καζαμ(Μιχαλης)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/12/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    136
    AKIS.1 στις #341952

    ΣΗΜΕΡΙΝΗ ΕΞΟΡΜΗΣΗ ΣΤΟ ΣΚΟΠΕΥΤΗΡΙΟ ΣΚΥΔΡΑΣ ΦΙΛΟΙ ΜΕ ΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ, ΕΝΑ ΣΚΟΠΕΥΤΗΡΙΟ  ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΝΑΛΑΒΕΙ ΑΓΩΝΕΣ Β’ & Γ’ ΚΑΤ. ΤΡΑΠ & ΣΚΗΤ [Σ.Κ.Ο.Ε.ΒΟΗΘΑ] ΕΝΑ ΜΠΡΑΒΟ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΔΗΜΑΡΧΟ.

    ΣΤΗΝ ΣΗΜΕΡΙΝΗ ΠΡΟΠΟΝΗΣΗ ΕΙΧΑ ΤΗΝ ΤΥΧΗ ΝΑ ΝΤΟΥΦΕΚΙΣΩ [ΑΝ ΚΑΙ ΡΙΧΝΩ ΤΡΑΠ ΜΕ 682] ΜΕ ΕΝΑ DT 10 ΣΚΗΤ ΜΙΑ ΠΟΥΛΑ ΣΤΟ ΣΚΗΤ. ΚΑΛΟ ΤΟ ΟΠΛΟ,ΑΛΛΑ ΤΑ ΔΙΠΛΑ ΛΕΦΤΑ ΑΠΟ ΕΝΑ 682 ΓΙΑ ΕΝΑ ΚΛΕΙΔΙ ΚΑΙ ΜΙΑ ΑΦΑΙΡΟΥΜΕΝΗ ΣΚΑΝΔΑΛΗ ΔΕΝ ΤΑ ΕΔΙΝΑ.    ΚΑΛΛΗ ΧΡΟΝΙΑ  ΑΚΗΣ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/08/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1376
    androu στις #69445

    Καλή χρονιά από μένα , με χαρά , υγεία και ευτυχία σε όλους (και πολλές επιτυχίες).

    Για μένα η χρονιά ξεκίνησε θαυμάσια , καθώς σας γράφω έχοντας μόλις γυρίσει από το ΙΑΣΩ , όπου πριν από 6 ώρες η γυναίκα μου γέννησε το δεύτερο μου παιδάκι , το οποίο είναι κοριτσάκι.

    Επί του θέματος λοιπόν …

    Μιχάλη μου την φωτογραφία την έβαλα εγώ και όχι ο Νεοπτόλεμος όντως για να μειώσω την ένταση και γιατί είχε τρομερή πλάκα . Όπως λες κι εσύ μάλλον ο άνθρωπος κάτι άλλο παίζει και όχι skeet.

    Κανείς δεν αμφισβητεί την διαδρομή και την εμπειρία σου στον χώρο …απλά ως νεώτεροι δοκιμάζουμε και πιο extreme πράγματα , τα οποία κάποιες φορές πετυχαίνουν και κάποιες όχι.

    Αυτά και…λήξις συναγερμού

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    339
    skarabgr στις #69448

    Να σας ζησει το νεο μελος φιλε Γιαννη, να εχει παντα υγεια  και να το δειτε οπως επιθυμειτε!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    942
    Νεοπτόλεμος στις #69450

    [Σημείωση] Αρχική αποστολή από kazam στίς 31 Δεκέμβριος 2005

    <FONT color=#ffffcc>   φΙΛΕφφΦιλε Νεοπτολεμε Μπορει να κανω λαθος αλλα σε παρακαλω παρα πολυ να μου απαντησεις ειλικρινα εαν η απαντηση που εστειλες στο δικο μου μυνημα και τα σχολια εμπεριειχε και καποιο βαθμο ειρωνιας.
    Εαν δεν υπηρχε αυτη η προθεση  τοτε

    [/]

    Βρε Μιχάλη!!!!!!!!! Εκανα πόση ώρα να καταλάβω τι μου λες. Δεν θυμόμουν καν ουτε φανταζόμουν για ποιο μύνημα και ποια απαντηση μιλάς. Τελικά βρήκα την απαντησή μου στις δικές σου παρατηρήσεις. Οχι μόνο πλάκα δεν εκανα αλλα ΜΙΛΟΥΣΑ ΠΟΛΥ ΣΟΒΑΡΑ οτι εχει ΔΙΚΙΟ ΟΠΩΣ ΣΥΝΗΘΩΣ. Και αυτο το λεωω διότι παρατηρώ τα μυνηματά σου και την συμπεριφορά σου και εχω καταλήξει να εχω ΤΡΟΜΕΡΗ ΕΚΤΙΜΗΣΗ στο πρόσωπό σου. ΕΙΡΩΝΙΑ ΜΗΔΕΝ (0)!!!

    Για τις καννες συμφωνω ΑΠΟΛΥΤΑ σε όσα εγραψες και εαν δεν ήμουν κοντος (1,65 και 68 κιλα) θα επέλεγα όπλο για τραπ με 81 cm. Τα εχω συζητήσει και με ΛΕΟ αυτα.

    ΚΑΚΩΣ λοιπόν παρανόησες και εφτασες σε σημείο να νο μην προσέξεις ότι δεν εβαλα εγω αυτην την φοτο αλλα ο Γιαννης. Και να την εβαζα όμως θα το έκανα με το θαρρος της οικιότητας που θεωρώ ότι εχουμε αποκτήσει μέσω πληκτρολογίου και προσωπικών μυνηματων.

    ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ σε όλους απο καθε ΑΠΟΨΗ και απο σκοπευτικη.!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    810
    vagelisdr στις #69452

    Γιάννη να σου ζήσει η κορούλα και όλη η οικογένεια. Γερή δυνατή και καλότυχη να είναι να την καμαρώνετε.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/09/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    923
    leovar στις #69458

     

    Γιάννη να σου ζήσει η κοράκλα και  να τούς χαίρεσαι φίλε μου !

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/08/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    101
    ΔΙΑΣ-ΗΡΑ στις #69469

    ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!!!

    ΓΙΑΝΝΗ, ΝΑ ΣΟΥ ΖΗΣΕΙ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ  ΜΙΑ ΓΕΡΗ ΚΑΙ ΧΑΡΟΥΜΕΝΗ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ!!! ΚΙ ΕΧΕΙΣ ΚΑΙ ΜΥΑΛΟ ΓΙΑ ΜΗΝΥΜΑΤΑ!!! ΕΓΩ, ΑΝ ΜΕ ΑΞΙΩΣΕΙ Ο ΘΕΟΣ ΝΑ ΓΙΝΩ ΠΑΤΕΡΑΣ, ΠΡΟΒΛΕΠΕΤΑΙ ΝΑ “ΤΟ ΧΑΣΩ”. ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΤΑ 25άρια ΣΤΟ SKEET ΘΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΩ ΠΟΥ ΤΑ ΕΧΩ ΠΡΟΧΕΙΡΑ…

    ΦΙΛΙΚΑ

    ΓΙΩΡΓΟΣ // Σ.Σ. ΣΚΥΔΡΑΣ “ΟΙ ΜΑΚΕΔΟΝΕΣ”

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/07/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    50
    ΝΙΚΝΟΚ στις #69475

    Χρονια  πολλα,  καλλη  χρονια,  με  υγεια  και  χαρα.

    Γιαννη  να  σου  ζησει  η  κορη,  ΚΑΛΟΤΥΧΗ  ΚΑΙ  ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΡΙΑ.

    Πρωτες  εμπειριες  απο  το  STL:  Eκανα  καμια  10αρια  πουλες  skeet  και  1  trap.

    Ειναι  πολυ  φρεσκο  για  να  μιλησω  με  ασφαλεια,  αλλα  αυτο  που  πραγματικα  με  ενθουσιασε  και  εμενα  και  οσους  φιλους  το  δοκιμασαν  στο  σκοπευτηριο  στην  Συδρα,  (εκει  ειναι  το  στεκι  μου)  ηταν  το  πολυ  προσεγμενο  απο  τους  Ιταλους  πιστολοϊδες  το  πολυ  καλο  βαρος  της  σκανδαλης  και  η  μικρη  κινηση  που  χρειαζετε  αυτη  στο  ντουμπλε. 

    Κατα  τα  αλλα,  ειναι  πολυ  ζυγησμενο,  το  κοντακι  θελει  ρυθμιση!??,  δεν  του  φαινετε  το  βαρος,  και  εχει  περιεργα  τσοκ(οσο  αφορα  τα  νουμερα).  Εχει  1-  1,5-  2-  2,5-  3-  4-  4,5- και  5  αστρα. 

Επισκόπηση 13 δημοσιεύσεων - 46 έως 58 (από 58 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων