Το απόλυτο Τραποντούφεκο

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 58 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/08/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1376
    androu στις #69353

    Αν τελικά αποφάσισες να ασχοληθείς με το skeet , τότε το όπλο θα είναι μα χαρά .

    Για Trap που ζήταγες στην αρχή δεν κάνει.

    Καλορίζικο πάντως .


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/07/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    50
    ΝΙΚΝΟΚ στις #69367

    Σας  ευχαριστω  και  τους  δυο. 

    Αν  αυριο-μεθαυριο  μεινω  αποκλειστικα  στο  τραπ,  ο  γιος  (πρωτα  υγεια)  θα  κανει  τα  πρωτα  του  βηματα  με  καλο  τουφεκι  (ετσι  θα  πω  στη  γυναικα),  και  εγω  θα  παρω  ενα  καλο  τραποντουφεκο.

    Καποιος συναδελφος  που  να  εχει  ριξει  με  αυτο  το  οπλο  για  να  μου  πει  τις  εντυπωσεις  του?!!

    Νικος  Αριδαια.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    213
    kazam στις #69369

     

    Τελικα μoνο στην Ελλαδα αγοραζουμε οπλο για ολες τις δουλειες

    Επειδη δεν εχω χρονο να ψαξω ολα τα προηγουμενα μυνηματα θα παρακαλουσα ολους τους φιλους που ασχολουνται με το σκοπευτηριο να μας παρουσιασουν λιγο τους εαυτους τους και τις εμπειριες που εχουν αποκομισει απο την ενασχοληση αυτη.

    Να μας καταγραψουν και τι εννοουν σπορτιγκ αναλογα και με τα σκοπευτηρια   βεβαια  που πηγαινουν.Εγω προσωπικα το μονο γηπεδο που ειδα, ηταν στην Μαλακασα στην παρθενικη συναντηση των φιλων του φορουμ.Δεν θελω να το σχολιασω!!!Δεν ξερω για τα αλλα.

    Την κοντακιτιδα την ξερετε;Αγοραζουμε ρυθμιζομενα κοντακια και ειμαστε συνεχεια με  το κλειδακι για να βρουμε την ιδανικη θεση που το οπλο θα σπαει μονο του τα πιατα.

      Ας γραψουμε ποσα χρονια ασχολουμαστε με το σκοπευτηριο ,τι παιχνιδι παιζουμε ποσα οπλα εχουμε αλλαξει ή επισταμενα δοκιμασει και τα συμπερασματα μας .

     Ποιον Ελληνα αθλητη ,καλο όμως, που παιζει τραπ ξερετε να εχει οπλο με 81εκ.καννες;

      Ποιον Ελληνα αθλητη του σκητ ,καλο όμως, να εχει 76 εκ.καννες;

      Ξερετε πολλους φιλους της σκοποβολης να παιζουν μια –δυο πουλες τραπ και στην συνεχεια να χαμηλωνουν το κοντακι τους για να παιξουν και καμια πουλα σπορτιγκ ή σκητ;

    Τι θελω να πω με όλα αυτά;

    1)αποκλειεται να παιξεις  ΑΡΙΣΤΑ όλα τα αγωνισματα με ένα οπλο

    2)Πρωτα αποφασιζεις σε τι αγωνισμα θελεις να αφοσιωθεις και μετα αγοραζεις το οπλο που θελεις

    3)Τρως ωρες και ωρες μεσα σε σκοπευτηρια ,παρακολουθας τα παντα  και μετα πεφτεις στην φωτια

    4)Εαν  θελεις απλα να κανεις το κεφι σου για τους 3-4 μηνες του καλοκαιριου μεινε στο οπλο που εχεις .Οταν αποφασισεις να δοθεις ολοκληρωτικα στην σκοποβολη τοτε δεν σε σταματα τιποτε.

    ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΞΕΡΟΛΑΣ!ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΕΡΕΙΣΤΙΚΟΣ!ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΓΙΝΩ ΓΛΑΦΥΡΟΣ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΜΟΥ!

    Θα μπορουσα να γεμισω σελιδες πολλες καταγραφοντας τις σκεψεις μου και προσπαθωντας να τις μοιραστω με εσας αλλα βεβαια δεν είναι δυνατον να γινη αυτό.

      Καζαμ

     

     

     

     

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    942
    Νεοπτόλεμος στις #69370

    Καλα …οτι εχεις δίκιο δεν το συζητάμε!!!! Οπως συνήθως εξαλλου.

    Ασε τον ανθρωπο όμως να χαρεί την επιλογή του και ας μαθει απο τα λαθη του.

    Σε όσα προανεφερες …εγω ασχολήθηκα με το ΤΡΑΠ εδω και 1 1/2, χρόνο με αρχικη αγορα ενα baical trap. Επειδη κατι εκανα με αυτο και μου αρεσε ..πηρα ενα μεταχειρισμενο 682 gold. Του αλλαξα τα φώτα και μαζι και το κοντακι διότι ετυχε φίλος να είναι κοντακας. Τωρα παρόλο που είναι ρυθμιζόμενο και απόλυτα κατασκευασμένο στις θελήσεις μου … ΦΟΒΑΜΑΙ ..μαλλον ΤΡΕΜΩ μην κουνηθεί απο την θέση του. Επειδή την πέρασα την ασθένεια (ΟΞΕΙΑ ΚΟΝΤΑΚΙΤΙΔΑ)κατέληξα ότι στο τραποντουφεκο το ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΟ ειναι το κοντακι μαζι με την αξιοπιστία, επονται οι λοιπές λεπτομερειες. Ειναι δε τόσο δεσμευτικό το κοντακι που δεν γίνεται με τίποτε να αλλαξω όπλο. Θα παραμείνω στο beretta όσο το κοντακι μου είναι ΟΚ. Αλλωστε καλά θα κάνω από ότι διαπιστώνω στα σκοπευτήρια όπου το beretta δεν είναι απλα μόδα ..αλλα απαραίτητο εργαλείο

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/08/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1376
    androu στις #341929

    Σωστά αυτά που λες φίλε Kazam , αλλά αυτά που προτείναμε στον άνθρωπο ισχύουν στην περίπτωση που θέλει (ή μπορεί να έχει ) μόνο ένα όπλο.

    Σαφώς και πρέπει να αγοράζει κάποιος εξειδικευμένα όπλα για το κάθε άθλημα (αυτός είναι ο λόγος που υπάρχουν άλλωστε ) . Αυτό έκανα κι’ εγώ -στον λίγο καιρό που ασχολούμαι- ξεκίνησα με όπλα sporting και τώρα που καταστάλαξα στο Trap θα αποκτήσω ένα εξειδικευμένο όπλο.

    Το ότι υπάρχουν εξειδικευμένα όπλα δεν σημαίνει όμως ότι πρέπει να κολλάμε σε στερεότυπα που λένε “Αυτό παίρνεις και τίποτε άλλο” όπως για παράδειγμα στο Trap 76 πόντοι *-** χωρίς ρυθμιζόμενο κοντάκι ή στο skeet , 71 πόντοι cyl/cyl και τίποτε άλλο.

    Ο καθένας ακολουθεί τον δικό του δρόμο , ανάλογα με τις δικές του εμπειρίες και ψάχνοντας την τεχνική και το όπλο του .Για το αν υπάρχουν σκοπευτές που ρίχνουν καλά με τις κάνες που λες , στον λίγο καιρό που  ασχολούμαι έχω δει ένα – δύο.

    Η “κοντακίτιδα” είναι μια φάση που ο σκοπευτής πιστεύω ότι θα την περάσει κάποια στιγμή – είναι κι’ αυτό μέσα στην διαδικασία ωρίμανσης.

    Το θέμα είναι αν θα μείνεις εκεί ή όχι και κατά πόσο αφού νιώσεις σίγουρος για το όπλο που έχεις στα χέρια σου θα ασχοληθείς με την τεχνική του αθλήματος.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/07/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    50
    ΝΙΚΝΟΚ στις #69398


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από kazam στίς 28 Δεκέμβριος 2005


     

    Τελικα μoνο στην Ελλαδα αγοραζουμε οπλο για ολες τις δουλειες

    Επειδη δεν εχω χρονο να ψαξω ολα τα προηγουμενα μυνηματα θα παρακαλουσα ολους τους φιλους που ασχολουνται με το σκοπευτηριο να μας παρουσιασουν λιγο τους εαυτους τους και τις εμπειριες που εχουν αποκομισει απο την ενασχοληση αυτη. Ασχολουμε  με  το  σκοπευτηριο  τους  τελευταιους  6  μηνες.  Οι  επιδωσεις  μου  ειναι  στο  σκιτ  εως  23  και  στο  τραπ  εως  21  (με  παρα πολυ  λιγοτερες  πουλες  στο  δευτερο)  με  ενα  κυνηγητικο  s.pigeon  67  ποντους.

    Να μας καταγραψουν και τι εννοουν σπορτιγκ αναλογα και με τα σκοπευτηρια   βεβαια  που πηγαινουν.Εγω προσωπικα το μονο γηπεδο που ειδα, ηταν στην Μαλακασα στην παρθενικη συναντηση των φιλων του φορουμ.Δεν θελω να το σχολιασω!!!Δεν ξερω για τα αλλα. ???

    Την κοντακιτιδα την ξερετε;Αγοραζουμε ρυθμιζομενα κοντακια και ειμαστε συνεχεια με  το κλειδακι για να βρουμε την ιδανικη θεση που το οπλο θα σπαει μονο του τα πιατα.  Ευτυχως!  δεν  εχω  αυτη  τη  ¨ψωρα¨, και  λεω  ψωρα  γιατι  βλεπω  εναν  φιλο  που  υποφερει  απο  αυτη  την  ¨ασθενεια¨.

      Ας γραψουμε ποσα χρονια ασχολουμαστε με το σκοπευτηριο ,τι παιχνιδι παιζουμε ποσα οπλα εχουμε αλλαξει ή επισταμενα δοκιμασει και τα συμπερασματα μας .Το  αναφερα  παραπανω.

     Ποιον Ελληνα αθλητη ,καλο όμως, που παιζει τραπ ξερετε να εχει οπλο με 81εκ.καννες;

      Ποιον Ελληνα αθλητη του σκητ ,καλο όμως, να εχει 76 εκ.καννες;

      Ξερετε πολλους φιλους της σκοποβολης να παιζουν μια –δυο πουλες τραπ και στην συνεχεια να χαμηλωνουν το κοντακι τους για να παιξουν και καμια πουλα σπορτιγκ ή σκητ;Πολλη  καλα  το  αναφερεις.  Ειμαι  φιλος  της  σκοποβολης  και  του  οπλου. Δεν  παω  για  πρωταθλητισμο  γαιτι  ακομα καλα  καλα  δεν  εχω  αποφασησει  με  τη  θα  ασχοληθω.  Γιαυτο  εγω  και  πιστευω  σχεδων  ολοι  στην  αρχη  δοκιμασαν  και  τα  δυο,  η  τρια  σε  μια  μερα. 

    Τι θελω να πω με όλα αυτά;

    1)αποκλειεται να παιξεις  ΑΡΙΣΤΑ όλα τα αγωνισματα με ένα οπλο  Συμφωνω  αλλα  πιστευω  οτι  με  ενα  καλο  σπορτινκ  παιζεις  τουλαχιστον  ανταγωνιστικα

    2)Πρωτα αποφασιζεις σε τι αγωνισμα θελεις να αφοσιωθεις και μετα αγοραζεις το οπλο που θελεις  Δεν  μπορεις  με  ενα  κυνηγητικο  να  καταλαβης  σε  πιο  απο  τα  δυο  εισαι  καλυτερος. 

    3)Τρως ωρες και ωρες μεσα σε σκοπευτηρια ,παρακολουθας τα παντα  και μετα πεφτεις στην φωτια

    4)Εαν  θελεις απλα να κανεις το κεφι σου για τους 3-4 μηνες του καλοκαιριου μεινε στο οπλο που εχεις .Οταν αποφασισεις να δοθεις ολοκληρωτικα στην σκοποβολη τοτε δεν σε σταματα τιποτε.  Συμφωνω  στα  δυο  παραπανω,  και  τονιζω  το  οτι  δεν  σε  σταματα  τιποτα.  Μεσα  σε  αυτο  ειναι  και  η  αλαγη  του  οπλου, η  η  αποκτηση  κιαλλου.

    ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΞΕΡΟΛΑΣ!ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΕΡΕΙΣΤΙΚΟΣ!ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΓΙΝΩ ΓΛΑΦΥΡΟΣ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΜΟΥ!

    Θα μπορουσα να γεμισω σελιδες πολλες καταγραφοντας τις σκεψεις μου και προσπαθωντας να τις μοιραστω με εσας αλλα βεβαια δεν είναι δυνατον να γινη αυτό.

      Καζαμ

     ΓΙΑ  ΟΛΑ  ΤΑ  ΠΑΡΑΠΑΝΩ  ΠΟΥ  ΕΓΡΑΨΑ  ΦΙΛΕ  ΚΑΖΑΜ  ΠΡΟΤΙΜΗΣΑ  ΤΟ  SPORTING  ΑΠΟ  ΤΟ  ΑΠΟΛΥΤΟ. 

    ΦΙΛΙΚΑ  ΝΙΚΟΣ  ΑΡΙΔΑΙΑ

     

     

     

     


    [/indent]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/07/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    50
    ΝΙΚΝΟΚ στις #69399


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από Νεοπτόλεμος στίς 28 Δεκέμβριος 2005


    Καλα …οτι εχεις δίκιο δεν το συζητάμε!!!! Οπως συνήθως εξαλλου.
    Ασε τον ανθρωπο όμως να χαρεί την επιλογή του και ας μαθει απο τα λαθη του. Φιλε  νεοπτολεμε.  Το  να  βαλω  στην  συλλογη  μου  ενα  καλο  τουφεκι,  επετρεψε  μου  να  πω  οτι  δεν  νομιζω  να  ειναι  λαθος.
    [/indent]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #69400

    Νίκο μην το παίρνεις στραβά. Όταν λέμε λάθος, εννοούμε λάθος πιθανόν επιλογή για την συγκεκριμένη χρήση την συγκεκριμένη χρονική στιγμή με όλες τις συγκυρίες που συντρέχουν. Είναι μαθηματικά αδύνατον να κάνεις μία ολόσωστη επιλογή με 6 μήνες εμπειρία στην πλάτη.

    Το ότι είναι ένα καλό όπλο δεν το συζητάμε. Αυτό που αμφισβητείται (και μάλιστα σε “φιλοσοφικό” επίπεδο, είναι το αν είναι το καταλληλότερο για την δουλειά που το παίρνεις.

    Σίγουρα, αν τα όπλα που αγοράζεις συνήθως τα κρατάς στην συλλογή σου, ανεξάρτητα από τον βαθμό χρήσης τους, τότε το θέμα της απώλειας χρημάτων από μία υποτιθέμενη μελλοντική αλλαγή, για σένα απλά δεν υφίσταται.

    Να το χαίρεσαι και να σου δίνει πάντα χαρές και επιτυχίες.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    942
    Νεοπτόλεμος στις #69401

    [Σημείωση] Αρχική αποστολή από ΝΙΚΝΟΚ στίς 29 Δεκέμβριος 2005

    <FONT color=#ffffcc>[indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από Νεοπτόλεμος στίς 28 Δεκέμβριος 2005


    Καλα …οτι εχεις δίκιο δεν το συζητάμε!!!! Οπως συνήθως εξαλλου.

    Ασε τον ανθρωπο όμως να χαρεί την επιλογή του και ας μαθει απο τα λαθη του.<FONT face=Arial color=#ff0000 size=2> Φιλε  νεοπτολεμε.  Το  να  βαλω  στην  συλλογη  μου  ενα  καλο  τουφεκι,  επετρεψε  μου  να  πω  οτι  δεν  νομιζω  να  ειναι  λαθος.

    [/indent]

    [/]

    Ειλικρινά σου μιλάω είναι από τα “λαθη” που θα χαρείς όσο κανένα αλλο. τους λόγους σου τους περιέγραψε ο Λεο πολύ ορθά. Ασε που έχεις αγορασει σε κάθε περίπτωση ενα όπλο που θα σου παρέχει ευχαρίστηση στο σκοπευτήριο και στο Κυνήγι .

    Είμαι μαζί σου και σε κατανοώ ΑΠΟΛΥΤΑ … Εαν ασχοληθείς λίγο παραπάνω με την σκοποβολή και αγωνιστικά θα μας κατανοήσεις και εσύ με καλή διαθεση. Καλά να περνάς και διάλεξε όποιο σκοπευτικό αθλημα σου αρέσει περισσότερο … δηλαδή το τραπ (σπόντα για τον Λεο ήταν αυτο).

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/07/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    50
    ΝΙΚΝΟΚ στις #341946


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από leo στίς 16 Δεκέμβριος 2005



    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από old-timer στίς 16 Δ[/indent]

    Μέσες άκρες, συμφωνώ με τον ’λκη. Αν θέλεις να ρίχνεις λίγο απ’ όλα, παίρνεις ένα όπλο Sporting και κάνεις την δουλειά σου αξιόπρεπώς. Αν θέλεις όμως ένα όπλο μόνο για Trap, αγοράζεις τραποντούφεκο.

    Αν το μοντέλο Sporting έχει ρυθμιζόμενο κοντάκι, τότε θα μπορούσες να το χρησιμοποιήσεις στο Trap με αξιώσεις.

    Εκανα  αυτο  ακριβος  που  μου  προτινες  φιλε  Λεον.  Και  το  εκανα  γιατι  το  θεωρησα  το  πιο  σωστο. Και  ευχαριστω  για  την  ευχη.

    ΝΙΚΟΣ ΑΡΙΔΑΙΑ


    [/indent]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/12/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    613
    69,85 στις #69405

    Μέ τό win τό οποίο έχει 71 εκατοστά κάνες ρίχνω skeet με τά μανίσια τσοκάκια. Σέ δίσκους πού προσομοιάζουν κυνηγητικές βολές με extend +5 τσόκ βολεύομαι.Trap ρίχνω μέ τά ίδια τσοκάκια όσο μέ αφήνουν-όχι αγώνες-λόγο οπών εκτόνωσης ( έχω κ άλλη επιλογή). Οποτε δέ θέλω τό βγάζω κυνήγι !!!!! Νικόλα δέν γνωρίζω άν υπάρχουν έσω-έξω τσόκ για τό fabarm πού νά αυξάνουν τό βάρος τών κανών στό εμπρός μέρος κ συνολικά, κάτι πού χρειάζεται στήν “παγίδα” γιά καλύτερη δεύτερη κ μικρότερη ανάκρουση-αναπήδηση. Τό ρυθμιζόμενο κοντάκι από τήν στιγμή πού τό έχω μάθει κ οί αλλαγές τών ρυθμίσεων-ανάλογα τό άθλημα- είναι παιχνίδι ευχάριστο (έχει βέβαια ένα μείον πού ίσως συζητηθεί αργότερα). Καλό δρόμο !   Χρήστος.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/08/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1376
    androu στις #69408

    Πρέπει να υπάρχουν για το Fabarm  και  υποψιάζομαι ότι τα πιο άμεσα διαθέσιμα θα είναι της colonial , που την αντιπροσωπέυει ο Σωτηρόπουλος που φέρνει και τα Fabarm .

    Για να μειώσεις την αναπήδηση των καννών , πρέπει να έχει κέντρο βάρους ελαφρά μπροστά , πράγμα που με κοντόκαννο όπλο με ρυθμιζόμενο κοντάκι το βλέπω λίγο δύσκολο.

    Εγώ την πάτησα με το 682 sporting όταν προσπάθησα να του βάλω κοντάκι trap με monte carlo , το οποίο ήταν πολύ βαρύ σε σχέση με τις κάννες του που έχουν βάρος μόλις 1370γρ στους 76 πόντους .

    Αποτέλεσμα της ιστορίας ήταν να ρίχνω με ένα όπλο που ήταν πισώβαρο και με την πρώτη τουφεκιά οι κάνες του να αναπηδούν σε μεγάλο βαθμό ( Ιδίως σο Double Trap η κατάσταση ήταν δράμα ).

    Η προσαρμογή του κοντακίου trap στο άλλο beretta μου ( με την βοήθεια του ’λκη) , ένα silver pigeon S κυνηγητικό με επίσης 76 πόντους κάννες  , αλλά βάρος κανών κοντά στο 1.600 , έδωσε καλά αποτελέσματα και σωστό ζύγισμα για Trap (σύμφωνα και με γνώμες και άλλων τραπαδόρων που το έριξαν ).

    Τελικά για μένα με σειρά προτεραιότητας τα κριτήρια για την επιλογή ενός σωστού όπλου για trap είναι :

    • Σωστό ζύγισμα και βάρος.
    • Σωστό κοντάκι στα μέτρα του σκοπευτή.
    • Μήκος καννών και τσοκάρισμα.
    • Σκανδάλη με σωστό βάρος και αίσθηση.
    • Αξιόπιστος μηχανισμός λειτουργίας , ανθεκτικός στην σκληρή χρήση.

    Και πάλι προς αποφυγήν σχολίων σημειώνω ότι τα παραπάνω προέρχονται από πολύ μικρή σκοπευτική εμπειρία με χαμηλές επιδόσεις , αλλά πολύ διάβασμα και ανταλλαγή απόψεων με φίλους σκοπευτές.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/12/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    136
    AKIS.1 στις #69419

    ΑΣΧΟΛΟΥΜΑΙ ΜΕ ΤΟ ΤΡΑΠ 5 ΧΡΟΝΙΑ,ΚΑΤΑΦΕΡΑ ΤΟΝ 1 ΧΡΟΝΟ ΝΑ ΑΝΕΒΩ ΣΤΗΝ Β ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΑΚΟΜΗ ΕΚΕΙ, ΣΤΗΝ ΠΕΝΤΑΕΤΙΑ ΑΥΤΗ ΑΛΛΑΞΑ ΑΡΚΕΤΑ ΟΠΛΑ ΑΝ ΚΑΙ ΕΡΙΧΝΑ ΚΑΛΑ [ΣΕ 5 ΜΕ 6 ΑΓΩΝΕΣ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΑΠΟ 85 ΕΩΣ 103 ] ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΔΕΝ ΕΙΧΑ [682,ULTRA BROW.PERAZ.] TO ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΠΟΥ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΑ ΠΑΝΤΑ ΗΤΑΝ Ο ΕΑΥΤΟΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΚΟΝΤΑΚΙ.  ΟΤΑΝ ΕΝΑ ΚΟΝΤΑΚΙ ΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΠΟΥ ΤΟ ΡΙΧΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΛΟΓΟ ΜΕ ΤΑ ΚΙΛΑ ΠΟΥ ΕΒΑΛΕΣ Η ΕΧΑΣΕΣ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΤΟ ΒΑΡΟΣ ΩΣΤΕ ΝΑ ΖΥΓΙΖΕΙ ΤΟ ΟΠΛΟ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΚΑΤΑΛΛΗΛΟ ΠΙΤΣ ΝΑ ΜΗΝ ΚΛΟΤΣΑΕΙ, ΤΟΤΕ ΓΙΑ ΟΤΙ ΛΑΘΟΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΒΟΛΗ ΦΤΑΙΣ ΕΣΥ . ΕΤΣΙ ΒΓΑΖΟΥΜΑΙ ΤΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ ΟΤΙ ΟΤΑΝ ΕΧΟΥΜΕ ΕΝΑ ΑΞΙΟΛΟΓΟ ΟΠΛΟ ΟΠΩΣ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΒΑΣΙΚΑ 2, ΕΜΕΙΣ, ΚΑΙ ΤΟ ΚΟΝΤΑΚΙ  AKIS

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    942
    Νεοπτόλεμος στις #69420

    Γιαννη όταν αλλαξα κοντακι … το νεο μου ρυθμιζόμενο βγηκε παρόλη την αφαίρεση ξύλου μετα απο δοκιμές λίγο βαρυ. Για να μειωθεί το βαρος επρεπε να αλλαξουν απο ενα σημείο και μετα τα γεωμετρικά του χαρακτηρσιτικά. υπήρχε δυνατότητα αυτο να γίνει χωρίς επιβαρυνση της εργονομίας και χωρίς να μεταβληθούν τα μέτρα. Θα χαλούσε λίγο η αισθητική του. Αντι αυτου προτίμησε κατι ποιο απλο και ευμεταβλητο. Εβαλα βαρος στις καννες. Θα το εχεις δεί στα σκοπευτηρια. Μολύβια απο αυτα που χρησιμοποιούν για την ζυγοσταθμιση στις ρόδες αυτοκινήτων. Εχουν και αυτοκόλητο να κλουν ΠΑΝΕΥΚΟΛΑ.

    Η σκανδαλη σαφώς και είναι ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΚΟΜΜΑΤΙ (εξου και η επιλογή beretta )

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/08/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1376
    androu στις #69426

    Το προσπάθησα αυτό Νεοπτόλεμε  αλλά , πέρα από το αισθητικό μέρος που ήταν χάλια , η κατάσταση δεν διορθώνονταν με τίποτε.

    Όσο αφορά την δευτερη σου παρατήρηση :

    Η σκανδαλη σαφώς και είναι ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΚΟΜΜΑΤΙ (εξου και η επιλογή beretta )
    Θα συμπληρώσω : ή Perazzi

    Αλήθεια στο ρυθμιζόμενο που έφτιαξες , τι  μηχανισμό έβαλες ;

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 58 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων