ΚΥΝΗΓΙ ΕΠΙΒΛΑΒΩΝ !

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 106 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/04/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    1048
    _geo_ στις #63122

    παραθετω μια αλλη χρηση του καθρεφτη της οποιας εχω γινει μαρτυρας περσι κ ομολογω οτι μου εκανε τρομερη εντυπωση:

    ενας τυπος ειχε βαλει καθρεφτακια στο βουνο για να κοβει τις τσιχλες απο διπλανα καρτερια κ να πανε στο δικο του(πλακα πλακα καλη η σκεψη αλλα οταν το καταλαβανε οι διπλα…)

    εγω χρηστο απο μακρινες βολες εχω ξεχωρισει δυο.μια περυσι σε τσιχλες με *** κ διασπορας κ μια τωρα στα τρυγονια με νο8 az20 κ ***.η δευτερη μπορει να γινοτανε ακομα πιο εντυπωσιακη αν επαιρνα κ τα δυο τρυγονια(περασαν ζευγαρι) αφου το δευτερο μαδισε λιγο αλλα…δεν μου εκανε την χαρη.το περιεργο ειναι οτι λογικα θα επρεπε να παρω το δευτερο που εριξα με το ιδιο φυσιγγι κ **.τα *** βλεπεις μου φανηκαν αρκετα ανοικτο τσοκαρισμα για την αποσταση που περασαν.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #63133

     Γιωργο, το AZ, λογω συγκεντρωτηρα, εχει πολυ καλυτερη συγκεντρωση απο τα υπολοιπα. Προσωπικα το χρησιμοποιω απο το 1999, με πολυ καλα αποτελεσματα στις μακρινες και μεσες αποστασεις, αλλα στις κοντινες, να ξερεις, λογω υπερσυγκεντρωσεως, ισως να εχεις προβλημα. Πουλια δηλαδη που θεωρεις σιγουρα να τα χανεις…

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/04/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    1048
    _geo_ στις #63209

    το παρατηρησα βικτωρα.οντως το βρισκω πολυ καλο φυσιγγι.ο συγκεντρωτηρας του μου αρεσει πολυ κ με στενοχωρει που δεν κυκλοφορει στο εμποριο.εψαξα πολυ για να τον βρω αλλα σε συζητηση προxθες με τον vardeos εμαθα οτι ειναι αποκλειστικη πατεντα της εταιρειας κ τον βαζει μονο στα φυσιγγια της.μετα απο αρκετες δοκιμες το καλoκαιρι το az20 ηταν λιγο καλυτερο απο το δικο μου.ολα τα αλλα που εριξα με απογοητευσαν.μεταξυ των δευτερων ειναι τα c7,bereta,club32 hunting,gm3…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/12/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    700
    XIRO στις #340773

      Φίλε Χρήστο μπράβο…Αν ασχολούμαστε όλοι μερικές μέρες της κυνηγετικής περιόδου με τα επιβλαβή και με λίγες σπορές σε κατάλληλα μέρη,το κυνήγι στην Ελλάδα θα ήταν διαφορετικό.

    Σε άλλες χώρες που ασχολούνται σοβαρά με το κυνήγι, θεωρούν ότι η βελτίωση του βιότοπου των θηραμάτων και η καταπολέμηση των επιβλαβών είναι υπεραρκετά για την δραστική αύξηση του πληθυσμού τους.Παράδειγμα η πολύπαθη Σερβία,όπου κάθε κυνηγός είναι υποχρεωμένος ένα Σαββατοκύριακο να θέσει εαυτόν στην διάθεση του συλλόγου του για καταπολέμηση επιβλαβών και άλλες εργασίες.Αν δεν τον κάνει την άλλη χρονιά δεν αναθεωρείται η άδεια του.Κάτι παρόμοιο ισχύει σε Γερμανία και Γαλλία.

      Εδώ στην Ζουαζιλάνδη…συγγνώμη Ελλάδα ήθελα να πω;)] src=”http://www.e-artemis.gr/Forum/smileys/smiley2.gif” width=17>  οι σύλλογοι ασχολούνται με απελευθερώσεις εξαθλιωμένων θηραμάτων τα οποία αποδεκατίζονται από τους ντόπιους κυρίως κυνηγούς ή όποιους άλλους έχουν πληροφορηθεί τα της απελευθέρωσης και χρειάζονται κρέας για να γεμίσουν το ψυγείο τους.Βλέπε Κωπαίδα πέρυσι με την απελευθέρωση κάποιων φασιανών…

    Τέλος πάντων τέρμα η γκρίνια.Το κυνήγι επιβλαβών για μένα πέρα από την χρησιμότητά του είναι και πολύ διασκεδαστικό.Χρησιμοποιείς ό,τι διαμέτρημα ή γομώσεις θέλεις απαλλαγμένος από το άγχος της απώλειας του θηράματος.

    Όσο για τις τυχόν ενστάσεις κάποιων ”ευαίσθητων” που θα θεωρήσουν το κυνήγι των επιβλαβών άσκοπη δολοφονία θα τους υπενθυμίσω ότι όλοι … μα όλοι οι θηραματολόγοι θεωρούν ότι η καταπολέμηση τους μόνο καλό προσφέρει στο θήραμα και στην γεωργοκτηνοτροφία.

    Φιλικά:Γιάννης

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/09/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    923
    leovar στις #63228


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από shotgun1 στίς 25 Aυγουστος 2005


    ΩΧ!!!!! ΑΡΧΙΣΑΜΕ ΤΙΣ ΙΝΤΕΡΝΕΤΙΚΕΣ ΜΙΚΡΟΛΑΘΡΟΘΗΡΙΕΣ. ΣΕ ΔΕΥΤΕΡΟ ΧΡΟΝΟ ΣΚΕΨΗΣ, ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΝΟΜΟ, ΟΠΟΤΕ ΤΟ ΞΕΧΝΑΜΕ ! …


    [/indent]Οταν και αν συμβεί ποτέ να ακούσεις υποβολή μήνυσης σε κυνηγό για παράνομο κυνήγι καρακάξας γράφτο σε παρακαλώ στο θέμα “Ανέκδοτα”…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/01/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    640
    shotgun1 στις #63241


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από XIRO στίς 28 Aυγουστος 2005


    Το κυνήγι επιβλαβών για μένα πέρα από την χρησιμότητά του είναι και πολύ διασκεδαστικό.Χρησιμοποιείς ό,τι διαμέτρημα ή γομώσεις θέλεις απαλλαγμένος από το άγχος της απώλειας του θηράματος.

    ΓΙΑΝΝΗ, ΜΟΥ ΔΙΝΟΝΤΑΙ ΕΥΚΑΙΡΙΕΣ ΓΙΑ ΑΡΚΕΤΕΣ ΤΟΥΦΕΚΙΕΣ ΣΕ ΚΑΘΕ ΕΞΟΔΟ ( 15-25 ) κ ΕΞΑΣΚΗΣΗ ΣΕ ΜΑΚΡΙΝΕΣ ΑΠΟΣΤΑΣΕΙΣ ΜΕ ΔΙΑΦΟΡΑ ΤΣΟΚ,ΦΟΡΤΙΑ ΣΚΑΓΙΩΝ. ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΜΕ 2,7 κ ΤΩΡΑ ΒΡΙΣΚΩ ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΚΑΤΑΛΛΗΛΟ ΤΟ 2,5 Ν7. ΜΕ ΑΝΟΙΧΤΟΤΕΡΑ ΤΣΟΚ 4/10-8/10 ΝΑ ΕΙΧΑ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΚΑΡΠΩΣΗ ΑΛΛΑ ΟΠΩΣ ΠΡΟΑΝΕΦΕΡΑ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΥΣΤΕΡΩ ΣΕ ΜΑΚΡΙΝΕΣ κ ΘΕΛΩ ΝΑ ΒΕΛΤΙΩΘΩ. ΛΟΓΟ ΤΟΥ ΣΧΕΤΙΚΑ ΑΡΓΟΥ ΠΕΤΑΓΜΑΤΟΣ ΤΗΣ ΚΑΡΑΚΑΞΑΣ ,ΣΤΙΣ ΑΠΛΕΣ ΤΙΣ ΜΕΤΑΚΙΝΗΣΕΙΣ,Η ΠΡΟΣΚΟΠΕΥΣΗ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΗ κ ΤΟ ΣΥΜΠΕΡΑΝΑ ΟΤΑΝ ΕΡΙΧΝΑ ΕΝΑ ΜΕΤΡΟ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΑ 35-40 Η ΓΟΜΩΣΗ ΤΙΣ ΑΝΑΓΚΑΖΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΣΤΡΟΦΗ 180 ΜΟΙΡΩΝ. ΜΕ ΜΟΛΙΣ ΜΙΣΟ ΜΕΤΡΟ ΣΥΝΗΘΩΣ Η ΤΟΥΦΕΚΙΑ ΒΡΙΣΚΕΙ ΤΟΝ ΣΤΟΧΟ ΤΗΣ! 32 ΓΡΑΜ. ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΡ ΑΡΚΕΤΑ ΑΝ κ ΓΙΑ ΤΩΡΑ ΚΑΝΩ ΕΝΑ ΜΙΚΡΟ ΞΕΣΚΑΡΤΑΡΙΣΜΑ ΑΠΟ ΣΤΟΚ ΠΟΥ ΕΧΩ ΣΕ ΤΥΠΟΥΣ κ ΦΟΡΤΙΑ! ΧΡΗΣΤΟΣ!

    [/indent]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/01/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    640
    shotgun1 στις #63453

    ΕΧΘΕΣ ΠΟΥ ΠΗΓΑ ΣΤΟΝ ΧΩΡΟ ΠΟΥ ΚΑΝΩ ΔΟΚΙΜΕΣ ΦΥΣΙΓΓΙΩΝ ΗΤΑΝ ΕΝΑ ΚΟΠΑΔΙ ΚΑΡΓΕΣ κ ΜΙΑ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ ΤΗΝ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΝΑ ΔΩ ΤΙ ΚΑΝΕΙ ΤΟ 4/10 ΤΣΟΚ ΣΕ ΣΥΝΔΙΑΣΜΟ ΜΕ 2,5 Ν7 32 ΓΡΑΜ. ΣΕ ΜΙΑ ΜΕΤΡΙΑ ΑΠΟΣΤΑΣΗ ! ΘΑΥΜΑΤΑ Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΜΙΑ κ ΟΤΙ ΕΓΙΝΕ,ΕΓΙΝΕ ΑΚΑΡΙΑΙΑ! ΦΥΣΙΚΑ ΕΧΩ ΑΡΧΙΣΕΙ ΝΑ ΕΚΤΙΜΩ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΝΟΥΜΕΡΟ ΣΕ ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΕΝΑ ΑΝΘΕΚΤΙΚΑ ΘΥΡΑΜΑΤΑ ΠΙΣΤΕΥΟΝΤΑΣ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΛΕΟΝ ΚΑΤΑΛΛΗΛΟ ΑΚΟΜΗ κ ΣΤΑ 45 ΜΕΤΡΑ! ΧΡΗΣΤΟΣ!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/01/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    640
    shotgun1 στις #66865

    Εχοντας χρόνο σήμερα το απόγευμα κ λόγο μη διάθεσης γιά άλλο κυνήγι επισκεύτηκα -μέ κακούς σκοπούς ομολογώ- τα ασπρόμαυρα επιβλαβή.Καλό ποσοστό επυτηχίας άν κ έπρεπε να επαναπρογραματιστώ γιά το συγκεκριμένο κυνήγι.Υπήρχανε επίσης αρκέτες κίσσες καθώς κ πέρασμα από ψαρόνια.   Χρήστος.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/12/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    658
    dimitris dimi στις #66867

    Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω με πιο σκεπτικό απαγορεύτηκε η κίσσα?

    Στην περιοχή της Τρίπολης που ήμουνα σήμερα περισσότερες ήταν

    οι κίσσες από οποιοδήποτε άλλο πουλί με ότι αυτό συνεπάγεται για όλα

    τα υπόλοιπα είδη.

    Στην Μεσσηνία σύμφωνα με παλαιότερο ρεπορτάζ έφτασαν σε σημείο να

    κρεμάνε ραδιοφωνακια στα δέντρα για να προστατέψουνε την παραγωγή τους.

     

     

     

     

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/01/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    640
    shotgun1 στις #66868

    Αγνωστο σέ μένα γιά ποιούς λόγους πέρασε μιά τέτοια απαγόρευση.Η ζημία πάντως που κάνουν είδικα στα καρπωφόρα δέντρα -καστανίες- είναι μεγάλη. Να πώ ότι είναι σπάνιο είδος, να είμαι αναλήθης.Μήπως επειδή έχει πετυχημένα χρώματα ? Χρήστος.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    3909
    ΘΕΟΦΑΝΗΣ στις #66951

    Κίσσες σε τεράστιους αριθμούς συνάντησα στα Γιάννενα, και αρκετές εχθές στη Βυτίνα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #67033

    Εγώ πάντως χθες το απόγευμα ελάφρυνα τον τοπικό πληθυσμό της Παλλήνης από Καρακάξες κατά δύο!

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/10/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1528
    BillCentro στις #68113

    fantastite ti “proponisi” epivlavon exei na ginei, ean epitrapoun ta ravdota….

     

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1543
    BERETTA425 στις #343904

    Δεν υπάρχει κυνηγός ή άνθρωπος της υπαίθρου, που να μην “μοιράζεται” την κοινή διαπίστωση για τον υπερπληθυσμό της αλεπούς, του κουναβιού ή της καρακάξας, που αποδεκατίζουν τους λαγούς και τις πέρδικες…

    Πότε όμως ήταν η τελευταία φορά, που μια τουφεκιά στράφηκε στην αλεπού;

    Εσύ φιλε, πόσες…αλεπούδες θήρευσες τη σεζόν που αφήσαμε πίσω μας;

    Την εποχή που το καθεστώς των “επιβλαβών” βρισκόταν ακόμα σε ισχύ και τα “δολώματα” επιτρέπονταν, οι Δασικές αρχές απέδιδαν χρηματικές επικηρύξεις για 300.000 έως 500.000 αλεπούδες το χρόνο.

    Και σήμερα όμως να μπορούσαν να “αφαιρούνται” 250.000 αλεπούδες και κουνάβια το χρόνο από τις περιοχές που πλεονάζουν, αν ο καθένας από εμάς θήρευε έστω κι έναν “άρπαγα” με το κυνηγετικό του όπλο, όπως του δίνει δικαίωμα η θηρευτική μας νομοθεσία (τι σημαίνει 250.000 αλεπούδες λιγότερες ετησίως για τους πληθυσμούς των ενδημικών, δεν χρειάζεται να ειπωθεί σε έναν κυνηγό).

    ‘Ομως αυτό προυποθέτει τη σπατάλη…κάποιων κυνηγετικών ημερών και κάποιων φυσιγγίων, που δεν ήμαστε ακόμα έτοιμοι να αποδεχτούμε (η γκρίνια…κοστίζει σαφώς λιγότερο) Ακόμα και σήμερα, η νομοθεσία επιτρέπει τον έλεγχο του (υπερ)πληθυσμού των αρπάγων μέσα στα Καταφύγια, ΚΑΙ ΕΚΤΟΣ της καθιερωμένης κυνηγετικής περιόδου.

    Πόσοι όμως από εμάς θα έπαιρναν το τουφέκι και τα σκυλιά τους για να συμμετάσχουν σε ένα τέτοιο “συνεργείο”, όταν ο τοπικός Κυνηγετικός Σύλλογος, μαζί με το δασαρχείο, θα οργάνωναν εξορμήσεις ελέγχου του πληθυσμού τους;

    “Απλά μαθήματα θηραματικής οικονομίας”

    Δ΄ ΚΟΣE

    ENA POLY KALO BHMA APO THN Δ΄ ΚΟΣE POY DEN PREPEI NA AFETHEI STHN TYXH TOY!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/10/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1528
    BillCentro στις #343905

    Γενικά ο όρος Επιβλαβή, όταν αναφερόμαστε για πλάσματα της φύσης τα οποία ζουν στο περιβάλλον τους και ο άνθρωπος έχει επέμβει σε αυτό,  μου είναι ακούγεται λίγο  άσχημος. Πιστεύω ότι κακός έχουμε τοποθετήσει χαρακτηρίζοντας  κάποια πλάσματα ως μιάσματα του φυσικού συνόλου. Καλό θα ήταν να σκεφτούμε πως κατάφερε αυτό το πλάσμα να έχει γεωμετρική πρόοδο αναπαραγωγής… Μήπως θα ήταν καλό να παραδειγματιστούμε και να έχουμε εναλλακτικό τρόπο σκέψης και αντιμετώπισης??

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 106 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Η συζήτηση ‘Μη ενεργά θέματα κυνηγίου’ δεν δέχεται νέα θέματα και απαντήσεις.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων