ΚΥΝΗΓΙ ΕΠΙΒΛΑΒΩΝ !

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 106 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/12/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    700
    XIRO στις #75637

    Φίλε BillCentro δεν είναι έτσι ακριβώς τα πράγματα…

    Σε ένα παρθένο οικοσύστημα το μέγεθος του πληθυσμού κάθε είδους καθορίζεται από την θέση που κατέχει στην διατροφική πυραμίδα, από την διαθεσιμότητα τροφής, τους φυσικούς εχθρούς και τις τυχόν ασθένειες ή επιδημίες…

    Στην περίπτωσή μας η αλεπού είναι στην κορυφή της πυραμίδας,χωρίς κανένα φυσικό εχθρό (μιας και ο λύκος έχει περιοριστεί σε συγκεκριμένα μέρη) και με μεγάλη γκάμα διατροφής.

    Η αλεπού τρώει τα πάντα, από σκουπίδια μέχρι λαγούς και οικόσιτα…

     Όμως τα οικόσιτα και σε πληθυσμό έχουν περιοριστεί δραματικά και τα ήδη υπάρχοντα είναι πολύ καλά φυλασσόμενα (φράχτες στερεωμένοι με τσιμέντο κάτω, σκύλοικλπ).

    Τα σκουπίδια από την άποψη τυχόν διαθέσιμης τροφής έχουν και αυτά περιοριστεί και όπου υπάρχουν τα λυμαίνονται οι αδέσποτοι σκύλοι.

     Μένουν λοιπόν οι αρουραίοι και τα εδαφόβια θηράματα (λαγοί,πέρδικες, ορτύκια κλπ) και οι φωλιές τους.

    Όμως τα θηράματα είναι ευκολότερα στην σύλληψή τους από τους δύστροπους αρουραίους , κυρίως σε νεαρή ηλικία.

    Λαγόπουλα , περδικόπουλα αλλά και ορτυκάκια εξολοθρεύονται σχεδόν ολοκληρωτικά σε περιοχές με μεγάλη πυκνότητα αλεπούδων.

     Αυτά δεν είναι θεωρίες μόνο αλλά τα έχω διαπιστώσει στην πράξη…

     Πρίν 7 χρόνια διαπίστωσα ότι είχαμε πολύ μεγάλο αριθμό αλεπούδων στην περιοχή που κυνηγάω συνήθως.

     Οργανώσαμε λοιπόν μια ομάδα κυνηγών και όλο τον Ιανουάριο-Φεβρουάριο κυνηγούσαμε συστηματικά αλεπούδες με όπλο (και χωρίς…).

     Το επόμενο μόλις φθινόπωρο η αύξηση των λαγών ήταν εντυπωσιακή.Οι δε λαγοκυνηγοί ενθουσιάστηκαν πάρα πολύ.(Τόσο που το ψυγείο μου δεν έμεινε ποτέ χωρίς λαγό-δώρο κάποιου φίλου).Αυτή η δουλειά γινόταν επί 3 χρόνια με απίστευτα αποτελέσματα.Αναφέρω ότι παράλληλα με την δίωξη των αλεπούδων (με μεγάλα νούμερα θηρευμένων ζώων) και κορακοειδών (με πενιχρά νούμερα), κάναμε και σπορές σε επιλεγμένες τοποθεσίες και σίγουρα βοήθησε και αυτό τα θηράματα.

     Δυστυχώς τα επόμενα χρόνια δεν είχα χρόνο να ασχοληθώ και η δραστηριότητα της ομάδας ατόνησε και σταμάτησε…

     Και πάλι όμως χρειάστηκαν 2-3 χρόνια για να φτάσουν οι αλεπούδες και οι λαγοί στον προηγούμενο πληθυσμό τους.

     Από φέτος όμως θα ξεκινήσουμε πάλι και μάλιστα από την αρχή της περιόδου(15/9).

     Δεν θεωρώ ως μίασμα της φύσης κανένα ζώο,αλλά πρέπει να είμαστε ρεαλιστές:Τα αρπακτικά όταν ο πληθυσμός τους αυξάνεται δραματικά , εξαφανίζουν-εκτοπίζουν σχεδόν οτιδήποτε βρίσκεται κάτω από αυτά και δεν διαθέτει ισχυρούς μηχανισμούς άμυνας.

     Αυτό το τεκμηριώνουν μελέτες ειδικών επιστημόνων σε όλη την Ευρώπη και Αμερική και ΜΟΝΟ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΤΗ Η ΠΕΡΙΕΡΓΗ ΑΝΤΙΛΗΨΗ…

     Ο όρος ‘επιβλαβές ζώο’ δεν χρησιμοποιείται έξω για ευνόητους λόγους,αλλά ως επιβλαβή τα αντιμετωπίζουν και τα περιορίζουν συστηματικά (κυρίωε με συνεργεία θηροφυλάκων και κυνηγών) πληθυσμιακά και χωροταξικά.

    ΑΣ ΜΗΝ ΠΕΦΤΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΠΑΓΙΔΑ ΤΗΣ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΙΚΗΣ ΟΙΚΟΛΟΓΙΚΗΣ ΑΝΘΡΩΠΟΠΟΙΗΣΗΣ ΤΩΝ ΖΩΩΝ!!!!

     Η ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΔΟΚΙΜΑΣΜΕΝΗ ΚΑΙ ΕΠΙΤΥΧΗΜΕΝΗ ΜΕΘΟΔΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΑΥΞΗΘΕΙ Ο ΠΛΗΘΥΣΜΟΣ ΤΟΥ ΕΝΔΗΜΙΚΟΥ ΘΗΡΑΜΑΤΟΣ(ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ) ΕΙΝΑΙ Η ΒΕΛΤΙΩΣΗ ΤΟΥ ΒΙΟΤΟΠΟΥ ΤΟΥΣ ΜΕ ΠΑΡΑΛΛΗΛΗ ΚΑΤΑΠΟΛΕΜΗΣΗ ΤΩΝ ΑΡΠΑΚΤΙΚΩΝ….

     Οι απελευθερώσεις ελάχιστα και πρόσκαιρα έχουν να προσφέρουν ,ενώ απειλούν με μιγαδοποίηση και επιδημίες τα αυτόχθονα είδη.

     Εν κατακλείδι: ΟΠΟΤΕ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΟΡΓΑΝΩΣΤΕ ΟΜΑΔΕΣ ΚΑΙ ΚΥΝΗΓΗΣΤΕ ΑΛΕΠΟΥ ΚΑΙ ΚΟΡΑΚΟΕΙΔΗ.θΑ ΠΡΟΣΦΕΡΕΤΕ ΜΕΓΑΛΗ ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΣΤΟ ΘΗΡΑΜΑ ΚΑΙ … ΣΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΑΣ ΒΕΒΑΙΑ…

     ΚΑΙ ΜΗΝ ΠΕΡΙΜΕΝΕΤΕ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΣΥΛΛΟΓΟΥΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΟΡΓΑΝΩΣΕΙΣ ΤΙΠΟΤΕ.ΑΥΤΟΙ ΠΕΡΙ ΑΛΛΩΝ ΤΥΡΒΑΖΟΥΝ.

    Και εδώ (αν και εκτός θέματος) να σχολιάσω την ανακοίνωση στο e-artemis της Δ΄ ΚΟΣΕ για το θέμα των αλεπούδων.

     Πότε οργανώθηκαν συνεργεία για την αλεπού και σε ποιές περιοχές;;;;;

     Πότε και που ζητήθηκε η συνδρομή των ντόπιων κυνηγών και αυτοί αρνήθηκαν …για να κάνουν οικονομία στα φυσίγγια;;;

    Πότε και που έστειλαν θηροφύλακες εντός ή εκτός περιόδου (μια και επιτρέπεται με ….Υπουργική Απόφαση) να καταπολεμήσουν την αλεπού;;;;;

     Προς τι το ανεπίτρεπτα υποτιμητικό κατά των … κοινών κυνηγών ύφος της ανακοίνωσης;;;;;;;;;;;;;;;;

     Μήπως για να δικαιολογήσουν τον ……ύπνο τους;;;;;;;

    Εκτός και αν κάνουν …..καταδρομικές …. μυστικές αποστολές εναντίον των αλεπούδων και τις κρατούν απορρήτως μυστικές……..

    Όλους αυτούς τους θηροφύλακες που προσέλαβαν τους χρησιμοποιούν για τέτοιου είδους εργασίες ή …..απλά αυτοαπασχολούνται στα χωράφια τους και στις …..ατομικές τους επιχειρήσεις;;;;;;;;;;Όταν δεν είναι βέβαια απασχολημένοι με το να κάνουν μηνύσεις σε παραβάσεις στυλ…. Νικολόπουλου ή να γράφουν κυνηγούς που ακουσίως παραβίασαν 268 μέτρα Ζώνη Διάβασης ή όταν δεν κάνουν μεταφορές ή βόλτες με το ….υπηρεσιακό τους τζιπ προς ….ίδιον όφελος….

     

     Φίλοι ας πάρουμε την υπόθεση ‘ΚΥΝΗΓΙ’ στα χέρια μας , μήπως και δούμε άσπρη μέρα…

    Φιλικά: Γιάννης


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/10/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1528
    BillCentro στις #75638

     Ανοίγει μεγάλη κουβέντα…
     
    Γιατί ΟΛΑ τα βλέπουμε από την πλευρά του ΚΥΝΗΓΟΥ;;;;;
    Γιατί ΟΛΑ πρέπει να έχουν σχέση με την κάρπωση???
    Δηλαδή γιατί πρέπει να δούμε άσπρη μέρα μόνο όταν θα υπάρχει κυνηγετική κάρπωση? Αυτή είναι η ιδέα-στόχος του κυνηγιού?? Σαφώς και δεν έχω προσέγγιση συναισθηματική, πόσο μάλλον να ‘παράγω’ ζώα ανθρωπόμορφα.. Για να είμαστε πραγματικά ρεαλιστές, θα πρέπει να έχουμε καθαρή & ανοιχτή σκέψη, γιατί εάν δεν ήμασταν κυνηγοί, ΟΛΑ αυτά θα ήταν περιττά…. Πιστεύω πως δεν είναι σωστό, όσο δύσκολο και αν είναι, να βλέπουμε τα προβλήματα μόνο από την υπήνεμη πλευρά των πραγμάτων…



    Πάντα φιλικά….

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/12/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    700
    XIRO στις #75639

    Το θέμα δεν είναι μόνο η Κυνηγετική κάρπωση (αν και εγώ μόνο αυτήν είχα κατά νου).Γι΄ αυτό ας το δούμε το θέμα ανεξάρτητα από αυτήν….

    Το θέμα είναι ότι αν αφήσουμε ανεξέλεγκτους τους πληθυσμούς των αρπακτικών τότε θα περιοριστούν ή θα εξαφανιστούν τοπικά κάποια είδη.

    Είναι αυτό θεμιτό ή επιζητούμενο;

     Καλώς ή κακώς στις μέρες μας δεν υπάρχει Παρθένο και αυτορυθμιζόμενο οικοσύστημα πουθενά.

    Η ανθρώπινη παρουσία και οι δραστηριότητές μας καθορίζουν την ποιότητα και την σύνθεση των βιοτόπων και των ενδιαιτούντων σε αυτούς ζώων και φυτών.

    Ο άνθρωπος βρίσκεται στην κορυφή της πυραμίδας είτε μας αρέσει είτε όχι και αυτός καθορίζει με το σύνολο των ενεργειών του σχεδόν τα πάντα…..

     Ας υποθέσουμε ότι σε μία περιοχή με μεγάλη ποικιλομορφία απαγορεύεται κάθε ανθρώπινη παρέμβαση , ακόμη και ενόχληση ή διέλευση…

     Σας διαβεβαιώ (και είναι ευκόλως αντιληπτό) ότι σε μερικά χρόνια δεν θα υπάρχει ούτε ένας λαγός και ούτε μία πέρδικα.Τα δε ορτύκια που επιδημούν και φωλεοποιούν την άνοιξη-καλοκαίρι θα χάσουν εξ αιτίας των αρπακτικών τα 3/4 των νεοσσών τους και κάμποσα ενήλικα άτομα…

    Οι πληθυσμοί των αρπακτικών θα έχουν ,εν τω μεταξύ, αυξηθεί κατά πολύ.

    Με τι θα διατρέφονται,μετά την δραματική μείωση των διαθέσιμων πόρων διατροφής, τα αρπακτικά;

     Μοιραία θα αρχίσει η λιμοκτονία και ο πληθυσμός τους θα αρχίσει να υποχωρεί….

     Η μόνη λύση γι αυτά θα είναι η μετανάστευση ή η αναζήτηση άλλης προσφορότερης πηγής τροφής.(βλέπε οικόσιτα,κοπάδια,καλλιέργειες)

     Αν το συνολικο οικοσύστημα ήταν παρθένο οι πληθυσμοί θα αυτορυθμίζονταν ανάλογα με την διαθέσιμη τροφή ή την οριζόντια ανταγωνιστικότητα.Αυτό όμως (ακόμη και στην αρχή της ανθρώπινης παρουσίας και πολιτισμού στο πλανήτη) είναι ανέφικτο.

     Φίλε BillCentro δεν χρειάζεται να … ξανανακαλύψουμε τον τροχό.Ο άνθρωπος εκουσίως ή ακουσίως από την στιγμή που περπάτησε όρθιος και ανακάλυψε-εφεύρε το πρώτο λίθινο εργαλείο ή κοκάλινο αγκίστρι και άναψε την πρώτη φωτιά μόνος του,είναι ο ρυθμιστής κάθε γήινου οικοσυστήματος.

    Νομίζω ότι όλα αυτά που γράφω τα γνωρίζεις πολύ καλά, απλά αντιδράς συναισθηματικά….Στην Φύση όμως δεν υπάρχει συναισθηματισμός αλλά μόνο η σκληρή πραγματικότητα και ο αγώνας για επιβίωση…..

     Φιλικά: Γιάννης

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1256
    steel στις #343908

    Υπάρχει ένα τεράστιο πρόβλημα στην Ελλάδα τα “επιβλαβή” δεν αποτελούν κυνηγετικό αντικέιμενο, σε σχέση με τι υπόλοιπες χώρες.

    Οσο για τις κυνηγετικές οργανώσεις δεν είδα πουθενά καμμία ανακοίνωση ότι ο τάδε κυνηγετικός συλλογος διοργανωνει κυνήγι επιβλαβών, ούτε πότε μου ειδοποιήθηκα από τον κυνηγετικό μου σύλλογο για κάτι τέτοιο ούτε βέβαια για οτιδήποτε άλλο συμβαίνει στον σύλλογο μου. Πολλοί θα με πουν αδιάφορο, θα απαντήσω ναι είμαι αδιάφορος ώς προς τα Διοικητικά του συλλόγου με την έννοια ότι δεν πάιρνω τηλέφωνο να ρωτήσω τι γίνεται πότε γίνονται συνελεύσεις κλπ. αλλά για να πώ την αμαρτία μου, ο σύλλογος μου εκδίδει ένα περιοδικό το οποίο θα έπρεπε να με ενημερώνει για κάποια πράγματα, συνήθως το λαβαίνω μετά από τα συμβάντα και τα διαβάζω ώς αναφορά, διαβάζω τα κυνηγετικά εντυπα ανελιπώς ανακοινώσεις διαβάζω μόνο στην ουσία για τα συμβάντα αφού γίνουν.
    Είμαι μέλος σε ένα Γερμανικό club (σκύλων) με 26€ τον χρόνο πέραν των αρκετών αλλών ευκολιών που έχω σε άσχετα θέματα, λάμβάνω 11 μηνιαία τεύχη με όλα όσα μπορούν να με ενδιαφέρουν (με ελάχιστες διαφημίσεις κλπ) με ανακοινώσεις για το τί διοργανωνεται και που τουλάχιστον 3 μήνες πρίν.  Το να μην συμμετέχω σε κάτι που ενημερώθηκα ότι σύμβαινει είναι δική μου εύθυνη το να μην ενημερώνωμαι και στην ουσία να μην μπορώ να ενημερωθώ ‘εαν δεν έχω προσωπικές σχέσεις με κάποιους  “εντός τειχών” και να μου ζητήται και εύθυνη κιόλας για την μη συμμετοχή μου το θεωρώ  μαλ……. .

    Παντελής

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/12/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    700
    XIRO στις #75640

    Πες τα και εσύ φίλε Παντελή γιατί σε λίγο θα αρχίσουμε να αναρωτούμαστε αν ζούμε στην Ελλάδα ή είμαστε …. στον κόσμο μας(Στην Δ΄ ΚΟΣΕ αναφέρομαι και στις ….υπόλοιπες οργανώσεις).Θα μας τρελάνουν…..

     Φιλικά: Γιάννης

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/12/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    613
    69,85 στις #75641

    Γνωρίζοντας τήν κυνηγητική πίεση πού ασκείται στά “ευγενή” θηράματα από κυνηγούς κ φυσικούς εχθρούς αποφάσισα νά μήν βάλω τό χέρι μου στήν εξαφάνιση τους,έχω δεί κοπάδια πέρδικας νά χάνονται οριστικά κ λαγότοπους νά αδειάζουν από τό συμπαθές (σέ μένα) τετράποδο. Δύσκολα νά αφαιρέσω κάτι σχετικά σπάνιο από τό οικοσύστημα πού κινούμαι μά πολύ ευχάριστα πλέον σηκώνω τό τουφέκι σέ κάτι πού είμαι βέβαιος πώς είναι πολυπληθές κ “επιβλαβές” σέ άλλους πληθησμούς. Τό καλό είναι πώς τίς ίδιες σκέψεις κάνουν κυνηγοί πού έχουν δεί κ προλάβει “πλούσιες” εξόδους κ υπάρχει μιά στροφή πρός εξεύρεση λύσεων. Αριστη η προσέγγιση στό θέμα από τόν XIRO από τήν άποψη τού κυνηγού κ εύγε στόν Βασίλη γιά τήν γνώμη του,πού έδωσε τήν ευκαιρία γιά συζήτηση. Χρήστος.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1543
    BERETTA425 στις #75642

    Πόσοι όμως από εμάς θα έπαιρναν το τουφέκι και τα σκυλιά τους για να συμμετάσχουν σε ένα τέτοιο “συνεργείο”, όταν ο τοπικός Κυνηγετικός Σύλλογος, μαζί με το δασαρχείο, θα οργάνωναν εξορμήσεις ελέγχου του πληθυσμού τους;

    “Απλά μαθήματα θηραματικής οικονομίας”

    Δ΄ ΚΟΣE

    PISTEVW ARKETA ATOMA AN GNWRIZAN POTE,PWS K POY!!!!ME AKRIBEIS HMEROMHNIES,PRAKSEIS.ALLA OLA MENOYN STO MPLA-MPLA….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/05/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    270
    DimitrisC στις #343909
    Δε μπορώ να καταλάβω τι είχε στο νου του ο εκπρόσωπος της ΔΚΟΣΕ όταν έγραφε το άρθρο.

     

    Λέει για παράδειγμα:

    ‘Όμως αυτό προϋποθέτει τη σπατάλη…κάποιων κυνηγετικών ημερών και κάποιων φυσιγγίων, που δεν ήμαστε ακόμα έτοιμοι να αποδεχτούμε

     

    Τόσα χρόνια, ψευτο – οικολογικές οργανώσεις μας κατηγορούν για πολλά και διάφορα. Η απάντηση που συνήθως δίνουμε είναι ότι οι κατηγορίες τους δεν ευσταθούν γιατί δεν υπάρχει καμία μελέτη που να αποδεικνύει τους ισχυρισμούς τους.

     

    Το παραπάνω συμπέρασμα του άρθρου που στηρίζεται;;;

     

    Έχει απόλυτο δίκιο ο Παντελής όταν λέει ότι δεν έχει δει καμία ανακοίνωση που να καλεί τους κυνηγούς σε οργανωμένο κυνήγι επιβλαβών. Μπορεί βέβαια να υπήρξαν κάποιες και να μας ξέφυγαν. Αλλά ο αρθρογράφος θα είχε δίκιο να κατηγορεί γενικά κι αόριστα, μόνο εάν είχαν οργανωθεί πολλά και σε διάφορα μέρη τέτοια κυνήγια από τη Δ’ ΚΟΣΕ οι τους ΚΣ. Σε μία τέτοια όμως περίπτωση, δε μπορεί κανένας μας να μη πείρε χαμπάρι…

     

    Συμφωνώ με το ότι “η γκρίνια…κοστίζει σαφώς λιγότερο“. Θα πρότεινα λοιπόν να αφήσουν τις γκρίνιες και να οργανώσουν η Δ’ΚΟΣΕ και οι ΚΣ πολλά τέτοια κυνήγια και να τα ανακοινώσουν παντού!

     

    Τότε και μόνο τότε θα δούμε “Πόσοι από εμάς θα έπαιρναν το τουφέκι και τα σκυλιά τους για να συμμετάσχουν σε ένα τέτοιο “συνεργείο”, όταν ο τοπικός Κυνηγετικός Σύλλογος,  μαζί με το δασαρχείο, θα οργάνωναν εξορμήσεις ελέγχου του πληθυσμού τους“.

     

    Δημήτρης
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/05/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    270
    DimitrisC στις #343910
    Υποψιάζομαι ότι ο σκοπός του άρθρου ήταν να αφυπνιστεί ο κόσμος. Η αρχική ιδέα ήταν καλή λοιπόν, το άρθρο όμως λίγο άκομψο.

     

    Πάντως εάν κι εφόσον, το αποτέλεσμα θα είναι η οργάνωση πολλών τέτοιων “συνεργείων”, από τη Δ’ΚΟΣΕ, τους ΚΣ και τα δασαρχεία, τότε χαλάλι του.

     

    Δημήτρης
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #75643

     Η ολη διαδικασια που περιεργαψε ο Γιαννης, συμπυκνωνεται στον ορο Βιοχωρητικοτητα. Ποσα δηλαδη ζωα μπορουν να υπαρχουν σε ενα οικοσυστημα ωστε να διατηρηται οι ποικιλια του, και να μη διαταρασσεται η ισορροπια των ειδων.

     Συναισθηματικα ο ορος επιβλαβες ισως να ακουγεται καπως. Ισως μαλιστα να ακουγεται και οτι ειναι τελειως ανθρωποκεντρικος, οτι δηλαδη τα ζωα αυτα κανουν ζημια σε ανθρωπινες δραστηριοτητες. Ομως επιβλαβες ειναι το οποιοδηποτε ζωο ή και φυτο, οταν αυξανεται σε αριθμους δυσαναλογους για την περιοχη απειλωντας τα γυρω ειδη.

     Παραδειγματα απειρα, παλιοτερα διαβαζα οτι ειχαν οργανωθει κυνηγια για τον ελεγχο του πληθυσμου των κοκκινων ελαφιων στην Αγγλια, επειδη ετρωγαν τα κλαδια απο τα νεαρα δεντρα, με ασχημα αποτελεσματα στα δαση. Η απελευθερωση κουνελιων στην Αυστραλια. Επιβλαβες ειναι επισης ενα ειδος φυκιου που παρουσιαστηκε στη Νοτια Κρητη πριν απο μερικα χρονια.

     Αρα, η θανατωση μιας αλεπους ή ενος κουναβιου δεν ειναι ενας ασκοπος θανατος. Βοηθαει και στην αναπτυξη του πληθυσμου των εδαφοβιων θηραματων, αλλα και αλλων ζωων που δεν ειναι θηρευσιμα. Βοηθαει επισης και στον ελεγχο και την διατηρηση ενος υγιους και οχι πολυπληθους αριθμου θηρευτων.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/12/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    700
    XIRO στις #75644

     Επειδή το ύφος αλλά και το περιεχόμενο της ανακοίνωσης της Δ΄ ΚΟΣΕ με ενόχλησε και με πρόσβαλλε (όπως και πολλούς από σας φαντάζομαι) άνοιξα ένα θέμα στα ‘ΚΑΚΩΣ ΚΕΙΜΕΝΑ’ γιατί εκεί της αξίζει να είναι και όχι εδώ που συζητάμε αρκούντως σοβαρά θέματα και μάλιστα απολύτως πολιτισμένα….

     Φιλικά: Γιάννης

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/05/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    270
    DimitrisC στις #75661
    Αυτό που εμένα πάντως μου έμεινε από το άρθρο, είναι ότι η Δ ΚΟΣΕ μαζί με ΚΣ ετοιμάζουν κυνήγια επιβλαβών εντός και εκτός της κυνηγετικής περιόδου.

     

    Εάν δεν έπεσα έξω, τότε η ιδέα είναι καταπληκτική και με χαρά μου θα προσφέρω την βοήθειά μου.

     

    Εάν όμως δε δω ή ακούσω να γίνεται κάτι τέτοιο, τότε θα απογοητευθώ.

     

    Δημήτρης
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/12/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    613
    69,85 στις #75700

    Πρίν λίγες μέρες μετά από επίσκεψη σέ ορεινό χωριό, στόν δρόμο τής επιστροφής, μετά τό σούρουπο συνάντησα δυό μικρές αλεπούδες ένα κουνάβι κ ένα σκαντζόχοιρο. Κάποτε στήν συγκεκριμένη διαδρομή ήταν σίγουρο οτι νά δώ κ λαγό. Αρκετές φορές έχω περάσει σέ μύνημα, τήν υπαρκτή μείωση του ευγενούς αυτού θηράματος σέ μέρη πού κάποτε ήταν πλειοψηφικός ο αριθμός του κ τό μόνο σίγουρο αφήνοντας τό σκυλί ήταν πώς νά βρεί επιθυμητό “ντορό”. Μέ τήν ανατροπή πού έχει συμβεί τά τελευταία χρόνια, στούς αριθμούς, τό σύνηθες φαινόμενο τό νά βρίσκει λαγό τό Σαββάτο (μετά από αλλαγή δύο κ τριών τοποθεσιών) κ χωρίς νά ξεφωλιαστεί, τήν Κυριακή νά έχει εκτοπιστεί-κυνηγηθεί από αλεπού (καταλαβαίνω από τή εργασία τού ιχνηλάτη) είναι απτή απόδειξη πώς δέν υπάρχει πλέον ισοροποία.Σέ αυτήν τήν περίπτωση ο μόνος τρόπος γιά νά μήν γίνει (πού έγινε) σπάνιο είδος τό τετράποδο πού θέλω νά εξιδικευτούν τά ζωντανά μου ώστε νά μου χαρίσουν όμορφες κυνηγητικές στιγμές είναι νά μπορέσω νά επέμβω στούς λόγους μειωσής του μέ νόμιμο κ ασφαλή τρόπο ! Ως απάντηση στό γιατί δέν ρίχνω στίς διωκόμενες αλεπούδες λέω πώς επειδή κυνηγώ μόνος κ ποτέ δέν βγαίνουν σέ ανοιχτά καρτέρια πού συνήθως κρατώ, είναι απίθανη η οπτική επαφή μαζί τους,χώρια πώς άν κάνω κάτι τέτοιο αντί γιά λαγόσκυλα νά κάνουν καρριέρα ωσάν αλεπουδόσκυλα.Αυτοί πού κυνηγούν μπορούν νά καταλάβουν !   Χρήστος. 

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/12/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    444
    ΠΑΚΗΣ στις #75701

    ΠΟΛΥ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΣ ΘΑ ΣΥΜΕΤΕΙΧΑ ΣΕ ΜΙΑ ΤΕΤΟΙΑ ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΗ ΤΗΣ Δ ΚΟΣΕ.ΕΜΕΝΑ ΠΑΝΤΩΣ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΔΟΘΕΙ ΑΡΚΕΤΕΣ ΦΟΡΕΣ Η ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΝΑ ΑΝΤΙΚΡΥΣΩ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΥΦΕΚΙΣΩ ΑΛΕΠΟΥ ΚΑΙ ΣΥΝΑΦΗ ΚΟΡΑΚΟΕΙΔΗ.ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ ΤΗΝ ΑΞΙΟΠΟΙΩ ΑΝΑΛΟΓΑ.ΓΙΑΤΙ Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΕΧΕΙ ΦΤΑΣΕΙ ΣΤΟ ΑΠΡΟΧΩΡΗΤΟ ΜΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΕΙΔΗ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1256
    steel στις #75711

    χώρια πώς άν κάνω κάτι τέτοιο αντί γιά λαγόσκυλα νά κάνουν καρριέρα ωσάν αλεπουδόσκυλα.Αυτοί πού κυνηγούν μπορούν νά καταλάβουν !   Χρήστος. 

    Καλή δικαιολογία Χρήστο, και μην με παραξηγήσεις μεγάλωσα με λαγόσκυλα, ξέρω τον πόνο σας και τον κόπο σας, αλλά εαν κάποιος θέλει κάτι να κάνει πραγματικά πέρα από το να γκρινιάζει μπορεί, Να σου πω εγώ μια ιδέα, ξέρω πολύ καλά πώς όλοι σας έχεται κατα μέσο όσο πάνω από 3 σκυλιά, το να έχεται ένα 4ο μόνο για τις αλεπούδες  δεν νομίζω ότι είναι τόσο βάρος η συντήρηση του, Κάλιστα μπορείται να βγαίνεται για κυνήγι αλεπούς από την λήξη του κυνηγίου του λαγού έως την λήξη του κυνηγίου που επιτρέπεται το κυνήγι της αλεπούς, είναι μάλιστα η καταληλότερη εποχή για να γίνει πραγματική ζημιά στην αλεπού, λόγο ότι είναι εποχή αναπαραγωγής,

    Αντί αυτού όμως τι κάνεται συνεχίζεται ένα μεγάλο ποσοστό από έσας να βγάζεται τα σκυλιά για εκπαιδευτικά στον λαγό, ξεχνώντας ότι έτσι κάνεται ζημιά στον λαγό λόγο όχλησης την περίοδο της αναπαραγωγής, ειδικά στις Νότιες περιοχές. 
    Ως αλεπουδόσκυλα μπορουν να χρησιμοποιηθούν ήτε κάποια από τα λαγόσκυλα που έχεται ήτε κάποιο καθαρόαιμο όπως το deutshunt,  το οποίο ως φωλεοδύτης και ιχνηλάτης είναι πολύ ποιο βολικός και πολύ μικρόσωμος (μικρό κόστος συντήρησης) .

    Προσωπικά τα ΄δικά μου σκυλιά “drahthaar” σε περίπτωση που περάσει αλεπού κοντά την έφαγε, αλλά εαν πάρουν από πίσω καμμία με ένα σφύριγμα θα γυρίσουν πίσω. έστι δεν χαλάω την μέρα μου,

    Παντελής

     

     

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 106 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Η συζήτηση ‘Μη ενεργά θέματα κυνηγίου’ δεν δέχεται νέα θέματα και απαντήσεις.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων