ΚΥΝΗΓΙ ΕΠΙΒΛΑΒΩΝ !

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 91 έως 105 (από 106 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/12/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    613
    69,85 στις #80692

    Αυτά πού μετέφερα στό προηγούμενο μύνημα είναι διαβασμένα σέ παλιότερο περιοδικό τού κυνηγητικού τύπου. Στάθη γνωρίζω γιά τήν ζημιά πού κάνει στό κάστανο ! Υπάρχει τεράστια αύξηση στούς πληθησμούς της κ η παρουσία της έντονη σέ πεδινά κ ορεινά. Από τά λίγα πού γνωρίζω κ η οχιά είναι προστατευόμενο είδος μά στόν τόπο καταγωγής μου,πολύ μακριά από ιατρείο σέ περίπτωση δίγματος, προτιμώ τήν παρουσία από τίς κίσσες παρά τών φιδιών.   Χρήστος.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/07/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    824
    Θάνοςlaw στις #80693


    [indent]

    Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από 69,85 στίς 08 Νοέμβριος 2006


    Πέρα από τήν ζημιά πού κάνουν σέ αυγά-νεοσσούς κ καρποφώρα δέντρα,οί κίσσες,διάβασα οτι είναι εχθροί μέ τήν οχιά κ τίς ελλατώνουν. Ετσι καταλαβαίνω τήν απαγόρευση τους ! Χρήστος.


    Να  αυτά γράφουν στα περιοδικά και κοντεύω να χάσω τα μαλλιά μου … άκου οι κίσσες τρώνε οχιές…. Χαχαχα

     

    Μάλλον  στο χωριό μου θα έχουν αλλάξει διατροφικές συνήθειες γιατί γίνετε της οχιάς το κάγκελο … και από κίσσες άπειρες

     

    [/indent]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/11/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    2348
    stathis στις #80753

    χρηστο δεν ειναι σωστο αυτο που διαβασες μην μπερδευεσαι δεν τρωνε φιδια.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5753
    Prowler ® στις #80814

    Φίλε stathis, οι κίσσες (και οι καρακάξες) είναι καταστροφείς φωλιών, μην έχεις καμία αμφιβολία όσον αφορα τις κίσσες (γάρουλος βαλανοφάγος)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/11/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    2348
    stathis στις #80817

    μαριε 20 χρονια δεν εχω δει κισσα νακαταστρεφει φωλιες δεν ξερω και πως το ενοεις το καταστρεφω καρακαξες εχω δει στα κοτσυφια το μονο που  εχω διαβασει ειναι οτι παιρνει στην φωλια της πραγματα που γυαλιζουν δεν το εχω δει το εχω διαβασειγια την κισσα .κισσα η βαλανοφαγος γραφετε στα βιβλια το γαρουλος τι σημαινει και που το εχεις δει.επειδηεχω μεγαλωσει επαρχια  το θεμα ειναι οτι φιδια δεν τρωει και ελπιζω να συμφωνεις και εσυ γιατι απο εκει ξεκινησε τωρα αμα υπαρχουν και καποιες εξερεσεις δεν ειναι ο κανονας.  

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/04/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    1048
    _geo_ στις #80824

    γενικα ολα τα κορακοειδη εχουν την ταση να κατστρεφουν φωλιες κυριως.οχι οτι τις γκρεμιζουν απλα τρωνε τα αυγα.μαλλον αυτο εννοει κ ο μαριος.δεν εχω δει κισσα να τρωει αυγα αλλα το εχω διαβασει πολλες φορες.μαλλον αυτοι που το εγραψαν κατι θα ηξεραν…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/06/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    569
    tiohunter στις #80831

    Σε ένα κυπαρισσάκι που έχω σε γλάστρα στον κήπο μου είχαν φωλιάσει κάτι πουλάκια (δεν ξέρω την ονομασία τους – μαυροκάτσουλα τα λέμε στην Κέρκυρα) και είχαν γεννήσει 3 αυγά. Πάνω που άρχισαν να τα κλωσσάνε τους την έπεσε μια κίσσα και τα έφαγε. Το σκηνικό έγινε μπροστά μου και παρόλο που ήμουν σχετικά κοντά δεν πρόλαβα να τη διώξω…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    3909
    ΘΕΟΦΑΝΗΣ στις #80841

    Δύο καρακάξες σήμερα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/08/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    125
    Stoxos (tsironis giannis) στις #80842

    filarakia ean exete mia egkiklopedia diabaste gia tis kisses den leei poyfena oti troi neosoys kai oti katastrrefi folies kai tetia pragmata to mono poy leei einai oti kinigiete poli diskola kai oti exi poli kalo kreas kai sas to leo apo proto xeri giati   ego tis kinigao para poli gia to kreas toys

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5753
    Prowler ® στις #80845

    φίλοι Stathis & Stoxos, όταν λέω ότι η κίσσα “καταστρέφει φωλιές” εννοώ ότι τρώει αυγά και νεοσσούς, (όπως είπε και ο geo και σύμφωνα και με την μαρτυρία του tiohunter), ίσως να μην είχατε την εμπειρία να το διαπιστώσετε ιδιοις όμμασι…… όλα τα κορακοειδή καταστρέφουν φωλιές.

    το ζήτημα είναι αν κάποιο από αυτά πρέπει να προστατεύεται λόγω σπανιότητας. προσωπικά  πιστεύω ότι η κίσσα (γάρουλος η βαλανοφάγος: ελληνική επιστημονική ονομασία του είδους – αναφέρεται και ως κίσσα η βαλανοφάγος ή και “βελανιδοφάγος”) δεν θα έπρεπε να χρήζει προστασίας λόγω σπανιότητας.

    ρίξτε μια ματιά στην εκπονούμενη μελέτη του Α.Π.Θ.: http://www.e-artemis.com/news/templates/An…p;zoneid=2

    όσον αφορά τις εγκυκλοπαίδειες πολλές φορές συγχέουν την κίσσα με την καρακάξα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5753
    Prowler ® στις #80846

    κίσσα: Garrulus (εξ΄ου και “γάρουλος”) Glandarius

    καρακάξα: Pica Pica

     

    Επισκέπτης
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/1970
    Αρ. μηνυμάτων:
    7208
    Ανώνυμος στις #80856

    ΣΤΑ ΚΥΝΗΓΟΤΟΠΙΑ ΛΕΜΕ ΟΤΙ ΟΤΑΝ ΕΧΕΙ ΠΟΛΛΕΣ ΚΙΣΣΕΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΟΥΛΙΑ ΚΑΘΩΣ ΜΕ ΤΗΣ ΦΩΝΕΣ ΤΑ ΔΙΩΧΝΕΙ ΚΑΙ ΚΑΤΑΣΤΡΕΦΕΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΤΗΣ ΦΩΛΙΕΣ ΤΩΝ ΠΟΥΛΙΩΝ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΑ ΒΟΣΚΟΤΟΠΙΑ ΤΟΥΣ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #81423

    Το τι γίνεται από κορακοειδή στα Μεσόγεια, είναι κάτι το απερίγραπτο. Σήμερα σε απογευματινό για τσίχλα στην Παλλήνη, πήρα 7 καρακάξες. Ο πληθυσμός τους στην συγκεκριμένη περιοχή είναι τεράστιος. Ζώντας μέσα ή κοντά σε κατοικημένη περιοχή, ουσιαστικά δεν έχουν κανένα φυσικό εχθρό που να τις απειλεί.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/11/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    2348
    stathis στις #81434

    το ιδιο και στα μεγαρα λεωνιδα μονο εμεις μπορουμε να κανουμε κατι και να μην λυπομαστε τα φυσιγγια.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/10/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    18
    mpoutaki στις #81443

    THEORITE I KISSA EPIVLAVES POULI????APAGOREUETAI NA THN PYROBOLISOUME???

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 91 έως 105 (από 106 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Η συζήτηση ‘Μη ενεργά θέματα κυνηγίου’ δεν δέχεται νέα θέματα και απαντήσεις.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων