Εβρος… ΤΕΛΟΣ?????

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 46 έως 60 (από 63 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/12/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    700
    XIRO στις #342977

      ΑΑΑυτά που γράφεις φίλε Παντελή είναι πολύ σωστά, αλλά τι σχέση έχουν με την απαγόρευση και την ίδρυση του Πάρκου;

      Αν είναι σε κάθε μέρος που παρατηρείται το Νεοελληνικό έθιμο της ….αφέσεως σκουπιδιών… να ιδρύεται Εθνικό Πάρκο , τότε όλη η Ελλάδα θα έπρεπε να ήταν Εθνικό Πάρκο.

      Όταν χαρακτήρισα τον Έβρο κυνηγετικό ΄Παράδεισο , αναφερόμουν στο ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΟ μέρος της υπόθεσης.Ότι υπάρχουν τα προβλήματα που αναφέρεις είναι βέβαιο , αλλά από εκεί μέχρι να συνηγορούμε στην απαγόρευση υπάρχει μεγάλη απόσταση…

      Γράφεις ότι και στους μη κυνηγούς επισκέπτες του Έβρου χρωστάμε κάτι….Σε ποιούς επισκέπτες αναφέρεσαι; Ξέρεις πολλούς μη κυνηγούς που να πάνε για ξενάγηση στο Δέλτα του Έβρου καταχείμωνο με θερμοκρασίες κάτω του μηδενός;  Εγώ όσους ξέρω μη κυνηγούς που πάνε στο Δέλτα για φωτογραφίες και τουρισμό,είναι δύο φίλοι μου οικολόγοι που έχουν πάει μία φορά το καλοκαίρι του 1992…. Αν πάλι οι δικοί μου αποτελούν εξαίρεση και οι επισκέπτες μη κυνηγοί είναι πολλοί και κατά την διάρκεια του χειμώνα , τότε ζω σε άλλον πλανήτη….

      Έχεις δει ή ακούσει κάποιον υδροβιότοπο που απαγορεύτηκε και έγινε καταφύγιο άγριας ζωής ή κάτι τέτοιο να ωφελήθηκε από το καθεστώς αυτό; Να σου θυμίσω το Μεσολόγγι , τον Πύργο , την Κάρλα , την Κερκίνη κλπ. Όλοι αυτοί (και άλλοι πολλοί) υδροβιότοποι κατάντησαν χαβούζες και χώροι υποδοχής βιομηχανικών λυμάτων….

      Σε ποιό τμήμα της η Βιστωνίδα είναι πιο καθαρή; Στο απαγορευμένο ή στο επιτρεπόμενο;

      Για τις ”γύφτικες” καλύβες και την αισθητική τους έχεις δίκιο…Αλλά σε όλους τους τομείς υπάρχουν περιθώρια βελτίωσης….Ας φρόντιζε ή ας φροντίσει έστω και τώρα ο αρμόδιος Κυνηγετικός Σύλλογος, ο οποίος κοιμάται μακαρίως.  Για τις αυθαίρετες κατασκευές και την ρύπανση είναι αρμόδια η ”Ομοσπονδιακή” λεγόμενη Θηροφυλακή… Ας φροντίσουν να επιβάλλουν την τάξη ….

      Εγώ έχω μια άλλη πληροφόρηση για τα γεγονότα…  Κάποιοι αρμόδιοι έχουν υποσχεθεί στους ντόπιους ότι η περιοχή θα γίνει οικολογικός και τουριστικός παράδεισος, θα αυξηθούν οι δουλειές και θα εισρεύσει χρήμα ”εν τοις θυλακίοις των ιθαγενών”. Θα διοριστεί πολύς κόσμος και κάποιοι θα αναλάβουν και την διεύθυνση της Διαχείρισης με παχυλότατους μισθούς φυσικά. Γι’  αυτό δεν ακούσαμε καμμία αντίδραση από Κυνηγετικές Οργανώσεις και ντόπιους.

      Μακάρι να είναι έτσι…Αλλά η πείρα έχει δείξει , αγαπητέ Παντελή, ότι όλα αυτά τα ωραία που υπόσχονται ποτέ δεν υλοποιούνται και όλα γίνονται για να πάρουν ”το πακέτο” δύο τρεις εταιρείες και για να βολευτούν σε κάποιες ”καρέκλες” 4-5 ημέτεροι των εκάστοτε κυβερνήσεων…. Μόνο που όταν το καταλάβουν οι ντόπιοι αυτό είναι πολύ-πολύ αργά….

      Δυστυχώς οι πληροφορίες αυτές (για την συγκατάθεση κατόπιν υποσχέσεων, των ντόπιων) είναι απολύτως εξακριβωμένες και διασταυρωμένες.

      Γι’ αυτό αγαπητοί φίλοι ο Έβρος είναι τελειωμένη υπόθεση.Εφ’  όσον οι ντόπιοι συναινούν οι αντιδράσεις δεν θα πιάσουν τόπο…. Ίσως γι’  αυτό και η ΚΣΕ ”εποίησε την νήσσαν”. Τώρα αν είναι θεμιτή διαδικασία η απαγόρευση και αποστείρωση στο κυνήγι τμημάτων Ελληνικής γης λόγω συγκατάθεσης των ντόπιων, αυτό είναι ένα μεγάλο θέμα που σηκώνει πολλή συζήτηση….

      Καληνύχτα…..


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    942
    Νεοπτόλεμος στις #72014

    Πολύ φοβάμαι ότι ο Γιαννης έχει το δίκιο αν και δεν θα το επιθυμούσα καθώς η πραγματικότητα που υποστηρίζει είναι αυτη με την χειρότερη καταληξη.

    Γιαννη απορώ όμως για ποιους τοπικούς κυνηγετικούς συλλόγους μιλάς και γιατι εξακολουθείς να μιλάς. Εχεις την εντύπωση αυτή που ηγούνται αυτων των συλλόγων διαφέρουν σε κάτι με τους “αλλους” που ανεφερες ότι αποσκοπούν σε θέσεις σε μισθούς κλπ?? Τα ίδια Σ….α.!!

    Πριν 3 -4 χρόνια μπροστα στα ματια μου και σε αλλους 20 κυνηγούς μπηκαν 4 τύποι μπροστα σε ενα απαγορευμένο. Οτι παπια και χήνα ευγενε περνουσε πρωτα απο αυτούς και τουφεκούσαν. Οι χήνες τότε απαγορευονταν. Βρε τους φωναζαμε βρε φασαρια βρε απειλη .. ΤΙΠΟΤΑ. Περνει καποιος τηλ. την θηροφυλακη και σε μισή ωρα ήρθαν τους κυκλωσανε και τους πιασανε με καμμια 10ρια χήνες και μερικές παπιες. Αγανακτιμσενοι πολλοι απο εμας βγηκαν για μαρτυρες μεταξύ αυτων και εγω. Εκει που γινοταν οτι γινοταν περνει ο ενας απο τους 4 ενα πολτικο προσωπο. Το πολιτικο προσωπο περνει τον υπευθυνο του Δασαρχειου η καποιον αλλο προσταμενο των θηροφυλακων. Με την σειρα τους αυτος περνει τηλ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΑ ΜΑΤΙΑ ΟΛΩΝ ΜΑΣ τον υπευθυνο απο την ομαδα των θηροφυλακων που επιασαν αυτους. Το παιδι (ο θηροφυλακας) αντεδρασε εντονα στο τηλ. Δεν μπορουσε ενα κανει και αλλιως με 20 κυνηγους γυρω του. Ημουν σχεδόν σίγουρος ότι ΤΙΠΟΤΕ δεν θα γίνει.

    Μια εβδομαδα μετα περνω τηλ. το τοπικο δασαρχείο και τον εκει κυνηγετικο συλλογο για να μαθω την εκβαση .. ΚΑΙ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΗΞΕΡΕ ή ΕΚΑΝΕ ΠΩΣ ΔΕΝ ΗΞΕΡΕ ΤΙΠΟΤΑ. Τα τοπικα ΜΜΕ δεν ανεφεραν ΤΙΠΟΤΕ. Εκ τοτε .. πικραμένος σκεφτόμουν με τι επιχειρηματα να κατηγορήσω εναν απο τους αλλους 19 κυνηγους που ετυχε επισης να δουν το περιστατικο εαν προβουν σε αντιστοιχες παρανομιες.

    Το παραπανω περιστατικο και πληστα αλλα … έχει σχεση με την κυνηγετικη διαχειρηση του Δελτα και είναι δείγμα του τι γίνεται εκει μεσα. ΠΟτε δεν ετυχε να δω την θηροφυλακη να σταματα αυτοκίνητα στις εξόδους για ελεγχο. ΤΙ ΠΟΙΟ ΑΠΛΟ!!! ΑΠο που θα φυγουν οι κυνηγοι με τις υπερθηρευσεις?? Ποτε δεν σταματησε κανεναν οταν απαγορευεται το κυνηγι να μπει με οπλο. Και εχω δει με τα ματια μου treyler φοστωμενο με παπιες να ξεχειλιζουν. Αρα δεν ειναι θεμα απαγορευσης .. υπαρχουν ΠΟΛΥ ΑΠΛΑ μετρα αστυνομευσης και διαχειρησης που μπορουν να κανουν ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαφορα προς την βελτιωση. Ποιος ομως θα κουραστει?? Ας το απαγορευσουμε να μην ασχολουμαστε με τιποτα … ΠΟΛΥ ΠΟΙΟ ΕΥΚΟΛΟ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΟΥΠΑΛΛΗΛΙΣΤΙΚΟ.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1256
    steel στις #72020

    Γράφεις ότι και στους μη κυνηγούς επισκέπτες του Έβρου χρωστάμε κάτι….Σε ποιούς επισκέπτες αναφέρεσαι;

    Για τους επισκέπτες της Ανοιξής και του καλοκαιριού έχεις πάει ποτέ σαν τουρίστας στο Δέλτα ?? Γιατί το Δέλτα δεν έιναι μόνο παπιά και χήνες αλλά εκατοντάδες αλλά είδη, που αξίζει πραγματικά κάποιος να τα δεί. Αξίζει κάποιος να δεί το Δέλτα πέρα από την λάσπη την πλάβα και το όπλο. Η μήπως φεύγουν οι καλύβες μαζί με τα σκουπιδια μας  μαζί με τους κυνηγούς??

    Αυτό που θέλω να προβληματιστούμε είναι εαν υπάρχουν άλλες λύσεις, πχ μια πρόχειρη σκέψη μου έιναι να κρατηθούν όσες καλύβες είναι μόνιμες κατασκευές  αλλά να διαμορφωθούν απ΄έξω με τέτοιο τρόπο που να ταιριάζει με το τοπίο, δηλαδή να ντύσουν τις καλύβες με ξυλοκατασκευή.  να κάνουν μια ολοκληρωμένη πρόταση κυνηγοί – ψαράδες ότι Κυριοι  εμείς θα κάνουμε αυτά και αυτά  και με αυτό τον τρόπο θα συνεχίζουμε να φέρνουμε χρήμα από τον κυνηγετικό τουρισμό τον χειμώνα σε αυτό τον τόπο – Τον υπόλοιπο χρόνο αυτές οι κατασκευές  δεν προσβάλουν το και κάποιες από αυτές θα τεθούν στην διάθεση για ξεναγήσεις κλπ  τον υπόλοιπο χρόνο όπου θα δουλεύει ο οικοτουρισμός. 

    Για τις αυθαίρετες κατασκευές και την ρύπανση είναι αρμόδια η ‘Ομοσπονδιακή’ λεγόμενη Θηροφυλακή… Ας φροντίσουν να επιβάλλουν την τάξη …

    Για τις αυθαίρετες κατασκευές καμμία αρμοδιότητα δεν έχει η θηροφυλακή, και εαν πουν να εφαρμοστούν οι  νόμοι τότε το μόνο που θα μείνει είναι το περίπτερο όλα τα υπολοιπα νομικά είναι κατεδαφιστεα όσα κατεδαφίζονται δηλαδή γιατί τα κοντεινερς ψυγεία – τα πουλμαν  και ότιδήποτε αλλο μπορείς να φανταστείς  πρεπει να εκλείψουν από το Δέλτα.

    Οσο για το τι υπόσχονται και το τί γίνεται είναι γνωστό ότι απέχουν μεταξύ τους. Εξάλου εγώ τα έχω πέι ότι πολύ περισσότερα λεφτά μπορεί να φέρει στον τόπο ο κυνηγετικός τουρισμός παρά ο οικοτουρισμός, απλά παίρνουν επιδοτήσεις για την δημιουργεία οικοτουριστικών μονάδων  για αυτό και όλος ο καήμος, Εγώ είμαι της γνώμης ότι μεσοπρόθεσμα με έναν ορίζοντα 10 ετών ο οικοτουρισμός δεν θα μπορεί να προσφέρει πολλά πράγματα σε όλο τον Νομο Εβρου- αυτή που θα τραβήξει και πάλι το χρήμα είναι η Αλεξανδρούπολη – ο λόγος είναι η θάλασσα  τα club κλπ.  και όχι το οικοτουριστικό κέντρο του Τυχερού πχ – μάλλον δεν είσαι από εκεί κοντά γιατί θα “επιάνες”  το υπονοούμενο για το Τυχερό. Για οσους δεν γνωρίζουν στο Τυχερό (ίσως ότι ποιο άνοστο έχει να επειδείξη ο Νομός από πλευράς ομορφιάς και χώρου) λειτουργεί οικοτουριστικο Ξενοδοχείο  πάνω σε μία τεχνητή λίμνη, όλα φτιαχτά ψευτικά  αλλά σε καλό επίπεδο – Ο κόσμος πάει γιατί είναι αισθητικά καλό- προσφέρει λίγες θέσεις έργασίας κλπ. και νομίζω ότι η Νομαρχία πάει να κάνει όλο τον Νομό σε κάτι παρόμοιο, (και μου φάινεται ότι ο Δήμαρχός του πήγαινε και για Νομαρχης ) αλλά πιστεύω ότι όλοι χωράμε. Αυτό πρέπει να το καταλάβουμε πρέπει να συμβιώσουμε ήτε μας άρέσει ήτε όχι.

    Θα συμφωνήσω μαζί σου ότι ο Εβρος που ζούσε ο πατέρας μου πέθανε το 1963  ο Εβρος που κυνηγούσα εγώ πέθανε με τις κασέτες του Χριστογιάννη (προς θεού δεν έχω τίποτα με τον άνθρωπο απλά ξεφυγε το πράγμα)  ο Εβρος ποιό συγκεκριμένα το Δέλτα όπως έιναι τώρα θα πεθανει αν δεν έχει πεθάνει ακόμα το θέμα είναι τι γίνεται μετά ??

    Τι προτάσεις και προοπτικές υπάρχουν.  Η μήπως θέλουμε να επανέρθει το Δέλτα στην προ 63 εποχή??

    Παντελής  

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/02/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    128
    Korfes2003 στις #72027

    Νομίζω ότι διαφωνείται για να συμφωνήσετε τελικά  Παντελή , Γιάννη .

    Είμαι σίγουρος ότι ο Παντελής αυτό που εννοεί είναι ή απαράδεκτη κατάσταση που ισχύει από πολλούς συναδέλφους και από κάποιους ντόπιους που επωφελούνται από αυτή και που βέβαια επιβαρύνει τον τόπο ποικιλοτρόπως !

    Σίγουρα όμως δεν είναι όλοι που φέρονται έτσι !

    Το τραγικό είναι ότι ο ¨Έβρος είναι ένα από τα προπύργια του κυνηγίου στην Ελλάδα και ίσως το τελευταίο για κυνήγι υδροβίων !

    Τον χειμώνα απόλυτο σχεδόν τσιφλίκι των κυνηγών και σε μένα λοιπόν προκαλεί θλίψη αυτή η συμπεριφορά από εμάς τους ίδιους , αντί να δείξουμε ότι είμαστε ικανοί να διαχειριστούμε ένα κυνηγητικό βιότοπο απόλυτης φυσικής ομορφιάς , πολλοί φερόμαστε σαν ληστές και δεν μας νοιάζει τι αφήνουμε πίσω και πώς !

    Αν εμείς οι ίδιοι θέταμε όρους  στους όποιους ντόπιους κερδίζουν από αυτό ότι θέλουμε έτσι τις καλύβες , αυτή την καθαριότητα , σεβασμό νόμων άγραφων και γραμμένων , θηράματος και βεβαίως και οι Κ οργανώσεις προβαίναν σε αυστηρό έλεγχο πάνω στους κυνηγούς , εύκολο αυτό τότε ίσως καταφέρναμε κάτι παρακινώντας  και τους εκεί φορείς !

    Αλλά όντως είναι θλιβερό να βλέπεις τον Έβρο πριν 20 χρόνια και πώς είναι σήμερα κυνηγετικά έστω και αν αυτό προέρχεται από τους λίγους !

    Αλλά ακόμη θλιβερότερο θα είναι αν απαγορευτεί το κυνήγι οπότε θα γίνει και αυτός άλλο Μεσολόγγι η Κορώνεια  !

    Αυτό νομίζω θέλει να πει ο Παντελής και όχι ότι είναι σύμφωνος με την απαγόρευση !

    Και συμφωνώ απόλυτα ότι δεν είναι λύση η απαγόρευση αλλά ολική καταστροφή αφού θα χαθεί και ο καναδικός έλεγχος που έστω τυπικά εξασκείται από τους σωστούς κυνηγούς !

    Και ένα τελευταίο αυτό το μοναδικό μέρος δεν ανήκει ούτε μόνο σε εμάς αλλά ούτε μόνο στους δήθεν οικολόγους , ανήκει σε όλο τον Ελληνικό λαό και όχι μόνο !

    Γι’ αυτό πρέπει μα τα νύχια και τα δόντια να κρατηθεί η  να μπούνε και οι κυνηγοί στην διαχείριση , να κυνηγάνε μέσα στο πάρκο σε διάφορες ζώνες   κάτω από αυστηρό έλεγχο τα, ώστε να υπάρχει ισορροπία και τελικά  πραγματική οικονομική ανάπτυξη του τόπου και των πολλών και όχι των ολίγων πονηρών που τα έργα τους τα έχουμε δει !

    Τουλάχιστον εμείς έχουμε την ικανότητα να κάνουμε αυτοκριτική και αν το αποφασίσουμε να κάνουμε προσπάθεια για βελτίωση με πολλές πιθανότητες επιτυχίας!

    Αλλά σε ένα αποστειρωμένο πάρκο τι να κάνεις , ρημαδιά θα μαζεύουμε μετά από 15 χρόνια αν δεν το κτίσουν- καταπατήσουν  !!  

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    3909
    ΘΕΟΦΑΝΗΣ στις #72035

    Ετσι όπως τα κάναμε, γιατί θεωρώ βάση αυτά που είπαν οι πρωλαλίσαντες ότι οι κυνηγοί φταίνε άμμεσα ή έμμεσα  σε πολύ μεγάλο ποσοστό για την κατάσταση στον Εβρο, να είμαστε ευτιχισμένοι αν δοθούν κάποιες ζώνες για κυνήγι έστω και με αυστηρή επιτήρηση.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1369
    billbe στις #72651

    ΜΕ ΤΑ ΝΕΡΑ ΣΤΟΝ ΕΒΡΟ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1256
    steel στις #72671

    ΔΕΝ ΕΙΠΑ ΠΟΥΘΕΝΑ ΝΑ ΑΠΑΓΟΡΕΥΤΕΊ Ο ΕΒΡΟΣ, αυτό που ήθελα να πω ότι με συμπεριφορές τέτοιες απέναντι στην φύση, η απαγόρευση είναι δεδομένη και εαν δεν είναι σήμερα θα είναι αυρίο,  και θα έχει και την συμπαράσταση ακόμα και ανθρώπων που δεν είναι εχθρικοί με το κυνήγι, των αδιάφορων θα έλεγα, που και κυνηγοί δεν είναι αλλά και δεν είναι εναντίον θα τους έλεγα μάλλον συμπαθούντες, αλλά κανένας σε μια πολιτισμένη χώρα δεν ανεχεται τέτοιες νοοτροπίες.

    Εαν δεν κάνουμε κάτι οργανωμένα νωρίς  θεωρώ δεδομένο ότι τον χάσαμε, αν όχι άμμεσα  απλά θα είναι θέμα χρόνου,

    Θα συμφωνήσω μάλιστα ότι το χειμώνα είναι “άντρο”  τών κυνηγων κανένας άλλος δεν πατάει,  αλλά ποιών κυνηγών, Και για τους αμύητους, θα σας πώ ένα περιστατικό για την νοοτροπία που κυριαρχεί πιά εκεί.  Βγαίνει το δασαρχείο παγανιά το βράδυ για να έλενχό αυτών που κυνηγάνε με φακό το βράδυ, τακτική συνηθισμένη  ο “καλυβιέρης”  πιέζεται από τους κυνηγούς που τον πληρώνουν, και κάνει με τον φακό (μια και λίγοι από τους φιλοξενούμενους έχουν την δυνατότητα να το κάνουν) τον χειριστή αντεροπορικού φανού, τους φωτίζει τα παπια΄στον άερα.   Σταματάει μερικές βάρκες , το αποτέλεσμα “σύρμα” με τα κινητά και ξαφνικά γεμίζει η ευθυγράμισση βάρκες με  επιβάτες μέσα χωρίς όπλα και φυσιγγιά,  βγήκαν από τις καλύβες ακόμα και οι μη παράνομοι και κάνενα πλάκα στο Δασαρχείο, σταμάταγε το δασαρχείο και ΄΄εβρισκε ανθρώπους με τις “μπυτζάμες” μέσα. Το ανεκδοτο της εβδομάδας εγίνε στις καλύβες.

    Ητε μας αρέσει ήτε όχι η κατάσταση έχει ξεφύγει. Η κάνουμε κάτι και σώζουμε ή επιμένουμε σε αυτή την τακτική “πολιτικές πιέσεις κλπ” και το βρίσκουμε μπροστά μας.  Η επιλογή είναι δικιά μας.

    Υπόψη οτι  πια έχει αρχίσει να κυνηγάει στο Δέλτα μια νεά γενιά ντόπιών κυνηγών που δεν είναι ¨”χορτάτοι”  κυνηγετικά όπως οι παλιοί. σημειώστε το κάπου στο μυαλό σας. Ας μην γίνομαι μάρτυς δεινών για το κυνήγι, αλλά οι παλιοί έιχαν κάποιο σεβασμό, δικός τους μεν αλλά σεβασμό, μόλις αδυνάτιζαν τα παπιά σταμάταγαν, τώρα δεν σταματάνε με τίποτα. Μέρα νύχτα εκεί. και μαζί και οι  “ξένοι” .

    Ο τελευταίος που θα ήθελε να κλείσει το Δέλτα είμαι εγώ.

    Παντελής

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    3909
    ΘΕΟΦΑΝΗΣ στις #72677

    Παντελή αν και δεν έχω πάει στον Εβρο, θέλω όμως να πάω και να κυνηγήσω αν μπορέσω δηλ γιατί λίγο το πάρκο λίγο η γρίπη, σκουραίνουν τα πράγματα,

    Το περιστατικό που αναφέρεις απο όσα ακούω συμβαίνει μου θυμίζει κρεατοσυλλογή και όχι κυνήγι και νομίζω ότι παρόμοια γίνονται και αλλού έχω ακούσει για παρόμοια περίπτωση στο κοτύχι και στην Πρέβεζα.Τους θυροφύλακες δεν τους σχολιάζω

    Τι να πεί κανείς μετά? Ϊσως να είναι και ένας απο τους λόγους αυτός που το υδρόβιο έχει απαγορευτεί σχεδόν παντού

    Μίλαγα πρίν λίγο με εναν τύπο απο εκείνα τα μέρη, ο στρατός μου έλεγε τα παλιά τα χρόνια τα καλοκαίρια ξεμπάζωνε το ποτάμι, τώρα δεν κάνουν τίποτα και το ποτάμι γεμίζει μπάζα και σκουπίδια, είναι πολλοί οι λόγοι συνάδελφοι που πάνε να το απαγορέψουν ή να το κάνουν κάτω από προυποθέσεις.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1256
    steel στις #72690

    Φάνη θα σου δώσω και την άλλη πλευρα αυτού πουλέγεται κυνήγι στο Δέλτα,

    Οσο και λατρέυω το κύνηγι της πέρδικας όσο και αν φτάνω τα σκυλιά μου στο όριο κατάρευσης τους γωνρίζοντας ότι τους στερώ χρόνια από την ζωή τους, όσο και αν νοιώθω τρομερά όμορφα όταν σε χτυπάει αυτή η ψυχρα που έχει πάνω από τα σύνεφφα και είσαι εσύ και ο θεός εκεί πάνω,  αισθήματα που τα έχουν νοιώσει όσοι κυνηγούν βουνίσια, είναι στιγμές στο Δέλτα που δεν αλλάζονται, έμπειρίες που σου  μένουν, είναι στιγμές που δεν αλλάζονται,  Είναι μια άλλη αίσθηση είναι στιγμές που νοιώθεις το μεγαλείο του ποταμού, ξέρεις ότι είναι φορές που το ποτάμι θέλει και σε δέχεται θέλει και σου δίνει κυνήγι, δεν υπάρχουν κανόνες και ορισμοί,  έχει μια μαγεία, όταν αγριεύει και εσύ είσαι συνήθως εκεί όταν είναι άγριο όταν η φύση είναι στα φόρτε της.

    Ενα πέσιμο μέσα στο νερό δεν είναι καθόλου  αστείο πράγμα,

    Εχεις δεί μια διαφήμηση της wingester τον τύπο με τα 2 παπιά στο χέρι, Ε΄ κάπως έτσι στο χειρότερο είναι πολλές φορές, αλλά έχει την μαγεία του. γιά αυτό μην το διώχνεις από το μυαλό σου , αλλά πήγαινε με μια αγάπη για τον τόπο και ένα σεβασμό. 

    Παντελής

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    3909
    ΘΕΟΦΑΝΗΣ στις #72704

    Eίναι αποθυμένο μου, πάντα το ψάχνω μια δεν κάθεται η παρέα μια το ενα μια το άλλο……….

    Εύχομαι να μπορέσω του χρόνου αλλά περισσότερο σαν τουρίστας και λιγότερο σαν κυνηγός, λίγο το ότι δεν το ξέρω το μέρος, λιγο ότι δεν μπορώ να περηφανευτώ για τα πολλά παπιοκυνήγια που έχω κάνει, αλλά αυτό δεν έχει και τόση σημασία όσο το να δώ αυτό το ποτάμι για το οποίο εχω ακούσει πολλά  και έχω διαβάσει περισσότερα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2126
    THEOD στις #343162

     

     Αν διαβάσατε τις πρόσφατες αναδρομές του “Εθνους – Κυνήγι” που έχουν να κάνουν με ανταποκρίσεις των “Κυνηγετικών Νέων” του έτους 1959 (του Α. Ποιμενίδη), θα δείτε ότι μισό σχεδόν αιώνα πριν, επικρατούσε η ίδια κατάσταση … υπερθηρία υδροβίων – παπιά & χήνες- εκμετάλλευση καρτεριών, εμπόριο και “παραεμπόριο” θηραμάτων, μέχρι φορτηγό ψυγείο γύριζε τις φυλάχτρες (!!) και μάζευε τα πουλιά, που προωθούσε εν συνεχεία για πούλημα νοτιότερα …

     Οι ντόπιοι “ξημεροβραδιάζονταν” μέσα στο ποτάμι και εκεί τους πήγαιναν  φαγητό οι οικείοι τους … αυτό δε που στηλιτεύεται και τότε, ήταν το γεγονός, του χτυπήματος ισχνών  και αδυνατισμένων πουλιών στις παγωμένες μέρες … πάντα και σε όλες τις εποχές, υπήρχε η κυνηγετική “αφροσύνη” η οποία δυστυχώς μεταβιβάζεται και κληρονομείται (;;) …

     Και  όπως πολύ σωστά λέει ο Παντελής παραπάνω, το “στερητικό σύνδρομο” και η αχορταγία των ντόπιων είναι δεδομένη σήμερα, όπως συμβαίνει σε πλείστες κλασσικές κυνηγετικές περιοχές, αφού έχουν κλείσει μεγάλα τμήματα για διαφόρους “οικο-λόγους”, οπότε συνωστίζονται αναγκαστικά σε μικρότερης έκτασης κυνηγετικές περιοχές πολλοί κυνηγοί και αρχίζουν τα “παρατράγουδα” ….

     Φυσικά οι ντόποιοι είχαν και έχουν τη δυνατότητα και της καθημερινής εξόδου και της “παρατήρησης” των περασμάτων για να κυνηγήσουν το κατάλληλο χρόνο. 

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/02/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    261
    and73 στις #72714

    Ξερεις φιλε Theod,

    Ισως δεν πρεπει να τα ριχνουμε ολα στους ντοπιους, ολοι μας εχουμε το μεριδιο μας στο “στερητικο συνδρομο”.  Οι πληστοι απο εμας νομιζω οτι ετσι θα αντιδρουσαμε, αν ειχαμε για χρονια μια περιοχη στην οποια ειμασταν βασιλιαδες, και ξαφνικα μια μερα ειχαμε και επισκεπτες, και μαλιστα με καλυτερα ισως αποτελεσματα.

    Ανδρεας

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2126
    THEOD στις #72725

     

     Αγαπητέ Ανδρέα, όντως το “στερητικό κυνηγετικό σύνδρομο”,  δεν έχει “γεωγραφική πατρότητα”, είναι κοινή υπόθεση όλων  μας. 

     Το λάθος νομίζω, ότι ξεκινά από την αρχή, αφού η ενστικτώδης αντίδραση των ντόπιων που ξεκινά σαν “αμυντικός μηχανισμός” σε αυτό που θεωρούν “δικό τους”και απειλείται ότι θα μας το πάρουν,  καταλήγει σε απερίσκεπετες ενέργειες εξοβελισμού “των ξένων, των παρείσακτων …” και συνοδεύεται συχνά – πυκνά, με πράξεις κυνηγετικού κανιβαλισμού … φόλες, καταστροφές αυτοκινήτων, πιάσιμο καρτεριών, στήσιμο προκλητικό μπροστά από το καρτέρι σου για να αναγγκαστείς να φύγεις ειδικά όταν πρόκειται για “χοντρό κυνήγι” πχ υδρόβια κλπ κλπ

     Δηλαδή εν τέλει έχουμε ανάγλυφο, αυτό που ονομάζουμε “τοπικισμό” και μάλιστα στην πιο άρρωστη, εγωπαθή και επικίνδυνη μορφή του … θα συμφωνήσω για πιθανή συνυπαιτιότητα αλλά κάποιος έχει την πρωταρχική ευθύνη, κάποιος “ήρξατο χείρων αδικών …”, δεν μπορεί να έχει το ίδιο μερίδιο “ευθύνης” αυτός που θα κάνει 500 και 1000 χιλ. και θα βρεθεί προ “τετελεσμένων γεγονότων” γιατί σίγουρα τότε δεν θα αντιδράσει ψύχραιμα και  συνετά … 

     Με την ίδια λογική, θα πρέπει να απαγορευτεί στους επαρχιώτες να κυκοφορούν στην Αθήνα και αντιστρόφως, στους μη ιδοκτήτες, να μην “πατάνε” τα ξένα χωράφια, στους “ξένους” να μην κάνουν μπάνιο στην θάλασσα που ανήκει σε άλλους δηλαδή στους ντόπιους  κοκ  ίσως αυτή η μέθοδος της “υπερβολής”, της “χοντράδας” και της μεγέθυνσης των γεγονότων, μας αποτρέψει από τέτοιες ιλαροτραγωδίες, μέχρι η κυνηγετική παιδεία να πάρει τη θέση που της ανήκει και νοιώσουμε όλοι μέλη, μιας οικογένειας  που τίποτα δεν μας χωρίζει …… 

     Φαντασθείτε το πιο απλό πράγμα, τι θα κάνατε αν είχατε κατά νού ένα καλό μέρος για παπιά, σίγουρο και αποδοτικό και πηγαίνατε εκεί και το βλέπατε “πιασμένο” από άλλους κυνηγούς πχ Αθηναίους οι οποίοι να είχαν κάνει και καλά νούμερα … ;;  πως θα αντιδρούσατε … ;;

     Φαντασθείτε τώρα, οι “ξένοι κυνηγοί” να  ήταν μέλη του “site” μας, έστω και αν δεν τους γνωρίζατε και διαπιστώνατε την ιδιότητά τους από κάποιο σήμα ή διακριτικό ή σας το έλεγαν  … πως θα τους αντιμετωπίζατε  ;; εχθρικά σίγουρα όχι  … είδατε λοιπόν ότι η “συναδελφοσύνη” μπορεί να κατακτηθεί (και) από τα πιο απλά πράγματα  … να σπάσει το “απόστημα” του τοπικισμού και να κυνηγάμε όλοι με τα ίδια δικαιώματα και τις ίδιες υποχρεώσεις … προσπάθεια και λίγο μυαλό χρειάζεται, να γίνουν κινήσεις συνάδέλφωσης και συνεργασίας …

     Όσο για τις φοβερές καατστροφές από την υπερχείλιση του Έβρου καλό είναι η εκτελεστική εξουσία και όλοι όσοι πιλιτικάντηδες τώρα ζητάνε τα ρέστα από τους επόμενους , να εξηγήσουν, γιατί επί 50 σχεδόν χρόνια, δεν έχει βρεθεί λύση με τις όμορες χώρες, για να αποφευχθούν τέτοια καταστροφικά φαινόμενα …

     Είδατε τις σκηνές υποθέτω, με τα γελάδια μέσα στο νερό, λίγο πριν τα καλύψει τελείως …πως θα ζήσουν αυτοί οι άνθρωποι εκεί ειλικρινά δεν μπορώ να το καταλάβω, αφού ήταν αγρότες και κτηνοτρόφοι και έμειναν και χωρίς σπίτια … λέτε το “οικο-πάρκο”, η περιχαράκωση του ΈΒΡΟΥ και η απαγόρευση του κυνηγιού να τους σώσει… ;;   

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/02/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    261
    and73 στις #72727

    Φιλε Theod,

    Εχεις δωσει την σωστη διασταση των πραγματων, δεν θα μπορουσε να ηταν διαφορετικα τα πραγματα.  Δυστυχως ομως η  σωστη κυνηγετικη παιδεια θα κανει πολλα χρονια να εφαρμοστει στην πραξη και μεχρι τοτε ολοι μας λιγο πολυ θα υποφερουμε απο τετοιες συμπεριφορες.

    Δυστυχως η καρπωση παιζει πρωταρχικο ρολο στο κυνηγι για την πλειοψηφια των κυνηγων και ετσι δεν αφηνει την ευγενης συμπεριφορα να βγει εξω, εστω και για λιγο.  Οι πλειστοι θελουν την τσαντα γεματη, και ετσι στην προσπαθεια τους αυτη καταφευγουν σε ολα τα μεσα, οχι μονο να την γεμισουν πρωτοι, αλλα και για να μην δε δουν ξανα στα “δικα” τους λιμερια. 

    Πριν 3 χρονια θα περιγραψω ενα περιστατικο.

    Κυνηγετικη παρεα, πολυπληθης, 15  ισως και 20 ατομα συνηθιζε να επισκεπτεται συγκεκριμενες περιοχες.  Τρομερα σκυλια και στρατηγικη στο κυνηγι- με λιγα λογια “δολοφονοι”.  Απο εκει που περνουσαν δεν αφηναν λαγο ουτε για δειγμα.  Ομως, μια παρεα απο ντοπιους τους την εκανε.  Γεμισε τα παγουρια τους με  υγρο δηλητηριο, κατεβασε τους κουβαδες απο τα διπλοκαμπινα και τους γεμισε με νερο και δηλητηριο –  Αποτελεσμα – Μολις επεστρεψαν για μεσημεριανη ξεκουραση, τα σκυλια ετρεξαν στο νερο, 13 εξαιρετα κυνηγοσκυλα, νεκρα.  Ηταν περιπου η ωρα 12 το μεσημερι οταν εγινε αυτο.  Κρατουσαν 17 λαγους!! Εχει 2 χρονια που σχεδον κανενας δεν μπορει να παει για κυνηγι σε εκεινες της περιοχες, παντα εχει φολες, και απο τους ντοπιους αλλα και απο τους “ξενους”. Εμεις λογο αποστασης πηγαιναμε μονο μια φορα τον χρονο εκει για κυνηγι, ηταν κατι σαν τελευταια ευκαιρια να κτυπησουμε κανενα λαγο.  Δυστυχως εδω και 2 χρονια δεν μπορουμε να παμε.

    Αυτα…

    Οσο για την κατασταση στον Εβρο, ελπιζω να μην θρηνησουμε θυματα γιατι η φυση δεν συγχωρα…. και να βρουν τα ποδια τους το συντομοτερο δυνατο οι πληγεντες.

    Ανδρεας

     

     

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/12/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    700
    XIRO στις #74847

    Τελικά η απαγόρευση ισχύει….

    Τις αντιδράσεις των συνδικαλιστών μας τις είδατε πουθενά;

    Μα ούτε ένα κειμενάκι διαμαρτυρίας από το Γραφείο Τύπου  δεν βγάλανε;

    Δυστυχώς αυτή είναι η κατάντια μας…

    Κατά τα άλλα θριαμβολογούμε για το γεγονός ότι ακόμη -και χάριν των αόκνων προσπαθειών της ΚΣΕ-κυνηγάμε τον Φεβρουάριο την …κοινή τσίχλα….

    (ΟΧΙ) Φιλικά: Γιάννης

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 46 έως 60 (από 63 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Η συζήτηση ‘Μη ενεργά θέματα κυνηγίου’ δεν δέχεται νέα θέματα και απαντήσεις.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων