ΕΤΗΣΙΟΣ ΟΔΗΓΟΣ ΕΘΝΟΥΣ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 76 έως 90 (από 92 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    412
    KA-BAR στις #35042

    Χμμμ,σκέψου όμως Κώστα ότι αυτά τά αρωστημένα μυαλά αφήνουν καί πολύ χρήμα,τό οποίο δαπανάτε γιά τά ίδια τά θηράματα,αλλά καί γιά τούς βιοτόπους τους.

    Εγώ άν καί δέν θά κυνηγούσα ποτέ Λιοντάρια καί Καμηλοπαρδάλεις,δέν είμαι ενάντιος σέ αυτό πού γίνετε.Αρκεί φυσικά νά γίνετε αυτό πού έγραψα νωρίτερα.Νά σκοτώνωνται δηλαδή τά άρρωστα καί γέρικα ζώα έναντι αμοιβής,καί αυτή η αμοιβή νά χρησιμοποιείτε γιά εμπλουτισμό βιοτόπων,εξυγίανση πλυθησμών καί έρευνα επιστημονική πάνω στό θήραμα.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #35045

     Kαλως ορισες Arwen, νομιζω οτι εισαι η πρωτη γυναικα του φορουμ, δεν ειμαι ομως και σιγουρος.

     Αν δεις, οι περισσοτεροι απο μας, ηταν εναντιον ενος τετοιου ειδους κυνηγιου, και ο λογος ηταν ακριβως αυτος που ειπες. Αυτο που δεν εκαναν, λογω ισως οικονομιας χωρου, ηταν να βαλουν την ολη διαδικασια μεχρι την στιγμη της θανατωσης του ζωου, ωστε και μεις που δεν εχουμε ιδια πειρα να καταλαβουμε την οποια δυσκολια. Ετσι καταληξαμε σε απλες σκηνες θανατου, πραγμα που ισως να μην ειναι και η πραγματικοτητα αλλα ειναι σιγουρα η εντυπωση…

     Σε καθε περιπτωση ομως, τα ιδιο ενοιωσα και γω, ισως επειδη δεν εχουμε κυνηγησει ποτε τετοιο θηραμα, και δεν ειναι κατι που ταιριαζει στην ψυχολογια του Ελληνα κυνηγου.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    434
    xirokos στις #35047

    ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ,

    ΚΑΙ ΕΓΩ ΘΕΩΡΩ ΤΕΛΕΙΩΣ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ ΝΑ ΣΚΟΤΩΝΕΙΣ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙ Η ΩΡΑ Η ΓΙΑ ΝΑ ΒΓΑΛΕΙΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ Η ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΕΙ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΣΟΥ ΣΕ ΕΝΑ ΜΗΤΡΩΟ ΤΡΟΠΑΙΩΝ.

    ΕΠΙΣΗΣ ΘΕΩΡΩ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΝΑ ΔΗΜΟΣΙΕΥΟΝΤΑΙ ΣΕ “ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΑ” ΕΝΤΥΠΑ ΓΙΑΤΙ ΜΟΝΟ ΚΑΚΟ ΚΑΝΟΥΝ ΣΤΗΝ ΕΙΚΟΝΑ ΜΑΣ ΚΑΙ ΔΙΝΟΥΝ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΕ ΟΣΟΥΣ ΛΕΓΟΝΤΑΙ ΟΙΚΟΛΟΓΟΙ ΝΑ ΒΓΑΙΝΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΔΕΝΙΖΟΥΝ.

    Ο ΟΡΙΣΜΟΣ ΤΟΥ ΚΥΝΗΓΙΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΟΛΟ ΝΑ ΔΩΘΕΙ ΣΕ ΔΥΟ ΓΡΑΜΜΕΣ ΑΛΛΑ ΣΑΦΩΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Η ΘΑΝΑΤΩΣΗ ΕΝΟΣ ΖΩΟΥ ΟΤΑΝ ΠΙΝΕΙ ΝΕΡΟ Η ΟΤΑΝ ΞΕΚΟΥΡΑΖΕΤΑΙ ΑΠΟ ΑΠΟΣΤΑΣΗ 200Μ.

    ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΜΕ ΕΞΟΡΓΙΖΟΥΝ ΟΙ ΕΝ ΛΟΓΩ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΑ ΟΤΑΝ Ο “ΚΥΝΗΓΟΣ” ΕΧΕΙ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΔΕΚΑ ΙΘΑΓΕΝΕΙΣ ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΟΥ ΝΑ ΤΟΝ ΠΑΝΕ ΣΤΟ ΘΗΡΑΜΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΝΑ ΠΑΤΗΣΕΙ ΤΗΝ ΣΚΑΝΔΑΛΗ. ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΥΝΗΓΙ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΣΤΡΟΦΗ…

    ΑΝΔΡΕΑΣ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #35049

    Την περασμένη εβδομάδα είδα ένα παρόμοιο βιντεο στην tv ενός κυνηγομάγαζου που είναι και στέκι.

    Ο πλούσιος κυνηγός ήταν 1,5 μέτρο ψηλός καμιά 60 αριά χρονών και δυσκολευόταν να κρατήσει το τεράστιο ραυδωτό που χρησιμοποιηται για το “κυνήγι” του ελέφαντα.

    Κάποια στιγμή οι μαυρούληδες που τον συνόδευαν βρήκαν τον ελέφαντα και ο συνοδός επαγγελματίας του έδωσε εντολή να ρίξει. Ήταν τέτοιο το κλώτσημα που ο παππούς θα έπεφτε πίσω αν δεν τον βάσταγε ο κυνηγός. Φυσικά εκεί που πήγε η τουφεκιά του, ίσα που τραυμάτισε τον ελέφαντα και μιλάμε για 30 μέτρα απόσταση.

    Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί δεν περιορίζονται στα θηρεύσημα είδη που τρώγονται, μη μου πείτε οτι είναι πιο συναρπαστικό να σκοτώσεις ένα ελέφαντα από ένα βούβαλο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #35053

     Δυστυχως Κωστα, ειναι “τροπαια”, δηλαδη ο φονος γινεται για να ικανοποιησει το εγω του ο πλουσιος 60αρης.

     Υπαρχει μια ολοκληρη φιλοσοφια πισω απο μια τετοια ενεργεια ομως, καθολου κατακριτεα, απο τη μερια της κυβερνησης ομως, καθολου κατακριτεα. Οι οικονομιες αυτες ειναι πολυ ασθενεις, και τα τεραστια ποσα που δαπανουνται για το “κυνηγι” του ελεφαντα η του λιονταριου, η οτιδηποτε αλλου, πανε παλι πισω στο παρκο, με μορφη προγραμματων αναπτυξης και εμπλουτισμου των βιοτοπων, και φυσικα προσφερουν πολυτιμο συναλλαγμα. Επισης, οι εκει, θηροφυλακες, και επικεφαλης κυνηγοι ειναι υπευθυνοι για το θανατο των ζωων που πρεπει, συνηθως αρσενικα που δεν ειναι πια σε αναπαραγωγικη περιοδο.

     Επαναλαμβανω ομως, οτι ειναι εκτος Ελληνικης πραγματικοτητας, και σιγουρα εκτος Ελληνικου κυνηγητικου εθιμου, γιαυτο και δεν νομιζω οτι θα βρεθουν πολλοι να το ζηλεψουν.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/01/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    99
    tzimoyrtos στις #35054


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από victz στίς 29 Mάρτιος 2004


     

     Υπαρχει μια ολοκληρη φιλοσοφια πισω απο μια τετοια ενεργεια ομως, καθολου κατακριτεα, απο τη μερια της κυβερνησης ομως, καθολου κατακριτεα. Οι οικονομιες αυτες ειναι πολυ ασθενεις, και τα τεραστια ποσα που δαπανουνται για το “κυνηγι” του ελεφαντα η του λιονταριου, η οτιδηποτε αλλου, πανε παλι πισω στο παρκο, με μορφη προγραμματων αναπτυξης και εμπλουτισμου των βιοτοπων, και φυσικα προσφερουν πολυτιμο συναλλαγμα. Επισης, οι εκει, θηροφυλακες, και επικεφαλης κυνηγοι ειναι υπευθυνοι για το θανατο των ζωων που πρεπει, συνηθως αρσενικα που δεν ειναι πια σε αναπαραγωγικη περιοδο.

     

    και το πλεόνασμα του κάθε πάρκου


    [/indent]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/01/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    99
    tzimoyrtos στις #35057


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από victz στίς 29 Mάρτιος 2004


     

     Υπαρχει μια ολοκληρη φιλοσοφια πισω απο μια τετοια ενεργεια ομως, καθολου κατακριτεα, απο τη μερια της κυβερνησης ομως, καθολου κατακριτεα. Οι οικονομιες αυτες ειναι πολυ ασθενεις, και τα τεραστια ποσα που δαπανουνται για το “κυνηγι” του ελεφαντα η του λιονταριου, η οτιδηποτε αλλου, πανε παλι πισω στο παρκο, με μορφη προγραμματων αναπτυξης και εμπλουτισμου των βιοτοπων, και φυσικα προσφερουν πολυτιμο συναλλαγμα. Επισης, οι εκει, θηροφυλακες, και επικεφαλης κυνηγοι ειναι υπευθυνοι για το θανατο των ζωων που πρεπει, συνηθως αρσενικα που δεν ειναι πια σε αναπαραγωγικη περιοδο.

     

     

    θα  συμφωνήσω  απόλυτα  με τον φίλο victz και θα συμπληρώσω  ότι για

    να κάνεις ομελέτα  σπάζεις  το αυγό  και ας μην  χρησιμοποιούμε με τόση

    ευκολία  την λέξη < δολοφόνος>γιατί  στο < Ελαντα > συμβαίνουν  τα ίδια

    όπως στο καρτέρι  οποιοδήποτε  θηράματος ,ρεζερβες,κλ.  Είναι τόσα πολλά

    τα  έξοδα , που αν δεν το κάνανε  δεν θα υπήρχε  σήμερα άγριο  ζώο

    και κάτι άλλο δεν είναι όλα τα κυνήγια  εύκολα, αφήνεται στην κρίση του κυνηγού

    να επιλέξει 


    [/indent]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    133
    arwen στις #35061

    Φίλοι victz και tzimoyrtos κάνετε λάθος.Οι εκεί θηροφύλακες και κυνηγοί πάνε οι ίδιοι τους δολοφόνους-κυνηγούς στα θηράματα που σε πολλές περιπτώσεις δεν υπάρχει λόγος να θανατωθούν.Ας όψεται το χρήμα.

    Εκεί οι περισσότεροι θηροφύλακες δεν είναι ευαισθητοποιημένοι Ευρωπαίοι ή Αμερικανοί αλλά ντόπιοι που κάνουν αυτή τη δουλειά για να θρέψουν την οικογένειά τους και τα ζώα δεν έχουν καμμία σημασία όταν κάποιος ( που αν τον είχα μπροστά μου θα τον έκανα θήραμα δικό μου ) τους κουνήσει μπροστά τους μερικά δολλάρια.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #35066


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από tzimoyrtos στίς 29 Mάρτιος 2004


      ……….και ας μην  χρησιμοποιούμε με τόση
    [indent]

    ευκολία  την λέξη < δολοφόνος>γιατί  στο < Ελαντα > συμβαίνουν  τα ίδια

    όπως στο καρτέρι  οποιοδήποτε  θηράματος ,………


    Φίλε Βάιε αν και συμφωνούμε σε πολλά πράγματα περί κυνηγίου και όχι μόνο, θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω στα περί καρτεριού, αν εννοείς με τα γραφόμενα σου το καρτέρι σε τρυγόνια, φάσες, τσίχλες, παπιά.

    Θα ήταν καλό να διευκρινίσεις τι εννοείς για να μην υπάρξουν παρεξηγήσεις.

     

    [/indent][/indent]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #35081


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από arwen στίς 29 Mάρτιος 2004


    Φίλοι victz και tzimoyrtos κάνετε λάθος.Οι εκεί θηροφύλακες και κυνηγοί πάνε οι ίδιοι τους δολοφόνους-κυνηγούς στα θηράματα που σε πολλές περιπτώσεις δεν υπάρχει λόγος να θανατωθούν.Ας όψεται το χρήμα.

    Εκεί οι περισσότεροι θηροφύλακες δεν είναι ευαισθητοποιημένοι Ευρωπαίοι ή Αμερικανοί αλλά ντόπιοι που κάνουν αυτή τη δουλειά για να θρέψουν την οικογένειά τους και τα ζώα δεν έχουν καμμία σημασία όταν κάποιος ( που αν τον είχα μπροστά μου θα τον έκανα θήραμα δικό μου ) τους κουνήσει μπροστά τους μερικά δολλάρια.

     


    [/indent]

     Καλημερα, 

     Η αποψη που ειπα παραπανω, βασιζεται σε ιστοριες γνωστων μου που εχουν ζησει σε διαφορα τετοια παρκα, και σε διαφορα που εχω διαβασει. Σε καμμια περιπτωση δεν συμφωνω με τη θανατωση ζωων μονο για το κερδος, εκτος απο, ισως, περιπτωσεις υπερπληθυσμου ενος ειδους σε μια περιοχη σε βαρος αλλων ειδων, και οταν ολοι οι αλλοι τροποι εχουν αποτυχει (μεταφορα σε αλλη περιοχη π.χ.). Δεν αμφιβαλλω οτι συμβαινει και αυτο που λες, και ειναι διπλα κατακριτεο, και οι ανθρωποι δεν εχουν τοτε το δικαιωμα να λεγονται κυνηγοι, αλλα εκτελεστες…

     Εν πασει περιπτωσει, γενικα συμφωνω οτι οι πρακτικες αυτες δεν ειναι εκεινες που θα προαγουν το κυνηγετικο αισθημα καποιου που δεν εχει ιδεα τι ειναι το κυνηγι, και σιγουρα δεν εχουν καμμια σχεση με το κυνηγι που γινεται εδω.

     Αλλωστε το θηραμα, αν δεν εχει δυνατοτητα διαφυγης, οσο μεγαλο και αν ειναι, τοτε δεν λεγεται θηραμα αλλα στοχος. Και αυτο δεν ειναι κυνηγι, αλλα σκοποβολη….

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #335042

    Προσωπικά, πιστεύω ότι το συγκεκριμένο κομμάτι του DVD ήταν αποτυχημένη επιλογή, για έναν οδηγό που απευθύνεται σε ελληνικές οικογένειες, κυνηγών ή μη. Τα ήθη και τα έθιμα του λαού μας και οι κυνηγετικές μας παραδόσεις απέχουν μακράν από τέτοιες τακτικές. ‘Ομως διαφωνώ με το “δικαστήριο” που κάνουμε για το κατά πόσο είναι ηθική η εν λόγω δραστηριότητα στις χώρες που την φιλοξενούν. Δεν γνωρίζουμε τις συνθήκες κυνηγίου εκεί και δεν μπορούμε να κρίνουμε με μοναδικά κριτήρια την δική μας εμπειρία και άποψη, που έχει σχηματιστεί από διαφορετικά βιώματα και αξίες.

    Και όπως είπα και στην αρχή αυτού του θέματος, ο φόνος οποιουδήποτε πλάσματος, κάτω από τον γενικότερο τίτλο “κυνήγι”, δεν μπορεί να διαβαθμιστεί σε σοβαρότητα ούτε βάσει μεγέθους του ούτε βάσει δυνατότητας ελιγμών διαφυγής. Μπορούμε να δικαιολογήσουμε τον δικό μας τρόπο κυνηγίου, με όλα τα αγαπημένα μας επιχειρήματα, και να είμαστε πειστικοί ανάλογα με την δεκτικότητα του ακροατή, αλλά είμαστε απόλυτα αναρμόδιοι να κρίνουμε τρίτους, χιλιάδες χιλιόμετρα μακριά, για την ορθότητα των επιλογών τους στο κυνήγι.

    Ο Κώστας στην αρχή του μηνύματος με χαρακτήρισε ” δικηγόρο του διαβόλου”. Τώρα που ξαναδιαβάζω τα μηνύματά μου, μαζί κι αυτό, καταλαβαίνω ότι μάλλον είχε δίκιο.

    Φιλικά, Λεωνίδας

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #35089

     Προσωπικες σκεψεις εκφραζουμε νομιζω. Ακομα και η κριτικη που κανουμε στις εν λογω σκηνες και πρακτικες, ειναι περασμενες μεσα απο τα δικα μας βιωματα, που δεν εχουν τετοιου ειδους εμπειριες.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/01/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    99
    tzimoyrtos στις #35120

    Ως  χαρακτήρας  ενδιαφέρομε  περισσότερο για το θεματικό περιεχόμενο 

    της σκέψεις  παρά για τις ακαδημαϊκές  βάσεις  του θεωρήματος που

    μπορεί να παράληψη ορισμένα  πράγματα  Έτσι  όπου πίπτει ο λόγος,

    αν και διαχωριστικός  ο ένας από τον άλλον, δεν παύει  να έχει στόχο

    στην ολοκληρωμένη σύλληψη μιας ιδέας, μιας γνώμη, κλ.

    Ως σημαντικότερα προβλήματα  στην κυνηγητική  μας κοινωνία υποστηρίζω

    και θεωρώ,  όπως το δικαίωμα  στο ελεύθερο κυνήγι, συνθήκες που

    να επιτρέπουν  στην αύξηση του κάθε θηράματος, και την ομαλή Θήρευση

    δεν γράφω νόμιμα γιατί νόμος είναι άδικος πολλές φορές, πχ, θηράματα

    που εδώ απαγορεύονται  σε άλλες χώρες επιτρέπονται Και ο αγώνας για να

     έχουμε , πρέπει να διεξαχθεί  σε όλα τα επίπεδα, πρώτα όμως από τον εαυτό μας

    Το άτομο που θέλει να κυνηγήσει ελεύθερος ,αναγνωρίζει το γεγονός ότι αυτό μόνο του,  δημιουργεί τις άξιες του. Όσο για τον οδηγό  του Έθνους πρώτη φορά που δεν

    τον αγόρασα και ο λόγος  ήταν  αυτό το κυνήγι, δεν με ενδιέφερε. Όσο για το σύστημα<το δικό μας απέτυχε  κυριολεκτικά>

    δουλεύει μέχρι στιγμής άριστα, πολλά ζώα που κινδύνευαν να εκλείψουν

    τώρα,  πλήθαιναν τόσο πολύ που για να συνεχίσουν να υπάρχουν  πρέπει

    να θηρευονται  επιλεκτικά , Τώρα αν υπάρχουν άνθρωποι που πληρώνουν αδρά

    για να  είναι αυτοί που θα πυροβολήσουν , εμένα προσωπικά  δεν με

    ενδιαφέρει .Εξάλλου το κέρατο του ρινόκερου για μας τους Ευρωπαίους δεν

    έχει καμία άξια , άλλοι λαοί το πληρώνουν σε χρυσάφι και είναι καλύτερα να το

    παίρνουν <νόμιμα> παρά  ανεξέλεγκτα

    καλή συνάντηση στην έκθεση για όλους μας

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    122
    BIZZAROS στις #35213

    ΑΥΤΗ Η ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΜΟΙΑΖΕΙ ΛΙΓΟ ΜΕ ΑΥΤΕΣ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΟΙ “ΟΙΚΟΛΟΓΟΙ” ΟΤΑΝ ΜΑΣ ΚΑΤΗΓΟΡΟΥΝ. Η ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΔΥΟ ΠΑΡΑΓΟΝΤΕΣ. Ο ΕΝΑΣ ΕΙΝΑΙ ΕΑΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ, Η ΓΕΝΙΚΑ ΜΙΑ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑ, ΚΑΙ Ο ΑΛΛΟΣ ΕΑΝ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΚΑΝΩ ΕΧΕΙ ΔΥΣΜΕΝΕΙΣ ΕΠΙΠΤΩΣΕΙΣ. ΑΝ ΛΟΙΠΟΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ Ο ΔΕΥΤΕΡΟΣ ΠΑΡΑΓΟΝΤΑΣ, ΑΛΛΑ ΑΚΟΜΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΥΠΑΡΧΕΙ ΩΦΕΛΕΙΑ ΑΠΟ ΜΙΑ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑ, ΟΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΚΥΝΗΓΙΑ ΧΟΝΤΡΟΥ ΘΗΡΑΜΑΤΟΣ, ΤΟΤΕ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΔΙΚΑΖΟΥΜΕ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ ΑΠΛΑ ΕΠΕΙΔΗ ΕΜΕΙΣ ΔΕΝ ΣΥΜΦΩΝΟΥΜΕ. ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΡΕΞΗΓΗΘΩ, ΟΥΤΕ ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΑΡΕΣΑΝ ΟΙ ΣΚΗΝΕΣ ΑΠΟ ΤΟ dvd ΤΟΥ ΕΘΝΟΥΣ, ΑΝ ΚΑΙ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΤΟ SAFARI ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΑΠΟ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΕΙΚΟΝΕΣ ΚΑΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΑΣ ΠΟΛΥ ΜΑΚΡΥΣ ΔΡΟΜΟΣ ΠΡΙΝ ΦΤΑΣΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΣΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΝΑ ΠΥΡΟΒΟΛΗΣΕΙ. ΟΠΩΣ ΕΠΙΣΗΣ ΕΝΩ ΤΡΕΛΛΑΙΝΟΜΑΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΒΑΛΤΟ, ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕ ΜΙΑ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΗ ΤΑΙΝΙΑ ΤΟΥ LUGARI ΣΤΗΝ ΝΟΤΙΟ ΑΜΕΡΙΚΗ Η ΟΠΟΙΑ ΕΔΕΙΧΝΕ 90% ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΠΥΡΟΒΟΛΙΣΜΟΥΣ ΑΠΟ ΦΥΛΑΧΤΡΑ ΚΑΙ ΤΑΜΠΛΟ ΘΗΡΑΜΑΤΩΝ ΜΕ ΑΣΥΛΛΗΠΤΑ ΝΟΥΜΕΡΑ. Η ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΗ ΓΑΛΛΙΚΗ ΚΑΣΕΤΑ ΟΜΩΣ ΠΟΥ ΕΔΕΙΧΝΕ ΤΟ ΙΔΙΟ ΚΥΝΗΓΙ (ΒΑΛΤΟ) ΑΛΛΑ ΜΕ ΑΛΛΟ ΤΡΟΠΟ ΗΤΑΝ ΜΑΓΕΥΤΙΚΗ.

    ΤΑΣΟΣ 

     

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    679
    DUCKHUNTER στις #35220


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από arwen στίς 29 Mάρτιος 2004


    Φίλοι victz και tzimoyrtos κάνετε λάθος.Οι εκεί θηροφύλακες και κυνηγοί πάνε οι ίδιοι τους δολοφόνους-κυνηγούς στα θηράματα που σε πολλές περιπτώσεις δεν υπάρχει λόγος να θανατωθούν.Ας όψεται το χρήμα.

    Εκεί οι περισσότεροι θηροφύλακες δεν είναι ευαισθητοποιημένοι Ευρωπαίοι ή Αμερικανοί αλλά ντόπιοι που κάνουν αυτή τη δουλειά για να θρέψουν την οικογένειά τους και τα ζώα δεν έχουν καμμία σημασία όταν κάποιος ( που αν τον είχα μπροστά μου θα τον έκανα θήραμα δικό μου ) τους κουνήσει μπροστά τους μερικά δολλάρια.

    Καλο ειναι να ξεχωρισουμε τους (δολοφονους)απο τους(κυνηγους) διοτι δεν εχουν καμμια απολυτως σχεση και μπορει πολλες φορες να παρεξηγηθουμε φιλη arwen!

    Oι κυριοι αυτοι ειναι κατα το πλειστον πλουσιοι που ψαχνουν να βρουν το τροπο να δειξουν κατι διαφορετικο στις παρεες τους και να προσθεσουν κατι μοναδικο στην συλλογη τους!!!!Προβληματικοι κομπλεξαρισμενοι που νομιζουν οτι καποιοι ειναι,καμμια σχεση με τους κυνηγους που νιωθουμε και πιστευουμε οτι ημαστε ολοι εμεις!!

    Μου προκαλουν λυπη ολα αυτα και συμφωνω με τον Βικτωρα στο οτι ευτυχως εδω στην Ελλαδιτσα δεν γινονται και ειναι εκτος Ελληνικης πραγματικοτητας και κουλτουρας!!

    Γιωργος

    [/indent]

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 76 έως 90 (από 92 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων