ΠΡΟΜΗΘΕΙΑ ..ΠΥΡΟΜΑΧΙΚΩΝ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 3,166 έως 3,180 (από 3,728 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/07/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    1278
    vagos-benelli1 στις #395922

    Grigoris wrote:
    Μπορεί να προτείνει κάποιος αξιόπιστα και φθηνά φυσίγγια Sporting 28γρ? Χρησιμοποιώ τα Lambro Sporting 8αρια 28γρ, ο Καλκαντζάκος τα έχει 6,20 την 25αδα, 58 ευρώ την κούτα (250 τμχ), αλλά επειδή κάνω και εγώ και ο πατέρας μου μαθήματα στο σκοπευτήριο, η κούτα αδειάζει σε 1-2 μαθήματα. Και προβλέπω αρκετές κούτες στο επόμενο διάστημα. Σήμερα πήγα και έπαιξα 3 πούλες και έφυγαν 100 φυσίγγια. Πολύ εθιστικό σπορ….

    Imperial 28 gr , n 7,5 ( 2,25 χιλ = ιταλικο 8 περιπου ) , 4,5 το κουτι , πολυ γρηρορο και με φοβερη κατανομη -συγκεντρωση , ψαξε και βρες το

    εξαιρετικο φυσιγγι με αδυναμια στα κλειστρα στο προτεινω ανεπιφυλακτα


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/05/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    281
    Supernova στις #395952

    Δημητρης Benelli wrote:

    Grigoris wrote:
    Μπορεί να προτείνει κάποιος αξιόπιστα και φθηνά φυσίγγια Sporting 28γρ? Χρησιμοποιώ τα Lambro Sporting 8αρια 28γρ, ο Καλκαντζάκος τα έχει 6,20 την 25αδα, 58 ευρώ την κούτα (250 τμχ), αλλά επειδή κάνω και εγώ και ο πατέρας μου μαθήματα στο σκοπευτήριο, η κούτα αδειάζει σε 1-2 μαθήματα. Και προβλέπω αρκετές κούτες στο επόμενο διάστημα. Σήμερα πήγα και έπαιξα 3 πούλες και έφυγαν 100 φυσίγγια. Πολύ εθιστικό σπορ….

    Imperial 28 gr , n 7,5 ( 2,25 χιλ = ιταλικο 8 περιπου ) , 4,5 το κουτι , πολυ γρηρορο και με φοβερη κατανομη -συγκεντρωση , ψαξε και βρες το

    εξαιρετικο φυσιγγι με αδυναμια στα κλειστρα στο προτεινω ανεπιφυλακτα

     

    😆   😈

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/05/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    281
    Supernova στις #395954

    vagos-benelli1 wrote:

    Δημητρης Benelli wrote:

    Grigoris wrote:
    Μπορεί να προτείνει κάποιος αξιόπιστα και φθηνά φυσίγγια Sporting 28γρ? Χρησιμοποιώ τα Lambro Sporting 8αρια 28γρ, ο Καλκαντζάκος τα έχει 6,20 την 25αδα, 58 ευρώ την κούτα (250 τμχ), αλλά επειδή κάνω και εγώ και ο πατέρας μου μαθήματα στο σκοπευτήριο, η κούτα αδειάζει σε 1-2 μαθήματα. Και προβλέπω αρκετές κούτες στο επόμενο διάστημα. Σήμερα πήγα και έπαιξα 3 πούλες και έφυγαν 100 φυσίγγια. Πολύ εθιστικό σπορ….

    Imperial 28 gr , n 7,5 ( 2,25 χιλ = ιταλικο 8 περιπου ) , 4,5 το κουτι , πολυ γρηρορο και με φοβερη κατανομη -συγκεντρωση , ψαξε και βρες το

    εξαιρετικο φυσιγγι με αδυναμια στα κλειστρα στο προτεινω ανεπιφυλακτα

    Να προσθέσω στον Γρηγόρη ότι λόγω δικής μου εμπειρίας τουλάχιστον , πρέπει να ψάξεις για ένα φυσίγγι για το οποίο δεν θα κλωτσάει στα 28 γρ.. αν επιμείνεις στα Imperial τότε θα σου πρότεινα

    24 γρ.  γιατί πάνω από όλα στο σκοπευτήριο αν χάσεις την πρώτη βολή δεν θέλεις να έχεις αναπήδηση στην κάννη γιατί έτσι θα χάσεις και την 2 τουφεκιά.

    Αυτό που πρέπει να κοιτάξεις να βρεις έιναι ενα ποιοτικό σταθερό φυσίγγι 28 γρ. εφόσον βέβαια θέλεις να ασχοληθείς πιο σοβαρά.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/12/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    11
    Grigoris στις #396077

    Το Σάββατο, χρησιμοποίησα τα NSI Sporting No 8.5 28γρ (3 κουτιά) και 1 κουτί από τα φυσίγγια που έχουν στο Σκοπευτήριο Σχιστού (στα 28γρ νομίζω 7.5άρια). Χρησιμοποιώ Beretta A300 Outlander Synthetic (βλακεία μου, έπρεπε να την είχα αγοράσει με ξύλινα μέρη), μπορώ να πω οτι τα NSI προκαλούσαν αρκετή αναπήδηση στην δεύτερη βολή σε σχέση με τα Lambro, όπως αναφέρει και ο Supernova παραπάνω. Θα δοκιμάσω και τα Imperial που ανέφερε ο Δημήτρης Benelli, στην τιμή που αναφέρει βρήκα μια αγγελία στο Internet από ιδιώτη, δεν ξέρω αν είναι αξιόπιστη πηγή προμηθείας.

    Αν θέλεις Δημήτρη Benelli, στείλε μου με pm, αν γνωρίζεις, ποιός έχει τα Imperial στα 4,5 ευρώ, για να μην υπάρχει θέμα διαφήμισης. (Παρ’ολίγο να έπαιρνα μια Benelli M2 Comfort, τελικά ο εκπαιδευτής μου πρότεινε την Α300 και μπορώ να πω οτι είναι καλύτερη επιλογή και με καλύτερα λεφτά-είπαμε πρώτη καραμπίνα είναι και οι εποχές είναι δύσκολες).

    Πληροφοριακά, σκοπευτήριο πηγαίνω για να μάθω, δεν το σκέπτομαι για σοβαρή αγωνιστική ενασχόληση, μπορεί αν βελτιωθώ να “κατέβω” σε κανένα αγώνα, περισσότερο το βλέπω σαν προτετοιμασία για ότι ακολουθήσει τους επόμενους μήνες/χρόνια, από άποψη επιβίωσης.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/12/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    11
    Grigoris στις #396161

    Πληροφοριακά, κατόπιν υποδείξεως ενός προμηθευτή φυσιγγιών από τον χρήστη Tolis, πληροφορώ τους υπολοίπους χρήστες ότι, ο Παρτσαλάκης  Παρδαλάκης δεν έχει καθόλου 24αρια και 28αρια Sporting φυσίγγια, μόνο για κυνήγι.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/10/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    455
    gun7171 στις #396167

    Πληροφοριακά, κατόπιν υποδείξεως ενός προμηθευτή φυσιγγιών από τον χρήστη Tolis, πληροφορώ τους υπολοίπους χρήστες ότι, ο Παρτσαλάκης δεν έχει καθόλου 24αρια και 28αρια Sporting φυσίγγια, μόνο για κυνήγι.

    Αυτή η απάντηση τροποποιήθηκε 21 λεπτά πριν από τον Grigoris.

    Ο ΠΑΡΔΑΛΑΚΗΣ ΕΧΕΙ 28ΑΡΙΑ B&P KAI LABRO ΚΑΙ ΝΟΜΙΖΩ ΚΑΙ CHEDITTE

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    377
    akis_a στις #396171

    Δημητρης Benelli wrote:

    Grigoris wrote:
    Μπορεί να προτείνει κάποιος αξιόπιστα και φθηνά φυσίγγια Sporting 28γρ? Χρησιμοποιώ τα Lambro Sporting 8αρια 28γρ, ο Καλκαντζάκος τα έχει 6,20 την 25αδα, 58 ευρώ την κούτα (250 τμχ), αλλά επειδή κάνω και εγώ και ο πατέρας μου μαθήματα στο σκοπευτήριο, η κούτα αδειάζει σε 1-2 μαθήματα. Και προβλέπω αρκετές κούτες στο επόμενο διάστημα. Σήμερα πήγα και έπαιξα 3 πούλες και έφυγαν 100 φυσίγγια. Πολύ εθιστικό σπορ….

    Imperial 28 gr , n 7,5 ( 2,25 χιλ = ιταλικο 8 περιπου ) , 4,5 το κουτι , πολυ γρηρορο και με φοβερη κατανομη -συγκεντρωση , ψαξε και βρες το

    εξαιρετικο φυσιγγι με αδυναμια στα κλειστρα στο προτεινω ανεπιφυλακτα

    με αδυναμια στα κλειστρα????????? 😆

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/12/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    11
    Grigoris στις #396179

    Πληροφοριακά, κατόπιν υποδείξεως ενός προμηθευτή φυσιγγιών από τον χρήστη Tolis, πληροφορώ τους υπολοίπους χρήστες ότι, ο ΠαρτσαλάκηςΠαρδαλάκης δεν έχει καθόλου 24αρια και 28αρια Sporting φυσίγγια, μόνο για κυνήγι.

    Αυτή η απάντηση τροποποιήθηκε 1 ώρα, 33 λεπτά πριν από τον Grigoris.
    Αυτή η απάντηση τροποποιήθηκε 57 λεπτά πριν από τον Grigoris.

    Διόρθωση-προσθήκη: Μιλούσα για τα Imperial, που μου είχαν προτείνει. Ρώτησα και την ΠΥΡΚΑΛ για τα Trap και Double Trap 24γρ, τα οποία είναι αντιστοίχως στα 5,30 και 5,26 ευρώ ανά 25άδα κουτί. Δεν γνωρίζω βέβαια αν έχουν καλό όνομα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/01/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    64
    L_Hunter στις #396182

    Ενα καλο και φθηνο sporting ειναι του κουτουμανου, δεν το εχω ριξει στο σκοπευτηριο αλλα σε κυνηγι σιταριθρας με πολυ καλα αποτελεσματα, στο καταστημα της Καλαματας το δινει 5 ευρω το κουτι και 4,5 στη 10αδα. Τα skeet δεν τα εχω δοκημασει και δεν ξερω σε τι τιμες παιζουν αλλα θα ειναι φθηνοτερα απο τα sporting (λογικα)…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #396186

    Grigoris wrote:
    Πληροφοριακά, κατόπιν υποδείξεως ενός προμηθευτή φυσιγγιών από τον χρήστη Tolis, πληροφορώ τους υπολοίπους χρήστες ότι, ο ΠαρτσαλάκηςΠαρδαλάκης δεν έχει καθόλου 24αρια και 28αρια Sporting φυσίγγια, μόνο για κυνήγι. Αυτή η απάντηση τροποποιήθηκε 1 ώρα, 33 λεπτά πριν από τον Grigoris.
    Αυτή η απάντηση τροποποιήθηκε 57 λεπτά πριν από τον Grigoris.

    Διόρθωση-προσθήκη: Μιλούσα για τα Imperial, που μου είχαν προτείνει. Ρώτησα και την ΠΥΡΚΑΛ για τα Trap και Double Trap 24γρ, τα οποία είναι αντιστοίχως στα 5,30 και 5,26 ευρώ ανά 25άδα κουτί. Δεν γνωρίζω βέβαια αν έχουν καλό όνομα.

    πολυ καλα φυσιγγια τα Πυρκαλ , και πανω απο ολα ελληνικα , σου προτεινα τα Ιmperial , σαν πιο φθηνα , αλλα , το φθηνο δεν σημαινει απαραιτητα και ψευτικο , δεν κανω διαφημηση αλλα επειδη το φυσιγγι ειναι μια απο τις τρελες μου , το φυσιγγι αυτο ειναι αστερι , και με 4,5 ε δεν παιζεται με τιποτα , και μια ερωτηση φιλε Γρηγορη , ο εκπαιδευτης σου ετσι απο περιεργεια ρωταω και παντα με καλη προθεση , ποιος ειναι ? και μια τελευταια επισημανση , το 2012 , πρεπει να ριχτηκαν μπροστα μου , περιπου στα 20,000 φυσιγγια Imperial , ουτε μια εμπλοκη , ουτε μια ζημια , ουτε σπασμενα κλειστρα ……

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4070
    ksap στις #396292

    πρεπει να ριχτηκαν μπροστα μου , περιπου στα 20,000 φυσιγγια Imperial

    Δημήτρη άμα δεν κόψεις κάμποσες χιλιάδες ανεβαίνω στο σχολικό 😉

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    3431
    ΛΕΩΝ στις #396309

    Πριν 20 περίπου μέρες είδα το  θύμα ,μια 302,με κλείστρο σπασμένο από ένα τέτοιο φυσίγγι 32γρμ.Μέσα σε 2 χρόνια περίπου,έχω δει ή ακούσει κι άλλες 2-3 περιπτώσεις.Μπορεί να ήταν παρτίδα,ποιος ξέρει.Εγώ πριν 4- 5 χρόνια είχα πάρει απο τον Πύργο μια κούτα trap 24gr.Δεν είχα τότε πρόβλημα,αλλά μου έκανε εντύπωση η δύναμη του φυσιγγίου.Και εμένα μου είχε τύχει με φυσίγγια άλλου ιδιογομωτή,πριν 3 χρόνια,αλλα τουλάχιστο όπως αποδείχθηκε αυτά ήταν λειψά,έκαναν πλουφ.Την ίδια εποχή είχε το ίδιο πρόβλημα με τα ίδια φυσίγγια κι ο κουμπάρος μου κι ο γνωστός Σταύρος(Black Pilum).Όταν τον ζορίσαμε παραδέχθηκε ότι λόγω ζήτησης είχε βάλει να γεμίσει στην παλιά μηχανή που έχανε τα μέτρα.Δε μας  ξαναείδε.Με λίγα λόγια η κρίση θέλει φθηνό φυσίγγι αλλά το φθηνό κοστίζει ακριβότερα όταν φτιάχνεται απρόσεκτα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/11/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    2348
    stathis στις #396311

    μακρια και αγαπημενη 😯 😉

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    765
    PanPap στις #396342

    ΛΕΩΝ το σπασμενο κλειστρο οφειλοταν σε φυσιγγι imperial?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/11/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    2348
    stathis στις #396384

    για αυτο το φυσιγγι σηζηταμε αρα αυτο εννοει!εγω τουλαχιστον αυτο καταλαβα!

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 3,166 έως 3,180 (από 3,728 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων