Mark Sullivan

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 52 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/12/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    326
    cougar στις #346867

    Hunter.gr, νομίζω ότι για το θέμα της τροφής «απολογήθηκα» σε προηγούμενο μήνυμα δεν μπορώ να το κάνω σε κάθε μήνυμα που γράφω.  Είναι διαφορετικό σκοτώνω κάτι για να το χρησιμοποιήσω σαν τροφή και διαφορετικό σκοτώνω κάτι επειδή έτσι μου αρέσει!!! ΠΑΝΤΑ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΜΟΥ ΑΠΟΨΗ.

    Η φράση του leo απλά νομιμοποιεί, συγχωρεί, δικαιολογεί και αποδέχεται οποιαδήποτε μορφή κυνηγιού ανεξαρτήτου αρχών, βασανισμού ή βιαιότητας ώστε να συνεχίσει εκείνος ανενόχλητος το δικό του κυνήγι.

    Η ερώτηση είναι μία κύριοι και μία είναι και η απάντηση! 

    Θεωρείται τη συγκεκριμένη δραστηριότητα έτσι όπως γίνεται, κυνήγι; και αυτόν που κρατάει το όπλο, κυνηγό;


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/12/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    326
    cougar στις #346868

    Σταύρο θα απαντήσω με αυτό που υπογράφεις

    Δεν σκοτώνω για “πλάκα”. Κυνηγάω!!!
    black_pilum
    Κ.Σ. Κορωπίου.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #346869

     Παλιοτερα, ειχα διαβασει μια παρομοια διασταση αποψεων σε καποιο κυνηγετικο περιοδικο, που δυστυχως μου διαφευγει το ονομα του. Ο εν λογω δημοσιογραφος, ειχε τη στηλη για τα κυνηγια με ραβδωτα, και σε παρομοιο διλλημα, ειχε απαντησει ακριβως ετσι οπως το περιγραψε ο Σταυρος.

     Τα κυνηγια αυτα ειναι αρκετα επιπονα και απαιτουν καλη φυσικη κατασταση, καθως, οπως ελεγε ο αρθρογραφος, ισως χρειαστει να ακολουθεις το θηραμα πληγωμενο για αρκετες ωρες, ή ακομα και για να το πλησιασεις οπως πρεπει, ωστε να εχεις αυτη τη μια ακαριαια και θανατηφορα βολη (ωστε να μην χρειαστει να υποφερει). Επισης, παλι με εξαιρεση τα μικρα χορτοφαγα, τα υπολοιπα κυνηγια ειναι επισης εξαιρετικα επικινδυνα γιατι μπορει ανετα να στραφουν κατα του κυνηγου, ή της ομαδας με τραγικα αποτελεσματα.

     Τελος δεν μπορω να μπω στη λογικη να κρινω κατι που ειναι εντελως εκτος Ελληνικης πραγματικοτητας. Το κυνηγι γι’αυτους τους λαους αποτελει πηγη αρκετων εσοδων, και μη ξεχνατε οτι οι λαοι σ’αυτα τα μερη εχουν πολλες αναγκες. Παρολα αυτα ομως, οπως ειπε ο Σταυρος, υπαρχει πολυ ανεπτυγμενη θηροφυλαξη, ωστε να σκοτωνονται τα αρρωστα ή γερικα ζωα, ωστε να αποφερουν ενα εισοδημα αρκετα καλο, χωρις ομως και να επιβαρυνεται ο πληθυσμος τους.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    225
    giorgosa83 στις #94666

    Η ερώτηση είναι μία κύριοι και μία είναι και η απάντηση!

    Θεωρείται τη συγκεκριμένη δραστηριότητα έτσι όπως γίνεται, κυνήγι; και αυτόν που κρατάει το όπλο, κυνηγό;

    (cougar)

    ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ ΤΗΝ ΕΙΠΑ ΣΕ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ ΜΗΝΥΜΑ. ΟΧΙ ΔΕΝ ΤΟ ΘΕΩΡΩ ΚΥΝΗΓΙ ΚΑΙ ΟΧΙ ΓΙΑ ΕΜΕΝΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΥΝΗΓΟΣ. ΑΛΛΑ ΕΓΩ ΕΧΩ ΜΕΓΑΛΩΣΕΙ ΣΕ ΕΝΑ ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΚΥΝΗΓΟΙ. ΑΝ ΣΤΗΝ ΝΟΟΤΡΟΠΙΑ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΠΕΡΑΣΤΕΙ ΑΠΟ ΜΙΚΡΗ ΗΛΙΚΙΑ (ΠΑΤΕΡΑΣ, ΠΑΠΠΟΥΣ ΚΤΛ) ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ, ΤΟΤΕ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΝΑ ΚΥΝΗΓΟΥΣΑ ΕΤΣΙ. ΟΙ ΔΙΚΟΙ ΜΟΥ ΚΥΝΗΓΟΥΣΑΝ ΛΑΓΟΥΣ, ΠΑΠΙΑ ΚΑΙ ΦΑΣΣΕΣ ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΚΥΝΗΓΩ ΚΑΙ ΕΓΩ. ΑΝ ΠΑΛΙ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΚΥΝΗΓΟΙ, ΚΑΙ ΕΠΕΛΕΓΑ ΕΓΩ ΝΑ ΓΙΝΩ, ΤΟΤΕ ΘΑ ΚΥΝΗΓΟΥΣΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΒΛΕΠΩ ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΝΑ ΚΥΝΗΓΟΥΝ (ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΠΑΙΔΕΙΑ ΜΟΥ ΠΕΡΑΣΑΝ ΚΑΙ ΑΥΤΗ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΔΙΑΤΗΡΗΣΩ).

    ΔΕ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΚΡΙΝΟΥΜΕ ΕΝΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΠΟΥ ΜΕΓΑΛΩΣΕ ΚΑΙ ΕΖΗΣΕ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ, ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΠΡΟΤΥΠΑ KAI ΒΙΩΜΑΤΑ, ΓΙΑ ΜΙΑ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑ ΤΟΥ, ΠΟΥ ΣΤΗΝ ΤΕΛΙΚΗ ΕΙΝΑΙ ΝΟΜΙΜΗ.

    ΕΞΑΛΛΟΥ ΜΕ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΛΟΓΙΚΗ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΝΑ ΚΑΤΗΓΟΡΕΙ ΕΜΑΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΠΟΥ ΚΥΝΗΓΑΜΕ…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/12/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    326
    cougar στις #346872

    Νομίζω ότι δεν με καταλαβαίνει κανείς τελικά!  Ο ευρωπαίος και ο αμερικανός που πάνε να σκοτώσουν στην Αφρική ιπποπόταμους και ελέφαντες μεγάλωσαν με αυτό το κυνήγι;;;

    Το πρόβλημά μου δεν είναι το θήραμα είναι ο ΤΡΟΠΟΣ!!!  Δηλαδή ο πλούσιος ευρωπαίος και αμερικανός να προπληρώνει την εκτέλεση ενός άγριου ζώου για το κέφι του!!!  Εκεί είναι η διαφωνία μου!!! Αυτό πιστεύω ότι ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΥΝΗΓΙ!!!  Ακόμα και αν είναι μια ΝΟΜΙΜΗ δραστηριότητα για μένα ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΥΝΗΓΙ!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    225
    giorgosa83 στις #94670

    NAI BΡΕ COUGAR. ΔΕ ΔΙΑΦΩΝΟΥΜΕ. ΚΑΙ ΕΞΑΛΛΟΥ ΔΕ ΔΗΛΩΣΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΑΠΟ ΟΣΟΥΣ ΜΙΛΗΣΑΝ, ΟΥΤΕ ΟΤΙ ΤΟ ΕΠΙΚΡΟΤΕΙ, ΟΥΤΕ ΟΤΙ ΘΑ ΠΑΕΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ. ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΕΛΕΤΑΜΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΟΠΤΙΚΕΣ ΕΝΟΣ ΘΕΜΑΤΟΣ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    31/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1117
    Hunter.Gr στις #94671

    Αγαπητή Κορίνα, (είδα ότι έτσι σε αποκάλεσαν και άλλα μέλη)

    δεν σου ζήτησα πουθενά να απολογηθείς για τις διατροφικές σου συνήθειες. Σου ζήτησα μόνο να κατανοήσεις ότι οι δύο περιπτώσεις δεν έχουν και μεγάλη διαφορά ως προς το “ηθικό” κομμάτι.  Αν και φοβάμαι ότι θα επαναλάβω κάποια πράγματα, ξαναγράφω τις δύο περιπτώσεις:

    1. Ο θηρευτής στην Αφρική σκοτώνει ένα μεγάλο ζώο που δεν σκοπεύει να το φάει, επειδή έτσι του αρέσει. Ομως αυτό γίνεται στα πλαίσια της αειφορικής διαχείρισης της φύσης.  Σκοτώνονται μόνο οι υπεράριθμοι ιπποπόταμοι και τα χρήματα που εισπράττονται χρησιμοποιούνται για την προστασία των υπολοίπων.

    2. Ο καλοφαγάς αντικυνηγός σκοτώνει βάναυσα έναν αστακό για να τον φάει αλλά χωρίς να τον έχει καθόλου μα καθόλου ανάγκη.  Το κάνει αυτό μόνο και μόνο επειδή έτσι του αρέσει.

    Πιστεύω να αντιλαμβάνεσαι Κορίνα, ότι δεν έχει και μεγάλη “ηθική” διαφορά η μία περίπτωση από την άλλη.

    Στην παρακάτω ερώτησή σου:
    Θεωρείται τη συγκεκριμένη δραστηριότητα έτσι όπως γίνεται, κυνήγι; και αυτόν που κρατάει το όπλο, κυνηγό;
    Απαντώ ως εξής:
    Αν το δούμε αντικειμενικά, ναί, είναι ένα είδος θήρας και αυτός που κρατάει το όπλο είναι θηρευτής. Προσωπικά δεν αρέσκομαι σε τέτοιου είδους κυνήγια, δεν τα θεωρώ καν κυνήγια για τα δικά μου δεδομένα.  Αν ρωτήσεις όμως και τον αφρικανό, το πιθανότερο είναι να χλευάσει τις δικές μου πολύωρες προετοιμασίες και μετακινήσεις για μία… τσίχλα.  Οπότε όπως καταλαβαίνεις περί ορέξεως ουδείς λόγος.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    810
    vagelisdr στις #94714

    Τελικά με καταφέρατε να κάτσω να δω όλα τα βίντεο…

    Είχα δει το πρώτο και μου είχε έρθει κάπως…δεν θεωρώ βλέπετε αυτά τα ζώα για θηράματα μιας και έχω συνηθίσει να τα κοιτώ στα ντοκυμανταίρ του National Geographic και του Animal Planet να ζουν ευτυχισμένα μέσα σε κάτι προστατευόμενες εκτάσεις που έχουν το ίδιο εμβαδόν με την χώρα μας και έτσι το πρώτο βίντεο μου έφερε ένα σφίξιμο στο στομάχι, αλλά… είπα να μην το σχολιάσω…ποιός είμαι εγώ εξάλλου να κάνω σχόλια για κάτι για το οποίο έχω πλήρη άγνοια;

    Είδα όμως μετά και το βίντεο με την φυλή που κυνηγά παχύδερμα… και έμεινα …….. Φυσικό δεν είναι όμως;;; Με τι θα τραφούν οι άνθρωποι εξάλλου; Με την βοήθεια από τις κάρτες UNICEF που αγοράζουμε κατά κόρον τα Χριστούγεννα ή από τα χρήμματα που δωρίζουμε στην WWF;;; Μια ολόκληρη ήπειρος λιμοκτονεί και εμείς βαυκαλιζόμαστε με βλακείες… και τους κατακρίνουμε κι όλας!

    Να βάλω άλλη μια παράμετρο στην κουβέντα σας; Ξέρετε πόσοι από αυτούς τους άμοιρους με τα ακόντια σκοτώνονται κάθε χρόνο από λιοντάρια, ύαινες και λεοπαρδάλεις και πόσοι από ελέφαντες και ιπποπόταμους;;;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5753
    Prowler ® στις #346876


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από cougar στίς 09 Οκτώβριος 2007


    Όταν διαβάζουμε μια απάντηση βγάζουμε τα συμπεράσματά μας, όταν λοιπόν διάβασα και εγώ την δική σου απάντηση «Φίλε Μπρετον παρεκτρέπεσαι!!!!! Μιλάμε για ΑΝΘΡΩΠΙΝΗ ΖΩΗ!!!!»  το συμπέρασμα που έβγαλα είναι ότι για σένα μόνο η ΑΝΘΡΩΠΙΝΗ ΖΩΗ έχει αξία!  Μας διευκρίνισες ότι κάτι τέτοιο δεν ισχύει χαίρομαι ιδιαίτερα για αυτό και δεν έχω κανένα λόγο να το αμφισβητήσω!

    Δεκτή η συγνώμη σου, προσπάθησε όμως να μη βγάζεις συμπεράσματα με τέτοιου είδους αβασάνιστες αναγωγές. Η ζωή κάποιου ζώου δεν μπορεί να συγκριθεί με αυτή ενός ανθρώπου.

     

    Υ.Γ.1 Όπως είπα και πριν είναι πολύ νωρίς για να ξέρουμε αν θα αποβεί η νομιμοποίηση αυτής της δραστηριότητας για το καλό του περιβάλλοντος περίμενε να δούμε τι θα γίνει όταν πάψουν να ενδιαφέρονται πλούσιοι «ανιοπαθείς» να σκοτώσουν προπληρωμένα θηράματα.

    Καθόλου ΝΩΡΙΣ, σε όσες αφρικανικές χώρες απαγορευεται το κυνηγι μεγάλων θηλαστικών ο πληθυσμός παρουσιάζει ΕΝΤΟΝΗ πτωτική τάση, σε όσες όμως επιτρέπεται η ΑΕΙΦΟΡΙΚΗ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗ τους μέσω των μεθόδων που περιέγραψαν οι φίλοι, υπάρχει αυξητική τάση

    Υ.Γ.3 Η ΗΠΑ δεν έχουν καμία σχέση με την “αναγωγή”, αντίθετα έχει ο Hunter.gr όταν λέει: Από την άλλη πλευρά, αρνείσαι το δικαίωμα σε κάποιον άλλο, χιλιάδες χιλιόμετρα μακρυά, να σκοτώσει έναν ιπποπόταμο επειδή έτσι του αρέσει. Και ο leo  όταν λέει: Το μόνο που θα ήθελα να αναλογιστείτε, είναι το εξής: Αν κατατάσσουμε μόνοι μας το κυνήγι σε διαφορετικές “βαθμίδες βιαιότητας” και δικαιολογημένης ή όχι πράξης, φανταστείτε πόσο λίγες ελπίδες έχουμε να πείσουμε τους πολέμιους του κυνηγίου στην αντίπερα όχθη, για την ορθότητα των δικών μας πράξεων. Σωστά φανταστήκατε: ΜΗΔΕΝΙΚΕΣ!

    τώρα τι σύδεση έχει το: έχει άραγε ο άνθρωπος τόση αξία ώστε να πιστεύει ότι είναι Θεός και του ανήκουν τα πάντα πάνω στην γη;  Έχει ο άνθρωπος τόση αξία ώστε να σκοτώνει και να βασανίζει χωρίς τύψεις άλλες οντότητες αυτής της γης απλά για να κάνει το κέφι του; που έγραψες με αυτά που έγραψαν οι φίλοι Hunter. Gr & Leo;;;; η αναγωγή σου κάπου χολαίνει……όμως υπάρχει σύνδεση με τις ΗΠΑ γιατί εκεί πρωτοεμφανίστηκαν αυτές οι “θέσεις” και τα “ερωτήματα”!!!

    Υ.Γ.4 Τον άνθρωπο που δημιουργεί αιώνια καλιτεχνήματα, προάγει τις επιστήμες, και εξελίσει τον πολιτισμό [font=” ‘Verdana’,’sans-serif’; mso-bidi-font-family: ‘Times New Roman’; mso-bidi-theme-font: minor-bidi”]ΤΟΥ[/font]  τον θαυμάζω και εγώ αλλά παίρνει αλήθεια ότι του αναλογεί; Πες το αυτό στα χιλιάδες πουλιά που πέθαναν στην Κορώνεια και στους ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ που δεν έχουν να πιουν νερό από την μόλυνση που δημιουργούν τα λύματα των εργοστασίων.

    Εδώ συμφωνούμε ποιοί όμως ενδιαφέρθηκαν πραγματικά από την πρωτη στιγμή για την Κορώνεια;;;; Μήπως οι κυνηγοί με τις οργανώσεις τους;;; Τι έχουν κάνει οι τόσες λαλίστατες κατά τα άλλα αντικυνηγετικές ομάδες;;;; Το ξέρεις ότι απαγορεύεται το κυνήγι στην λίμνη αυτή;;; Ποιούς βολέυει αυτή η απαγόρευση;;; Μήπως τους παράνομους ρυπαντές της λίμνης που δρουν ανεξέλεκτα χωρίς τον φόβο καταγγελιών από κυνηγούς;;;

    Και εν πάση περιπτώση με το κυνήγι σαν αειφορική μορφή διαχείρισης της φύσης ο άνθρωπος παίρνει ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΤΟΥ ΑΝΑΛΟΓΟΥΝ, είτε πρόκειται για την Ελλάδα είτε για την Αφρική. Για τις άλλες δραστηριότητες του ανθρώπου με τις οποίες προκαλείται ανεπανόρθωτη ζημιά στο περιβάλλον γιατί ΔΕΝ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΤΙΠΟΤΑ

    Και επειδή όλη η ιστορία ξεκίνησε με links σε video για δες και αυτά:

    http://www.youtube.com/watch?v=z-UvsJj5qgc…ated&search=

     

    http://www.youtube.com/watch?v=gsFRlt-rfBQ…ated&search=

     

    είναι κι αυτά “προκλητικά”;;;

     

     

    Και ειδικά για σένα cougar με το ωραίο nick που διάλεξες:

    http://www.youtube.com/watch?v=h7MuFDVEUro…ated&search=

    http://www.youtube.com/watch?v=GQS5cPLtbqk…ated&search=

    http://www.youtube.com/watch?v=GQS5cPLtbqk…ated&search=

    http://www.youtube.com/watch?v=DWgsCDdMBSc…ated&search


    [/indent]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/12/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    326
    cougar στις #346882

    [font=” ‘Trebuchet MS’,’sans-serif'”]Νίκο ([/font]Hunter[font=” ‘Trebuchet MS’,’sans-serif'”].[/font]gr[font=” ‘Trebuchet MS’,’sans-serif'”]) θα συμφωνήσω μαζί σου δεν υπάρχει «ηθική» διαφορά.  [/font]Απλά θέλω εδώ  να τονίσω  ότι διαφωνώ με οτιδήποτε κάνει ο «ΠΟΛΙΤΙΣΜΕΝΟΣ» άνθρωπος και το οποίο προκαλεί πόνο και αργό θάνατο στα ζώα απλά και μόνο για την τέρψη του!  Έχουμε εξελιχθεί αρκετά ώστε να «προσφέρουμε» ένα ανώδυνο θάνατο σε αυτό που δίνει την ζωή τους για εμάς.

    [font=” ‘Trebuchet MS’,’sans-serif'”]Να πω ακόμα ότι δεν διαφωνώ με τον ιθαγενή που κυνηγάει με τα ακόντια ακόμα και αν προκαλεί πόνο και αργό θάνατο στα θηράματά γιατί αυτή είναι η εξέλιξή του και από αυτό εξαρτάται η επιβίωσή του! [/font]

    [font=” ‘Trebuchet MS’,’sans-serif'”]Μάριε αυτός που νομίζει ότι έχει το δικαίωμα να σκοτώνει  [/font]επειδή έτσι του αρέσει μάλλον νομίζει ότι είναι ανώτερος όλων και επειδή έχει και τα χρήματα να το κάνει μάλλον πιστεύει ότι του ανήκουν και όλα!  Αυτός επίσης που πιστεύει ότι δεν χρειάζεται να σκέφτεται την βαθμίδα της βιαιότητας της πράξης ή αν η πράξη είναι δικαιολογημένη μάλλον πιστεύει  ότι η αξία του είναι ανώτερη όλων ! Αυτός είναι ο συνειρμός μου για να σε διευκολύνω!

    [font=” ‘Trebuchet MS’,’sans-serif'”]Δυστυχώς (αλλά και ευτυχώς σε ορισμένες περιπτώσεις όπως αυτές των καλλιτεχνημάτων και της επιστήμης) ο άνθρωπος βαριέται εύκολα. [/font]Οι «κύριοι» λοιπόν που βρίσκουν ΤΩΡΑ διασκεδαστικό και διαφορετικό να προπληρώσουν την εκτέλεση ενός τέτοιου ζώου μόλις ικανοποιήσουν την ανία τους θα ψάξουν για διαφορετικές συγκινήσεις, θα χρειαστούν κάτι άλλο για να ανεβάσει την αδρεναλίνη τους!  ΤΟΤΕ θέλω να μου μιλήσετε για ΑΕΙΦΟΡΙΚΗ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗ!  Γιατί το συγκεκριμένο δεν είναι ΚΥΝΗΓΙ είναι μια καλοστημένη επιχείρηση που αποφέρει ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΚΕΡΔΗ… αλλά για πόσο;;;

    [font=” ‘Trebuchet MS’,’sans-serif'”]Τελειώνοντας βρήκα τα [/font]video[font=” ‘Trebuchet MS’,’sans-serif'”] εξαιρετικά, παρόλο που δεν μου είναι εύκολο να βλέπω τον θάνατο ενός ζώου.  [/font] Αλλά στα video[font=” ‘Trebuchet MS’,’sans-serif'”] που έβαλες βλέπεις πολύ περισσότερα βλέπεις πως η αγέλη υπερασπίστηκε το μικρό και πως «θυσιάστηκε» το πιο αδύναμο και γηραιό ζώο!  [/font]Οι λύκοι σκότωσαν για να επιβιώσουν όχι για να ΔΙΑΣΚΕΔΑΣΟΥΝ την ανία τους.

    [font=” ‘Trebuchet MS’,’sans-serif'”]Και τέλος σε ευχαριστώ για τα [/font]video[font=” ‘Trebuchet MS’,’sans-serif'”] με τα [/font]cougar[font=” ‘Trebuchet MS’,’sans-serif'”].  [/font]Αυτό που λατρεύω πέρα από την ομορφιά τους είναι η σιγουριά στα μάτια τους και η κίνησή τους.  Μια ήρεμη δύναμη!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5753
    Prowler ® στις #346884


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από cougar στίς 10 Οκτώβριος 2007


    [font=” ‘Trebuchet MS’,’sans-serif'”]Να πω ακόμα ότι δεν διαφωνώ με τον ιθαγενή που κυνηγάει με τα ακόντια ακόμα και αν προκαλεί πόνο και αργό θάνατο στα θηράματά γιατί αυτή είναι η εξέλιξή του και από αυτό εξαρτάται η επιβίωσή του!

    [/font]

    [font=” ‘Trebuchet MS’,’sans-serif'”]συμφωνώ!!![/font]

    [font=” ‘Trebuchet MS’,’sans-serif'”]Μάριε αυτός που νομίζει ότι έχει το δικαίωμα να σκοτώνει  [/font]επειδή έτσι του αρέσει μάλλον νομίζει ότι είναι ανώτερος όλων και επειδή έχει και τα χρήματα να το κάνει μάλλον πιστεύει ότι του ανήκουν και όλα!  Αυτός επίσης που πιστεύει ότι δεν χρειάζεται να σκέφτεται την βαθμίδα της βιαιότητας της πράξης ή αν η πράξη είναι δικαιολογημένη μάλλον πιστεύει  ότι η αξία του είναι ανώτερη όλων ! Αυτός είναι ο συνειρμός μου για να σε διευκολύνω!

    [font=” ‘Trebuchet MS’,’sans-serif'”]περίεργος συνειρμός, για μένα η “πράξη” παραμένει η ΙΔΙΑ είτε θηρευεις ένα ζώο, είτε συλλέγεις αγριόχορτα, μανιτάρια ή σαλιγκάρια και λέγεται συλλογή τροφής (ή ακόμα και ανανεώσιμων φυσικών πόρων) από τη φύση. Αρκεί να υπακούει στους ΦΥΣΙΚΟΥΣ κανόνες της αειφορίας….[/font]

    [font=” ‘Trebuchet MS’,’sans-serif'”]Δυστυχώς (αλλά και ευτυχώς σε ορισμένες περιπτώσεις όπως αυτές των καλλιτεχνημάτων και της επιστήμης) ο άνθρωπος βαριέται εύκολα. [/font]Οι «κύριοι» λοιπόν που βρίσκουν ΤΩΡΑ διασκεδαστικό και διαφορετικό να προπληρώσουν την εκτέλεση ενός τέτοιου ζώου μόλις ικανοποιήσουν την ανία τους θα ψάξουν για διαφορετικές συγκινήσεις, θα χρειαστούν κάτι άλλο για να ανεβάσει την αδρεναλίνη τους!  ΤΟΤΕ θέλω να μου μιλήσετε για ΑΕΙΦΟΡΙΚΗ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗ!  Γιατί το συγκεκριμένο δεν είναι ΚΥΝΗΓΙ είναι μια καλοστημένη επιχείρηση που αποφέρει ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΚΕΡΔΗ… αλλά για πόσο;;;

    [font=” ‘Trebuchet MS’,’sans-serif'”]Αυτό το ΤΟΤΕ μάλλον δεν θα έρθει ΠΟΤΕ!!! το να υπονοείς ότι κάποιος κυνηγός, ελλείψη κυνηγίου θα στραφεί σε ΚΑΠΟΙΕΣ (αλήθεια ποιές;;;;) “δραστηριότητες” είναι τουλάχιστον άστοχο…. γνωρίζεις πολλές “καλοστημένες επιχειρήσεις” στον “τρίτο κόσμο” που “αποφέρουν τεράστια κέρδη” και τα διανέμουν στον ντόπιο πληθυσμό και στην διατήρηση του φυσικού περιβάλλοντος;;;;[/font]

    [font=” ‘Trebuchet MS’,’sans-serif'”]Τελειώνοντας βρήκα τα [/font]video[font=” ‘Trebuchet MS’,’sans-serif'”] εξαιρετικά, παρόλο που δεν μου είναι εύκολο να βλέπω τον θάνατο ενός ζώου.  [/font] Αλλά στα video[font=” ‘Trebuchet MS’,’sans-serif'”] που έβαλες βλέπεις πολύ περισσότερα βλέπεις πως η αγέλη υπερασπίστηκε το μικρό και πως «θυσιάστηκε» το πιο αδύναμο και γηραιό ζώο!  [/font]Οι λύκοι σκότωσαν για να επιβιώσουν όχι για να ΔΙΑΣΚΕΔΑΣΟΥΝ την ανία τους.

    [font=” ‘Trebuchet MS’,’sans-serif'”]Αχ πόσο λάθος κάνεις cougar!!! η γατούλα που χορτάτη πιάνει ένα ποντικάκι (ή μια σαυρα) και “παίζει” μαζί του με τις ώρες πριν το θανατώσει ή ο ίδιος ο λύκος που δεν αρκείται στο ένα πρόβατο αλλά “σφάζει” όλο το κοπάδι όταν του δοθεί ευκαιρία ή η αλεπού που μπαίνει στο κοτέτσι ή ή ή……. για να επιβιώσουν απλά το κάνουν;;;[/font]

    [font=” ‘Trebuchet MS’,’sans-serif'”]Υπάρχουν πλείστα παραδείγματα στην φύση και επειδή ασχολείσαι με ζώα αποκλείεται να μην τα έχεις παρατηρήσει!!!!!![/font]

    [font=” ‘Trebuchet MS’,’sans-serif'”]Και τέλος σε ευχαριστώ για τα [/font]video[font=” ‘Trebuchet MS’,’sans-serif'”] με τα [/font]cougar[font=” ‘Trebuchet MS’,’sans-serif'”].  [/font]Αυτό που λατρεύω πέρα από την ομορφιά τους είναι η σιγουριά στα μάτια τους και η κίνησή τους.  Μια ήρεμη δύναμη!

    [font=” ‘Trebuchet MS’,’sans-serif'”]Μου αρέσει που διάλεξες για nick ένα αρπακτικό, έναν “αιμοβόρο” θηρευτή στην κορυφή της τροφικής αλλυσίδας…..[/font]


    [/indent]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/12/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    326
    cougar στις #346887

    [font=” ‘Trebuchet MS’,’sans-serif'”]Μάριε δεν θα βγάλουμε άκρη για αυτό θα πω μερικά πράγματα όπως μου έρχονται στο μυαλό και θα σταματήσω.

    [/font]

    [font=” ‘Trebuchet MS’,’sans-serif’; mso-fareast-font-family: ‘Trebuchet MS’; mso-bidi-font-family: ‘Trebuchet MS'”]1.   [/font][font=” ‘Trebuchet MS’,’sans-serif'”]Η πράξη της θήρευσης όταν αυτή γίνετε για την επιβίωση είτε γίνετε άμεσα, είτε γίνετε έμμεσα και με σεβασμό στο ζώο που δίνει την ζωή του για εμάς είναι αποδεκτή.  [/font]

    [font=” ‘Trebuchet MS’,’sans-serif’; mso-fareast-font-family: ‘Trebuchet MS’; mso-bidi-font-family: ‘Trebuchet MS'”]2.   [/font][font=” ‘Trebuchet MS’,’sans-serif'”]Ο αμερικανο-ευρωπαίος που πληρώνει αδρά για να εκτελέσει ένα άγριο ζώο δεν το κάνει για την αειφορική διαχείριση  [/font]της φύσης, ούτε για την επιβίωση του το κάνει απλά για να διασκεδάσει την ανία του! Το κάνει για την έκκριση της αδρεναλίνης χρησιμοποιώντας την ζωή ενός ζώου και εκμεταλλευόμενος την ανάγκη του ιθαγενή συνανθρώπου του.  Τέτοιου είδους καλοστημένες επιχειρήσεις δεν προσφέρουν τίποτα πέρα από ένα ποτήρι νερό στους ιθαγενείς χωρίς κανένας να τους δείχνει την πηγή.  Πηγή για τους οποίους θα ήταν να μάθουν να καλλιεργούν την γη ή να αναπτύξουν κτηνοτροφία.  Τέτοιου είδους επιχειρήσεις πετούν ένα «κομμάτι ψωμί» σε κάποιους απλά για να τους κρατούν ευχαριστημένους και να μπορούν να εκμεταλλεύονται αυτά που τους ανήκουν!!!

    [font=” ‘Trebuchet MS’,’sans-serif’; mso-fareast-font-family: ‘Trebuchet MS’; mso-bidi-font-family: ‘Trebuchet MS'”]3.   [/font][font=” ‘Trebuchet MS’,’sans-serif'”]Αυτός που προπληρώνει αυτό που θα σκοτώσει δεν είναι κυνηγός είναι πελάτης.  [/font]Δεν τον ενδιαφέρει η φύση, δεν τον ενδιαφέρει το θήραμα τον ενδιαφέρει η ΠΡΑΞΗ, δηλαδή η θανάτωση, τον ενδιαφέρει να τραβήξει την σκανδάλη…

    [font=” ‘Trebuchet MS’,’sans-serif’; mso-fareast-font-family: ‘Trebuchet MS’; mso-bidi-font-family: ‘Trebuchet MS'”]4.   [/font][font=” ‘Trebuchet MS’,’sans-serif'”]Η γάτα μπορεί να παίζει με το ποντίκι για ώρες αλλά δεν είναι νοήμων όν.  [/font]Εμείς που είμαστε πρέπει να ακολουθήσουμε το παράδειγμά της βασανίζοντας άλλα όντα;;;

    [font=” ‘Trebuchet MS’,’sans-serif’; mso-fareast-font-family: ‘Trebuchet MS’; mso-bidi-font-family: ‘Trebuchet MS'”]5.   [/font][font=” ‘Trebuchet MS’,’sans-serif'”]Μήπως να αλλάξω το [/font]cougar[font=” ‘Trebuchet MS’,’sans-serif'”] και να το κάνω [/font]mouse[font=” ‘Trebuchet MS’,’sans-serif'”]; Μου ταιριάζει λες καλύτερα;[/font]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/12/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    658
    dimitris dimi στις #346890


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από cougar στίς 10 Οκτώβριος 2007


    [font=” ‘Trebuchet MS’,’sans-serif’; mso-fareast-font-family: ‘Trebuchet MS’; mso-bidi-font-family: ‘Trebuchet MS'”]2.   [/font][font=” ‘Trebuchet MS’,’sans-serif'”]Ο αμερικανο-ευρωπαίος που πληρώνει αδρά για να εκτελέσει ένα άγριο ζώο δεν το κάνει για την αειφορική διαχείριση  [/font]της φύσης, ούτε για την επιβίωση του το κάνει απλά για να διασκεδάσει την ανία του! Το κάνει για την έκκριση της αδρεναλίνης χρησιμοποιώντας την ζωή ενός ζώου και εκμεταλλευόμενος την ανάγκη του ιθαγενή συνανθρώπου του.  Τέτοιου είδους καλοστημένες επιχειρήσεις δεν προσφέρουν τίποτα πέρα από ένα ποτήρι νερό στους ιθαγενείς χωρίς κανένας να τους δείχνει την πηγή.  Πηγή για τους οποίους θα ήταν να μάθουν να καλλιεργούν την γη ή να αναπτύξουν κτηνοτροφία.  Τέτοιου είδους επιχειρήσεις πετούν ένα «κομμάτι ψωμί» σε κάποιους απλά για να τους κρατούν ευχαριστημένους και να μπορούν να εκμεταλλεύονται αυτά που τους ανήκουν!!!

    [font=” ‘Trebuchet MS’,’sans-serif’; mso-fareast-font-family: ‘Trebuchet MS’; mso-bidi-font-family: ‘Trebuchet MS'”]3.   [/font][font=” ‘Trebuchet MS’,’sans-serif'”]Αυτός που προπληρώνει αυτό που θα σκοτώσει δεν είναι κυνηγός είναι πελάτης.  [/font]Δεν τον ενδιαφέρει η φύση, δεν τον ενδιαφέρει το θήραμα τον ενδιαφέρει η ΠΡΑΞΗ, δηλαδή η θανάτωση, τον ενδιαφέρει να τραβήξει την σκανδάλη…


    Θα συμφωνήσω με την cougar! 

    [/indent]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/12/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    658
    dimitris dimi στις #94809

    Μαριε δεν καταλαβαίνω γιατί η cougar επειδή έχει δήλωση ότι δεν είναι κυνηγός και αγαπάει την φύση θα πρέπει πίσω από τα λεγόμενα της πάντα  να κρύβετε κάτι?

    Δεν καταλαβαίνω γενικότερα γιατί όποιος δεν είναι μαζί μας θα πρέπει να είναι εναντίον μας?

     

      

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/12/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    326
    cougar στις #346893

    [font=” ‘Trebuchet MS’,’sans-serif'”]Μάριε αν και δεν έχω πολλές γνώσεις όπως βλέπω ότι έχεις εσύ επί του θέματος θα σου πω αυτά που μου έρχονται στο μυαλό από διάφορα που έχω διαβάσει.  [/font]Αρχίζω λέγοντας ότι φυσικά και  ΔΕΝ θα ήθελα να δω να καταστρέφονται βιότοποι και παρθένα δάση ούτε φυσικά την σαβάνα να γίνετε χωράφια.  ’λλωστε αυτοί που εφάρμοσαν τις μονοκαλλιέργειες είναι οι αποικιοκράτες Ευρωπαίοι οι οποίοι ενδιαφέρθηκαν να καλλιεργήσουν μόνο τμήματα της γης γύρω από ποτάμια.  Πάνω από το 70% του πληθυσμού της Αφρικής στηρίζετε στην γεωργία αν η μονοκαλλιέργεια καταστραφεί μια χρονιά ο πληθυσμός χάνει το εισόδημά του.

    [font=” ‘Trebuchet MS’,’sans-serif'”]Η γεωργία μπορεί να αναπτυχθεί εφαρμόζοντας γεωργοπεριβαλλοντικά μέτρα,[font=” ‘Trebuchet MS’,’sans-serif’; mso-bidi-font-family: ‘Times New Roman’; mso-bidi-theme-font: minor-bidi”] [/font]τα οποία να στηρίζονται σε σωστές γεωργικές πρακτικές[/font] συμβάλλοντας στην [font=” ‘Trebuchet MS’,’sans-serif’; mso-bidi-font-family: ‘Times New Roman’; mso-bidi-theme-font: minor-bidi”]προστασία του περιβάλλοντος [/font]και στη [font=” ‘Trebuchet MS’,’sans-serif’; mso-bidi-font-family: ‘Times New Roman’; mso-bidi-theme-font: minor-bidi”]διατήρηση του τοπίου.  [/font]Είμαστε σε θέση από επιστημονικής άποψης να έχουμε ευνοϊκή για το περιβάλλον εκτατικοποίηση καλλιεργειών, διαχείριση συστημάτων βοσκής, βιολογική γεωργία και φυσικά διατήρηση των τοπίων, των ιστορικών χαρακτηριστικών και των ΔΑΣΩΝ.  Μάριε η Κίνα πασχίζει να βρει τροφή για τον πληθυσμό της και η Αφρική έχει να προσφέρει τεράστιες εκτάσεις για καλλιέργεια.  Και φυσικά αναφέρομαι -για να χρησιμοποιήσω μια έκφραση σας- για [font=” ‘Trebuchet MS’,’sans-serif’; mso-bidi-font-family: ‘Times New Roman’; mso-bidi-theme-font: minor-bidi”]την αειφόρο ανάπτυξη [/font]της γεωργικής παραγωγής.

    Δεν χρειάζεται να γίνουν και στην Αφρική τα λάθη που έγιναν στην ΕΕ. όπως μονοκαλλιέργειες και εντατικοποίηση της παραγωγής.  Η γεωργική βιοποικιλότητα περικλείει όλες τις μορφές ζωής, την ποικιλία των ζώων και φυτών.  Υγιείς πρακτικές γεωργικής διαχείρισης μπορούν να έχουν θετικό αντίκτυπο[font=” ‘Trebuchet MS’,’sans-serif’; mso-fareast-font-family: ‘Times New Roman’; mso-bidi-font-family: ‘Times New Roman’; mso-fareast-language: EL”].  [/font][font=” ‘Trebuchet MS’,’sans-serif’; mso-bidi-font-family: Tahoma”]Εκτός φυσικά της γεωργίας η Αφρική έχει να προσφέρει πολλά περισσότερα όπως χαλκός, αλουμίνιο… διαμάντια.  [/font]Η εξόρυξη αυτών δεν ξέρω τι αντίκτυπο μπορεί να έχει στο περιβάλλον.

    [font=” ‘Trebuchet MS’,’sans-serif’; mso-bidi-font-family: Tahoma”]Και για να απαντήσω στην ερώτησή σου στο συγκεκριμένο [/font]video[font=” ‘Trebuchet MS’,’sans-serif’; mso-bidi-font-family: Tahoma”] οι λύκοι σκότωσαν για να τραφούν.  [/font]Η γάτα που παίζει με το ποντίκι για ώρες το κάνει για να «διασκεδάσει» το ένστικτο του κυνηγού που έχει μέσα της απλά πιστεύω ότι δεν χρειάζεται να το κάνει και ο άνθρωπος αυτό.

    [font=” ‘Trebuchet MS’,’sans-serif’; mso-bidi-font-family: Tahoma”]Ελπίζω ότι έχεις καταλάβει που είναι οι αντιρρήσεις μου στο συγκεκριμένο κυνήγι.  [/font]Δεν είναι το κυνήγι καθεαυτό είναι ο τρόπος και η φιλοσοφία πίσω από αυτό.

    [font=” ‘Trebuchet MS’,’sans-serif’; mso-bidi-font-family: Tahoma”]Φιλικά[/font]

    Mini mouse

    Y[font=” ‘Trebuchet MS’,’sans-serif’; mso-bidi-font-family: Tahoma”].Γ.  [/font]Δεν είμαι εναντίον σας βρε παιδιά το αντίθετο θα έλεγα πάρα πολλές φορές είμαι μαζί σας.  Τόσο που αρχίζω να ανησυχώ!!!

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 52 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων