Mark Sullivan

Επισκόπηση 7 δημοσιεύσεων - 46 έως 52 (από 52 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    3557
    JIMPAP στις #94869

     ΚΟΡΙΝΑ.ΟΥΤΕ ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΑΥΤΗ Η ΕΙΚΟΝΑ.ΕΓΩ ΔΕΝ ΠΑΩ ΟΥΤΕ ΣΤΑ ΚΟΝΤΙΝΑ ΚΥΝΗΓΙΑ ΣΕ ΣΚΟΠΙΑ ΚΑΙ ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ ΠΑΡ,ΟΛΟ ΠΟΥ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΚΑΙ ΘΗΡΑΜΑ ΘΑ ΒΡΩ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΜΗΔΕΝΙΚΗ ΖΗΜΙΑ ΘΑ ΚΑΝΩ ΑΦΟΥ ΟΙ ΤΥΠΟΙ ΕΚΕΙ ΚΑΝΟΥΝ ΤΕΛΕΙΑ ΔΟΥΛΙΑ,ΑΠΟΔΕΙΞΗ Η ΣΥΝΕΧΟΜΕΝΗ ΥΠΑΡΞΗ ΚΑΙ ΔΙΑΤΗΡΗΣΗ ΤΕΡΑΣΤΙΩΝ  ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΩΣ ΑΥΞΑΝΟΜΕΝΩΝ ΠΛΗΘΥΣΜΩΝ.

    ΟΜΩΣ …ΣΤΕΙΛΕ ΕΝΑ ΜΗΝΥΜΑ ΣΤΟΝ …ΚΟΣΤΑΣΚ  ΠΟΥ ΖΕΙ ΣΤΗΝ ΑΙΓΥΠΤΟ  ΝΑ ΔΕΙΣ ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΝΤΟΠΙΟΥΣ ΚΑΙ ΠΟΣΟΥΣ ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΟΥΣ ΚΑΙ ΚΑΝΟΝΕΣ ΕΧΕΙ….ΠΟΣΗ ΔΙΑΦΟΡΑ ΕΧΕΙ Η ΕΙΚΟΝΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ……

    ΤΑ ΠΕΡΙ ΓΕΩΡΓΙΑΣ….ΓΙΑ ΚΑΚΗ ΜΑΣ ΤΥΧΗ ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΕΤΣΙ ΟΠΩΣ ΤΗΝ ΦΑΝΤΑΖΕΣΑΙ ΘΕΛΕΙ ΧΡΟΝΟ ΚΑΙ…….ΧΡΗΜΑ……ΠΑΑΑΡΑ ΠΟΛΥ  ΧΡΗΜΑ..ΚΑΙ …ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕΝ ΔΙΝΕΙ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΟΤΑΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΤΑ ΙΔΙΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΜΕ ΠΙΟ…….ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΥΣ ΤΡΟΠΟΥΣ…… 


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5753
    Prowler ® στις #346899

    Φίλε mitros δεν αναφερόμουν στην cougar, διάβασε καλά το μύνημα του Leo

     Πάνω από το 70% του πληθυσμού της Αφρικής στηρίζετε στην γεωργία αν η μονοκαλλιέργεια καταστραφεί μια χρονιά ο πληθυσμός χάνει το εισόδημά του. Ακόμα χειρότερα χάνει την ΖΩΗ του από ασιτία… θυμήσου τις τραγωδίες στο “κέρας της Αφρικής” (Αιθιοπία, Ερυθραία, Σομαλία)

    Μάριε η Κίνα πασχίζει να βρει τροφή για τον πληθυσμό της και η Αφρική έχει να προσφέρει τεράστιες εκτάσεις για καλλιέργεια. Αν ήξερες πόσο με ΤΡΟΜΑΖΕΙ αυτή η προοπτική!!!!

    Δεν χρειάζεται να γίνουν και στην Αφρική τα λάθη που έγιναν στην ΕΕ. όπως μονοκαλλιέργειες και εντατικοποίηση της παραγωγής.  Η γεωργική βιοποικιλότητα περικλείει όλες τις μορφές ζωής, την ποικιλία των ζώων και φυτών.  Υγιείς πρακτικές γεωργικής διαχείρισης μπορούν να έχουν θετικό αντίκτυπο[font=” ‘Trebuchet MS’,’sans-serif’; mso-bidi-font-family: ‘Times New Roman’; mso-fareast-font-family: ‘Times New Roman’; mso-fareast-language: EL”].[/font]

    [font=” ‘Trebuchet MS’,’sans-serif’; mso-bidi-font-family: ‘Times New Roman’; mso-fareast-font-family: ‘Times New Roman’; mso-fareast-language: EL”]Να δούμε λίγο την απτή πραγματικότητα;;;; Η ορθή εκμετάλευση της γης δεν μπόρεσε να στεριώσει στην (συνειδητοποιημένη περιβαλλοντικά και αναπτυγμένη Ευρώπη) τι ελπίδες έχει να πετύχει στην Αφρική που προσπαθεί να σώσει τον πληθυσμό της από την ασιτία;;;; η βιολογική καλιέργεια κοστίζει, δεν  έχει μεγάλη απόδοση και τα προιόντα της είναι ακριβά, ποιός Αφρικανός στα όρια της φτώχειας θα δόσει έστω κι ένα λεπτό παραπάνω για βιολογικά προιόντα;;;; και φυσικά ισχύουν όσα ανέφερε ο JIMPAP…[/font]

    [font=” ‘Trebuchet MS’,’sans-serif’; mso-bidi-font-family: ‘Times New Roman’; mso-fareast-font-family: ‘Times New Roman’; mso-fareast-language: EL”]  [/font][font=” ‘Trebuchet MS’,’sans-serif’; mso-bidi-font-family: Tahoma”]Εκτός φυσικά της γεωργίας η Αφρική έχει να προσφέρει πολλά περισσότερα όπως χαλκός, αλουμίνιο… διαμάντια.  [/font]Η εξόρυξη αυτών δεν ξέρω τι αντίκτυπο μπορεί να έχει στο περιβάλλον.

    [font=” ‘Trebuchet MS’,’sans-serif’; mso-bidi-font-family: Tahoma”]Τεράστια!!! οι μεγαλύτερες καταστροφές στο περιβάλλον της “Μαυρης Ηπείρου” οφείλονται στην “εκμετάλευση” τέτοιων” πηγών ΜΗ ΑΝΕΩΣΙΜΩΝ φυσικών πόρων από τους “Δυτικούς” και τις “παράλληλες δραστηριότητες” που τις συνοδεύουν ….[/font]

    [font=” ‘Trebuchet MS’,’sans-serif’; mso-bidi-font-family: Tahoma”]Και το χειρότερο απ’ όλα είναι το ότι αυτόν τον πλούτο τον νέμονται λίγοι – πολύ λίγοι, ανεβοκατεβάζουν κυβερνήσεις για να λεηλατούν ελευθερα. Και “φτιάχνουν” πολέμους – κυρίως εμφύλιους – οι οποίοι εξαθλιώνουν περισσότερο τον πληθυσμό και τον καθιστούν υποχείριο των δυτικών “σωτήρων”…. και μετά μας πειράζει ο ξένος κυνηγός…… την σύγχρονη οικονομική αποικιοκρατία και το δουλεμπόριο δεν την βλέπουμε….[/font]

    [font=” ‘Trebuchet MS’,’sans-serif’; mso-bidi-font-family: Tahoma”]Ξέχασες τα πετρέλαια, ξέρεις τι γίνεται στη Νιγηρία;;;;[/font]

    [font=” ‘Trebuchet MS’,’sans-serif’; mso-bidi-font-family: Tahoma”]Η γάτα που παίζει με το ποντίκι για ώρες το κάνει για να «διασκεδάσει» το ένστικτο του κυνηγού που έχει μέσα της[/font]

    [font=” ‘Trebuchet MS’,’sans-serif’; mso-bidi-font-family: Tahoma”]χαίρομαι για την απάντησή σου….[/font]

    [font=” ‘Trebuchet MS’,’sans-serif’; mso-bidi-font-family: Tahoma”] Δεν είναι το κυνήγι καθεαυτό είναι ο τρόπος και η φιλοσοφία πίσω από αυτό.[/font]

    [font=” ‘Trebuchet MS’,’sans-serif’; mso-bidi-font-family: Tahoma”]Νομίζω ότι σου απάντησαν οι Leo, Dimitris C & Black Pilum:[/font]

    [font=” ‘Trebuchet MS’,’sans-serif’; mso-bidi-font-family: Tahoma”]Σε γενικές γραμμές πάντως, νομίζω πως όλοι συμφωνούμε πως αυτή η κυνηγετική νοοτροπία που παρουσιάστηκε στο βίντεο, δεν συνάδει με την Ελληνική κυνηγετική κουλτούρα. Αυτό δε σημαίνει σε καμία περίπτωση πως είναι ανήθικη πράξη. Είναι πάντως τουλάχιστον ασυνήθιστο για εμάς. Γι αυτό και μας φαντάζει ανήθικο. Όπως γνωρίζουμε, το ηθικό είναι αυτό που είθισται, που συνηθίζεται να γίνεται δηλαδή. Επειδή εμείς δεν συνηθίζουμε τέτοιου είδους κυνήγια, δεν τα καταλαβαίνουμε.[/font]

    [font=” ‘Trebuchet MS’,’sans-serif’; mso-bidi-font-family: Tahoma”]Ο Σωκράτης διασκέδαζε αποδεικνύοντας στους συνομιλητές του ότι στην πραγματικότητα δεν γνωρίζουν τίποτα επάνω στο αντικείμενο που οι ίδιοι θεωρούσαν τους εαυτούς τους ειδήμονες, και ιδίως σε θέματα ηθικής. Όλοι γνωρίζουμε πού κατέληξε.[/font]

    [font=” ‘Trebuchet MS’,’sans-serif’; mso-bidi-font-family: Tahoma”]Δεν είμαι εναντίον σας βρε παιδιά το αντίθετο θα έλεγα πάρα πολλές φορές είμαι μαζί σας.  [/font]Τόσο που αρχίζω να ανησυχώ!!!

    [font=” ‘Trebuchet MS’,’sans-serif’; mso-bidi-font-family: Tahoma”]μην ανησυχείς καθόλου….άντε και σε βλέπω με κανά δίκανο στο βουνό!!!! ξέρεις πόσοι περιβαλλοντικά συνειδητοποιημένοι έγιναν κυνηγοί;;;;[/font]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/12/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    326
    cougar στις #346904

    [font=” ‘Trebuchet MS’,’sans-serif'”]Δεν θα διαφωνήσω μαζί σας απλά δεν μπορώ να σκέφτομαι έτσι ή δεν θέλω να σκέφτομαι έτσι.  [/font]Αν συνεχίσουμε να επαναλαμβάνουμε τα λάθη του παρελθόντος επειδή είναι πιο οικονομικά τότε δεν έχει νόημα να συζητάμε καθόλου… απλά οδηγούμαστε με μαθηματική ακρίβεια στην καταστροφή.  Μάριε κάποια στιγμή θα «ξυπνήσουν» και οι Κινέζοι και πίστεψέ με ούτε εγώ θέλω να το σκέφτομαι αυτό!!!

    [font=” ‘Trebuchet MS’,’sans-serif'”]Δεν είμαι ειδήμονας σε τίποτα αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν μπορώ να έχω την άποψή μου για κάτι.  [/font]Και ακόμα και αν ο leo[font=” ‘Trebuchet MS’,’sans-serif'”] δικαιολογεί τα πάντα για να εξυπηρετήσει τα δικά του συμφέροντα, ακόμα και αν ο [/font]Black Pilum[font=” ‘Trebuchet MS’,’sans-serif'”] θα σκότωνε ένα ελέφαντα αν είχε τα λεφτά εγώ εξακολουθώ να πιστεύω ότι ο ευρωπαίος και ο αμερικάνος, και το τονίζω αυτό, που επιδίδονται σε τέτοιου είδους δραστηριότητες, δεν είναι κυνηγοί και αυτό που κάνουν δεν είναι κυνήγι.  [/font]Σεβαστή η άποψή σας αλλά εμένα δεν πρόκειται να με πείσετε για αυτό.

    [font=” ‘Trebuchet MS’,’sans-serif'”]Στο βουνό μπορεί και να συναντηθούμε αγαπητοί μου φίλοι αλλά εγώ θα είμαι χωρίς δίκαννο.[/font]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/09/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2688
    periklis_ath στις #94962

    GIA NA PAREI O BLACK PILUM TON ELEFANTA

    THA PREPEI NA EINAI STA 20 METRA.

    KAI DEMENOS APO TO PODI..(O ELEFANTAS)!!

     

     

    ETSI NA TO ELAFRINOYME LIGAKI..(TIN KOUVENTA, OXI TON ELEFANTA, OYTE TON STAYRO)!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/12/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    326
    cougar στις #346905

    [font=” ‘Trebuchet MS’,’sans-serif'”]Να είναι στα 20 μέτρα, ημι-ναρκωμένος, τυφλός (ο ελέφαντας) και να τον σημαδεύει με μπαζούκα…

    [/font]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/12/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1982
    Κυριμλίδης Σταύρος (black_pilum) στις #346968

    GIA NA PAREI O BLACK PILUM TON ELEFANTA

    THA PREPEI NA EINAI STA 20 METRA.

    KAI DEMENOS APO TO PODI..(O ELEFANTAS)!!

    [font=” ‘Trebuchet MS’,’sans-serif'”]Να είναι στα 20 μέτρα, ημι-ναρκωμένος, τυφλός (ο ελέφαντας) και να τον σημαδεύει με μπαζούκα…

    [/font][font=” ‘Trebuchet MS’,’sans-serif'”]

    Καλάάάάάάάάάά  τώρα θύμωσα. Και καλά στην Κορίνα τι να πω; Αλλά εσύ γκαντεμόσαυρε τι έχεις να πάθεις.  [/font]’ντε να μην βάλω πάλι τον ’ρη να σου κατουρήσει το πόδι.  

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/09/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2688
    periklis_ath στις #95609

    ME AGAPAEI RE SEI,,,GIAYTO,,

     

Επισκόπηση 7 δημοσιεύσεων - 46 έως 52 (από 52 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων