ΤΑ ΣΥΛΕΚΤΙΚΑ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 57 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/08/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    853
    steve στις #93736

    WINCHESTER – COOEY, MOD. 840 – .410 SINGLE SHOTGUN

    Τυχαίνει να έχω μια ιδέα επί του θέματος. Δυστυχώς τώρα δεν έχω χρόνο, γιατί είμαι στη δουλειά. Ελπίζω το βράδυ να μπορέσω να γράψω δυο πράγματα περισσότερα.

    Φιλικά,


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    227
    SEERHAN στις #93742

    .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    31/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1117
    Hunter.Gr στις #93759

    Η φωτογραφία του M.840 που μας έστειλε ο Steve είναι από το πολύ ενδιαφέρον site:
    http://www.joesalter.com

    Δείτε π.χ από το ίδιο site και τα παρακάτω:

    Winchester Cooey M. 840. 410 single shotgun
    http://www.joesalter.com/detail.php?f_qryitem=2463

    Cooey M.840 16 Ga. Single Shotgun
    http://www.joesalter.com/detail.php?f_qryitem=2435

    Sears Model 684, 410 Shotgun
    http://www.joesalter.com/detail.php?f_qryitem=1758

    Winchester M. 37 Single Shot Shotgun
    http://www.joesalter.com/detail.php?f_qryitem=3269

    Winchester M. 41 Bolt action .410 Shot gun
    http://www.joesalter.com/detail.php?f_qryitem=3634

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1256
    steel στις #93809

    Το πολεμικο τι μαρκα ειναι; μημπως ειναι 410; γιατι εχω κι εγω ενα 32αρι BREDA του 1927 ( δηλωμενο κανονικα)του οποιου η μετατροπη σε 32 ειναι σπανια, γι αυτο σε ρωταω. Μετα την κατοχη επαιρναν τα πολεμικα και τα αλεζουαριζαν μετατρεποντας τα σε κυνηγετικα χρησιμοποιωντας τους μεταλλικους καλυκες, οι οποιοι μετα την πρωτη βολη σιδερωνοντουσαν στο στομιο και χρησιμοποιουνταν αρκετες φορες εαν δεν το παρακαναν με την πυριτιδα. Οι πιο προνομοιουχοι ειχαν γκραδες του 19ου αιωνα οι βασεις των οποιων επετρεπαν και τη μετατροπη σε 20cal και πολυ οριακα 16cal. Eντυπωση μου κανει παντως που το δικο σου ειναι 32αρι, γιατι τα ουραια των πιο γνωστων πολεμικων δεν ειχαν την απαιτουμενη διαμετρο για να δεχτουν το 32. Μημπως ειναι Μαουζερ;

    Κατά 99% είναι μετατροπή από μάλινχερ,  η μετατροπή βγαίνει 32αρι. Εχει ασφάλεια κανονική  (οχι στην σκανδάλη) όχι σαν τους grades που δεν έχουν κάν ασφάλεια.  αλλά έχει 2 σκάλες στην σκανδάλη (και μεγάλη διαδρομή θέλει συνήθεια, και περιτό να μιλήσουμε για το απίθανο ζύγισμα  βλέπεται όλο το βάρος της βάσης είναι εντελώς ανάμεσα στα χέρια.

    Παντελής

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    755
    ΑΝΤΟΝΙΟ στις #93814

    ΠΑΙΔΙΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΕΑΝ ΕΙΜΑΙ ΕΠΙ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ ΜΗΠΩΣ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΦΙΛΟΣ ΤΗΝ WINCHESTER MOD 1400.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    227
    SEERHAN στις #93815

    .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1256
    steel στις #93823

    Η μετατροπή δεν έχει να κάνει με το εαν μπορεί να φαγωθεί η κάννη ή όχι, μια και πολλές φορές περνιόντουσαν καινούργιες εξ αρχής κάννες, όπως είχε γίνει με το δίκό μου, έχει να κάνει με την διαμετρο του κλείστρου, αυτό ήταν που καθόριζε το διαμέτρημα της μετατροπής.  Η βάσεις που πατούσαν τα κλείστρα λόγω ότι προοριζόταν για πολεμικά έιχαν απίστευτο πάχος.

    Οι κάννες μην νομίζεται ότι είναι και κάτι τόσο τραγικό στην κατασκευή.ή ότι χρειάζονται κανένα εξωτικό μέταλλο. Η δικιά μου ήταν φτιαγμένη από ατέρμονα τιμονίου φορτηγού.  και όσο για την ποιότητα της ντουφεκιάς ποσώς επηρεάζεται από το μέταλλο, η διαμόρφωση πάιζει τον ρόλο.

    Εχω παρακολουθήσει 4-5 τέτοιες μετατροπές. από grades μεχρι μαουζερ και  λι εντφιελδ. τα 2 τελευταία μπορούν να γίνουν  μόνο 36αρια.  οι γκραδες κυρίως 20αρια, αν και ένας μετατράπηκε σε 16αρι.

    Οι νέες κανες αφού κοβόταν η παλιά  λιγο μετά την θαλάμη, ανοιγόταν σπέιρωμα στην βάση και την νέα κάννη, και την βίδωναν υπό φωτιά μια και  ελιώναν καλάι όση ώρα βιδονόταν κάτι σαν  έσω – εξω τσοκάκι.  Ασφάλες ?////

    Εριχνα συνέχεια φυσίγγια στο 32αρι, 0,9 σοκολ πολωνάις με 19 γρ- Δηλαδη στην ουσία magnum βάρος με πυρίτιδα απλή.  Αλλα ούτε τα καταλάβαινε.

    Η BEretta A300  θεωρείται συλλεκτική- πέραν 30ετιας ??? piper diana κοκορια???

    Παντελής

    Παντελής

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #93852

     Ο πατερας μου ειχε ενα Steyr Mannlicher το οποιο συμφωνα με τα λεγομενα του ηταν 32αρι. Φυσιγγια ειχε χρησιμοποιησει μεταλικα απο GRAS τα οποια αφου αδειαζονταν, και γινοταν η τρυπα για το καψυλι, εμπαιναν στη φωτια να μαλακωσει του μπρουτζο, στη συνεχεια κρυωναν, γεμιζονταν μονο με καποια ποσοτητα πυριτιδας, και οταν πυροβολουσες τα χειλη (bottleneck) ανοιγαν, συχνα ομως με αποτελεσμα να εχουμε σχισιματα. Παρομοια τεχνικη ειχαν εφαρμοσει και στο δικο μου 36 Investarm, που ομως επαιρνε και τα φυσιγγια του Bren. Δυστυχως το οπλο αυτο πουληθηκε πολυ πριν το παρω στα χερια μου, και τωρα το κλαιμε και οι 2. 

    http://www.fineguns.gr/gr/autogemi.html

     Δειτε το τελευταιο οπλο, αλλα δυστυχως σε διαμετρημα 32, οποτε ξεχναμε τα μεταλλικα φυσιγγια.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    227
    SEERHAN στις #93861

    .
    .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1256
    steel στις #93934

    Προσωπικά δεν συμμετείχα σε κάποια μετατροπή,  ήμουν μικρός τότε 10-15 χρονών.

    Ο πατέρας μου δουλευε σε μια μεγάλη κατασκευαστική εταιρεία, στο συνεργεία των μηχανημάτων, με είδικότητα ηλεκτροσυγκολητης ειδικών μετάλων,  έχοντας απίστευες πράκτικες γνωσεις πάνω στα κράμματα και την επεξεργασία τους, βλέπεις τότε πολλά ανταλλακτικά δεν υπήρχαν και αναγκαζόταν σε αναγομώσεις και συγκολήσεις υπήρχε ολόκληρο τμήμα για αυτές τις δουλείες, έχοντας μάλιστα ξεκινήσει την καρίερα του από παραδοσιακό σιδεράδικο. ηταν εξαιρετικά οργανωμένα όλα με απίστευτο αριθμό εργαλείων  τόρνοι κλπ – τα πάντα. Τότε είχε βρεθεί και ένας από την περιοχή των Σερρών, ενας τύπος απίστευτα υπομενετικός και ψείρας, αλλά είχε και το ψώνιο των Σερραίων (θυσαυροί – αρχαία κλπ)  όλα τα όπλα οι μηχανισμοί κυρίως προερχόταν από καταστραμένα οπλοστασια του ανταρτοπόλεμου.  Οπότε συζήτηση για τις ίδιες κάννες δεν γινόταν. Οσο για την  θερμική επεξεργασία υπήρχε απόλυτη εμπιστοσύνη στην μαστορία του πατέρα μου.  Μόνο να το έβλεπες όλη την διαδικασία  όλα στο χέρι το μετάλλο να ζεστένεταια όλο μαζί ακριβώς οσο να λιώνει το καλαί μέσα στο σπειρωμα. τυλιγμένο με τις δερματινές ποδιές τους για να μην κρυώνει απότομα κλπ. “βαφανε” μέταλλα –

    Τέλος πάντων οι τότε ήταν μαστόροι, εμείς μάλλον στο “κ…….”  δεν έχουμε μεράκι μέσα μας. Η τουλάχιστον εγώ.

    Οτι χαλάσει καινούργιο.

    Το 32αρι το έφταιξε ειδικά για μένα, τα κοντάκια οξιές όλα στο χέρι. ψάθες χωρίς οδηγό κλπ. Να τρελλαίνεσαι με την ικανότητα που είχαν στα χέρια.

    Το κλέιστρο της Α300  όντως αυτό ήταν το προβλημά της, έχει ένα μικρό σπασιμο στο χρώμιο αλλά όσο και εαν το έψαξα δεν  βρήκα τριχωειδή στο μέσα μέρος – έτσι και αλλιώς είναι για μένα απλά ενθύμιο.  Οπότε και δεν το έψαξα για ανταλλαντικό ποτέ. Ισως βεβαια θα πρέπει να το ψάξω πριν είναι τρομερά αργά για να το βρώ.

    Το piper είχε μια χρυση άρτεμι στην ρίγα,  και το πήγα στον Παπατσαρούχα για ολική ανακαίνιση αλλά μου είπαι ότι εαν τα κοκόρια ήταν της μαμας του να το φτιάξουμε αλλά τώρα δεν αξίζει σαν συλλεκτικό –  Ετσί κάποια στιγμή που είχα μεράκι το διέλυσα και  προσπάθησα να το ανακαινίσω εν μέρη μόνος μου. αλλά τα παράτησα. τώρα που το συζητάμε και το θυμήθηκα ίσως το ξαναπιάσω.

    Οσο για το 32αρι είναι σε ένα φίλο του πατέρα μου αδήλωτο- βλέπεται των είχε φάει ο φόβος των σφραγισμάτων τότε των όπλων. 

    Αλλές εποχές “κράτα και κανενα άδήλωτο”

    παντελής

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    227
    SEERHAN στις #93939

    .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    942
    Νεοπτόλεμος στις #94284

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    227
    SEERHAN στις #94365

    .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/04/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    117
    schooter στις #94491

    H μετατροπη των πολεμικων και ειδικα των ελληνικων Μαννλιχερ Σοεναουερ σε λειοκαννα ειναι Ιεροσυλια ,καλυτερα  κρατηστε τα  παρανομα  παρα να τα καταστρεψετε ετσι.Στο κατω κατω υπαρχει και το αγωνισμα στα 300μ της ΣΚΟΕ εκει φανταζομαι με τις αναλογες αδειες θα μπορουσατε να αγωνιζεστε με τα διαφορα πολεμικα τυφεκια .

    Φιλε SEERHAN το Breda του 1927 μηπως εχει ελληνικο θυρεο στη θηκη του κινητου ουραιου ;Η ειναι μονο ενα  ιταλικο carcano.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    227
    SEERHAN στις #94494

    .

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 57 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων