ΤΑ ΣΥΛΕΚΤΙΚΑ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 57 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    227
    SEERHAN στις #94495

    .


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #346837

     Θα συμφωνησω με το φιλο Shooter. Οποιαδηποτε μετατροπη αποτελει ιεροσυλια σ’αυτα τα οπλα που αλλωστε εχουν μια τεραστια ιστορια απο μονα τους. Για φανταστητε να υπηρχε δυνατοτητα να χρησιμοποιηθουν αυθεντικα καριοφιλια του 21 για κυνηγι, αλλα να επρεπε να γινει η αντιστοιχη μετατροπη.

     Καποια πραγματα πρεπει να μενουν ως εχουν. Αλλωστε δεν νομιζω και οτι το κρατος μας κινδυνευει απο την κατοχη καποιων οπλων σε λειτουργικη κατασταση, οπως ισως οι ιδιοι φοβουνται.

     Φιλε Sheerhan θα συμφωνησω μαζι σου για το καρτερι της τσιχλας, εχει μια αλλη χαρη με τη χρηση μιας μονο βολης τη φορα απο μικρο διαμετρημα. Εκει που με βρισκεις λιγο αντιθετο ειναι το Lee Enfield, καθως θα προτιμουσα ενα Mannlincher ή ενα Mauser, λογω στιβαροτητας και αξιοπιστιας.  Oι καλυκες του Enfield oμως, με λιγη επεξεργασια, μπορουν να χρησιμοποιηθουν και απο τα απλα 36αρια, καθως εχουν πατουρα πισω σαν κυνηγετικα.  

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    227
    SEERHAN στις #94508

    .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    227
    SEERHAN στις #94509

    .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #94511

     Κατατοπιστικος οπως παντα. Εγω απλα εκφρασα μια προσωπικη προτιμηση, ειτε λογω κατασκευης ειτε λογω αισθητικης εμφανισης. Αλλωστε περα απο μερικες βολες δεν εχω αλλη πειρα απο τη λειτουργια του.

     Αν το δεις ομως μεχρι σημερα, η διαφορα φιλοσοφιας των δυο αυτων οπλων, ακομα και σημερα πιστευω οτι αντανακλα τις 2 διαφορετικες σχολες. Χωρις φυσικα να κατηγορω τη μια, αισθητικα ειμαι λιγο πιο κοντα στην Τευτονικη σχολη, χωρις αυτο να σημαινει οτι αν μου δοθει η ευκαιρια δεν θα προσπαθησω να αποκτησω ενα τετοιο οπλο. Στην αρχικη κατασταση εννοειται.

     Τους καλυκες τους λιμαρα στη πατουρα ωσπου να κλεινει σωστα το οπλο. Για καψουλι χρησιμοποιουσα 5.45 που τοτε κυκλοφορουσαν ακομα 

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/08/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    659
    elvas στις #346840

    Μεταλλικοί κάλυκες για το 410, μπορούν να φτιάχτουν από μερικά διαμετρήματα άλλων όπλων. Το πρόβλημα, εδώ, είναι τα καψύλια. Και πάλι όμως δεν μπορώ να δω το λόγο για χρήση μεταλλικών καλύκων, εκτός και αν είναι για να χρησιμοποιηθούν με μονόβολα σε κάποιο ισχυρότερης από τα συνηθισμένα κατασκευής όπλου. Το παρακάτω site δείχνει τη διαδικασία μιας τέτοιας τροποποίησης:

    http://www.endtimesreport.com/410reloading.html

    Κάτι πιο εύκολο είναι η αγορά έτοιμων (τορναριστών όχι πρεσαριστών) καλύκων που δέχονται καψύλια #209 αλλά η τιμή τους είναι αρκετά ακριβή:

    http://www.rockymountaincartridge.com/page7.html

    Κάτι για τους fun των Enfield:

    http://www.enfieldrifles.profusehost.net

    Προσωπικά, προτιμώ το σύστημα Mauser απ’ όλες τις άλλες κατασκευές.

    Λευτέρης.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    227
    SEERHAN στις #94513

    .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #94518

     Αρκετα καψουλακια τετοια ειχαν περασει απο τα χερια μου, και ριχτηκαν σχεδον ολα με πυριτιδα Sokol στο 36αρι. Ευτυχως, δεν ξερω πως, μου κοψε και κρατησα καμμια 50αρια, πλεον αχρηστα, αλλα σπανια και δυσευρετα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/08/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    65
    TSIMPAS στις #94794

    ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ!!!ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΑΣ ΡΩΤΗΣΩ ΓΙΑ ΕΝΑ ΟΠΛΟ ΠΟΥ ΕΧΩ ΣΤΗΝ ΚΑΤΟΧΗ ΜΟΥ ΤΩΡΑ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΗΤΑΝ ΤΟΥ ΠΑΠΠΟΥ ΜΟΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΘΟΛΟΥ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΟΠΛΟ ΑΥΤΟ..

    Η ΜΟΝΗ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΤΟ ΕΤΟΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ 1897 ΚΑΙ Η ΜΑΡΚΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΧΑΡΑΓΜΕΝΗ ΠΑΝΩ ΕΙΝΑΙ ACIER BAYARD  ΕΠΙΣΗΣ ΕΧΕΙ ΧΑΡΑΓΜΕΝΟ ΕΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΡΙΓΑ ΣΚΟΠΕΥΣΗΣ Anc Etabl Piper Herstal.Belgique.

    ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΑΘΩ ΕΠΙΣΗΣ ΠΟΣΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΟΣΤΟΛΟΓΗΘΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΟΠΛΟ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΚΑΙ ΤΟ ΚΥΝΗΓΑΩ ΑΚΟΜΑ ΚΑΜΙΑ ΦΟΡΑ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ ΛΑΓΟΚΥΝΗΓΙ!!!

    ΚΑΘΕ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑ ΣΑΣ ΠΟΛΥΤΙΜΗ!!!!!

    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    227
    SEERHAN στις #94806

    .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/08/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    65
    TSIMPAS στις #94813

    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΦΙΛΕ ΜΟΥ SEERHAN ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΟΛΥΤΙΜΗ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑ ΣΟΥ!!!Η ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΙΚΗ ΑΞΙΑ ΤΟΥ ΟΠΛΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΠΩΣ ΤΑ ΛΕΣ ΓΙΑΤΙ Ο ΠΑΠΠΟΥΣ ΕΚΑΝΕ ΠΟΛΛΑ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΦΕΡΕΙ ΣΠΙΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΕΧΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΜΑΣ ΤΩΡΑ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΤΟ ΕΙΧΕ ΒΡΕΙ ΠΕΤΑΜΕΝΟ ΟΤΑΝ ΗΤΑΝ ΦΑΝΤΑΡΟΣ ΣΤΑ ΕΛΛΗΝΟΑΛΒΑΝΙΚΑ ΣΥΝΟΡΑ ΣΕ ΚΑΤΙ ΑΝΤΑΡΤΙΚΕΣ ΑΠΟΘΗΚΕΣ ΜΑΖΙ ΜΕ ΕΝΑ 16ΑΡΙ ΚΑΙ ΚΑΤΑΛΑΒΕΝΕΙΣ ΤΟ ΤΗ ΚΟΥΒΑΛΗΜΑ ΕΦΑΓΕ ΜΑΖΙ ΜΕ ΕΝΑΝ ΦΙΛΟ ΤΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΤΑ ΦΕΡΟΥΝ ΚΑΤΩ ΟΠΟΥ ΠΗΡΑΝ ΑΠΟ ΕΝΑ ΓΙΑ ΕΝΘΥΜΙΟ!!!!ΑΠΛΑ ΡΩΤΗΣΑ ΓΙΑΤΙ ΜΕ ΕΙΧΑΝ ΖΑΛΙΣΕΙ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΛΕΓΑΝ, ΠΩ,ΠΩ ΠΟΣΑ ΛΕΦΤΑ ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΑΥΤΟ ΤΩΡΑ ΑΜΑ ΤΟ ΠΟΥΛΗΣΕΙΣ ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ΠΟΤΕΣ ΜΟΥ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΠΟΙΑ ΤΟ ΕΧΕΙ ΓΡΑΨΕΙ ΣΤΟ ΟΝΟΜΑ ΜΟΥ Ο ΠΑΠΠΟΥΣ!!!!!

    ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΒΕΝΕLLAKI ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΤΑΙ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ!!!ΤΟ ΕΧΩ 7 ΧΡΟΝΙΑ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΕΧΩ ΜΑΘΕΙ ΤΩΡΑ ΚΑΙ ΓΑΖΩΝΩ ΣΤΗΝ ΚΥΡΙΟΛΕΞΙΑ!!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    227
    SEERHAN στις #94815

    .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    588
    pkos στις #94817


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από BENELLI S90 EL στίς 11 Οκτώβριος 2007


    ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ!!!ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΑΣ ΡΩΤΗΣΩ ΓΙΑ ΕΝΑ ΟΠΛΟ ΠΟΥ ΕΧΩ ΣΤΗΝ ΚΑΤΟΧΗ ΜΟΥ ΤΩΡΑ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΗΤΑΝ ΤΟΥ ΠΑΠΠΟΥ ΜΟΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΘΟΛΟΥ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΟΠΛΟ ΑΥΤΟ..

    Η ΜΟΝΗ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΤΟ ΕΤΟΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ 1897 ΚΑΙ Η ΜΑΡΚΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΧΑΡΑΓΜΕΝΗ ΠΑΝΩ ΕΙΝΑΙ ACIER BAYARD  ΕΠΙΣΗΣ ΕΧΕΙ ΧΑΡΑΓΜΕΝΟ ΕΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΡΙΓΑ ΣΚΟΠΕΥΣΗΣ Anc Etabl Piper Herstal.Belgique.

    ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΑΘΩ ΕΠΙΣΗΣ ΠΟΣΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΟΣΤΟΛΟΓΗΘΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΟΠΛΟ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΚΑΙ ΤΟ ΚΥΝΗΓΑΩ ΑΚΟΜΑ ΚΑΜΙΑ ΦΟΡΑ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ ΛΑΓΟΚΥΝΗΓΙ!!!

    ΚΑΘΕ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑ ΣΑΣ ΠΟΛΥΤΙΜΗ!!!!!

    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ.


    [/indent]ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΟ ΟΠΛΟ ΚΟΣΜΗΜΑ ΚΑΙ ΦΟΒΕΡΟ ΚΕΙΜΗΛΙΟ!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/12/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    739
    accuracy lover στις #95028

    Φίλε SEERHAN διάβασα με προσοχή την ανάλυσή σου για το Lee Enfield και θα ήθελα να προσθέσω κάτι ακόμα στην λίστα των πλεονεκτημάτων που είχε το όπλο αυτό. Σαν στρατιωτικό όπλο που θα έπρεπε να υποστεί του κόσμου τις ταλαιπωρίες και χτυπήματα ειδικά στο κοντάκι (που δεν χρησίμευε μόνο για την επώμιση αλλά και για άλλες αποστολές) οι σχεδιαστές του προνόησαν να το ενισχύσουν στο πιό αδύνατό του σημείο τοποθετώντας μια βίδα (τζαβέτα) που ένωνε το κοντάκι με τον κορμό του κυρίως όπλου καθιστώντας ακόμα πιο εύκολη την κατασκευή και κάθε μελλοντική επισκευή (άν έσπαζε το κοντάκι απλά το ξεβίδωναν και τοποθετούσαν ένα άλλο). Υπήρχαν μάλιστα τρείς (3) διαφορετικοί τύποι κοντακιών με διαφορές στο μήκος. Η αλήθεια είναι ότι το μήνυμά σου άγγιξε κάποιες “ευαίσθητες χορδές” μιάς και το συγκεκριμένο όπλο είναι το αγαπημένο μου στην κατηγορία των τουφεκιών με κινητό ουραίο. Δυστυχώς δεν είχα ποτέ ως τώρα την τύχη να κρατήσω στα χέρια μου ένα από αυτά – οι μόνες μου εικόνες είναι από βιβλία, περιοδικά, πολεμικά ντοκυμαντέρ και ταινίες ή σήριαλ. ’ν ποτέ επιτρέπονταν η κατοχή ραβδωτών αυτού του τύπου (παλιά πολεμικά όπλα) στην χώρα μας σε λειτουργική κατάσταση θα προσπαθούσα να αποκτήσω ένα. Η προτίμησή μου δεν είναι τόσο το μεταγενέστερο Νο 4 όσο το Νο 1 Mark III με το τετραγωνισμένο (και λίγο πιό “χοντροκομμένο”) μπροστινό τμήμα της κάννης καθώς επίσης και το Νο 1 Μark V που συνδύαζε το σχήμα αυτό με οπίσθιο σκοπευτικό/κλισιοσκόπιο τύπου οφθαλμιδίου. Μια απορία μου είναι γιατί κάποια από τις σημερινές μεγάλες εταιρείες του χώρου δεν σκέφτηκε να χρησιμοποιήσει και να αξιοποιήσει σε μια κατασκευή τα πλεονεκτήματα αυτής της σχεδίασης σε συνδυασμό με αυτά π.χ. του Mauser. Φανταστείτε για λίγο ένα όπλο με την αντοχή και την γερή και ποιοτική κατασκευή του Mauser με τον μηχανισμό λειτουργίας (έστω και σε παραλλαγή), την ταχυβολία και την “γλυκιά” όπλιση του Εnfield. ’ν κατασκευαζόταν ποτέ κάτι ανάλογο είμαι σχεδόν σίγουρος ότι θα γινόταν best-seller.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    227
    SEERHAN στις #95030

    .

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 57 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων