ΤΑ ΣΥΛΕΚΤΙΚΑ

Επισκόπηση 12 δημοσιεύσεων - 46 έως 57 (από 57 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    4
    cj στις #95871

    Kαλησπερα εγω εχω την BERETTA 302 ακουσα οτι εγινε συκεκτικη ειναι αληθια ;;;


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    227
    SEERHAN στις #95877

    .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/07/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    223
    alexadros100 στις #347003


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από SEERHAN στίς 24 Οκτώβριος 2007


    Καλησπερα cj. Την 302 θα μπορουσαμε να την χαρακτηρισουμε συλλεκτικη, αλλα αυτο που μετραει περισσοτερο ειναι πως ειναι η καλυτερη καραμπινα στην ιστορια της BERETTA. Το μονο μειονεκτημα αυτου του εξαιρετικου οπλου επικεντρωνεται στην παπια του, δηλ  οτι ειναι παχουλη  και το οτι αναποφευκτα καποια στιγμη θα κουνηθει. Οσες εχω πιασει εχουν τζογο (μπρος πισω) στην παπια.


    [/indent]Εγώ έχω την 303 σε αρίστη κατάσταση από το 1992. Η πάπια της έχει κάποιο τζόγο (μπρος πίσω ) μόνο το ξύλινο τμήμα της από τον καιρό που την αγόρασα και όπως είχα πληροφορηθεί είναι για να μην υπάρξει πρόβλημα αν βραχεί και ”φουσκώσει’ το ξύλο.” Φυσικά δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα ασφαλείας , διότι η ασφάλιση γίνεται με τα μεταλλικά μέρη της πάπιας

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    57
    ximikos στις #95970

    Δηλαδη η Α 300 ειναι σιγουρα συλλεκτικη? Αγοραστηκε στον Καναδα πριν 31 χρονια. Ειναι σε αριστη κατασταση και ακομα κυνηγαω με αυτη. Δεν μου εχει κανει ποτε εμπλοκη.

    Επισης εχω ενα κοκοροντουφεκο Scott & Sons αγγλικο με δαμασκηνες καννες. Θαλαμες 65 χιλ. και μηκος κανων 32 inches. Πρεπει να ειναι τουλαχιστον 70 χρονων. Μηπως μπορει καποιος να μου πει για την αξια του? Που μπορω να βρω φυσιγγια για αυτο το δικανο (δηλ. με μαυρη μπαρουτι)?

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #95975

     Φιλε μου, αμαρτια δεν ειναι αυτο το οπλο να το χρησιμοποιησεις; Ειδικα εφοσον εχει και δαμασκηνες κανες, το βλεπω λιγο χλωμο να βρεις

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    227
    SEERHAN στις #96018

    .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/08/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    384
    stealth στις #96020

    Παιδιά συμφωνώ ότι η μαυρη πυρίτιδα της Δημητσάνας είναι χάλια όπως ειχα την ευκαιριά να διαπιστώσω σε βολές με κάποια εμπροσθογεμή. Κακή τυποποίηση πολύ θειάφι και λίγο νιτρικό κάλιο. Μυρωδιά κλούβιου αυγου και κάννες χάλια ……οι οποίες θέλουν γερό .. σαπούνισμα μετα για να μη τρυπίσουν απο το οξύ.

    Δέν ξέρω άν επιτρέπεται η παραγωγή μάυρης πυρίτιδας αλλα άν επιτρέπεται η καλύτερη συνταγή είναι εδω http://www.musketeer.ch/blackpowder/history.html

    Ο τύπος είναι χημικός μηχανικός και άπαιχτος και συμφωνα με όσα λέει η πυρίτιδά του είναι καλύτερη απο τη βιομηχανική της Ελβετίας ….. υποθέτω και απο της Δημητσάνας.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5753
    Prowler ® στις #96065

    Βίκτωρα το κυνήγι με ένα τέτοιο όπλο είναι ξεχωριστή απόλαυση!!!!! φυσικά δεν θα πηγαίνεις κάθε μέρα!!!!

    Είχα την τύχη να κυνηγήσω 2 φορές με παλιά πλαγιόκαννα φίλων – PIEPER BAYARD Βελγίου & PARKER Η.Π.Α., μου τα είχαν δόσει για συντήρηση σε διαφορετικές χρονικές περιόδους κάποιοι γνωστοί μου.

    Και τα δύο ήταν κατάλληλα για άκαπνη πυρίτιδα Nitro Proof το Βέλγικο, της δεκαετίας του 40 το Parker, τα δούλεψα σε δεντρότσιχλες με φυσίγγια 28 gr χαμηλών πιέσεων, παρόλες τις αστοχίες μου καταευχαριστήθηκα και τις 2 φορές…….. πραγματική απόλαυση

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    227
    SEERHAN στις #96080

    .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #96090

    Μαριε, ειμαι ο τελευταιος που θα αγοραζα ενα οπλο, και δε θα το χρησιμοποιουσα ποτε. Απλα, και λογω της παλαιοτητας και λογω της ιδιαιτεροτητας της κατασκευης του, θα προτιμουσα να μην το χρησιμοποιησω.

     Αν δεν ειχε δαμασκηνες κανες, και αν ειχε περασει δοκιμες ακαπνης πυριτιδας, φυσικα και μπορουσε να βρει φυσιγγια μαλακα για ενα τετοιο οπλο. Φυσικα θα προτιμουσα, αν το ειχα εγω, φυσιγγια με χαρτινο καλυκα και μαλλινη ταπα, να ταιριαζουν οπτικα και με το οπλο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/08/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    384
    stealth στις #96123

    Φίλε Sheerhan,

    οι βολές έγιναν με όπλα του συλλόγου σκοπευτών παραδοσιακών όπλων της Πάτρας στο σκοπευτήριο που εμείς βρισκόματαν για  βολές με πιστόλι. Επειδη έχει περάσει ένας χρόνος απο τότε δέν θυμάμαι μάρκες. Θυμάμαι όμως ότι τα όπλα ήταν γαλλικά. Το ένα ήταν εντελώς παραδοσιακό μονόκαννο λειόκαννο τυφεκιο και με χρήση πέτρας και μαυρης πυρίτιδας για ανάφλεξη και το άλλο ήταν πιστόλι ραβδωτό αλλα χρησιμοποιούσε καψύλιο για ανάφλεξη.

    Αυτό που δε θα ξεχάσω ποτέ στο τυφέκιο ήταν ο χρόνος που μεσολαβούσε μεταξύ της πτώσης της σφυρας και της εξόδου της βολίδας…. πρέπει να ήταν 2+ δευτερόλεπτα. Πτώση σφύρας – μικρό τσάφ και λιγος καπνός – αναμονή κατα την οποία δέν γίνεται τίποτα και μετα υπόκωφο μπαμ γλυκό κλώτσημα και σύννεφο καπνού. Φοβερό lock time ….

    Το λειόκανο απο τα 15μ έβαζε εύκολα όλες τις βολίδες στο μαύρο του στάνταρ στόχου των πιστολιών (όχι της ταχείας βολής)

    Τό πιστολι ήταν πιο άμεσο και πολύ πιο ακριβές …..

    Φιλικα

    Δημητρης

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    57
    ximikos στις #96134

    Παιδια σας ευχαρηστω ολους για τις συμβουλες σας. Το δικανακι ειναι πραγματικο κομψοτεχνημα με χειροποιητο σκαλισμα, πολυ λεπτη παπια, πανελαφρο. Δεν εχει σφραγιδες για ακαπνη πυριτιδα. Εχω καποια φυσιγγια απο τον παπου μου, χαρτινα 65mm Ideal της ΠΥΡΚΑΛ και Millerite. Βαση αυτων θελω να κανω ιδιογομοσεις. Το θεμα ειναι να βρω την καταληλη πυριτηδα.

     

     

Επισκόπηση 12 δημοσιεύσεων - 46 έως 57 (από 57 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων