ΚΟΥΡΤΣΧΑΑΡ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 61 έως 75 (από 109 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/08/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    116
    Itzi στις #114658

    Να κάνω και εγώ μια ερώτηση επειδή και εμένα ο μεγάλος μου τα ξεπετάει τις πιο πολλές φορές..
    Κ Νικολακόπουλε μήπως αν τον εκπαίδευα με καταπέλτη θα εκανε δουλειά???Θα μπορούσα να μάθω την φέρμα έτσι σε ένα σκυλο 6 χρονών???

    ___________
    Φιλικά Γιάννης


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/02/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    255
    pontioskkk στις #354266

    [size=3][font=”Comic Sans MS”]Αν κατάλαβα καλά το Κούρτσχαρ σου δούλευε σαν Σπάνιελ (ξεπέταγμα). Αν μπορείς να τον κρατάς κοντά σου (10-15μ. στο πυκνό) τότε θα σου είναι χρήσιμο και στην μπεκάτσα. Εγώ φέτος όλες τις μπεκάτσες μου (και δεν είναι λίγες) τις έκανα με Σπρίνγκερ. Αν θέλεις να το μάθεις να φερμάρει, κόψε τις εξόδους με τον άλλο σκύλο, η γνώμη σου είναι σωστή. Επειδή ο σκύλος είναι μεγάλος και έχει κυνηγήσει πολλές φορές σαν Σπάνιελ θα σου έλεγα πως πριν ασχοληθείς με μαθήματα φέρμας, να δει τον σκύλο σου ένας επαγγελματίας εκπαιδευτής.
    Φιλικά[/font][/size]

    ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες… Αλλα θα το αφησω ετσι γιατι μου αρεσει λιγο να ξεπεταει το θηραμα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #354268

    ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες… Αλλα θα το αφησω ετσι γιατι μου αρεσει λιγο να ξεπεταει το θηραμα.

    [font=”Comic Sans MS”]Προσπάθησε να τον μάθεις να ψάχνει κοντά σου, τόσο που ότι ξεπετά να μπορείς να το τουφεκίσεις. Στα ορτύκια, στο καθαρό μέχρι 25μ. είναι καλά. Στις μπεκάτσες ανάλογα με το πόσο ντυμένο είναι το τοπίο να του επιτρέπεις να ψάχνει από 10 έως 15μ.
    Φιλικά[/font]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #114666

    …επειδή και εμένα ο μεγάλος μου τα ξεπετάει τις πιο πολλές φορές..
    Κ Νικολακόπουλε μήπως αν τον εκπαίδευα με καταπέλτη θα εκανε δουλειά???Θα μπορούσα να μάθω την φέρμα έτσι σε ένα σκυλο 6 χρονών??

    Η γνώμη μου είναι πως ένας καθαρόαιμος σκύλος φέρμας οφείλει να φερμάρει. Αυτό θα έπρεπε να του επιβάλουν "τα γονίδια" του. Πολλές φορές ίσως να χρειαστεί να "αφυπνίσουμε" αυτό το ένστικτο ή να το ενδυναμώσουμε ή να το βελτιώσουμε σε χρόνο και στυλ. Η εμπειρίες με πολλά θηράματα θα φέρουν το τελικό αποτέλεσμα. Οι επεμβάσεις σε σκύλους που "δεν το έχουν μέσα τους" να φερμάρουν είναι μακροχρόνιες, πρέπει να γίνονται από γνώστες και φυσικά δεν θα έχουμε τον καλύτερο σκύλο. Εκεί που αξίζει να επεμβαίνουμε είναι οι περιπτώσεις που σκύλοι δεν φερμάρουν από λάθη των ιδιοκτητών τους. Οι μέθοδοι και τα εργαλεία για την φέρμα είναι πολλά, ανάλογα με την περίπτωση τα επιλέγουμε. Ένα από τα εργαλεία είναι και ο καταπέλτης, αρκετά αποτελεσματικός αν γνωρίζεις τι πρέπει να κάνεις, πως να συγκρατείς τον σκύλο σου και αν έχει εκπαιδευτεί στις βασικές εντολές. Το ότι είναι 6 χρονών δυσκολεύει το θέμα.
    Φιλικά

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/09/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    3
    ΓΙΩΡΓΟΣ 7 στις #114681

    ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ!
    ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ.
    ΖΩ ΣΤΗΝ ΚΡΗΤΗ ΚΑΙ ΠΡΙΝ ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΕΣ ΑΓΟΡΑΣΑ ΕΝΑ ΚΟΥΤΣΧΑΑΡ
    ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΚΥΝΗΓΟΥΣΕ ΜΟΝΟ ΠΟΥΛΙΑ (ΜΠΕΚΑΤΣΑ ΚΑΙ ΠΑΠΙΑ)
    ΕΓΩ ΟΜΩΣ ΚΥΝΗΓΑΩ ΜΟΝΟ ΛΑΓΟ
    ΘΑ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ ΣΤΟ ΛΑΓΟ??? ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟΝ ΒΟΗΘΗΣΩ??
    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/08/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    116
    Itzi στις #114739

    Καταρχήν σας ευχαριστώ για τον χρόνο που διαθέσατε να μου απαντήσετε…Το ξέρω οτι δυσκολεύει τα πράματα που είναι 6 χρονών..Δυστυχώς φταίω εγώ για αυτο που έχει και όχι ο σκύλος…Όταν ήταν 4 μηνών και είχα την τρέλα να δώ αν το κουτάβι ειναι καλό και εχει μύτη κλπ..είχα αφήσει μια πέρδικα την οποία την βρήκε τοτε και την φέρμαρε για καμποσα λεπτά..Το κακό είναι οτι σπούδαζα με αποτέλεσμα ο σκυλάκος να μην βγαίνει και τοσο συχνά…Το μεγαλύτερο μου λάθος όμως ήταν που τον έπαιρνα στις μπεκάτσες και απο την μανία του έκανε μια μικρή φέρμα και εγώ απο την δική μου μανία όποτε μου ξεπετούσε τις μπεκάτσες τις βαρούσα με αποτέλεσμα να μην φερμάρει τώρα..Και έτσι μου μπήκε η ιδέα να τον βοηθήσω με ένα καταπέλτη..

    _____________
    Φιλικά Γιάννης

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/01/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    168
    Simis Jr στις #115236

    φιλε μπορεις να μου πεις σε τιμη μπορω να βρω ενα κουταβι σαν το δικο σου;;;;;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    483
    Kurzthaar στις #117806

    Χαιρετω την παρεα,
    Παιδια αντιμετωπιζω το εξης προβλημα στα εκπαιδευτικα και θα ηθελα την αποψη σας.

    Βγαινουμε εκπαιδευτικο.Εαν παω με φιλο ο οποιος εχει σκυλια, η εαν συναντηθω στο βουνο με αλλα παιδια το σκυλλι αφηνει το ψαξιμο και τρεχει για παιγνιδι. θα ερθει κοντα οταν την καλεσω αλλα θα συνεχισει να εχει την εννοια της στα αλλα σκυλια.

    Σιγουρα θα μου πειτε οτι ειναι κοινωνικο το προβλημα αλλα εχει επαφες με αλλα σκυλια οσο και με κοσμο. Απλα οχι κατα την εκπαιδευση της.Δεν θα μπορουσα να κανω εκπαιδευση με αλλο σκυλλι μπροστα.

    Ετσι τρωμε ενα εικοσαλεπτο στο παιγνιδι και μετα να αρχισει το ψαξιμο οπως πρεεπι.Οταν ειναι μονη στο βουνο μιλαμε για αλλο σκυλλι και οταν βρεθει με αλλο σκυλι τοτε μεταμορφωνετε σε ενα αλλο σκυλι.

    Τισ προαλλες( ειρωνεια εχω 5 χρονια να ριξω σε λαγο προσωπικα και ποτε δεν ετυχε ντουμπλε) βγηκαμε για εκπαιδευτικο.

    Πηρε το παιχνιδι με τα σκυλια του κουμπαρου μου και ετσι οταν μπηκαμε σε ενα βατο, βγαλαμε μαζι δυο λαγους(που τετοια τυχη στο κυνηγι) που δεν προλαβε καν να δει, λογω παιγνιδιου.
    Ακολουθως τα αφησε ολα και αρχισε το ψαξιμο, που μας οδηγησε σε δυο περδικες που δεν φερμαριστικαν……

    Ειναι κατι που πρεπςι να ανυσηχω.Διοτι εαν ειναι να αφηνουμε το κυνηγι για να τρεχουμε στα σκυλια του γειτονα……..εχουμε προβλημα.

    Φιλικα

    Χρυσανθος

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    483
    Kurzthaar στις #117891

    Κανεις με το παρομοιο προβλημα?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    679
    nickhunter58 στις #356877

    Κανεις με το παρομοιο προβλημα?

    =—————
    ΔΕΝ ΜΑΣ ΛΕΣ ΠΟΣΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΚΥΛΙ!!!!!!!!!!
    ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΜΕΧΡΙ 15 ΜΗΝΩΝ ΠΕΡΙΠΟΥ ΤΟΤΕ ΜΗΝ ΦΟΒΑΣΕ ΘΑ ΣΤΡΩΣΕΙ!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    483
    Kurzthaar στις #117901

    14 μηνων

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/02/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    296
    J.BROWNING στις #147052

    συναδελφοι λατρεις τις φυλης των κουρτσχααρ!
    επαναφερω το θεμα απο την χαρα μου γιατι η σκυλιτσα μου γεννησε 10 υγιεστατα κουταβακια και εχω τρελαθει απο την χαρα μου!!!
    με την πρωτη ευκαρια θα ανεβασω φωτο!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/11/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    2153
    aldo στις #147151

    Συνάδελφοι καλημέρα,θέλω να ρωτήσω κάτι για τον πιτσιρικά μου μήπως είχε κάποιος απο σας το ίδιο σύμπτωμα.
    Οταν ήταν 4 μηνών παρατήρησα στο μπροστινό του πόδι δεξιά μια πολύ μικρή στρογγυλή περιοχή που δεν είχε τρίχα(δεν είναι σε σημείο τριβής).
    Σε επίσκεψή μου στον κτηνίατρο μου είπε οτι δεν είναι κάτι ιδιαίτερο και συνέστησε για λίγο καιρό αλοιφή Betadine την οποία και χρησιμοποίησα.
    Να σημειώσω οτι στο σημείο αυτό δεν υπήρχε ουτε πρήξιμο,ούτε το δέρμα ήταν ερεθισμένο,ούτε ενοχλούσε το σκυλί το οποίο παρακολουθούσα ιδιαίτερα εκείνη την περίοδο.Μέχρι σήμερα τρίχα στο σημείο δεν ξαναβγήκε.
    Πρίν απο ένα μήνα περίπου(τώρα είναι 10 μηνών) στον πίσω δεξιό μηρό παρατήρησα μια τοπική αλλαγή χρώματος σε μέγεθος 20λεπτου.Ακουμπώντας τηνδιαπίστωσα οτι ηταν σαν ένα πολύ μικρό πρήξιμο και προληπτικά εφάρμοσα πάλι Betadine αλοιφή.
    Μετά απο δύο ημέρες είχε φύγει και απο εκεί το τρίχωμα.
    Εχετε κάποια εμπειρία στο θέμα;;;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/07/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    626
    dimoik στις #147580

    Ωραια φαινονται τα κουταβακια!!Αυτα τα 3 σκουρα στην φωτο παντως,λες και πανε με το χρωμα!!!

    Ξεχωριστα κοιμουνται!!χαχα!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/02/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    296
    J.BROWNING στις #147975

    μπραβο το βρηκατε!
    φοβερο ετσι?
    χρειαζεται και λιγη τυχη για να παρεις τετοια φωτο!

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 61 έως 75 (από 109 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων