KOKKER SPANIEL

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 76 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #348903

    καλησπερα και απο μενα ειμαι και εγω κατοχος ενος αρσενικου κοκερ..το τελευταιο καιρο αντιμετωπιζω προβλημα στο απορτ.στη ταρατσα μου φερνει κανονικα ολα τα πραγματ στο χερι ενω οταν τα μαθηματα γινοντ εξω η στο βουνο τις περισσοτερες φορες μεταφερι το αντικειμενο αντιθετα απο μενα προσπαθει να το κρυψει και να παιξει μαζι του.μαλλον καποιο λαθος εχω κανει υπαρχει τροπος να το διορθωσω?προσπαθησα με λιχουδιες αλλα δεν νομιζω να ειναι και οτι καλυτερο

    Καλωσήρθες στην παρέα των κοκεράδων. Προφανώς έχεις κάνει κάποια λάθη όπως γράφεις γιατί τα (πραγματικά) κόκερ ψοφάνε να κάνουν απόρτ. Είναι φυσικό στον ελεγχόμενο χώρο της ταράτσας σου να υπακούει ενώ όταν έχει περιθώρια να ξεφεύγει από τον έλεγχο για να απολαύσει το «πράγμα» που του πετάς ή να σε κάνει να τον παρακαλάς ή ακόμη χειρότερα να το κυνηγήσεις. Στο απορτ δεν συνηθίζω να ανταμείβω με τροφή γιατί μετά από μερικές φορές ο σκύλος αφήνει το ντάμυ (αδειάζει το στόμα του) για να πάρει το μεζεδάκι.
    Το βασικότερο λάθος που κάνουμε, είναι πως μόλις ο σκύλος επιστρέψει σε μας αντί να τον επαινέσουμε γιατί ήρθε σε μας με το ντάμυ προσπαθούμε να του το πάρουμε γρήγορα – γρήγορα και μάλιστα μερικές φορές το τραβάμε προκαλώντας έτσι το «σκληρό δόντι» δηλαδή δαγκώνει σφικτά και δεν το αφήνει.
    Επίσης γράφεις πως του πετάς «πράγματα». Ο σκύλος πρέπει να μάθει σε κάτι συγκεκριμένο/ α ομοίωμα/ τα (ντάμυ). Μπορεί να είναι στην αρχή ένα μπαλάκι ή ένα μαξιλαράκι. Αφού μάθει όλες τις ασκήσεις με αυτό, τότε πάμε σε χώρο εξωτερικό αλλά ελεγχόμενο π.χ. στενό δρομάκι, πρασιά κλπ. Όταν ο σκύλος έχει τελειοποιηθεί τότε δένουμε πάνω στο ντάμυ δύο φτερούγες για να εξοικειωθεί με τα φτερά στο στόμα, μετά χρησιμοποιούμε παγωμένο θήραμα και αφού όλα είναι άψογα τότε τελειώνουμε το απόρτ σε φρεσκοσκοτωμένο θήραμα.
    [font="Verdana"][/font]


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/01/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    892
    QWER στις #106063

    σας ευχαριστω για την αμεση ανταπηση.ο μαξ μου ειναι 9 μηνων περιπου…θα κανω καλυτερα τα μαθηματα στη ταρατσα μετα σε στενο δρομο και μετα με τα ομοιωματα..

    υ.γ.κ.Νικολακοπουλε ειδα και το 2 dvd σημερα απλα εκλπηκτικο ειδικα τα μικρα στην αρχη που μπαινουν στη σκαφη σκετη μαγεια

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #348912

    σας ευχαριστω για την αμεση ανταπηση.ο μαξ μου ειναι 9 μηνων περιπου…θα κανω καλυτερα τα μαθηματα στη ταρατσα μετα σε στενο δρομο και μετα με τα ομοιωματα..

    υ.γ.κ.Νικολακοπουλε ειδα και το 2 dvd σημερα απλα εκλπηκτικο ειδικα τα μικρα στην αρχη που μπαινουν στη σκαφη σκετη μαγεια

    [font=”Comic Sans MS”]9 Μηνών θα έπρεπε να έχει τελειώσει με τα προκαταρκτικά αυτά μαθήματα και να έχει αρχίσει τα "πραγματικά". Ποτέ δεν είναι αργά, αλλά θα πρέπει να προχωρήσεις σταθερά και χωρίς λάθη. Όπως θα διαβάσεις και στο άλλο θέμα για την συνάντηση των φίλων των κόκερς θα ήταν ευκαιρία να τα πούμε από κοντά.

    Re DVD,
    Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. Ένας λόγος που δέχτηκα την πρόταση του Κου Χριστογιάννη να γυρίσει με τους σκύλους μου τα DVD που αναφέρονται στο Springer (εκτός της ποιοτικής δουλειάς του) ήταν για να δείξω αφ' ενός μεν τον τρόπο εργασίας αυτής της φυλής στον Έλληνα κυνηγό και αφ' εταίρου για να δει ο κόσμος πως ο ρόλος του εκτροφέα είναι πολύ σημαντικός και απέχει πολύ από το "ζευγάρωσα την σκύλα μου με τον σκύλο του φίλου μου (με ή χωρίς χαρτιά) για να κρατήσω ένα κουτάβι και τα άλλα θα τα δώσω".[/font][/size]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    7357
    Sniper645 στις #349609

    [font=”Century Gothic”]Γιαννη καλη σου μερα.
    Σου γραφω διοτι σημερα μου ετυχε κατι το απροσμενο για μενα.
    Στην τελευταια συναντηση μας στο σκοπευτηριο καθως και στην συναντηση των κατοχων Cocker που ειχε πραγματοποιηθει στο περελθον στην εδρα σου,σου ειχα εκφρασει το μεγαλο παραπονο που ειχα που δεν εμπαινε μεσα στο νερο.
    Ε, σημερα μετα απο μια 10λεπτη παροτρυνση στη θαλασσα μπηκε και οχι μονο μπηκε αλλα δεν εβγαινε!!!
    Της πεταγα και ενα κομματι ξυλο και "βουταγε" και το εφερνε!!Καλα Γιαννη τρελαθηκα.Το ειχα απωθημενο "πως να το κρυψωμεν αλλωστε" :D .
    Τωρα τι κανουμε απ΄εδω και περα ωστε να διατηρηθει αυτη η καινουρια εμπειρια;
    Σημειωτεον δε οτι ολη η ιστορια κρατησε για 45-50 λεπτα.Κωστας.[/font]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #107285

    Γεια σου Κώστα, όπως θα θυμάσαι δεν είχα ανησυχήσει για το νερό. Σε ένα κόκερ (που σέβεται την φυλή του) αρκεί να του δείξεις τον δρόμο και να ξεπεράσει το "βάπτισμα". Αυτό που έχεις να κάνεις για μερικές φορές ακόμη είναι η σταδιακή είσοδος στο νερό, με το μπαλάκι που πετάμε παράλληλα με την ακτή και μετά λίγο πιο μέσα κλπ. Όχι πολλά πολλά αλλά και χωρίς πίεση.
    Αν επιπλέει το ντάμυ που έχεις φτιάξει χρησιμοποίησε το.
    Καλή δουλειά

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    7357
    Sniper645 στις #349641

    [font=”Century Gothic”]Γιαννη ευχαριστω.Προχωραμε ακαθεκτοι!![/font] :angry:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    7357
    Sniper645 στις #107303

    Γιαννη θα ηθελα μια διαγνωση διοτι μερα με τη μερα η κοκερινα μου με εκπλησει!
    Ειναι τρεις μερες τωρα που περναει απο την γειτονια ενας πλανοδιος με το κλαρινο του για να βγαλει τα "προς το ζειν".
    Η μικρη μολις ακουει το κλαρινο αρχιζει και σιγονταρει μαζι του.Δηλ: ουουουουοααααααουουουουουου!!!!
    Αυτο γινετε και τις τρεις μερες.
    Ερωτηση:ειναι καλα το σκυλι ή ειναι για τα πανηγυρια;;;;
    Κωστας.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #107333

    Θα με εξέπληττε αν δεν σε εξέπληττε ένα κόκερ καθημερινά.
    Όσο για τα "πανηγύρια" να είσαι σίγουρος πως έκανες σωστή διάγνωση, βέβαια υπεισέρχεται και ο παράγοντας
    "άκουσε ο γύφτος την γενιά του και αναγάλλιασε η καρδιά του".
    Γύφτισα για τα πανηγύρια.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/06/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    193
    PAGANI στις #107379

    την πεμπτη το βραδυ "εχασα" την αγαπημενη μου κοκερινα .
    ηταν ενα πενταχρονο θηλυκο
    το ονομα της ηταν ΜΙΛΒΑ, αλλα εμεις, απο καποια στιγμη και μετα, την φωναζαμε ΖΟΥΖΟΥ επειδη ηταν ενα ζουζουνι πραγματικο
    ηταν ενα τρομερο σκυλι τοσο στο κυνηγι αλλα και στο σπιτι με τα παιδια
    τρομερη "μαζετα" σε τσιχλες , αλλα και σκουπα σε ορτυκια και μπεκατσα

    ΖΟΥΖΟΥ, ευχομαι να αξιωθω να αποκτησω παλι ενα σκυλι σαν και εσενα

    "καλη ξεκουραση"

    φιλικα φωτης
    Κ.Σ Ασπροπυργου

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    119
    VAR7 στις #349683

    την πεμπτη το βραδυ "εχασα" την αγαπημενη μου κοκερινα .
    ηταν ενα πενταχρονο θηλυκο
    το ονομα της ηταν ΜΙΛΒΑ, αλλα εμεις, απο καποια στιγμη και μετα, την φωναζαμε ΖΟΥΖΟΥ επειδη ηταν ενα ζουζουνι πραγματικο
    ηταν ενα τρομερο σκυλι τοσο στο κυνηγι αλλα και στο σπιτι με τα παιδια
    τρομερη "μαζετα" σε τσιχλες , αλλα και σκουπα σε ορτυκια και μπεκατσα

    ΖΟΥΖΟΥ, ευχομαι να αξιωθω να αποκτησω παλι ενα σκυλι σαν και εσενα

    "καλη ξεκουραση"

    φιλικα φωτης
    Κ.Σ Ασπροπυργου

    na sai geros kai na tin thimasai file……….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    7357
    Sniper645 στις #107380

    Φωτη ειλικρινα λυπαμαι.Δεν υπαρχουν λογια για να εκφρασεις οποιαδηποτε απωλεια.
    Παιδια εαν υπαρχει καμια κοντινη "γεννα"ας βοηθησουμε τον Φωτη να ξεπερασει-οσο μπορουμε-τον χαμο του πιστου του φιλου.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/01/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    892
    QWER στις #349687

    την πεμπτη το βραδυ "εχασα" την αγαπημενη μου κοκερινα .
    ηταν ενα πενταχρονο θηλυκο
    το ονομα της ηταν ΜΙΛΒΑ, αλλα εμεις, απο καποια στιγμη και μετα, την φωναζαμε ΖΟΥΖΟΥ επειδη ηταν ενα ζουζουνι πραγματικο
    ηταν ενα τρομερο σκυλι τοσο στο κυνηγι αλλα και στο σπιτι με τα παιδια
    τρομερη "μαζετα" σε τσιχλες , αλλα και σκουπα σε ορτυκια και μπεκατσα

    ΖΟΥΖΟΥ, ευχομαι να αξιωθω να αποκτησω παλι ενα σκυλι σαν και εσενα

    "καλη ξεκουραση"

    φιλικα φωτης
    Κ.Σ Ασπροπυργου

    φιλε μου ειλικρινα λυπαμαι σε ποιανει σκετη τρελλα αν χανεις τον συντροφο σου προσπαθησε να βρεις καποιο ισαξιο ωστε να μετριασεις τον πονο σου αλλα να μην την ξεχασεις ποτε..

    υ.γ.χωρις να κανω διαφημιση στο εθνος κυνηγι υπηρχε μια σχετικη αγγελια για κοκερ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    7357
    Sniper645 στις #107387

    Γιαννη καλημερα.
    Απο χθες ξεκινησαμε μαθηματα στο …ψαροντουφεκο!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/01/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    892
    QWER στις #349695

    [img]http://i259.photobucket.com/albums/hh320/sniper645/IMG_0306.jpg[/img]

    Γιαννη καλημερα.
    Απο χθες ξεκινησαμε μαθηματα στο …ψαροντουφεκο!!!

    κωστα τι εγινε το εβγαλε η μικρη το χταποδι?¨??

    ενημερωσε με να ετοιμασω τα καρβουνα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/06/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    1301
    ximikos00 στις #107392

    Tώρα εγώ τι να πω…
    Λυπάμαι φίλε πραγματικά…
    Να την έχεις πάντα μέσα στην καρδιά σου και να κρατάς τις στιγμές που ζήσατε μαζί…

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 76 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων