KOKKER SPANIEL

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 46 έως 60 (από 76 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/11/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    2153
    aldo στις #107398

    Και τη δική μου συμπάθεια Φώτη,είναι δύσκολες στιγμές αυτές….
    …σου εύχομαι να βρείς μια ισάξιά της και να θυμάσαι τα κυνήγια σας.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    7357
    Sniper645 στις #107404

    undefined

    Τα αποτελεσματα της εκπαιδευσης μου!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #107415

    Δυστυχώς, Φώτη, οι σκύλοι ζουν πολύ λιγότερο από εμάς… και δυστυχώς είναι πιο εκτεθειμένοι σε κινδύνους που μας τους στερούν ακόμη πιο σύντομα.
    Εύχομαι να βρεις αντάξιο σύντροφο.
    Εμείς προετοιμαζόμαστε να αποχαιρετίσουμε την Betty Blue, το κόκερ με τις περισσότερες διακρίσεις που πέρασε ποτέ από την Ελλάδα αλλά και την πιο αγαπημένη μας.
    Φιλικά

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #349703

    [url=”http://s259.photobucket.com/albums/hh320/sniper645/?action=view&current=MVI_0345.flv”%5Dundefined%5B/url%5D

    Τα αποτελεσματα της εκπαιδευσης μου!

    [font=”Comic Sans MS”]Μπράβο Κώστα. Προσοχή όμως, μη παρασύρεσαι από τις ικανότητες του σκύλου. Το προηγούμενο βήμα ήταν να έρχεται η σκύλα σε εσένα. Προχώρα αργά, τελείωνε πρώτα το ένα βήμα, κλείδωνε το προσθέτοντας δυσκολίες από τα εύκολα στα δύσκολα και από τα απλά στα σύνθετα και μετά προχώρα.[/font]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/06/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    193
    PAGANI στις #107416

    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΟΥΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΥΜΠΑΘΕΙΑ ΤΟΥΣ.

    ΤΟ ΓΑΜΩΤΟ ΜΕ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΛΟΓΩ ΣΥΓΚΥΡΙΩΝ (ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ) ΚΑΙ ΑΠΡΟΣΕΞΙΑΣ (??)
    "ΧΑΘΗΚΕ" ΤΟ ΣΚΥΛΙ.

    ΤΩΡΑ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΚΑΛΜΑΡΩ ΤΑ ΠΙΤΣΙΡΙΚΙΑ ΠΟΥ ΤΗΣ ΕΙΧΑΝ ΑΔΥΝΑΜΙΑ .

    ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΩΝ, ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ Η ΖΩΗ. ΠΡΟΧΩΡΑΜΕ ΜΠΡΟΣΤΑ

    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΠΑΛΙ.

    ΦΙΛΙΚΑ ΦΩΤΗΣ
    Κ.Σ ΑΣΠΡΟΠΥΡΓΟΥ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    7357
    Sniper645 στις #107551

    Αγαπητε Γιαννη και αγαπητοι φιλοι σας χαιρετω.
    Σας γραφω διοτι σημερα μου ετυχε κατι τα απροσμενο.
    Ξεκινησαμε για το μπανιο μας στην θαλασσα και πηγαμε σε μια παραλια απομερη που ξερω με την προυποθεση να βαλω και την σκυλιτσα μου να κολυμπησει και να δροσιστει λιγακι.Δεν χρειαζεται να πω περιοχη,δεν υπαρχει λογος.Στην πορεια και αφου εχαμε εγκατασταθει (ομπρελες,καρακλες κλπ) ερχετε και ενα ηλικιωμενο ζευγαρι με δυο παιδια.Η μικρη ηδη ειχε αρχισει τα πλατσουρισματα στην παραλια.Αφου μπηκαν μεσα και κολυμπουσαν και δεν ετρεχε τιποτα μεχρι εκεινη τη στιγμη,μπηκα και εγω με το σκεφτικο να με ακολουθησει το σκυλι στα βαθεια.Οπερ και εγενετο.Τι ηταν να το κανω;Εβγαλαν ολη την κακια τους και το ρατσισμο απεναντι στο σκυλι λογοφερωντας μαζι μου.Η καταληξη ηταν να φερουν το Λιμενικο.Ο λιμενικος κυριος.Αψογος στα καθηκοντα του μου εξηγησε οτι απαγορευωνται τα σκυλια στην παραλια ΑΣΧΕΤΑ αν δεν υπαρχουν ταμπελες.Φυσικα και δεν μου επεβαλε και προστιμο-κατσουφιασε λιγο ο γερος με την σταση του Λιμενικου-και αρκεστικε στην συσταση.Οσο για τις ταμπελες ευθυνεται ο χ Δημος.Αυτα ως προς το περιστατικο.
    Αυτο που θελω να μαθω ποιος ειναι ο νομος που απαγορευει τα κατοικιδια απο τη θαλασσα (αρ.ΦΕΚ)και με ποιες προυποθεσεις.
    Αν γνωριζει κανεις κατι θα ηθελα να με ενημερωσει.
    Ευχαριστω εκ των προτερων
    Κωστας

    Υγ:Φιλε J.K συμφωνω απολυτα με την υπογραφη σου….
    Υγ2:Φιλοι που παραθεριζετε σε παραθαλασιες περιοχες,θα ηθελα να μαθω πως αντιμετωπισατε τυχον παρομοια περιστατικα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #107608

    Κώστα γεια σου,
    Σε σχετικό θέμα, παλαιότερα, η Cougar είχε αναφέρει περιστατικό και αποφάσεις δικαστηρίων, αν ψάξεις θα το βρεις.
    Προφανώς η Κορίνα δεν έχει διαβάσει το post σου άλλως θα σε είχε παραπέμψει. Θα ξέρεις πως αυτές τις ημέρες είναι πολύ απασχολημένη επειδή φεύγει για αρκετούς μήνες, θα παρακολουθήσει σχολές εκπαίδευσης σκύλων κάνοντας συγχρόνως πρακτική εξάσκηση.
    Πάντως ο κύριος είχε δίκιο, και πάλι καλά που ο λιμενικός ήταν ανεκτικός. Καλό θα είναι να μη λογοφέρνουμε.

    Θα ήθελα να δω κάποιον δήμαρχο να πει πως αφήνει ένα χώρο και για μας τους "βλαμμένους" που θέλουμε να εκπαιδεύσουμε τους σκύλους μας στο νερό ή για θεραπευτικούς λόγους να τους βάζουμε να κολυμπούν ή, έστω, για να έχουμε την παρέα τους.
    Οι αδέσποτοι έχουν το ελεύθερο να κοπρίζουν στην ακτή, να τσαλαπατούν τις πετσέτες, να σκορπούν τα τσιμπούρια τους και να κάνουν το μπανάκι τους όποτε καψώνουν. Αυτά

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    7357
    Sniper645 στις #107615

    OK. Γιαννη,σ΄ευχαριστω.Θα ψαξω να βρω τα αναγραφωμενα της Κορινας.Καλημερα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    211
    Μπρετον στις #107635

    Ειχα κ εγω προσφατα ενα παρομοιο περισταστικο. Εμεις δεν προλαβαμε να μπουμε καν στην θαλασσα οταν ηρθε ενα ζευγαρι με δυο παιδακια. Ο κυριος ανησυχουσε για τα παιδια του, θα κολησουν τιποτα κλπ. Δεν του εφτανε να μην μπει ο σκυλος στην θαλασσα, ηθελε να μην βρισκεται καν στην παραλια. Με απειλουσε οτι θα φερει το λιμενικο, δεν ξερεις ποιος ειμαι εγω κλπ. Του ειπα οτι εγω το μονο που θα εκανα ηταν να μην βαλω τον σκυλο στην θαλασσα αλλα να φυγουμε δεν υπηρχε περιπτωση. Τελος παντων απο τα νευρα του τα μαζεψε και εφυγε. Η πλακα ηταν οτι εκεινη την ωρα η θαλασσα ειχε βγαλει μια τρομερη βρωμα και εβαλε το παιδι του να κολυμπησει εκει. Δεν τον πειραζε η βρωμα, τον πειραζε ο σκυλος που καθοταν ακινητος. Σε τηλεφωνικη επικοινωνια που ειχα μετα με το λιμεναρχειο Σαλαμινας (εκει εγινε το περιστατικο) μου ειπε ο λιμενικος οτι εφοσον οι υπολοιποι λουομενοι δεν το επιθυμουν ο σκυλος δεν θα μπει στην θαλασσα. Αν ομως ειναι 100% υπο τον ελεγχο μου, καθαριζω τις ακαθαρσιες του απο την παραλια και δεν γαβγιζει εν ωρα κοινης ησυχιας εχω το δικαιωμα να τον εχω μαζι μου. Σε ερωτηση μου τι θα γινοταν σε περιπτωση που ο κυριος φωναζε το λιμενικο η απαντηση του ηταν οτι οι συναδελφοι του δεν θα εκαναν τιποτα αν εβλεπαν τα παραπανω, οτι ο σκυλος ειναι υπο τον ελεγχο μου κλπ. Μου κανει εντυπωση που σε σενα ειπαν οτι απαγορευεται παντου.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/12/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    740
    αλεξανδρος-ΤΟΜΜΥ στις #107637

    Πραγματι ειναι περιεργα αυτα που ακους.
    Εγω πέρυσι που εψαχνα το οριο εξωλεμβιας μηχανης για πλαστικο σκαφος και άλλα ερωτηματα,το Λιμεναρχειο Λαυριου μου ελεγε τα ακριβως αντιθετα απο αυτα του Πειραιώς.
    Ακρη δεν εβγαινε.Όποτε μην παραξενευεστε για τα τις απαντησεις που σας δινει ο καθε σταθμος

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    7357
    Sniper645 στις #349835

    Αγαπητοι φιλοι,
    επειδη την εψαξα την "ιστορια"υπαρχει στο ΦΕΚ 912/11-10-99,αρθρο 230 και παρ.ζ, η απαγορευση των κατοικιδιων απο τις παραλιες ειτε οργανωμενη ειτε οχι.
    Αλλα με την εγκυκλιο του Λιμενικου Σωματος Μ.Φ.3111.10/1/93&20/5/93 αναφερει πως σε απομακρυσμενες παραλιες (μακρυα απο οργανωμενες) μπορεις να αφησεις το κατοικιδιο να κανει μπανιο ΑΛΛΑ εστω και ενας λουομενος να ερθει διπλα σου,εισαι υποχρεωμενος να το βγαλεις εξω.
    Αυτα εγκυκλοπαιδικα!

    Υγ: το προστιμο απ'οτι ακουσα "ποναει"! :angry:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    31/03/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    128
    BOOKER στις #349840

    Ενα σχετικο αρθρο απο εφημεριδα:Τα ζώα κι οι λουόμενοι

    Αν και το καλοκαίρι -ημερολογιακώς, τουλάχιστον- τέλειωσε, υπάρχουν ωστόσο πολλοί από μας (κι όχι από «εμάς», που πολύ φοριέται τελευταία) που δεν σταμάτησαν τα μπάνια. Και εννοούν να τα συνεχίσουν όσο πάει, καιρού επιτρέποντος. Από μια αναγνώστρια, λοιπόν, που συνεχίζει τις εξορμήσεις στην παραλία, πήρε η σελίδα μας την παρακάτω επιστολή:

    «Κύριε Διαμαντή, ψάχνω από μέρες να βρω τι ακριβώς ισχύει σχετικά με την παρουσία σκύλων στην παραλία. Ρώτησα κάποιες φιλοζωικές οργανώσεις και στο υπουργείο, αλλά κανείς δεν ξέρει να μου πει ακριβώς. Επειδή μένω κοντά σε θάλασσα και όταν πηγαίνω με το σκυλί στην παραλία, υπάρχουν κάποιοι (φιλόζωοι άνθρωποι) που καλούν το Λιμενικό ή την Αστυνομία και όταν έρχονται απειλούν με πρόστιμα που ούτε αυτοί μπορούν να μου δικαιολογήσουν. Δεν ξέρουν βάσει ποιου νόμου θα μου κόψουν το πρόστιμο ή ποια απόφαση έχει πάρει η τοπική αρχή. Υποψιάζομαι ότι δεν πρέπει να υπάρχει κάτι ξεκάθαρο που να αφορά στα ζώα συντροφιάς. Παρακαλώ αν γνωρίζετε κάτι και έχετε λίγο χρόνο, ενημερώστε με.

    Βιβή Δούμα,

    Σούνιο»

    ΑΠΑΝΤΗΣΗ: Αγαπητή κυρία Δούμα, το θέμα (παρουσία ζώων σε χώρους λουομένων) καλύπτεται απ' το άρθρο 230 του Γενικού Κανονισμού Λιμένων (για την εφαρμογή του οποίου, υπεύθυνο είναι το Λιμενικό Σώμα). Συγκεκριμένα, στο άρθρο 230, παράγραφος Ζ (ΦΕΚ 912/11-10-99) ορίζεται ότι:

    *«Απαγορεύεται η κυκλοφορία ζώων και το λούσιμο αυτών (:angry: σε χώρους λουομένων». Η παράβαση τιμωρείται με 50-150 ευρώ πρόστιμο (το ύψος του προστίμου καθορίζει ο λιμενάρχης).

    Βέβαια, όπως αντιλαμβάνεστε, τα πράγματα δεν είναι και τόσο αυστηρά -και δικαίως. Θέλετε διότι η νοοτροπία μας έχει αλλάξει, θέλετε διότι κι οι ίδιοι οι κάτοχοι ζώων είναι προσεκτικοί -δεν είναι ανάγκη να πας το, μεγαλόσωμο ειδικά, σκυλί σου μέσα σε πλαζ γεμάτη λουόμενους- θέλετε διότι και οι ίδιοι οι λιμενικοί «δεν κόβουν κεφάλια» -όπως μας είπε, χαρακτηριστικά, λιμενάρχης γνωστού τουριστικού νησιού- τέτοια περιστατικά δεν συμβαίνουν, παρά μόνο πολύ σπάνια.

    Το θέμα είναι, αγαπητοί φίλοι, να υπάρχει πάντα η κοινή λογική: Αν κάποιος θέλει, ντε και καλά, να πάει για μπάνιο με τον σκύλο του, υπάρχουν, δόξα τω Θεώ, άφθονες ερημικές παραλίες, όπου μπορεί αυτός και ο σκύλος του να απολαύσουν τη θάλασσα και τα σχετικά παιχνίδια.

    Αλλά και σε ελεύθερες -μη οργανωμένες- παραλίες αν πάει κάποιος με το σκυλάκι του, οι πιθανότητες να διαμαρτυρηθεί κάποιος απ' τους λουόμενους είναι ελάχιστες: Οι πιο πολλοί, μάλιστα, θα θελήσουν να παίξουν με το ζωάκι. Αν, όμως, έστω και ΕΝΑΣ λουόμενος διαμαρτυρηθεί, ο κάτοχος του ζώου πρέπει να το πάρει και να απομακρυνθεί. Ετσι, δεν θα δημιουργηθεί επεισόδιο, που ίσως καταλήξει σε πρόστιμο -αν όχι και… σε ξύλο. Αλλωστε, όπως είδαμε και παραπάνω, ο κανονισμός είναι λακωνικός και σαφής -υπέρ του διαμαρτυρόμενου- και δεν αφήνει περιθώριο παρερμηνείας.

    Θα μου πείτε: «Είναι τόσο μεγάλο κακό να μπει ένας σκύλος στη θάλασσα, όπου υπάρχουν άνθρωποι λουόμενοι; Τι θα πάθουν;». Και θα σας πω ότι το πιθανότερο είναι να μην πάθουν τίποτα. Οπως δεν παθαίνουν τίποτα όταν -κατά πάγια συνήθεια- «ανακουφίζονται» καθώς κολυμπούν, κάτι που δεν κάνουν οι σκύλοι. Βλέπετε, η θάλασσα όλα τα καθαρίζει: Και τα βρώμικα πόδια και τους μύκητες και τις ιδρωμένες μασχάλες και τις «ευαίσθητες» περιοχές του σώματος. Αλλά ο Κανονισμός είναι Κανονισμός και καλά θα κάνουμε να τον σεβόμαστε, για να 'χουμε το κεφάλι μας ήσυχο…

    *Η σελίδα ευχαριστεί τον συνάδελφο Θανάση Λαμπρόπουλο, υπεύθυνο του «Πειραϊκού ρεπορτάζ» της «Ε» για τις πληροφορίες που της έδωσε σχετικά με τα ισχύοντα.

    Π.ΔΙΑΜ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    7357
    Sniper645 στις #108402

    http://s259.photobucket.com/albums/hh320/s…amp;current=091.

    εκπ/υση με dummie φασιανου!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    7357
    Sniper645 στις #108685

    ΣΑΞΟΦΩΝΟ:πλανοδιος μουσικος.
    ΤΡΑΓΟΥΔΙ:Σ'αγαπω γιατι'σαι ωραια!!
    ΕΚΤΕΛΕΣΗ:Η εικονιζομενη,που εκτος απο τις κυνηγητικες δραστηριοτητες το ριχνει που και που εξω!!

    http://s259.photobucket.com/albums/hh320/s…nt=P9090734.flv

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    7357
    Sniper645 στις #114835

    ……

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 46 έως 60 (από 76 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων