ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΟΥ ΣΚΥΛΟΥ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 83 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/12/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    326
    cougar στις #348045

    [font=” ‘Trebuchet MS’,’sans-serif'”]Οι επόμενες 3-4 έξοδοι είναι μαζί με τον ιδιοκτήτη. [/font]Έχω κρύψει ορτύκια που πετάνε και η σκύλα πρέπει να τα βρει, αν τα βρει και φερμάρει ο ιδιοκτήτης θα πυροβολήσει το θήραμα.  Οι σκύλα βρίσκει και φερμάρει τα ορτύκια, ο ιδιοκτήτης πυροβολεί,  η μικρή βρίσκει το θήραμα το πιάνει και βλέπω κάτι που δεν είχα ξαναδεί την σκύλα να κάνει κύκλους περήφανη με το ορτύκι στο στόμα, ειλικρινά δεν θα την ξεχάσω αυτή την σκηνή, αμέσως γονάτισα και την κάλεσα κοντά μου ήρθε και έφερε και το θήραμα.  Σταδιακά αλλάζουμε τον χώρο από εύκολο σε δύσκολο.  Αυτό που παρατηρώ είναι ένα δισταγμό από την μεριά της στο να ανοιχτεί, πιστεύω ότι είναι θέμα έλλειψης εμπειριών αλλά και κάτι που πρέπει να δουλέψω.  Όπως φαίνετε στο παραπάνω βίντεο η μικρή ανοίχτηκε και πιστεύω ότι θα φτάσουμε τουλάχιστον τα 250-300 μέτρα όμως δεν ξέρω αν θα καταφέρω αυτό που θέλει ο ιδιοκτήτης της να ανοίγετε στα 500 μέτρα.

    [font=” ‘Trebuchet MS’,’sans-serif'”]Μέχρι εδώ έχει φτάσει η εκπαίδευση μου αυτά που θέλω να της μάθω ακόμα είναι η ακινησία στο πέταγμα, το απόρτ σε οτιδήποτε, η διασταυρωμένη έρευνα και η διαχείριση με τα χέρια.[/font]

    [font=” ‘Trebuchet MS’,’sans-serif'”]Υ.Γ. Εντάξει το ξέρω έχω μεγάλα όνειρα [/font]


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1256
    steel στις #103322

    7/2/2008

    Αρχίσαμε τα μαθήματα του κάτσε, (ΖΙΤΣ) σε light μορφή, μετά από αγκαλιά,  Θέλω να δώ ανταπόκριση βασικά στην εντόλη,

    XANDRA (η ψηλή)_

    Είναι αγκαλίτσα, έρχεται  και σε αγκαλιάζει, από μόνης της, έτσι όπως την είχα αγκαλιά την έβαλα στο zits, πολύ ήρεμα και πολύ ήσυχα με ελάχιστη πίεση πίσω και χαιδεύοντας τα μουστάκια της με το άλλο (από εκεί την κρατούσα, έκατσε χωρίς να χρειαστεί πίεση συνεχισα να της χαιδεύω τα μουστάκια με το δεξί χέρι και το αριστερό έτοιμο να ξαναπιέσει το πίσω σύστημα εαν προσπαθούσε να το σηκώσει, λέγοντας της zits,  δεν χρειάστηκε πίεση δεν προσπάθησε να σηκωθεί παρά μόνο όταν την άφησα, ένοιωσα ότι σφίχτηκε, ΑΠΟΛΥΤΑ βεβαιο ότι δεν θα φέρνει και πολλές αντιρήσεις, αλλά θα “ζοριστεί” και ίσως της περιορισω τι πρωτοβουλίες  ΙΣΩΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΗΝ ΑΦΗΣΩ ΛΙΓΟ ΑΚΟΜΑ ΕΛΕΥΘΕΡΗ και μόνο παιχνίδι.Η να την πάρω σπίτι.

    XANTHIA (κοντη)

    Κατ΄ αρχάς πρέπει να την πιάσεις, έρχεται και φεύγει δεν πολύ γουστάρει να την κρατάς,  πάλι με τον ίδιο τρόπο αλλά  δεν κάθησε και τόσο εύκολα χρειάστηκε επαναλήψεις και επειδή δεν είχα και “μεζεδάκι” δεν το πολύζόρισα το θέμα,  δεν είναι και πολύ του χαδιού,  της αρέσει περισσότερο να έρχεται να πηδάει με φόρα πάνω σου και να φεύγει. Από τις πρώτες αντιδράσεις πιστευω ότι θα αντέξει το ποιο έντονο ζόρισμα.

    ΜΟΡΦΟΛΟΓΙΑ

    Μετρήθηκαν λίγο ποιο προσεκτικά αλλά όχι με κυνόμετρο (περισσότερο γιατί έπιασε το μάτι μου να μεγαλώνει η διαφορά μεταξύ τους)  και είναι και ο μήνας τους “φασολιού”.

    XANDRA  58-59 XANTHIA  53

    Θα πάω να φτιάξω ένα κυνόμετρο, δεν αντέχω άλλο, μια ταφόπλακα έπεσε στο στηθος μου,  Τώρα πιά  δεν έχω ένα πρόβλημα αλλά 2, τον μεν ένα να μην φτάσει το όριο το δε άλλο να το ξεπεράσει.  “γ…. την εκτροφή μου” ΠΑΙΔΙΑ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΑΝΤΕΞΩ. Μίλησα με Γερμανία και η άποψη ” περιμένεις 2 μήνες” . 

    Παντελής 

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    755
    ΑΝΤΟΝΙΟ στις #103336

    THN ΕΠΟΜΕΝΗ ΜΕΡΑ ΑΠΟΦΑΣΙΖΩ ΚΑΙ ΠΑΩ ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΜΕΡΟΣ ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΣΗΜΕΙΟ(ΛΟΓΩ ΑΝΕΜΟΥ) ΤΟΝ ΛΥΝΩ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΝΤΟΝΟ ΤΟ ΘΕΤΙΚΟ ΕΡΕΘΙΣΜΑ ΤΗΣ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗΣ ΗΜΕΡΑΣ,ΘΥΜΑΤΑΙ ΠΗΓΑΙΝΕΙ ΚΟΝΤΑ ΣΤΗ ΓΡΑΝΑ ΜΕ ΤΟ ΝΕΡΟ ΞΑΧΝΕΙ ΜΕ ΝΕΥΡΟ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΚΑΛΑ ΤΗΝ ΜΥΤΗ ΤΟΥ ΠΕΡΝΕΙ ΤΟΝ ΑΕΡΑ ΚΑΛΑ ΦΕΥΓΕΙ ΚΑΙ ΠΗΓΑΙΝΕΙ ΣΤΗΝ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΑΒΟΥΡΑ ΚΑΙ ΦΕΡΜΑΡΕΙ,ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΜΕ ΕΜΠΟΔΙΖΕΙ Η ΓΡΑΝΑ ΜΕ ΤΟ ΝΕΡΟ ΚΑΙ ΠΕΡΝΩ ΘΕΣΗ ,ΣΗΚΩΝΕΤΑΙ ΤΟ ΟΡΤΥΚΙ ΤΟ ΠΕΡΝΩ, ΤΟ ΠΕΡΝΕΙ ΣΤΟ ΣΤΟΜΑ ΤΟΥ, ΒΑΘΥ ΚΑΘΙΣΜΑ ΕΓΩ ΚΑΙ ΕΝΩ ΚΑΝΕΙ ΤΗΝ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΑΡΧΙΖΕΙ ΚΑΙ ΓΥΡΝΑΕΙ ΓΥΡΩ ΓΥΡΩ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΟ ΔΙΝΕΙ, ΕΠΙΜΕΝΩ ΣΤΟ ΝΑ ΤΟ ΔΩΣΕΙ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΜΕΤΑΚΙΝΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΘΕΣΗ ΜΟΥ ΤΕΛΙΚΑ ΕΡΧΕΤΑΙ ΚΑΠΩΣ ΔΥΣΚΟΛΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΟΥ ΑΦΑΙΡΕΣΩ ΤΟ ΠΟΥΛΙ  ΠΙΕΖΩ ΤΟ ΠΙΣΩ ΜΕΡΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΣΕΙ,ΚΑΘΕΤΑΙ ΤΟΝ ΧΑΙΔΕΥΩ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΟΥ ΑΦΑΙΡΩ ΤΟ ΠΟΥΛΙ ΓΙΑ ΛΙΓΑ ΔΕΥΤΕΡΑ ΜΕ ΜΑΛΑΚΕΣ ΚΙΝΗΣΕΣ ΤΟ ΑΦΑΙΡΩ . ΞΕΚΙΝΑΕΙ ΠΡΟΣ ΕΡΕΥΝΑ ΠΑΛΙ ΕΠΙΜΕΝΕΙ ΣΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΠΟΥ ΤΟ ΣΗΚΩΣΕ ΤΟΝ ΕΝΘΑΡΡΥΝΩ  ΕΚΔΗΛΩΝΕΙ ΠΑΘΟΣ ΨΑΧΝΕΙ ΠΙΟ ΕΝΤΟΝΑ ΔΕΝ ΒΡΗΣΚΕΙ ΑΛΛΟ.ΤΟΥ ΚΑΝΩ ΕΠΑΝΑΚΛΗΣΗ ΤΕΛΟΣ ΤΟ ΜΑΘΗΜΑ ΓΙΑ ΣΗΜΕΡΑ.

    ΣΤΙΣ ΕΠΟΜΕΝΕΣ ΦΟΡΕΣ ΟΣΟ ΚΑΙ ΝΑ ΕΨΑΞΑ ΔΕΝ ΒΡΗΚΕ ΟΡΤΥΚΙ.

    ΔΥΟ ΚΑΛΕΣ ΚΑΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΖΕΣΤΕΣ ΗΜΕΡΕΣ ΜΟΥ ΕΔΩΣΑΝ ΤΗΝ  ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΓΙΑ ΑΛΛΑΓΗ ΤΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ ΣΕ  ΣΤΑΔΙΑΚΗ  ΠΡΟΣΑΡΜΟΓΗ ΤΟΥ ΣΤΟ ΝΕΡΟ ΠΟΥ  ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ Η ΕΠΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΕ ΜΙΚΡΗ ΗΛΙΚΙΑ ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΜΑΘΗΜΑ ΑΠΟΡΤ. 

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1256
    steel στις #103470

    9 – 2- 2008

    Το πρόγραμμα περιελάμβανε  έξοδο στον κάμπο Κωπαϊδα,

    Βασικά για να έλενχο τνω συμπεριφορών τους.  Τα σκυλιά βγήκανε μόνα τους το καθένα.

    XANDRA

    Ο όλος περίπατος κράτησε  40-45 λεπτά, στην αρχή δεν της καλοάρεσε τις πήρε  πέριπου 5 λεπτά για να βγεί μπροστά, ενδιαφερόταν για τα ποντίκια  (κάτι απόλυτα νορμάλ στην ηλικία της)  της άλλαξα  διαφορετικού τύπου χωράφια,  από τρυφίλλι σε κομμένο καλαμπόκι, στάρι γύρω στους 10-15 cm, και όργωμα, δίπλα από τα κανάλια. Προς το παρόν ακόμα δεν θα το έλεγα εκπαίδευση,  μάλλον ανάγνωση των ιδιαιτεροτήτων του σκύλου,  Της αρέσει να πέρνει τον άερα, νοιώθει μια ανασφάλεια γενικά με τα καινούργια πράγματα, αλλά την ξεπερνάει σχετικά ποιο γρήγορα από ότι περίμενα, ψαχνει με την μύτη, και θέλει να με νοιώθει κοντά της,  την πήγα κατ΄επανάληωη πάνω στις σιταρήθρες ενδιαφέρθηκε μόνο για τις μυρωδιές τους,  προς το τέλος τους έκανε και μερικά ανεβάσματα, Στο ενδιάμεσο της διαδρομής της έκανα και μια άσκηση zits, στρεσσάρεται λίγο έως πολύ θα έλεγα, για αυτό πάμε με το μαλακό, ίσως χρειαστεί να την μεταφέρω στο σπίτι, εκεί είναι όλα ποιο εύκολα. Στην πορεία βλέπουμε.

    XANTHIA

    Της αρέσει να τρέχει με ένταση δεν έπηρεάζεται από το τερεν, η απόσταση που φεύγει δεν διεφερε ιδιαίτερα από το ΣΧΙΣΤΟ απλά κρατιόταν μεγαλύτερο διάστημα μακριά,  οδηγήθηκε συνεχώς πάνω στα μικρά (κατσουλιέρια κλπ) τσίμπαγε στο σήκωμα, αλλά μέχρι εκεί δηλαδή πήγαινε στο σημείο που σηκωνόντουσαν τα πουλάκια και έψαχνε με την μύτη,  σε 2 σημεία (αρκετά επικίνδυνα για ορτύκι) αναζήτησε με ένταση μυρωδιές στο έδαφος κουνώντας και την ουρά της,  πραγμα που δεν το έκανε για τα μικρά και τα ποντίκια.

    Της έγινε και αυτης ασκηση στο zits κάπου στην μέση, δεν πτοήθηκε καθόλου.

    Γενικά συμπεράσματα, Παρ΄ όλο που ήταν πρώτη φορά σε κάμπο, παρ΄ όλο που οδηγούντουσαν συνεχώς πάνω στα μικρά (και είχε πάρα πολλά) δεν έδωσαν καμμιά ιδιαίτερη σημασία, δεν τα κυνήγησαν, ενδιαφέρθηκαν για τις μυρωδιές τους, όπως και των ποντικιών, αλλά με το μάτι πέραν ότι σήκωσαν το κεφάλι τους σε περάσματα γερακιών κλπ μεγάλων πουλιών από κοντά μας ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ.

    10-2-2008

    Τα σκυλάκια οδηγήθηκαν σε βάλτο,  μαζί και τα δύο, με νερό μέχρι  5- 25 cm , και χόρτα πυκνά, η αντίδραση δεν ήταν κακή δεν έδειξαν ιδαίτερη ανασφάλεια, στον δε γυρισμό που περνούσαμε από τα σημεια που είχαν περάσει όπως ήταν αναμενόμενο και για αυτό έγινε τα σκυλιά ένοιωσαν μεγαλύτερη ασφάλεια και ανοίχτηκαν να ψάξουν, αλλά κοντά πάντα, Στο τέλος τους εγίνε και άσκηση στο  zits, Επιτέλους η XANDRA έφαγε το μεζεδάκι μετά, γιατί όλες τις προηγούμενες φορές από to stress το έφτυνε. δείγμα θετικό, ελπίζω να μην χρειαστεί όλη η διαδικάσα ξανα για κάθε εντολή.

    Γενικά το πάμε πολύ στο μαλάκο.

    Δεν τους έριξα και τις 2 μέρες καθόλου ντουφεκιές δεν ήθελα να τα επηρεάσω στις “ανακαλύψεις” τους.

    Παντελής

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    755
    ΑΝΤΟΝΙΟ στις #103547

    ΤΟ ΝΑ ΦΕΡΩ ΤΟΝ ΝΕΑΡΟ ΜΟΥ ΣΚΥΛΟ ΣΤΗΝ ΕΠΑΦΗ ΜΕ ΤΟΝ ΝΕΡΟ ΠΡΕΠΕΙ1) ΝΑ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΑΡΚΕΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΣΤΟ ΑΠΟΡΤ ΩΣΤΕ ΝΑ ΕΧΕΙ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΤΙ ΖΗΤΑΜΕ.2)ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΕΥΝΟΙΚΕΣ ΚΑΙΡΙΚΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ. 3) Η ΣΩΣΤΗ ΕΠΙΛΟΓΗ ΤΟΥ ΤΟΠΟΥ.

    ΔΥΟ ΚΑΛΕΣ ΗΜΕΡΕΣ ΑΠΟ ΠΛΕΥΡΑΣ ΚΑΙΡΙΚΩΝ ΣΥΝΘΗΚΩΝ ΜΟΥ ΕΔΩΣΑΝ ΤΗΝ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΝΑ ΤΟΝ ΦΕΡΩ ΣΤΗΝ ΕΠΑΦΗ ΜΕ ΤΟ ΝΕΡΟ.ΕΠΙΛΕΓΩ ΜΕΡΕΣ ΑΡΧΙΚΑ ΣΧΕΤΙΚΑ ΖΕΣΤΕΣ ΚΑΙ ΜΕ ΑΠΝΟΙΑ.ΕΝΑΣ ΚΥΜΑΤΙΣΜΟΣ ΤΟΥ ΝΕΡΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΔΡΑΣΕΙ ΑΡΝΗΤΚΑ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΤΟΥ ΣΚΥΛΟΥ.(ΠΡΩΤΗ ΜΕΡΑ)Η ΤΟΠΟΘΕΣΙΑ ΜΙΑ ΘΑΛΑΣΣΑ ΑΡΚΕΤΑ ΡΗΧΗ ΜΕ ΣΤΑΔΙΑΚΑ ΑΥΞΑΝΟΜΕΝΟ ΒΑΘΟΣ.ΑΦΗΝΩ ΤΟ ΣΚΥΛΟ ΚΑΙ ΑΡΧΙΖΕΙ ΚΑΙ ΤΡΕΧΕΙ ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΛΙΑ  ΤΡΕΧΕΙ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΠΑΙΝΕΙ ΣΤΟ ΝΕΡΟ ΠΛΗΣΙΑΣΕΙ ΤΗΝ ΑΚΡΗ ΤΟΥ ΝΕΡΟΥ ΚΑΙ ΞΑΝΑΤΡΕΧΕΙ ΣΤΗΝ ΑΜΜΟ.ΜΠΕΝΩ ΣΤΑΔΙΑΚΑ ΣΤΟ ΝΕΡΟ ΣΤΟ ΟΠΟΙΟ Η ΣΤΑΘΜΗ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΠΙΟ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΟ ΑΣΤΡΑΓΑΛΟ ΜΟΥ,ΑΥΤΟΣ ΕΞΩ ΜΕ ΓΑΥΓΙΖΕΙ ΣΥΝΕΧΙΖΩ ΤΗΝ ΠΟΡΕΙΑ ΜΟΥ ΠΛΕΥΡΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΜΜΟ ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΣΤΑΘΜΗ ΤΟΥ ΝΕΡΟΥ.ΑΡΧΙΖΕΙ ΚΑΙ ΠΕΡΝΕΙ ΘΑΡΡΟΣ ΜΠΕΝΕΙ ΑΛΛΑ ΞΑΝΑΒΓΑΙΝΕΙ ΚΑΙ ΞΑΝΑ ΤΟ ΙΔΙΟ,ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ  ΕΙΝΑΙ ΔΙΣΤΑΚΤΙΚΟΣ ΑΛΛΑ ΤΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΣΕ ΛΙΓΟ ΑΡΧΙΣΕΙ ΝΑ ΝΙΩΘΕΙ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΚΑΙ ΠΑΡΑΜΕΝΕΙ ΣΤΟ ΝΕΡΟ ΤΡΕΧΟΝΤΑΣ, Ο ΘΟΡΥΒΟΣ ΤΟΥ ΚΑΛΠΑΖΜΟΥ ΤΟΥ ΔΙΝΕΙ ΩΡΑΙΑ ΑΙΣΘΗΣΗ ΠΑΙΖΕΙ ΤΡΕΧΟΝΤΑΣ.

    Η ΠΡΩΤΗ ΕΠΑΦΗ ΜΕ ΤΟ ΝΕΡΟ ΕΧΕΙ ΕΡΘΕΙ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟ ΖΟΡΙΣΩ ΣΕ ΑΥΞΗΣΗ ΒΑΘΟΥΣ ΜΗΠΩΣ ΜΟΥ ΓΥΡΙΣΕΙ ΜΠΟΥΜΕΡΑΚ ΤΟΝ ΜΑΖΕΥΩ ΣΤΟ ΑΜΑΞΙ ΣΚΟΥΠΙΣΜΑ ΚΑΛΟ ΚΑΙ ΓΡΗΓΟΡΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΓΙΑ ΑΦΑΛΑΤΩΣΗ.

    ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ…….. 

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/12/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    326
    cougar στις #348176

    Το Σάββατο το μεσημέρι έβγαλα βόλτα τον Αίολο.  Ο Αίολος είναι ένα αρσενικό pointer, 9 μηνών, ανήκει σε ένα φίλο και θα προσπαθήσω να τον εκπαιδεύσω. Αυτό που παρατήρησα είναι ότι το σκυλί δεν έχει βγει καθόλου, στο βουνό απλά έκανε βόλτα δεν έψαχνε, δεν ανοίχτηκε πολύ και συνέχεια μας «τσεκάριζε». Στην διάρκεια της βόλτας φερμάρισε διάφορα πράγματα που του έκαναν εντύπωση, άκουγε στο έλα, τον πυροβολισμό από μακριά τον «άκουσε» αλλά δεν φοβήθηκε,  το συμπέρασμά μου από την βόλτα μας είναι  ότι το σκυλί είναι έξυπνο, θέλει να είναι κοντά σε ανθρώπους, μου φάνηκε λίγο χαμένος αλλά σε αυτό παίζει ρόλο το ότι άλλαξε περιβάλλον και ίσως δεν έχει προσαρμοστεί ακόμα.

    Θα αρχίσω με βασική υπακοή και 3-4 βόλτες μαζί του στο βουνό απλά για να με συνηθίσει και στην συνέχεια θα βάλω στην εξίσωση το θήραμα… το πώς θα εξαρτηθεί από αυτά που θα δω τις επόμενες μέρες.

    Η Ρέα τώρα!  Την είχαμε μαζί στην βόλτα, το σκυλί δουλεύει πολύ με το μυαλό του, έψαχνε, ήξερε τι έπρεπε να κάνει το βασικό μου πρόβλημα: δεν ανοίγετε!  Είχα προσπαθήσει να διορθώσω αυτό το πρόβλημα με τον launcher. Ο launcher που χρησιμοποιώ έχει ένα ηχητικό σήμα για να τον βρίσκεις.  Αυτό που έκανα είναι να βάλω το launcher στα 150 μέτρα και  όταν έβγαζα την σκύλα της έδινα το σήμα… το σκυλί ανοιγόταν και φέρμαρε στον κρυμμένο launcher οπότε και της έδινα το θήραμα.  Όταν έπαιρνε το θήραμα το σκυλί ανέβαινε πολύ και μετά ανοιγόταν από μόνη της. Ο τόπος που πήγαμε την τελευταία φορά ήταν πιο δύσκολος και η μικρή ανοίχτηκε γύρω στα 50-70 μέτρα.  Θα συνεχίζω την τεχνική με τον launcher (πιστεύω ότι δεν την έχω χρησιμοποιήσει αρκετά) αλλά παράλληλα θα αρχίσω το κάτσε με σφυρίχτρα από μακρυά και την διαχείριση με τα χέρια με σκοπό να την στέλνω με τα χέρια όσο μακρυά θέλω.

    Συνέχεια από Πέμπτη γιατί με τον καιρό αυτό μείναμε μέσα…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1256
    steel στις #103965

    19/2/2008

    Δυστυχώς δεν κατάφερα να τα δουλέχω καθόλου.

    Η ελπίδα ότι θα μπορούσα να τα βγάλω λίγο στα καμπίσια με την ευκαιρία του Κυπέλλου ΚΟΕ  που θα ανέβαινα πάνω δεν ευοδόθηκε.

    Περιορίστικα σε μικρές βόλτες, για τις ανάγκες τους και μόνο.

    XANDRA

    Δείχνει να ξεπερνάει το πρόβλημα με το ζάλισμα στο τρέυλερ.  Δέν εβγαλε ούτε σάλια. Αλλά δεν έχει ξεπεράσει ακόμα το θέμα της εισόδου στο treyler, θέλει αγκαλιά. Πιστεύω ότι είναι θέμα χρόνου.

    Δυσανεσχέτησε με το λουρί.  

    Γενικές παρατηρήσεις μόνο. Πάνω στην συμπεριφορά.

    Αρχισε να ανοίγεται ποιο εύκολα μαζί με τα άλλα σκυλιά. Μεγαλωνει.

    Βλέπω να έχει λίγο “βαρύ κεφάλι” δεν επιστρέφει άμμεσα με το σφύριγμα  (χωρίς εκπαίδευση ακόμα)

    Μορφολογικά, (βλέπεται είναι ο μήνας του φασολιού κάθε μέρα αλλάζουν)

    Αρχισε να δυναμώνει στο πίσω σύστημα  πράγμα που της δίνει , το ύψος της ήδη είναι αρκετό, και μορφολογικά  γενικά αρέσει.  Χρειάζεται όγκο, αλλά είναι δεδομένο ότι με την προπόνηση θα έρθει.

    XANTHIA

    Δυστυχώς οι αμφιβολίες για το ύψος παραμένουν.

    Στο δέσιμο με το λουρί δεν δυσανασχέτησε καθόλου, έχει ένταση έχει νεύρο, δεν κωλώνει γενικά, ούτε σε μεγαλύτερους σκύλους. Δεν φοβαται τα νέα πράγματα, τα αντιμετωπίζει χωρίς ανασφάλεια.

    Εκδήλωσε ήδη τα ενστικτά της ιχνηλασίας της.

    Ενώ είναι ποιο τσαγανιάρια ποιο νευρο ποιο ανοικτή,  η ανταπόκριση το σφύριγμα είναι  άμμεση. 

    ΠΟΛΥ ΕΥΚΟΛΟ ΣΚΥΛΙ. (προς το παρόν)

    Σου δίνει την εικόνα ότι θέλει μια αφορμή για να είναι έτοιμο για έναν που ζητάει ένα σκυλάκι, να φερμάρει να απορτάρει και να ιχνηλατεί.  Ετσι χωρίς εκπαίδευση κάν, πάει δεξιά αριστερά μόνο του, ψάχνει με την μύτη, στρίβεις εσύ στρίβει αυτό, σφυράς έρχεται άμμεσα από τα  70-80 μέτρα  χωρίς καν 2ο σφύριγμα.

    Δεν ξέρω πώς θα αντιδράσει στην ποιο σφικτή εκπαίδευση.

    Παντελής 

     

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    755
    ΑΝΤΟΝΙΟ στις #103971

    ΔΕΥΤΕΡΗ ΜΕΡΑ ΠΡΟΣΑΡΜΟΓΗΣ ΤΟΥ ΣΤΟ ΝΕΡΟ,ΜΕ ΠΟΥ ΤΟΝ ΚΑΤΕΒΑΖΩ ΑΡΧΙΖΕΙ ΤΗΝ ΞΕΦΡΕΝΗ ΠΟΡΕΙΑ ΤΟΥ ΜΠΑΙΝΟΝΤΑΣ ΣΤΟ ΝΕΡΟ ΑΦΟΥ Η ΣΤΑΘΜΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΚΡΗ ΝΙΩΘΕΙ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΤΟΝ ΑΦΗΝΩ ΝΑ ΕΝΤΟΝΩΘΕΙ.Η ΤΟΠΟΘΣΕΙΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΕΙ ΤΗΝ ΕΞΗΣ ΙΔΙΑΙΤΕΡΟΤΗΤΑ ΕΝΩ ΤΟ ΝΕΡΟ ΕΙΝΑΙ ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΥΨΟΣ ΤΟΥ ΑΣΤΡΑΓΑΛΟΥ ΣΕ ΟΡΙΣΜΕΝΑ ΣΗΜΕΙΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΕΧΩ ΤΣΕΚΑΡΕΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΛΟΥΜΠΕΣ ΠΟΥ ΤΟ ΒΑΘΟΣ ΑΥΞΑΝΕΤΑΙ.ΠΕΡΝΩ ΠΟΡΕΙΑ ΠΡΟΣ ΤΑ ΕΚΕΙ ΤΟΝ ΚΑΛΩ ΒΓΑΖΩ ΕΝΑ ΟΜΟΙΩΜΑ ΤΟΥ ΚΕΝΤΡΙΖΩ ΤΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΩΝ ΚΑΙ ΤΟ ΡΙΧΝΩ ΣΤΗΝ “ΛΟΥΜΠΑ” ΑΥΤΟΣ ΤΡΕΧΕΙ ΜΕ ΓΚΑΖΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΠΙΑΣΕΙ  ΤΟ ΝΕΡΟ ΑΡΧΙΖΕΙ ΚΑΙ ΒΑΘΕΝΕΙ ΚΑΙ ΠΛΑΤΣΟΥΡΙΖΕΙ ΣΑΝ ΤΗΝ ΓΙΑΓΙΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ ΜΠΑΝΙΟ ΚΑΙ ΠΑΕΙ ΝΑ ΠΝΙΓΕΙ  ΠΑΡΟΛΟ ΤΗΝ ΜΑΝΙΑ ΤΟΥ ΤΟ ΠΑΡΑΤΑΕΙ  ΒΓΑΙΝΕΙ ΣΕ ΑΣΦΑΛΕΣ ΣΗΜΕΙΟ ΚΑΙ ΤΟ ΚΟΙΤΑΖΕΙ.ΜΕ ΠΙΑΝΕΙ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ ΤΟΥ ΚΑΝΩ ΕΠΑΝΑΚΛΗΣΗ.ΤΟΝ ΔΕΝΩ ΚΑΙ ΚΑΤΕΒΑΖΩ ΤΗΝ ΜΕΓΑΛΗ ΜΟΥ ΣΚΥΛΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΣΣΟΣ ΣΤΟ ΚΟΛΥΜΠΙ ΚΑΘΟΣ ΚΑΙ ΣΤΟ ΑΠΟΡΤ.ΤΑ ΛΥΝΩ ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ ΚΑΙ ΠΕΤΑΩ ΔΕΥΤΕΡΟ ΟΜΟΙΩΜΑ ΔΙΠΛΑ ΣΤΟ ΑΛΛΟ ΤΟΝ ΠΑΡΑΣΥΡΕΙ ΜΠΑΙΝΟΥΝ ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ ΜΕΣΑ ΤΗΝ ΠΕΡΝΕΙ ΑΠΟ ΠΙΣΩ ΤΗΝ ΕΝΟΧΛΕΙ ΠΛΑΤΣΟΥΡΙΖΟΝΤΑΣ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΠΑΙΞΕΙ ΑΛΛΑ Η ΜΕΓΑΛΗ ΞΕΡΕΙ ΤΟ ΣΚΟΠΟ ΤΗΣ ΠΕΡΝΕΙ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΟΜΙΩΜΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΑΚΟΥΛΟΥΘΕΙ, ΣΤΗΝ ΣΤΡΟΦΗ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΒΓΟΥΝ ΕΞΩ ΒΛΕΠΕΙ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΤΟ ΒΟΥΤΑΕΙ ΑΡΧΙΖΟΥΝ ΝΑ ΤΑ ΦΕΡΝΟΥΝ.ΗΤΑΝ ΕΠΙΦΟΒΗ Η ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΜΟΥ ΑΥΤΗ ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΜΟΥ ΓΥΡΙΣΕΙ ΜΠΟΥΜΕΡΑΚ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΩ ΖΗΛΙΕΣ.ΔΕΝΩ ΤΗΝ ΜΕΓΑΛΗ ΚΑΙ ΞΑΝΑΠΕΤΑΩ ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΣΗΜΕΙΟ ΑΡΧΙΖΕΙ ΚΑΙ ΜΠΑΙΝΕΙ ΤΟ ΦΕΡΝΕΙ.

    Ο ΚΑΙΡΟΣ ΔΕΝ ΜΕ ΑΦΗΣΕ ΝΑ ΚΑΝΩ ΑΛΛΟ ΜΑΘΗΜΑ ΣΤΟ ΝΕΡΟ ΠΟΥ ΣΙΓΟΥΡΑ ΘΕΛΕΙ ΑΚΟΜΑ ΑΡΚΕΤΑ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΜΑΘΕΙ ΝΑ ΚΟΛΥΜΠΑΕΙ ΚΑΛΑ, ΝΑ ΒΡΗΣΚΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΑΠΟΡΤΑΡΕΙ ΤΑ ΒΥΘΙΖΟΜΕΝΑ ΟΜΟΙΩΜΑΤΑ ΠΟΥ ΕΚΕΙ  Ο ΣΚΥΛΟΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΦΩΚΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΣ ΒΟΥΤΗΧΤΗΣ ΣΙΓΟΥΡΑ ΘΕΛΟΥΜΕ ΔΟΥΛΕΙΑ ΑΚΟΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΦΤΑΣΕΙ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΠΙΠΕΔΟ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    755
    ΑΝΤΟΝΙΟ στις #104059

    ΤΟ ΝΑ ΕΙΣΑΓΩ ΕΝΑ ΝΕΑΡΟ ΣΚΥΛΟ ΣΤΗΝ ΜΠΕΚΑΤΣΑ ΠΡΕΠΕΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΝΑ ΕΧΕΙ ΠΕΡΑΣΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΠΕΡΑΣΜΑΤΙΑΡΙΚΟ ΟΡΤΥΚΙ ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΣΤΑΘΗΚΑ ΤΥΧΕΡΟΣ ΠΑΡΟΛΟ ΑΥΤΑ ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΣΤΗΝ ΜΠΕΚΑΤΣΑ ΤΟΝ ΕΒΓΑΛΑ ΚΑΝΟΝΙΚΑ.ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΙΣΑΩΡΟ ΤΟΥ ΤΟΝ ΕΒΓΑΛΑ ΜΕ ΤΗΝ ΣΚΥΛΙΤΣΑ ΜΟΥ ΘΕΩΡΩ ΟΤΙ ΓΙΑ ΔΥΟ ΕΞΟΔΟΥΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟΥ ΔΙΞΕΙ ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΨΑΧΝΟΥΜΕ ΦΥΣΙΚΑ ΜΟΝΟ ΜΕ ΚΟΥΔΟΥΝΑΚΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ.ΤΟ ΑΝΑΦΕΡΩ ΑΥΤΟ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΟ ΛΑΘΟΣ ΣΤΟ ΧΡΟΝΟ ΤΟΥ, ΝΑ ΦΕΡΜΑΡΕΙ Ο ΜΕΓΑΛΟΣ ΣΚΥΛΟΣ ΚΑΙ ΣΤΟ ΑΚΟΥΣΜΑ ΤΟΥ ΜΠΙΠΕΡ ΝΑ ΤΡΕΧΕΙ ΝΑ  ΒΡΗΣΚΕΙ ΤΟ ΑΛΛΟ ΕΤΟΙΜΟ. ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΕΒΓΑΙΝΕ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ ΚΑΙ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΣΕ ΝΑ ΒΓΑΛΕΙ ΤΑ ΚΑΣΤΑΝΑ ΑΠΟ ΤΩΝ ΦΩΤΙΑ.ΕΙΧΑΜΕ ΝΑ ΜΑΘΟΥΜΕ ΠΟΛΛΑ ΤΟ ΑΚΟΥΣΜΑ ΤΟΥ ΚΟΥΔΟΥΝΙΟΥ ΤΗΝ ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΤΟΥ ΜΠΙΠΕΡ ΠΟΥ ΕΔΩ ΦΥΣΙΚΑ ΠΡΕΠΕΙ Ο ΗΧΟΣ ΤΟΥ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΡΧΙΚΑ ΜΕΙΩΜΕΝΟΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΠΟΤΟΜΟΣ ΟΠΩΣ ΒΛΕΠΩ ΜΕΡΙΚΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ.ΣΙΓΟΥΡΑ ΒΡΗΚΕ ΠΟΥΛΙΑ ΘΕΩΡΟΥΣΑ ΟΤΙ ΠΟΛΛΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΤΑ ¨”ΕΠΕΡΝΕ¨” ΛΑΘΟΣ  ΤΟΥΦΕΚΙΣΤΗΚΑΝ ΜΟΝΟ 2.ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΠΟΥΛΙ ΤΟ ΤΟΥΦΕΚΙΣΑ ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ Η ΦΕΡΜΑ ΤΟΥ ΗΤΑΝ ΚΟΝΤΙΝΗ ΓΙΑ ΝΑΤΟ ΠΑΡΕΙ ΣΤΟ ΣΤΟΜΑ .ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΤΑΔΙΟ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΤΟΥ ΔΩΣΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΤΟΝ ΛΥΝΟΥΜΕ ΣΟ ΒΟΥΝΟ ΜΕ ΣΚΟΠΟ ΜΟΝΟ ΝΑ ΤΡΕΧΕΙ ΚΑΙ ΕΑΝ ΠΕΡΑΣΕΙ ΑΠΟ ΚΟΝΤΙΝΗ ΑΝΑΘΥΜΙΑΣΗ ΝΑ ΦΕΡΜΑΡΕΙ ΑΛΛΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΡΧΙΖΕΙ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΤΟΥ ΝΑ ΠΕΡΝΕΙ ΤΟΝ ΑΕΡΑ ΣΩΣΤΑ ΝΑ ΞΕΚΑΘΑΡΙΖΕΙ ΤΗΝ ΜΥΡΩΔΙΑ ΠΟΥ ΤΟΝ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΠΟΘΕΤΗΤΑΙ ΣΩΣΤΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΕΠΙΦΥΛΑΚΤΙΚΟΣ ΣΤΗΝ ΦΕΡΜΑ ΤΟΥ ΚΡΑΤΩΝΤΑΣ ΑΠΟΣΤΑΣΕΙΣ ΣΙΓΟΥΡΑ ΟΜΩΣ ΘΕΛΕΙ ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΑΥΤΟΣΥΓΚΡΑΤΗΣΗ.ΤΑ ΤΥΧΟΝ”ΛΑΣΕ” ΤΟΥ ΤΑ  ΠΕΡΝΕΙ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΜΕ ΒΑΘΟΣ ΚΑΙ ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΟΡΕΣ ΤΑ ΓΥΡΙΖΕΙ ΠΡΟΣ ΤΑ ΜΕΣΑ ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΥ ΠΙΣΤΕΥΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΗΛΙΚΙΑ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΤΡΕΠΤΑ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/12/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    326
    cougar στις #348192

    …άρχισα να δουλεύω το pointer στην βασική… 30 λεπτά για να κάνουμε ένα κάτσε και πιστέψτε με δεν ξέρω μόνο ένα τρόπο για να κάνω τον σκύλο να κάτσει… Δεν σκοπεύω να τον πιέσω άλλο με βασική θα αρχίσουμε με «κυνηγοεκπαίδευση»…  εδώ νοιώθω την ανάγκη να πω ότι  νοιώθω απογοητευμένη από αυτό που βλέπω στα κυνηγόσκυλα, πολλές φοβίες και λίγο πάθος, πολύ μαλακά σκυλιά για μένα που έχω συνηθίσει σε άλλου τύπου σκυλιά και τέλος Black Pilum, ’ρης και πάλι ’ρης!!!

    Το setter μέχρι το τέλος του Μάρτη θα μάθει διαχείριση με τα χέρια και έρευνα, σήμερα την πίεσα αρκετά και μου άρεσε ο τρόπος που αντέδρασε, είναι έξυπνο σκυλί και ότι της λείπει σε πάθος το συμπληρώνει σε μυαλό. H δουλειά είναι πολύ και κάνει κρύο στις  5.00 το πρωί…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1256
    steel στις #348203

    20/2/2008

    Σημερα κλέισαμε τους 6 μήνες.

    Βασικά το πρόγραμμα της εκπάιδευσης έχει πάει κατά διαόλου.

    Απλά προχωράμε και  όπου βγεί.

    Πήγαμε Σχιστό, ΞΕΡΩ ΝΩΡΙΣ ΚΛΠ ΚΛΠ .

    ΧΑNDRA

    Η αρχή έγινε από την είσοδο στο τρέυλερ με το λουρί και χωρίς αγκαλία, μας πήρε  15΄λεπτά να διανύσουμε 30 μέτρα, και ένα κουτί “τουλομπάκια” . αλλά τελικά τα καταφέραμε. Πολύ παρακάλι πολύ χαδί,  κάποια στιγμή αγανάκτησα  μόλις πήγαινα να τραβήξω το λουρί τα στήλωνε.  Τα νέυρα μου  “τσάταλα” και  εκεί που ήμουν  καθισμένος στα γόνατα να την παρακαλάω με ένα κομμάτι “τουλουμπάκι”  να έρθει ποιο κοντά, σκέφτηκα ” όλες οι όμορφες σου βγάζουν την ψυχή” αυτό με χαλάρωσε αρκετά.

    Στο Σχιστό  πώς είναι η αδερφή της “καμμία σχέση”  κάποιες φορές έπρεπε να σταματήσω για να περάσει μπροστά, αλλά δεν χρειαζόταν παρότρυνση.  απλά καλή είναι και η λούφα.  Την κράτησα έξω γύρω στα 40 λεπτά “ζήτησε” μαζί με την αδερφή της ένα ζευγάρι πέρδικες και πρίν αλλά και μετά που σηκώθηκε.  Στο  τέλος  έριξα ενα πυροβολισμό με το πιστολάκι, όποτε το ΘΑΥΜΑ  ξαφνικά άρχισε  στο άκουσμα να ψάχνει με ένταση ανοιγόταν κλπ. ανεβοκατέβαινε τα βράχια, ΤΟ ΕΙΧΕ ΣΥΝΔΙΑΣΕΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΜΠΕΚΑΤΣΕΣ  πράγμα που με έπιασε αρποετοίμαστο δεν το περίμενα,

    Μετά εγίναν τα μαθήματα με το λουρί χρησιμοποιήθηκε η αδερφή της και αυτή αφέθηκε με το λουρι της ελευθερο κάτω, ενώ εγώ προπορευόμουν με την αδερφή της  δεμένη σε ασκηση FUSH και μεζεδάκια,  δεν άντεξε καθόλου στον πειρασμό, ήρθε γρήγορα λίγο παραξενεμένη για αυτό που έσερνε.  αλλά σε  10′  λεπτά έρχόταν δεμενη δίπλα μου ζητιανευντας μπιστοτάκι,  Ενω το κάναμε αυτό εγώ έκανα και ένα ελαφρύ θόρυβο με το στόμα  κρατώντας της το κεφάλι ψηλά σε αναζήτηση του “μεζέ”  αργότερα αυτή η εκπάιδευση θα χρησιμοποιηθεί στις εκθέσεις.

    Στο ξεκίνημα είχα τρομάξει περίμενα χειρότερες αντιδράσεις.  Αλλά δείχνει να θυμαται καλά – να συνδιάζει (για αυτό και φοβάται το τρεύλερ”) Ισως τελικά τα πράγματα να μην είναι τόσο τραγικά όσο τα περίμενα.

     

    XANTHIA

    H κοντή,  από πλευράς έντασης στην κίνηση  είναι σε αγωνιστικό επίπεδο  για ΑΚΙ στο Σχιστό,  εκεί που υστερεί είναι στις αποστάσεις ακόμα είναι μκρές και λόγω ύψους, που να μαζέψεις απόσταση με 52 cm. πας πας και όλο στο ίδιο σημείο είσαι.

    Το ζευγάρι το “ζητούσε” πριν αυτό σηκωθεί από μόνο του  στα 25-30 μέτρα μπροστά από τα σκυλιά. Το ζήτησε και μετά, στον πυροβολισμό δεν έδειξε κανένα ενδιαφέρον (δεν το έχει συνδιάσει)  Πιστεύω ότι εαν κάνει 2 σηκώματα σε περδικες θα ανοίξει και την απόσταση, αρχίσαμε τα μαθήματα του FUSH & ZITS.

    Normal κατάσταση.

    Πολύ σύντομα θα το εκτελούμε τουλάχιστον δεμένοι.

    ΠΑΝΤΕΛΗΣ

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    755
    ΑΝΤΟΝΙΟ στις #104137

    ΠΑΡΑΛΟ ΤΟ ΦΑΓΗΤΟ ΠΟΥ ΤΡΩΕΙ ΠΑΡΑΜΕΝΕΙ ΣΚΥΛΟΣ ΞΕΡΑΚΙΑΝΟΣ ΚΟΚΑΛΟ ΔΙΝΕΙ ΤΗΝ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΣΚΥΛΟΥ ΥΠΟΣΙΤΙΣΜΕΝΟΥ ΑΠΟΡΩ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΠΟΥ ΤΟ ΒΡΗΣΚΕΙ ΤΟ ΠΑΘΟΣ ΤΗΝ ΔΥΝΑΜΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΚΥΛΟΣ ΜΕ ΟΜΟΡΦΟ  ΚΑΛΠΑΖΜΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΤΟΝ ΚΑΝΕΙ ΘΕΑΜΑΤΙΚΟ ΕΙΝΑΙ Η ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΣΤΗΝ ΚΙΝΗΣΗ ΤΟΥ ΤΟ ΠΟΝΗΡΟ ΒΛΕΜΑ ΤΟΥ ΟΙ ΣΥΝΕΧΩΣ ΑΥΞΟΜΕΙΩΣΗ ΤΗΣ ΤΑΧΥΤΗΤΑΣ, ΕΡΕΥΝΑΣ ΤΟΥ ΣΕ ΤΥΧΟΝ ΑΝΑΘΥΜΙΑΣΗ ΤΟΥ ΔΙΝΟΥΝ ΩΡΑΙΟ ΣΤΥΛ.(ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΓΙΑ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ ΤΑ ΜΑΤΙΑ).ΤΟΝ ΑΝΕΒΑΖΩ ΣΤΑ 1900 ΥΨΟΜΕΤΡΟ ΑΛΠΙΚΗ ΖΩΝΗ ΜΕ ΑΡΚΕΤΕΣ ΚΛΗΣΕΙΣ ΠΟΛΥ ΑΝΕΤΗ ΚΙΝΗΣΗ ΔΕΝ ΜΟΥ ΔΙΧΝΕΙ ΙΧΝΟΣ ΦΟΒΟΥ,ΠΕΡΙΣΟΤΕΡΟ ΦΟΒΟ ΕΧΩ ΕΓΩ ΜΗΝ ΣΚΟΤΩΘΕΙ ΤΟΝ ΖΩΡΙΖΩ ΣΤΟ ΧΡΟΝΟ ΤΟΥ ΠΑΡΟΛΟ ΤΗΝ ΖΕΣΤΗ ΜΕΡΑ ΑΔΙΑΦΟΡΕΙ ΓΙΑ ΤΟ ΝΕΡΟ,ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΗΚΩΣΕΙ ΠΕΡΔΙΚΕΣ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΤΟ ΙΔΙΟ ΤΕΜΠΟ ΔΙΝΕΙ ΕΠΑΦΕΣ ΚΑΙ ΞΑΝΑ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΔΟΞΑ ΤΡΑΒΑ ΔΕΝ ΒΑΖΕΙ ΤΟΝ Κ….. ΚΑΤΩ ΤΟΥ ΚΑΝΩ ΕΠΑΝΑΚΛΗΣΗ ΓΙΑΤΙ Ο ΧΡΟΝΟΣ ΤΟΥ ΠΕΡΑΣΕ ΦΤΑΝΟΥΜΕ ΣΤΟ ΑΜΑΞΙ ΚΑΙ ΜΟΛΙΣ ΠΛΗΣΙΑΣΟΥΜΕ ΜΟΥ ΤΗΝ ΚΑΝΕΙ ΜΠΡΑΦ.ΤΙ ΠΟΝΗΡΟΣ ΣΚΥΛΟΣ ΜΟΛΙΣ ΚΑΤΑΛΑΒΕ ΟΤΙ ΘΑ ΤΟΝ ΒΑΛΩ ΜΕΣΑ ΤΗΝ ΚΟΠΑΝΗΣΕ ΔΟΥΛΕΥΩ ΣΦΥΡΙΧΤΡΑ ΤΗΝ ΑΓΝΟΕΙ ΚΑΤΑΛΑΒΕΝΩ ΟΤΙ  ΜΕ ΓΡΑΦΕΙ ΚΑΙ ΣΤΑΜΑΤΑΩ ΚΑΘΕ ΚΑΛΕΣΜΑ.ΣΤΟ 3 ΛΕΠΤΟ ΕΜΦΑΝΙΖΕΤΑΙ ΣΑΝ ΤΗΝ  ΣΙΓΑΝΟΠΑΠΑΔΙΑ ΜΟΛΙΣ ΒΛΕΠΕΙ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΕΚΕΙ ΞΑΝΑΔΙΝΕΙ  ΞΑΦΑΝΙΖΕΤΑΙ ΤΩΡΑ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΤΟΝ ΚΑΛΩ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΦΥΓΕΙ ΔΕΞΙΑ ΤΟΝ ΒΛΕΠΩ ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΜΑΖΕΥΤΗΚΕ. ΚΟΙΤΑΩ ΕΑΝ ΕΧΕΙ ΚΟΨΕΙ ΠΕΛΜΑΤΑ ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ.ΤΕΛΟΣ ΓΙΑ ΣΗΜΕΡΑ.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/12/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    326
    cougar στις #348214

    [font=” ‘Trebuchet MS’,’sans-serif'”]Όλο το σαββατοκύριακο αλλά και αυτή την εβδομάδα θα δουλέψω δύο πράγματα το κάτσε με σφυρίχτρα σε απόσταση και  [/font]διαχείριση με τα χέρια προς μια μόνο κατεύθυνση, πίσω και ευθεία, σε αυτό με δυσκολεύει η μικρή όχι γιατί δεν το κάνει αλλά γιατί ενώ όλο το σώμα της όταν κάθετε είναι γυρισμένο δεξιά και «δείχνει» ότι θα στρίψει δεξιά, οπότε και σηκώνω το δεξί χέρι, γυρίζει και στρίβει αριστερά για να πάει πίσω … τίποτα αξεπέραστo βέβαια…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    755
    ΑΝΤΟΝΙΟ στις #104307

    ΕΝΑ ΤΡΙΗΜΕΡΟ ΒΡΕΘΗΚΑΜΕ ΚΑΠΟΥ ΚΟΝΤΑ ΣΤΑ ΣΥΝΟΡΑ ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΜΕΡΙΚΟΥΣ ΚΑΛΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΝΑ ΣΥΝΑΝΗΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΟΜΟΡΦΗ ΠΕΔΙΝΗ .ΑΝ ΚΑΙ ΚΟΠΑΔΙΑ ΤΗΝ ΒΡΗΚΑΜΕ ΣΕ ΚΑΛΟΥΣ ΑΡΙΘΜΟΥΣ ΕΔΩ ΤΟ ΜΑΘΗΜΑ ΗΤΑΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΚΑΛΟ ΜΠΗΚΕ ΣΤΟ ΠΝΕΥΜΑ.ΔΟΚΙΜΑΣΑΜΕ ΔΥΟ ΜΕΘΟΔΟΥΣ Η ΜΙΑ ΑΠΑΙΤΟΥΣΑΜΕ ΝΑ ΒΡΕΙ ΠΟΥΛΙΑ ΚΟΠΑΔΙΑΣΤΑ ΚΑΙ Η ΑΛΛΗ ΤΟ ΣΠΑΣΙΜΟ ΤΩΝ ΠΟΥΛΙΩΝ ΜΕ ΕΜΠΕΙΡΟ ΣΚΥΛΟ.ΓΙΑ ΤΟ ΝΕΑΡΟ ΤΗΣ ΗΛΙΚΙΑΣ ΤΟΥ ΤΑ ΠΗΓΕ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ΘΕΑΜΑ ΠΟΥ Η ΕΠΙΦΥΛΑΚΤΙΚΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΕΦΤΑΣΕ ΣΤΟ ΜΕΓΙΣΤΟ ΣΤΑΘΕΡΟΠΟΙΗΣΗ ΦΕΡΜΑΣ- ΕΠΑΝΑΚΛΗΣΕΙΣ-ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΑΠΟ ΛΑΘΟΣ ΑΕΡΑ ΣΕ ΣΩΣΤΟ.ΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΗΝ ΘΕΩΡΩ ΚΡΙΤΗΡΙΟ ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΕΙΣ ΜΥΤΗΣ ΣΚΥΛΟΥ ΗΤΑΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΕΝΑ ΔΥΝΑΤΟ ΜΑΘΗΜΑ. 

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1256
    steel στις #104347

    27-2-2008

    XANDRA & XANTHIA

    Αρχίσαμε βόλτες στην πόλη,

    Η XANDRA πασουσιάζει γενικά προβλήματα με το λουρί, πχ, πάμε να ανέβουμε σκάλες,  τα στύλωσε, αφήνεται ελεύθερη με το λουρί να κρέμεται ανεβαίνει με την μία χωρίς 2η σκέψη.  ΘΑ ΜΑΘΕΙ

    Δεν δόθηκαν εντολές ZITS ή FUSH. Για λόγους πίεσης.

    XANTHIA

    Χωρίς δισταγμό για τίποτα,  τραβάμε από εδώ και εκεί πηδάμε πέρα δώθε κλπ.  εχει αρχίσει και εκτελεί zits με ελάχιστο τράβηγμα στο λουρί, ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΜΕ.

    Δεν δόθηκαν εντολές (fush klp) παρά μόνο μερικά zits.

    Η εκπαίδευση θα συνεχιστεί στην παραλιακή ζώνη του παλαιού Φαλήρου, ο λόγος είναι ότι έτσι  πέρα από την εκμάθηση των εντολών ταυτόχρονα  γνωρίζουν καινούργια πράγματα.

     

    Παντελής

     

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 83 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων